Recepti

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#1401 Re: Recepti

Post by Cholina_Lokica »

Vala da vam pravo kazem, kad neko pita kako napravit puru, to mi je k'o da pita kako ispeci jaje il' skuhat virsle :mrgreen:
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#1402 Re: Recepti

Post by prilagodjena »

Cholina_Lokica wrote:Vala da vam pravo kazem, kad neko pita kako napravit puru, to mi je k'o da pita kako ispeci jaje il' skuhat virsle :mrgreen:
pa dobro....nije bruka pitati
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#1403 Re: Recepti

Post by thea »

dobro ja mogu shvatiti ako nesto neko ne zna, pa to je normalno

svi smo mi imali neke drugacije puteve tjekom zivota, skolstva takoder. ja sam pocela da kuham od 5 godine
starija sestra i ja gledale mamu, ona nama stavi na sto namjenice mi to mutimo, sve je to bilo nejestivo i bacanje u smece a moja se nena bunila.
no na kraju moja sestra i ja imamo sad 30 godina tako dobro kuhamo da ne postoji recept koji mi sad pokazes da to ne znam skuhati.

praksa cuda cini
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1404 Re: Recepti

Post by minjonja »

pura je uspjela, hvala svima na podrsci :D


sad me zanima jel se i griz ovako pravi?
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#1405 Re: Recepti

Post by prilagodjena »

minjonja wrote:pura je uspjela, hvala svima na podrsci :D


sad me zanima jel se i griz ovako pravi?
jesi se ti napapala? :-D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#1406 Re: Recepti

Post by minjonja »

prilagodjena wrote:
minjonja wrote:pura je uspjela, hvala svima na podrsci :D


sad me zanima jel se i griz ovako pravi?
jesi se ti napapala? :-D
jesam, nije bilo lose za prvi put :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1407 Re: Recepti

Post by wewa »

pura i palenta nisu iste stvari. pura se pravi od kukuruznog brasna, bilo integralnog ili ne, dok se palenta pravi od kukuruznog griza. od vrste zavisi i duzina kuhanja - kukuruzno brasno se ne moze skuhati za 5 min niti ga je zdravo jesti u tom obliku...
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#1408 Re: Recepti

Post by prilagodjena »

wewa wrote:pura i palenta nisu iste stvari. pura se pravi od kukuruznog brasna, bilo integralnog ili ne, dok se palenta pravi od kukuruznog griza. od vrste zavisi i duzina kuhanja - kukuruzno brasno se ne moze skuhati za 5 min niti ga je zdravo jesti u tom obliku...
a kad skuhaš taj,kako reče,kukuruzni griz ne kažeš da si skuhala puru?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1409 Re: Recepti

Post by wewa »

prilagodjena wrote:
wewa wrote:pura i palenta nisu iste stvari. pura se pravi od kukuruznog brasna, bilo integralnog ili ne, dok se palenta pravi od kukuruznog griza. od vrste zavisi i duzina kuhanja - kukuruzno brasno se ne moze skuhati za 5 min niti ga je zdravo jesti u tom obliku...
a kad skuhaš taj,kako reče,kukuruzni griz ne kažeš da si skuhala puru?
jok, velim napravila palentu :-D
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#1410 Re: Recepti

Post by prilagodjena »

aaaa,kod mene to sve pura a ustvari vazda kuham palentu :lol: :lol: :lol: :lol:
biće da mi ne valja terminologija :-) :lol:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#1411 Re: Recepti

Post by Cholina_Lokica »

prilagodjena wrote:aaaa,kod mene to sve pura a ustvari vazda kuham palentu :lol: :lol: :lol: :lol:
biće da mi ne valja terminologija :-) :lol:
Ista sam :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1412 Re: Recepti

Post by wewa »

cccc, nikad od vas mislenovih kuharica :skoljka: :lol: :lol: :lol:
User avatar
6.april
Posts: 820
Joined: 12/10/2011 09:50

#1413 Re: Recepti

Post by 6.april »

Možete li nam napisati recept kako se pravi prava pura?
I u čemu je razlika - sve sumnjam da je nikada nisam ni probala i da je ovo što sam do sada jela sve bila palenta.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#1414 Re: Recepti

Post by wewa »

prokuha se bar litar, do litar i po vode, posoljene. naspe se malo ulja, serpa skloni s vatre pa se pazljivo uspe kukuruzno brasno (ja kupujem integralno, hrasnicka vodenica), otprilike ide jedna krcata kutljaca po osobi. napravi se kao obruc od brasna, tj u sredini napravi rupa da voda moze vrijuckati kroz sredinu i vrati na vatru. na srednjoj temp se pura kuha narednih barem pola sata, a onda se zavisno koliko je vode uvrilo, odlije pola vode a pura umijesi drvenom kasikom dok ne postane jednolicna smjesa. ovaj dio pola je fizicki zahtjevan. dok je serpa jos na vatri, pura se mijesi (po potrebi dodaje ona voda koju smo odlili) dok se smjesa ne pocne odvajati od serpe.

na kraju konzistencija treba da bude kao za tijesto za hljeb, mozda malo mekse jer ce se stisnuti kako se hladi.

pura se vadi kasikom u posudu, posipa sirom, mileramom, jogurtom ili slatkim mlijekom u kojem se otopljeno malo putera, ili pekmezom od krusaka/jabuka za slatku varijantu. slana varijanta savrseno ide uz sladak crveni luk :-)
User avatar
6.april
Posts: 820
Joined: 12/10/2011 09:50

#1415 Re: Recepti

Post by 6.april »

Hvala!
Definitivno nikada nisam jela pravu puru.
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#1416 Re: Recepti

Post by thea »

wewa wrote:pura i palenta nisu iste stvari. pura se pravi od kukuruznog brasna, bilo integralnog ili ne, dok se palenta pravi od kukuruznog griza. od vrste zavisi i duzina kuhanja - kukuruzno brasno se ne moze skuhati za 5 min niti ga je zdravo jesti u tom obliku...
pura i palenta nisu iste stvari, ex Yu kazu pura
u evropi kazu palenta

a sve je to isto, tradicije pripreme kao i prilozi se razlikuju.
ako je zrno sitnije brze se skuha, ako je krupnije duze to je jedina filozofija.

kod nas se sve priprema sa sitno mljevenim zrncima, tako sto mnogo vise volimo bijeli hljeb od crnog. Bijelo brasno se mnogo vise preraduje. u nasoj tradiciju je da brasno za purou strikno mora biti u prahu.

opet stvar ukusa, meni je draze napraviti puru sa vecim zrncima sa bujonom koja se kuha 45-50 min kao dodatak mesu nego pojesti puru tradicionalnu, bijeli luk, kajmak, sir, dimljeni sir, putar.

stvar ukusa, samo kuhajte
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1417 Re: Recepti

Post by plain vanilla »

nije isto, jer se palenta pravi od kukuruznog griza, a pura od kukuruznog brasna
i teze je skuhati puru jer se prije zgrudva nego palenta

btw, ja ni ne volim bas puru
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#1418 Re: Recepti

Post by prilagodjena »

dobro je ba...skontali smo da pura i palenta nisu isto :skoljka:

za mene je to sve pura i ende :oops: :lol: :lol:
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#1419 Re: Recepti

Post by graue_maus »

wewa wrote:prokuha se bar litar, do litar i po vode, posoljene. naspe se malo ulja, serpa skloni s vatre pa se pazljivo uspe kukuruzno brasno (ja kupujem integralno, hrasnicka vodenica), otprilike ide jedna krcata kutljaca po osobi. napravi se kao obruc od brasna, tj u sredini napravi rupa da voda moze vrijuckati kroz sredinu i vrati na vatru. na srednjoj temp se pura kuha narednih barem pola sata, a onda se zavisno koliko je vode uvrilo, odlije pola vode a pura umijesi drvenom kasikom dok ne postane jednolicna smjesa. ovaj dio pola je fizicki zahtjevan. dok je serpa jos na vatri, pura se mijesi (po potrebi dodaje ona voda koju smo odlili) dok se smjesa ne pocne odvajati od serpe.

na kraju konzistencija treba da bude kao za tijesto za hljeb, mozda malo mekse jer ce se stisnuti kako se hladi.

pura se vadi kasikom u posudu, posipa sirom, mileramom, jogurtom ili slatkim mlijekom u kojem se otopljeno malo putera, ili pekmezom od krusaka/jabuka za slatku varijantu. slana varijanta savrseno ide uz sladak crveni luk :-)
hvala wewa to je recept od moje majke ... super si objasnila .. :thumbup:
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#1420 Re: Recepti

Post by otherside »

zbog vase price zamalo jutros ne napravih palentu.
sreca pa nadjoh nakih mazalica u frizideru i prodje me volja :D
uhhhh...kako sam postala lijena za kuhanje, sramota me pricati... :roll:
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#1421 Re: Recepti

Post by plain vanilla »

prilagodjena wrote:dobro je ba...skontali smo da pura i palenta nisu isto :skoljka:

za mene je to sve pura i ende :oops: :lol: :lol:
nauci bona sta :lol: :lol:
inace cu ti kad dodjes napraviti puru :lol:
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#1422 Re: Recepti

Post by prilagodjena »

nabaci ondaK mišiće da možeš miješati :lol: :lol:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#1423 Re: Recepti

Post by vjesticanametli »

plain vanilla wrote:Princes krofne ili djevreci

Tijesto:

1 čaša (od 2dl) vode
1 čaša ulja

staviti da proključa. Onda skloniti s ringle i dodati 3 dl (čašu i pol) brašna i miješati dok se tijesto ne počne odvajati od šerpe. Onda staviti da se tijesto ohladi, ali važno je da ne smije biti mlako,nego da se baš dobro ohladi.

U ohlađeno tijesto dodajemo 4 jaja, jedno po jedno. Dakle, dodamo 1 jaje, pa ga dobro umiješamo u tijesto, pa tek onda drugo..i tako sva 4. Najbolje koristiti drvenu kašiku i muškarca ako ga imate :mrgreen:

Uključiti rernu na gotovo najjače. Ne znam na koliko stepeni jer je kod mene rerna od 1-10, ali ja sve inace pečem na 7, a za djevreke ugrijem na 8.
Dok se rerna grije, u nenamašten pleh kafenom kašikom vaditi tijesto, veličine manjeg oraha. Paziti da ostane razmaka jer narastu. Kad poredate sve, onda jos po jednu kuglicu, ali malo manju, dodate na svaku već poredanu.
Meni od ove smjese izadje jedan pleh i jedna tepsija jos.

U ugrijanu rernu stavite djevreke da se peku, i NE OTVARAJTE rernu, nego virite kroz ono prozorče (meni ne radi svjetlo u rerni, pa upalim bateriju :mrgreen: ). Čim narastu i počnu da rude, smanjiti za pola (ja smanjim na 4)..tako se peče još nekih 10 minuta..i onda još smanjite (ja smanjim na 2) i ostavim jos 5 minuta.

Kad se malo ohlade, prerezati ih i puniti.

Fil:
Ja ne pravim klasični fil jer izbjegavam jaja, ali mozete ga naci na netu.
Skuham 2 pudinga od vanilije u 6dl mlijeka, i umutim jedno slatko vrhnje (2dl). Kad se puding ohladi, smiksam to dvoje.

Puniti djevreke i posuti ih staubom.
Prijatno :)

e jesu dobre hvala ti recepAt ..........slike stavljam na drugu temu :thumbup:
User avatar
prilagodjena
Posts: 8080
Joined: 17/09/2010 08:19

#1424 Re: Recepti

Post by prilagodjena »

namjeravam danas praviti tortu a pošto rijetko kad pravim dva puta istu gledam po coolinarci koju bih odabrala :-)
imate li kakav receptić da je isproban ali da nije nešto komplikovano?
User avatar
malaplavooka
Posts: 3353
Joined: 12/04/2011 12:34
Location: tu....u tvom srcu :)

#1425 Re: Recepti

Post by malaplavooka »

prilagodjena wrote:namjeravam danas praviti tortu a pošto rijetko kad pravim dva puta istu gledam po coolinarci koju bih odabrala :-)
imate li kakav receptić da je isproban ali da nije nešto komplikovano?

Uzmi onu Pijesak tortu: lagana, ne suviše slatka, možeš je dekorirati kako hoćeš a to čak i ja znam da napravim :D

ili Saher. :thumbup:
Post Reply