Selidba iz Sarajeva u Mostar

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#76 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by konoplja »

Truba wrote: 23/01/2023 16:56
konoplja wrote: 23/01/2023 16:46 Brisel zapravo karina, znao bi da si bio.

Pew pew
Imam 2 sjecanja iz brisela...spaljeno palenstisko dijete na slici koju nosi arapski prosvjednik
Te prvi put kad sam uzivo vidio vodanje 2 frajera i cvaljanne...jesam se prije cvaljao sa @johnnykola ali ovo nije isto :mrgreen:

Sto se mostara tice idealn grad bliz europi i moru
Klima super...jos ako imas srece s poslom...perfekcija
Ko te bola pito? Nisam te bola pito... ko sto bi mostarci rekli
:D
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#77 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by Truba »

Kako to da mostar ima jacu strip scenu od sarajeva?
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#78 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by probook »

aldm wrote: 23/01/2023 15:15 Hvala na odgovorima

Mi bi da imamo bar 1000 kvadrata zemlje, vocnjak, povrtnjak i sl. Zato i nismo zainteresovani za stan u Mostaru.

Zena je nesto gledala da je najbolja skola u HNK u Potocima, pa je i to jedan od razloga, ali ima i drugdje skola :)

U obzir dolazi i blizina Sarajeva, jer nam ipak familija zivi u Sarajevu i 40 min blizi/dalje od Sarajeva igra ulogu. Zato nam taj dio kod Blagaja bas i nije sjajan, ali eto

Naselja koja su nam jos spomenuli su:

U gradu: Zalik, Mazoljice, Brankovac, Sehovina, Luka, Tekija, Mahala, Cernica, Carina, Fejiceva - Musala

Kad krenes prema Blagaju, Opine, Dracevice, Kočine, Carski Vinogradi, Blagaj.

Isto bilo kakva info o ovim naseljima je dobro dosla.
doox wrote: 23/01/2023 12:02
Bijelo polje nije isto što i Vrapčići ili Potoci. Ako želi van grada, bolje da gleda južni dio oko Blagaja, ali su i cijene ozbiljnije.
Pozdrav iz Mostara - ljeto je vruce dobro, zima je ok cak u zadnje vrijeme i nema nesto vjetra. Ja nzm ove zime da je bura ikako puhala.

Naselja: Zalik ne bih, Mazoljice odbaci skroz nelegalna gradnja sve, Sehovina nabijeno sve kuca na kucu odbaci, Luka - neces naci dulum zemlje vec potpada pod grad to, Tekija odbaci tamo je vjetar uzasan, onda Mahala, Cernica, Carina, Fejiceva tu nema sanse da nadjes dulum zemlje i to je sam grad i nije ono sto trazis.

Na jugu Opine, Dracevice, Kocine nista to. Blagaj moze.

Potoci su fino naselje, sve je uglavnom ravno. Imaju skolu osnovnu, ambulantu, kafice, postu, prodavnice, pumpe itd. Do grada idu 4 linije (20,21,22 i 23) i kozes pogledati na mostarbus raspored.
Vrapcici isto nisu losi, moze se naci zemlje, jos su blize gradu. Deponija ne smrdi mozda jedino u dijelu naselja skroz blizu deponije (15% naselja), a ostali dio nista. Ako te sta zanima pitaj.

Sto se tice navijackih (nacionalistickih) nereda to se “slucajno” desava uglavnom pred izbore 😁
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#79 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by asurbanipal »

Ja ne znam o kakvom nacionalizmu pričate.

Možda kod stoke sitnog zuba i šake huligana kojima podijele po 10 maraka da marišu ljude i prave nered na ulicama pred izbore.

Naravno, Mostar sa okolinom ima bogovski potencijal da se razvije u pravu turističku Meku sa izgradnjom hotela, novih puteva i proširenja postojećih, ali dvije stranke, HDZ i SDA sa svojom retrogradnom politikom i nesposobnim a koruptivnim kadrovima u mnogome su doprinjeli kočenju razvoja grada i okruženja. Uzmimo samo npr. aferu s kolektorima, gdje se nakon svake malo jače kiše Mostar pretvara u Veneciju, pa novi kružni tok kod autobuske stanice koji neće ličiti ni našta, pa onda ovo oko aerodroma koji ni čemu ne služi osim da se zasadi kukuruz a o poslijeratnoj pljački i privatizaciji i uništenju industrije poput Sokola, Aluminijskog ili Fabrike duhana da i ne govorimo.
Ima tu dosta i do mentaliteta, a treba uzeti u obzir da se u toku ali i nakon rata u mnogome izmijenila i društvena struktura grada, a shodno tome i poimanje i način života...

Radio sam u tri restorana u zapadnom dijelu grada, sva trojica gazda Hrvati, radna ekipa, konobari, šankeri, kuhari, pomoćni kuhari uglavnom multietničkog sastava u sva tri restorana u kojima sam radio, Srbi, Bošnjaci, Hrvati, Albanci, Crnogorci, a tako je mahom i po drugim restoranima po onome što znam od ljudi koji rade po njima. Uslovi, za naše jako dobri, plata redovna i onako kako je dogovoreno unaprijed sa gazdom bez zavlačenja i fušeraja. Posao ko posao, dok se radi i kad zagusti zna biti stresno, galame, pičkaranja, kada malo popusti šale i smijeha, nakon posla obavezno druženje i zajebancija.

Mostar je grad u kojem za svakog ima ponešto. Ko voli istoriju i kulturu ima stari grad i Stari most, ko voli provode ima diskoteke Cube, Drugi način, zatim Taboo bar, Ice bar, Black pearl, ljeti svakako School bar, ljetna bašta Oscar, u Orci ima dobrih kafića, Chicago, Baza, Forest, u Marineru je dobra klopa kao i u Gonzalesu, Pablo'su, u Schumana, Urban grillu, Šadrvanu, Divanu, ćevapi u Podrumu, ko voli kolače, volja mu Aldija, Egoist, hotel Bristol ili Palmu, itd...Okolina je isto sve bolja, ko je dobar s parama ima dobar restoran kod Hase u Carskim vinogradima, a uz to i popiti vino iz vinarije koje je tik jz restoran. Naravno, blizu su uvijek aktuelni Blagaj, ljeti kraj vode na Adi sjesti i popiti čašu dobrog domaćeg vina. U Podveležju imate dva dobra restorana, u Montanaru izvrsna autohtona domaća jela iz tog kraja, parnica, lojanica, itd., i u Kalimi resort, tradicionalna kuhinja i jela sa roštilja, dosta raje dođe gore na čist zrak. Isto važi za nenadmašno Rujište i Snježnu kuću, a u zadnje vrijeme konkurencija Rujištu su sve više Goranci gdje ima jako lijepo sređeno šetalište i restoran. Zatim Malo polje i ljeti jako dobar ambijent u restoranu Kolo, pa na Buni restoran uz sami most a tu je i odličan novi hotel sa super uslugom...Na putu prema Čitluku ima odličan restoran u Kruševu na Mostarskom blatu a u Sretnicama restoran Udovice...Prije Nevesinja, u mjestu Bišina s lijeve strane puta imate odličnu lešo dimljenu kozletinu.

Što se tiče grada, nije baš neki izbor mjesta gdje bih volio živjeti, ali kad bih birao onda Centar II, DUM, Šantićeva, Tekija, Dolina sunca, a što se tiče okoline onda Potoci ili Željuša u Bijelom polju, Meke koje se nalaze u jednom dijelu iznad Potoka, zatim Blagaj i Malo polje te Hodbina...
Last edited by asurbanipal on 23/01/2023 17:37, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#80 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by _BataZiv_0809 »

Truba wrote: 23/01/2023 16:56 Te prvi put kad sam uzivo vidio vodanje 2 frajera i cvaljanne...jesam se prije cvaljao sa @johnnykola ali ovo nije isto :mrgreen:
Sta si??
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#81 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by johnnykola »

Truba wrote: 23/01/2023 16:56
konoplja wrote: 23/01/2023 16:46 Brisel zapravo karina, znao bi da si bio.

Pew pew
Imam 2 sjecanja iz brisela...spaljeno palenstisko dijete na slici koju nosi arapski prosvjednik
Te prvi put kad sam uzivo vidio vodanje 2 frajera i cvaljanne...jesam se prije cvaljao sa @johnnykola ali ovo nije isto :mrgreen:

Sto se mostara tice idealn grad bliz europi i moru
Klima super...jos ako imas srece s poslom...perfekcija
:D :D :D
User avatar
arman1
Posts: 5328
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#82 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by arman1 »

asurbanipal wrote: 23/01/2023 17:29 Ja ne znam o kakvom nacionalizmu pričate.
...... dobra klopa kao i u Gonzalesu, Pablo'su, u Schumana, Urban grillu, Šadrvanu, Divanu, ćevapi u Podrumu, ko voli kolače, volja mu Aldija, Egoist, hotel Bristol ili Palmu, itd...Okolina je isto sve bolja, ko je dobar s parama ima dobar restoran kod Hase u Carskim vinogradima, a uz to i popiti vino iz vinarije koje je tik jz restoran. Naravno, blizu su uvijek aktuelni Blagaj, ljeti kraj vode na Adi sjesti i popiti čašu dobrog domaćeg vina. U Podveležju imate dva dobra restorana, u Montanaru izvrsna autohtona domaća jela iz tog kraja, parnica, lojanica, itd., i u Kalimi resort, tradicionalna kuhinja i jela sa roštilja, dosta raje dođe gore na čist zrak. Isto važi za nenadmašno Rujište i Snježnu kuću, a u zadnje vrijeme konkurencija Rujištu su sve više Goranci gdje ima jako lijepo sređeno šetalište i restoran. Zatim Malo polje i ljeti jako dobar ambijent u restoranu Kolo, pa na Buni restoran uz sami most a tu je i odličan novi hotel sa super uslugom...Na putu prema Čitluku ima odličan restoran u Kruševu na Mostarskom blatu a u Sretnicama restoran Udovice...Prije Nevesinja, u mjestu Bišina s lijeve strane puta imate odličnu lešo dimljenu kozletinu.
..
Zaboravio si onu malu aščinicu preko puta pošte u Fejičevoj. Zadnji put sam neke kineze morao voditi do nje. Na nekom njihovom turističkom sajtu ili forumu navedeno da imaju najukusniji roštilj. Iskreno meni je tamo piletina vrh ovo ostalo jes dobro ali ni blizu piletini.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13602
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#83 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by JohnnyS »

Nije rotu spomenuo, đe ćeš dalje
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#84 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by _BataZiv_0809 »

Sve ok, ali @asurbanipal kao profesor historije da radi u restoranu :cry:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13602
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#85 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by JohnnyS »

Veća plaća mu je kao konobaru nego kao profesoru povijesti
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#86 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by asurbanipal »

arman1 wrote: 23/01/2023 19:56

Zaboravio si onu malu aščinicu preko puta pošte u Fejičevoj. Zadnji put sam neke kineze morao voditi do nje. Na nekom njihovom turističkom sajtu ili forumu navedeno da imaju najukusniji roštilj. Iskreno meni je tamo piletina vrh ovo ostalo jes dobro ali ni blizu piletini.

Grill Centar preko puta pošte?

Da, jeftinije nego u starom gradu, a nimalo ne odudara kvalitetom.

I ja tamo redovno jedem piletinu...
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#87 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by asurbanipal »

_BataZiv_0809 wrote: 23/01/2023 20:04 Sve ok, ali @asurbanipal kao profesor historije da radi u restoranu :cry:

To s restoranima je prošlost.

Već nekoliko sezona radim u Hrvatskoj po hotelima, tačnije sad trenutno u jednom hotelu na obostrano zadovoljstvo...Zovnu me tri mjeseca prije sezone da vidim da li ću doći, ponude bolji ugovor nego prethodne godine i to je to...

I što kaže @JohnnyS bolje prolazim sa sezonom nego da se usmrdim i ulojim negdje u učionici...
Last edited by asurbanipal on 23/01/2023 20:36, edited 1 time in total.
rodjeni_95
Posts: 229
Joined: 12/05/2016 20:12

#88 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by rodjeni_95 »

aldm wrote: 23/01/2023 15:15 Hvala na odgovorima

Mi bi da imamo bar 1000 kvadrata zemlje, vocnjak, povrtnjak i sl. Zato i nismo zainteresovani za stan u Mostaru.

Zena je nesto gledala da je najbolja skola u HNK u Potocima, pa je i to jedan od razloga, ali ima i drugdje skola :)
Evo kao neko ko je išao u OŠ u Potocima, mogu ti reći da je možda i najteža na području Mostara :lol:

A što se samog mjesta tiče, okej je. Ne predaleko od grada, a opet ne neka zabit. Prodavnice, pošta, sportska dvorana u izgradnji, ambulanta (mada za jače preglede moraš u Južni Logor).
Ljeti bude vruće, a tu su i komarci :D
Zimi bura ponekad zna probijati do kosti. Snijeg ne očekuj baš, ali tu je blizina Rujišta.

Vrapčići slična priča. Doduše nešto bliže je gradu i malo "otvoreniji" prostor. Izbjegavati prostor baš blizu deponije jer je smrad (pogotovo ljeti) prejak. Dalje od nje nema problema s tim.

Gradski prevoz postoji i solidan je.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#89 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by _BataZiv_0809 »

JohnnyS wrote: 23/01/2023 20:05 Veća plaća mu je kao konobaru nego kao profesoru povijesti
Nije posao samo plata.
palermo
Posts: 22337
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#90 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by palermo »

JohnnyS wrote: 23/01/2023 20:04 Nije rotu spomenuo, đe ćeš dalje
Meni je Rota skroz precijenjen.Cevbdzinica Centar preko puta posted (sto je spomenuse) je mnogo bolja.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#91 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by asurbanipal »

Samo da napomenem meni je Hodbina ekstra mjesto a dosta je podcijenjena u odnosu na okruženje...
User avatar
JohnnyS
Posts: 13602
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#92 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by JohnnyS »

palermo wrote: 23/01/2023 20:43
JohnnyS wrote: 23/01/2023 20:04 Nije rotu spomenuo, đe ćeš dalje
Meni je Rota skroz precijenjen.Cevbdzinica Centar preko puta posted (sto je spomenuse) je mnogo bolja.
Provjerit ćemo :D
User avatar
JohnnyS
Posts: 13602
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#93 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by JohnnyS »

_BataZiv_0809 wrote: 23/01/2023 20:37
JohnnyS wrote: 23/01/2023 20:05 Veća plaća mu je kao konobaru nego kao profesoru povijesti
Nije posao samo plata.
Bolje kopat nego u školi predavat
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#94 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by asurbanipal »

_BataZiv_0809 wrote: 23/01/2023 20:37
JohnnyS wrote: 23/01/2023 20:05 Veća plaća mu je kao konobaru nego kao profesoru povijesti
Nije posao samo plata.
Hej Bato, jes da se ubijem od posla ali znam za šta radim.

Još kad dodam na to u ljeto, more, koke, a i radna ekipa nije loša (npr. dvije ukrajinke su prošle godine sa mnom radile na sezoni) sreći nigdje kraja :mrgreen:

Dođe mi da diplomu pojedem ili zapalim na sred Musale :lol:

Uz put, plata mi je duplo veća nego da radim kao profesor u srednjoj školi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66017
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#95 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by _BataZiv_0809 »

asurbanipal wrote: 23/01/2023 21:01
_BataZiv_0809 wrote: 23/01/2023 20:37

Nije posao samo plata.
Hej Bato, jes da se ubijem od posla ali znam za šta radim.

Još kad dodam na to u ljeto, more, koke, a i radna ekipa nije loša (npr. dvije ukrajinke su prošle godine sa mnom radile na sezoni) sreći nigdje kraja :mrgreen:

Dođe mi da diplomu pojedem ili zapalim na sred Musale :lol:
Sve stoji ali do kad majstore?
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#96 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by asurbanipal »

_BataZiv_0809 wrote: 23/01/2023 21:03

Sve stoji ali do kad majstore?

Ovaj posao što sad radim, adrenalin, dinamika, mogućnost napredovanja, ljudi koje svakodnevno upoznajem, vjeruj, da mi sad neko dođe sa koferom punim para i kaže evo ti i radi u školi, vjeruj kao od šale bih odbio. Da radim kao profesor u zakržljalom sistemu i da pričam djeci lažibajke o Tvrtku kao da je klanjao pet vakat namaza i unucima sultan Fatiha ili o "zlom" Titi i komunjarama, neka hvala. Ipak imam principe...
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#97 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by citroen xm »

Profesor koji ne vjeruje u ono za šta se školovao. :mrgreen:
HelaS
Posts: 5605
Joined: 22/09/2018 13:21

#98 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by HelaS »

JohnnyS wrote: 23/01/2023 14:24
Da dodam na opsežnu listu minusa to što imamo aerodrom, a nemamo avionske linije
Ta neradna nedjelja, minus k'o Velež :(

Tačno se osjeti snaga religije kroz politiku vladajuće stranke. Kad se sutra promijeni vlast, za očekivati vam je i neradni petak :D
User avatar
JohnnyS
Posts: 13602
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#99 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by JohnnyS »

asurbanipal wrote: 23/01/2023 21:13
_BataZiv_0809 wrote: 23/01/2023 21:03

Sve stoji ali do kad majstore?

Ovaj posao što sad radim, adrenalin, dinamika, mogućnost napredovanja, ljudi koje svakodnevno upoznajem, vjeruj, da mi sad neko dođe sa koferom punim para i kaže evo ti i radi u školi, vjeruj kao od šale bih odbio. Da radim kao profesor u zakržljalom sistemu i da pričam djeci lažibajke o Tvrtku kao da je klanjao pet vakat namaza i unucima sultan Fatiha ili o "zlom" Titi i komunjarama, neka hvala. Ipak imam principe...

Ugostiteljstvo je super dok si mlad, ali satare čovjeka više od rudarstva. Pogledaj starije kolege, svi izgledaju deset godina stariji, oni koji su pred penzijom su grobovi
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#100 Re: Selidba iz Sarajeva u Mostar

Post by sabanss »

HelaS wrote: 23/01/2023 23:08
JohnnyS wrote: 23/01/2023 14:24
Da dodam na opsežnu listu minusa to što imamo aerodrom, a nemamo avionske linije
Ta neradna nedjelja, minus k'o Velež :(

Tačno se osjeti snaga religije kroz politiku vladajuće stranke. Kad se sutra promijeni vlast, za očekivati vam je i neradni petak :D
A ne znam...Mislim lijepo je ne razmišljati o tome i u nedelju u pola osam sići u prodavnicu da nešto kupim ali onda skontam da neko mora i raditi dok ja ležim. Neradna nedelja mi je sasvim ok. Jebote pola ljudi provede nedelju u shoping centru.
Post Reply