Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

majstor.yoda

#551 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda » 12/07/2019 21:53

Ma ja da sam siguran da nikad neću rezati nešto šire od 120mm, uzeo bih običnu preklopnu https://www.lidl.de/de/parkside-kapp-un ... ge/p293384 za 55 eura, sumnjam da se može naći jeftinija. A navodno su ljudi zadovoljni. Govorimo za hobi namjenu, naravno

mufa1

#552 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by mufa1 » 12/07/2019 22:04

Nakon mjeseci trazenja ratan namjestaja za balkon, al da mi pasu dimenzije, bar priblizno, odlucim se sam napravit. Jos sutra da premazem i kupim jastuke, a na sto treba doci staklena ploča, a u ovaj udubljeni dio neko fino kamenje..

Image

Humljanin

#553 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Humljanin » 12/07/2019 22:41

Odlicno izgleda! Haj opiši malo proces :thumbup:

Maraschino

#554 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Maraschino » 13/07/2019 00:00

@mufa1, :thumbup:

samo konkretno...super ce to biti.

Hakiz

#555 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz » 13/07/2019 00:39

majstor.yoda wrote:Ma ja da sam siguran da nikad neću rezati nešto šire od 120mm, uzeo bih običnu preklopnu https://www.lidl.de/de/parkside-kapp-un ... ge/p293384 za 55 eura, sumnjam da se može naći jeftinija. A navodno su ljudi zadovoljni. Govorimo za hobi namjenu, naravno
Ovako:

Kupi je i ne razmišljaj previše.

Nkad se nećeš odlučiti kako ja vidim.

Ako progriješiš, nećeš ostati gladan za 100 Eura.

Ali nemoj mene kriviti ako se zezneš. Veliki si dječak.

Hakiz

#556 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz » 13/07/2019 00:40

mufa1 wrote:Nakon mjeseci trazenja ratan namjestaja za balkon, al da mi pasu dimenzije, bar priblizno, odlucim se sam napravit. Jos sutra da premazem i kupim jastuke, a na sto treba doci staklena ploča, a u ovaj udubljeni dio neko fino kamenje..
Bravo.

O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#557 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by O'zone » 13/07/2019 01:00

Treba mi list kružne pile 210x30x2 (ili malo tanji) ali što više zuba 80, 100.

Našao u OBI-u LUX 200x16 do 30 (preko adaptera)x2.3. 10 milimetara je manji promjer ali mi to ne bi trebalo praviti problem jer stolni cirkular reže do 48 mm a neću rezati baš tako debele stvari.

Gdje još da gledam listove za pilu? Normalno pošto je hobby verzija ne želim listove od 100+ KM. Ovaj u OBI-u je bio 36 KM pa je to više manje podnošljivo.

Hakiz

#558 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz » 13/07/2019 03:57

30 mm koristi Bosch. A taj bi lako mogao biti u rangu oko 100 KM.

Ako OBI nema, onda Penny. Adazal. Tamo bi možda moglo biti listova drugih, jeftinijih proizvođača.

Ako tu ne nađeš, onda ćeš najvjerovatnije trebati otići u Weller, zastupništvo Boscha.

Ja sam tražio za svoju Black and Decker takođe list sa oko 100 zubaca, 190x16x2 mm. U OBI-ju nisu imali 16 mm, tako da su mi slično kao u tvojoj situaciji ponudili list sa 30mm, mislim baš da je bio Bosch list, i adapter za 16 mm. Ali, ukupna cijena bi mi u tom slučaju bila 90 KM :mrgreen:

Odem u zastupništvo BD, tamo mi naruče Piranha (koji inače pravi listove za BD), 50 KM za list od 100 zubaca 190x16x2, originalan za moju pillu. Bilo je to prije 4 mjeseca i nikada nije isporučen. Ali, na moje iznenađenje, list koji je došao uz pilu, 24 zupca, pravi prilično čist rez, tako da sam odustao od traženja lista sa više zubaca.

Ako taj koji su ti ponudili košta 36 KM, adapter košta između 20 i 30 KM koliko se sjećam, to bi bilo između 56 i 70 KM. U tom slučaju 70 do 100 KM za list bez adaptera, dakle bez još jedne stvari koja može naparaviti problem na opasnoj mašini kao što je kružna pila, ne izgleda kao loša opcija.

Već sam o tome pisao, što više koristim i tražim mašine i opremu za njih, sve sam uvjereniji da, koliko god da košta, u našim uslovim je optimalno koristiti Bosch. Najveća je ponuda njihovih proizvoda i najlakše je naručiti ono šta trenutno nema. Svaka čast i DeWaltu i Makiti itd, ali čini mi se da je ponuda njihovih proizvoda kod nas neuporedivo manja. A o proizvođačima slabijim od Boscha neću ni govoriti, recimo za BD sam tražio osim za pilu i adapter za usisivač i nema šanse.

Od sada, kada mi nešto zatreba, skoro 100% skupljam za Bosch i to plavi, pro.

mufa1

#559 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by mufa1 » 13/07/2019 11:14

Humljanin wrote:Odlicno izgleda! Haj opiši malo proces :thumbup:

Hvala hvala. U suštini princip po kojem sam poceo radit je ovaj video:

https://youtu.be/6liMOuSGZ5g

Mada kad krenes, samo te vodi dalje. Sklopis prvo ove okvire sa strane, i onda samo spojis ovim dugim letvama. Posle izmjeris fino izmedju i ubacis poprečne letve. Onda na njih ove daske gdje sjedis, i naslon. Jedina nazovi greska je sto sam prednju nogu na desnoj strani okreno pogrešno, pa sam onda naslon ovog lijevog dijela morao iz dva dijela kombinovat (na, daske mislim, ne rukohvat gore), ali prvobitna zamisao je bila da radim iz dva dijela, radi lakseg transporta i unosenja u stan, ali sam vidio da ce stabilnije bit ako bude fiksno sve u komadu.
I da, obavezno prethodno nacrtati kako si zamislio, i po meni pola posla si odradio, posle samo gledas skicu i fino mjeriš..

Image

majstor.yoda

#560 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda » 13/07/2019 21:17

Svaka čast Mufa. Jednostavno, a fantastično izgleda. Šta si koristio za okvir? Koje su to dimenzije? Ili si NA zona, pa ti je na raspolaganju 2x4 :D

mufa1

#561 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by mufa1 » 13/07/2019 21:41

Kompletna konstrukcija je od nekog valjda kuhanog drveta iz hornbacha, plus ivice obradjene, dimenzija 4,5x7 i 2,5 m duzine. Jedva sam probro 10 komada iole pravih. Daska je 2,5x12. Inače prvi put ovako sta majstorisem, al sam picajzla teska i volim preciznost pa je to izgleda kumovalo da ispadne ovako fino. I da, odma u startu sam vidio da neće ići samo da zavrnem šarafe jer je odma rascijepilo, pa sam prešo na metodu prethodnog bušenja borerom.

majstor.yoda

#562 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda » 13/07/2019 22:36

Fakat lijepo izgleda. A bušenje rupa vodilica je zakon, osim ako čovjek ne radi s nekom grubom građom/debljim materijalom. Ja sam nešto raduckao s paletama, tanko sve, pa sam svakako morao bušiti predrupe, inače bi se sve rascijepilo. Jedino što me zeza što nemam i onaj impaktni odvijač, ili bar još jednu aku bušilicu, svaki čas šaltao sa borera na bitove :D a nije mi se nešto dalo uzeti staru žičanu bušilicu, pa da nju koristim. Možda naredni put :)

A ovo što sam pitao 2x4, mislio sam na inče i njihovu standardnu dimenziju. Nisam znao jesi li gdje u Americi :)

majstor.yoda

#563 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda » 15/07/2019 16:48

eh, da napokon i ja postanem punopravni clan ove teme. napokon sam napravio nesto od drveta. s obzirom da mi je prethodno iskustvo u radu s drvetom bilo cijepanje istih, ne mogu biti nezadovoljan. naravno, moglo je i bolje, ali kako mi je losa ubodna pila, a svakako je nisam ranije koristio, plus umjesto stola sam koristio panj, konacan rezultat je ok. ocekivano, imao sam gresaka u radu (pogresne strane spojio, pogresno nesto izrezao i slicno) sto se nadam da ce mi ubuduce pomoci da jos bolje radim, odnosno da pazim na odredjene stvari.
Image

Image

Image

Hakiz

#564 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz » 15/07/2019 16:49

:thumbup:

Palete?

majstor.yoda

#565 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda » 15/07/2019 17:21

Aha, od paleta. kontam, na njima mi je najbolje se uciti. pa onda mozda preci na nesto konkretnije. sestri napravio malu foteljicu.

Hakiz

#566 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz » 16/07/2019 13:11

Ja bih obratio pažnju kod namještaja na standarde.

Naime, kao što kod stepenica postoje standardi koliko je jedno gazište udaljeno od drugog, kolika je dubina gazišta, koliko je jedno gazište pomjereno po dubini od drugog itd, tako i kod stolica, stolova i kreveta postoje standardi koliko su visoka daska stola, sjedeća površina itd.

Nije da ne može i van standarda, ali lakše je kada treba za napravljeni krevet, stol ili fotelju kupiti nešto od "opreme".

Kod stepenica je već slijeđenje standarda mnogo važnije, jer ako je gazište plitko onda nema dovoljno mjesta za stopalo, kao i ako su razmaci između gazišta premali, preveliki ili neujednačeni, onda je pad skoro pa garantovan, pogotovo ako onaj ko koristi stepenice nešto nosi pa ne vidi kuda staje.

Standardi o stepenicama su prvo uspostvljeni u Engleskoj zato što je zbog neujednačenih stepenica broj poginulih, a naročito sluga i sluškinja koji su često nosili stvari u rukama i nisu vidjeli, u doba viktorijanske i edvardijanske Engleska bio ogroman.

majstor.yoda

#567 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda » 17/07/2019 18:55

Kontam sta hoces da kazes i slazem se s tobom. S tim da cu u nekim stvarima ipak morati malo da prilagodjavam potrebama. primjera radi, ovu foteljicu sam pravio za sestru, koja je 163cm i ima 52kg. s druge strane, ja sam 191cm, cirka 112kg. i vecina stvari mi ne pase kako treba :D

ali, naravno, ako ikad budem pravio ista ozbiljnije, morat cu dobro prouciti preporuke i slicno. zasad se samo igram i pokusavam skontati kako rjesavati koji problem kako ide. mada definitivno moram sto prije rijesiti pitanje radne povrsine, jer ova improvizacija po panjevima i slicno nikako nije optimalno rjesenje.

Hakiz

#568 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz » 17/07/2019 20:12

Što se radnog stola tiče.

Kako sam ograničen prostorom, ja sam sebi nabavio ovakav:

Image

Ali, kako iz slika vidim ti si u kući, ne u stanu.

AKo je tako, napravi ili nabavi sebi pravi sto, nešto kao ovo:

Image

Stege ne moraš odmah imati, iako je mnogo lakše sa njima, možeš ih kasnije dodati.

majstor.yoda

#569 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda » 17/07/2019 20:31

zivim u stanu, ali imam porodicnu kucu s garazom, koju planiram iskoristiti za potrebe ovog hobija. ovih dana bih trebao napokon raskrciti garazu i napraviti prostora, jer se tokom vremena svasta nesto nakupilo ovdje. ovakve stolove sam gledao na YT i zaista djeluju fenomenalno. medjutim, trenutno nemam ni blizu opreme da bih ga napravio. vjerovatno cu od nekih starih ostataka i komada namjestaja napraviti neku privremenu verziju, pa onda kad budem u prilici, napraviti pravi radni stol. cak i razmisljam o nekoj mobilnoj verziji, kako bih taj stol mogao izgurati ispred garaze, da vani rezem, brusim i busim. znam da tako nesto nece biti previse stabilno ni cvrsto, ali bi mi to zasad mozda bila fina opcija. jedini je problem sto, kao sto svako ko ima kucu zna, oko kuce ima puno posla, pa dok vikendom to obavim, ne ostane previse vremena za drvo.

naravno, da je vise para, vjerujem da bi bilo i vise vremena, jer bi se neki procesi ubrzali (rezanje, sarafanje i slicno). ali, polako, jedno po jedno :)

Hakiz

#570 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by Hakiz » 17/07/2019 21:12

Jednostavnije za napraviti od one tvoje stolice.

Ja bih samo stavio deblju radnu ploču, ali za početak sasvim dovoljno.

majstor.yoda

#571 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda » 17/07/2019 21:40

i mislio sam nesto ovakvo sklepati. uzeti stafle za okvir, a radni plocu mozda od tog starog namjestaja, vrata i bocne stranice. pa onda nekada napraviti bolju radni povrsinu. ne bih lijepio, tako da nece biti toliki problem zamijeniti je. s tim da bih ja vjerovatno isao na deblje noge. mozda zalijepiti i zasarafiti po dvije, da to bude jedna noga. cisto zbog stabilnosti i tezine

majstor.yoda

#572 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by majstor.yoda » 25/07/2019 12:00

Pozdrav ljudi. U nekom narednom periodu planiram praviti radni stol. Odustao sam od ideje korištenja dijelova starog namještaja. Kad pravim, da napravim da bar na nešto liči. Ispod ću staviti skicu, a ukratko da napišem šta mi je ideja.

Dakle, za okvir bih koristio štafle, koje su 5x8cm (čini mi se). Ne znam da li neko ima bolju ideju, šta uzeti. nisam nacrtao ovdje, ali bih stavio i poprečne grede pod radnu i donju ploču, da se ne bi uvijale.

Noge bih isto pravio od tih štafli, s tim da bih ih napravio tako što bih uz jednu u komadu stavio komade druge, ali ne identične dužne, već bi ostavio bih ostavio prostor (usjek) da se s gornje strane uklopi ram za radnu površinu, a pri dnu usjek gdje će ići poprečna štafla za jaču konstrukciju. Nadam se da će uz pomoć skice biti jasnije na šta mislim. Te noge bih jednu za drugu zašarafio i zalijepio, kako bi bile što jače i stabilnije.

Što se tiče radne površine, dvoumim se vezano za materijal. Razmišljao sam o oplati za šalovanje. Znam da su one pravo jake i dosta ravne. Ne znam koje su im cijene, pa ću to morati razmisliti. Ako budu preskupe, onda bih išao na šperploču. Savjet za koju minimalnu debljinu šperploče?
U vezi radne površine, ona neće biti knap s okvirom stola, već bi s prednje i jedne bočne strane prelazila jedno pet centi, kako bih mogao za taj višak pričvrstiti stege po potrebi. Kontra bočna i zadnja strana ploče i rama bi bili knap i te bih strane pričvrstio za zidove garaže, kako bi stol bio što stabilniji i manje se klimao.

Donje duge i bočne poprečne štafle, namijenjene za davanje čvrstoće konstrukciji, biće ram na koji bih stavio još jednu ploču, kako bi dobio na težini i samim tim i stabilnosti, ali i dodatnu skladišni prostor.

Naravno, volio bih napraviti bolji stol s debljim i kvalitetnijim materijalom, ali sam ograničen i finansijama i alatom na raspolaganju. Svaki savjet i ideje su dobro došle, pa recite šta mislite o ovoj mojoj ideji.
Image

didgeridoo

#573 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by didgeridoo » 18/09/2019 08:56

Ima li neko (Sarajevo i okolina) da vrsi uslugu rezanja oblice na daske? Moze br. telefona, adresa, lokacija,...

U pitanju je maslinovo drvo koje je inace tvrdo...

dadoka84

#574 Re: Obrada drveta - pravljenje namjestaja

Post by dadoka84 » 18/09/2019 10:21

Evo par radova :D

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Maraschino