Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
suspect_zero
Posts: 25826
Joined: 11/10/2008 21:45

#9076 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by suspect_zero »

Digla_da_kreci wrote:
zelenashica wrote:Ima i od šljiva i grožđa....ima i od jabuka.. :-)
zelenashica wrote:Od dunja sam samo napravila par teglica slatka i kompota....nisam imala dovoljno da se bacim u pravljenje pekmeza. :-?
:shock: :cry: Hajmo svi kod zelenashice, ponijet cemo vruceg hljeba i ima da nas nema :mrgreen: :cry: :lol:

Hajmo :D .....ti usput ponesi lotre i mačak pa da joj malo prevaljaš kuhinju :D a ja ću se zadat u ribanje šerpi i ostalog posuđa :D :-D :-D
Sheftelija
Posts: 110
Joined: 16/02/2010 08:32

#9077 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by Sheftelija »

Danas sam jela savrsenu pitu od jabuka kupljenu u Mercatoru pa bi mi trebao recept ako neko zna nesto slicno. Uglavnom pita nije zaljevena, nego je sva hrskava i mekana izvana a unutra ne previse socna, nego bas ono taman....mogla bih pojesti 50 komada u trenu. Ako neko zna zaradit ce sevapa kod gladne trudnice :-D
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#9078 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Najbitniji zacin u toj jabukovachi je tvoja trudnoca :D ako mi ne vjerujesh, probaj je nakon poroda :)
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#9079 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by LaCici »

I ja pravo volim tu jabukovacu iz Mercatora, svidja mi se sto nema agde preko. Al sto kaze Ljuska moze biti da je do trudnoce, i ja sam trudnica. :lol:
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#9080 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by neprilagodjena »

Ima li neko dobar recept za Bosanski lokum :-D :-D
User avatar
suncokret_1984
Posts: 536
Joined: 02/04/2010 09:21

#9081 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by suncokret_1984 »

neprilagodjena wrote:Ima li neko dobar recept za Bosanski lokum :-D :-D
meni onaj od natase izgleda odlican, imas ga na par stranica ranije postavljenog..
ali ja ga jos nisam probala napravit, ovo ti govorim samo na osnovu vidjenog :D
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#9082 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by Mariella »

Sheftelija wrote:Danas sam jela savrsenu pitu od jabuka kupljenu u Mercatoru pa bi mi trebao recept ako neko zna nesto slicno. Uglavnom pita nije zaljevena, nego je sva hrskava i mekana izvana a unutra ne previse socna, nego bas ono taman....mogla bih pojesti 50 komada u trenu. Ako neko zna zaradit ce sevapa kod gladne trudnice :-D
Meni je ova super i isto mi se svidja sto nema agde, jednostavno za napraviti a ispadne bas puno, pa isprobaj :)

http://www.coolinarika.com/recept/brza- ... -savijaca/
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#9083 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by Dori »

neprilagodjena wrote:Ima li neko dobar recept za Bosanski lokum :-D :-D
Kod lokuma ja najvaznije da ih susis u rerni (a ne peces). Prvih 10min se ubace na jedno 180C, a onda smanjis temperaturu na jedno 120C i susis jos jedno 15-20min.
Sto se recepta tice jednostavno. Jedan margarin (ili maslac, jos bolje), oko pola kg brasna i 200 gr secera u prahu.
Napraviti smjesu. Ja ubacim i extrakt vanilije, ali po originalnom receptu ne ide. Moze se staviti i jaje ili kokos, orasi. Sve je stvar ukusa. Ovo su oni osnovni sastojci.
Podjeliti na 4-5 dijelova, pa te dijelove valjati na trakice debljine jednog prsta.
Sjeci ih ukoso i susiti u rerni. Kad su gotovi uvaljas ih u secer u prahu.

Ovu smjesu koristim i za kekse, koji se opet mogu praviti i oblikovati na milion nacina :D
shambho
Posts: 989
Joined: 30/04/2009 23:18

#9084 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by shambho »

suncokret_1984 wrote:
Kljblj wrote:suncokret, kakve kifle, mljaaaac!
hvala :kiss:

ovo su najbolje kifle koje sam ikad jela, i napravila :oops: privukao me nacin pravljenja, evo recept http://www.coolinarika.com/recept/kuvane-kifle/, mislim da se niko nece pokajat kad ih napravi..
ja evo nisam registrovana na coolinarci, ali ako gdja/gdjica slucajno bude citala ove komentare mnogo joj hvala na receptu, recept je stvarno odlican..
Ja belaj u kuci napravih praveci ovo, suncokretu pomagaj :-D .. Elem, propalo mi tijesto :| . Sve sam po receptu radila, ali je ispalo mljecavo skroooz, onda sam dodavala brasna i dodavala i dodavala i na kraju kad se stvrdlo i dalje je bilo mljecavo.. I nakon 45 min. I nakon sat. :sad: Jednostavno se nista nije moglo od njega. Klasovo brasno, ulje, kvasac Di-go sam koristila.. Kako si ti pravila??
:cry: :cry:
User avatar
butterfly_01
Posts: 548
Joined: 13/02/2011 23:18

#9085 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by butterfly_01 »

star ti je kvasac... ili mu je rok trajanja istekao.
User avatar
suncokret_1984
Posts: 536
Joined: 02/04/2010 09:21

#9086 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by suncokret_1984 »

shambho wrote:
suncokret_1984 wrote:
Kljblj wrote:suncokret, kakve kifle, mljaaaac!
hvala :kiss:

ovo su najbolje kifle koje sam ikad jela, i napravila :oops: privukao me nacin pravljenja, evo recept http://www.coolinarika.com/recept/kuvane-kifle/, mislim da se niko nece pokajat kad ih napravi..
ja evo nisam registrovana na coolinarci, ali ako gdja/gdjica slucajno bude citala ove komentare mnogo joj hvala na receptu, recept je stvarno odlican..
Ja belaj u kuci napravih praveci ovo, suncokretu pomagaj :-D .. Elem, propalo mi tijesto :| . Sve sam po receptu radila, ali je ispalo mljecavo skroooz, onda sam dodavala brasna i dodavala i dodavala i na kraju kad se stvrdlo i dalje je bilo mljecavo.. I nakon 45 min. I nakon sat. :sad: Jednostavno se nista nije moglo od njega. Klasovo brasno, ulje, kvasac Di-go sam koristila.. Kako si ti pravila??
:cry: :cry:
a bas mi je zao :sad: tek sam vidjela poruku..

pravila sam bas po receptu koji sam stavila sa coolinarke, ne znam sta ti je lose moglo krenut :roll:

mjere su stvarno tacne u onom receptu, barem je meni ispalo dobro, a pravila sam ih par puta..
Sheftelija
Posts: 110
Joined: 16/02/2010 08:32

#9087 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by Sheftelija »

LaCici wrote:I ja pravo volim tu jabukovacu iz Mercatora, svidja mi se sto nema agde preko. Al sto kaze Ljuska moze biti da je do trudnoce, i ja sam trudnica. :lol:
Lacici uspjela sam napraviti danas iste. Po ovom receptu sam pravila tijesto: http://www.coolinarika.com/recept/savij ... elstrudel/ a jabuke samo izrendala i stavila malo secera i cimeta. Izgledom lice na one iz Mercatora a okus sam potrefila haman pa isti. Od pola jufke ispekla sam pleh i po a drugu polovinu cu sutra :D
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#9088 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by pape »

Zene, .... kuFarice, .... :roll: .... hocete li recept za dolmu, .... :dance:
Image
zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#9089 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by zelenashica »

pape wrote:Zene, .... kuFarice, .... :roll: .... hocete li recept za dolmu, .... :dance:
Neću fala,....ja samo spremam pekmeze i slatka :D
Ako imaš recept za kakav dobar pekmez ili slatko,kompot.....et'...daj :dance:
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#9090 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by LaCici »

Sheftelija wrote:
LaCici wrote:I ja pravo volim tu jabukovacu iz Mercatora, svidja mi se sto nema agde preko. Al sto kaze Ljuska moze biti da je do trudnoce, i ja sam trudnica. :lol:
Lacici uspjela sam napraviti danas iste. Po ovom receptu sam pravila tijesto: http://www.coolinarika.com/recept/savij ... elstrudel/ a jabuke samo izrendala i stavila malo secera i cimeta. Izgledom lice na one iz Mercatora a okus sam potrefila haman pa isti. Od pola jufke ispekla sam pleh i po a drugu polovinu cu sutra :D
Svaka cast, probat cu i ja uskoro. :wink:
shambho
Posts: 989
Joined: 30/04/2009 23:18

#9091 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by shambho »

suncokret_1984 wrote:a bas mi je zao :sad: tek sam vidjela poruku..

pravila sam bas po receptu koji sam stavila sa coolinarke, ne znam sta ti je lose moglo krenut :roll:

mjere su stvarno tacne u onom receptu, barem je meni ispalo dobro, a pravila sam ih par puta..
Ma nema veze vec samo bila odustala :-) . Samo mi bi zao bas se nameracila. Ma i ja kontam kao sto butterfly_01 rece da je ili do kvasca ili brasna.. Najprije do kvasca nisam ni pogledala rok samo uzela..

Al' nisam tip koji odustaje pokusat cu ponovo bas mi se prave zato sam i pitala za savjet. Jesi li sa mlijekom ili vodom pravila?
Hvala u svakom slucaju :) .
Kljblj
Posts: 300
Joined: 14/02/2011 18:08

#9092 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by Kljblj »

Uh, danas sam pravila rolat od tikve s kremom od krem sira. Kako je dobro bilo, iako mi se rolat nije mogao baš lijepo saviti pa nije bio previše reprezentativan, ali je kompenzirao okusom. Sliku svoju nemam (pojelo se sve odmah), ali evo kako izgleda http://www.coolinarika.com/recept/libbys-pumpkin-roll/
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#9093 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by Toto »

u starbucks svrnem samo radi slicnog kolaca od tikve
ovdje ga zovu somun od tikve
Mariella
Posts: 3124
Joined: 29/01/2008 20:41

#9094 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by Mariella »

Odlicna salata od cvekle! :thumbup: Jela sam je 3 dana :D

http://www.coolinarika.com/recept/salat ... -i-jabuke/
User avatar
suncokret_1984
Posts: 536
Joined: 02/04/2010 09:21

#9095 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by suncokret_1984 »

shambho wrote:
suncokret_1984 wrote:a bas mi je zao :sad: tek sam vidjela poruku..

pravila sam bas po receptu koji sam stavila sa coolinarke, ne znam sta ti je lose moglo krenut :roll:

mjere su stvarno tacne u onom receptu, barem je meni ispalo dobro, a pravila sam ih par puta..
Ma nema veze vec samo bila odustala :-) . Samo mi bi zao bas se nameracila. Ma i ja kontam kao sto butterfly_01 rece da je ili do kvasca ili brasna.. Najprije do kvasca nisam ni pogledala rok samo uzela..

Al' nisam tip koji odustaje pokusat cu ponovo bas mi se prave zato sam i pitala za savjet. Jesi li sa mlijekom ili vodom pravila?
Hvala u svakom slucaju :) .
nadam se da ce drugi put uspjet :)
sad cu ti detaljno napisat kako ja to radim..
pomijesam brasno, so i ulje...
u jednu manju zdjelicu dodam secer kvasac i malo toplog mlijeka (uzmi malo od onih 300 ml) i ostavim da to nadodje,
nakon toga sve pomijesam sa brasnom i zamijesim sa ostatkom toplog mlijeka..
pravila sam i sa mlijekom samo, i sa pola mlijeka-pola vode..isto je to meni, nisam primjetila razliku..zavisi u tom momentu koliko imam mlijeka u frizideru :D
ostatak radis onako kako je u receptu, znaci ostavis 45 min da nadodju, nakon toga napravis 12 kiflica, ostavis opet pola sata da tako napravljene nadodju, stavljas u vodu koja pomalo kljuca na nekih 5 sekundi, vadis u tepsiju i treba oko 20-ak min da se ispeku..

sretno i javi kakve su ispale, bas mi zao sto prve nisu, jer sam ja receptom odusevljena..
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#9096 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by alica.k »

osim u makroviti, zna li neko gdje jos ima kupiti zobeno mlijeko?

maloprije sam pravila palacinke sa zobenim mlijekom i bas su njami.

edit: nevermind, nasla sam kak cu ga sama pravit.
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#9097 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by neprilagodjena »

Dori wrote:
neprilagodjena wrote:Ima li neko dobar recept za Bosanski lokum :-D :-D
Kod lokuma ja najvaznije da ih susis u rerni (a ne peces). Prvih 10min se ubace na jedno 180C, a onda smanjis temperaturu na jedno 120C i susis jos jedno 15-20min.
Sto se recepta tice jednostavno. Jedan margarin (ili maslac, jos bolje), oko pola kg brasna i 200 gr secera u prahu.
Napraviti smjesu. Ja ubacim i extrakt vanilije, ali po originalnom receptu ne ide. Moze se staviti i jaje ili kokos, orasi. Sve je stvar ukusa. Ovo su oni osnovni sastojci.
Podjeliti na 4-5 dijelova, pa te dijelove valjati na trakice debljine jednog prsta.
Sjeci ih ukoso i susiti u rerni. Kad su gotovi uvaljas ih u secer u prahu.

Ovu smjesu koristim i za kekse, koji se opet mogu praviti i oblikovati na milion nacina :D
A jel treba da ih pospem secerom u prahu kad se ohlade ili mogu i vruci?? :-D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#9098 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by minjonja »

a joj ja svaki put uletim kontajuci da je neko postavio novu sliku...
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#9099 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by kOmpir »

minjonja wrote:a joj ja svaki put uletim kontajuci da je neko postavio novu sliku...
Da te obradujem :)

Image

Ovo je nešto tipa tortilje, parate, beduinskog hljeba... Uglavnom, dosadilo mi praviti klasični hljeb, pa reko da se malo igram :)

P.S.

Još je vruć :D
User avatar
blue_sky
Posts: 49306
Joined: 01/06/2009 15:51
Location: Mostar nije skutorija

#9100 Re: Sta ste danas, vi licno, kuhali (s fotografijama)?

Post by blue_sky »

kOmpir, recepAt na sunce :D
Post Reply