Koji klima inverter uredjaj?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Locked
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#1 Koji klima inverter uredjaj?

Post by preludezalude »

Planiram da kupim neki klima-inverter ali nikako da se odlucim koji kupiti. Ne planiram nista posebno skupo. Treba mi 12-ka koja treba povremeno rashladiti 30-40 kvadrata i isto tako povremeno ugrijati. Stan inace ima odlicnu izolaciju i odlicno gradsko centralno grijanje, zato kazem ono POVREMENO. Zapelo mi za oko neki Lg uredjaj zbog izuzezno tihog rada unutrasnje jedinice ali grije samo do -10 i zapelo mi za oko neki Vivax zbog lijepog izgleda i moze grijati do -20. E sad... Vivax mi je bas neka zbrlj marka i cuo sam kako im brundaju vanjske jedinice, Lg obicnu klimu imam u vikendici koja besprijekorno radi vec 15 godina ali godisnje samo mjesec dana.
Ima li neko iskustava i misljenja?
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by vjesticanametli »

Imam panasonic u stanu vec 3 godine ni najmanjeg problema....ne znam teh detalje ali ako ti je bitno mogu muza pitati :-D
uglavnom pokriva stan od 55 kvadrata i grijanjem i hlaĐŽenjem :D ugraĐŽeno zbog grijanja jer toplane nisu bile dovoljne....radi necujno
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#3 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by rovac13 »

Od provjerenih kvalitetnih proizvodjaca u cijeni do oko 1000KM po meni best buy

1. fujitsu 12llcc....kosta oko 1050 KM.....nju bih uzeo ako mi treba jace grijanje...jer klima ima snage i grijala ove zime ljudima i na -25*C

2. daikin ftxb35c....kosta 950 KM......nema snage kao fujitsu......ali radi jako fino njezno tiho

Ja sam nedavno ubacio daikin u djecju sobu i klima se cini super......iako pored nje u dnevnoj imam fujitsu od 2000KM......znaci za male zahtjeve je ovaj daikin sasvim ok.......iance daikin je jedan od najjacih brendova u ovoj bransi ako ne i najjaci.......s tim sto je ovo njihov najjeftiniji model
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#4 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by zlo zlo »

12llcc, 1150(bez popusta za keš na 24 rata(uzeh na18), beskamatno)(za keš je tu 1050) i 150km 3 metra instalacije propisno napravljeno sve po bontonu.

Ja prezadovoljna :D

popodne uzela u klima centru, ujutro mi došli lerićevi dečki postavit, divota :mrgreen:
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#5 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by preludezalude »

rovac13 wrote:Od provjerenih kvalitetnih proizvodjaca u cijeni do oko 1000KM po meni best buy

1. fujitsu 12llcc....kosta oko 1050 KM.....nju bih uzeo ako mi treba jace grijanje...jer klima ima snage i grijala ove zime ljudima i na -25*C

2. daikin ftxb35c....kosta 950 KM......nema snage kao fujitsu......ali radi jako fino njezno tiho

Ja sam nedavno ubacio daikin u djecju sobu i klima se cini super......iako pored nje u dnevnoj imam fujitsu od 2000KM......znaci za male zahtjeve je ovaj daikin sasvim ok.......iance daikin je jedan od najjacih brendova u ovoj bransi ako ne i najjaci.......s tim sto je ovo njihov najjeftiniji model
Kakva je inace ova Fujitsu sto se tice glasnoce vanjske i unutrasnje jedinice?
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#6 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by rovac13 »

Tesko je objasnit buku jer se klime i koriste u razlicitim uslovima,a i ljudi imaju razlicita ocekivanja.

Meni buka unutarnjih jedinica uglavnom ne smeta.
Vanjske jedinice u hladjenju su skoro necujne.

Dok kod grijanja je situacija malo kompliciranija.
Neke klime su malo bucnije kad krenu minusi vani.Komresor se vrti na visokim freq.Ali te klime odlicno griju i u minusima.
Dok neke su programirane da se ne vrte u visoke freq pa ne stvaraju buku,ali im jako pada snaga grijanja sa minusima.

Moglo bi se reci da fujtisu klime spadaju u onu grupu koja dobro grije,ali hoce malo zagalamit kad se zalijece tek npr ako su vani minusi :-D

Svakako nije isto kad kupujes klimu od 1000KM ili od 2000KM bilo kojeg proizvodjaca.
Npr najjeftinija llcc ce dobro grijat ali ponekad zagalamit.
Dok ako uzmes ltca ona ce bit jos jaca a nece galamit.
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#7 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by preludezalude »

Kao sto sam spomenuo, primarna funkcija klime nece biti grijanje jer u Tuzli je odlicno gradsko centralno grijanje. Trebat ce grijati samo u onom prelaznom periodu prije pocetka sezone grijanja i poslije sezone, a tada su ipak temperature daleko iznad minusa. Ljeti ce hladiti ali ipak ne previse jer je ipak izolacija dobra i nova je stolarija. Znaci, kad se sve sabere...sluzit ce za povremeno hladjenje i povremeno grijanje ali ne u ekstremnim uslovima.
Bitnije mi je da je unutrasnja jedinica tiha tj da ne galami ako se nastima ne neki nocni rezim.
Posto se ti razumijes u tu tehniku, mozes li mi povuci neku paralelu i uporediti tu Fujitsu 12llcc i Lg P12EN i dati svoje misljenje?
Malo me buni i velicina unutrasnje jedinice kod tog Fujitsu modela. Male dimenzije su joj. Meni kao laiku, veca jedinica i bolje performanse ima... ali ocigledno to nije tako.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#8 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by zlo zlo »

preludezalude wrote:Kao sto sam spomenuo, primarna funkcija klime nece biti grijanje jer u Tuzli je odlicno gradsko centralno grijanje. Trebat ce grijati samo u onom prelaznom periodu prije pocetka sezone grijanja i poslije sezone, a tada su ipak temperature daleko iznad minusa. Ljeti ce hladiti ali ipak ne previse jer je ipak izolacija dobra i nova je stolarija. Znaci, kad se sve sabere...sluzit ce za povremeno hladjenje i povremeno grijanje ali ne u ekstremnim uslovima.
Bitnije mi je da je unutrasnja jedinica tiha tj da ne galami ako se nastima ne neki nocni rezim.
Posto se ti razumijes u tu tehniku, mozes li mi povuci neku paralelu i uporediti tu Fujitsu 12llcc i Lg P12EN i dati svoje misljenje?
Malo me buni i velicina unutrasnje jedinice kod tog Fujitsu modela. Male dimenzije su joj. Meni kao laiku, veca jedinica i bolje performanse ima... ali ocigledno to nije tako.
Ja za razliku od rovca nisam stručnjak, ali imam više klima doma(Mostar) i koristim redovno, puka potreba.

prije imala običnu klimu u sobi i nisam mogla spavat, ni zbog zraka ni galame itd Nikako. Nedavno stavih llcc , zadnjih 5-6 dana oko 4-5 ujutro spuštamo rolete i spavamo pod klimom, mora se, u tom režimu noćnoga tihog rada radi mi i po danu , i Vjeruj kao netko kome svaki zvuk smeta llcc je perfektan za to, ako ja mogu spavat pod njom, može svako :mrgreen:

Dapače čekam da muž ustane da pozatvara prozore i upali je :lol: :lol:
Promijenio mi se posve stav za spavanje pod klimom.

Lg kvalitetom nije ni blizu, mada bi tebi bila ok za tvoje potrebe, ali zamisli -20 vani a vama problem ko u Zenici nastane, pukne cijev, nešto i nemaš grijanje, e tada bi bio sretan da uzeo Fujitsu :D
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#9 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by preludezalude »

zlo zlo wrote:
preludezalude wrote:Kao sto sam spomenuo, primarna funkcija klime nece biti grijanje jer u Tuzli je odlicno gradsko centralno grijanje. Trebat ce grijati samo u onom prelaznom periodu prije pocetka sezone grijanja i poslije sezone, a tada su ipak temperature daleko iznad minusa. Ljeti ce hladiti ali ipak ne previse jer je ipak izolacija dobra i nova je stolarija. Znaci, kad se sve sabere...sluzit ce za povremeno hladjenje i povremeno grijanje ali ne u ekstremnim uslovima.
Bitnije mi je da je unutrasnja jedinica tiha tj da ne galami ako se nastima ne neki nocni rezim.
Posto se ti razumijes u tu tehniku, mozes li mi povuci neku paralelu i uporediti tu Fujitsu 12llcc i Lg P12EN i dati svoje misljenje?
Malo me buni i velicina unutrasnje jedinice kod tog Fujitsu modela. Male dimenzije su joj. Meni kao laiku, veca jedinica i bolje performanse ima... ali ocigledno to nije tako.
Ja za razliku od rovca nisam stručnjak, ali imam više klima doma(Mostar) i koristim redovno, puka potreba.

prije imala običnu klimu u sobi i nisam mogla spavat, ni zbog zraka ni galame itd Nikako. Nedavno stavih llcc , zadnjih 5-6 dana oko 4-5 ujutro spuštamo rolete i spavamo pod klimom, mora se, u tom režimu noćnoga tihog rada radi mi i po danu , i Vjeruj kao netko kome svaki zvuk smeta llcc je perfektan za to, ako ja mogu spavat pod njom, može svako :mrgreen:

Dapače čekam da muž ustane da pozatvara prozore i upali je :lol: :lol:
Promijenio mi se posve stav za spavanje pod klimom.

Lg kvalitetom nije ni blizu, mada bi tebi bila ok za tvoje potrebe, ali zamisli -20 vani a vama problem ko u Zenici nastane, pukne cijev, nešto i nemaš grijanje, e tada bi bio sretan da uzeo Fujitsu :D
Upravo ovakva informacija mi je trebala sto se tice glasnoce unutrasnje jedinice u nocnom rezimu. Ja imam obicnu Lg klimu u Mostaru i po noci u najtisem rezimu mi onaj zvuk bas smeta. A zimi u Tuzli... kvarovi na centralnom grijanju su uvijek moguci mada je to rijetkost u Tuzli. Ali nije lose imati rezervni plan za grijanje.
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#10 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by Dzontra_Volta »

Ima li ko iskustva sa ovim Daewoo klimama što se prodaju u Techno shopu? Dobra im cijena, inverter, 2 godine garancije, e.klasa A++, 12-ka za 679 KM.
Dobro zvuči.
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#11 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by sarajevowintwr »

Narode, da ne otvaram novu temu, zamolio bih znalce za pomoc. Koji izmedju ova dva klime uredjaja:
https://www.olx.ba/artikal/22310829/asy ... r-fujitsu/
https://www.olx.ba/artikal/21886883/mit ... ujitsu-lg/

Jedan je Mitsubishi a drugi Fujitshu...karakteristike tu negdje, jedan dostupan u LUKu a drugi u Čitluku?!

Inace koristio bi se za stan od 53m2 na Dobrinji 2, koji je cio u suncu. Prvenstveno hladjenje a po potrebi dogrijevanje kad toplane prikasne sa grijanjem.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#12 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by zlo zlo »

ni jednu u tom slucaju, tebi treba klima od 5kw :mrgreen:
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#13 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by sarajevowintwr »

zlo zlo wrote:ni jednu u tom slucaju, tebi treba klima od 5kw :mrgreen:
Dobro si...Logikom, svakako se ne moze cio stan grijati bez nekog multi sistema?!...
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#14 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by zlo zlo »

Može samo ako ima neki baš dobar raspored i na taj dobar raspored pravilno pozicionirana klima, a to nije baš česti slučaj. :D
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#15 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by sarajevowintwr »

zlo zlo wrote:Može samo ako ima neki baš dobar raspored i na taj dobar raspored pravilno pozicionirana klima, a to nije baš česti slučaj. :D
Moze li se jednim sistemom dobiti hladjenje prostorije u kojoj se nalazi klima a da se u ostalim prostorija koliko toliko osjeti hladan zrak :) jbg necu hladnjacu od stana da pravim sa multi sistemom
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#16 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by vanjki »

zlo zlo wrote:12llcc, 1150(bez popusta za keš na 24 rata(uzeh na18), beskamatno)(za keš je tu 1050) i 150km 3 metra instalacije propisno napravljeno sve po bontonu.

Ja prezadovoljna :D

popodne uzela u klima centru, ujutro mi došli lerićevi dečki postavit, divota :mrgreen:

gdje je klima centar u Sarajevu?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#17 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by zlo zlo »

vanjki wrote:
gdje je klima centar u Sarajevu?
Mostar, odmah preko puta mepasa na raskrsnici, neam blage za radnje u Sarajevo.
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#18 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by vanjki »

Hvala ti. Gledam gdje mogu naci 12 llcc u Sarajevu na rate?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#19 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by zlo zlo »

pa sudeći po piku,baš gledala, barem 2 radnje koje ti dala linkove u Sarajevu je imaju, samo nazovi pa pitaj, a ako ima radnje u gradu u koje možeš fizički doći, ima i plaćanje na rate. Nije klima žvaka.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#20 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by Haris.ba »

vanjki wrote:
zlo zlo wrote:12llcc, 1150(bez popusta za keš na 24 rata(uzeh na18), beskamatno)(za keš je tu 1050) i 150km 3 metra instalacije propisno napravljeno sve po bontonu.

Ja prezadovoljna :D

popodne uzela u klima centru, ujutro mi došli lerićevi dečki postavit, divota :mrgreen:

gdje je klima centar u Sarajevu?
U Butmiru? Tamo im je centrala?
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#21 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by bpsang »

Gledaj na koliko minusa ide zimi, a ljeti ce da hladi ,imam FUJICU na -15 a ove godine se pokazala dobro i na -20, trosi malo struje oko 800 W, Ni GREE nije los -20 mu je optimala takodje mali potrosac , ( inverter ) .Raspitajte se kod Hajrića ICENET , prva liga su ljudi ,
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#22 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by zlo zlo »

fujitsu je ipak klasu iznad gree :mrgreen:
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#23 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by mg »

Šta uzeti za stan od 65 m2?

Da grije i hladi...

Gdje je najbolje pogledati? Da odma ugovorim i ugradnju.
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#24 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by vanjki »

nisam nigdje nasao u Sarajevu fujitsu klimu 12llcc da moze na shoping karticu?
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#25 Re: Koji klima inverter uredjaj?

Post by zlo zlo »

koju ti to točnu karticu imaš? visa clasic je za kupovinu na rate. kod unicredit, znam jer i ja kupujem s njom je to srebrena. a kakve to radnje u sarajevo da nemaju na rate :P

Ovdje 10tak radnja, i svaka može na visu.
evo ovdje navodi da se može na rate kod partnera koji upisani, ima za sarajevo.
http://www.servis-covic.com/o-nama
Locked