Kontaktne leće - Sve o njima

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#1176 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by teuta06 »

planiram ubrzo naručiti leće iz Poljske... kontam naručiti i vodu za leće... trenutno koristim Zeiss - All in one... ali imam veliko pakovanje od 360 mililitara...kontam da narucim ove 2 po 100 mililitara...jer mi ova bas dugo traje (ne nosim lece svaki dan)..a rekli su mi da trebam cesce mijenjati...

imate preporuku za neku drugu vodu...bolju? informativno pitam... al all in one... :D
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#1177 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Tabijat »

maper wrote: 17/03/2021 21:13 Pozdrav, naime naručio sam toricne Bausch & Lomb leće i stigle su, sad me zanima kako se stavljaju ove leće, jel normalno stavljam kao sfericne ili treba paziti kako se pozicioniraju, to jest zanima me da li se one same rotiraju u oku kako treba ili ja trebam? Jer koliko sam vidio imaju neke oznake na njima, jedva vidljive? To me malo zbunjuje jer ne znam da li da ih samo stavim u oko ili da ih okrećem u neku poziciju.
Stavljaš isto, malo su zadebljane s donje strane pa ih gravitacija sama pozicionira ;)
adojaro
Posts: 4
Joined: 02/04/2021 09:02

#1178 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by adojaro »

Pozdrav,

Poruceno 26.03. sa https://soczewa.pl Biofinity sociva i Refine One Step 360ml tecnost.
Vec sam sociva porucivao krajem 2019. god sa ove stranice i nisam imamo problema sa isporukom, koliko se sjecam kroz 15-tak dana je stigla narudzba.

Ono sto me zanima jeste tecnost koju sam porucio, nisam do sada koristio nista na bazi hidrogen peroksida pa ako moze upute kako vi koristite ovu vrstu tecnosti? Sto sam uspio procitati jeste da se ne smiju koristii za ispiranje sociva i da moraju min 6h sociva biti u tecnosti odnosno tecnost u posudici.
Da li svaki dan mjenjate tecnost u posudicama, koristite li neku drugu tecnost za ispiranje...?

Hvala
Xxyz
Posts: 3
Joined: 09/04/2021 19:09

#1179 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Xxyz »

Pozdrav,
Moze li mi neko reci koje meke lece su najudobnije za nosenje?
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#1180 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by r_faruk »

TRANCE wrote: 02/02/2021 08:55

Znam, ali to naši oftalmolozi u 95% slučajeva i ne gledaju niti su stručni da testiraju, već propišu zlatnu sredinu od 8,6 za obične ili 8,7 za torične pošto su one malo većih dimenzija i bog te veselio. Srećom većina mekih leća ima nizak modulus, odnosno visoku fleksibilnost, pa se lako prilagode prirodnom obliku oka bez obzira na nešto drugačiju baznu zakrivljenost leća. Mislim pričamo o lećama u državi gdje većina ljudi s komplikovanijim dioptrijama muku muči da nađe nekog doktora koji će im tačno odrediti dioptriju, većina ili sfušeri ili nemaju pojma pa bubnu dioptriju koju im autorefraktometar izbaci, a kojeg nisu kalibrirali otkad su ga kupili, pa kažu "tako ti je kompjuter izbacio dioptriju" :lol: Djecu koja imaju strabizam roditelji vode u Hrvatsku i Sloveniju samo da im odrede dioptriju, jer kod nas niko ne zna prizme koristiti kod određivanja dioptrije.
Da, zaista je nestvarno koliko si u pravu. Svaki put se iznenadim koliko su nesposobni. Zanimljivo da se uvijek skupe 2 ili tri oftalmologa kada trebam odrediti dioptriju haha. Te konsultacije, te dogovori... na kraju mi ostave staru dipotriju od prije 10 godina. Isao sam i u svjetlost, tamo sam dobio nalaz i ja glupan svratim u onu optiku koja je u sklopu svjetlosti. Tu narucim toricnu lijevu i sfericnu desnu. Oderali me, jos pogrijesili u preracunavanju i narucili mi manju diptriju :-?

Kada sam isao na kontrolu, nisam uspio ubijediti doktore da ne vidim. Odnosno, bolje vidim sa obicnim sfericnim lecama nego sa tom toricnom koju su mi dali.

Sada nosim plus na oba oka, em jeftinije em ima vazda sociva (cijeli zivot sam nosio sfericne, i hajde rekoh da probam i sa tim cilindrom). Na kraju se opet vratih na sfericna....

Katastrofa ziva...
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#1181 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by r_faruk »

Zaboravih dodati da sam na kraju sam sebi odredio dioptriju za lece...
Napravio par kombinacija dok nisam potrefio. Nema vise halo efekta, nema zamaranja :D

Jos da isprobam ove tecnosti sto je forumas TRANCE spomenuo umjesto optifree-a...
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#1182 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by boshniak »

Malo sam prelistao temu ali ne nadjo ono sto me interesuje. Nosim naocare ali zbog dioptrije na jednom oku, na drugom oku nema. Pa naocare su mi zamorne, a i cesto ih zaboravljam. Htio bi probati sa lecama, ali koje odabrati, vidim imaju neke jednodnevne, sedmicne, mjesecne, koja je razlika i koje su oku najudobnije. Mogu li se koristiti samo na jednom oku?
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#1183 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by mayab »

boshniak wrote: 12/04/2021 08:29 Malo sam prelistao temu ali ne nadjo ono sto me interesuje. Nosim naocare ali zbog dioptrije na jednom oku, na drugom oku nema. Pa naocare su mi zamorne, a i cesto ih zaboravljam. Htio bi probati sa lecama, ali koje odabrati, vidim imaju neke jednodnevne, sedmicne, mjesecne, koja je razlika i koje su oku najudobnije. Mogu li se koristiti samo na jednom oku?
Po mojim saznanjima i ličnom iskustvu, ti si upravo idealan za nošenje kontaktne leće, ako ti je drugo oko totalno nula dioptrija, kako sam reče, naočele su u tom slučaju vrlo zamorne.(imao sam sličan problem nekada u početku moje "karijere sa naočalama i lećama")
Ali, ne bih ništa na svoju ruku, idi najbolje oftalmologu da odradiš pravi pregled
Xxyz
Posts: 3
Joined: 09/04/2021 19:09

#1184 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Xxyz »

Ima li neko iskustva sa optikom Oculto? Kakve sve leće prodaju i koje su im cijene?
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#1185 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by r_faruk »

Xxyz wrote: 13/04/2021 15:45 Ima li neko iskustva sa optikom Oculto? Kakve sve leće prodaju i koje su im cijene?
Kupio jednom sociva, tri para airoptics sociva - 100KM. Cekao mjesec dana. Poslije narucim sa poljske stranice za 80KM+postarina 20KM, 6 pari. Stigle za 15ak dana. Sto se tice pregleda, bili su ok. Odredili su dioptriju za sociva, ali i dalje se pojavljivao halo efekat. Zadnja sociva i naocare sam uzeo u optici Durak, na Otoci. Nikad nisam cuo za brend. Sociva su dvomjesecna i par kosta 20KM. Cak sam i zaboravio koji je brend, pokusacu naci koja su, bacio sam ambalazu
Xxyz
Posts: 3
Joined: 09/04/2021 19:09

#1186 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Xxyz »

r_faruk wrote: 13/04/2021 23:32
Xxyz wrote: 13/04/2021 15:45 Ima li neko iskustva sa optikom Oculto? Kakve sve leće prodaju i koje su im cijene?
Kupio jednom sociva, tri para airoptics sociva - 100KM. Cekao mjesec dana. Poslije narucim sa poljske stranice za 80KM+postarina 20KM, 6 pari. Stigle za 15ak dana. Sto se tice pregleda, bili su ok. Odredili su dioptriju za sociva, ali i dalje se pojavljivao halo efekat. Zadnja sociva i naocare sam uzeo u optici Durak, na Otoci. Nikad nisam cuo za brend. Sociva su dvomjesecna i par kosta 20KM. Cak sam i zaboravio koji je brend, pokusacu naci koja su, bacio sam ambalazu


I ja trenutno koristim neke sklj lece koje sam uzela u optici Salihbegovic, međutim jedina im je mana sto se ne mogu nositi duze od 6 sati pa sam zbog toga mislila kod ovih uzeti neke koje mogu nositi malo duze.
Pretpostavljam da su to bile cilindricne lece pa zbog toga je toliko para, nadam se da su ova druga nesto jeftinija i da imaju vise izbora pri odabiru leca. Hvala tebi na informacijama.
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#1187 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by r_faruk »

Ne, bile su sfericne lece... cilindricne sam uzeo u optici u sklopu svjetlosti. Kasnije sam se vratio na sfericne u optici durak
adojaro
Posts: 4
Joined: 02/04/2021 09:02

#1188 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by adojaro »

Stigla sociva 13.04., porucena 26.03. sa https://soczewa.pl
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#1189 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by EliasVeskot »

Gdje je najjeftinija tecnost za meka sociva? Ono vece pakovanje, ne mogu sad cekati da mi stigne iz PL
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1190 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by TRANCE »

EliasVeskot wrote: 08/06/2021 10:08 Gdje je najjeftinija tecnost za meka sociva? Ono vece pakovanje, ne mogu sad cekati da mi stigne iz PL
Mislim da je Proculin tekućina najjeftinija kod nas, u apotekama oko 14-15 KM za 400 ml.
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#1191 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by isx »

Nosite li leće na moru/bazenu?
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#1192 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by alibegoa »

isx wrote: 26/06/2021 19:39 Nosite li leće na moru/bazenu?
Samo dnevne
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#1193 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by EliasVeskot »

Gore sam pisala da nosim Acuve Oasysi iako su 14dnevne nosim ih mjesec, sad bih neke druge da probam medjutim u parametrima stoji 8.4 i 14, a Baush Lamb ima 8.6 i 14.20
.
U cemu je razlika i sta mj savjetujete da probam, Acuve su mi ok ali za rad na racunaru mi zamore oci
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1194 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by TRANCE »

alibegoa wrote: 28/06/2021 01:50
isx wrote: 26/06/2021 19:39 Nosite li leće na moru/bazenu?
Samo dnevne
U tom slučaju obavezno koristite naočale za plivanje koje uhvate dobar vakum na ivicama da voda ne može ući u njih, jer u protivnom ako voda uđe u oči rizikujete infekciju Acanthamebom koja se jako teško liječi, pa dosta tih slučajeva na kraju završi s transplantacijom rožnice ili vađenjem oka ako transplantacija bude neuspješna. Korisnici leća su podložniji ovoj infekciji, jer se ta bajukara lakše lijepi za leće u odnosu na prirodnu rožnicu.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1195 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by TRANCE »

EliasVeskot wrote: 29/06/2021 20:50 Gore sam pisala da nosim Acuve Oasysi iako su 14dnevne nosim ih mjesec, sad bih neke druge da probam medjutim u parametrima stoji 8.4 i 14, a Baush Lamb ima 8.6 i 14.20
.
U cemu je razlika i sta mj savjetujete da probam, Acuve su mi ok ali za rad na racunaru mi zamore oci
Imaš Bausch & Lomb ULTRA koje imaju 8,5 BC, pa pošto su fleksibilne, odnosno imaju nizak modulus, nećeš primijetiti razliku u odnosu na 8,4, pa probaj s njima.
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#1196 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Tabijat »

Jel iko probao od Zeissa Contact Compatic Day 30 Toric ? Piše da su baš za suhe i osjetljive oči, pa kontam još jedan zadnji najzadnjiji pokušaj.
@TRANCE , ti si spominjao Menicon tvrde, ali vidim da imaju na adrialećama i neke meke sa izuzetno visokom provodljivošću kisikom 160Dk/t (Miru 1 Month Menicon for Astigmatism), za razliku od ovih Zeissovih koje imaju samo 22.
Nešto su me te Zeiss zaintrigirale jer često imam osjećaj da mi kapak zapinje za leće, a ove se navodno hvale izuzetno tankim rubom i pogodnošću za suhe i osjetljive oči. A o ovim parametrima slabo znam, ti si govotio da je bolje manje vode i više zraka.
Ne znam što ovo sebi radim, ali ne da mi đavo mira. A u stvari znam - vid sa lećama mi je sigurno 30% bolji nego s naočalama, plus tog rahatluka kad najednom vidiš - a naizgled bez pomagala.
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1197 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by TRANCE »

Tabijat wrote: 01/07/2021 21:50 Jel iko probao od Zeissa Contact Compatic Day 30 Toric ? Piše da su baš za suhe i osjetljive oči, pa kontam još jedan zadnji najzadnjiji pokušaj.
@TRANCE , ti si spominjao Menicon tvrde, ali vidim da imaju na adrialećama i neke meke sa izuzetno visokom provodljivošću kisikom 160Dk/t (Miru 1 Month Menicon for Astigmatism), za razliku od ovih Zeissovih koje imaju samo 22.
Nešto su me te Zeiss zaintrigirale jer često imam osjećaj da mi kapak zapinje za leće, a ove se navodno hvale izuzetno tankim rubom i pogodnošću za suhe i osjetljive oči. A o ovim parametrima slabo znam, ti si govotio da je bolje manje vode i više zraka.
Ne znam što ovo sebi radim, ali ne da mi đavo mira. A u stvari znam - vid sa lećama mi je sigurno 30% bolji nego s naočalama, plus tog rahatluka kad najednom vidiš - a naizgled bez pomagala.
Za suhe i osjetljive oči prvi korak je da stavljaš svaki dan vruće obloge preko kapaka, imaš na amazonu i ebayu maski koje se zagriju u mikrovalnoj, a za prvu pomoć možeš koristiti i vruće vrećice kamilicinog čaja. Iako se ovo svima čini nebuloza, ovo najviše pomaže kod suhih očiju, jer otapa začepljene uljne kanale u kapcima, a s više ulja se smanjuje isparavanje suza s površine oka.

Drugi korak je da pobacaš sve postojeće tekućine za leće i uzmeš hidrogen-peroksidnu tekućinu, jer one nemaju hemikalija koje iritiraju oko nakon dezinfekcije. Samo izbjegavaj verzije sa Hydraglide dodatkom, jer zamagljuju leće.

I onda dolaziš do odabira leća. Manji postotak vode bi trebao rezultirati i s većom udobnošću, jer onda leća manje upija vlažnosti iz oka. Ali opet te stvari ovise i od samog materijala, tako da postotak vode ne mora biti i rang udobnosti leća.

Što se tiče toričnih leća, meni su se najbolje pokazale ovim redoslijedom:
- Air Optix for Astigmatism
- Bausch & Lomb ULTRA for Astigmatism
- Miru 1month Toric
- Acuvue Oasys for Astigmatism (udobne, ali loša stabilizacija, često se rotiraju u oku)
- Air Optix plus HydraGlyde for Astigmatism (maglile se)

Nisam još probao:
- Acuvue Vita for Astigmatism
- Biofinity Toric

Te Zeissove bih izbjegao zbog niske propusnosti kisika, što može kod dugotrajnog nošenja dovesti do vaskularizacije rožnice. Ali ako ih nosiš par sati dnevno, onda su i one ok.

Da, spominjao sam Menicon polutvrde leće, njih sam nosio 15 godina, konkretno Menicon Z Alpha model i meke leće su za njih jedan obični bullshit. Nažalost morao sam ih prestati koristiti zbog povećanja astigmatizma jer su zbog toga previše šetale po oku, dok meke zbog većeg promjera nemaju taj problem.
Polutvrde imaju i svojih mana: moraju se nositi skoro svaki dan inače se oko odvikne, moraju se obično vaditi i čistiti ako prašina upadne u oko, period privikavanja traje 1-2 sedmice, imaju visoku početnu cijenu, rade se po narudžbi pa se čeka par sedmica za isporuku...

Ako želiš probati s polutvrdim lećama, možeš mi se javiti privatnom porukom, pa ću ti probati pomoći oko toga.
Tabijat
Posts: 1270
Joined: 25/12/2013 15:29

#1198 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by Tabijat »

TRANCE wrote: 04/07/2021 18:30
Za suhe i osjetljive oči prvi korak je da stavljaš svaki dan vruće obloge preko kapaka, imaš na amazonu i ebayu maski koje se zagriju u mikrovalnoj, a za prvu pomoć možeš koristiti i vruće vrećice kamilicinog čaja. Iako se ovo svima čini nebuloza, ovo najviše pomaže kod suhih očiju, jer otapa začepljene uljne kanale u kapcima, a s više ulja se smanjuje isparavanje suza s površine oka.

Drugi korak je da pobacaš sve postojeće tekućine za leće i uzmeš hidrogen-peroksidnu tekućinu, jer one nemaju hemikalija koje iritiraju oko nakon dezinfekcije. Samo izbjegavaj verzije sa Hydraglide dodatkom, jer zamagljuju leće.

I onda dolaziš do odabira leća. Manji postotak vode bi trebao rezultirati i s većom udobnošću, jer onda leća manje upija vlažnosti iz oka. Ali opet te stvari ovise i od samog materijala, tako da postotak vode ne mora biti i rang udobnosti leća.

Što se tiče toričnih leća, meni su se najbolje pokazale ovim redoslijedom:
- Air Optix for Astigmatism
- Bausch & Lomb ULTRA for Astigmatism
- Miru 1month Toric
- Acuvue Oasys for Astigmatism (udobne, ali loša stabilizacija, često se rotiraju u oku)
- Air Optix plus HydraGlyde for Astigmatism (maglile se)

Nisam još probao:
- Acuvue Vita for Astigmatism
- Biofinity Toric

Te Zeissove bih izbjegao zbog niske propusnosti kisika, što može kod dugotrajnog nošenja dovesti do vaskularizacije rožnice. Ali ako ih nosiš par sati dnevno, onda su i one ok.

Da, spominjao sam Menicon polutvrde leće, njih sam nosio 15 godina, konkretno Menicon Z Alpha model i meke leće su za njih jedan obični bullshit. Nažalost morao sam ih prestati koristiti zbog povećanja astigmatizma jer su zbog toga previše šetale po oku, dok meke zbog većeg promjera nemaju taj problem.
Polutvrde imaju i svojih mana: moraju se nositi skoro svaki dan inače se oko odvikne, moraju se obično vaditi i čistiti ako prašina upadne u oko, period privikavanja traje 1-2 sedmice, imaju visoku početnu cijenu, rade se po narudžbi pa se čeka par sedmica za isporuku...

Ako želiš probati s polutvrdim lećama, možeš mi se javiti privatnom porukom, pa ću ti probati pomoći oko toga.
OK. Mogu probati sa oblogama, mada nisam sigurna da je kod mene to začepljenje u pitanju jer nemam krmelja gotovo nikad. Mislim da je kombinacija više stvari - opšta dehidracija (jako malo vode pijem), manjak treptanja a puuuno ekrana dnevno (takav mi posao).
Od voda sam koristila Renu i neku generičku DM-ovu. Nikakve razlike.
Pazi, koristila sam i dnevne leće, znači nikakva tekućina, sterilne, tek otpakovane. Isti problem.

Probala sam B&L Purevision 2, soflens, Airoptix, Biofinity, Acuvue Oasis, Daily's.
Neke su mi valjale vani, neke nisu, nijedne mi nisu valjale za kompjuterom. Nikako. Nemoguće ni par sati, ni s kapima ni bez kapi.
Meni nekako baca da je jedna od dvije stvari: (pored materijala leća, jer je stvarno ogromna razlika od leće do leće)
-Ili mi je dioptrija pogrešno određena (išao je sa 0,25-0,50 manje nego po receptu za naočale)
-ili mi sami fit leće/bazna krivina, dijametar, nije ok.

Suhe oči jesu problem, ali po meni i nekoj logici, to bi trebao biti problem u šestom satu nošenja leće, a ne odmah u prvom.
Suzdržat ću se od (još jedne bezuspješne) narudžbe pa ću sad na odmoru trknuti do sarajeva na neki pregled. Na ovoj temi je neko spominjao nekog dokktora na Ilidži, pa da me još jednom pretrese.

Uglavnom, hvala na korisnim savjetima, obloge probam, a i ako dođem do leća dobrih konačno, ide hidrogen, ona vodica One step, kako si i rekao. Vidjela sam da je ima kupiti na adrialece
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#1199 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by TRANCE »

Ako kome možda treba Air Optix Night and Day Aqua, -4.75, 8.6, 5 leća, rok do 2025., može mi se javiti privatnom porukom. Nudim iz razloga jer mi se promijenila dioptrija.
isx
Posts: 3581
Joined: 24/05/2014 19:12

#1200 Re: Kontaktne leće - Sve o njima

Post by isx »

Plivate li na moru sa lećama?
Post Reply