Alati i pribor za obradu drveta

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply

Kojeg proizvođača koristite kod motornih pila?

Husqvarna
2
20%
Stihl
4
40%
Bosch
0
No votes
Villager
1
10%
Einhell
1
10%
Makita
1
10%
Ostale
1
10%
 
Total votes: 10

Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#101 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 28/11/2022 20:58
Hakiz wrote: 27/11/2022 23:25 Može šmirgl, zalijepiš ga na 0,5 ili 1 cm debelo staklo.
Da, moze, ali nemam staklo, a nešto mi smor da ganjam iole deblje, da pravim nekakav, bilo kakav oslonac staklene plohe da ne seta...
Razumijem te :thumbup:
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#102 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 27/11/2022 23:25 Trebat će ti još da kupiš ili napraviš šablon za uglove, držač brusnih kamenova i kamen za ravnanje brusnih kamenova.
Mozda ne kontam- šablon- na sta konkretno mislis?
Ostalo- našao sve- kamen 1000/6000, nosac- bambusovina sa silikonskim dihtungom, jig za ugao za nozeve (nebitno, ali eto u setu je), kamen za ravnanje brusnog kamena=cca 20 ojrica, shipping kostenloss, kao i onaj honing jig-stechbeitel scharfen-cca 12 ojra
naruceno, prekosuta ili u cetvrtak je u Becu kod kćerke...
maloprije gledam na olx-pa stvarno nisu normalni sa cijenama ovih alatki
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#103 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

I da, odustao sam od one nabavke cetvrtastih burgija i "namjenskog "zvona"..
prodavac zvona poceo nesto da mulja, da se izokola vadi, na drugim mjestima, to zvono mi preskupo, pa jos kad dodam burgije
ipak, kad sam dobro izvagao stvari, kolicina poslica koju ja radim, cackam ipak ne opravdava trazene pare
ostacu kod starog sistema- okrugla burgija, pa dlijeto... nema toga bas toliko puno...
(ovakvo razmisljanje je i prevagnulo u korist nabavke KGS 254 i BAS 261...)
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#104 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 28/11/2022 21:04
Hakiz wrote: 27/11/2022 23:25 Trebat će ti još da kupiš ili napraviš šablon za uglove, držač brusnih kamenova i kamen za ravnanje brusnih kamenova.
Mozda ne kontam- šablon- na sta konkretno mislis?
Ostalo- našao sve- kamen 1000/6000, nosac- bambusovina sa silikonskim dihtungom, jig za ugao za nozeve (nebitno, ali eto u setu je), kamen za ravnanje brusnog kamena=cca 20 ojrica, shipping kostenloss, kao i onaj honing jig-stechbeitel scharfen-cca 12 ojra
naruceno, prekosuta ili u cetvrtak je u Becu kod kćerke...
maloprije gledam na olx-pa stvarno nisu normalni sa cijenama ovih alatki
Šablon za namještanje ugla oštrenja na tom alatu koji ćeš kupiti. Dlijeta se šmirglaju pod 30/25 stepeni. A ugao se namješta tako da dlijeto u šablon staviš na određenu dužinu. Tim šablonom tačno staviš dlijeto u alat na potrebnu dužinu.

Pogledaj: https://youtu.be/ip_MHACrqKs

https://youtu.be/qYQT30GwRjg
Last edited by Hakiz on 28/11/2022 21:12, edited 3 times in total.
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#105 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 28/11/2022 21:09 I da, odustao sam od one nabavke cetvrtastih burgija i "namjenskog "zvona"..
prodavac zvona poceo nesto da mulja, da se izokola vadi, na drugim mjestima, to zvono mi preskupo, pa jos kad dodam burgije
ipak, kad sam dobro izvagao stvari, kolicina poslica koju ja radim, cackam ipak ne opravdava trazene pare
ostacu kod starog sistema- okrugla burgija, pa dlijeto... nema toga bas toliko puno...
(ovakvo razmisljanje je i prevagnulo u korist nabavke KGS 254 i BAS 261...)
:thumbup:
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#106 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

ahaaa, kontam....
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#107 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 28/11/2022 21:04
Mozda ne kontam- šablon- na sta konkretno mislis?
Ostalo- našao sve- kamen 1000/6000, nosac- bambusovina sa silikonskim dihtungom, jig za ugao za nozeve (nebitno, ali eto u setu je), kamen za ravnanje brusnog kamena=cca 20 ojrica, shipping kostenloss, kao i onaj honing jig-stechbeitel scharfen-cca 12 ojra
naruceno, prekosuta ili u cetvrtak je u Becu kod kćerke...
maloprije gledam na olx-pa stvarno nisu normalni sa cijenama ovih alatki
:thumbup:

Da li ti je kamen za vodu, ulje ili može oboje? Mislim da uljni kamen ne "radi" dobro sa vodom ili obrnuto pa da te ne iznenadi.

Da, cijene ovdje su mafijaške.
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#108 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

I zaboravili smo kožu za završno poliranje/skidanje metalnih minijaturnih opiljaka ostalih nakon oštrenja.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#109 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Imam jedan komad govedje kože, a kad mi sve stigne, vidjecu kako mi najvise odgovara- da je nekako napnem, ucvrstim ili...
Ehh.. a negdje sam dugo godina imao pravi siroki kais koji su brice koristile za ostrenje, i poliranje britvi, imao je prelijepu mesinganu kopcu! Vec sam ga vidio u brvnari, kao "artefakt", ali ga ne mogu naci, vjerovanto je nekako dobio "noge"... steta

Ne znam da naruceni kamen moze na oboje, za sada - voda, to znam..
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#110 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 28/11/2022 21:25 Imam jedan komad govedje kože, a kad mi sve stigne, vidjecu kako mi najvise odgovara- da je nekako napnem, ucvrstim ili...
Ehh.. a negdje sam dugo godina imao pravi siroki kais koji su brice koristile za ostrenje, i poliranje britvi, imao je prelijepu mesinganu kopcu! Vec sam ga vidio u brvnari, kao "artefakt", ali ga ne mogu naci, vjerovanto je nekako dobio "noge"... steta

Ne znam da naruceni kamen moze na oboje, za sada - voda, to znam..
Sve te zezancije će naoštriti dlijeto savršeno za fini rad, fini namještaj, ukrasne predmete i slično.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#111 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

mk ultra wrote: 27/11/2022 23:29 Dajte mi neku dobru radnju iz AT

Treba mi Bernardo kombinirka sa 5 operacija
Da narucimo
Ovdje gule trgovci :-x
vidi ovaj link:
https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und ... -620588389

ovo je second hand
trenutno ne mogu ti nista bolje pomoci
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#112 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Najjednostavniji nacin izrade šablona za ugao alata koji se brusi /oštri- 25 i 30 stepeni
(dlijeto i nož za hoblić) :
https://www.youtube.com/watch?v=rhhaMFM_EzY
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#113 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Gdje u BiH može da se kupi (ko uvozi i prodaje) strug/tokarska mašina za drvo?

Trebao bi moći raditi 800 - 1000 mm dugačke komade, ne treba više od 20 cm široke, da ima varijabilnu kontrolu brzine (ne samo remen, nego potenciometar koji dozvoljava promjenu brzine u opsegu koji definiše remen), displej koji pokazuje broj obrtaja bi bio poželjan. Ne veliki industrijski, ne CNC, nego obični strug, samostojeći ili koji se stavlja na radni stol.

Nešto sično ovome: https://www.axminstertools.com/eu/axmin ... a1cd4da627

Trebao bi, osim stavljanja standardnih prihvata za drvo, moći na njega se staviti i prihvat sa 3 ili 4 čeljusti.

Znam za ovaj: https://www.masineialati.ba/shop/stacio ... c-ww-1000/, ali neki bolji je poželjan.
User avatar
holowey
Posts: 8430
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#114 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by holowey »

https://solomaher.ba/proizvod/tehnika/m ... te-cs-165/
ili
https://solomaher.ba/proizvod/tehnika/m ... om-1500-w/
ili vrijedi dodati jos malo za
https://solomaher.ba/proizvod/tehnika/m ... -55-1200w/

eventualno neki drugi prijedlog otprilike ove cijene i da se moze platiti karticom :D
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#115 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by MehmedPasaMoric »

holowey wrote: 10/01/2023 14:20 https://solomaher.ba/proizvod/tehnika/m ... te-cs-165/
ili
https://solomaher.ba/proizvod/tehnika/m ... om-1500-w/
ili vrijedi dodati jos malo za
https://solomaher.ba/proizvod/tehnika/m ... -55-1200w/

eventualno neki drugi prijedlog otprilike ove cijene i da se moze platiti karticom :D
Sva 3 su korektna a i cijene su blizu, to je masina za grube radove i neces dobiti nista posebno vise ako platis 700 umjesto 200 maraka... Ovaj laser na B&D vjerovatno ni nema neku veliku svrhu, sumnjam da mnogo utice na preciznost
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#116 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

MehmedPasaMoric wrote: 10/01/2023 14:57
holowey wrote: 10/01/2023 14:20 https://solomaher.ba/proizvod/tehnika/m ... te-cs-165/
ili
https://solomaher.ba/proizvod/tehnika/m ... om-1500-w/
ili vrijedi dodati jos malo za
https://solomaher.ba/proizvod/tehnika/m ... -55-1200w/

eventualno neki drugi prijedlog otprilike ove cijene i da se moze platiti karticom :D
Sva 3 su korektna a i cijene su blizu, to je masina za grube radove i neces dobiti nista posebno vise ako platis 700 umjesto 200 maraka... Ovaj laser na B&D vjerovatno ni nema neku veliku svrhu, sumnjam da mnogo utice na preciznost
Laser ne utiče na preciznost uopšte. Moja BD CS1250L ga ima, i bolje je koristiti vodilicu nego se osloniti na laser. Pri jačem svjetlu se i ne vidi tako da nema velike koristi od lasera.

Izbjegao bih Einhell, nemam povjerenje u njihove pile. U neke druge alate imam povjerenje, ali u pile nemam.

Preporučio bih pilu koja ima šarav za precizno namještanje 90 stepeni, šaraf o kojem se govori u ovom videu: https://youtu.be/PKMgUSiSaj4

Treba još uzeti u obzir mogućnost nabave boljeg lista pile od onog koji dođe uz pilu pri kupovini.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#117 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Kao manu prikazanih Einhell i B&D pila vidim promjer osovinske rupe- 16 mm. Kod drugih proizvodjaca, nesto "brand"-iranijih, taj promjer je 20 ili vise mm. Inace, list ima 24 karbidna zuba, kao i masa drugih pila.
To govori da je kupac "osudjen" da malo vise traga za boljim listom od 40-80 zubaca, i sve mi se cini da kad je nadje, morace masno da plati.
A tad se vec postavlja pitanje smisla kupovine jeftinije pile.
Laserski pokazivac je zaista besmislen i beskoristan. Za duzi rez, narocito u nekom zeznutijem materijalu, "zakon" je ili prava vodilica ili DIY- alu profil sa stegama (moj nacin).
Inace, imam Einhell-a. Sad ne znam napamet model (vjerovatno je neki TC CS 1400-klasicni Einhell sifrarnik), znam da je snage 1400 W i platio sam je u istom cjenovnom rangu, mozda nekih 30-40 KM manje. U pocetku mog dundjeranja, cinilo mi se da mi je ta snaga neophodna. Medjutim, nije, previse je.
Pila je inace zaista snazna, i poprilicno robustna (teska, sto ima i prednosti i mane) ali i pouzdana. Zaista nemam pojma ima li onaj vijak za fino (elegantno?) podesavanje ugla iz Hakizovog videa, jer sam podesavanje radio uz pomoc uglovnika i radnu plocu ("sawshoe", sto rece autor videa) fiksirao prednjim vijkom, bilo je dovoljno.
Naravno, odgovor na pitanje- koju alatku konkretno kupiti se dobija detaljnim promisljanjem- za koje poslove se koristi, koliko cesto, koja preciznost je potrebna, izbor i cijena dodatnog/ boljeg sjeciva/lista i potom uporedjenje ovih jeftinijih modela sa skupljim, "brand" modelima.
Obzirom na potrebe, rado bih si priustio neki manji, kompaktniji model i to pozeljno sa motorom s desna, jer mi je kao ljevorukoj osobi tako znatno lakse raditi. Te zelje kostaju...
Bilo bi fantasticno kad bismo svi mogli da si omogucimo alat iz game Festool-a, ali- barem kad sam ja u pitanju, mislim da nije realno.
Prema tome, od predlozenih pila koju god da uzmes, neces pogrijesiti. Dobices onoliko koliko platis.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#118 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by MehmedPasaMoric »

List sa unutrasnjim promjerom 20mm bez problema ide na cirkular sa prihvatom od 16mm, znam to jer je moj Villager fabricki dosao sa tom kombinacijom lista i prihvata :D I poslije toga sam na njega uvijek stavljao 20mm
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#119 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 10/01/2023 20:34 Zaista nemam pojma ima li onaj vijak za fino (elegantno?) podesavanje ugla iz Hakizovog videa, jer sam podesavanje radio uz pomoc uglovnika i radnu plocu ("sawshoe", sto rece autor videa) fiksirao prednjim vijkom, bilo je dovoljno.
Stvar sa tim vijkom je sljedeća: Ako nema vijka, a pila je greškom u proizvodnji napravljena tako da kada je namjestiš na 0 na određivanju ugla rezanja ne bude 90 stepeni između lista pile i ploče, nikada nećeš imati rez "u vinklu" jer je nemoguće dobiti 90 stepeni. Taj vijak omogućava da se 0 namjesti precizno na 90 stepeni.

Pojednostavljeno govoreći: Namjestiš pilu koja nema vijak na 0, staviš uglovnik i vidiš da nije pod 90. Vidiš da pored 0 ima još malo prostora da pomjeriš ploču, pomjeriš ploču do kraja koliko je moguće dizajnom, staviš uglovnik i vidiš da opet nije pod 90. Više ne možeš pomjerati ploču, a to znači da na toj pili dobiti 90 stepeni je nemoguće. Ako pila ima spomenuti vijak, popustiš malo vijak i ploču možeš opet pomjeriti, toliko da dobiješ 90.

Ako je pila bez vijka i napravljena dobro, nema problema. Ali, ako nije, maltene bacio si novac, pila može služiti isključivo za grube, građevinske radove ili grubo rezanje velikih komada na neprecizne manje.

Uostalom, da taj vijak ne služi svrsi, ne bi ga ni stavljali, zar ne :-D

Možda se kod pile bez vijka može turpijanjem graničnika za uglove dobiti još malo prostora da se namjesti na 90, ali to zavisi od dizajna, kada ploča počne udarati u druge dijelove pile, motor itd, tu je apsolutno kraj mogućnosti namještanja.

Preciznost izrade i mogućnost namještanja, podešavati po želji umjesto ovisiti isključivo o fabričkim podešavanjima, su elementi koji pored kvaliteta dijelova čine da je možda bolje dati 500 ili 700 KM za pilu umjesto 200. Imam pilu od 200, zato tako i govorim.
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#120 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

MehmedPasaMoric wrote: 10/01/2023 21:03 List sa unutrasnjim promjerom 20mm bez problema ide na cirkular sa prihvatom od 16mm, znam to jer je moj Villager fabricki dosao sa tom kombinacijom lista i prihvata :D I poslije toga sam na njega uvijek stavljao 20mm
Ja htio kupiti list pile sa 100 zubaca. OBI. Imali samo Bosch, 30 mm. Rekoh, OK, kupit ću adapter 16 na 30 i list. Nema adapter.

Odem u predstavništvo BD (kod Mrvice na Čengić Vili), naručim list sa 100 zubaca, Diablo za BD. Nikada mi nije stigao.

Zato treba kupiti alat od firme koja ima dobru podršku. Ja sam na ličnom primjeru osvjedočio da Bosch, Metabo, Proxxon imaju dobru podršku, barem u Sarajevu.

Za ostale brendove ne znam, nisam imao potrebu za dijelovima, dodatnom opremom itd da znam kako je sa njima.

A BD više nikada. Zbog loše podrške, barem u mom slučaju.

Usput, Villager je brend iz Srbije, nešto kao Praktik iz Hrvatske. Imam njihovu blanju, jedno vrijeme su prodavali u Pennyju: https://praktiktools.com/products/ptq050/ Koliko para, toliko muzike, radi šta treba, meni je OK.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#121 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by MehmedPasaMoric »

Hakiz wrote: 10/01/2023 21:36
MehmedPasaMoric wrote: 10/01/2023 21:03 List sa unutrasnjim promjerom 20mm bez problema ide na cirkular sa prihvatom od 16mm, znam to jer je moj Villager fabricki dosao sa tom kombinacijom lista i prihvata :D I poslije toga sam na njega uvijek stavljao 20mm
Ja htio kupiti list pile sa 100 zubaca. OBI. Imali samo Bosch, 30 mm. Rekoh, OK, kupit ću adapter 16 na 30 i list. Nema adapter.

Odem u predstavništvo BD (kod Mrvice na Čengić Vili), naručim list sa 100 zubaca, Diablo za BD. Nikada mi nije stigao.

Zato treba kupiti alat od firme koja ima dobru podršku. Ja sam na ličnom primjeru osvjedočio da Bosch, Metabo, Proxxon imaju dobru podršku, barem u Sarajevu.

Za ostale brendove ne znam, nisam imao potrebu za dijelovima, dodatnom opremom itd da znam kako je sa njima.

A BD više nikada. Zbog loše podrške, barem u mom slučaju.

Usput, Villager je brend iz Srbije, nešto kao Praktik iz Hrvatske. Imam njihovu blanju, jedno vrijeme su prodavali u Pennyju: https://praktiktools.com/products/ptq050/ Koliko para, toliko muzike, radi šta treba, meni je OK.
30 vec ne moze, to je preko 1 cm razlike u promjeru, jedino mozda sa nekom podloskom ili tako nesto, ali 20 mm ide na 16 mm prihvat komotno... Dobar je Villager, ne znam kakvi su im aku alati ali elektricnih imam par i jedan benzinski trimer i do sad nije bilo nikakvih kvarova
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#122 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

MehmedPasaMoric wrote: 10/01/2023 21:53
Hakiz wrote: 10/01/2023 21:36

Ja htio kupiti list pile sa 100 zubaca. OBI. Imali samo Bosch, 30 mm. Rekoh, OK, kupit ću adapter 16 na 30 i list. Nema adapter.

Odem u predstavništvo BD (kod Mrvice na Čengić Vili), naručim list sa 100 zubaca, Diablo za BD. Nikada mi nije stigao.

Zato treba kupiti alat od firme koja ima dobru podršku. Ja sam na ličnom primjeru osvjedočio da Bosch, Metabo, Proxxon imaju dobru podršku, barem u Sarajevu.

Za ostale brendove ne znam, nisam imao potrebu za dijelovima, dodatnom opremom itd da znam kako je sa njima.

A BD više nikada. Zbog loše podrške, barem u mom slučaju.

Usput, Villager je brend iz Srbije, nešto kao Praktik iz Hrvatske. Imam njihovu blanju, jedno vrijeme su prodavali u Pennyju: https://praktiktools.com/products/ptq050/ Koliko para, toliko muzike, radi šta treba, meni je OK.
30 vec ne moze, to je preko 1 cm razlike u promjeru, jedino mozda sa nekom podloskom ili tako nesto, ali 20 mm ide na 16 mm prihvat komotno... Dobar je Villager, ne znam kakvi su im aku alati ali elektricnih imam par i jedan benzinski trimer i do sad nije bilo nikakvih kvarova
Postoje adapteri.

Možda je bio 19, ne 30, više se ne sjećam, ali znam da je bio u prodavnici jedan adapter koji meni nije odgovarao.

Ma, svi ti brendovi tipa Villager, Ferm, Einhell itd, pa i Ingco, daju se iskoristiti za DIY radove. Neki imaju neke alate bolje, neke gore od drugih sličnih.

Ako želiš "sigurnost", da imaš alat koji ne samo da će biti boljeg kvaliteta pa raditi duže, pod težim uslovima, biti precizniji i prilagodljiviji, nego čak i u lošim uslovima zadržati konzistentnost itd, tada alati takvih brendova počnu pokazivati mane.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#123 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Da, vremenom sam naucio da je paralelno sa izborom alata vazno i kakva je podrska.
U mojoj BL sam htio kupiti list ubodne pile za drvo sa negativnim zupcima , prodavci na odjelu te radnje me samo blijedo gledaju, ne znaju sta je to, a narudzba je mission impossible.
Zato, kad sam "otkrio" Crom u Sarajevu, kao da sam se i rodio i preporodio. Istina, nekad ide teze jer mi je "oficir za vezu" rodjak koji zivi na Dolac Malti, pa mu nije ni daleko, ali mu moram dati konkretnu sliku i jos konkretnije- tacan kod/sifru proizvoda, jer je apsolutni tukac za bilo sta od tehnike :-D No, moze kako moze.
kuli1961
Posts: 2427
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#124 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

MehmedPasaMoric wrote: 10/01/2023 21:53 jedan benzinski trimer i do sad nije bilo nikakvih kvarova
Paša, kakvo ti je iskustvo sa motorom tog trimera(nije bitna potrosnja, nego pouzdanost paljenja, rada..)?
Moracu kupiti ledjni duvac lisca- ne daju mi se velike pare za Stihl, Husqvarnu, pa bi Villager mogao doci u obzir. Cijena oko 500 KM, postoji servis. Jedino cega se pribojavam je da ce mi duvac biti duze u servisu nego na ledjima, zato pitam.
Hvala!
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#125 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by MehmedPasaMoric »

kuli1961 wrote: 10/01/2023 22:39
MehmedPasaMoric wrote: 10/01/2023 21:53 jedan benzinski trimer i do sad nije bilo nikakvih kvarova
Paša, kakvo ti je iskustvo sa motorom tog trimera(nije bitna potrosnja, nego pouzdanost paljenja, rada..)?
Moracu kupiti ledjni duvac lisca- ne daju mi se velike pare za Stihl, Husqvarnu, pa bi Villager mogao doci u obzir. Cijena oko 500 KM, postoji servis. Jedino cega se pribojavam je da ce mi duvac biti duze u servisu nego na ledjima, zato pitam.
Hvala!
Za 3 godine nemam nikakvih zamjerki iskreno, ima dovoljno snage i za najvisociju travu (u kojoj cesto radi jer sam ja lijen da redovno kosim :D ), nesto ga posebno ne cuvam ni ne stedim, uglavnom do sad nijedan kvar a naradio se solidno... Model je 1250 sa 1.7 KS cini mi se, ne znam imaju li duvace sa tim motorom
Post Reply