Alati i pribor za obradu drveta

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply

Kojeg proizvođača koristite kod motornih pila?

Husqvarna
2
20%
Stihl
4
40%
Bosch
0
No votes
Villager
1
10%
Einhell
1
10%
Makita
1
10%
Ostale
1
10%
 
Total votes: 10

Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#76 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Nisam ono napisao kao kritiku, ako je tako izgledalo, izvini.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#77 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 29/10/2022 21:46 Nisam ono napisao kao kritiku, ako je tako izgledalo, izvini.
Ma nee, nisam ni shvatio kao kritiku, kao salu ,mozda.
No, nije bitno.
Da budem iskren- zadovoljan sam sto sam konacno dosao u situaciju da mogu razmisljati na takav nacin- za taj i taj posao mi treba taj i taj alat, mogu ga kupiti, uraditi posao i potom- zadrzati ili prodati alat.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2045
Joined: 14/06/2017 17:07

#78 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by MehmedPasaMoric »

U BiH se dobri stolari mogu prebrojati na prste jedne ruke, vecina koja se tako naziva su ili prekvalifikovani (priuceni) tesari ili zidari koji kupe cirkular i eventualno neku hobi glodalicu... Tako da u potpunosti podrzavam nabavku alata umjesto placanja nekog fusera
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#79 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Ono sto mene kao laika jako nervira i dodatno odbija od takvog tipa majstora, je njihova potpuna nezainteresovanost za konacnu obradu, konacan izgled.
U klasicnoj stolariji- vrata/stokovi, npr. faza lakiranja/toniranja, ogroman broj njih se drzi neke klasike i to mahom ton karta jednog jedinog proizvodjaca, i kao po pravilu, tu stolariju boje u mahagonij...A kad rukom predjem preko njihovog proizvoda, osjetim da fale npr., makar dva medjubrusenja. jos kad mi kaze, "lakiracemo saNdolinom", najezim se...
Zato mi je bilo pravo otkrovenje kada sam u Kotor Varoši pronašao majstora stolara Asima Ćemana- on je sve suprotno od ovog napisanog. Očiti znalac svog zanata, smiren, strpljiv i veoma veoma pedantan. Izradu kompletne stolarije sa vanjskim kapcima (fazon dalmatinske škure) i unutrasnjih stepenica sam njemu povjerio i nisam zazalio!
Usput, od njega sam dobio pregršt savjeta, tips & tricks, koji mi zlata vrijede.
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#80 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 29/10/2022 22:34 Ono sto mene kao laika jako nervira i dodatno odbija od takvog tipa majstora, je njihova potpuna nezainteresovanost za konacnu obradu, konacan izgled.
U klasicnoj stolariji- vrata/stokovi, npr. faza lakiranja/toniranja, ogroman broj njih se drzi neke klasike i to mahom ton karta jednog jedinog proizvodjaca, i kao po pravilu, tu stolariju boje u mahagonij...A kad rukom predjem preko njihovog proizvoda, osjetim da fale npr., makar dva medjubrusenja. jos kad mi kaze, "lakiracemo saNdolinom", najezim se...
Zato mi je bilo pravo otkrovenje kada sam u Kotor Varoši pronašao majstora stolara Asima Ćemana- on je sve suprotno od ovog napisanog. Očiti znalac svog zanata, smiren, strpljiv i veoma veoma pedantan. Izradu kompletne stolarije sa vanjskim kapcima (fazon dalmatinske škure) i unutrasnjih stepenica sam njemu povjerio i nisam zazalio!
Usput, od njega sam dobio pregršt savjeta, tips & tricks, koji mi zlata vrijede.
:thumbup:

Da, naši majstori su uglavnom nezainteresovani i zaustavili su se što se tiče tehnika i načina rada, dizajna, materijala, alata, pristupa itd maltene u 1980-im.

Ja sam tražio knjige o obradi drveta, priručnike, udžbenike, standarde itd. Nema za kupiti. To, uz ponudu materijala, pribora i alata nam pokazuje da smo u teškoj situaciji.

Možeš na torentima tražiti knjige, časopise na stranim jezicima, gledati youtube, ali situaciju u kojoj se nalazimo oslikava ponuda literature i opreme na našem jeziku i lokalnom tržištu. A to je jadno, gore nego 1980-ih.

Isto je i sa mehanikim, elektronikom, fotografijom/videom, audiom, šnajderajem, kožarstvom, nakitom, sa svime šta bi neko mogao imati kao hobi, zanimaviju, pa i posao.

Nekada smo imali časopis SAM (svoj majstor), knjige Mala škola elektronike, Fotografija (Milan Fizi) itd.

Sada :(

Jugoslavija je što se toga tiče bila Njemačka za ovo šta je njenim raspadom nastalo.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#81 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 29/10/2022 22:46
kuli1961 wrote: 29/10/2022 22:34 Ono sto mene kao laika jako nervira i dodatno odbija od takvog tipa majstora, je njihova potpuna nezainteresovanost za konacnu obradu, konacan izgled.
U klasicnoj stolariji- vrata/stokovi, npr. faza lakiranja/toniranja, ogroman broj njih se drzi neke klasike i to mahom ton karta jednog jedinog proizvodjaca, i kao po pravilu, tu stolariju boje u mahagonij...A kad rukom predjem preko njihovog proizvoda, osjetim da fale npr., makar dva medjubrusenja. jos kad mi kaze, "lakiracemo saNdolinom", najezim se...
Zato mi je bilo pravo otkrovenje kada sam u Kotor Varoši pronašao majstora stolara Asima Ćemana- on je sve suprotno od ovog napisanog. Očiti znalac svog zanata, smiren, strpljiv i veoma veoma pedantan. Izradu kompletne stolarije sa vanjskim kapcima (fazon dalmatinske škure) i unutrasnjih stepenica sam njemu povjerio i nisam zazalio!
Usput, od njega sam dobio pregršt savjeta, tips & tricks, koji mi zlata vrijede.
:thumbup:

Da, naši majstori su uglavnom nezainteresovani i zaustavili su se što se tiče tehnika i načina rada, dizajna, materijala, alata, pristupa itd maltene u 1980-im.

Ja sam tražio knjige o obradi drveta, priručnike, udžbenike, standarde itd. Nema za kupiti. To, uz ponudu materijala, pribora i alata nam pokazuje da smo u teškoj situaciji.

Možeš na torentima tražiti knjige, časopise na stranim jezicima, gledati youtube, ali situaciju u kojoj se nalazimo oslikava ponuda literature i opreme na našem jeziku i lokalnom tržištu. A to je jadno, gore nego 1980-ih.

Isto je i sa mehanikim, elektronikom, fotografijom/videom, audiom, šnajderajem, kožarstvom, nakitom, sa svime šta bi neko mogao imati kao hobi, zanimaviju, pa i posao.

Nekada smo imali časopis SAM (svoj majstor), knjige Mala škola elektronike, Fotografija (Milan Fizi) itd.

Sada :(

Jugoslavija je što se toga tiče bila Njemačka za ovo šta je njenim raspadom nastalo.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Kad si spomenuo casospis SAM, popravio si mi ovo ruzno vece (elektrokotao centralnog grijanja mi je propiskio, probio je i presostat..), hvala ti!
Sjecam se, jos kao srednjoskolac ili kao student brucos sam maltene visio kod lokalne novinarnice, cekao da stigne novi broj. Nazalost, tokom brojnih preseljenja, kutija sa sacuvanim brojevima je netragom nestala.
Samo jos da spomenem i casopis Svet kompjutera... počeci moje nazovimo kompjuterske pismenosti...
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#82 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 29/10/2022 23:03
Hakiz wrote: 29/10/2022 22:46

:thumbup:

Da, naši majstori su uglavnom nezainteresovani i zaustavili su se što se tiče tehnika i načina rada, dizajna, materijala, alata, pristupa itd maltene u 1980-im.

Ja sam tražio knjige o obradi drveta, priručnike, udžbenike, standarde itd. Nema za kupiti. To, uz ponudu materijala, pribora i alata nam pokazuje da smo u teškoj situaciji.

Možeš na torentima tražiti knjige, časopise na stranim jezicima, gledati youtube, ali situaciju u kojoj se nalazimo oslikava ponuda literature i opreme na našem jeziku i lokalnom tržištu. A to je jadno, gore nego 1980-ih.

Isto je i sa mehanikim, elektronikom, fotografijom/videom, audiom, šnajderajem, kožarstvom, nakitom, sa svime šta bi neko mogao imati kao hobi, zanimaviju, pa i posao.

Nekada smo imali časopis SAM (svoj majstor), knjige Mala škola elektronike, Fotografija (Milan Fizi) itd.

Sada :(

Jugoslavija je što se toga tiče bila Njemačka za ovo šta je njenim raspadom nastalo.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Kad si spomenuo casospis SAM, popravio si mi ovo ruzno vece (elektrokotao centralnog grijanja mi je propiskio, probio je i presostat..), hvala ti!
Sjecam se, jos kao srednjoskolac ili kao student brucos sam maltene visio kod lokalne novinarnice, cekao da stigne novi broj. Nazalost, tokom brojnih preseljenja, kutija sa sacuvanim brojevima je netragom nestala.
Samo jos da spomenem i casopis Svet kompjutera... počeci moje nazovimo kompjuterske pismenosti...
Kod mene je to bio časopis Galaksija. Prvo mi je bilo ne za kompjuter, nego za jedan Texas Instruments programibilni kalkulator (digitron). Bila škola programiranja u časopisu.

Eh, stara dobra vremena :lol:

Nađoh na netu tekst urednika Galaksije baš o tome: https://www.dejanristanovic.com/refer/tinasl.htm

Šteta što je taj časopis pretkraj otišao smjerom kojim je otišao, kao i urednik, ali život je ku..a.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#83 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Treba mi mala pomoc, asistencija:
Imam stoni cirkular Einhell- dobro, nije neka klasa ali meni je OK. Medjutim, pravilo je: koliko muzike, toliko para. To znaci da ima klasicni prekidac -zeleni start, crveni stop, oba u foliji. Nema onog Emergency, tj Button stop.
Htio bih postojeci zamijeniti upravo tim button stop prekidacem.
Da li neko zna kako se ovaj prekidac tacno strucno zove i gdje ga se i BiH moze naci, ako moze?
Ili, jos bolje, nesto slicno kao iz ovog YT priloga, minutaza je 2:16-2:22:
https://www.youtube.com/watch?v=K7zYtWOCOOI
(mislim da cu unaprijed odustati od amazon.com, jer je shipping do BiH strava cijena!)
Hvala!
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2045
Joined: 14/06/2017 17:07

#84 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by MehmedPasaMoric »

kuli1961 wrote: 01/11/2022 20:51 Treba mi mala pomoc, asistencija:
Imam stoni cirkular Einhell- dobro, nije neka klasa ali meni je OK. Medjutim, pravilo je: koliko muzike, toliko para. To znaci da ima klasicni prekidac -zeleni start, crveni stop, oba u foliji. Nema onog Emergency, tj Button stop.
Htio bih postojeci zamijeniti upravo tim button stop prekidacem.
Da li neko zna kako se ovaj prekidac tacno strucno zove i gdje ga se i BiH moze naci, ako moze?
Ili, jos bolje, nesto slicno kao iz ovog YT priloga, minutaza je 2:16-2:22:
https://www.youtube.com/watch?v=K7zYtWOCOOI
(mislim da cu unaprijed odustati od amazon.com, jer je shipping do BiH strava cijena!)
Hvala!
Zove se pecurka ili gljiva prekidac i ima ga kupiti svugdje gdje se prodaje elektro materijal
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#85 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

MehmedPasaMoric wrote: 01/11/2022 23:55
kuli1961 wrote: 01/11/2022 20:51 Treba mi mala pomoc, asistencija:
Imam stoni cirkular Einhell- dobro, nije neka klasa ali meni je OK. Medjutim, pravilo je: koliko muzike, toliko para. To znaci da ima klasicni prekidac -zeleni start, crveni stop, oba u foliji. Nema onog Emergency, tj Button stop.
Htio bih postojeci zamijeniti upravo tim button stop prekidacem.
Da li neko zna kako se ovaj prekidac tacno strucno zove i gdje ga se i BiH moze naci, ako moze?
Ili, jos bolje, nesto slicno kao iz ovog YT priloga, minutaza je 2:16-2:22:
https://www.youtube.com/watch?v=K7zYtWOCOOI
(mislim da cu unaprijed odustati od amazon.com, jer je shipping do BiH strava cijena!)
Hvala!
Zove se pecurka ili gljiva prekidac i ima ga kupiti svugdje gdje se prodaje elektro materijal
:thumbup:
dajem se u potragu, varijanta kao u video prilogu, ako uspijem
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2045
Joined: 14/06/2017 17:07

#86 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by MehmedPasaMoric »

kuli1961 wrote: 02/11/2022 00:00
MehmedPasaMoric wrote: 01/11/2022 23:55

Zove se pecurka ili gljiva prekidac i ima ga kupiti svugdje gdje se prodaje elektro materijal
:thumbup:
dajem se u potragu, varijanta kao u video prilogu, ako uspijem
Pa moze se ta varijanta skarabudziti, prekidac na dovodni kabl, neka kutija na preklop ili prethodno rasturena uticnica sa poklopcem preko tastera na cirkularu, prekidac na poklopac od te kutije i to je to
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#87 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

MehmedPasaMoric wrote: 02/11/2022 00:09
kuli1961 wrote: 02/11/2022 00:00
:thumbup:
dajem se u potragu, varijanta kao u video prilogu, ako uspijem
Pa moze se ta varijanta skarabudziti, prekidac na dovodni kabl, neka kutija na preklop ili prethodno rasturena uticnica sa poklopcem preko tastera na cirkularu, prekidac na poklopac od te kutije i to je to
moze, naravno, samo.. to bi bila poprilicno nepouzdana improvizacija, jer taj stop prekidac bi trebalo da tacno nalijeze na regularno STOP dugme
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#88 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

MehmedPasaMoric wrote: 01/11/2022 23:55
kuli1961 wrote: 01/11/2022 20:51 Treba mi mala pomoc, asistencija:
Imam stoni cirkular Einhell- dobro, nije neka klasa ali meni je OK. Medjutim, pravilo je: koliko muzike, toliko para. To znaci da ima klasicni prekidac -zeleni start, crveni stop, oba u foliji. Nema onog Emergency, tj Button stop.
Htio bih postojeci zamijeniti upravo tim button stop prekidacem.
Da li neko zna kako se ovaj prekidac tacno strucno zove i gdje ga se i BiH moze naci, ako moze?
Ili, jos bolje, nesto slicno kao iz ovog YT priloga, minutaza je 2:16-2:22:
https://www.youtube.com/watch?v=K7zYtWOCOOI
(mislim da cu unaprijed odustati od amazon.com, jer je shipping do BiH strava cijena!)
Hvala!
Zove se pecurka ili gljiva prekidac i ima ga kupiti svugdje gdje se prodaje elektro materijal
Nema. Ja tražio, nema. Ima možda sam prekidač, ali onaj sklop da u slučaju nestanka struje, pa ponovnog dolaska pila se ne uključi sama, već da se mora opet uključiti na prekidaču, to nema.

Ima u Elektromilasu ako se ne varam kupiti dijelove od firme ABB da sam praviš taj sklop ako znaš. https://elektromilas.com/

Pogledaj ovo:

https://www.axminstertools.com/eu/axmin ... rrency=BAM

https://www.axminstertools.com/eu/kedu- ... rrency=BAM

https://www.dictum.com/en/power-tools-m ... lug-707989

Napomena: Kod ovog prvog, gdje se vidi samo gliva, taster za uključivanje je ispod poklopca na kojem je gljiva, mora se podići poklopac. Tako da se slučajno, ako neko ili nešto udari u prekidač, ne može aktivirati pokretanje pile, samo isključivanje, pokretanje je namjerno iskomplikovano poklopcem da je moguće samo namjerno.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2045
Joined: 14/06/2017 17:07

#89 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by MehmedPasaMoric »

Hakiz wrote: 02/11/2022 09:55
MehmedPasaMoric wrote: 01/11/2022 23:55

Zove se pecurka ili gljiva prekidac i ima ga kupiti svugdje gdje se prodaje elektro materijal
Nema. Ja tražio, nema. Ima možda sam prekidač, ali onaj sklop da u slučaju nestanka struje, pa ponovnog dolaska pila se ne uključi sama, već da se mora opet uključiti na prekidaču, to nema.

Ima u Elektromilasu ako se ne varam kupiti dijelove od firme ABB da sam praviš taj sklop ako znaš. https://elektromilas.com/

Pogledaj ovo:

https://www.axminstertools.com/eu/axmin ... rrency=BAM

https://www.axminstertools.com/eu/kedu- ... rrency=BAM

https://www.dictum.com/en/power-tools-m ... lug-707989

Napomena: Kod ovog prvog, gdje se vidi samo gliva, taster za uključivanje je ispod poklopca na kojem je gljiva, mora se podići poklopac. Tako da se slučajno, ako neko ili nešto udari u prekidač, ne može aktivirati pokretanje pile, samo isključivanje, pokretanje je namjerno iskomplikovano poklopcem da je moguće samo namjerno.
Pa nijedna pila ni brusilica se nece ukljuciti sama ako joj prekines struju dok je ukljucena, nego je treba iskljuciti na standardno dugme pa ponovo ukljuciti... Hoce mozda oni rucni pravljeni cirkulari koji samo imaju elektromotor i remen, ali svi moderniji alati imaju te zastite
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#90 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

MehmedPasaMoric wrote: 02/11/2022 11:28
Hakiz wrote: 02/11/2022 09:55

Nema. Ja tražio, nema. Ima možda sam prekidač, ali onaj sklop da u slučaju nestanka struje, pa ponovnog dolaska pila se ne uključi sama, već da se mora opet uključiti na prekidaču, to nema.

Ima u Elektromilasu ako se ne varam kupiti dijelove od firme ABB da sam praviš taj sklop ako znaš. https://elektromilas.com/

Pogledaj ovo:

https://www.axminstertools.com/eu/axmin ... rrency=BAM

https://www.axminstertools.com/eu/kedu- ... rrency=BAM

https://www.dictum.com/en/power-tools-m ... lug-707989

Napomena: Kod ovog prvog, gdje se vidi samo gliva, taster za uključivanje je ispod poklopca na kojem je gljiva, mora se podići poklopac. Tako da se slučajno, ako neko ili nešto udari u prekidač, ne može aktivirati pokretanje pile, samo isključivanje, pokretanje je namjerno iskomplikovano poklopcem da je moguće samo namjerno.
Pa nijedna pila ni brusilica se nece ukljuciti sama ako joj prekines struju dok je ukljucena, nego je treba iskljuciti na standardno dugme pa ponovo ukljuciti... Hoce mozda oni rucni pravljeni cirkulari koji samo imaju elektromotor i remen, ali svi moderniji alati imaju te zastite
Znam, tako se prave. Ali, kuli1961 je rekao da hoće da mijenja taj prekidač na svojoj pili. I ako sluajno stavi prekidač koji nema tu opciju, belaj. Zato sam napomenuo. Ovi prekidači, čije sam linkove stavio rade ono šta njemu treba, na prekidač dodaju sigurnosno dugme, gljivu, za hitno isključivanje.

Za pilu, za pojedinačni uređaj, je bolji onaj prvi, onaj drugi je bolji za radionicu, da se na primjer pravi produžni razvodni kabl sa više utičnica pa da se može sve uključeno u taj razvodni kabl isključiti hitno itd.

Ne znam kako se na našem zovu, ne engleskom je za taj sklop izraz NVR, no voltage release.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#91 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Da li neko zna kako se na njemackom kaze za alat za ostrenje stolarskih dlijeta, nozeva za blanju?
Alat ovako izgleda (jedna od varijanti):
Image
Na engleskom je to honing guide ili chisel sharpening jig.. medjutim, engleska varijanta me ne zanima (google prevod nije dobar, DE sajtovi ne prepoznaju rijec), ne namjeravam narucivati sa EN govornog podrucja, shipping je otrovno skup, ne isplati mi se.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3677
Joined: 23/04/2011 12:21

#92 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Mr.Sojic »

kuli1961 wrote: 27/11/2022 20:44 Da li neko zna kako se na njemackom kaze za alat za ostrenje stolarskih dlijeta, nozeva za blanju?
Alat ovako izgleda (jedna od varijanti):
Image
Na engleskom je to honing guide ili chisel sharpening jig.. medjutim, engleska varijanta me ne zanima (google prevod nije dobar, DE sajtovi ne prepoznaju rijec), ne namjeravam narucivati sa EN govornog podrucja, shipping je otrovno skup, ne isplati mi se.
Valjda pomogne :mrgreen:

https://www.amazon.de/EZARC-Schleifhilf ... 78&sr=8-21
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#93 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Pomaže! Hvala!
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#94 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Stechbeitel scharfen
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#95 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 27/11/2022 21:17 Stechbeitel scharfen
Hvala!
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#96 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

A kamenovi?

Ili ćeš šmirgl papirom?
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#97 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 27/11/2022 21:37 A kamenovi?

Ili ćeš šmirgl papirom?
Šmirgl, hahahahahah.. ne spominji ni u zezi, osim jalovog posla sa vodobrusnim..kad se nema nista drugo
Cekam pred/bozicna snizenja u Austiji, pa cu naruciti (delivery u Bec) neku varijantu gradacije 1000, 3000,4000 i 6000
Ima toga, izbor veliki. Dolazi zima, vrijeme je da polako spremam alat, cistrim, ostrim, da bezbjedno prezimi :-D
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#98 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 27/11/2022 21:55
Hakiz wrote: 27/11/2022 21:37 A kamenovi?

Ili ćeš šmirgl papirom?
Šmirgl, hahahahahah.. ne spominji ni u zezi, osim jalovog posla sa vodobrusnim..kad se nema nista drugo
Cekam pred/bozicna snizenja u Austiji, pa cu naruciti (delivery u Bec) neku varijantu gradacije 1000, 3000,4000 i 6000
Ima toga, izbor veliki. Dolazi zima, vrijeme je da polako spremam alat, cistrim, ostrim, da bezbjedno prezimi :-D
Može šmirgl, zalijepiš ga na 0,5 ili 1 cm debelo staklo.

Tvoja kombinacija je dobra, a ako ti se ne daju novci može samo 1.000/4.000.

Trebat će ti još da kupiš ili napraviš šablon za uglove, držač brusnih kamenova i kamen za ravnanje brusnih kamenova.

Ali, to već znaš.
User avatar
mk ultra
Posts: 19447
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#99 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by mk ultra »

Dajte mi neku dobru radnju iz AT

Treba mi Bernardo kombinirka sa 5 operacija
Da narucimo
Ovdje gule trgovci :-x
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#100 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 27/11/2022 23:25 Može šmirgl, zalijepiš ga na 0,5 ili 1 cm debelo staklo.
Da, moze, ali nemam staklo, a nešto mi smor da ganjam iole deblje, da pravim nekakav, bilo kakav oslonac staklene plohe da ne seta...
Post Reply