Alati i pribor za obradu drveta

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply

Kojeg proizvođača koristite kod motornih pila?

Husqvarna
2
20%
Stihl
4
40%
Bosch
0
No votes
Villager
1
10%
Einhell
1
10%
Makita
1
10%
Ostale
1
10%
 
Total votes: 10

kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#126 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Villager-ov model ledjnog motornog duvaca je zapremine 51,7 ccm, snage 1,5 kW, sto je cca 2 KS,sa protokom zraka od 14,4 kubika/min, zvuci mi korektno
Ok. hvala :thumbup:
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#127 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

Niko ne zna za strugove/tokarske mašine?
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#128 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Ima li ko kakav prijedlog koji kvalitetniji elektricni hoblic kupiti?
Imam neki prastari B &D hoblic, nepouzdan, nozevi su mu oni klasicni, uski, i vrlo vrlo mekani, moze sluziti samo za neka gruba hoblanja. Sirina noza je standardna 82 mm.
Gledao sam neki Bosch model, navodno serija Professional, privuklo me je sto su nozevi siri od klasicnih, mogu se ostriti.Duzina im je standardna -82 mm, ima vrlo fino podesavanje prednje ploce kojom se definise dubina zahvata/reza. Kod Makite, koliko mi je raspolozivo, nozevi su uski, kao kod B &D a to me nekako odbija od kupovine.
Spreman sam se izvaliti u rangu od 250-400 KM max.
Hvala!
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#129 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 07/02/2023 22:08 Ima li ko kakav prijedlog koji kvalitetniji elektricni hoblic kupiti?
Imam neki prastari B &D hoblic, nepouzdan, nozevi su mu oni klasicni, uski, i vrlo vrlo mekani, moze sluziti samo za neka gruba hoblanja. Sirina noza je standardna 82 mm.
Gledao sam neki Bosch model, navodno serija Professional, privuklo me je sto su nozevi siri od klasicnih, mogu se ostriti.Duzina im je standardna -82 mm, ima vrlo fino podesavanje prednje ploce kojom se definise dubina zahvata/reza. Kod Makite, koliko mi je raspolozivo, nozevi su uski, kao kod B &D a to me nekako odbija od kupovine.
Spreman sam se izvaliti u rangu od 250-400 KM max.
Hvala!
Bosch, Makita ili Metabo sa ovog linka https://www.masineialati.ba/product-cat ... de-blanja/

Sa bilo kojom od tih nećeš pogriješiti kako mi se čini.

Široki nož je lakše namjestiti u vinklo, uski nož je lakše promijeniti, nego što je oštriti široki nož. To bi, možda, mogao biti razlog za izbor.

Ja sam htio ovu https://www.masineialati.ba/shop/elektr ... o-26-82-d/

Jedan od razloga je i taj što kod nje usisivač/vrećica mogu da se stave na obje strane, dok kod ostalih samo na jednu. Ta mogućnost nekada zna rad učiniti udobnijim i lakšim.

Međutim, moja jeftina Praktik (isto sa obje strane može izbacivati opiljke), koštala me nova 120 KM, me dobro služi, pa sam odustao od kupovine te Bosch.

Možda ova: https://pennyshop.ba/shop/proizvod/bosc ... -82/019069
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#130 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Uski nozevi me odbijaju, a evo zbog cega: na mojoj B&D su bili originalni, stari koliko i sama hoblarica (40+ godinica). Odavno je doslo vrijeme zamjene- tupi+oštećeni. Kupim neke bezvezne, platim neku siću- par kemona (mozda vrijednosti 3-4 piva u granapu :-D ) oci mi ispale dok sam ih centrirao na valjak. Nastavim raditi- nista fino, precizno, ni cesto- vec tu i tamo grubo hoblanje smrekove daske sa zadnje strane, da daska nalegne na potkonstrukciju. Prirodno, tu i tamo se zadesi cvor na mjestu hoblanja- od svijetlog do onog tamnog. Nakon nekog vremena, primijetim da i u tako gruboj hoblanoj brazdi, postoji dodatna brazda- ti "novi" nozevi opet osteceni, kao i originalni. Sad kupim KWB- ove nozeve, izvalim se 29 KM, racunam- KWB noz je ipak nesto kvalitetniji od ovog no name. Malo sutra, i njihovi nozevi su jednako meki..
S druge strane, na gledanom BOSCH modelu, noz je debljine barem 2,5-3 mm i cini mi se da je metod fiksiranja (polozaj vijaka) za valjak/bubanj laksi nego kod B/D.
Pregledacu detaljno, narocito Metabo, pokusati naci balans izmedju realnih potreba i cijene i prelomiti.
HVALA!
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#131 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 08/02/2023 23:04 Uski nozevi me odbijaju, a evo zbog cega: na mojoj B&D su bili originalni, stari koliko i sama hoblarica (40+ godinica). Odavno je doslo vrijeme zamjene- tupi+oštećeni. Kupim neke bezvezne, platim neku siću- par kemona (mozda vrijednosti 3-4 piva u granapu :-D ) oci mi ispale dok sam ih centrirao na valjak. Nastavim raditi- nista fino, precizno, ni cesto- vec tu i tamo grubo hoblanje smrekove daske sa zadnje strane, da daska nalegne na potkonstrukciju. Prirodno, tu i tamo se zadesi cvor na mjestu hoblanja- od svijetlog do onog tamnog. Nakon nekog vremena, primijetim da i u tako gruboj hoblanoj brazdi, postoji dodatna brazda- ti "novi" nozevi opet osteceni, kao i originalni. Sad kupim KWB- ove nozeve, izvalim se 29 KM, racunam- KWB noz je ipak nesto kvalitetniji od ovog no name. Malo sutra, i njihovi nozevi su jednako meki..
S druge strane, na gledanom BOSCH modelu, noz je debljine barem 2,5-3 mm i cini mi se da je metod fiksiranja (polozaj vijaka) za valjak/bubanj laksi nego kod B/D.
Pregledacu detaljno, narocito Metabo, pokusati naci balans izmedju realnih potreba i cijene i prelomiti.
HVALA!
Nema na čemu.

Kupi Bosch noževe. Ali, generalno, kako su noževi te vrste dvostrani (kada se jedna ivica noža istupi, okreneš je za 180 stepeni i koristiš drugu ivicu), kada kupiš pakovanje od dva noža, kao da si kupio 4. Uz to, većina hoblarica koristi 2 noža u valjku dok Bosch 26-82 koristi 1.

Ove sa šrokim noževima dolaze sa alatom za stavljanje noža, zato sam napisao da je takve lakše staviti u vinklo, taj alat sve poravna.

Sve je to stvar "osjećaja". Ljudi sa obje vrste hoblarica urade posao, nigdje nisam pročitao da je jedan tip definitvno bolji od drugog, tako da šta god izabereš, nećeš pogriješiti.
User avatar
matsuda
Posts: 484
Joined: 13/07/2011 18:55

#132 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by matsuda »

Pitanje vezano za drvo, ali ne odnosi se samo na drvo. Danas umalo srcani nisam dozivio kada sam otvorio kutije sa alatom - ne znam sta mi teze pada sto je pogubljeno ili sto je polomljeno/pokvareno. Dosao kuci, vidim da imam dosta posla jer sta visi to i otpada. Elem, moram obnoviti rucni alat (ovako napamet na prvu: vinkla, sarafcigeri, zaga/testera, klijesta, torexi, klamerica, stege).Dobra vijest je da je busilica prezivjela iako vise borera ima nego sto nema, a i ono sta ima vise je polomljeno. Ima li ko dobru, a povoljnu radnju i brendove za preporuciti?
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#133 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

matsuda wrote: 13/03/2023 22:00 Pitanje vezano za drvo, ali ne odnosi se samo na drvo. Danas umalo srcani nisam dozivio kada sam otvorio kutije sa alatom - ne znam sta mi teze pada sto je pogubljeno ili sto je polomljeno/pokvareno. Dosao kuci, vidim da imam dosta posla jer sta visi to i otpada. Elem, moram obnoviti rucni alat (ovako napamet na prvu: vinkla, sarafcigeri, zaga/testera, klijesta, torexi, klamerica, stege).Dobra vijest je da je busilica prezivjela iako vise borera ima nego sto nema, a i ono sta ima vise je polomljeno. Ima li ko dobru, a povoljnu radnju i brendove za preporuciti?
Što se radnji tiče, imaš ove koje smo na temi već spominjali ili naručivati izvana. Dakle, OBI, Penny, Crom, Mašine i alati, Prifocentar itd ima nešto i u Fisu i slični. Ima tih radnji puno. U većini možeš naći i skup i jeftin alat, kao i neki koji ti ima prihvatljiv odnos cijene i kvaliteta.

Pogledaj koje alate oni nude i pronađi se u cijenama.

Jedna napomena, ja bih izbjegao u Penny "brend" INGCO, onda onaj alat koji čak i nema ime, ili u OBI Ellix. Tp samo ako baš nisi pri lovi. U OBI možeš početi sa Lux alatom, tu možeš naći svašta, Lux ima cijeli raspon od lošeg i jeftinog do relativno dobrog i relativmo skupljeg alata. Možda bi to za početak bio najbolji izbor, Lux. Ja sam kupovao Lux ručne alate (šarafcigere, pile, kliješta, nareznice, borere itd) i OK mi je.

Imaš u spomenutim radnjama i provjerene brendove Knipex, Proxxon, Unior, Bahco i slične ali to može biti poskupo.

Imaš u Mašine i alati poljski brend Hoegert, oni imaju relativno dobre cijene, a viđao sam ih u snimcima britanskih automehaničarskih radionica, što bi moglo značiti da imaju i neki kvalitet.

Ma, da skratimo priču, šta možeš priuštiti, kupi. Ako je suviše jeftino u odnosu na druge loše je, ako je puno skupo ne znači da valja.
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#134 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by TriDe »

kuli1961 wrote: 11/01/2023 09:57 Villager-ov model ledjnog motornog duvaca je zapremine 51,7 ccm, snage 1,5 kW, sto je cca 2 KS,sa protokom zraka od 14,4 kubika/min, zvuci mi korektno
Ok. hvala :thumbup:
Pazi se tih Vilagerovih proizvoda. Pristupačne su cijene ali nije to kvalitet koji traje. Motorke im redovno po servisima (problemi paljenja, uljne pumpe i tako dalje). Naravno da nisu profesionalne pile a koštaju od 300 KM pa gore. Imaš i njihovih bušilica do 100 KM, srednja žalost.

Ljudi se zalete misle dobar ulov, nove proizvod, garancija i onda kupe motorku odrežu par dasaka, spakuju i ne izvade za godinu - dvije. Naravno njihova ocjena da je top.

Međutim oni koji aktivnije rade jasno vide da je roba falična. Ima ona stara koliko para toliko muzike, ali po mom mišljenju bolje uzet polovan Stihl, Metabo, Makita nego ove.

Isto onaj set alata što je aktuelno za 160 KM (ne znam ko je proizvođać) gdje dođe faktički natrpan kofer, svega i svačega a pola qrcu ne valja.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2043
Joined: 14/06/2017 17:07

#135 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by MehmedPasaMoric »

TriDe wrote: 03/04/2023 12:17
kuli1961 wrote: 11/01/2023 09:57 Villager-ov model ledjnog motornog duvaca je zapremine 51,7 ccm, snage 1,5 kW, sto je cca 2 KS,sa protokom zraka od 14,4 kubika/min, zvuci mi korektno
Ok. hvala :thumbup:
Pazi se tih Vilagerovih proizvoda. Pristupačne su cijene ali nije to kvalitet koji traje. Motorke im redovno po servisima (problemi paljenja, uljne pumpe i tako dalje). Naravno da nisu profesionalne pile a koštaju od 300 KM pa gore. Imaš i njihovih bušilica do 100 KM, srednja žalost.

Ljudi se zalete misle dobar ulov, nove proizvod, garancija i onda kupe motorku odrežu par dasaka, spakuju i ne izvade za godinu - dvije. Naravno njihova ocjena da je top.

Međutim oni koji aktivnije rade jasno vide da je roba falična. Ima ona stara koliko para toliko muzike, ali po mom mišljenju bolje uzet polovan Stihl, Metabo, Makita nego ove.

Isto onaj set alata što je aktuelno za 160 KM (ne znam ko je proizvođać) gdje dođe faktički natrpan kofer, svega i svačega a pola qrcu ne valja.
Ma i Stihlove motorke su po servisima, nema vise prijasnjeg kvaliteta ni kod jednog brenda... Sta je kvalitet, Bosch made in China, Makita made in Hungary...?? Imao sam priliku par puta raditi sa nekim Makita alatima za americko trziste, razlika izmedju tog alata i onoga sto se kod nas prodaje nebo i zemlja
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#136 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

MehmedPasaMoric wrote: 03/04/2023 21:22
TriDe wrote: 03/04/2023 12:17

Pazi se tih Vilagerovih proizvoda. Pristupačne su cijene ali nije to kvalitet koji traje. Motorke im redovno po servisima (problemi paljenja, uljne pumpe i tako dalje). Naravno da nisu profesionalne pile a koštaju od 300 KM pa gore. Imaš i njihovih bušilica do 100 KM, srednja žalost.

Ljudi se zalete misle dobar ulov, nove proizvod, garancija i onda kupe motorku odrežu par dasaka, spakuju i ne izvade za godinu - dvije. Naravno njihova ocjena da je top.

Međutim oni koji aktivnije rade jasno vide da je roba falična. Ima ona stara koliko para toliko muzike, ali po mom mišljenju bolje uzet polovan Stihl, Metabo, Makita nego ove.

Isto onaj set alata što je aktuelno za 160 KM (ne znam ko je proizvođać) gdje dođe faktički natrpan kofer, svega i svačega a pola qrcu ne valja.
Ma i Stihlove motorke su po servisima, nema vise prijasnjeg kvaliteta ni kod jednog brenda... Sta je kvalitet, Bosch made in China, Makita made in Hungary...?? Imao sam priliku par puta raditi sa nekim Makita alatima za americko trziste, razlika izmedju tog alata i onoga sto se kod nas prodaje nebo i zemlja
Imaš Festool i Mafel hergestellt in Deutschland, ali ne želiš toliko platiti.
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2043
Joined: 14/06/2017 17:07

#137 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by MehmedPasaMoric »

Hakiz wrote: 03/04/2023 21:30
MehmedPasaMoric wrote: 03/04/2023 21:22

Ma i Stihlove motorke su po servisima, nema vise prijasnjeg kvaliteta ni kod jednog brenda... Sta je kvalitet, Bosch made in China, Makita made in Hungary...?? Imao sam priliku par puta raditi sa nekim Makita alatima za americko trziste, razlika izmedju tog alata i onoga sto se kod nas prodaje nebo i zemlja
Imaš Festool i Mafel hergestellt in Deutschland, ali ne želiš toliko platiti.
Ni u to ne vjerujem iskreno, jednostavno kvalitet je oslabio u svemu... Jedna stvar a druga stvar majstora nikad nije cinio alat, meni je keramiku radio lik koji se pojavio sa Iskra brusilicom koju je nosio u praznoj jupolki i koja nova kosta tipa 40KM , a opet je uradio bolji posao od nekih pozera sa Makitom i Hitachijem. Tako da ko misli da ce preko noci poboljsati svoje vjestine ako izleti 200-500-1000 maraka za alatku, taj se grdno vara
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#138 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by TriDe »

Pa dobro, vjerujem dijelom u to što kažeš ali vidi ovo. Oni koji profesionalno rade s drvima koriste primjer Stihl par godina do nekog servisa ili većeg zahvata.

Ovaj Vilager s druge strane imaš i po 500-600 KM, možda i skuplje a faktički dođu kao pomoćna motorka za proređivanje. Pola godine i nekih 8 metara izrezanih drva na nju ostavlja ozbiljne posljedice.

Husqvarnu primjer koristi također dosta profesionalaca i odlična je. Ljudi koji zarađuju hljeb od toga ipak su po meni najbolja referenca.

Neki proizvođaći izgradili su ime dok je Vilager na putu da postanu fušeri. Danas klijenti imaju širok izbor a kvalitet će uvijek imate svoje vjerne mušterije.

Za 500 KM ne dobiješ ni blizu ono što vrijedi te cijene a fol izašli na tržište sa jeftinijom robom, tri godine garancije a konstrukcija gluho bilo.
Last edited by TriDe on 03/04/2023 22:18, edited 1 time in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19443
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#139 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by mk ultra »

Ne napisah
Kupili smo kombinirku

Bernardo cwm250
Stiglo sve, ocarinili i ustedili solidno u odnosu na domace preprodavce... :bih:
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#140 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Prije 2 sedmice sam rijesio pitanje backpack motornog duvaca lisca. Imam jednog druga, on se profesionalno bavi uzgojem i preradom ljesnjaka- pod zasadom mu je nekih 12 dunuma.. I kaze- ja koristim dosta Fuxtec masine (u pocetku se zgrozim- za ozbiljne potrebe koristi kosokog??) idemo na imanje da vidis sta i kako koristim. Kad tamo, od busaca rupa, koji mu je izbusio cca 1500 rupa za zasade, trimera (koji ja ne bih koristio za te potrebe, pretezak je) pa do ovog duvaca lisca. On mi pozajmi svoj duvac (1,5 KS) da probam na placu- isprobao sam. kamenje kotrlja! Tvrdi da je taj Fuxtec iako Kinez, dosao iz De, gdje je QC ipak nesto stroziji, uvjeri me..Odvede me kod svog "dobavljaca", pomogne mi u odabiru i kupih ga za 300 KM, Jeste polovan, ali mi se cini da nije pregazen, naprotiv.
Isprobam ga na svom placu, lako pali, mirno radi, ravnomjerno prima gas i na onu "roru" duva li duva! Jedinu manu mu nalazim u tezini, sa gorivom je tezak izmedju 10 i 11,3 kg, no tu spasa nema.
Mislim da nisam bacio pare, vidjecemo.
U medjuvremenu sam nalazio polovne Stihl duvace- serija (cini mi se) BD 450, BD 500-nema sanse dobiti ga ispod 500 KM, a masina proizvedena 2008 (u najboljem slucaju). Polovni Husqvarna duvac nisam nasao, a za novi davati 1100+ KM mi je cista ludost, nemam racunicu za 2 x rada godisnje.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#141 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

mk ultra wrote: 03/04/2023 22:16 Ne napisah
Kupili smo kombinirku

Bernardo cwm250
Stiglo sve, ocarinili i ustedili solidno u odnosu na domace preprodavce... :bih:
Cestitam!
Da se brzo otplati i fino zaradi!
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#142 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

TriDe wrote: 03/04/2023 21:50 Pa dobro, vjerujem dijelom u to što kažeš ali vidi ovo. Oni koji profesionalno rade s drvima koriste primjer Stihl par godina do nekog servisa ili većeg zahvata.

Ovaj Vilager s druge strane imaš i po 500-600 KM, možda i skuplje a faktički dođu kao pomoćna motorka za proređivanje. Pola godine i nekih 8 metara izrezanih drva na nju ostavlja ozbiljne posljedice.

Husqvarnu primjer koristi također dosta profesionalaca i odlična je. Ljudi koji zarađuju hljeb od toga ipak su po meni najbolja referenca.

Neki proizvođaći izgradili su ime dok je Vilager na putu da postanu fušeri. Danas klijenti imaju širok izbor a kvalitet će uvijek imate svoje vjerne mušterije.

Za 500 KM ne dobiješ ni blizu ono što vrijedi te cijene a fol izašli na tržište sa jeftinijom robom, tri godine garancije a konstrukcija gluho bilo.
Sve mi se cini da u alatima "kuja ne stize zeca". Zaprepastio sam se kad sam kod jednog vrsnog majstora vidio (Lidl) Parkside accu udarni odvijac- zvijer od alatke! Kaze, mnogo mu je bolji, jaci i pouzdaniji nego Makita identicnog momenta...
Inace, MP Moric je nacelno u pravu- nisi mjastor samom cinjenicom sto si se izvalio za alat...treba puno uciti, kupiti znanje od starih majstora, mnogo gresaka napraviti, pa i upropastiti materijal pa ponovo i nece proci ni par godina, eto majstora... :D
User avatar
Gusar-from-Riga
Posts: 622
Joined: 11/06/2020 18:04

#143 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Gusar-from-Riga »

Ima na autopijaci dobrog alata moze se naci, dosta je iz uvoza tipa par puta koristeno, itd. Kupio skoro kod jednog prodavaca standardnog rucni cekular Hitachi 1700w za 110KM. Trebalo mi za neke daske na vikendici bezveze nista profesionalno... Strahoba mi raditi sa njim :-D bas otkida snagom. A dvoumio sam se dali neki novi Vilager ili taj tip ipak se odlucim za polovan Hitachi, nisam se pokajao.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#144 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

Veoma jaka i opasna masina. Pazi ruke+ 100%-tni fokus na posao koji radis sa cirkularom...
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#145 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

TriDe wrote: 03/04/2023 21:50 Pa dobro, vjerujem dijelom u to što kažeš ali vidi ovo. Oni koji profesionalno rade s drvima koriste primjer Stihl par godina do nekog servisa ili većeg zahvata.

Ovaj Vilager s druge strane imaš i po 500-600 KM, možda i skuplje a faktički dođu kao pomoćna motorka za proređivanje. Pola godine i nekih 8 metara izrezanih drva na nju ostavlja ozbiljne posljedice.

Husqvarnu primjer koristi također dosta profesionalaca i odlična je. Ljudi koji zarađuju hljeb od toga ipak su po meni najbolja referenca.

Neki proizvođaći izgradili su ime dok je Vilager na putu da postanu fušeri. Danas klijenti imaju širok izbor a kvalitet će uvijek imate svoje vjerne mušterije.

Za 500 KM ne dobiješ ni blizu ono što vrijedi te cijene a fol izašli na tržište sa jeftinijom robom, tri godine garancije a konstrukcija gluho bilo.
Nisu uvijek.

Kupiš čekić-bušilicu (štemanje zidova i pločica, bušenje u beton itd). Platiš je 200 KM. Garancija godinu. Uništiš je zlostaljanjem na poslu, ne čistiš je, ne dodaješ mast za podmazivanje, bacaš je itd, da "umre" u toj godini. Onda odeš na servis i dobiješ novu (sve više prizvođača i trgovaca radije daje novu mašinu nego da popravlja onu koju doneseš). Ovaj trik mnogi koriste. Fazon je da je ne čačkaš, da sa njom samo radiš. Tako da kada je pregledaju vide da nisi prekršio pravila garancije, nisi je otvarao, modifikovao itd. Ispoštovao si garanciju, dobiješ novu mašinu

Kada kupiš bolju mašinu, Neku od 1.000 KM i skuplju, teško ćeš je uništiti samo radeći. Sama mašina će biti izdržljivija. Više ćeš voditi računa o mašini koja je skupa nego o jeftinoj.

Puno majstora, pogotovo ovi koji nemaju ni registrovan obrt kamoli firmu, koji nisu zaposleni u nečijim firamama, kod nas koristi amaterski alat umjesto profesionalnog.

Zbog toga ne možeš o kvaliteti alata prosuđivati po tome koji alat koristi majstor koji ti uđe u kuću da ti nešto uradi.

Pronađi koje alate koriste na primjer Ikea, proizvođači automobila, aviona, brodova itd, to ti je bolji pokazatelj. NASA recimo :lol:

Opet, oni koriste alate koje ne možeš kupiti u prodavnicama, to su posebno pravljeni alati za te kompanije. Takvi alati su programirani, ako imaš tri smjene u fabrici, svaki radnik kada prisloni karticu sa bar kodom uz alat, taj alat se setuje prema vrsti posla, načinu rada itd tog radnika, broji mu svaki zavrnut šaraf, da li je svaki šaraf zavrnuo sa onoliku Nm koliko treba biti, čak prati i koliko jako stišće alat, otkucaje srca itd. Takav alat ne možeš kupiti u prodavnici.

Ne smijem tvrditi, mislim da VW koristi baš Bosch. Koji je je, kako ti reče, made in China, pa mu ne vjeruješ. 'ta će Bosch, zar ne :wink:
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#146 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by Hakiz »

kuli1961 wrote: 03/04/2023 22:25 Prije 2 sedmice sam rijesio pitanje backpack motornog duvaca lisca. Imam jednog druga, on se profesionalno bavi uzgojem i preradom ljesnjaka- pod zasadom mu je nekih 12 dunuma.. I kaze- ja koristim dosta Fuxtec masine (u pocetku se zgrozim- za ozbiljne potrebe koristi kosokog??) idemo na imanje da vidis sta i kako koristim. Kad tamo, od busaca rupa, koji mu je izbusio cca 1500 rupa za zasade, trimera (koji ja ne bih koristio za te potrebe, pretezak je) pa do ovog duvaca lisca. On mi pozajmi svoj duvac (1,5 KS) da probam na placu- isprobao sam. kamenje kotrlja! Tvrdi da je taj Fuxtec iako Kinez, dosao iz De, gdje je QC ipak nesto stroziji, uvjeri me..Odvede me kod svog "dobavljaca", pomogne mi u odabiru i kupih ga za 300 KM, Jeste polovan, ali mi se cini da nije pregazen, naprotiv.
Isprobam ga na svom placu, lako pali, mirno radi, ravnomjerno prima gas i na onu "roru" duva li duva! Jedinu manu mu nalazim u tezini, sa gorivom je tezak izmedju 10 i 11,3 kg, no tu spasa nema.
Mislim da nisam bacio pare, vidjecemo.
U medjuvremenu sam nalazio polovne Stihl duvace- serija (cini mi se) BD 450, BD 500-nema sanse dobiti ga ispod 500 KM, a masina proizvedena 2008 (u najboljem slucaju). Polovni Husqvarna duvac nisam nasao, a za novi davati 1100+ KM mi je cista ludost, nemam racunicu za 2 x rada godisnje.
Jedan od najboljih proizvođača bagera i sličnih mašina je Sany. Među prvih 5, ako ne i među prva dva.

Kina.

Nije u Kini sve fuš. Ima Kina odlične proizvode. Samo, malo ih je na Banggoodu, Aliexpressu, pa mi do njih ne možemo doći.

Slično kao što u farmaciji sve svjetske kompanije (Pfizer, Bayer, Roche itd) kupuju materijal iz Indije, Indija je najveći i najvažniji svjetski proizvođač farmaceutskih materijala (materijala za aktivne supstance, referentnih standarda itd).
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#147 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by TriDe »

Hakiz wrote: 03/04/2023 23:30
Nisu uvijek.

Kupiš čekić-bušilicu (štemanje zidova i pločica, bušenje u beton itd). Platiš je 200 KM. Garancija godinu. Uništiš je zlostaljanjem na poslu, ne čistiš je, ne dodaješ mast za podmazivanje, bacaš je itd, da "umre" u toj godini. Onda odeš na servis i dobiješ novu (sve više prizvođača i trgovaca radije daje novu mašinu nego da popravlja onu koju doneseš). Ovaj trik mnogi koriste. Fazon je da je ne čačkaš, da sa njom samo radiš. Tako da kada je pregledaju vide da nisi prekršio pravila garancije, nisi je otvarao, modifikovao itd. Ispoštovao si garanciju, dobiješ novu mašinu

Kada kupiš bolju mašinu, Neku od 1.000 KM i skuplju, teško ćeš je uništiti samo radeći. Sama mašina će biti izdržljivija. Više ćeš voditi računa o mašini koja je skupa nego o jeftinoj.

Puno majstora, pogotovo ovi koji nemaju ni registrovan obrt kamoli firmu, koji nisu zaposleni u nečijim firamama, kod nas koristi amaterski alat umjesto profesionalnog.

Zbog toga ne možeš o kvaliteti alata prosuđivati po tome koji alat koristi majstor koji ti uđe u kuću da ti nešto uradi.

Pronađi koje alate koriste na primjer Ikea, proizvođači automobila, aviona, brodova itd, to ti je bolji pokazatelj. NASA recimo :lol:

Opet, oni koriste alate koje ne možeš kupiti u prodavnicama, to su posebno pravljeni alati za te kompanije. Takvi alati su programirani, ako imaš tri smjene u fabrici, svaki radnik kada prisloni karticu sa bar kodom uz alat, taj alat se setuje prema vrsti posla, načinu rada itd tog radnika, broji mu svaki zavrnut šaraf, da li je svaki šaraf zavrnuo sa onoliku Nm koliko treba biti, čak prati i koliko jako stišće alat, otkucaje srca itd. Takav alat ne možeš kupiti u prodavnici.

Ne smijem tvrditi, mislim da VW koristi baš Bosch. Koji je je, kako ti reče, made in China, pa mu ne vjeruješ. 'ta će Bosch, zar ne :wink:
Nigdje ne napisa da ne vjerujem Boschu. :P

Pa dobro, pošto sam čitav žitov upoznat sa motorkom, sa kojom kad i ako stignem od posla često režem drva za ogrijev, pa ću prvo o motorci.

Ljudi, drvosječe koji rade u šumi koriste Stihl ili Husqvarnu. Znam dosta takvih i nigdje nisam vidio Vilager ili neku ovu upitnu marku. Možda i bude u kamionu ali za pročišćavanje granja.

Kada održavaš motorku, postoje jasna pravila, a to znači kvalitetno ulje za lanac, kvalitetno 2T ulje za mješavinu. Čiščenje filtera, nakon određenih radnih sati oštrenje lanca i to je otprilike to. Takve motorke kao ova Stihl traju kao nove godinama pa čak kod nekog desetak i više.

Polovno je naravno sve upitno ali barem znaš na prvo testiranje da li otprilike može korstit.

Majstori tesari, keramičari i oni koje poznajem za štemanje većinom koriste Makitu. Ima svega istina jer danas je svak majstor pa po pijacama kupe rezervu. Onda kada tebi il meni rade dođu sa nekom upitnom markom a kada je ozbiljan projekt idu za profi alatom iako nekad taj zna bit u pričuvi dok fuš ne crkne.

Samo sam se nadovezao gore na upit ovog korisnika za Vilager. Kada već plaćaš 350, 400 i više, onda bi takav alat trebao trajati neko vrijeme.

Još u srednjoj dok sam bio, znači prije skoro 20 godina, radio sam proređivanje oborenog drveta, da bi kasnije sam počeo rezati, podvlačiti se i još svašta nešto. Sreća moja pa nisam morao od toga živit ali uvijek je fino kada na čistom zraku oboriš bukvu te je kvalitetno obradiš.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#148 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by kuli1961 »

TriDe wrote: 04/04/2023 10:13 Kada već plaćaš 350, 400 i više, onda bi takav alat trebao trajati neko vrijeme.
Saglasan sam sa tim, zato i nastojim da u casu odluke i kupovine polovne elektro/motorne alatke sto bolje procijenim njeno stanje.
Ipak, stanje kvalitete nekih polovnih alata ipak nisam sposoban da sam provjerim.
Primjera radi, imam motornu pilu Husqvarna 236, kupio sam je u maju/junu 2016 godine, novu, u ovlastenoj prodavnici, misleći da će mi biti dovoljna. Do sada je radila sve skupa 2-3 sata na sitnim glupostima- kresanje nekih sitnijh grana na placu i slicno, nista zahtjevno. U fantasticnom je stanju zaista. Uvijek sam koristio originalno Husqvarna 2T ulje i ulje za lanac, mjesavina uvijek apsolutno tacna, na kraju sezone rezervoar ispraznjen, masina i filter ocisceni, lanac naostren da se masina ne pati itd itd...dakle, cuvam alat.
Medjutim, nije mi dovoljna, sad mi treba neka jača, nešto robustnija. Na pijaci se nudi svasta i sve one dobro izgledaju, mnoge i lako pale, ravnomjerno rade, ali gotovo sve iz ponude (Husqvarna/Stihl) iako vidljivo stare, imaju neobicno nove, sjajne deklove, a npr kućišta sa donje strane dobro pohabana, ležišta i utori oko fltera i karburatora- jasni znaci pranja, šminkanja.. itd.
Nazalost nemam nikog ko me moze uputiti ili pomoci u odabiru dobre polovne motorke...
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#149 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by TriDe »

kuli1961 wrote: 04/04/2023 10:54
TriDe wrote: 04/04/2023 10:13 Kada već plaćaš 350, 400 i više, onda bi takav alat trebao trajati neko vrijeme.

Nazalost nemam nikog ko me moze uputiti ili pomoci u odabiru dobre polovne motorke...
Pa najvažnije ako primjer provjereavaš Stihl, da prvo kažem ove jače i novije imaju dekompresor na vrhu, pumpicu goriva i nemaju onaj položaj čok.

Većina ih nije opremljena pumpicom za gorivo. Kada takvu pališ i provjeravaš, staviš motorku u položaj ovog čoka, nakon što se "javi" i vratiš čok, onda trebala bi upaliti na drugom/trećem potezanju.

Složi gas, čuješ da li radi na maksimumu i onda stavi negdje karton te vodilicu okreni prema njemu, zagasaj i vidi da li ima ulja na kartonu. Vrlo važno da podmazuje. To bi otprilike bilo to. Tek ćeš saznati šta si dobio kada odrežeš barem 5 metara drva.

Tu kod Vilagera moraš dotezati sve šarafe :lol:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2043
Joined: 14/06/2017 17:07

#150 Re: Alati i pribor za obradu drveta

Post by MehmedPasaMoric »

Ako je pustis da visi na konopcu za paljenje i ona ostane da stoji i ne propada znaci da je dobra kompresija, sve druge sitnice se lako poprave ili zamijene. Tu do izrazaja dolazi prednost jeftinijih alata za koje npr karburator kosta 10-20 maraka dok za Stihl kosta 70-100 maraka, starter za Stihl je 50 a za Kineza 10, klip i karike za Kineza su 20 a za Stihl 120 itd... Znaci sve i da kupis losu motorku, kod Kineza za stotinjak maraka ces ga napraviti novim, dok ce te kod Stihla to kino kostati tri puta skuplje. I to sve pod uslovom da su ovi Stihl dijelovi koji se kod nas prodaju originalni, u sta se ne bih mogao zakleti
Post Reply