Zene kojima se divimo.....

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#26

Post by Soul_Sista »

fishtrija wrote:Idi sredinom puta, rekao joj je...

Sjedim u po ljeta u bašti u Tučepima, pijem cappucino i čitam Oslobodjenje. Pokušavam se fokusirati na vedre teme i izbjegavam teške vijesti, jer kao na odmoru sam... Dođem do duplerice, i naiđem na tekst esktremno talentovane i još dobroduševnije Edine Kamenice, o gospođi koja više od decenije traga za kostima svoga muža. Ali, tekst nije patetičan niti je fokusiran na njenu nemoć i opštu ignoranciju sistema prema njenoj sveprisutnoj tegobi. Naprotiv, tekst je nešto najromantičnije što sam ikada pročitao i nešto što dira direktno u srce, istinska ljubavna priča. Oči su mi bile pune suza.

Nekih mjesec dana poslije, u čitavoj hektičkoj zbrci tokom SFF-a, i u nemogućnosti da vidim sve što me interesuje, iz čisto prirodnih zakona jer ne mogu biti na dva mjesta u isto vrijeme, bi mi u mahu krivo što sam propustio zvaničnu projekciju filma koji govori o istoj toj ženi i njenoj čežnji da dostojno ukopa ostatke najdraže, najbliže, najbliskije osobe koju je ikada imala u životu. Tako jednostavna čežnja a tako nevjerovatno neizvodiva. Ipak, bijaše mi drago kada sam u video baru našao film, i sa nestrpljenjem sam ga pogledao. Ovaj put, ni trunke sličnosti sa tekstom gospođe Kamenice. Film je snimljen u tvrdom dokumentarističkom maniru, bez uplitanja redatelja u emocije aktera niti gledaoca, to su jednostavno činjenice koje vam se nižu pred očima i dušom. Ista priča, isti protagonisti, isti razlozi... gledano sa jedne druge strane, isto tako ubitačno dirljive kao što je to bila priča iz Oslobođenja. Opet su mi suze navrle...

A opet, mimo silnog bola u srcu i praznine u duši, mimo zidova na koje nailazi svakodnevno gdje god se okrene, mimo samoće, mimo brige samohrane majke o predivnoj kćerkici, mimo ovog sivog i okrutnog bosanskog života, ta žena ima najjači karakter i najčvršće srce koje sam ikad upoznao, barem i preko komada papira ili TV ekrana. Ona je izabrala da voli, voljela je i još uvijek voli.

Žena kojoj se ja divim, i kojoj ću se uvijek divjeti i biti ponosan što sam joj barem sunarodnjak:

Esma Palić, supruga otetog i ubijenog komandanta odbrane Žepe, Avde Palića. Neka mu Bog podari vječni rahmet, a njoj snage i sabura da i dalje bude to što jeste - Ponosna Bosanka koja zaslužuje divljenje sviju nas.

Film se zove Esma, redatelja Alena Drljevića - trailer;

Tekst Edine Kamenice se zove Idi sredinom puta. Tekst možete pročitati u cjelosti na žalost samo kupovinom istog u arhivi Infobiroa - tekst).
Image

Razumijemo se. :wink:
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#27

Post by mostarac »

prije svega moja majka, a zatim sve one hrabre i pametne zene koje nisu dozvolile da budu necije marionete, lutke iz izloga ili necija pratnja i slika za medije.
Divim se svim zenama koje su samostalne, ambiciozne i odlucne da budu ravnopravni clanovi zajednice sa muskarcima.
Ne divim se onim zenama koje su tu ravnopravnost iskoristile da od svog pratioca naprave idiota, papka i slugu jer je to potpuno ista stvar protiv koje su se one borile samo u obratnoj verziji, a takvih zena na zapadu je danas veoma mnogo i sto neko rece zakon ih je debelo zastitio a provode klasicno nasilje u porodici, istina ne fizicko nego psiholosko.
sibelius
Posts: 314
Joined: 10/07/2007 01:29

#28

Post by sibelius »

rijetko koje :D
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#29

Post by kicky »

...svojoj tetki koja je toliko toga preživjela i preživljava, svaka joj čast :)

...svojoj baki jer je radnik u rangu Alije Sirotanovića i sa svojih 67 godina

...svojoj majci ĆU se diviti kad prihvati neke stvari!!!

Od poznatih divim se anais nin i mircerki zbog njihovog načina razmišljanja!!! :D
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#30

Post by colt »

Fata Orlovic
visby
Posts: 367
Joined: 15/02/2007 05:46

#31

Post by visby »

...svojoj majci ĆU se diviti kad prihvati neke stvari!!!
To da si gay? :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#32

Post by spreca »

obuca wrote:divim se svakoj koja ima porodicu i koja radi, koja je uvijek tu za svoje najdraze kada imaju neki problem, koja slusa i savjetuje, koja pomaze i tjesi kad se razbije koljeno, koja uvijek ima lijepu i utjesnu rjec za svakog, onoj koja je nesebicna u davanju ljubavi............


onoj koja najmanje misli na sebe a najvise na druge :)






ovo moze biti samo MAMA
lija86
Posts: 96
Joined: 11/03/2007 15:07
Location: Između vrata i prozora

#33

Post by lija86 »

1. moja nena jer je žena koja čitav život svima ugađa i trpi, šuti, sabura, pri tom je uvijek vesela, brine se za moje ispite i ljubavne probleme, kad sam bolesna uvijek mi napravi prirodni lijek od kojeg se redovno oporavim, ima 70 godina a vitalna je skoro ko ja, najveća želja mi je da u njenim godinama budem kao ona, ona je moj uzor!

2. moja mama jer se bori kroz život, radi i svi je poštuju i cijene jer svoj posao radi na najbolji način, podržava me u svemu i puno mi stvari dopušta koje ja možda svom djetetu ne bih dopustila.

3. moja svekrva jer nije bilo baš jednostavno i lahko odgojiti ovog mog hairliju koji je čitav život zapadao u probleme, uvijek s njim neki pehovi

4. Amela - studira jedan od najtežih fakulteta i polaže ispit za ispitom

5. Moja Mina - čitav život nailazi na pogrešne momke i svaki put bol prevaziđe s osmijehom.
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#34

Post by DobroJutroKolumbo »

Divio sam se i jos se divim i divit cu se do kraja zivota, jer je toliko toga ostavila iza sebe, da je nikako i ni na jedan dan ne zaboravim, mojoj Rahmetli sestri!
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#35 Re: Zene kojima se divimo.....

Post by anais_nin »

tebi cije ruke su me cuvali od svog bola ovog svijeta....tebi koja si hrabro nosila taj bol svakim danom kroz veci dio svog zivota, vrlo cesto sama...tebi cija vrata su uvijek bila otvorena za svu rodbinu, prijatelje i svakog putnika namjernika, pa cak i u onim strahotnim danima rata...tebi koja si uvijek bila i ostala borac, bez puske, bez oruzja...tebi koja si uvijek toliko davala, a previse gubila i izgubila, majku, dijete, muza, unuce...tebi iz cije kuhinje su se uvijek sirili najljepsi mirisi mog djetinjstva...tebi cije tihe jecaje bola sam znala slusati sjedeci na podu u mraku, isfrustrirana i nemocna jer pomoci nema...tebi koju sam znala zapostaviti nebrojena puta u onoj tipicnoj mladalackoj sebicnosti, jer mi se u tom momentu nije dalo, jer sam naumila da budem negdje drugo...tebi koja ovo nikad neces procitati...tebi koja si jos uvijek tu, a kao da nisi...tebi koja si kilometrima daleko, a uvijek prisutna u mom srcu...tebi koju neizmjerno volim i juce, i danas, i svako novo sutra, sve dok postojim...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#36 Re: Zene kojima se divimo.....

Post by HAVANA »

Majka br1
Žena(vlastita :D ) br 2
User avatar
anjusha
Posts: 1783
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#37 Re: Zene kojima se divimo.....

Post by anjusha »

anais_nin wrote:tebi cije ruke su me cuvali od svog bola ovog svijeta....tebi koja si hrabro nosila taj bol svakim danom kroz veci dio svog zivota, vrlo cesto sama...tebi cija vrata su uvijek bila otvorena za svu rodbinu, prijatelje i svakog putnika namjernika, pa cak i u onim strahotnim danima rata...tebi koja si uvijek bila i ostala borac, bez puske, bez oruzja...tebi koja si uvijek toliko davala, a previse gubila i izgubila, majku, muza, unuce...tebi iz cije kuhinje su se uvijek sirili najljepsi mirisi mog djetinjstva...tebi cije tihe jecaje bola sam znala slusati sjedeci na podu u mraku, isfrustrirana i nemocna jer pomoci nema...tebi koju sam znala zapostaviti nebrojena puta u onoj tipicnoj mladalackoj sebicnosti, jer mi se u tom momentu nije dalo, jer sam naumila da budem negdje drugo...tebi koja ovo nikad neces procitati...tebi koja si jos uvijek tu, a kao da nisi...tebi koja si kilometrima daleko, a uvijek prisutna u mom srcu...tebi koju neizmjerno volim i juce, i danas, i svako novo sutra, sve dok postojim...

da.....
mama...
Post Reply