Alati i pribor za obradu drveta

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply

Kojeg proizvođača koristite kod motornih pila?

Husqvarna
1
11%
Stihl
4
44%
Bosch
0
No votes
Villager
1
11%
Einhell
1
11%
Makita
1
11%
Ostale
1
11%
 
Total votes: 9

kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1 Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Za pocetak- interesuje me (pozeljno) iskustvena preporuka za neki usisivac na koji bih prikljucio npr stoni cirkular, potom neki drugi alat- dakle- ne 2 ili vise alata odjednom. Dosadilo mi je vise da pola dana potrosim na ciscenje prostorije!
irconbih
Posts: 455
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#2 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by irconbih »

Da se pribilježim...


:sax:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#3 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 27/10/2021 21:03 Za pocetak- interesuje me (pozeljno) iskustvena preporuka za neki usisivac na koji bih prikljucio npr stoni cirkular, potom neki drugi alat- dakle- ne 2 ili vise alata odjednom. Dosadilo mi je vise da pola dana potrosim na ciscenje prostorije!
Trebaš znati koji promjer crijeva za usisivač tvoja mašina ima. Za male mašine, ručne, standardno ide 36 mm, to je prečnik priključka klasinog kućnog usisivača i malih mokro/suho usisicača. Veže mašune, stona pila i slične mogu imati 100 mm prečnik priključka. Ali, većina ih dođe sa isporučenim adapterom za 36 mm priključak. Dakle, svaki mokro/suho usisivač će ti poslužiti. A imaš i veće radioničke usisvače, koji imaju i 100 mm priključke. Kod nas je najbolji izbor tih velikoh radioničkih usisivača od Einhella, Makite i Metaba.

Ja imam mokro/suho usisivač Bosch AdvancedVac, 20 litara kapacitet. On dolazi sa uključenim adaprerom za priključak mašina (ne dolazi svaki, Kaercher na primjer ima iste usisivače sa različitim oznakama pa isti usisivač možeš kupiti ili u kućnoj ili u radioničkoj verziji) kao i priključak pribora za klasično kućno usisavanje. Takođe ima priključak za mašinu, to jeste usisivač se priopča u utikač, a mašina se ne prikopčava u utikač na zidu, nego u utikač na usisvači. Tako ne moraš posebno uljučivati usisivač i mainu, nego kada pritisneš prekidač za rad mašine, krenu da rade i mašina i usisivač. Usisivač može prihvatiti mašine snage od 100 do oko 2.000 W, čini mi se 2.200 W.

Moja ti je preporuka kakav god usisvač da kupiš, obavezno da ima HEPA filter, ako dolazi sa drugim fiterom, kupi dodatni HEPA filter za svoj usisvač. Takođe, kažu da kako su sisivači plastični i imaju lastična crijeva da se stvara elektricitet koji može da "zapali" prašinu od drveta koja se stvara u radinici i/ili prolazi kroz plastična crijeva usisvača. Zato ne bi bilo loše uzamljiti usisivač, jednostavno oko crijeva obmotati golu žicu koju se drugim krajem obmota oko neofarbanog dijela radijatora, ako se već ne može proveti direktno u zemlju.

Moj usisivač, to jeste primjer mokro/suho usisivača: https://www.bosch-diy.com/hr/hr/p/advan ... 200-v43712

Primjer radioničkog usisivača:

https://www.masineialati.ba/shop/usisiv ... -spa-1200/

U mašine i alati imaš stvarno veliki izbor mokro/suho usisivača, imaš ih i u drugim prodavnicama što kažu "na pasja preskakala". Gledaj, kao što rekoh, da dolazi sa priključkom za mašine (priključak za kućno usisavanje jeste 36 mm kao i radionički ,ali je dug i krut, pa je manevrisanje sa mašinama teže nego kod kratkog radioničkog priključka) i da imaš HEPA filter za njega.

Na youtube možeš naći video klipove na kojima ljudi dobro pokazuju kako sa tim usisvačima, naročit oradionički, pomoću plastičnih cijevi za vodovodne/kanačizacione instalacije možeš naravit icijeli radionički sistem usisavanja sa priključcima za nekoliko mašina, a ne da svaki put moraš iskopčati jednu mašinu da bi prikoščao drugu i vući usisvač do svake mašien koju želiš koristiti.

Trebalo bi, ko već ima prsotor koji je sebi pretvorio u radinicu, i ko više radi u njoj, napraviti sistem ne samo za usisavanje, nego i za filtriranje vazduha. Niti usisvač može usisati apsolutno svu prašinu, pogotovo najsitniju, niti može pomoći ako u radioni farbaš/lakiraš. Pa bi trebalo uvesti i ventilaciju, da se izbacuje zagađeni i ubacuje čist (koliko je u oboj fržavi oguće :)) vazduh, kao i plafonski filter/izmjenjivač vazduha za čišćenje zraka koji može dugo da cirkuliše u prostoru prije nego što ga ventilacija izbaci, ili prašinu koja padne na pod pa se kretanjem u radionici podiže sa poda i udiše. Ima tu ulaganja koju hiljadarku, ali koliko koštaju nova pluća?. Mislim da se za nekih 700-800 KM može napraviti dobar sistem sa radionički usisvačem i cijevima za razne mašine, a za vetilaciju i filtriranje, treba vidjeti cijene.

I da, klasični kućni usisivač (Gorenje, Beko, Electrolux, Philips itd), iako mu je promjer priključka na crijevu 36 mm kao za mašine, ne može da se koristi. Naime, vrsta prašine koja se stvara pri obradi drveta ili bušenju/štemanju betona i sličnim radovima će brzo ugušiti filtere i pokvariti motor na kućnm usisivaču. A i kapacitet je premali za količinu otpada koji se stvara pri obradi drveta. Zato treba barem mokro/suho tip usisivača. Ili radionički.

Za povremeni rad, još ako se koristi maska/respirator, mali mokro/suho usisvač, od nekih 200 KM je dovoljan.

Ja korsitim 2 mokro/suho usisvača. Jedan je Black and Decker, drugi je spomenuti Bosch. Bosch sam kupio zato što za BD nisam našao za mašine priključak, imao sam samo klasični kućni priključak, pa sam improvizovao. Sada koristim BD za usisavanje poda nakon posla, a Bosch za prikopčavanje na mašine. BD ima prednost platnene vreće pa ne treba kupovati vreće, Bosch koristi papirne. Bosch ima prednost automatizirane utičnice za mašine, priključka za mašine isporučenog uz usisivač i još neke koje za obradu drvta nisu toliko bitne.

Mogu preporučiti Bosch, BD jedino onima koji baš nemaju para jer je BD pola jeftiniji. Radi i BD kako treba, usisava, samo je Bosch bolji i udobniji. I da, antistatičko crijevo Bosch usisvača je velika prednost, jer mi je nekada trebalo puno vremena da crijevo BD usisivača očistim od prašine koja se za njega "prilijepi". Bosch je puno lakše i brže očistiti.

Naravno, ima i BD usisvač sa priključkom za mašine i automatizovanu utičnicu, ali sa njim nisam radio.
Last edited by Hakiz on 28/10/2021 15:59, edited 1 time in total.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18007
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#4 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by GandalfSivi »

Ova masina me sluzi vec dosta vremena i super sam zadovoljan.

Image

Ali ova mi je jos bitnija, za ciscenje vazduha.

Image
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#5 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

GandalfSivi wrote: 28/10/2021 15:58 Ova masina me sluzi vec dosta vremena i super sam zadovoljan.

...

Ali ova mi je jos bitnija, za ciscenje vazduha.

...
Da, to je to, radionički usisivač i plafonski sistem za filtriranje vazduha koji kruži u radioni.

Super :thumbup:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#6 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by apsidejzi »

@Hakiz ne znam kako je u tebe, ali kod mene usisivac nikada ne moze 100% povuci svu piljevinu. Vuce on vecinu, nekih 95% al uvijek poslije rada moram malo usisati detaljnije. Ustvari ovisi kako koja masina. Najgore mi naprave masine koje smirglaju/pjeskare, a zatim cekular. Sto on moze usrat nista ne moze :D Valjda sto se vrti prema naprijed i prvobitni kontakt s drvetom bude odozdo prema gore a usisivac ugradjen s donje strane. Moguce da je to inzinjerska greska u samom cekularu. Mozda je rupu trebalo staviti sa strane ili sprijeda.

PS: jedan dobar link za stolnu zagu. Ima bezbroj template-a ko voli da se ovim bavi. Sve je dostupno u pdf-u. Lik svaki dan objavi nesto novo. Malo je starinska web stranica al koga briga. Moje malo blago :)

https://scrollsawworkshop.blogspot.com/
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#7 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 28/10/2021 16:06 @Hakiz ne znam kako je u tebe, ali kod mene usisivac nikada ne moze 100% povuci svu piljevinu. Vuce on vecinu, nekih 95% al uvijek poslije rada moram malo usisati detaljnije. Ustvari ovisi kako koja masina. Najgore mi naprave masine koje smirglaju/pjeskare, a zatim cekular. Sto on moze usrat nista ne moze :D Valjda sto se vrti prema naprijed i prvobitni kontakt s drvetom bude odozdo prema gore a usisivac ugradjen s donje strane. Moguce da je to inzinjerska greska u samom cekularu. Mozda je rupu trebalo staviti sa strane ili sprijeda.

PS: jedan dobar link za stolnu zagu. Ima bezbroj template-a ko voli da se ovim bavi. Sve je dostupno u pdf-u. Lik svaki dan objavi nesto novo. Malo je starinska web stranica al koga briga. Moje malo blago :)

https://scrollsawworkshop.blogspot.com/
Ne može ni jedan sve. Puno zavisi od mašine, Na primjer, meni dobro povuče kod šmirgl mašine, kod ubodne ili kružne pile ali preklopna pila je haos. Napravljena je tako da većina prašine ode u stranu umjesto u prostor mašine na koji se prikopča usisvač. Tada se mora modifikovati mašina. Preklopne pile su poznate o tome, one su školski primjer neefikasnog usisavanja njihovog otpada. Zato puno ljudi pravi "kućišta" u koja stavljaju preklopne pile kako bi prašina umjesto po prostoriji završavala u tim kućištima, pa da je usisivač povuče iz kućišta.

Tako da ponekada nije problem u usisivaču nego u mašini.

P.S. za tu pilu koju spominješ pogledaj youtube kanal i web stranicu "DM idea".
Bobi
Forum administrator
Posts: 31933
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Bobi »

Image
Sutra u zeku, mozda bude šta jeftinog alata :D
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#9 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

apsidejzi wrote: 28/10/2021 16:06 Valjda sto se vrti prema naprijed i prvobitni kontakt s drvetom bude odozdo prema gore a usisivac ugradjen s donje strane. Moguce da je to inzinjerska greska u samom cekularu. Mozda je rupu trebalo staviti sa strane ili sprijeda.
hej @apsidejzi .. da li grijesim?
pises ovo, mada mi se cini da je kontrukcija (stonog) cirkulara upravo obrnuto- okretanje lista pile je ODOZGO prema DOLE, prema majstoru, prema predmetu? U suprotnom ,masina bi izbijala materijal iz ruku, prema gore, po zubima, njonji, labri?
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#10 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 29/10/2021 22:30
apsidejzi wrote: 28/10/2021 16:06 Valjda sto se vrti prema naprijed i prvobitni kontakt s drvetom bude odozdo prema gore a usisivac ugradjen s donje strane. Moguce da je to inzinjerska greska u samom cekularu. Mozda je rupu trebalo staviti sa strane ili sprijeda.
hej @apsidejzi .. da li grijesim?
pises ovo, mada mi se cini da je kontrukcija (stonog) cirkulara upravo obrnuto- okretanje lista pile je ODOZGO prema DOLE, prema majstoru, prema predmetu? U suprotnom ,masina bi izbijala materijal iz ruku, prema gore, po zubima, njonji, labri?
Da, ako se oštrica okreće prema gore "udaljavajući" se od operatora, izbijaće drvo iz ruke. Pogrešno je postavljena u tom slučaju. Obavezno je okrenuti.

Koliko ja znam, svaka oštrica svakog alata je napravljena da gura drvo dalje od majstora i prema radnoj ploči alata, prema ploči na kojoj materijal stoji.

Kod preklopne pile zupci oštrice guraju drvo prema ogradi, ne prema majstoru.

Dakle, korektno postavljena oštrica kružne pile ima zupce okrenute prema majstoru, kao da se okretanjem kreće prema njemu, prema prednjoj ivici pile. I zabija se u drvo odozgo, ne odozdo.
Last edited by Hakiz on 29/10/2021 22:59, edited 1 time in total.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#11 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 29/10/2021 22:45
kuli1961 wrote: 29/10/2021 22:30
hej @apsidejzi .. da li grijesim?
pises ovo, mada mi se cini da je kontrukcija (stonog) cirkulara upravo obrnuto- okretanje lista pile je ODOZGO prema DOLE, prema majstoru, prema predmetu? U suprotnom ,masina bi izbijala materijal iz ruku, prema gore, po zubima, njonji, labri?
Da, ako se oštrica okreće prema gore "udaljavajući" se od operatora, izbijaće drvo iz ruke. Pogrešno je postavljena u tom slučaju. Obavezno je okrenuti.

Koliko ja znam, svaka oštrica svakog alata je napravljena da reže prema dole. Jedan izuzetak su ubodne pile. Za njih postoje oštrice koje režu i prema gore da smanje krzanje drveta. Ali kod kružnih oštrica, ako ne reže prema dole, pogrešno je postavljena. I tada je veoma opasna, ne sama oštrica, nego snaga i brzina oštrice su tolike da drvo može izletjeti i udariti majstora prije nego ovaj shvati da mu je drvo izbijeno iz ruke.
Jasno kao dan! Sad, nisam nikakav strucnjak, no rijec je o smjeru rotacije osovine motora. Ako se ne varam smjer rotacije el.motora ima veze sa onim sinhroni-asinhorni motor- navodno promjena pozicije faze struje mijenja smjer rotacije. No, ako je njegova pila podesena da se zaista rotira odozdo prema gore (dakle, gledano bocno, po cijeloj povrsini reznog lista)- to znaci da se osovina i list rotiraju u smjeru kazaljke na ZIDU :D .Za tja slucaj zaista nikad nisma cuo ni vidio. Ako je tako, okretanje lista nece pomoci, moze biti samo jos opasnije.
Smrznem se od straha kad samo poamislim- rotacija pile a motor od cca 1,4-2,2 kW....
Ubodne pile- negativni listovi....
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#12 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Treba okrenuti oštricu za 180 stepeni. To je bitno zbog još jedne stvari. Ispravno postavljena oštrica se "uvrće" to jeste, matica koja drži oštricu na osovini se pri radu zateže. Time se dodatno osigurava da oštrica ne sleti sa osovine. Pogrešno stavljena oštrica može svojom masom stvoriti vibracije u kontra smjeru, pa "odšarafljivati" maticu koja je drži na osovini i time ili odvrnuti maticu, ili, kako je teža i time jača, slomiti maticu i sletjeti sa osovine. Okrećući se 3.000 okretaja u minuti.

A to... ne smijem ni pomisliti.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#13 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Steve Ramsey je super za takve lekcije:

kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#14 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Ili- 50 okretaja u sekundi,,, ako je kome lakse...brrrr
Nisam bas ni uvjeren da bi okretanje za 180 stepeni pomoglo- ako se radi o nekom standardnom listu od npr. 24 zuba, ti zubi su nagnuti prema "dole". Ako se tako postavi list, oni u casu rezanja ulaze u materijal odozdo, rezu, "napadaju" materijal i gotovo trenutno izbijaju materijal iz ruku. Ako se list okrene da su zubi prema "gore", tada list skoro nikako ne sijece, ne "napada" predmet rezanja, vec samo cesljaju, jer vrh zuba- onaj karbidni ili Cr Wa vrh ne sijece, nego samo odguruje mpredmet rezanja prema operateru...
Svakako da problem samostezanja/odvrtanja lista ostaje
Ne znam sta je gore.
A mozda je clan ovog PF samo obicnom omaskom pogresno napisao smjer rotacije...
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#15 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 29/10/2021 23:19 Ili- 50 okretaja u sekundi,,, ako je kome lakse...brrrr
Nisam bas ni uvjeren da bi okretanje za 180 stepeni pomoglo- ako se radi o nekom standardnom listu od npr. 24 zuba, ti zubi su nagnuti prema "dole". Ako se tako postavi list, oni u casu rezanja ulaze u materijal odozdo, rezu, "napadaju" materijal i gotovo trenutno izbijaju materijal iz ruku. Ako se list okrene da su zubi prema "gore", tada list skoro nikako ne sijece, ne "napada" predmet rezanja, vec samo cesljaju, jer vrh zuba- onaj karbidni ili Cr Wa vrh ne sijece, nego samo odguruje mpredmet rezanja prema operateru...
Svakako da problem samostezanja/odvrtanja lista ostaje
Ne znam sta je gore.
A mozda je clan ovog PF samo obicnom omaskom pogresno napisao smjer rotacije...
Recimo da staviš oštricu tako da joj zupci režu odozdo prema gore od operatora. Tada, koliko ja znam, natpis na oštrici je prema motoru i ne može se čitati. Ako je tako, okretanjem oštrice za 180 stepeni, da je natpis čitljiv, da nije prema motoru, zupci će rezati odozgo prema dole i prema operatoru, a to je pravilno postavljeno.

Probaj, savij prst ruke kao kandžu i okreći šaku lijevo-desno. Vidjećeš da se okretanjem šake na taj način i prdt koji simulira zubac oštrice okreće ili prema tebi šta je ispravno ili od tebe šta je neispravno postavljena oštrica.

Standard je, ako se ne varam, da je oštrica korektno postavljena ako je natpis čitljiv. Na oštrici imaju strelice koje pokazuju smjer kretanja, ali mi se čini da svi proizvođači prave tako da olakšaju pravilno postavljanje na način da je čitljivost natpisa pokazatelj ispravnog postavljanja.

Kada kažem natpis, mislim na ime proizvođača, ime oštrice, tehničke karakteristike itd.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#16 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by apsidejzi »

kuli1961 wrote: 29/10/2021 22:30
apsidejzi wrote: 28/10/2021 16:06 Valjda sto se vrti prema naprijed i prvobitni kontakt s drvetom bude odozdo prema gore a usisivac ugradjen s donje strane. Moguce da je to inzinjerska greska u samom cekularu. Mozda je rupu trebalo staviti sa strane ili sprijeda.
hej @apsidejzi .. da li grijesim?
pises ovo, mada mi se cini da je kontrukcija (stonog) cirkulara upravo obrnuto- okretanje lista pile je ODOZGO prema DOLE, prema majstoru, prema predmetu? U suprotnom ,masina bi izbijala materijal iz ruku, prema gore, po zubima, njonji, labri?
Sad vidim sta sam napisao :D Obrnuto je. Dobro si primjetio. Sve masine su napravljene da guraju drvo prema dole :D
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#17 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

apsidejzi wrote: 29/10/2021 23:43
kuli1961 wrote: 29/10/2021 22:30
hej @apsidejzi .. da li grijesim?
pises ovo, mada mi se cini da je kontrukcija (stonog) cirkulara upravo obrnuto- okretanje lista pile je ODOZGO prema DOLE, prema majstoru, prema predmetu? U suprotnom ,masina bi izbijala materijal iz ruku, prema gore, po zubima, njonji, labri?
Sad vidim sta sam napisao :D Obrnuto je. Dobro si primjetio. Sve masine su napravljene da guraju drvo prema dole :D
:-D :-D :-D :-D
dillema solved! prsti, zubi ,usta, nos- sacuvani!
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#18 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 29/10/2021 23:43
kuli1961 wrote: 29/10/2021 22:30
hej @apsidejzi .. da li grijesim?
pises ovo, mada mi se cini da je kontrukcija (stonog) cirkulara upravo obrnuto- okretanje lista pile je ODOZGO prema DOLE, prema majstoru, prema predmetu? U suprotnom ,masina bi izbijala materijal iz ruku, prema gore, po zubima, njonji, labri?
Sad vidim sta sam napisao :D Obrnuto je. Dobro si primjetio. Sve masine su napravljene da guraju drvo prema dole :D
A ručni cirkular?

:mrgreen:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#19 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Ovako:

Treba gledati radnu ploču alata i položaj drveta na toj ploči. Kod stone pile i preklopne pile, drvo se stavlja na ploču, to jeste, ploča je ispod drveta, i u tom slučaju oštrica treba da pritišće drvo prema dole, prema ploči.

Ali, kod ručnog cirkulara, drvo je dole, a ploča alata je gore, ploča je iznad drveta. I tada oštrica treba da gura drvo prema ploči. Ali, kako je sada ploča gore, i zupci trebaju da režu odozdo prema gore, da bi pritisnuli drvo prema radnoj ploči alata.

To jeste, ne treba razmišljati da se drvo pričišće prema podu, nego prema radnoj ploči alata.

Zato se kod stone i preklopne pile oštrice postavljaju u jednom smjeru, a kod ručnog cirkulara u suprotnom smjeru od te dvije mašine. Ali kod sve tri pritišću drvo prema ploči alata.

I provjerio sam kod mojih ručnih cirkulara i preklopne pile, kao što rekoh, u oba slučaja je natpis vidljiv kod ispravno stavljene oštrice.

Sljedeće slike pokazuju ispravno stavljene oštrice kod sve tri pile:

Image

Image

Image
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#20 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by apsidejzi »

Hakiz wrote: 29/10/2021 23:53
apsidejzi wrote: 29/10/2021 23:43
Sad vidim sta sam napisao :D Obrnuto je. Dobro si primjetio. Sve masine su napravljene da guraju drvo prema dole :D
A ručni cirkular?

:mrgreen:
To je jedini alat koji ne znam koristiti. Gledam ljude po YT kako sa lakocom rezu a ja kad krenem... nece pa nece. Totalno nesiguran i nespretan. Mnogo mi bolje leze alati gdje drvo guram kroz/prema alatu nego alat kroz/prema drvetu.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#21 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by apsidejzi »

Hakiz wrote: 30/10/2021 00:04 To jeste, ne treba razmišljati da se drvo pričišće prema podu, nego prema radnoj ploči alata.
Jedno divlje pravilo koje ja imam glasi: Uvijek logo proizvodjaca treba da bude vidljivo i uspravno postavljeno :D Tad znas da si pravilno stavio hahahha
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#22 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Guadalajara »

Dobar cirkular....još fali industrijska mašina za mljevenje mesa...mnogo gadni izumi :lol:
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#23 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 30/10/2021 00:42
Hakiz wrote: 30/10/2021 00:04 To jeste, ne treba razmišljati da se drvo pričišće prema podu, nego prema radnoj ploči alata.
Jedno divlje pravilo koje ja imam glasi: Uvijek logo proizvodjaca treba da bude vidljivo i uspravno postavljeno :D Tad znas da si pravilno stavio hahahha
:thumbup:

:lol:
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#24 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 30/10/2021 00:04 Ovako:

Treba gledati radnu ploču alata i položaj drveta na toj ploči. Kod stone pile i preklopne pile, drvo se stavlja na ploču, to jeste, ploča je ispod drveta, i u tom slučaju oštrica treba da pritišće drvo prema dole, prema ploči.

Ali, kod ručnog cirkulara, drvo je dole, a ploča alata je gore, ploča je iznad drveta. I tada oštrica treba da gura drvo prema ploči. Ali, kako je sada ploča gore, i zupci trebaju da režu odozdo prema gore, da bi pritisnuli drvo prema radnoj ploči alata.

To jeste, ne treba razmišljati da se drvo pričišće prema podu, nego prema radnoj ploči alata.

Zato se kod stone i preklopne pile oštrice postavljaju u jednom smjeru, a kod ručnog cirkulara u suprotnom smjeru od te dvije mašine. Ali kod sve tri pritišću drvo prema ploči alata.

I provjerio sam kod mojih ručnih cirkulara i preklopne pile, kao što rekoh, u oba slučaja je natpis vidljiv kod ispravno stavljene oštrice.

Sljedeće slike pokazuju ispravno stavljene oštrice kod sve tri pile:

Image

Image

Image
Jednostavno je: rucni cirkular - zarotiraj ga 180 stepeni vertikalno na osu motora (na slici 3. cetkice motora- crni plasticni poklopac, treba da budu na lijevoj strani slike, a list na desnoj strani) i dobijas pravilnu poziciju, kao na stonom cirkularu. Tim metodom ljudi sebi prave i DIY prirucni stoni cirkular.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#25 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: 30/10/2021 00:40
Hakiz wrote: 29/10/2021 23:53

A ručni cirkular?

:mrgreen:
To je jedini alat koji ne znam koristiti. Gledam ljude po YT kako sa lakocom rezu a ja kad krenem... nece pa nece. Totalno nesiguran i nespretan. Mnogo mi bolje leze alati gdje drvo guram kroz/prema alatu nego alat kroz/prema drvetu.
I meni je prvi put bilo malo frka. Pa sam ovako: Došao kući i prvo nekoliko puta pokrenuo cirkular bez oštrice na njemu, samo da ga osjetim i čujem, da se naviknem na buku i osjetim koliko trza kada se pokrene. Onda sam stavio štricu pa ponovio nekoliko puta "u zrak" da se naviknem kako je sa oštricom, težina itd. I tek onda ga stavio na drvo i napravio prvi rez.

A nedavno drug htio da posudi, pitam ga je li ikada koristio, kaže nije. Pa kada je došao da uzme, i on kao i ja, nekoliko puta kod mene "u zrak" da se navikne i odnio.

Vratio sa svim prstima na rukama :lol:

Nego, kada smo već kod tih cirkulara i stonih pila itd:

Za stonu pilu treba puno prostora. Na primjer ako želiš izrezati dužinu od 2 metra, treba 2 metra ispred stone pile, 2 metra iza, i još nešto da se možeš kretati, dakle treba ti najmane 5 metara dužina radnog prostora. Onima koji nemaju toliko prostora, možda je rješenje da koriste ovo:

Image

Jeste stona pila "univerzalnija", može se na stonoj pili više stvari uraditi, ali, ova je dobra kada se nema prostora. Drugo, oštrica je skroz pokrivena. Zašto ova, "uranjajuća", a ne obični ručni cirkular pa staviti dasku kao vodilicu? Može i to, ali ovo je puno udobnije i preciznije. Vodilice uza ovu pilu imaju žlijebove po kojima se pila kreće pa je manja mogućnost da pila "skrene" nego kod običnog cirklulara sa daskom.

Još jedna stvar, kod običnog cirkulara se mora mjeriti koliko dasku koja vodi pilu treba udaljiti od same linije rezanja, to jeste kolika je udaljenost od ivice zupca oštrice do ivice stope pile. Kod ove uranjajuće, ivica vodilice se stavi na liniju, jer oštrica pile je uz ivicu vodilice. Pa je lakše i manja mogućnost da se pogrešno postavi vodilica.

Jesu skuplje nego obični cirkular, a bolji proizvođači isporučuju samo pilu, vodilice se moraju posebno kupiti. Doduše, imaju vodilice i za obične cirkulare, ali cijene su za airkular i vodilice iste kao i za uranjajuću sa vodilicama, a stvar je u tome što ne može svaka pila na vodilice. Hoću reći, da, na primjer, Bosch vodilice mogu primiti samo neke modele Bosch pila, ne sve Bosch pile. Pa je ironična situacija da, recimo Bosch i čini mi se Festool imaju kompatibilne vodilice i neke Bosch pile mogu i na Bosch i na Festool vodilice, i obratno neke Festool pile mogu na Bosch vodilice, ali neke Bosch pile ne mogu na Bosch vodilice. Može se na internetu ili u uputstvima vodilica i pila naći koje pile i koje vodilice kojih proizvođača su međusobno kompatibilne.

Treba sačekati da se kod nas otvori Lidl. Parkside ime jednu ovakvu, model PTSS 1200, košta oko 100 Eura, dođe sa dvije vodilice od po 70 cm, dakle 1,4 metra ukupno. I po onome šta sam vidio na youtube, izgleda da nije loša, pogotovo za taj novac.

Tako da ako trebaš izrezati dužinu od 2 metra, staviš stiropol na pod, drvo na stiropol, pilu na drvo i izrežeš. Treba t i 2 metra za drvo i malo prostora ispred i iza, recimo da je dovoljno 3 metra. A to je manje od barem 5 metara koliko treba za rezanje 2 metra dužine na stonoj pili.
Post Reply