Satovi

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#7376 Re: Satovi

Post by Mishelinke »

Ma ovaj je majka svih satova.

Image

E da mi je ....
citroen xm
Posts: 17950
Joined: 17/04/2012 22:57

#7377 Re: Satovi

Post by citroen xm »

Sem što je Rolex i što je sigurno izuzetan sat kome vrijednost dodatno raste, po čemu je majka svih satova? Meni recimo ima bar 20 dizajnerski poželjnijih satova, koji su uz sve to daleko povoljniji.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#7378 Re: Satovi

Post by Bullet Tooth Tony »

Probao sam za vikend Tag GMT.. Bas je lijep na ruci ali nakon Tudora tesko ce mj biti kupit nesto drugo :D

Image
User avatar
inspiron
Posts: 531
Joined: 29/07/2009 12:00

#7379 Re: Satovi

Post by inspiron »

Bullet Tooth Tony wrote: 11/03/2023 20:28 Probao sam za vikend Tag GMT.. Bas je lijep na ruci ali nakon Tudora tesko ce mj biti kupit nesto drugo :D

Image
Ma Tudor kralj maharadža, šah mat, ide osam banki oko vijećnice, car, u potpunosti te razumijem. Nego šta je ispod haube? Vidim neko M slovo na volanu, dakle nije Suzuki hehehe
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#7380 Re: Satovi

Post by tatoo »

citroen xm wrote: 11/03/2023 19:50 Sem što je Rolex i što je sigurno izuzetan sat kome vrijednost dodatno raste, po čemu je majka svih satova? Meni recimo ima bar 20 dizajnerski poželjnijih satova, koji su uz sve to daleko povoljniji.
Po tome sto ima status ikone. Jednostavno statusni simbol. Dzaba svi coaxial mehanizmi, komplikacije i slicno. Ja sam vise Omega fan ali to je tako.
Svaka nana u selu koja ne zna ni sta je sat zna za Rolex.
Vecina ljudi koji se domognu nekih para ili boljeg posla zele Rolex.
Da ne grijesim dusu, jeste odlican sat.

I onda dodaj Rolex politiku da prave vjestacku nestasicu. Prije par mjeseci, licno sam prisustvovao, dodje mladji lik u prodavnicu, trazi Sub. Prodavac kaze ima samo jedan polovan ali vrhunski ocuvan. 11000. Covjek plati bez grča na licu i ode.

Dok god ima takvih kupaca koji kupuju prvo Rolex pa onda sat, Roli je broj jedan.
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#7381 Re: Satovi

Post by tatoo »

Bullet Tooth Tony wrote: 11/03/2023 20:28 Probao sam za vikend Tag GMT.. Bas je lijep na ruci ali nakon Tudora tesko ce mj biti kupit nesto drugo :D

Image
Tag GMT je lijep ali bolji mi je Longines GMT Zulu Time. Tag mehanizam je po meni losiji.
Tudor BB je bombona. Malo bucmast ali je stvarno klasik. Cestitke.
Bio sam se zagrijao za Tudor chrono, panda dial ali debeo plus snowflake kazaljke na chrono mi je bezze. Breitlingov mehanizam (cak i ako ga Kenissi malo poboljsa)… ne znam, jos razmisljam. Za tu lovu se da ubosti i Omega PO.
User avatar
EFD22
Posts: 9894
Joined: 10/03/2022 22:16

#7382 Re: Satovi

Post by EFD22 »

Vidi, Rolex ti je nešto kao Bentley. Niko ne spori kvalitetu.

Ali ko ima novca, tim Bentleyem se samo doveze do piste gdje ga čeka njegov Citation, a na ruci mu je neki A. Lange & Söhne ;-)

Image

Bentleya može kupiti svaka malo uspješnija firmica. Citation već teže.

Ovo je naravno ako sat gledamo samo kao statusni simbol. Na stranu kvalitet i dizajn.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#7383 Re: Satovi

Post by Bullet Tooth Tony »

tatoo wrote: 11/03/2023 21:46 Tag GMT je lijep ali bolji mi je Longines GMT Zulu Time. Tag mehanizam je po meni losiji.
Tudor BB je bombona. Malo bucmast ali je stvarno klasik. Cestitke.
Bio sam se zagrijao za Tudor chrono, panda dial ali debeo plus snowflake kazaljke na chrono mi je bezze. Breitlingov mehanizam (cak i ako ga Kenissi malo poboljsa)… ne znam, jos razmisljam. Za tu lovu se da ubosti i Omega PO.
Upravu si za Zulu.. Odlican je sat.. Probao sam i crni i zeleni..

Image

Image
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#7384 Re: Satovi

Post by tatoo »

EFD22 wrote: 11/03/2023 21:47 Vidi, Rolex ti je nešto kao Bentley. Niko ne spori kvalitetu.

Ali ko ima novca, tim Bentleyem se samo doveze do piste gdje ga čeka njegov Citation, a na ruci mu je neki A. Lange & Söhne ;-)

Image

Bentleya može kupiti svaka malo uspješnija firmica. Citation već teže.

Ovo je naravno ako sat gledamo samo kao statusni simbol. Na stranu kvalitet i dizajn.
To je tacno ako pricamo u ultra bogatima. A njih zaboli sta neko misli o satu koji nose. Nosili Lange, Vacheron ili Casio. Rolex je aspirational sat za vecinu ljudi, od nize do vise srednje klase. Od IT ekipe, menadžera do generacije rap, trap i slicnog. Oni nikad nece ili rijetko ici dalje u horologiju od Rolexa ili AP Royal Oak. I nikad nece znati nista vise o tim satovima osim da su cool i da im “cijena raste 30%” godisnje. Radi iste ekipe kao sto su oni.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#7385 Re: Satovi

Post by Bullet Tooth Tony »

inspiron wrote: 11/03/2023 21:22 Ma Tudor kralj maharadža, šah mat, ide osam banki oko vijećnice, car, u potpunosti te razumijem. Nego šta je ispod haube? Vidim neko M slovo na volanu, dakle nije Suzuki hehehe
Ma benzinjara slaba.. 2.0 nista pretjerano :D
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#7386 Re: Satovi

Post by tatoo »

Bullet Tooth Tony wrote: 11/03/2023 22:00
tatoo wrote: 11/03/2023 21:46 Tag GMT je lijep ali bolji mi je Longines GMT Zulu Time. Tag mehanizam je po meni losiji.
Tudor BB je bombona. Malo bucmast ali je stvarno klasik. Cestitke.
Bio sam se zagrijao za Tudor chrono, panda dial ali debeo plus snowflake kazaljke na chrono mi je bezze. Breitlingov mehanizam (cak i ako ga Kenissi malo poboljsa)… ne znam, jos razmisljam. Za tu lovu se da ubosti i Omega PO.
Upravu si za Zulu.. Odlican je sat.. Probao sam i crni i zeleni..

Image

Image
Strasan sat i cijena za zapad jos ok. Pogotovo poredeci sa Tag i Tudorom. Misilim da ce lijepo stariti. Ali nije za malu ruku, lug to lug je za momcine.
User avatar
mk ultra
Posts: 19248
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#7387 Re: Satovi

Post by mk ultra »

Mishelinke wrote: 11/03/2023 18:19 Ma ovaj je majka svih satova.

Image

E da mi je ....
Znam jednog sa zelenim :mrgreen:
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#7388 Re: Satovi

Post by tatoo »

Seiko je moja vjecna ljubav. Jeste da 4r/6r35 su lutrija i ne bi mu bezel centrirao Bog dragi ali dzaba, volim njihov dizajn, od Willarda do MAS 62.

Malo istorije za one kojima nije poznato i lijepih slika.

Willard
https://12and60.com/the-seiko-prospex-s ... t-so-much/

62 MAS
https://monochrome-watches.com/seiko-pr ... -sla037j1/
User avatar
konoplja
Posts: 2411
Joined: 12/09/2018 19:31

#7390 Re: Satovi

Post by konoplja »

Ma Rolex je definitivno najjace brend ime i sinonim za luksuzni sat. Zato i jeste aspiracija masi ljudi. Ali mislim da ima istine u tome drugom sto ste napisali, a to je da medju onom izuzetno malom procentu ljudi zaljubljenika u horologiju koji mogu papreno plaiti gubi na statusu.
Tu primat preuzima grupa poznata kao svicarsko sveto trojstvo Audemars Piguet, Vacheron Constantin, i po meni najjaci medju njima Patek Philippe.
Naravno i A. Lange & Söhne ima sta za reci kao i u zadnje vrijeme Richard Mille.
User avatar
EFD22
Posts: 9894
Joined: 10/03/2022 22:16

#7391 Re: Satovi

Post by EFD22 »

konoplja wrote: 11/03/2023 22:25 Ma Rolex je definitivno najjace brend ime i sinonim za luksuzni sat. Zato i jeste aspiracija masi ljudi. Ali mislim da ima istine u tome drugom sto ste napisali, a to je da medju onom izuzetno malom procentu ljudi zaljubljenika u horologiju koji mogu papreno plaiti gubi na statusu.
Tu primat preuzima grupa poznata kao svicarsko sveto trojstvo Audemars Piguet, Vacheron Constantin, i po meni najjaci medju njima Patek Philippe.
Naravno i A. Lange & Söhne ima sta za reci kao i u zadnje vrijeme Richard Mille.
Upravo tako.

Na neki način te neke brendove su počeli diskreditirati razni estradnjaci i površni ljudi kojima je taj brend domet.

Ista stvar je i sa Ferrarijem, nažalost.

Ali zato uvijek imamo Koenigsegg i Pagani :mrgreen:

Što naravno ne znači da su Rolex i Ferrari loši, ni najmanje.
Last edited by EFD22 on 11/03/2023 22:29, edited 1 time in total.
Bodkin
Posts: 21524
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#7392 Re: Satovi

Post by Bodkin »

Bullet Tooth Tony wrote: 11/03/2023 20:28 Probao sam za vikend Tag GMT.. Bas je lijep na ruci ali nakon Tudora tesko ce mj biti kupit nesto drugo :D

Image
Prelijep tudor. Bordo verzija je jos ljepsa :D
tatoo
Posts: 548
Joined: 05/01/2006 10:12

#7393 Re: Satovi

Post by tatoo »

konoplja wrote: 11/03/2023 22:25 Ma Rolex je definitivno najjace brend ime i sinonim za luksuzni sat. Zato i jeste aspiracija masi ljudi. Ali mislim da ima istine u tome drugom sto ste napisali, a to je da medju onom izuzetno malom procentu ljudi zaljubljenika u horologiju koji mogu papreno plaiti gubi na statusu.
Tu primat preuzima grupa poznata kao svicarsko sveto trojstvo Audemars Piguet, Vacheron Constantin, i po meni najjaci medju njima Patek Philippe.
Naravno i A. Lange & Söhne ima sta za reci kao i u zadnje vrijeme Richard Mille.
Rolex sam ima veci market share od slijedecih 5 najjacih brandova. Milijardu jaci od cijelog Swatcha.
Volio ih ili ne, brojevi su brojevi.

https://watchesbysjx.com/2022/03/morgan ... -2022.html
User avatar
konoplja
Posts: 2411
Joined: 12/09/2018 19:31

#7394 Re: Satovi

Post by konoplja »

EFD22 wrote: 11/03/2023 22:28
konoplja wrote: 11/03/2023 22:25 Ma Rolex je definitivno najjace brend ime i sinonim za luksuzni sat. Zato i jeste aspiracija masi ljudi. Ali mislim da ima istine u tome drugom sto ste napisali, a to je da medju onom izuzetno malom procentu ljudi zaljubljenika u horologiju koji mogu papreno plaiti gubi na statusu.
Tu primat preuzima grupa poznata kao svicarsko sveto trojstvo Audemars Piguet, Vacheron Constantin, i po meni najjaci medju njima Patek Philippe.
Naravno i A. Lange & Söhne ima sta za reci kao i u zadnje vrijeme Richard Mille.
Upravo tako.

Na neki način te neke brendove su počeli diskreditirati razni estradnjaci i površni ljudi kojima je taj brend domet.

Ista stvar je i sa Ferrarijem, nažalost.

Ali zato uvijek imamo Koenigsegg i Pagani :mrgreen:

Što naravno ne znači da su Rolex i Ferrari loši, ni najmanje.
Naravno.

Niti bi odbio Rolexa i Ferrarija niti bi me bilo stid nostati/vozati ga. :D

Ali me nekako odbija sto su toliko popularni da bi najradije kontru udario i namjerno uzeo nesto drugo.

Mozda sam samo mrtvi kontras i alternativac. :lol:
User avatar
konoplja
Posts: 2411
Joined: 12/09/2018 19:31

#7395 Re: Satovi

Post by konoplja »

tatoo wrote: 11/03/2023 22:31
konoplja wrote: 11/03/2023 22:25 Ma Rolex je definitivno najjace brend ime i sinonim za luksuzni sat. Zato i jeste aspiracija masi ljudi. Ali mislim da ima istine u tome drugom sto ste napisali, a to je da medju onom izuzetno malom procentu ljudi zaljubljenika u horologiju koji mogu papreno plaiti gubi na statusu.
Tu primat preuzima grupa poznata kao svicarsko sveto trojstvo Audemars Piguet, Vacheron Constantin, i po meni najjaci medju njima Patek Philippe.
Naravno i A. Lange & Söhne ima sta za reci kao i u zadnje vrijeme Richard Mille.
Rolex sam ima veci market share od slijedecih 5 najjacih brandova. Milijardu jaci od cijelog Swatcha.
Volio ih ili ne, brojevi su brojevi.

https://watchesbysjx.com/2022/03/morgan ... -2022.html
Naravno da je tako. Pa ne moze Richard Mille koji proizvodi oko 500 satova godisnje imati veci market share ili netko od svetog trojca kojima je produkcija u rasponu od 20k do 60k godisnje.
Rolex izbacuje vise od miliona satova godisnje. Na neki nacin se to moze smatrati i masovnom produkcijom. Definitivno je masovna u poredenju s ostalim navedenim.
citroen xm
Posts: 17950
Joined: 17/04/2012 22:57

#7396 Re: Satovi

Post by citroen xm »

tatoo wrote: 11/03/2023 21:38

Po tome sto ima status ikone. Jednostavno statusni simbol. Dzaba svi coaxial mehanizmi, komplikacije i slicno. Ja sam vise Omega fan ali to je tako.
Svaka nana u selu koja ne zna ni sta je sat zna za Rolex.
Vecina ljudi koji se domognu nekih para ili boljeg posla zele Rolex.
Da ne grijesim dusu, jeste odlican sat.

I onda dodaj Rolex politiku da prave vjestacku nestasicu. Prije par mjeseci, licno sam prisustvovao, dodje mladji lik u prodavnicu, trazi Sub. Prodavac kaze ima samo jedan polovan ali vrhunski ocuvan. 11000. Covjek plati bez grča na licu i ode.

Dok god ima takvih kupaca koji kupuju prvo Rolex pa onda sat, Roli je broj jedan.
Da, to i pomenuh. Kratko rečeno, to je Rolex i predstavlja statusni simbol. Ali ako ga ne gledamo samo kao statusni simbol i kao kvalitetan sat, ima mi puno privlačnijih satova čak i u znatno nižoj ligi.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15468
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#7397 Re: Satovi

Post by problemnatravunu »

Nisam toliki poznavalac, NE MOGU SKONTATI ŠTA NOSI DOTIČNI ....



Izvinjavam se na zagađenju teme , ali najbolje ugasite ton.... :mrgreen:

HVALA!
User avatar
doox
Posts: 885
Joined: 30/04/2010 08:35

#7398 Re: Satovi

Post by doox »

problemnatravunu wrote: 12/03/2023 07:04 Nisam toliki poznavalac, NE MOGU SKONTATI ŠTA NOSI DOTIČNI ....



Izvinjavam se na zagađenju teme , ali najbolje ugasite ton.... :mrgreen:

HVALA!
Meni ovo izgleda kao neka modna predimenzionirana glupost.
torbica
Posts: 74
Joined: 12/10/2021 10:07

#7399 Re: Satovi

Post by torbica »

problemnatravunu wrote: 12/03/2023 07:04 Nisam toliki poznavalac, NE MOGU SKONTATI ŠTA NOSI DOTIČNI ....



Izvinjavam se na zagađenju teme , ali najbolje ugasite ton.... :mrgreen:

HVALA!
Najvjerovatnije ovaj:
https://detas.ba/satovi/4520-Tommy_Hilfiger_1791141
daario naharis
Posts: 587
Joined: 17/06/2015 19:42

#7400 Re: Satovi

Post by daario naharis »

Gdje u Sarajevu kupiti:
Citizen Eco-Drive BN0191-80L ?
Post Reply