PROMJENA PREZIMENA

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

janje_

Post by janje_ » 10/05/2007 10:43

sabanss wrote:
Svemirski_Jebach wrote: nisam se mati zajebo...tako je po nasem porodicnom zakonu, a kako je po islamu...ne bih ti znao kazati...pita druga danku :D :D
Ja sam uvijek racunao koljeno kao jedan nivo na poorodicnom stablu, sto mi je nekako i logicno. Dakle braca i sestre jedno, njihova djeca drugo, etc.

Jel' ima neko ko je bas pravnik po struci da ovo razjasni?
brat i sestra su prvo koljeno, prvi stepen, ili kako god hocete.

ako su brat i sestra drugo, ko je onda prvo?? muz i zena? kako ce se onda ozeniti ako su rodbina?!?!

janje_

Post by janje_ » 10/05/2007 10:45

laka wrote:
medda wrote:Jebac i Laka u konfliktu...
Mislim da vam nikovi nalazu da ovo na drugi nacin rijesite :) :P

Morala sam ovo naskrabati i sad imam i obavezu da kazem nesto i na temu...
hm...svoje ne damo, tudje necemo...je l` posteno?! :D
medda dugo aaaaaaaa Laaaaaaaaaaka.... mislim nije da se nesto ljutim zbog konotacije :-D ... pa zene smo zar ne ... evo druga bajka zene UPALITE SE samo da vam za dobrobit topica pojasnim tema je: Sve su zene lake DA ili NE .....
fakat sam od pocetka konto da se radi o dugom a. kontam, jes da ima egzibicionista svakakvih, ali koja treba je jos spremna vako jednom forumu dati sebi nick "laka". zatrpali bi joj drkosi PM-box u sekundi.

patrius

Post by patrius » 10/05/2007 16:52

dia81 wrote:
patrius wrote:
dia81 wrote:pa svejedno al mi trebaju 2 jer me svi znaju po ovom mom i jaako mi je bitno da ostane
onda ti "njemu" nakaci svoje...nek' se on preziva k'o ti...a kako to da te ja ne znam po tom tvom,ako te vec svi znaju? :javascript:emoticon(':D')
Very Happy
znash me
ah,da,sad se sjecam...prepozn'o sam te :D

dia81

Post by dia81 » 10/05/2007 17:29

eeeeeeeeeeeeeeee

patrius

Post by patrius » 10/05/2007 17:31

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

dia81

Post by dia81 » 10/05/2007 17:32

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

patrius

Post by patrius » 10/05/2007 17:38

oooooooooooooooooooooooo

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 10/05/2007 18:44

janje_ wrote:
sabanss wrote:
Svemirski_Jebach wrote: nisam se mati zajebo...tako je po nasem porodicnom zakonu, a kako je po islamu...ne bih ti znao kazati...pita druga danku :D :D
Ja sam uvijek racunao koljeno kao jedan nivo na poorodicnom stablu, sto mi je nekako i logicno. Dakle braca i sestre jedno, njihova djeca drugo, etc.

ako su brat i sestra drugo, ko je onda prvo?? muz i zena? kako ce se onda ozeniti ako su rodbina?!?!
ja vam govorim a niko nista...ja sam pravnik i znam sta pricam...to je pravilo staro hiljade godina, i vuce porijeklo iz rimskog prava. Danas je prihvaceno u nasem porodicnom zakonodavstvu.

evo jos jednom pravilo.

Postoje uspravna i vodoravna linija srodstva. U uspravnom liniji su oni koji direktno poticu jedni od drugih - dakle, djed, otac, unuk, praunuk. Sto znaci, da su otac i sin (majka i sin) u prvom stepenu srodstva, djed i unuk u drugom, djed i praunuk u trecem itd. Dakle, prvi stepen srodstva postoji samo u uspravnoj liniji.

U vodoravnoj liniji ne postoji prvi stepen srodstva. Vodoravnu liniju cine srodnici koji ne poticu direktno rodjenjem jedni od drugih, nego imaju zajednickog predaka. Dakle, u vodoravnoj liniji srodnici su brat i sestra, djeca od brace i sestara itd itd. Brat i sestra ne poticu jedno od drugog nego od zajednickih predaka - dakle roditelja. S obzirom da je pravilo koliko rodjenja toliko stupnjeva srodstva, iz toga slijedi da ne postoji srodstvo u prvom stepenu po vodoravnoj liniji jer najblizi srodnici, dakle brat i sestra su u drugom stepenu jer je jedno rodjenje - rodjenje sestre a drugo rodjenje rodjenje brata. Naravno, svako od djece prema ranije navedenom pravilu jeste u prvom stepenu srodstva sa ocem odnosno majkom.

Osim toga, otac i majka, dakle muz i zena nisu u krvnom srodstvu nego izmedju njih postoji odnos braka.

S druge strane, odnos izmedju jednog bracnog druga i rodbine (roditelja, brace i sestara) drugog bracnog druga se zove tazbinsko srodstvo. i nema veze sa ovim.

@laka...mojne mi suplje... ;)

ines.c

Post by ines.c » 10/05/2007 19:56

Svemirski_Jebach wrote:
janje_ wrote:
sabanss wrote: Ja sam uvijek racunao koljeno kao jedan nivo na poorodicnom stablu, sto mi je nekako i logicno. Dakle braca i sestre jedno, njihova djeca drugo, etc.

ja vam govorim a niko nista...ja sam pravnik i znam sta pricam...to je pravilo staro hiljade godina, i vuce porijeklo iz rimskog prava. Danas je prihvaceno u nasem porodicnom zakonodavstvu.

evo jos jednom pravilo.

Postoje uspravna i vodoravna linija srodstva. U uspravnom liniji su oni koji direktno poticu jedni od drugih - dakle, djed, otac, unuk, praunuk. Sto znaci, da su otac i sin (majka i sin) u prvom stepenu srodstva, djed i unuk u drugom, djed i praunuk u trecem itd. Dakle, prvi stepen srodstva postoji samo u uspravnoj liniji.

U vodoravnoj liniji ne postoji prvi stepen srodstva. Vodoravnu liniju cine srodnici koji ne poticu direktno rodjenjem jedni od drugih, nego imaju zajednickog predaka. Dakle, u vodoravnoj liniji srodnici su brat i sestra, djeca od brace i sestara itd itd. Brat i sestra ne poticu jedno od drugog nego od zajednickih predaka - dakle roditelja. S obzirom da je pravilo koliko rodjenja toliko stupnjeva srodstva, iz toga slijedi da ne postoji srodstvo u prvom stepenu po vodoravnoj liniji jer najblizi srodnici, dakle brat i sestra su u drugom stepenu jer je jedno rodjenje - rodjenje sestre a drugo rodjenje rodjenje brata. Naravno, svako od djece prema ranije navedenom pravilu jeste u prvom stepenu srodstva sa ocem odnosno majkom.

Osim toga, otac i majka, dakle muz i zena nisu u krvnom srodstvu nego izmedju njih postoji odnos braka.

S druge strane, odnos izmedju jednog bracnog druga i rodbine (roditelja, brace i sestara) drugog bracnog druga se zove tazbinsko srodstvo. i nema veze sa ovim.

@laka...mojne mi suplje... ;)
nasljedno pravo

_BosanaC

Post by _BosanaC » 10/05/2007 20:04

A mene nesto drugo interesuje :-) :-) naraFski, iskreno ako moze :D :D Sta bi (buduce) majke pozelile, da im snaha zadrzi svoje ili uzme prezime od, ljubi ga majka, jednog i jedinog? :D

dacina_curica

Post by dacina_curica » 10/05/2007 20:09

Odgovor od buduce mamice (jos samo malo): Nek' brate bira snaha kako njoj odgovara, nije ni mene niko tjerao da se ja odlucujem.......ma sto se mene tice nek' on uzme njeno ako mu je volja... :-) ...ne zamaram se ja nesto tim stvarcicama :oops:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 10/05/2007 20:11

dacina_curica wrote:Odgovor od buduce mamice (jos samo malo): Nek' brate bira snaha kako njoj odgovara, nije ni mene niko tjerao da se ja odlucujem.......ma sto se mene tice nek' on uzme njeno ako mu je volja... :-) ...ne zamaram se ja nesto tim stvarcicama :oops:
Ma upitah cujice namjejno... Jer poznajem mama kojima su puna usta nekakve zeMske emancipacije... Kada su one u pitanju... A kada je snaha u pitanju... Eeeeeeeee :-) :-) :-) :-)

luciferino

Post by luciferino » 10/05/2007 20:15

_BosanaC wrote:A mene nesto drugo interesuje :-) :-) naraFski, iskreno ako moze :D :D Sta bi (buduce) majke pozelile, da im snaha zadrzi svoje ili uzme prezime od, ljubi ga majka, jednog i jedinog? :D
Ja se iskreno nadam da neću postati ta vrsta materešine. Ako postanem, molim da me neko toljagom po glavi. :D

dacina_curica

Post by dacina_curica » 10/05/2007 20:19

ma kontam te.. :D ...ali hiljadu ljudi, hiljadu cudi...... :-) :-) :-)

mojoj staroj je licno bilo krivo sto burazova zena nije uzela njegovo prezime :-) :-) :-) (dok je mi nismo napali i od tad' ne smije da komentarise :oops: :lol: ).......Ja licno ne planiram mjenjati svoje za djuvegijino, ako ista samo cu nakaciti njegovo na svoje i vozdra (bjezi ba ionako mi je ime ni nasta nalik, jos da nakacim njegovo prezime na ovo cudo, bila bi absolutna katastrofa :-) ).......

samra26sa

#140 Re: PROMJENA PREZIMENA

Post by samra26sa » 16/06/2012 19:34

Zdravo!

Imam jedan ogroman problem i treba mi pomoc vas koje ste vec to prosle.
Naime udala sam se prije 10-ak dana i na svoje prezime dodala muzevo.Rh,sad nastaju problemi.Otisla sam u cips Novi Grad i predala za novu licnu.Rekli su mi da ne trebam nista vise od dokumenata sem vjencanog.
Medjutim jucer me zove teta iz cipsa i kaze da joj trebam donijeti novi rodni list i drzavljanstvo(sa oba prezimena).
Rodjena sam u Doboju,danasnji RS.

Zanima me sta trebam od dokumenata ponijeti u Doboj da mi izdaju taj novi rodni list i drzavljanstvo(da ne odem po cevape )

Je li dovoljno da odnesem samo vjencani list ili mi trebaju i neka uvjerenja sa suda( o nevodjenju krivicnog postupka i sl).
Unaprijed hvala

Gologuzija

#141 Re:

Post by Gologuzija » 16/06/2012 19:37

photo wrote:znam samo da treba novca, zivaca i vremena. iskreno, meni je ta promjena prezimena bezveze. moja zena moze zadrzati soje prezime ako hoce, ne smeta mi. djeca ce imati moje ili oba. sta je promjena prezimena? jos jedan nacin obiljezavanja "imovine" na nacin ona pripada tom i tom? bezveze i zastarjelo.
ti si jado

exAprilica

#142 Re: PROMJENA PREZIMENA

Post by exAprilica » 19/02/2013 13:24

Po islamu je preporucljivo da zena zadrzi svoje prezime, jer time postuje svoje porijeklo. Smatram to ispravnim

Post Reply