Bijela tehnika Gorenje - Iskustva

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#1 Bijela tehnika Gorenje - Iskustva

Post by karanana »

Jeli ovo dobar podforum da postavim ovu temu? Ma jeste valjda.

Sta mislite o kvaliteti Gorenje proizvoda? Prvenstveno mislim na bijelu tehniku ves masine, masine za sudje, frizidere....? Imate li ih? Koja su vasa iskustva? Koje preporucujete, koji su ok, a koje ne preporucujete?
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#2

Post by AdnanSA »

Ja imam od Gorenja:šporet,veš mašinu i sušilicu.Veš mašina i šporet su stari 7-8 godina i rade bez greške a sušilica je stara samo godinu i ona je sasvim ok.Svi ti uređaji rade skoro svakodnevno i nisam imao nekih kvarova osim veš mašine koja je jednom ili dva puta stala zbog nekih sitnica.Servis nije bio skup možda 20-30 KM. Mislim da to Slovenci rade prilično kvalitetno...
pjega
Posts: 327
Joined: 11/05/2007 11:08

#3

Post by pjega »

Frizider i sporet. Noviji, oko 1.5 godinu i jedno i drugo. Potpuno sam zadovoljna. Odluka je pala cisto zbog cijene, a nisam vidjela da se u funkcionalnosti ista razlikuju od drugih marki. U poredjenju sa stvarima tipa Bosch, Gorenje proizvodi su ovdje puno pristupacniji.
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#4

Post by fantom slobode »

Smatram da je gorenje strasno napuhalo cijene svojih proizvoda u Bosni, jer npr.Boschova masina se moze naci jefitnije nego ista takva sa istim karakteristikama od Gorenja.Sto je naravno van svake pameti.Jeftin servis, to mi je interesantna kategorija, jer koliko ja vidim ide se ka tome da se stvari bacaju, a ne popravljaju, a i kakva je to masina kojoj servis treba odmah, u prvih 7-8 godina.
Kod frizidera je svakako druga prica, oni se svakako malo i kvare, ako se sjetimo onog cudnog obodinovog sto su ga vecina imala u kuci, na kraju su ga i bacili, ali ne zbog toga sto se pokvario, nego zato sto je postao muzejski primjerak.A sada Obodin bi kao neka marka:)
Image
komentar sa neta vezan za gorenavedeni frizider:) :
Kad je Baltazar iz Cetinja ( Mrka Gora) napravio frižidere «Obodin», cijela Juga ih je kupila. Frižideri se nisu uopšte kvarili, firma više nije imala kome prodavati i tako je propala. Zaključak: Propala je, jer je bila previše dobra ;-)
adore
Posts: 193
Joined: 04/05/2007 12:44

#5

Post by adore »

Apsultno ništa od gorenja nemam, neću ni imati, nije stvar tehničke prirode nego moralne, ljigavce iz Slovenije neću finansirati.
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#6

Post by basta sljezove boje »

Gorenje - Zdravo!

1998. su komsije kupovale sve kucanske aparate i sjecam se da je cijena njihove masine za ves bila za 1/3 skuplja od cijene iste te masine u Njemackoj. Naravno da u Njemackoj nisu mogli toliko dici cijenu jer drugi proizvodjaci su ih nudili po nizim cijenama. Ali u Bosni 1998. nije bila tolika ponuda pa su mogli raditi sto su htjeli :x
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#7

Post by DobroJutroKolumbo »

Gorenje , ma nista to ne valja... :D
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#8

Post by van Basten »

baš se kolega s posla neki dan žali kako mu je crk'o bojler nakon 5 godina lošeg služenja (2-3 puta servisiran za to vrijeme). Na ostale proizvode gorenja nema primjedbi, a kaže da mu je skoro sva bijela tehnika od te marke iz praktičnih razloga (može pljunuti do servisa gorenja :D ). Ipak se odlučio da nabavi bojler neke druge marke.
Generalno mislim da su proizvodi gorenja malo poskupi, po principu "uzmi levata lopatom", ali čini mi se i da su solidno kvalitetni
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#9

Post by basta sljezove boje »

najbolje je pogledati na testovima, ovdje ima dobar test za perilice

http://www.test.de/filestore/t200409062 ... 48CA2CAEB1

a evo i ocjena za neke tipove Gorenje masina

http://www.testberichte.de/f/0/2587/1.html
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#10

Post by Amazonka27 »

mi smo '96 morali kupiti novi sporet i ves-masinu. Posto smo stan zatekli opustoshenog.i dobro smo se zajebali. Sporetu su popucale ringle...rerna 3-4 puta pregorila...itd itd...ves-masina...hjoooooj...iskrivila se kutijica gdje se stavlja deterdzent...zovnemo majstora...donese neku drugu...pa flomasterom ispravljao slova...pa opet tako nakon godinu dana...pa je onda "plastka" na vratima pukla...pa je dva puta napravila poplavu i ja sam starcima rekla da je vrijeme da se promjeni...da bezze bacamo pare na opravku smecha...kupili su LG digitalnu ves masiinu i stvarno je beton. A kupili smo i frizider gorenje konbinirani i on je beton...al smo ga i dobro platili. A sto smo se ufatili gorenja? Pa...prije rata svi aparati su nam bili gorenje. od zamrzivaca do onog klinca za pakovanje vrecica...i kvalitet je bio extra...samo znam da u zadnje vrijeme...nismo ni jednoj marki lojalni kupci...nego samo po preporuci...i nema zajeba
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#11

Post by karanana »

basta sljezove boje wrote:najbolje je pogledati na testovima, ovdje ima dobar test za perilice

http://www.test.de/filestore/t200409062 ... 48CA2CAEB1

a evo i ocjena za neke tipove Gorenje masina

http://www.testberichte.de/f/0/2587/1.html
Ne mere ti ovaj prvi link.

Sta znaci "befriedigend"? Jeli znaci da zadovoljava?
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#12

Post by karanana »

Amazonka27 wrote:mi smo '96 morali kupiti novi sporet i ves-masinu. Posto smo stan zatekli opustoshenog.i dobro smo se zajebali. Sporetu su popucale ringle...rerna 3-4 puta pregorila...itd itd...ves-masina...hjoooooj...iskrivila se kutijica gdje se stavlja deterdzent...zovnemo majstora...donese neku drugu...pa flomasterom ispravljao slova...pa opet tako nakon godinu dana...pa je onda "plastka" na vratima pukla...pa je dva puta napravila poplavu i ja sam starcima rekla da je vrijeme da se promjeni...da bezze bacamo pare na opravku smecha...kupili su LG digitalnu ves masiinu i stvarno je beton. A kupili smo i frizider gorenje konbinirani i on je beton...al smo ga i dobro platili. A sto smo se ufatili gorenja? Pa...prije rata svi aparati su nam bili gorenje. od zamrzivaca do onog klinca za pakovanje vrecica...i kvalitet je bio extra...samo znam da u zadnje vrijeme...nismo ni jednoj marki lojalni kupci...nego samo po preporuci...i nema zajeba
Znaci u tvom iskustvu frizider ok, ves masina i sporet not ok.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#13

Post by Amazonka27 »

karanana wrote:
Znaci u tvom iskustvu frizider ok, ves masina i sporet not ok.
prije bih rekla da ako se odlucis za "kvalitet" od gorenja, onda se trebas pripremitii za dobro placanje. ipak smo sporet i ves masinu kupili '96-te kad se i nije imalo nesto para...i nije bilo nekog izbora. A frzider smo mogli i jeftinije platiti a da bude druge marke. Ja kada bih sutra morala kupovati sve ponovo...mislim da nista nebih kupila od njih.
Kralj Tvrtko XXVIII
Posts: 562
Joined: 11/02/2007 16:03

#14

Post by Kralj Tvrtko XXVIII »

Gorenje ne uzimam iz principa. Pogledajte ovaj test gore pa cete vidjeti gdje se gorenje nalazi.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#15

Post by mIRCerka »

imam gorenje kombinovani Zizider, jedina yamjerka mi je u staklenim policama unutra, ostalo je sve super kvalitet, nije se syebo ni kad smo selili, kad hoces da ledi, on ledi, kad hoces da hladi on hladi i mirna Bosna...

neki dan sam gledala servisiranje Gorenje bojlera nakon 20 godina :D Otkacio se kontakt u termostatu :D

Vesh mashina BIRA, 7 godina, najmanje jedna dnevno, najcesce 2, i jos uvijek radi :D

Cijene jesu paprene, ali sto imam njihovo jos se nije pokvarilo :D
AA CA
Posts: 152
Joined: 23/12/2005 22:47
Location: ptica selica

#16

Post by AA CA »

fantom slobode wrote::)
Image
Ovo cudo od frizdera kod mojih roditelja jos uvijek radi... :P

Prije par godina smo ga prelakirali bijelim autolakom, jer je originalna boja pozutila od starosti.
Izgleda k'o grom i radi bez greske. 8-)

Nisam sigurna, ali mislim da smo ista generacija. :-D
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#17 Re: Bijela tehnika Gorenje - Iskustva

Post by sulesavic »

karanana wrote: Sta mislite o kvaliteti Gorenje proizvoda? Prvenstveno mislim na bijelu tehniku
karanana wrote: ves masine
Nedostaci ove moje LG su da po nestanku struje mora¹ ponoviti cijeli program. Pranje bijelog ve¹a na 95 stepenèiæa traje oko 3 sata, nisam uspio upratiti da li je moguæe da ma¹ina odradi samo ispiranje...
Kad se kupovalo, nije postojala Gorenje ma¹ina dubine koja mi odgovara (45 cm), te da se ve¹ ne stavlja odozgo. One koje su nuðene - bile su 600-700 KM. LG je ko¹tala 500 (+/- 10 KM te prodavèev transport & uno¹enje) Gledaj da se mo¾e staviti ¹to vi¹e ve¹a u nju (5+ kg)
karanana wrote: masine za sudje
Beko ima garanciju od, èini mi se, najmanje 3 godine (mo¾da je i 5). Nisam je ne¹to pretjerano koristio...
karanana wrote: frizidere
Gorenje nema, èini mi se, onu opciju samoodleðivanja ili suhog zaleðivanja (za ovo sam siguran). Nemoj se dvoumiti - biraj ¹to veæi fri¾ider u svakom sluèaju. Naravno - veæi je skuplji, ali se isplati dugoroèno (manje nerviranja).
karanana wrote: Koja su vasa iskustva? Koje preporucujete, koji su ok, a koje ne preporucujete?
Od Gorenjevih ureðaja - tu je kombinovani ¹poret, sa klasiènim ringlama (u svakom sluèaju, treba birati onaj ¹iri) - tu sam se rukovodio tradicijom...

Moji su kriteriji bili: cijena, garantni rok, transport...

Ovo ¹to imam - zasad je OK.
Sara1605
Posts: 67
Joined: 12/10/2007 09:32

#18

Post by Sara1605 »

Jest da je tema o Gorenju,al da ne otvaramo novu,
kakva su vam iskustva s BEKO-m!
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#19

Post by DobroJutroKolumbo »

Evo preporuke od covjeka iz branse ,dobro upucenog u stanje na evropskom trzistu i kvaliteti...Ako zelite bilo koji proizvod da kupite , gledajte njegove oznake , imate po klasama A , A1 ,B , C itd... Ako zelite kvalitet i evropske standarde kupujte klasu A tj. energetski razred A , budite spremni da platite...

Idemo redom...

Najkvalitetnije perilice rublja su Miele , zasto ??? Zato sto su ljudi se specijalizovali iskljucivo za perilice/ ves masine !!! Citava fabrika radi samo to...Imaju ogromno iskustvo...Na njemackom trzistu najvise je zastupljen AEG...Na Balkanu Gorenje... Necete se zajebati ako kupite Miele ,Gorenje, Bosch , AEG , Zanussi itd. ali cjenovnog i energetskog razreda A , koliko platis toliko muzike...Frizideri Whirpool su odlicni mada i LG , Samsung i Gorenje nisu losi... , imaju dosta iskustva u pravljenju istih...Takodje i ovde vazi isto pravilo kao za ves masine , koliko para toliko muzike , mada moja preporuka , kupite frizider sa dva kompresora , jedan za zamrzivacki dio , jedan za normalni friz. Ustedicete energiju , ukoliko vam u nekom momentu ne treba zamrzivac, a treba vam frizider...Takodje manje je opterecenje ukoliko radi na dva kompresora svaki dio zasebno... Sporet , svaki dobar , malo koji ce se pokvariti , e sad je do vas , sta zelite da sporet ima , staklokeramicku plocu , samociscenje , sondu da znate kad vam je veci komad mesa pecen , rostilj , ugradni , samostalni , bla bla ...do vas je , sporet je nesto izdrzljivo i dugotrajno...Itd...

Sto se servisa tice za podrucje Balkana najaci su Gorenje i LG...Niposto ne uzimajte NEO i slicne karafeke , ne kazem ja da je njihova roba losa , ali ako se nesto pokvari, a vi ste spremni cekati na dio dva mjeseca , samo izvolite!!! Ma doktorska disertacija bi mogla na ovu temu, ali ja nemam vremena... :D :D :D :lol: :lol: :lol:
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#20

Post by karanana »

Legendo, gdje se na proizvodu moze vidjeti ova klasa A, A1.....? jeli to negdje zaljepljeno na proizvod ili je u knjizi uputstava ili....?
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#21

Post by van Basten »

izvrsno pitanje, i mene to zanima
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#22

Post by DobroJutroKolumbo »

Neki proizvodi to imaju , na sebi, naljepnice i sl., neki na deklaraciji , ali najbolje je da uzmes prospekte / kataloge od nekog proizvodjaca tamo ti sve pise...Opis sta sve moze ili ne moze , kvalitet , potrosnja energije , za masine koliko vremenski radi...itd. Jos da napomenem , da svi imaju poneku robu koja nije bas za Evropsko trziste , vec jeftinije za trece zemlje gdje je kupovna moc mnogo manja nego npr. u Njemackoj... Ali to ne mora znaciti da je proizvod los , nego da nema neke funkcije koje skuplji ima...To ti je kao da odes u OBI i kupis "Black&Decker" busilicu za 45 KM , jeste to njihova original busilica ali to je busilica iz "Hobi" programa , za kucnu radinost , ali ako hoces profesionalnu ona je od 500 KM pa nadalje.... :D :D :lol: :lol: Mozda je malo glupo poredjenje ali je tako...Uglavnom trazite prospekte/kataloge svi prodavci moraju ih imati...bar ovi jaci... :D
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#23

Post by basta sljezove boje »

Kolumbo :thumbup:

inace ovi koji testiraju kucanske aparate cine to cesto u nekoliko kategorija - po cijenama. Miele ves masine imaju najbolje ocjene ali su i najskuplje.

karanana

ukucas samo Waschmaschinentest i pronaci ces razne testove ves masina. Na testovima simuliraju da se masine koriste vise godina. Racuna se da masina treba trajati 10 do 15 godina. Samsung WF-B146 NV vas masina se nakon simuliranih 4-6 godina pokvarila.

evo rezultata jednog testa:
1. Miele W3741 WPS ( 1030 €);
2. Bosch WAR 28 140 (540 €); Die Bosch erhielt: Bestes Preis-Leistungsverhältnis
3. Siemens WM14E440 ( 660 € ).

Boschova masina je dobila nagradu za najbolji odnos izmedju cijene i kvaliteta iliti best buy

http://www.rbb-online.de/_/zibb/beitrag ... 84223.html
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#24

Post by sulesavic »

Sara1605 wrote:Jest da je tema o Gorenju,al da ne otvaramo novu,
kakva su vam iskustva s BEKO-m!
Kako ovo ranije ka¾u - obratiti pa¾nju na energetski model.

Na Bekove modele garancija je 5 godina (naknadno provjerio), ¹to je dobra stvar u svakom sluèaju...
Sara1605
Posts: 67
Joined: 12/10/2007 09:32

#25

Post by Sara1605 »

Hvala!
Post Reply