Vasar u Puracicu

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

be highirly
Posts: 469
Joined: 02/09/2007 10:37

#1 Vasar u Puracicu

Post by be highirly »

Jedno malo i staro mjesto Puracic , ovih dana odzava tradicionalni vasar koji se obiljezava skoro 150 godina :-) :D

interesantno je da se odrzavanje vasara ove godine poklopilo sa bajramom te im cestitam dane vasara i Bajram Serif Mubarek Olsun :)



Vašar je u Puračiću trajao uvijek tri dana, i to 12, 13. i 14. oktobra, svake godine, i nikad mu se tradicija nije prekidala sve do ovog najgoreg i najprljavijeg rata na ovim prostorima. Vašar se u Puračiću održavao i za vrijeme Prvog i Drugog svjetskog rata, jer je vašar jednom u godini. Vašar je za ovaj kraj bio svetinja u koju se nije diralo, jer u vrijeme vašara sve se ostavlja. Svi su ljudi našeg regiona godinu dana živjeli za vašar, jer što nisu mogli nigdje na pijacama prodati ili kupiti, mogli su na vašaru u Puračiću. Vašar je vašar. Po vašaru se vrijeme odbrojavalo, na primjer tri hefte prije vašara, ili sedam hefti nakon vašara. Ljudi su tako pamtili kad mi se krava otelila, ili kad se ko oženio.

Tradiciju vašara u Puračiću su prihvatili kao svoju svetinju sve koji žive u neposrednoj blizini i široj regiji. Iz tih razloga, za vrijeme Drugog svjetskog rata, u dane vašara rat je mirovao, jer su svi dolazili na vašar u Puračić. Nakon završetka zadnjeg rata tradicija vašera je nastavljena.
enes-s
Posts: 504
Joined: 24/08/2007 11:16
Location: Bojmunte - Livanjsko Polje, mercedes SLK Turbo Indžekšn, jambolija na volanu.

#2

Post by enes-s »

Jesi ti iz Puračića? Sme li se znati? Znam iz čaršije mnooogo raje. :)
User avatar
Brisbane
Posts: 742
Joined: 07/09/2007 04:03

#3

Post by Brisbane »

Gdje je Puracic ?
:-)
Ovaj forum doseze svoje dno sa ovom temom.
enes-s
Posts: 504
Joined: 24/08/2007 11:16
Location: Bojmunte - Livanjsko Polje, mercedes SLK Turbo Indžekšn, jambolija na volanu.

#4

Post by enes-s »

Puračić je jedna lepa i pitoma čaršija, koja je btw starija od Tuzle, koja je imala prvu uličnu rasvetu u BiH ( nisam siguran, tako kažu :D ), prvu štampariju u BiH ( ni to nisam siguran :D ), a nalazi se 20-tak kilometara od Tuzle, posle Lukavca, na magistralnom putu prema Doboju. U njemu žive divni ljudi. Pošteni i vredni. :D
enes-s
Posts: 504
Joined: 24/08/2007 11:16
Location: Bojmunte - Livanjsko Polje, mercedes SLK Turbo Indžekšn, jambolija na volanu.

#5

Post by enes-s »

... i samo da se zna da je široko srce Puračaka primilo veliki broj prognanih iz Srebrenice, koji i danas tamo žive.
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#6

Post by sulesavic »

Brisbane wrote:Gdje je Puracic ?
:-)
Ovaj forum doseze svoje dno sa ovom temom.
Elementarno nepoznavanje ¹ireg (sumnjam i u¾eg) zavièaja...
User avatar
Brisbane
Posts: 742
Joined: 07/09/2007 04:03

#7

Post by Brisbane »

Hahahha, Puracic mjesto !!!
Dok mi mislimo u tim provincijalnim okvirima daleko cemo otici.
Vec zamisljam, kako objasnjavamo kao turisticku mega manifestaciju vasare, a krema vasera je onaj u Purachichu.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Zovite Zalicu nek napravi "enjoy Puracic".
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#8

Post by sulesavic »

Brisbane wrote:Hahahha, Puracic mjesto !!!
Dok mi mislimo u tim provincijalnim okvirima daleko cemo otici.
Vec zamisljam, kako objasnjavamo kao turisticku mega manifestaciju vasare, a krema vasera je onaj u Purachichu.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Zovite Zalicu nek napravi "enjoy Puracic".
A turisticka mega manifestacija bi po tebi trebala biti ¹ta?
enes-s
Posts: 504
Joined: 24/08/2007 11:16
Location: Bojmunte - Livanjsko Polje, mercedes SLK Turbo Indžekšn, jambolija na volanu.

#9

Post by enes-s »

Samo da ti kažem da je Puračić do skoro bio opština, i da je jako lepo i pitomo mesto. Austrijski industrijalac je pre Drugog svetskog rata došao u Puračić, sagradio pilanu, prugu i železničku stanicu. Puračić je mnogo stariji od Tuzle, i bio je najveći trgovački centar na severu ( severo-istok) Bosne.
Čaršija sa dušom, u ravnici, u blizini najvećeg veštačkom jezera u ex - Yu ( Modrac ). Čaršija sa istorijom, što svedoči i veliki broj kuća koje su pod zaštiom države.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#10

Post by Bosanac sa dna kace »

eh kazu kad je nasatalo jezero Modrac, pa neki Suljo s Krivaje s volovima iso na vasar u Puracic, i kad se zavrsio vasar pao snijeg do pasa :D , jezero zaledilo, i on preso preko njega s volovima, kad je doso u svoj selo poceo pricat kako et vec 50 godina ide na vasar u Puracic a nije znao da ima dole tolko polje, a jos ravno ko pod vaser vagu :D

inace kod nas ima izreka ''jes vala u Puracicu na vaser''

P.S. zasto ce ova tema ovde? zasto nije na podforumu Sjeveroistocna Bosna? :roll:
ja nikad nisam bio na tom vaseru, al bi volio :D
enes-s
Posts: 504
Joined: 24/08/2007 11:16
Location: Bojmunte - Livanjsko Polje, mercedes SLK Turbo Indžekšn, jambolija na volanu.

#11

Post by enes-s »

Postoje dva vašara u Puračići. Prvi je prolećni a drugi jesenji, koji tradicionalno počinje 12. oktobra i traje tri dana.
be highirly
Posts: 469
Joined: 02/09/2007 10:37

#12

Post by be highirly »

Brisbane wrote:Gdje je Puracic ?
:-)
Ovaj forum doseze svoje dno sa ovom temom.

a de ti nama lijepo reci zasto se nebi otvarale ovakve teme :roll: i vec su ti rekli da je to jedno jako lijepo i staro mjesto sa tradicijom ako nisi primjetio skoro 150-godisnjom ...
usput samo da kazem da nisam iz puracica ,nego iz 'metropole'...
valjda i ova mala mjesta zasluzuju da se spomenu ponekad :)
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#13

Post by spreca »

enes-s wrote:Samo da ti kažem da je Puračić do skoro bio opština, i da je jako lepo i pitomo mesto. Austrijski industrijalac je pre Drugog svetskog rata došao u Puračić, sagradio pilanu, prugu i železničku stanicu. Puračić je mnogo stariji od Tuzle, i bio je najveći trgovački centar na severu ( severo-istok) Bosne.
Čaršija sa dušom, u ravnici, u blizini najvećeg veštačkom jezera u ex - Yu ( Modrac ). Čaršija sa istorijom, što svedoči i veliki broj kuća koje su pod zaštiom države.

Enese ovakvi kao brisbane je bolje da ne dolaze u Puracic na vasar jer samo mogu pokvariti ugodjaj :D svojom pojavom.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#14

Post by burekodsira »

enes-s wrote:Puračić je jedna lepa i pitoma čaršija, koja je btw starija od Tuzle, koja je imala prvu uličnu rasvetu u BiH ( nisam siguran, tako kažu :D ), prvu štampariju u BiH ( ni to nisam siguran :D ), a nalazi se 20-tak kilometara od Tuzle, posle Lukavca, na magistralnom putu prema Doboju. U njemu žive divni ljudi. Pošteni i vredni. :D
da te ispravim za stampariju, prva u bih a druga na balkanu stamparija je na pragu gorazda u kopacima u crkvi sopotnica
enes-s
Posts: 504
Joined: 24/08/2007 11:16
Location: Bojmunte - Livanjsko Polje, mercedes SLK Turbo Indžekšn, jambolija na volanu.

#15

Post by enes-s »

Odma´da ti kažem da se to ne računa.
boracha
Posts: 1353
Joined: 29/10/2006 05:18

#16

Post by boracha »

uh da mi je sad halve s vasera :D
User avatar
Brisbane
Posts: 742
Joined: 07/09/2007 04:03

#17

Post by Brisbane »

spreca wrote: Enese ovakvi kao brisbane je bolje da ne dolaze u Puracic na vasar jer samo mogu pokvariti ugodjaj :D svojom pojavom.
Evo me sve trcim.
Molim vas primite me u civilizacijsko, povijesni, krug ljubitelja vasera u Puracicu ! Kajem se sto sam jednu divnu kasabu, koju ne mogu naci na mapi, koji samo prokleti ovosvjestke neznalice nisu uvrstile u 7 svjestkih (novih) cuda.
Halalite ljudi, san mi je samo posjetiti Puracicki vasare pa umrijet.
pelin
Posts: 60
Joined: 11/09/2006 22:46

#18

Post by pelin »

Brisbane wrote:
spreca wrote: Enese ovakvi kao brisbane je bolje da ne dolaze u Puracic na vasar jer samo mogu pokvariti ugodjaj :D svojom pojavom.
Evo me sve trcim.
Molim vas primite me u civilizacijsko, povijesni, krug ljubitelja vasera u Puracicu ! Kajem se sto sam jednu divnu kasabu, koju ne mogu naci na mapi, koji samo prokleti ovosvjestke neznalice nisu uvrstile u 7 svjestkih (novih) cuda.
Halalite ljudi, san mi je samo posjetiti Puracicki vasare pa umrijet.
Kakva iskompleksiarana malogradjanka! :roll:
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#19

Post by mostarac »

Brisbane wrote:
spreca wrote: Enese ovakvi kao brisbane je bolje da ne dolaze u Puracic na vasar jer samo mogu pokvariti ugodjaj :D svojom pojavom.
Evo me sve trcim.
Molim vas primite me u civilizacijsko, povijesni, krug ljubitelja vasera u Puracicu ! Kajem se sto sam jednu divnu kasabu, koju ne mogu naci na mapi, koji samo prokleti ovosvjestke neznalice nisu uvrstile u 7 svjestkih (novih) cuda.
Halalite ljudi, san mi je samo posjetiti Puracicki vasare pa umrijet.
a ti to gospodja ili sta? To ti dijete sa asfalta?, a garant ti se stari s brda juce spustio pa se mlada dokopala stikle i diskoteke i misli da je uber gradjanka. Uostalom da ti se cukundedo rodio na bascarsiji nisi covjek, pa ti je onda sasvim svejedno. Zasto ne bi govorili o vasaru u Puracicu i sta tu ima lose, a nije lose govoriti o malogradjanskim manirima novog jet seta koji nas zapljuskuje svakodnevno iz avaza i sa hayata
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#20

Post by Saian »

Brisbane wrote:
spreca wrote: Enese ovakvi kao brisbane je bolje da ne dolaze u Puracic na vasar jer samo mogu pokvariti ugodjaj :D svojom pojavom.
Evo me sve trcim.
Molim vas primite me u civilizacijsko, povijesni, krug ljubitelja vasera u Puracicu ! Kajem se sto sam jednu divnu kasabu, koju ne mogu naci na mapi, koji samo prokleti ovosvjestke neznalice nisu uvrstile u 7 svjestkih (novih) cuda.
Halalite ljudi, san mi je samo posjetiti Puracicki vasare pa umrijet.
da roditelji nisu iz malog mjesta pa se ovako kriju kompleksi ? :)
enes-s
Posts: 504
Joined: 24/08/2007 11:16
Location: Bojmunte - Livanjsko Polje, mercedes SLK Turbo Indžekšn, jambolija na volanu.

#21

Post by enes-s »

Brisbane wrote: Halalite ljudi, san mi je samo posjetiti Puracicki vasare pa umrijet.
Imaju dobar ringišpil i balerinu, šećernu vunu... :D
be highirly
Posts: 469
Joined: 02/09/2007 10:37

#22

Post by be highirly »

enes-s wrote:
Brisbane wrote: Halalite ljudi, san mi je samo posjetiti Puracicki vasare pa umrijet.
Imaju dobar ringišpil i balerinu, šećernu vunu... :D
ha ja :D kada ga je mogao posjetiti i otvoriti pijacu niko drugi do Husejn kapetan Gradaščević , mogla bi i doticna persona :D ...jadna nebila pa iz kakvih si ti muda ispala pa imas takav stav :( :D
peanuth
Posts: 344
Joined: 10/07/2005 13:37
Location: Deutschland

#23

Post by peanuth »

neznam sto se na svakoj temi mora neko pojavit ko prosipa supljake..u ovom slucaju brisbane..

znas ima ona: uh ako ti je kazem oticu u banat :D ..

hebiga, sta ces kad nismo svi rodjeni u METROPOLI i tamo ODRASLI..uostalom kad je ovaj Forum pretrpio tako puno kretena,(evo i novi nam se prikljucio DOBRODOSLICA) vjerujem da ce pretrpit i temu o Puracicu.Lijepom mjestu kod Lukavca...,par puta me murija te zezala :D Bas cu da slikam kad budem sledeci put prolazio pa ovdje nakacit..
sekretar
Posts: 250
Joined: 22/10/2006 06:28

#24

Post by sekretar »

Vašar u Puračiću je kulturni fenomen. Kao i Čevljanska bodljavina (bio davne 98. prodavao sladoled :D), izvorna muzika i pijaca na Stupu. :D

Sviđalo se to kome ili ne, to su ipak najposjećeniji događaji u BiH. I drago mi je da sam vidio i taj aspek kulturnog života (nemam namjeru opet ići ni silom). I vidio da ljudi žive i na drugi način, osim onog na koji sam ja navikao.
Post Reply