Sta spremate za klopu danas?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#51

Post by Hierarchia »

mamica 31 wrote:
Hierarchia wrote:Ipak sam se predomislila i napravila đulbastije. :-) Doduse, pretjerala sam sa kolicinom, pa ako neko hoce da se privali (vidi pod: SaraLe :D ), nek se javi. 8-)
sta su ono djulbastije :?
Slično ćuftetama, ali u sosu, zapečeno sa krompirom u rerni. Dakle, prvo napraviš smjesu od mesa, narendanog krompira, zacina, jaje i bijeli luk (moze i soja ljuspice ako ne jedes meso), izmijesiš, poredaš u tepsiju. Oko toga narežeš krompir, posoljen i pouljen. U rernu, kad se malo zapeče dodaš sos od paradajza (na zapršci) i nek se fino upihtija.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#52

Post by mamica papucarka »

Hierarchia wrote:
mamica 31 wrote:
Hierarchia wrote:Ipak sam se predomislila i napravila đulbastije. :-) Doduse, pretjerala sam sa kolicinom, pa ako neko hoce da se privali (vidi pod: SaraLe :D ), nek se javi. 8-)
sta su ono djulbastije :?
Slično ćuftetama, ali u sosu, zapečeno sa krompirom u rerni. Dakle, prvo napraviš smjesu od mesa, narendanog krompira, zacina, jaje i bijeli luk (moze i soja ljuspice ako ne jedes meso), izmijesiš, poredaš u tepsiju. Oko toga narežeš krompir, posoljen i pouljen. U rernu, kad se malo zapeče dodaš sos od paradajza (na zapršci) i nek se fino upihtija.
njam :)
a ovo "upihtija" mi je zakon izraz :D
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#53

Post by Bosanac_21 »

Danas je malo otoplilo tako da je izvanredan dan za prvi rostilj u 2007 :D
- cevapi, raznjici i sudjukice, bujrum
Ontario_layde
Posts: 76
Joined: 26/02/2007 04:18
Location: ontario

#54

Post by Ontario_layde »

Hierarchia wrote:
mamica 31 wrote:
Hierarchia wrote:Ipak sam se predomislila i napravila đulbastije. :-) Doduse, pretjerala sam sa kolicinom, pa ako neko hoce da se privali (vidi pod: SaraLe :D ), nek se javi. 8-)
sta su ono djulbastije :?
Slično ćuftetama, ali u sosu, zapečeno sa krompirom u rerni. Dakle, prvo napraviš smjesu od mesa, narendanog krompira, zacina, jaje i bijeli luk (moze i soja ljuspice ako ne jedes meso), izmijesiš, poredaš u tepsiju. Oko toga narežeš krompir, posoljen i pouljen. U rernu, kad se malo zapeče dodaš sos od paradajza (na zapršci) i nek se fino upihtija.
Ovo cu da probam napraviti obavezno,a posto si rekla da slici cuftama predpostavljam da ide fasirano meso...
Ontario_layde
Posts: 76
Joined: 26/02/2007 04:18
Location: ontario

#55

Post by Ontario_layde »

Bosanac_21 wrote:Danas je malo otoplilo tako da je izvanredan dan za prvi rostilj u 2007 :D
- cevapi, raznjici i sudjukice, bujrum
Vala rado bi vidis kako ti nisi cicija ko shin...
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#56

Post by Hierarchia »

Evo ih, sad slikala. Ima još jedna tepsija.

Image
User avatar
black
Posts: 17166
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#57

Post by black »

Lahmacun-Turska pizza

Potrebni sastojci:
brasno
germa
so
voda
500 gr fasiranog mesa
1 kg paradajza
1 oveca glavica luka
biber,crvena paprika

Priprema:
Zamijestiti tijesto od brasna, germe, soli i vode (kao za hljeb) i ostaviti da odstoji sat do dva, da nadodje. U fasirano meso dodati sitno isjeckani luk, oguljeni i izrendani paradajz, posoliti i staviti crni biber i crvenu papriku .Nakon sto tijesto nadodje, razviti tijesto u velicini pleha (debljina tijesta kao kod pizze), i odozgo rasporediti smjesu sa fasiranim mesom, ravnomjerno i ne pretrpano. Staviti u rernu da se pece.Nakon pecenja izrezati na cetiri komada .U prilog se moze dodati zelena salata (spremljena sa mladim lukom i limunom, paradajzom,uljem) i smotati u kolutove.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#58

Post by Hierarchia »

Ontario_layde wrote:
Hierarchia wrote:
Ontario_layde wrote::D kod mene danas MUSAKA njam,njam pa bujrum te...
S mesom ili povrcem?
S mesom a od povrca sam probala samo sa patlidzanom,jell ima jos neko povrce od kojeg moze musaka??
Ja pravim sa tikvicama i patlidzanima. Takodjer se musaka moze praviti sa svjezim gljivama. Isti postupak kao s mesom. A tikvice i patlidzane redas skupa s krompirom, zasipas sirom ili paradajz sosom (ili tim sosom od gljiva).
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#59

Post by Hierarchia »

Ontario_layde wrote:
Hierarchia wrote:
mamica 31 wrote: sta su ono djulbastije :?
Slično ćuftetama, ali u sosu, zapečeno sa krompirom u rerni. Dakle, prvo napraviš smjesu od mesa, narendanog krompira, zacina, jaje i bijeli luk (moze i soja ljuspice ako ne jedes meso), izmijesiš, poredaš u tepsiju. Oko toga narežeš krompir, posoljen i pouljen. U rernu, kad se malo zapeče dodaš sos od paradajza (na zapršci) i nek se fino upihtija.
Ovo cu da probam napraviti obavezno,a posto si rekla da slici cuftama predpostavljam da ide fasirano meso...
Jeste. Evo ti receptus.

1 pola kg fasiranog ili sojinih ljuspica stavis u posudu, narendaš 2 krompira, jedno ili dva jaja, biber,sol,peršun, začini po želji (ja stavim đumbir ili kurkumu). Jednu kašiku maslinovog. Sve lijepo umiješaj rukom, da dobijes smjesu.

Praviš rukama oble ćuftice (malo veće, vidiš kod mene na slici kolike su), poredaš u tepsiju. Posebno oguliš krompir, narežei, posoliš. Krompir rasporediš oko đulbastija. U rernu, pečeš dok ne porumeni krompir (malo).

Napraviš zapršku, dodaš vode i paradajz sosa. Začiniš po želji, također. Toga mora biti toliko da potonu djulbastije (meni bude oko pola litra, mozda malo više). Uliješ sos u tepsiju, ostaviš dok ne upije sve (faza pihtijanja
:D ). Eto.
Prste polizati, vrlo brzo se pravi i nema puno posla-
Ontario_layde
Posts: 76
Joined: 26/02/2007 04:18
Location: ontario

#60

Post by Ontario_layde »

Hierarchia wrote:
Ontario_layde wrote:
Hierarchia wrote: S mesom ili povrcem?
S mesom a od povrca sam probala samo sa patlidzanom,jell ima jos neko povrce od kojeg moze musaka??
Ja pravim sa tikvicama i patlidzanima. Takodjer se musaka moze praviti sa svjezim gljivama. Isti postupak kao s mesom. A tikvice i patlidzane redas skupa s krompirom, zasipas sirom ili paradajz sosom (ili tim sosom od gljiva).
E hvala u svakom slucaju srce si :kiss: probacu to napravim...
Ontario_layde
Posts: 76
Joined: 26/02/2007 04:18
Location: ontario

#61

Post by Ontario_layde »

Hierarchia wrote:
Ontario_layde wrote:
Hierarchia wrote: Slično ćuftetama, ali u sosu, zapečeno sa krompirom u rerni. Dakle, prvo napraviš smjesu od mesa, narendanog krompira, zacina, jaje i bijeli luk (moze i soja ljuspice ako ne jedes meso), izmijesiš, poredaš u tepsiju. Oko toga narežeš krompir, posoljen i pouljen. U rernu, kad se malo zapeče dodaš sos od paradajza (na zapršci) i nek se fino upihtija.
Ovo cu da probam napraviti obavezno,a posto si rekla da slici cuftama predpostavljam da ide fasirano meso...
Jeste. Evo ti receptus.

1 pola kg fasiranog ili sojinih ljuspica stavis u posudu, narendaš 2 krompira, jedno ili dva jaja, biber,sol,peršun, začini po želji (ja stavim đumbir ili kurkumu). Jednu kašiku maslinovog. Sve lijepo umiješaj rukom, da dobijes smjesu.

Praviš rukama oble ćuftice (malo veće, vidiš kod mene na slici kolike su), poredaš u tepsiju. Posebno oguliš krompir, narežei, posoliš. Krompir rasporediš oko đulbastija. U rernu, pečeš dok ne porumeni krompir (malo).

Napraviš zapršku, dodaš vode i paradajz sosa. Začiniš po želji, također. Toga mora biti toliko da potonu djulbastije (meni bude oko pola litra, mozda malo više). Uliješ sos u tepsiju, ostaviš dok ne upije sve (faza pihtijanja
:D ). Eto.
Prste polizati, vrlo brzo se pravi i nema puno posla-
E vala za ovu sliku ti nije fazon, ja bi sad dosla da sam gdje blize evo mi voda na usta :sad: I hvala ti puno,puno za recept :kiss:
Ontario_layde
Posts: 76
Joined: 26/02/2007 04:18
Location: ontario

#62

Post by Ontario_layde »

Mozda sam vam dosadna al sta cu.Jell imaneko recept za HURMASICE???
User avatar
black
Posts: 17166
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#63

Post by black »

Ontario_layde wrote:Mozda sam vam dosadna al sta cu.Jell imaneko recept za HURMASICE???
Hurmašice
Potrebno je:
500 g brašna
250 g margarina
2 dl kiselog mlijeka(ili pavlaka)
2 jaja
1 limun
100 g kokosa
prasak za pecivo

Priprema:
U zdjelu umutiti margarin koji je bio na sobnoj temperaturi, zatim dodati kiselo mlijeko, 2 jaja i sve dobro umutiti. Zatim dodati brašno i prasak za pecivo, kokos i opet sve dobro umutiti. Oblikovati hurmašice. Bitno je da vam se smjesa ne lijepi za ruke, kad se prestane lijepiti onda je smjesa gotova. Hurmasice se oblikuju tako da se uzne jedna kasika te smjese, i uvalja se u lopticu pa se razvalaj u oblik hurmasice, uzme se ribaljka i na nju se prisloni formirana hurmasica . Prije stavljanja u pleh hurmašice malo posuti brašnom. Složiti ih i peći na 200 ° C oko 30 minuta.
Zaljev: pola litre vode i 600 g secera, prokuhati, dodati sok limuna. Pećene hurmašice zalijevati pripremljenim zaljevom i ohladiti.
Napomena:umjesto kokosa mozete koristit orahe, s tim da orahe ne stavljate u smjesu vec, kad oblikujete hurmasice onda ubacite polovice oraha u oblikovanu hurmasicu,ili mozete i sitno isjeckat orahe pa ih ubaciti u tijesto.


nemoj se ukapati.. :D
Ontario_layde
Posts: 76
Joined: 26/02/2007 04:18
Location: ontario

#64

Post by Ontario_layde »

black wrote:
Ontario_layde wrote:Mozda sam vam dosadna al sta cu.Jell imaneko recept za HURMASICE???
Hurmašice
Potrebno je:
500 g brašna
250 g margarina
2 dl kiselog mlijeka(ili pavlaka)
2 jaja
1 limun
100 g kokosa
prasak za pecivo

Priprema:
U zdjelu umutiti margarin koji je bio na sobnoj temperaturi, zatim dodati kiselo mlijeko, 2 jaja i sve dobro umutiti. Zatim dodati brašno i prasak za pecivo, kokos i opet sve dobro umutiti. Oblikovati hurmašice. Bitno je da vam se smjesa ne lijepi za ruke, kad se prestane lijepiti onda je smjesa gotova. Hurmasice se oblikuju tako da se uzne jedna kasika te smjese, i uvalja se u lopticu pa se razvalaj u oblik hurmasice, uzme se ribaljka i na nju se prisloni formirana hurmasica . Prije stavljanja u pleh hurmašice malo posuti brašnom. Složiti ih i peći na 200 ° C oko 30 minuta.
Zaljev: pola litre vode i 600 g secera, prokuhati, dodati sok limuna. Pećene hurmašice zalijevati pripremljenim zaljevom i ohladiti.
Napomena:umjesto kokosa mozete koristit orahe, s tim da orahe ne stavljate u smjesu vec, kad oblikujete hurmasice onda ubacite polovice oraha u oblikovanu hurmasicu,ili mozete i sitno isjeckat orahe pa ih ubaciti u tijesto.


nemoj se ukapati.. :D[/quo
E hvala bas si srce
:kiss: A sta ako se ukapam :D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#65

Post by mamica papucarka »

black wrote:
Ontario_layde wrote:Mozda sam vam dosadna al sta cu.Jell imaneko recept za HURMASICE???
Hurmašice
Potrebno je:
500 g brašna
250 g margarina
2 dl kiselog mlijeka(ili pavlaka)
2 jaja
1 limun
100 g kokosa
prasak za pecivo

Priprema:
U zdjelu umutiti margarin koji je bio na sobnoj temperaturi, zatim dodati kiselo mlijeko, 2 jaja i sve dobro umutiti. Zatim dodati brašno i prasak za pecivo, kokos i opet sve dobro umutiti. Oblikovati hurmašice. Bitno je da vam se smjesa ne lijepi za ruke, kad se prestane lijepiti onda je smjesa gotova. Hurmasice se oblikuju tako da se uzne jedna kasika te smjese, i uvalja se u lopticu pa se razvalaj u oblik hurmasice, uzme se ribaljka i na nju se prisloni formirana hurmasica . Prije stavljanja u pleh hurmašice malo posuti brašnom. Složiti ih i peći na 200 ° C oko 30 minuta.
Zaljev: pola litre vode i 600 g secera, prokuhati, dodati sok limuna. Pećene hurmašice zalijevati pripremljenim zaljevom i ohladiti.
Napomena:umjesto kokosa mozete koristit orahe, s tim da orahe ne stavljate u smjesu vec, kad oblikujete hurmasice onda ubacite polovice oraha u oblikovanu hurmasicu,ili mozete i sitno isjeckat orahe pa ih ubaciti u tijesto.


nemoj se ukapati.. :D
nemojte kokos stavljat zivi bili :D Hurmasica je vazda bila bez kokosa. A sad poceli nesto ubacivat :D pa metnu odozgo orah :D

Black, jel ovo ti znas napravit, ili samo prepisujes :lol:
User avatar
black
Posts: 17166
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#66

Post by black »

mamica 31 wrote:
nemojte kokos stavljat zivi bili :D Hurmasica je vazda bila bez kokosa. A sad poceli nesto ubacivat :D pa metnu odozgo orah :D

Black, jel ovo ti znas napravit, ili samo prepisujes :lol:
ja ih znam samo jesti :D sa orasima su njam njam..ono u tjesto malo mljevenih oraha...dobre ko dusha... :D
Ontario_layde
Posts: 76
Joined: 26/02/2007 04:18
Location: ontario

#67

Post by Ontario_layde »

black wrote:
mamica 31 wrote:
nemojte kokos stavljat zivi bili :D Hurmasica je vazda bila bez kokosa. A sad poceli nesto ubacivat :D pa metnu odozgo orah :D

Black, jel ovo ti znas napravit, ili samo prepisujes :lol:
ja ih znam samo jesti :D sa orasima su njam njam..ono u tjesto malo mljevenih oraha...dobre ko dusha... :D
\

Ja kako se strucno prodaje, ja na cas pomislih on ih sam gazo
ccc
Ontario_layde
Posts: 76
Joined: 26/02/2007 04:18
Location: ontario

#68

Post by Ontario_layde »

mamica 31 wrote:
black wrote:
Ontario_layde wrote:Mozda sam vam dosadna al sta cu.Jell imaneko recept za HURMASICE???
Hurmašice
Potrebno je:
500 g brašna
250 g margarina
2 dl kiselog mlijeka(ili pavlaka)
2 jaja
1 limun
100 g kokosa
prasak za pecivo

Priprema:
U zdjelu umutiti margarin koji je bio na sobnoj temperaturi, zatim dodati kiselo mlijeko, 2 jaja i sve dobro umutiti. Zatim dodati brašno i prasak za pecivo, kokos i opet sve dobro umutiti. Oblikovati hurmašice. Bitno je da vam se smjesa ne lijepi za ruke, kad se prestane lijepiti onda je smjesa gotova. Hurmasice se oblikuju tako da se uzne jedna kasika te smjese, i uvalja se u lopticu pa se razvalaj u oblik hurmasice, uzme se ribaljka i na nju se prisloni formirana hurmasica . Prije stavljanja u pleh hurmašice malo posuti brašnom. Složiti ih i peći na 200 ° C oko 30 minuta.
Zaljev: pola litre vode i 600 g secera, prokuhati, dodati sok limuna. Pećene hurmašice zalijevati pripremljenim zaljevom i ohladiti.
Napomena:umjesto kokosa mozete koristit orahe, s tim da orahe ne stavljate u smjesu vec, kad oblikujete hurmasice onda ubacite polovice oraha u oblikovanu hurmasicu,ili mozete i sitno isjeckat orahe pa ih ubaciti u tijesto.


nemoj se ukapati.. :D
nemojte kokos stavljat zivi bili :D Hurmasica je vazda bila bez kokosa. A sad poceli nesto ubacivat :D pa metnu odozgo orah :D

Black, jel ovo ti znas napravit, ili samo prepisujes :lol:[/quote

Mamice u pravu si za to da su hormaje bile bez kokosa itd,ali probaj sa kokosom su haos a tek sa orasima njamiiii
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#69

Post by mamica papucarka »

Ontario_layde wrote:
mamica 31 wrote:
black wrote: Hurmašice
Potrebno je:
500 g brašna
250 g margarina
2 dl kiselog mlijeka(ili pavlaka)
2 jaja
1 limun
100 g kokosa
prasak za pecivo

Priprema:
U zdjelu umutiti margarin koji je bio na sobnoj temperaturi, zatim dodati kiselo mlijeko, 2 jaja i sve dobro umutiti. Zatim dodati brašno i prasak za pecivo, kokos i opet sve dobro umutiti. Oblikovati hurmašice. Bitno je da vam se smjesa ne lijepi za ruke, kad se prestane lijepiti onda je smjesa gotova. Hurmasice se oblikuju tako da se uzne jedna kasika te smjese, i uvalja se u lopticu pa se razvalaj u oblik hurmasice, uzme se ribaljka i na nju se prisloni formirana hurmasica . Prije stavljanja u pleh hurmašice malo posuti brašnom. Složiti ih i peći na 200 ° C oko 30 minuta.
Zaljev: pola litre vode i 600 g secera, prokuhati, dodati sok limuna. Pećene hurmašice zalijevati pripremljenim zaljevom i ohladiti.
Napomena:umjesto kokosa mozete koristit orahe, s tim da orahe ne stavljate u smjesu vec, kad oblikujete hurmasice onda ubacite polovice oraha u oblikovanu hurmasicu,ili mozete i sitno isjeckat orahe pa ih ubaciti u tijesto.


nemoj se ukapati.. :D
nemojte kokos stavljat zivi bili :D Hurmasica je vazda bila bez kokosa. A sad poceli nesto ubacivat :D pa metnu odozgo orah :D

Black, jel ovo ti znas napravit, ili samo prepisujes :lol:[/quote

Mamice u pravu si za to da su hormaje bile bez kokosa itd,ali probaj sa kokosom su haos a tek sa orasima njamiiii
probala i nikako mi se ne svidja :roll: A vala najgore mi je sto nase tradicionalno jelo izvrcemo. Grehota je :oops: :D
Ontario_layde
Posts: 76
Joined: 26/02/2007 04:18
Location: ontario

#70

Post by Ontario_layde »

Evo pravila sam za rucak DJULBASTIJE i ispalo je fenomenalno,malo posla a rucak superr.Prste da polizes jos jenom hvala za recept :D :D
User avatar
van Basten
Posts: 7543
Joined: 21/09/2006 02:59

#71

Post by van Basten »

mmmm... šta načitah finih jela ovdje... bilo bi idealno da idući vikend zaredate sa tim i sličnim receptima a ja budem inspektor degustator, u svakoj kući s vrata po tanjirić :D
Ja danas jeo zeljanicu, al pošto je nisam ja pravio nisam htio to spominjati ovdje do sada :P
ishak
Posts: 65
Joined: 25/11/2006 20:43

#72

Post by ishak »

eh mi danas grilamo, a za prilog ide tabule i humus.. :)
User avatar
luksica
Posts: 373
Joined: 28/07/2004 14:50

#73

Post by luksica »

Posto je danas Uskrs ...prava uskrsnja trpeza ...od meze , supe , predjela, gl. jela i raskosnih kolaca......Obozavam ove dane ....

Super je vidjeti kada je stol pun i sve je fino servirano ;)

jA se dobro najedem meze, jer je slatko sa toplom pogacom, pa kasnije jedva jedem glavno jelo ;)hahahahh
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#74

Post by Salko sto je u vodu skako »

luksica wrote:Posto je danas Uskrs ...prava uskrsnja trpeza ...od meze , supe , predjela, gl. jela i raskosnih kolaca......Obozavam ove dane ....

Super je vidjeti kada je stol pun i sve je fino servirano ;)

jA se dobro najedem meze, jer je slatko sa toplom pogacom, pa kasnije jedva jedem glavno jelo ;)hahahahh
daj nam malo detalja da i mi koliko toliko uzivamo u punom stolu skupa sa tobom :lol:
User avatar
luksica
Posts: 373
Joined: 28/07/2004 14:50

#75

Post by luksica »

Za doručak se blaguje šunka, kuhana jaja i pogača, a mrvice i ostaci koji se neće pojesti nisu se smjeli baciti već zakopati, spaliti i sl. Uz to su vezana mnoga narodna vjerovanja i sujevjerja.

Za objed na stol prvo stiže supa, zatim kuhano meso obično sa umakom (gulas je cest ..), potom pečenje sa krumpirom i obavezno salata (zelena, paradajiz, krastavac, cikla...).

Priprema posebnih uskrsnih peciva ne može se, po svojoj raznolikosti oblika i po količini mjeriti, s božićnima. Međutim, takvo pecivo važan je sastavni dio uskrsnog obrednog jela, a po obliku i nazivima razlikuje se međusobno od regije do regije. U većini slučajeva takvo se pecivo priprema na Veliku subotu.

Kolaci su na kraju posebna prica!Velike domacice prave na stotine vrsta, a ja samo jednu i to cupavce:)
Post Reply