breskvice :D:D

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

peanuth
Posts: 344
Joined: 10/07/2005 13:37
Location: Deutschland

#26

Post by peanuth »

mamica papucarka wrote:
peanuth wrote:e posto ja ovo nikad nisam jeo, a i prvi put vidim.. (a odrasto sam dabome u sjevernoj bosni..) ko ce mi napravit i poslat?? :D

ja i odma da kazem , volim cistocu tako da ne salju one druge :D
peksinusa :lol:
kako vidim ti si vise lijenguza :D :D :D
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#27

Post by lady midnight »

danas wrote:ovo je jedan od mojih drzaih kolaca... :-) najvise sam voljela da pomazem mami da ih napravi i da umacem tijesto (polovine 'breskve') u onu boju za hranu -- jedna polovina u ruzicastu, a druga u zutu :-) :-) :-)
i ja sam kod ovih voljela pomagati, al samo zato shto sam obozhavala onaj fil :D i samo vrebala trenutak kad ce se kuharica okrenuti da zagrabim :D:D:D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#28

Post by danas »

lady midnight wrote:
danas wrote:ovo je jedan od mojih drzaih kolaca... :-) najvise sam voljela da pomazem mami da ih napravi i da umacem tijesto (polovine 'breskve') u onu boju za hranu -- jedna polovina u ruzicastu, a druga u zutu :-) :-) :-)
i ja sam kod ovih voljela pomagati, al samo zato shto sam obozhavala onaj fil :D i samo vrebala trenutak kad ce se kuharica okrenuti da zagrabim :D:D:D
kako li samo pogadjam da je fil, kao i kod moje maman, sadrzavao znacajne kolicine ruma :oops: :D
User avatar
lady midnight
Posts: 2624
Joined: 24/04/2007 16:06
Location: iznad oblaka

#29

Post by lady midnight »

danas wrote:
lady midnight wrote:
danas wrote:ovo je jedan od mojih drzaih kolaca... :-) najvise sam voljela da pomazem mami da ih napravi i da umacem tijesto (polovine 'breskve') u onu boju za hranu -- jedna polovina u ruzicastu, a druga u zutu :-) :-) :-)
i ja sam kod ovih voljela pomagati, al samo zato shto sam obozhavala onaj fil :D i samo vrebala trenutak kad ce se kuharica okrenuti da zagrabim :D:D:D
kako li samo pogadjam da je fil, kao i kod moje maman, sadrzavao znacajne kolicine ruma :oops: :D
:lol: :lol: :lol:
ne znam kolike su tachno kolichine bile, ali su meni bile taman :D:D:D
peanuth
Posts: 344
Joined: 10/07/2005 13:37
Location: Deutschland

#30

Post by peanuth »

hajd ba, sta ste se stisnule. neka neka napravi i posalje da probam.bas mi svit izgledaju..
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#31

Post by danas »

Ćelava cura wrote:shibni 200 KM na racun nekoj porodici kojoj treba pomoc, meni posalji adresu i dobices zdjelicu breskvica :D nece biti radioaktivne :D :D matere mi :D
vidi fakat, mogli bismo 'bake sale' organizovat... :)
basta sljezove boje
Posts: 3623
Joined: 16/03/2007 14:54

#32

Post by basta sljezove boje »

ovaj kolac mi je poznat ali iz Hrvatske pod nazivom faleshne breskve. Pravi se uz ostale sitne kolace (Londonci etc.) za Bozic i za Uskrs. Furka je da kolac treba da izgleda kao breskva, jer u doba godine kada se jede nema pravih breskvi
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#33

Post by Bumbar »

Ćelava cura wrote::D :D sto da ne :D :D sve sto napravim smaze se dok trepnes :D a mrzim kuhinju i kuhati :D
al' u takve svrhe spremna sam i tri dana spremati i kuhati :D
nikad ih jela nisam...hmmm...

a ovo je super ideja :D ...bake sale :D
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#34

Post by maccarona »

dobre breskve , dobre :D:D
omastila sam brkove kao mala , na nekoj hercegovackoj svadbi :D:D u brckom :D:D
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#35

Post by dacina_curica »

danas wrote:
Ćelava cura wrote:shibni 200 KM na racun nekoj porodici kojoj treba pomoc, meni posalji adresu i dobices zdjelicu breskvica :D nece biti radioaktivne :D :D matere mi :D
vidi fakat, mogli bismo 'bake sale' organizovat... :)
evo da se prijavim za "bake sale" :D

baklave, torte, rolati, tufahije, hurmasice, sitni kolacici, sta god vam padne na pamet.....sve za malu donaciju :D (delivery is on me :D )

na temu: tetka iz Gradiske je pravila mraaaaaak breskvice :D ...u Zvorniku su koliko se sjecam bile rijetka pojava (ali su zato karamele i orasnice u Lovcu bile za 10 :-) )
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#36

Post by Leonid Breznjev »

dacina_curica wrote:
danas wrote:
Ćelava cura wrote:shibni 200 KM na racun nekoj porodici kojoj treba pomoc, meni posalji adresu i dobices zdjelicu breskvica :D nece biti radioaktivne :D :D matere mi :D
vidi fakat, mogli bismo 'bake sale' organizovat... :)
evo da se prijavim za "bake sale" :D

baklave, torte, rolati, tufahije, hurmasice, sitni kolacici, sta god vam padne na pamet.....sve za malu donaciju :D (delivery is on me :D )

na temu: tetka iz Gradiske je pravila mraaaaaak breskvice :D ...u Zvorniku su koliko se sjecam bile rijetka pojava (ali su zato karamele i orasnice u Lovcu bile za 10 :-) )
u kojem lovcu seko? :D
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#37

Post by micika »

Arslan wrote:
dacina_curica wrote:
danas wrote: vidi fakat, mogli bismo 'bake sale' organizovat... :)
evo da se prijavim za "bake sale" :D

baklave, torte, rolati, tufahije, hurmasice, sitni kolacici, sta god vam padne na pamet.....sve za malu donaciju :D (delivery is on me :D )

na temu: tetka iz Gradiske je pravila mraaaaaak breskvice :D ...u Zvorniku su koliko se sjecam bile rijetka pojava (ali su zato karamele i orasnice u Lovcu bile za 10 :-) )
u kojem lovcu seko? :D
arsla...lave....pa dje si coJce,ne das se ni vidjet ni cut :D :D :D
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#38

Post by Leonid Breznjev »

micika wrote:
Arslan wrote:
dacina_curica wrote: evo da se prijavim za "bake sale" :D

baklave, torte, rolati, tufahije, hurmasice, sitni kolacici, sta god vam padne na pamet.....sve za malu donaciju :D (delivery is on me :D )

na temu: tetka iz Gradiske je pravila mraaaaaak breskvice :D ...u Zvorniku su koliko se sjecam bile rijetka pojava (ali su zato karamele i orasnice u Lovcu bile za 10 :-) )
u kojem lovcu seko? :D
arsla...lave....pa dje si coJce,ne das se ni vidjet ni cut :D :D :D
micika, legendo! :D :D evo me deveram pomalo, pak sve kontam, ovaj zulum za turcina nije! :lol: kako si ti? sta ima? dje su pjegice? :D :D
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#39

Post by dacina_curica »

Arslan wrote:u kojem lovcu seko? :D
kod nove dzamije ba (kako se ne sjecas braco? :-?) :D
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#40

Post by Leonid Breznjev »

dacina_curica wrote:
Arslan wrote:u kojem lovcu seko? :D
kod nove dzamije ba (kako se ne sjecas braco? :-?) :D
ono je ibrahim drzo, jel de? :D
micika
Posts: 3439
Joined: 27/02/2004 00:00
Location: ankara

#41

Post by micika »

Arslan wrote:
micika wrote:
Arslan wrote: u kojem lovcu seko? :D
arsla...lave....pa dje si coJce,ne das se ni vidjet ni cut :D :D :D
micika, legendo! :D :D evo me deveram pomalo, pak sve kontam, ovaj zulum za turcina nije! :lol: kako si ti? sta ima? dje su pjegice? :D :D
Joj pjegice su zeljne da napokon budu vidjene :-) :-) :D evo deveram sa svekrvom,cojkom....ovi turci nemaju milosti :D :D :D
Ljubi mici :)
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#42

Post by dacina_curica »

Arslan wrote:
dacina_curica wrote:
Arslan wrote:u kojem lovcu seko? :D
kod nove dzamije ba (kako se ne sjecas braco? :-?) :D
ono je ibrahim drzo, jel de? :D
jes, jes, taj Lovac :D :D :D :D
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#43

Post by anais_nin »

black wrote:sjecam se da su davno nekad bile pravo popularne u hercegovini :D :P
jos uvijek su :D posebno u doba Bozica.....narocito ustaljeni dio repertoara u zapadnoj hercegovini, a ponekad i u mostaru :D i u prijeratnom i u poslijeratnom periodu :D

ja se kod strine redovno shlepam za velikom chontom prije Bozica :D jer su fakat zahmetli za napraviti :D
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#44

Post by anais_nin »

black wrote:
Lace wrote:volim breskvice...moja ih tetka pravi...a prvi put sam ih probala nekad nakon rata i nije imalo veze s katolickim blagdanima jer ne pripadamo katolickoj vjeroispovjesti...a opet gdje pise da se kolaci karakteristicni za samo jednu od konfesija...kad se mogu naci na trpezi drugih :)

evo...baklava...karakteristicna za obiljezavanje bajrama...je vjerovatno grckog porijekla ali... :)
chipko, grcka baklava je malo drugacija, dio su jufke a dio je tjesto...uglavnom jako je ukusna :D
"nasha" verzija grcke baklave je obicno sadrzala grozdjice :D
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#45

Post by Leonid Breznjev »

dacina_curica wrote:
Arslan wrote:
dacina_curica wrote: kod nove dzamije ba (kako se ne sjecas braco? :-?) :D
ono je ibrahim drzo, jel de? :D
jes, jes, taj Lovac :D :D :D :D
nekad se znalo i na divic po vake otic seko, sjecas li se? :D :D
User avatar
dacina_curica
Posts: 5828
Joined: 17/11/2006 20:24
Location: pored kofera......pakujem se lagano :)

#46

Post by dacina_curica »

Arslan wrote:nekad se znalo i na divic po vake otic seko, sjecas li se? :D :D
jasta nego........pa camac i preko jezera na ponton po girice :-) njam, njam, njam, njam........

joj ubice nas lady sto joj minirasmo temu....nastavak u kaHvani :D

btw. kako se pravi fil za breskvice? receptic, pliiiiz :D
User avatar
samson
Posts: 212
Joined: 05/07/2008 09:04
Location: na kruski samo sto nisam spao

#47 Re: breskvice :D:D

Post by samson »

nisam probo jos ali ima li ko recept od njiha da ih napravim izgledaju privlacno :D
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#48 Re: breskvice :D:D

Post by slavkoimamodilera »

Redovno sam se ovim kolacima radovao kad odem na more... dakle, po mom sjecanju, ne bih mogao reci da su bas karakteristicni kolaci za Sarajevo...
Danas nije upitno, mozes sve, svugdje naci... ali po porijeklu, rekao bih da nemaju bas veze sa sarajevom... ;-)
Post Reply