Koje mlijeko pijete?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1 Koje mlijeko pijete?

Post by chuchumbamayumbe »

Ima vec nekoliko dana da hocu da postavim temu sa ovom tematikom.
Koristimo Milkosovo mlijeko 1.5% i vec sutra namjeravam da ga prestanem koristiti.
Dajemo mlijeko bebi od 11 mjeseci, jucer ostavimo flasicu na 15 minuta kad imas sta vidjeti! Na donjem dijelu flasice, napravio se nekakav tamni talog, a ostatak skoro kao voda obojena voda, niti ne lici na mlijeko!
Koristili smo Megle dugo vremena, ali hajde, lokal patriotizam, pa presli na Milkos, ali mislim da od sutra Milkos nece u moju kucu vise!
Pitam vas, koje se mlijeko kod vas pokazalo najbolje? Mislim na ona tetrapak pakovanja od 1L, bez obzira na procenat masnoce?
Jedno vrijeme smo koristili i Dukat, ali opet, kupujmo domace, a izgleda da nam prodaju muda pod bubrege.
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#2

Post by roki »

Meggle 3,2% MM oduvjek.Kiselo obicno od sarajevske mljekare ili kefir.
Last edited by roki on 14/08/2007 22:42, edited 1 time in total.
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#3 Re: Koje mlijeko pijete?

Post by Phia »

chuchumbamayumbe wrote:Ima vec nekoliko dana da hocu da postavim temu sa ovom tematikom.
Koristimo Milkosovo mlijeko 1.5% i vec sutra namjeravam da ga prestanem koristiti.
Dajemo mlijeko bebi od 11 mjeseci, jucer ostavimo flasicu na 15 minuta kad imas sta vidjeti! Na donjem dijelu flasice, napravio se nekakav tamni talog, a ostatak skoro kao voda obojena voda, niti ne lici na mlijeko!
Koristili smo Megle dugo vremena, ali hajde, lokal patriotizam, pa presli na Milkos, ali mislim da od sutra Milkos nece u moju kucu vise!
Pitam vas, koje se mlijeko kod vas pokazalo najbolje? Mislim na ona tetrapak pakovanja od 1L, bez obzira na procenat masnoce?
Jedno vrijeme smo koristili i Dukat, ali opet, kupujmo domace, a izgleda da nam prodaju muda pod bubrege.
Meni je milkos mlijeko uvijek bilo odvratno.Pijemo najčešće megle ali i to ko zna odakle dolazi. :-)
rihakm
Posts: 204
Joined: 04/05/2007 23:00
Location: Land of the Blind

#4 Re: Koje mlijeko pijete?

Post by rihakm »

chuchumbamayumbe wrote:Ima vec nekoliko dana da hocu da postavim temu sa ovom tematikom.
Koristimo Milkosovo mlijeko 1.5% i vec sutra namjeravam da ga prestanem koristiti.
Dajemo mlijeko bebi od 11 mjeseci, jucer ostavimo flasicu na 15 minuta kad imas sta vidjeti! Na donjem dijelu flasice, napravio se nekakav tamni talog, a ostatak skoro kao voda obojena voda, niti ne lici na mlijeko!
Koristili smo Megle dugo vremena, ali hajde, lokal patriotizam, pa presli na Milkos, ali mislim da od sutra Milkos nece u moju kucu vise!
Pitam vas, koje se mlijeko kod vas pokazalo najbolje? Mislim na ona tetrapak pakovanja od 1L, bez obzira na procenat masnoce?
Jedno vrijeme smo koristili i Dukat, ali opet, kupujmo domace, a izgleda da nam prodaju muda pod bubrege.
Zenicko....ima vec 2 godine i extra je !!!
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#5

Post by karanana »

Dukat 0,9% - prva liga
Dukat jogurt light ili regularni isto prva liga.

Jebo patriotizam kad je kvaliteta 0 a nemaju pameti da se poprave.
User avatar
supersonic
Posts: 179
Joined: 01/06/2004 01:21
Location: sarajevo

#6

Post by supersonic »

ok lokal patriotizam, ali i meggle je domaci proizvod (bihacka mljekara), tako da necete biti manje patriote ako uzmete 100 puta bolje mlijeko :)
jel moram reci da pijem meggle :-D
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#7

Post by roki »

Koliko se prica o nezdravoj hrani,dodacima koji su stetni za zdravlje,neznam sta covjeku ostane da jede.
Sad trebam paziti i koje mlijeko pijem.Dosta mi je sto sam pola stvari,od salama,preko umaka,majoneze,slatkisa,sve hrane sa dodatkom E330,izbacio iz prehrane.Ne mozes se covjek ni vode napiti a da se ne zapita sta je popio. :roll: :roll: :roll:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#8

Post by chuchumbamayumbe »

Imam i ja osjecaj da cemo preci na Dukat, ova sva mlijeka su mi čungalunga nekako, sad ih ima, sad ih nema, otvore mljekaru, rade pola godine, promijene naziv, promijene djelatnost. Svako selo ima svoju mljekaru! A da ne spominjem kojekakve mljekarske anonimuse sto prave preradjevine od mlijeka (nekakve pavlake, sirevi, mlacenice, jogurti), ambalaza kineska, ukus i kvalitet krajnje upitan.
Mislim da Megle (od nasih) i Dukat (od ovih sa strane) dolaze u obzir, ovi ostali NO NO.
bianconero
Posts: 126
Joined: 04/02/2007 01:59

#9

Post by bianconero »

meni megle nekako danfa. bas mi nikakko ne odgovara. ja pijem alpsko. alpsko je domace koliko je i megle. mada bih ja najvise volio domace. ono pravo domace al ko ce se peglat sa kuhanjem i sa onim serpama
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#10

Post by Comrad »

supersonic wrote:ok lokal patriotizam, ali i meggle je domaci proizvod (bihacka mljekara), tako da necete biti manje patriote ako uzmete 100 puta bolje mlijeko :)
jel moram reci da pijem meggle :-D
zar meggle nisu švabenzi :D inače, i ja ga pijem - 1,5%
Ledena Princeza
Posts: 70
Joined: 10/01/2007 17:49

#11

Post by Ledena Princeza »

Za bebicu je najbolje da pije kratkotrajno mlijeko.
Dakle, to je ono u vrečici koje moraš prokuhati. Ono je svakako zdravije od mlijeka u tetrapaku. Problem je što kad ga prokuhaš moraš i da ga procijediš.

Nedavno se pojavilo odlično kratkotrajno mlijeko Zbregov - u bijelim plastičnim flašama sa zelenom etiketom. Koliko ja znam ima ga samo u Merkatoru i sličnim radnjama. Trajnost mu je oko 7 dana - ukus mu je super. Ne treba ga kuhati. Moja djeca piju to mlijeko kad imam sreće da naiđem na njega.

P.S. zašto dajete djetetu mlijeko 1,5? Po mom iskustvu moze komotno 2,8 čak i 3,2. Jedino ako beba nije debeljuca :razz:
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#12

Post by roki »

Ledena Princeza wrote:Za bebicu je najbolje da pije kratkotrajno mlijeko.
Dakle, to je ono u vrečici koje moraš prokuhati. Ono je svakako zdravije od mlijeka u tetrapaku. Problem je što kad ga prokuhaš moraš i da ga procijediš.

Nedavno se pojavilo odlično kratkotrajno mlijeko Zbregov - u bijelim plastičnim flašama sa zelenom etiketom. Koliko ja znam ima ga samo u Merkatoru i sličnim radnjama. Trajnost mu je oko 7 dana - ukus mu je super. Ne treba ga kuhati. Moja djeca piju to mlijeko kad imam sreće da naiđem na njega.

P.S. zašto dajete djetetu mlijeko 1,5? Po mom iskustvu moze komotno 2,8 čak i 3,2. Jedino ako beba nije debeljuca :razz:
Debeljuce su bashslatke.Mozes da ih šcipas za obrascice :) :)
A najbolje je pravo domace mlijeko tek pomuzeno.Imam priliku da ga pocesto pijem.nekad ga i neprokuham. :)
User avatar
adda_sa
Posts: 830
Joined: 11/03/2006 21:52
Location: where my friends are

#13 ....

Post by adda_sa »

meggle je njemacka firma porijeklo..al ima kao podruznice svuda..jedna od njih je i u bihacu..znaci nase krave neprskane..heheheh...imaju i u hrvatskoj meggle mlijeko, i na njemu pise da je cro ehhehe
pijem meggle 2.8% uvijek
a jogurt je MIG gradacac najbolji,najgusci..naj smeck naj okus....
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#14

Post by chuchumbamayumbe »

Ledena Princeza wrote:Za bebicu je najbolje da pije kratkotrajno mlijeko.
Dakle, to je ono u vrečici koje moraš prokuhati. Ono je svakako zdravije od mlijeka u tetrapaku. Problem je što kad ga prokuhaš moraš i da ga procijediš.

Nedavno se pojavilo odlično kratkotrajno mlijeko Zbregov - u bijelim plastičnim flašama sa zelenom etiketom. Koliko ja znam ima ga samo u Merkatoru i sličnim radnjama. Trajnost mu je oko 7 dana - ukus mu je super. Ne treba ga kuhati. Moja djeca piju to mlijeko kad imam sreće da naiđem na njega.

P.S. zašto dajete djetetu mlijeko 1,5? Po mom iskustvu moze komotno 2,8 čak i 3,2. Jedino ako beba nije debeljuca :razz:
Bebara je Mašala! :)
Ma, govore nam da je prejako ono koje je jace od 1.5%! Jedni kazu jedno, drugi drugo, zena provjeravala sa doktorima i na kraju smo pronasli neki kompromis. Mlijeko smo poceli koristiti prije mjesec, do tada smo "sikili"! :D
Provjericu i to zbregov, thnx!
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#15

Post by Karabaja »

Ne znam ja kakvo je dobro za bebicu, ali ja lično bježim od proizvoda Sarajevske Mlijekare k'o đavo od krsta!
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#16

Post by kEN0 »

domace i samo domace :]]
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#17

Post by Better Man »

Slatko Zbregov Vindija Varaždin, a Kiselo Dukat, jer su ubjedljivo najači! Nekad sam pio Zenički jogurt, ali često mi se dešavalo da datum, odnosno rok upotrebe bude ok, a mlijeko pokvareno kao da je rok upotrebe prošao! Od tada samo uzimam Dukatov Jogurt i nikad nisam imao problema!
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#18

Post by Karabaja »

Ma ja nešto ne smijem da spomenem Dukat, napast će me opet ovi patrioti..
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#19

Post by shuriken »

ja bi isto isao na z bregov od svih tih ponudjenih opcija
i na punomasno
milkos ni za zivu glavu

ali - kravlje mlijeko uopce nije preporucljivo za bebe
znam da je kod nas obicaj i tradicija
ali imamo mi raznih obicaja i tradicija koji su bezze

i iz teorije i iz prakse potvrdjeno, alergije, upale, slina, slajm, probavni problemi
moze mozda i kravlje ponekad i pomalo
ali nikako se na tome ne bi smjela bazirati prehrana

kako su nama govorili, dojenje dokle ide, a onda HIPP ili neka druga hrana koja je adaptirana za djecu

i naravno voce i povrce i razna skuhana fina papica, ka¹e od ¾itarica etc
raznovrsno

prijatno!
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#20

Post by Sarayman »

Trenutno pijemo bas Milkos 2.8 i 3.2%, i meni se ne cini nimalo lose. Patrotizam na djelu, ali i naklonost ka najboljem patent zatvaracu. Jedini imaju pravi cep koji super dihtuje, i nikad nisam imao problema sa otvaranjem mlijeka (ono da ostane folija zalijepljena pa da moram rezati nozem).
Meggle fakat ima nekakav cudan (da ne kazem neugodan) smek pa ga manje preferiramo (mi, familija mi u mene, cija bih ja trebao biti glava).
Domace Blago iz Gradacca je takodjer cesto u mojoj kuhinji. Rade ga sa 2.8% masnoce i super je!
Dukat smo dugo kupovali, i to ono vitamizirano, ali nam je vremenom dosadilo..
Sada smo u fazi patriotizma.. Sve dok kvalitetom zadovoljavaju..
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#21

Post by cyprus »

Ne volim mlijeko, ali ako već moram pit, onda pijem tuzlansko. :D
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#22

Post by amrica »

alpsko mlijeko 3,5
i MIG-ov jogurt
I kako neko moze piti miljeko od 0,9 ili 1,5 % MM???? Pa to je bljutavo i bezukusno, samo bijela voda
pelin
Posts: 60
Joined: 11/09/2006 22:46

#23

Post by pelin »

karanana wrote:Dukat 0,9% - prva liga
Dukat jogurt light ili regularni isto prva liga.
Jeste, prva liga je Dukat i jos neki, a sve zbog do neba narokanog konzervansa i drugih dodataka. Zato i jeste tako ujednaceno, prefinjenog ukusa i toboze kvalitetno, a jos uvijek i bas uvijek svjeze (sa rokom trajanja od 3 godine) :lol: Ko je ikada vidio pravo domace (ne iz industrije) mlijeko i mlijecne proizvode zna o cemu pricam. Da nije silnih dodataka koji ga cine cak i "uvijek svjezim", naravno da se ne bi isplatilo uvoziti i toliko transportovati (pa cak iz Madzarske, Slovenije i dalje), s obzirom da se mlijeko samo po sebi bez dodataka kvari prilicno brzo i gubici bi bili veliki.

Milkos, Megle, pa i Tuzlanska mljekara su potpuni uzas! Danasnji Milkosje uspio unistiti onaj vrhunski kefir koji je bio neprikosnoven prije rata. Kao zamjenu umjesto Milkosovog kefira, preporucujem maglajski kefir (Saraj Milk). Mljekara Smajic iz Celica, Saraj Milk Maglaj, Zenicka mljekra (ima takodje kratkotrajno mlijeko u onim kesama), MiG Gradacac, Agrocentar Gornji Vakuf, Livanjska mljekara (odlicnisirevi :razz: ) ... sve vrhunsko.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#24

Post by Nosferatu »

chuchumbamayumbe wrote:
Ledena Princeza wrote:Za bebicu je najbolje da pije kratkotrajno mlijeko.
Dakle, to je ono u vrečici koje moraš prokuhati. Ono je svakako zdravije od mlijeka u tetrapaku. Problem je što kad ga prokuhaš moraš i da ga procijediš.

Nedavno se pojavilo odlično kratkotrajno mlijeko Zbregov - u bijelim plastičnim flašama sa zelenom etiketom. Koliko ja znam ima ga samo u Merkatoru i sličnim radnjama. Trajnost mu je oko 7 dana - ukus mu je super. Ne treba ga kuhati. Moja djeca piju to mlijeko kad imam sreće da naiđem na njega.

P.S. zašto dajete djetetu mlijeko 1,5? Po mom iskustvu moze komotno 2,8 čak i 3,2. Jedino ako beba nije debeljuca :razz:
Bebara je Mašala! :)
Ma, govore nam da je prejako ono koje je jace od 1.5%! Jedni kazu jedno, drugi drugo, zena provjeravala sa doktorima i na kraju smo pronasli neki kompromis. Mlijeko smo poceli koristiti prije mjesec, do tada smo "sikili"! :D
Provjericu i to zbregov, thnx!
Evo da ti ja kazem, frisak s pedijatrije.

Dijete do 1 godine - bi trebalo biti na formuli ukoliko ga ne doji majka. Formula je takode - kravlje mljeko ali je formulisano tako da je skoro indenticno s onim sto majcino mljeko ima - i po sastojcima i po kalorijama, minus imunoloska komponenta.

Nakon 1 godine - uvodi se whole milk oli 4%-tno mlijeko. Oli mljeko koje piju odrasli i koje se kupuje - u prodavnici.

Sa 2 godine - prelazis na 2% totno mlijeko.

Nakon 2-ge godine - zavisno od toga - kakva je visina, kilaza, rast djeteta - ides na skim milk ili ostanes na 2%-totnome.

Inace jedna solja punomasnog mljeka od 2 dec (8 oz.) ima oko 160 kcal. 2% ima oko 120kcal, skim 90 kcal. Preporucena doza dijeci izand 2-3 godine - dvije case dnevno, makar, a djevojcicama/djevojkama i 3 prije nego sto uduju u adolescenciju.

Mljeko od proje, rize i slicni drugi derivati - su zdravi za odrasle ljude ali nisu hrana - za dijecu i ne treba mlijeko zamjenjivati s istim - jer ono sto treba odraslom insanu i dijetetu - nije isto.

Na kraju - o gojaznosti/pretilosti treba pricati tek - nakon 3-4 godine. Do tad - bebin posao i jest - da je debela. To je jedini period u zivotu covjeka kad je gojaznost znak dobrog zdravlja.

O tome sta ces piti - tj, koje marke - organska mljeka, dakle - mljeka od krava kojiam se ne ne daju hormoni da sto vise mljeka proizvodi i slicno - bi bila - moguce najbolja, ali u nedostatk istih ili ako ti se ne isplati finansijski jer skuplje kosta moze i drugo mljeko - obavezno provjeri datum prozivodnje kad kupujes i normalno kvalitet, ukoliko ne zadovoljava kriterij za odraslu osobu, ne treba ga davati ni djeci. Ako si blizu negdje perfierije - nije lose ni kad ti - neko nosi mljeko. S tim da treba obratiti paznju na to da zena koja ima kravu - cisti joj vime i da je zivotinja kod veterinara uredno vakcinisana. Takvo mljeko - uvijek prokuhas, tj - pasteuriziras, i dadnes dijetetu. Razlika ce sigurno biti - u kolicini masnoce jer vecina mljekara - preraduje mljeko - tj. smete masnocu, a onda - prave od tog sir i pavlake a tebi prodaje mljeko s vrlo malo masnoce - u sebi. Tako da je i to opcija.

I da - mljeko je okosnica prehrambena dijeteta do 2-ge godine zivota barem. I kao takvoj joj nema substitucije. Ljepo je to - kad dijete hoce svasta da proba i jede - al' to je ekstra, Inace - imas Gerberove hape - 1, 2 i 3. 1 za izmedju 4-6 mjeseci, 2 za 6-9 i 3, za od 9 pa na vise. Ali prije toga - preporucuju da od rize - cereal dadnes dijetetu da nauci zvakati (znam da si ti daleko od ovog stadija - ovo je obicno s 4 mjeseci) ali moze nekom drugom valjati.

Sve u svemu - dokle god dijete dobija na masi, tezini i visini - sve je ok. Kad prohoda - vidjeces moguce opadanje u tezini ili ce poceti manje dobijati na tezini - jer pocinje da se krece i gubi na to energiju. Inace u prva 4 mjeseca - je rast dijeteta najbitniji jer trosi 30% sveg ono sto konuzimira - samo na rast. Do godine dana - taj procenat opadne na par posto, poaslje godinu - 1% od onog sto se konzumira - ide za rast. Vecina energije - pocne se preusmjeravati na kretanje i aktivnosti. .
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#25

Post by Bosanac_21 »

Meggle iz Bihacke mljekare + na to sve je patriotsko domace :-D
Najvise se ipak trosi mlijeko, sir, kajmak s pijace od mlade i ciste zene sto
prodaje, sto je u bosanskom trendu :D :bih:
Post Reply