Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
holowey
Posts: 8423
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1376 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by holowey »

zavisi kakva dva komada iverala, tj za sta ce sluziti tako spojeni komadi, ja bih definitivno isao i sa dva-tri tipla (niposto samo ljepilo)...
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1377 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

holowey wrote: 25/05/2022 10:12 zavisi kakva dva komada iverala, tj za sta ce sluziti tako spojeni komadi, ja bih definitivno isao i sa dva-tri tipla (niposto samo ljepilo)...
Tiplovi, pa i oni "keksići" itd uglavnom služe da "poravnaju", sa spriječe smicanje dijelova koji se lijepe. Strukturalno nemaju neki veliki efekat. Kao kod varenja, dobro zalijepljen spoj bude jači od samog materijala koji se lijepi.

Fazon je u povećanju površine koja se lijepi, što veća površina, čvršći je spoj. Zato je, na primjer, bolje izrezati L profil na komadu koji se lijepi, nego dvije ivice zalijepiti "glat". Sa glat ivicama imaš samo dvije površine na koje ide ljepilo, sa L imaš 4.
User avatar
holowey
Posts: 8423
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1378 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by holowey »

Hakiz wrote: 25/05/2022 10:22
holowey wrote: 25/05/2022 10:12 zavisi kakva dva komada iverala, tj za sta ce sluziti tako spojeni komadi, ja bih definitivno isao i sa dva-tri tipla (niposto samo ljepilo)...
Tiplovi, pa i oni "keksići" itd uglavnom služe da "poravnaju", sa spriječe smicanje dijelova koji se lijepe. Strukturalno nemaju neki veliki efekat. Kao kod varenja, dobro zalijepljen spoj bude jači od samog materijala koji se lijepi.

Fazon je u povećanju površine koja se lijepi, što veća površina, čvršći je spoj. Zato je, na primjer, bolje izrezati L profil na komadu koji se lijepi, nego dvije ivice zalijepiti "glat". Sa glat ivicama imaš samo dvije površine na koje ide ljepilo, sa L imaš 4.
u rupe za tiplove stavljas ljepilo pa i time povecavas povrsinu ljepljenja... kako onda nemaju uticaja na statiku?
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1379 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

holowey wrote: 25/05/2022 10:31
Hakiz wrote: 25/05/2022 10:22

Tiplovi, pa i oni "keksići" itd uglavnom služe da "poravnaju", sa spriječe smicanje dijelova koji se lijepe. Strukturalno nemaju neki veliki efekat. Kao kod varenja, dobro zalijepljen spoj bude jači od samog materijala koji se lijepi.

Fazon je u povećanju površine koja se lijepi, što veća površina, čvršći je spoj. Zato je, na primjer, bolje izrezati L profil na komadu koji se lijepi, nego dvije ivice zalijepiti "glat". Sa glat ivicama imaš samo dvije površine na koje ide ljepilo, sa L imaš 4.
u rupe za tiplove stavljas ljepilo pa i time povecavas povrsinu ljepljenja... kako onda nemaju uticaja na statiku?
Povećavaju površinu, tačno.

Tiplove zalijepiš da se oni ne pomjere. Imaš ti i spojeve koji imaju samo tiplove bez lijepljenja i njih i dijelova koje spajaju na primjer, naslon stolice, šipka poprijeko, na koju naslanjaš leđa. Ona može biti spojena između nogu i bez lijepljenja, samo tiplovima koji takođe ne moraju biti zalijepljeni.

Uostalom, probaj sam. Uzmi 8 istih komada drveta, 4 para. Pa onda:

1. Spoji 2 komada samo tiplovima, ne lijepi ništa, ni tiplove u komade, ni komade između sebe.

2. Spoji 2 komada tako da lijepiš samo tiplove u komade, ne same komade između sebe.

3. Spoji lijepljenjem samo komade između sebe, nemoj koristiti tiplove.

4. Spoji tako da lijepiš i tiplove u komade i komade između sebe.

Onda ih probaj razmontirsti, razvaliti, sve dok ih nekako ne razvališ.

Moje predviđanje:

1 ćeš samo izvući ili lako slomiti tiplove. 2 nećeš moći izvući, ali ćeš lako slomiti tiplove. 3 i 4 će biti slično, u oba slučaja će se slomiti komadi drveta, ali lijepljeni spoj će ostati netaknut.

Ako bude tako, to znači da tiplovi (4) neće dodati ništa na čvrstoću lijepljenog spoja bez tiplova (3).

Čak će, moguće, situacije 2 i 3 doprinijeti da se komad lakše slomije na mjestu gdje je tipl jer bušenjem rupe za tipl stanjuješ komad i tipl će slomti tanku stijenku u kojoj je. 5 cm hrast i tipl od 10 mm u sredini neće, prije će tipl da pukne, ali 18 mm ivericu, jelu i tipl od 8 mm, mogao bi neki pritisak razvaliti, da se slomije konad na mjestu rupe za tipl.

Rekavši sve ovo, nije veliki zahmet dodati tiplove, ja ih takođe koristim. Lakše mi je staviti 4 tipla na 1 metar dužine da poravnam daske kada ih stežem stezaljkom, nego pokušavati ravnati ih pri stezanju dok klize jedna preko druge namazane ljepilom.

Ovo je vječita tema, na forumima , youtubeu itd možeš vidjeti kako imaš 2 tabora, jedan kojem ja pripadam, drugi koji tvrdi ono šta ti kažeš.

I nikada nećemo doći do dogovora :lol:
irconbih
Posts: 458
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#1380 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by irconbih »

Ovdje se radi o lijepljenju dvije ploče, oko 1,2x1,2 m, da se dobije 36 mm kao radna površina. Ploča stola.
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1381 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

irconbih wrote: 25/05/2022 11:18 Ovdje se radi o lijepljenju dvije ploče, oko 1,2x1,2 m, da se dobije 36 mm kao radna površina. Ploča stola.
Spajaš ih jednu na drugu površinom da dvije tanje daju jednu deblju ili ivicom da dvije manje daju jednu veću?
irconbih
Posts: 458
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#1382 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by irconbih »

Hakiz wrote: 25/05/2022 11:21 Spajaš ih jednu na drugu površinom da dvije tanje daju jednu deblju ili ivicom da dvije manje daju jednu veću?
Jednu na drugu, da se dobije deblja.
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1383 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

irconbih wrote: 25/05/2022 11:39
Hakiz wrote: 25/05/2022 11:21 Spajaš ih jednu na drugu površinom da dvije tanje daju jednu deblju ili ivicom da dvije manje daju jednu veću?
Jednu na drugu, da se dobije deblja.
To ti je poteško. Obje daske cijelom površinom moraju biti ravne. Kako nemaš presu, moraćeš se snaći kako da pritisneš cijelu površinu. Samo stege na ivicama neće biti dovoljne. Ako nemaš dovoljno teških stvari možeš probati ovako:

Namažeš ljepilom, pritisneš jedan dio, stegneš šarafima, zašarafiš čvrsto dasku za dasku. I tako po svim dijelovima koje ne možeš pritisnuti stegama ili nekom težinom. Kada se osuši, izvadiš šarafe i popuniš rupe koje su šarafi napravili.

Ne trebaju ti tiplovi, samo staviš jednu dasku na drugu, a stavljanje soli da spriječiš klizanje dasaka kao šta je kuli rekao, za to ti ne mogu ništa reći, ja nisam to koristio, iako jesam čuo da ljudi to rade.
irconbih
Posts: 458
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#1384 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by irconbih »

Hakiz wrote: 25/05/2022 11:58 To ti je poteško. Obje daske cijelom površinom moraju biti ravne. Kako nemaš presu, moraćeš se snaći kako da pritisneš cijelu površinu. Samo stege na ivicama neće biti dovoljne. Ako nemaš dovoljno teških stvari možeš probati ovako:

Namažeš ljepilom, pritisneš jedan dio, stegneš šarafima, zašarafiš čvrsto dasku za dasku. I tako po svim dijelovima koje ne možeš pritisnuti stegama ili nekom težinom. Kada se osuši, izvadiš šarafe i popuniš rupe koje su šarafi napravili.

Ne trebaju ti tiplovi, samo staviš jednu dasku na drugu, a stavljanje soli da spriječiš klizanje dasaka kao šta je kuli rekao, za to ti ne mogu ništa reći, ja nisam to koristio, iako jesam čuo da ljudi to rade.
Plan je postaviti ploče na ravnu površinu, namazati obje strane ljepilom, spojiti ih i spucati više šarafa od 25 mm, koji se neće morati vaditi, jer će biti donja strana. Sa više šarafa možda i ne bi bilo potrebno ljepilo, ali neće biti višak.
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1385 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

irconbih wrote: 25/05/2022 12:02
Hakiz wrote: 25/05/2022 11:58 To ti je poteško. Obje daske cijelom površinom moraju biti ravne. Kako nemaš presu, moraćeš se snaći kako da pritisneš cijelu površinu. Samo stege na ivicama neće biti dovoljne. Ako nemaš dovoljno teških stvari možeš probati ovako:

Namažeš ljepilom, pritisneš jedan dio, stegneš šarafima, zašarafiš čvrsto dasku za dasku. I tako po svim dijelovima koje ne možeš pritisnuti stegama ili nekom težinom. Kada se osuši, izvadiš šarafe i popuniš rupe koje su šarafi napravili.

Ne trebaju ti tiplovi, samo staviš jednu dasku na drugu, a stavljanje soli da spriječiš klizanje dasaka kao šta je kuli rekao, za to ti ne mogu ništa reći, ja nisam to koristio, iako jesam čuo da ljudi to rade.
Plan je postaviti ploče na ravnu površinu, namazati obje strane ljepilom, spojiti ih i spucati više šarafa od 25 mm, koji se neće morati vaditi, jer će biti donja strana. Sa više šarafa možda i ne bi bilo potrebno ljepilo, ali neće biti višak.
Da, to je alternativa. Ja sam tako za jedan radni stol. Bez ljepila. Šarafi zamijene i stegu i ljepilo.

Samo, uvijek je bolje bez šarafa. Naročito kod punog drveta. Ti ćeš ivericu, ona ne "diše" pa šarafi nisu problematični kao kod punog drveta, ali svejedno, što manje šarafa, to bolje. Bolje samo ljepilo ako može nego šarafi.
irconbih
Posts: 458
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#1386 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by irconbih »

Hakiz wrote: 25/05/2022 12:07 Da, to je alternativa. Ja sam tako za jedan radni stol. Bez ljepila. Šarafi zamijene i stegu i ljepilo.

Samo, uvijek je bolje bez šarafa. Naročito kod punog drveta. Ti ćeš ivericu, ona ne "diše" pa šarafi nisu problematični kao kod punog drveta, ali svejedno, što manje šarafa, to bolje. Bolje samo ljepilo ako može nego šarafi.
Mislio sam ostaviti šarafe, neće smetati. Ali, ako nije praksa ostavljati ih zbog mogućih deformacija ploče, onda vadim. Bitno je da upotrebna strana ploče ostane ravna.
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1387 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

irconbih wrote: 25/05/2022 12:25
Hakiz wrote: 25/05/2022 12:07 Da, to je alternativa. Ja sam tako za jedan radni stol. Bez ljepila. Šarafi zamijene i stegu i ljepilo.

Samo, uvijek je bolje bez šarafa. Naročito kod punog drveta. Ti ćeš ivericu, ona ne "diše" pa šarafi nisu problematični kao kod punog drveta, ali svejedno, što manje šarafa, to bolje. Bolje samo ljepilo ako može nego šarafi.
Mislio sam ostaviti šarafe, neće smetati. Ali, ako nije praksa ostavljati ih zbog mogućih deformacija ploče, onda vadim. Bitno je da upotrebna strana ploče ostane ravna.
Iverica je stabilna, šperploča takođe, ne mijenjaju se zbog vlage i temperature kao puno drvo. Šaraf u punom drvetu je problem, u iverici nije.

Metal je jači od drveta, pa kada puno drvo diše i ima metal, šaraf, u sebi, metal uzrokuje da drvo puca jer se drvo kreće i "ratuje" sa metalom, a slabije je.

Iverica, medijapan i šperploča su stabilni, ne dišu, ne kreću se, ne sukobljavaju se sa metalom u sebi i zato ne pucaju zbog metala. Naravno, ako je drvo tanko a metal debeo, pući će pri montaži, ali to je drugi razlog.

Uvijek je bolje bez metala, ako ni zbog čega drugog, šarafi mogu početi hrđati.
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1388 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Ako je nekome potrebno stvari koje gledamo na youtube a nemamo ovdje kupiti (premazi, voskovi, shellac, boje, ljepila, smole i slični materijali za restauraciju predmeta od drveta, alati i šabloni, brusni kamenovi za oštrenje dlijeta itd), britanska kompanija Axminster (https://www.axminstertools.com) šalje u BiH.

U zadnje 2 godine, već sam to spominjao, lakše mi je nabaviti iz UK nego iz Njemačke, generalno iz EU.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1389 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by kuli1961 »

Hvala, vrlo korisna informacija!
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1390 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

:kakoste:
triple mama
Posts: 560
Joined: 18/03/2011 19:41

#1391 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by triple mama »

Znam da nije bas prava tema, ali ima li mi iko preporuciti dobrog stolara sa nekim razumnim cijenama?
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1392 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

Konačno, njemačka firma koja šalje u BiH:

https://www.dictum.com/en/
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#1393 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Hakiz wrote: 11/08/2022 02:33 Konačno, njemačka firma koja šalje u BiH:

https://www.dictum.com/en/
Nije ni jeftino.
Digital Angle Gauge with Point Laser košta oko 40€ + 30€ poštarina. To dođe oko 140KM bez naših troškova.

Ima li igdje jeftinije naruciti ovakvo cudo?
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1394 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

zposao wrote: 11/08/2022 10:56
Hakiz wrote: 11/08/2022 02:33 Konačno, njemačka firma koja šalje u BiH:

https://www.dictum.com/en/
Nije ni jeftino.
Digital Angle Gauge with Point Laser košta oko 40€ + 30€ poštarina. To dođe oko 140KM bez naših troškova.

Ima li igdje jeftinije naruciti ovakvo cudo?
Banggood, Aliexpress?

Vidi Axminster (UK), Machine DRO (UK).

Ja sam naručivao sa Machine DRO, za proizvod od oko 30 GBP, poštarina je bila oko 8 GBP.
zposao
Posts: 2578
Joined: 22/03/2019 09:27

#1395 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by zposao »

Hakiz wrote: 11/08/2022 14:16
zposao wrote: 11/08/2022 10:56

Nije ni jeftino.
Digital Angle Gauge with Point Laser košta oko 40€ + 30€ poštarina. To dođe oko 140KM bez naših troškova.

Ima li igdje jeftinije naruciti ovakvo cudo?
Banggood, Aliexpress?

Vidi Axminster (UK), Machine DRO (UK).

Ja sam naručivao sa Machine DRO, za proizvod od oko 30 GBP, poštarina je bila oko 8 GBP.
To su ovi bez lasera?
Nije ni to loše ali valjalo bi da ima i laser.
Hakiz
Posts: 40303
Joined: 30/07/2015 20:01

#1396 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz »

zposao wrote: 11/08/2022 16:04
Hakiz wrote: 11/08/2022 14:16

Banggood, Aliexpress?

Vidi Axminster (UK), Machine DRO (UK).

Ja sam naručivao sa Machine DRO, za proizvod od oko 30 GBP, poštarina je bila oko 8 GBP.
To su ovi bez lasera?
Nije ni to loše ali valjalo bi da ima i laser.
Pa traži sa laserom.

Ne znam šta da ti kažem, tražiš specifičan proizvod koji kod nas nema kupiti, ali ne želiš platiti koliko treba da ga nabaviš.

Potraži, evo ti jedan:

https://m.banggood.com/UNI-T-LM320B-Dua ... rehouse=CN

Samo, moja bi preporuka bila, ako već tražiš mjerni uređaj, bolje je kupiti precizniji uređaj, nego onaj sa više funkcija.

Zato ja svoj nisam kupovao na Banggoodu ili Aliexpresu, nego na Machine DRO, oni su imali uređaj koji sam nakon istraživanja o njihovoj preciznosti i cijenama odlučio kupiti. Konkretno ovaj: https://www.machine-dro.co.uk/wixey-dig ... netic-base

Usput, za šta bi laser na uglomjeru služio? Ako ti treba označavanje ugla na većoj dužini, mali uglomjer sa laserom ti nije precizno rješenje jer je mala stranica koja određuje ugao sa koje se emituje laser, a jeftinih uređaji imaju upitnu samu svoju preciznost. Bolje ti je nešto kao ovo, ali je preskupo: https://www.bosch-professional.com/hr/h ... 0601076400
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#1397 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by CherryLips »

Koje su sad aktuelne firme koje prodaju ivericu i vrše usluge rezanja, kantiranja itd?
Mi smo nekad davno sve kupovali u Drvodomu i bili bas zadovoljni.
Je li još Fructas radi, sjecam se da je bio povoljniji...?
I kakve su sad uopšte cijene iverice?
Dugo nismo nista pravili, totalno smo out...
irconbih
Posts: 458
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#1398 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by irconbih »

Zna li ko gdje kupiti furnir u Sarajevu? Našao nešto na OLX-u, ali koga god pitaš, samo prodaju u hiljadama kvadrata i tonama. Nema šanse male količine uzeti, samo kamion robe.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18187
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1399 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by GandalfSivi »

@Hakiz Evo dubioze, ne mogu je izravnati da ne bude pretanka. Kombinovat cu sa epoxijem, napraviti par “jezera”, srediti nesta. Stay tuned…

Image

Image
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#1400 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by PM72 »

GandalfSivi wrote: 21/02/2023 20:07 @Hakiz Evo dubioze, ne mogu je izravnati da ne bude pretanka. Kombinovat cu sa epoxijem, napraviti par “jezera”, srediti nesta. Stay tuned…

Image

Image
Jel ovo ' rastova madra?
Post Reply