Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

RenaTTa
Posts: 612
Joined: 18/02/2008 22:35
Location: רחובות ונס ציונה, ישראל

#26 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by RenaTTa »

majke mi ce nas banovat nechemo vishe hehehe :D :D :D
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#27 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by encian »

da ja potpomognem oko halal hrane sa islamskog stajalista.

emulsifiers, shortenings and gelatins su problemi. znaci zelatin, kako je vec receno, uglavnom se pravi od kostane srzi svinja. medjutim, postoji i govedji, pa i riblji. shortening se uglavnom stavlja u peciva i takodjer je vecinom svinjskog porijekla, ponekad i svinjska mast (lard) u svom izvornom obliku. emulsifier je mast biljnog i zivotinjskog porijekla, ili mijesano. sto se tice halal - haram, 100% znam da je emulsifier halal jer po fetvi hrana sadrzi male kolicine koje su hemijski promijenjene (ako koga interesuje iskopat cu cija je fetva). ne znam da li zelatin i shortening spadaju u halal hranu po istoj logici.
ono sto je halal kod nas, nije halal drugdje u svijetu. npr. mi nikad ne potezemo pitanje alkohola u npr. majonezi (iako po istoj fetvi i to je halal, ali malo ko to slijedi).
RenaTTa
Posts: 612
Joined: 18/02/2008 22:35
Location: רחובות ונס ציונה, ישראל

#28 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by RenaTTa »

eh hvala :) ovo sam cekala, da se neko oglasi ko zna sto je to Halal po islamu, doduse to
za alkohol nisam znala, mislila sam da je haram u svakom smislu bilo da je u hrani ili
cisti, znaci alkoholno sirce je halal? :D wow hehe nisam znala ali hvalaa :)
nama je alkohol dozvoljen, ali kosher vino ima posebnu predostrozhnost
iz vjerskih razloga :)
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#29 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by encian »

ma da ti pravo kazem, nisam ni ja. igrom slucaja sam morala da se pozabavim poimanjem halala iz vise zemalja, pa se polako neke stvari iskristalisase.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#30 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by Bosanac sa dna kace »

jel moze neko rec od kojih biljaka se najvise proizvode zelatini koji nadomjescavaju svinjski
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#31 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by Saraswati »

encian wrote:da ja potpomognem oko halal hrane sa islamskog stajalista.

emulsifiers, shortenings and gelatins su problemi. znaci zelatin, kako je vec receno, uglavnom se pravi od kostane srzi svinja. medjutim, postoji i govedji, pa i riblji. shortening se uglavnom stavlja u peciva i takodjer je vecinom svinjskog porijekla, ponekad i svinjska mast (lard) u svom izvornom obliku. emulsifier je mast biljnog i zivotinjskog porijekla, ili mijesano. sto se tice halal - haram, 100% znam da je emulsifier halal jer po fetvi hrana sadrzi male kolicine koje su hemijski promijenjene (ako koga interesuje iskopat cu cija je fetva). ne znam da li zelatin i shortening spadaju u halal hranu po istoj logici.
ono sto je halal kod nas, nije halal drugdje u svijetu. npr. mi nikad ne potezemo pitanje alkohola u npr. majonezi (iako po istoj fetvi i to je halal, ali malo ko to slijedi).
kuku, ovo nista nije vegetarijanski halal :D
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#32 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by encian »

Bosanac sa dna kace wrote:jel moze neko rec od kojih biljaka se najvise proizvode zelatini koji nadomjescavaju svinjski
ja samo znam za neke biljcice iz mora. pretpostavljam da nije lako napraviti ga od biljaka, jer ti treba nesto slicno kostanoj srzi da ga napravis. kad se sjetim kako mi dobijemo zelatin (iskuhas koljenicu pa ohladis, pa onda ono "bibavo" je zelatin") nevjerovatno mi da to stavljaju u slatkise.


kako se zove ono kod nas od cega nase mame prave zele? nasesta? od cega je to napravljeno?
LeeLooSA
Posts: 231
Joined: 22/05/2007 14:01
Location: SA

#33 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by LeeLooSA »

http://www.halal.ba je Institut za izdavanje halal certifikata, pa poglrdajte
dugacki
Posts: 416
Joined: 16/06/2006 07:17

#34 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by dugacki »

RenaTTa wrote:eh hvala :) ovo sam cekala, da se neko oglasi ko zna sto je to Halal po islamu, doduse to
za alkohol nisam znala, mislila sam da je haram u svakom smislu bilo da je u hrani ili
cisti, znaci alkoholno sirce je halal? :D wow hehe nisam znala ali hvalaa :)
nama je alkohol dozvoljen, ali kosher vino ima posebnu predostrozhnost
iz vjerskih razloga :)

A rum plocice, jel i to haram? :shock:
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#35 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by sabanss »

dugacki wrote: A rum plocice, jel i to haram? :shock:
Koliko ja znam u rum plocicama osim naziva nema ruma :D
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#36 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by ladyada »

jedno pitanje ...........cula sam da je za margarin osnovna sirovina svinjska mast.........da li je to istina ili samo rekla kazala ........
LeeLooSA
Posts: 231
Joined: 22/05/2007 14:01
Location: SA

#37 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by LeeLooSA »

Neki margarini sadrze zelatin, za ostalo ne znam.
be highirly
Posts: 469
Joined: 02/09/2007 10:37

#38 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by be highirly »

iskoristit cu ovu zanimljivu temu za jedno kratko pitanje ako moze ..u jednom od predhodnih postova procitao sam da je koser hrana pasterizovano homogenizirano mlijeko ..sta onda znaci organsko (organic) pasterizovano ne homogenizirano mlijeko.... zasto je bitno za koser hranu da bude homogenizirano? sta se time postize? Da li se takvo mlijeko treba prokuhavati iako upute na tetrapaku za to ne postoje?
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#39 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by Alhemicarkaa »

encian wrote: ja samo znam za neke biljcice iz mora. pretpostavljam da nije lako napraviti ga od biljaka, jer ti treba nesto slicno kostanoj srzi da ga napravis. kad se sjetim kako mi dobijemo zelatin (iskuhas koljenicu pa ohladis, pa onda ono "bibavo" je zelatin") nevjerovatno mi da to stavljaju u slatkise.


kako se zove ono kod nas od cega nase mame prave zele? nasesta? od cega je to napravljeno?
Koliko znam nasesta je skrob, ili gustin.
A da "ono bibavo" stavljaju u slatkise, ne trebate cuditi. Jer to je gel (ili zele, ako citas kao Francuz) i napravljen od proteina. Proteini imaju mogucnost formiranja koloidnih stanja, a seceri rastvora. Gel stanje je karakteristicno za koloide, ne za rastvore, pa da bi iz secera dobili gel neophodan je dodatak odredjenih supstanci - emulgatora, koje takodjer mogu biti otrovne, pa bi halal hrana morala i to provjeriti? Sami po sebi, proteini niti su slatki, niti slani i mogu ici i u kolace i u slane namirnice. Kao i mladi sir, ili mlijeko, stavljas ga i u slanu i slatku hranu.

Ono sto mene interesuje je zasto je zabranjno azotno djubrivo? Pa proteini u sebi sadrze azot?
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#40 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by Jara »

RenaTTa wrote: da to je tacno ukoliko se nadje embrion ili zaceche nije kosher, jer se pod tim podrazumjeva konzumacija sirovog mesa
Je l' se baca cijelo jaje ili se to izvadi a ostatak jajeta se upotrebljava? Pretpostavljam da je ovo drugo, zbog hamenado jaja, jer kako znati prije kuhanja da li su "ispravna"...

Recept s leblebijama :thumbup: . Nešto slično sam pravila, :) nisam znala da je košer...
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#41 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by encian »

Alhemicarkaa wrote:
encian wrote: ja samo znam za neke biljcice iz mora. pretpostavljam da nije lako napraviti ga od biljaka, jer ti treba nesto slicno kostanoj srzi da ga napravis. kad se sjetim kako mi dobijemo zelatin (iskuhas koljenicu pa ohladis, pa onda ono "bibavo" je zelatin") nevjerovatno mi da to stavljaju u slatkise.


kako se zove ono kod nas od cega nase mame prave zele? nasesta? od cega je to napravljeno?
Koliko znam nasesta je skrob, ili gustin.
A da "ono bibavo" stavljaju u slatkise, ne trebate cuditi. Jer to je gel (ili zele, ako citas kao Francuz) i napravljen od proteina. Proteini imaju mogucnost formiranja koloidnih stanja, a seceri rastvora. Gel stanje je karakteristicno za koloide, ne za rastvore, pa da bi iz secera dobili gel neophodan je dodatak odredjenih supstanci - emulgatora, koje takodjer mogu biti otrovne, pa bi halal hrana morala i to provjeriti? Sami po sebi, proteini niti su slatki, niti slani i mogu ici i u kolace i u slane namirnice. Kao i mladi sir, ili mlijeko, stavljas ga i u slanu i slatku hranu.

Ono sto mene interesuje je zasto je zabranjno azotno djubrivo? Pa proteini u sebi sadrze azot?

nisam znala da je azotno djubrivo zabranjeno. kome je zabranjeno?

hvala na objasnjenju oko zelea i emulgatora. vise me ne cudi zele, ali cudi me nesto drugo. u japanu "buta niku" oliti svinjsko MESO mozes naci i u hljebu (pored majoneze, dresinga za salatu, margarina itd), ponekad u obliku ekstrakta. najveci sok mi je bio pregled ingredients books Mister Donats-a i saznanje da u gotovo sve krofne stavljaju svinjsko meso. ne trebam ni reci da sam ih pojela stotine.

izvinavam se za off topic.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#42

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 19:41, edited 2 times in total.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#43

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 19:42, edited 3 times in total.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#44

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 19:41, edited 2 times in total.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#45 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by Alhemicarkaa »

encian wrote: nisam znala da je azotno djubrivo zabranjeno. kome je zabranjeno?
RenaTTa wrote:Uzgoj zivotinja i poljoprivrednih kultura treba biti iskljucivo prirodan, to jeste dozvoliti onoliku kolicinu ucesca tehnologija sve dok
ista ne pocinje narushavat kosher (upotrebe azotnih djubriva, prskanje pojedinim otrovima, dodatak kostanog brasna u ishranu zivotinja, sve to glede postizanja boljeg kvaliteta i izbjegavanja eventualne zaraze mesa).
Ako sam dobro skontala po ovoj izjavi, zabranjeno je?
RenaTTa?
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#46 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by Sarayman »

RenaTTa wrote: Ja sam ovo danas pravila i evo slike :)
Image
Bil' se ti udala?
RenaTTa
Posts: 612
Joined: 18/02/2008 22:35
Location: רחובות ונס ציונה, ישראל

#47 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by RenaTTa »

Jeste, ovih dana sam bash zbog ove teme malo detaljnije precesljavala istrazivanja oko koshera i poloprivrede,
da doista je zabranjena upotreba azotnih djubriva.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#48 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by Alhemicarkaa »

Ne kontam, azot je gradivni element, i sva djubriva se upravo zasnivaju na azotu, fosforu i kaliju (NPK)... Zasto ne azot?
RenaTTa
Posts: 612
Joined: 18/02/2008 22:35
Location: רחובות ונס ציונה, ישראל

#49 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by RenaTTa »

Evo josh jednom recepticha :)
ashkenatskog je porijekla (prave se obichno za praznik Purim-a, neshto kao Halloween, ali ima svoje vjersko znacenje) :)
Hamantashen, rijech je vjerovatno iz yiddish-a a kod nas su poznate kao hamanove ushi :)

Za tijesto :

5 solja (oko 1 kg) mekog brasna
20 gr kvasca (ili 3 supene kasike suhog)
korica od jednog limuna
50 g margarina
1 solja (oko 150g) secera
toplo mlijeko za mijesenje
malo soli
1 kesicia vanilije
2 jaja

Za nadjeve :

Nadjeve pravim obicno sama, iako je po tradiciji nadjev za hamantashen od mljevenog maka,suhih grozdzica i meda, ja sam osmislila svoje vlastite pa evo :)

Nadjev od kajsija :

200 g suhih marelica (kajsija)
200 ml vode
2 kasike secera

Kajsije potopiti u vodu, kuhati na laganoj vatri dok ne smkesaju, zatim procijedite, dodajte 200 ml soka i pustite da ukuha malo.
Nakon toga nadjev izraditi u multipraktiku kashasto.

Nadjev od hurmi i oraha:

100 g hurmi (susene, ociscene)
100 gr oraha
malo vode

Hurme i orahe nasjeckati i staviti na zagrijanu tavu, dodati malo vode da dobijete kremastu masu, mijeshati konstantno nekih 5 min uz dolijevanje vode (da ne zagrore). Nadjev premjestiti da se hladi.

Nadjev brusnica-grozdze:

200 g sushene kalifornijske brusnice (ili koje imate)
100 g suhih grozdzica
vode

Sve sastojke kuhati na laganoj vatri kao za nadjev br. 1. premjestiti u multipraktik i izraditi kashasto.

Priprema tijesta:

Najprije rastopiti kvasac u toploj vodi sa malo secera.
Od 2 i 1/2 solje brasna, cijele kolicine secera i soli zamjesit prvo tijesto, neka se odmara 10-15 minuta.
Zatim dodati preostale sastojke i energichno mijesiti 10 min da dobijete mekano tijesto koje se odvaja od zidova posude.
Prelijte sa malo brasna i formirajte jufku, neka se podigne (oko 45-50 min.)
Tijesto razvucite na debljinu oko 5 mm i vadite krugove casom ili american biscuit cutter-om.
Na svaki krug staviti finu kasicicu nadjeva i preklopiti krajeve u trougao.
Peku se 30 min na 180 C temp.
Kada su pecene neka se ohlade nekih 10 min na plehu pa ih prerucite na tanjure (mozete sipati secerom u prahu, kako vam volja).

U slast! :)
Image
RenaTTa
Posts: 612
Joined: 18/02/2008 22:35
Location: רחובות ונס ציונה, ישראל

#50 Re: Košer/Kašrut prehrana (ukusan vid dijete)

Post by RenaTTa »

Eh za taj odgovor ces malo pricekati, moram se raspitat :) kod nadleznih organa
tebi je to vjerovatno jasnije nego meni ali bice razjasnjenje uskoro :)
Post Reply