Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
malenna
Posts: 202
Joined: 23/11/2006 17:42

#9701 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by malenna »

VenomousV wrote::lol: :lol: :lol: :lol: ja kontala komad torte lebdi :lol: :lol: tj ubaceno u photoshopu... pa reko sto bi to bezze radila :lol: :lol: :lol:
i sad gledam i gledam i na kraj skontam da je lopatica bijela :lol: :lol: :lol:
(da, zaista se ovoliko smijem - samoj sebi)
Hehehehe sto se ismijah: Nije moja torta Rudolphova, ne gledam ja taj kichen tv. Moja torta je iz jedne kuharice sto imam kuci, ali kad sam pogledala ovaj link fakat izgledaju isto. Moj fil se pravi sa kukuruznim brasnom, ne palentom nego kukuruzno brasno, jucer sam 45 minuta u prodavnici trazila kukuruzno brasno. Sutra cu napisati recept sada nemam vremena :)
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#9702 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by Irm@ »

ipak je lijenost pobijedila :D a imam novi aparat koji ima Food opciju :D morala sam probati pa sam pravila Brioches :)
Image
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#9703 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by BJB »

Napravila sam kresente sa coolinarike. Prisjeli su mi orasi i rum.
ODlicni su kolacici al' stavite manje ruma ako vam smeta kao meni.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#9704 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by 5 0 5 »

BJB wrote:Hajmo BH holandjanke, valjda sam nesto ubola, hajde molim vas ispravite ovo a izbrisite moje baljezgarije..
Mojoj mami je 16. rodjendan a ona voli cokoladaste stvari pa da joj napravim. :D

Ingrediënten
Chocoladecake

300 ml water vode, logicno
90 g cacaopoeder kakao
250 g bloem ono neki dan neko pitao, ovo je brasno
500 g suiker secer
9 g zout ? sol ili nesto?
2 zakjes bakpoeder 2 kesice praska za pecivo
1 vanillestokje 1 kasika ekstrata vanilije (vanillestokje)
350 ml karnemelk vjerovatno punomasno mlijeko (nesto kao jogurt).
130 g arachide-olie ulje, mozda maslinovo ili od paukova (kikiriki ulje)
3 eieren 3 jajca

Fudgecrème

250 g boter puter
300 g poedersuiker secer u prahu
200 g pure chocolade cokolada sa sto vise % kakao praha
2 el cacaopoeder 2 vjerovatno kasike kakaoa
100 g crème fraîche 100 grama pavlake-obicne ili vrhnja za kuhanje

Extra nodig Potrebno

3 springvormen met een doorsnede van 24 cm 3 pleha za torte promjera 24cm
boter om in te vetten puter za pomastiti plehove
Ukljucite pecnicu na 170 C da se zagrije.
Zagrijte 300ml vode na sparetu, rastopite u tome kakao prah i prohladite.
Verwarm de oven voor op 170 ºC. Breng voor de cake 300 ml water aan de kook, los er de cacaopoeder in op en laat afkoelen. (prokuhaj 300ml vode i rastopi kakao prah. ostavi da se ohladi)
Pomijesajte brasno, zucker, sol i prasak za pecivo kasikom. Vanilin ekstrat umijesajte u sve to.
Meng de bloem, suiker, zout en bakpoeder met elkaar (elkaar znaci skupa) . Snijd het vanillestokje open en schraap het merg er uit.
Dodajte nesto u brasno. Vjerovatno dodajte mlijeko, ulje nesto..
Voeg dit toe aan de bloem. (Dodaj sjemenke iz vanile) Voeg de karnemelk, olie en eieren toe en roer tot een glad beslag. (dodaj mlijeko, ulje, jaja i mijesaj dok smjesa ne postane glatka)

Meng vervolgens het cacaowater door het beslag en laat circa 1 uur rusten. (umjesaj kakao vodu (onih 300ml) u smjesu i ostavi da miruje 1 sat!)
Nesto da se pece 1 sat.
Namastite plehove puterom. Stavite i papir za pecenje i nesto. ?
Vet de bakvormen in met een beetje boter. Bekleed de ingevette vormen met bakpapier en verdeel het beslag erover. (podjeli smjesu • valjda na jednake djelove)
Kolac pecite oko 50 minuta dok ne bude zlatnosmedj i ohladite. Sacuvajte mrvice.
Bak de cakes circa 50 minuten goudbruin en laat ze na het bakken afkoelen. Bewaar de kruimels.
Izmiksajte pjenasto puter i secer u prahu. Otopite cokoladu na pari. Sastavite prije pomenute sastojke i hladite oko 4 mins. Premazite kolac kremom. Polijepite mrvice po kolacu.
Draai voor de crème de boter met de poedersuiker luchtig. (umjesaj crème fraîche, puter i secer u prahu dok smjesa ne postane pjenasta) Smelt de chocolade au bain marie. Voeg de overige ingrediënten toe en laat circa 4 minuten draaien. (dodaj umjesanu smjesu i kuhaj 4 minute!) Besmeer de cake met de crème. Zet de taart aan met de achtergehouden cakekruimels.
vegetarisch:
help??
evo. sa srecom :)
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#9705 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by BJB »

Hvala, 505scrtom :D
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#9706 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by neprilagodjena »

BJB pokazi sliku kad napravis :-D :-D
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#9707 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by BJB »

Hocu, pravila sam Kresente preksinoc..Nisu teski za napraviti, al' je mene dotukla kombinacja maslaca, oraha i ruma..
Evo slike, Image I nije ni blizu dovoljno oraha po receptu a ni cokolade..Ja sam prvu turu polijepila mlijecnom cokoladom otopljenom sa maslacem a drugu cokoladom za kuhanje isto otopljenom sa maslacem. Svi su odusevlljeni. Ostalo je koliko ih je na slici. Bila je puna kutija=ona od quatro sladoleda od prve ture i isto tako od druge... :D
User avatar
sary
Posts: 178
Joined: 07/04/2011 14:26

#9708 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by sary »

Primjetila sam da Rudolf redovno stavlja vrucu hranu u frizider :!:
Koliko ja znam vruce ne smije u friz.uvijek se smorim cekajuci da se nesto ohladi.
Znate li vi nesto o tome :?:
mumy
Posts: 756
Joined: 25/05/2011 21:21

#9709 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by mumy »

ne valja zbog frizidera,a ne zbog hrane...
mozda njemu jednostvno nije zao frizidera :D
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#9710 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by žulijan asanž »

mumy wrote:ne valja zbog frizidera,a ne zbog hrane...
mozda njemu jednostvno nije zao frizidera :D
ovo ti je velika zabluda. naravno da ne valja ni radi hrane. zavisi sta kuhas naravno, ali nagla promjena temperature mijenja teksturu namirnice. napravi eksperiment - ispeci dvije šnicle, pa jednu odmah stavi u frižider, a drugu ohladi na sobnu temp pa onda stavi u frizider.

probaj i jednu i drugu nakon nekoliko sati pa ćeš vidjet u čemu je fazon.

a to da šteti frižideru, ne bih rekao da baš šteti, ali frižider troši više energije, to je sigurno

a rudolf stavlja vruce u frizider jer se ono sve svakako baci :D
User avatar
Partizzanka
Posts: 2732
Joined: 14/01/2011 09:01

#9711 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by Partizzanka »

ja ne stavljam vruce u frizider da mi ne bi popucale one staklene police hehehe been there done that :( na zalost
a ni direktno vrelo u frizider da se hladi nego onako malo prohladjeno sto bi se reklo
Kljblj
Posts: 300
Joined: 14/02/2011 18:08

#9712 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by Kljblj »

U svim emisijama koje sam gledala stavljaju vruću hranu u frižideru, sjećam se da sam to vidjela i u Masterchefu. Ja uvijek sačekam dok se baš skroz ne ohladi prije nego stavim, tako me mama naučila. :-D
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#9713 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by alica.k »

Kljblj wrote:U svim emisijama koje sam gledala stavljaju vruću hranu u frižideru, sjećam se da sam to vidjela i u Masterchefu. Ja uvijek sačekam dok se baš skroz ne ohladi prije nego stavim, tako me mama naučila. :-D
takodjer.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#9714 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by 5 0 5 »

Partizzanka wrote:ja ne stavljam vruce u frizider da mi ne bi popucale one staklene police hehehe been there done that :( na zalost
a ni direktno vrelo u frizider da se hladi nego onako malo prohladjeno sto bi se reklo
vruce jelo podize temperaturu u frizideru i tako povecava rizik stvaranja bakterija. (uvijek ohladni na sobnu temperaturu, ali nemoj drzati hranu duze od sat i po, dva van frizidera - smanjis sansu da se bakterije razviju)
isto, tako topla hrana u frizideru povecava potrosnju struje jer naravno, frizideru treba vise vremena da (ponovo) postigne idealnu temperaturu (5ºC). to je to.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#9716 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by Ma.Le.Na »

ja napravila mafine :oops:
cokoladne :oops:
neam sliku :oops:
User avatar
žulijan asanž
Posts: 1907
Joined: 02/09/2011 15:23
Location: šveCki akciJoni

#9717 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by žulijan asanž »

505sCrtom wrote:
Partizzanka wrote:ja ne stavljam vruce u frizider da mi ne bi popucale one staklene police hehehe been there done that :( na zalost
a ni direktno vrelo u frizider da se hladi nego onako malo prohladjeno sto bi se reklo
vruce jelo podize temperaturu u frizideru i tako povecava rizik stvaranja bakterija. (uvijek ohladni na sobnu temperaturu, ali nemoj drzati hranu duze od sat i po, dva van frizidera - smanjis sansu da se bakterije razviju)
isto, tako topla hrana u frizideru povecava potrosnju struje jer naravno, frizideru treba vise vremena da (ponovo) postigne idealnu temperaturu (5ºC). to je to.

pa nije to to prijatelju. glavni razlog zašto se jela i termički obrađene namirnice ne stavljaju u frižider je da se promijeni okus i tekstura jela zbog nagle promjene temperature.
User avatar
malenna
Posts: 202
Joined: 23/11/2006 17:42

#9718 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by malenna »

suncokret_1984 wrote:Image
A koji je ovo kolac? Bas je fin :) :thumbup:
User avatar
suncokret_1984
Posts: 536
Joined: 02/04/2010 09:21

#9719 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by suncokret_1984 »

hvala @malenna :)

ovo su karamel kocke, radjene po ovom receptu http://mamajacooks.blogspot.com/2010/01 ... kocke.html
meni su super, prvi sam ih put pravila, samo sto sam ja u pola fila dodala 2 reda cokolade za kuhanje(istopljene)
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#9720 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by BJB »

:D Burek na oklagiju :D k'o ispod saca :D
Image
sirnica s lukom :)
Image
User avatar
PeshtA
Posts: 279
Joined: 28/09/2006 23:24
Location: Kuwait

#9721 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by PeshtA »

Ja sam se navukao na ovo zemljano posudje totalno :) cas posla za pripremiti a hrana ukusna :)

Image
hip
Posts: 4
Joined: 22/06/2010 17:40

#9722 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by hip »

Danas cu probati napraviti lososa po ovom receptu http://kuhinjarecepti.com/2012/01/losos-recept/
Kljblj
Posts: 300
Joined: 14/02/2011 18:08

#9724 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by Kljblj »

Danas pravila njoke od krompira po ovom receptu http://chocolateandzucchini.com/archive ... nocchi.php, i definitivno ih neću više praviti. Jednom davno sam kupila one smrznute da probam i bili su mi skroz bezveze, kontam 'garant zato što je zaleđeno i nije domaće', ni domaće nije pretjerano bolje. Nije malo truda, a kompenzacija u okusu nije zadovoljavajuća. Jednostavno stranci znaju prodati svoju kuhinju bolje nego mi, a balkanska kuhinja je bolja od bar pola njih pa nas (smotanih) nema ni na mapi.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#9725 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by ljubav_aha »

Digla_da_kreci wrote:Klub sarmasa :mrgreen:
Image
ooo wow,ti si kiselila glavice kupusa :) bravo :)
Post Reply