Željena boja kose.. pomoć!

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
SandraB.
Posts: 87
Joined: 19/04/2012 13:46

#1 Željena boja kose.. pomoć!

Post by SandraB. »

Pozdrav svima, posebno zenskoj populaciji! :)

Moja priča je sljedeća... Imam problem sa kosom, tj. sa njezinom bojom, pa bih voljela da mi pomognete savjetima. Naime, imam dugu kosu koju sam, blago rečeno, upropastila farbanjem (naročito koristeći Palette farbu za kosu). Kosa mi jako opada, a brzo se i masti... :sad: E, sad, nije u tome problem jedini! Koristeći mnogobrojne boje, sada imam boju koju nisam željela - skoro crnu..Vec 4 mjeseca sam se ofarbala 3, 4 puta i svaki put mi je kosa sve tamnija i tamnija unatoč tome sto sam koristila svijetlije boje, ali nije ispalo ni blizu kao na kutijama! (uzimala sam i Garnierove farbe).
Danas sam se raspitala u jednom frizerskom salonu i rekli su mi da iz crne boje mogu izaci samo pramenovima :sad: a to ne zelim... Htjela bih imati boju čokolade, ili malo svijetliju... Moja pitanja su sljedeca:

1. Da li mogu bez hidrogena izaci iz crne u neku svijetliju boju, smeđu? Ako ne mogu, da li ce mi hidrogen mnogo upropastiti kosu?
2. Ako mogu izaci iz crne i bez hidrogena, dajte mi savjet gdje da se ofarbam, koji salon mi preporucujete, pod uvjetom da nije neki ekskluzivni salon koji ce mi uzeti 70 KM ili više :shock:
3. Konacno da li imate prijedlog za sampon koji ce rijesiti moje probleme sa kosom (koristim obični od Koprive, nema hemikalija, li opet ne pomaze..)

HVALA puno unaprijed! Spasile biste me nekim korisnim savjetima, jer me ovaj problem zaista muči... :cry:
Amoxicillin
Posts: 20
Joined: 17/08/2012 23:50

#2 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by Amoxicillin »

dajte i meni savjet za jaranicu, da ne otvaram novu temu :)
Kako da začas skine knu s kose? ako se prefarba nevalja :S a nezz cime da skine to brzo??
User avatar
sweet cherries
Posts: 53
Joined: 31/08/2010 16:05
Location: negdje na oblacima....

#3 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by sweet cherries »

crnu bez hidrogena tesko da mozes skinuti... ja sam isla na opciju s pramenovima jer ide postepeno i manje unistava kosu nego da se sve skida odjednom... jeste da duze traje, ja sam za nekih pola godine iz crne presla u plavu ali sam sacuvala kosu, a osim toga kosa sa pramenovima se manje masti, ja sam odustala od farbe totalno :D i da, naravno, ovo raditi iskljucivo u salonu, ne eksperimentisati kod kuce sama

a sto se generalno prolema sa kosom tice vichy ima dobre preparate za kosu mozes ih naci u apotekama. ja pored njih pijem merz spezial kapsule ( vitamini ) koji se preporucju za kozu, kosu i nokte i mogu reci da djeluje... mislim, ja sam ih pocela piti zbog noktiju ali mi puno bolje ucinak daju za kosu, al et.. nije ni to lose :D

nadam se da sam bar malo pomogla :)
User avatar
SandraB.
Posts: 87
Joined: 19/04/2012 13:46

#4 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by SandraB. »

sweet cherries wrote:crnu bez hidrogena tesko da mozes skinuti... ja sam isla na opciju s pramenovima jer ide postepeno i manje unistava kosu nego da se sve skida odjednom... jeste da duze traje, ja sam za nekih pola godine iz crne presla u plavu ali sam sacuvala kosu, a osim toga kosa sa pramenovima se manje masti, ja sam odustala od farbe totalno :D i da, naravno, ovo raditi iskljucivo u salonu, ne eksperimentisati kod kuce sama

a sto se generalno prolema sa kosom tice vichy ima dobre preparate za kosu mozes ih naci u apotekama. ja pored njih pijem merz spezial kapsule ( vitamini ) koji se preporucju za kozu, kosu i nokte i mogu reci da djeluje... mislim, ja sam ih pocela piti zbog noktiju ali mi puno bolje ucinak daju za kosu, al et.. nije ni to lose :D

nadam se da sam bar malo pomogla :)

Hmmm.. ne bih te pramenove, ta ideja mi se ne svidja nikako... :sad: Ako budem isla na opciju sa hidrogenom, ne znam da li mogu na neki nacin ublaziti posljedice nakon toga ?? Tj. moze li mi kosa ipak izgledati njegovano, lijepo i zdravo, bez obzira na to sto sam koristila hidrogen..ako neko zna neka napise...

Hvala puno na savjetima, pomogla si mi svakako, jos samo treba da 'skontam' sta cu i gdje... :)
User avatar
PeekABoo
Posts: 289
Joined: 31/07/2012 16:11

#5 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by PeekABoo »

A dekolorizacija?
Hrani kosu redovno nekim maskama i preparatima. Tako tretiranu kosu moras svako pranje hraniti.
User avatar
SandraB.
Posts: 87
Joined: 19/04/2012 13:46

#6 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by SandraB. »

PeekABoo wrote:A dekolorizacija?
Hrani kosu redovno nekim maskama i preparatima. Tako tretiranu kosu moras svako pranje hraniti.
Mozete li mi objasniti malo vise o tome? Postupak, gdje se radi itd.. jer sam bas po tom pitanju neznalac, s obzirom da imam jednostavnu, dugu kosu, jednom godinje odem frizeru da mi skrati i nikad nisam imala nikakvih problema...I koje preparate vi preporucujete?
User avatar
PeekABoo
Posts: 289
Joined: 31/07/2012 16:11

#7 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by PeekABoo »

.Mislim da frizerski salon Image radi dekolorizaciju.
Iskreno, ja to nisam nikada radila, ali znam za par slucajeva.
Dekolorizacija isto steti kosi, ali manje nego hidrogen.
A posto ti svoju kosu tretiras farbama, potrazi u ovim specijaliziranim prodavnicama masku za farbanu kosu. I jedno vrijeme svako pranje je tretiraj maskom da je malo oporavis.
Natalie_28
Posts: 17
Joined: 28/08/2012 11:45

#8 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by Natalie_28 »

Moja preporuka je da odes kod frizera, neka ti oni pomognu, jer imam osjecaj da ces sama samo gore napraviti i jos vise ostetiti kosu. Ako je boja crna, a zelis da bude svijetlija, nemoze preko noci. Moras biti malo strpljiva, njegovati je dobro prvo pa onda dalje. Najbolji nacin da budes svijetlija je da stavis puno tankih pramenova sa folijom i poslije dobro je njegovati i pustiti da dodje sebi, pa onda opet isto i voila. :)
User avatar
SandraB.
Posts: 87
Joined: 19/04/2012 13:46

#9 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by SandraB. »

Natalie_28 wrote:Moja preporuka je da odes kod frizera, neka ti oni pomognu, jer imam osjecaj da ces sama samo gore napraviti i jos vise ostetiti kosu. Ako je boja crna, a zelis da bude svijetlija, nemoze preko noci. Moras biti malo strpljiva, njegovati je dobro prvo pa onda dalje. Najbolji nacin da budes svijetlija je da stavis puno tankih pramenova sa folijom i poslije dobro je njegovati i pustiti da dodje sebi, pa onda opet isto i voila. :)
Hvala ali svakako ne bih ništa sama uradila, na svoju ruku, zato sam i pitala za savjete. Naravno da mi treba strpljenje, slazem se.. ;-) Hvala jos jednom svima..
*mima*

#10 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by *mima* »

Nikad ti nijedna boja nece ispast kao na kutiji.........smedju uvijek moras mijesat sa malo plave......ali uvijek treba mijesat boje.....pa ni frizeri te nece ofarbat sa jednom bojom.......a tebi je najbolje da odes kod frizera, jer si vec izgleda dosta unistila kosu...
User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#11 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by Sunrise00 »

ne radi pramenove... uradih plave prije godinu dana i dan danas kad odem frizeru svi mi kazu da se i dalje primijeti da je kosa ostecena tacno od toga jer se i dalje primijete malo. A od tih pramenova sam se ofarbala jedno 4-5 puta (tamno smedja mozda 2, nakon toga crvena koja mi je i sada)
elem, ne vrijedi, a i meni je kosa bila dosta svjetlija od crne...sto je tamnija hidrogen treba vise da djeluje koliko znam
User avatar
SandraB.
Posts: 87
Joined: 19/04/2012 13:46

#12 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by SandraB. »

Sunrise00 wrote:ne radi pramenove... uradih plave prije godinu dana i dan danas kad odem frizeru svi mi kazu da se i dalje primijeti da je kosa ostecena tacno od toga jer se i dalje primijete malo. A od tih pramenova sam se ofarbala jedno 4-5 puta (tamno smedja mozda 2, nakon toga crvena koja mi je i sada)
elem, ne vrijedi, a i meni je kosa bila dosta svjetlija od crne...sto je tamnija hidrogen treba vise da djeluje koliko znam
Pa nisam ni ja bas za pramenove, ali evo ne znam ni sta da radim... :roll:
Neki kazu "Moras hidrogen", drugi kazu "Uradi pramonove", treci preporucuju skidac boje... Ja samo zelim izaci iz crne i postici lijepu smedju boju iali da mi kosa bude zdrava i normalna, a ne iskrzana kao sto vidjam kod mnogih djevojaka koje su blajhale ili koristile previse peglu, uvijace,....itd..
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#13 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by LaCici »

Nista bez blajhanja. I ja sam iz crne izasla u smedju, ali meni je frizerka radila sa nekom kremom za skidanje boje, i tvrdi da to manje ostecuje kosu mada je meni ipak bila ostecena nakon 2 tretmana koliko se mora uraditi. Zaboravi da ces igdje naci za manje od 70 KM skidanje boje, meni je moja frizerka naplatila jednom 90 KM a drugi put 70 KM, a nije izvikani salon. Tako da moras biti spremna da das dosta love.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#14 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by kockica_kockica »

SandraB. wrote:
Sunrise00 wrote:ne radi pramenove... uradih plave prije godinu dana i dan danas kad odem frizeru svi mi kazu da se i dalje primijeti da je kosa ostecena tacno od toga jer se i dalje primijete malo. A od tih pramenova sam se ofarbala jedno 4-5 puta (tamno smedja mozda 2, nakon toga crvena koja mi je i sada)
elem, ne vrijedi, a i meni je kosa bila dosta svjetlija od crne...sto je tamnija hidrogen treba vise da djeluje koliko znam
Pa nisam ni ja bas za pramenove, ali evo ne znam ni sta da radim... :roll:
Neki kazu "Moras hidrogen", drugi kazu "Uradi pramonove", treci preporucuju skidac boje... Ja samo zelim izaci iz crne i postici lijepu smedju boju iali da mi kosa bude zdrava i normalna, a ne iskrzana kao sto vidjam kod mnogih djevojaka koje su blajhale ili koristile previse peglu, uvijace,....itd..
Koja je tvoja prirodna boja kose? Da li je crna ili neka svjetlija nijansa?

Nemoj sama nista raditi, jer ces samo jos vise unistiti kosu. Moj savjet ti je da odes u frizerski salon mozda u vise njih i da vidis sto ce ti oni reci. Odmah im daj do znanja da ne zelis hidrogen pramenove itd...Tako ces dobiti barem neke odgovore na svoja pitanja.
User avatar
SandraB.
Posts: 87
Joined: 19/04/2012 13:46

#15 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by SandraB. »

kockica_kockica wrote:
SandraB. wrote:
Sunrise00 wrote:ne radi pramenove... uradih plave prije godinu dana i dan danas kad odem frizeru svi mi kazu da se i dalje primijeti da je kosa ostecena tacno od toga jer se i dalje primijete malo. A od tih pramenova sam se ofarbala jedno 4-5 puta (tamno smedja mozda 2, nakon toga crvena koja mi je i sada)
elem, ne vrijedi, a i meni je kosa bila dosta svjetlija od crne...sto je tamnija hidrogen treba vise da djeluje koliko znam
Pa nisam ni ja bas za pramenove, ali evo ne znam ni sta da radim... :roll:
Neki kazu "Moras hidrogen", drugi kazu "Uradi pramonove", treci preporucuju skidac boje... Ja samo zelim izaci iz crne i postici lijepu smedju boju iali da mi kosa bude zdrava i normalna, a ne iskrzana kao sto vidjam kod mnogih djevojaka koje su blajhale ili koristile previse peglu, uvijace,....itd..



Nemoj sama nista raditi, jer ces samo jos vise unistiti kosu. Moj savjet ti je da odes u frizerski salon mozda u vise njih i da vidis sto ce ti oni reci. Odmah im daj do znanja da ne zelis hidrogen pramenove itd...Tako ces dobiti barem neke odgovore na svoja pitanja.
Prirodna boja mi je tamno smeđa... Bila sam u vise salona i svaka frizerka mi je rekla da mi MORA staviti hidrogen, ali da ce biti nekakav "blagi"... :sad: Tako da, jos uvijek, pojma nemam sta da radim...
Koja je tvoja prirodna boja kose? Da li je crna ili neka svjetlija nijansa?
User avatar
Eluveitie
Posts: 2772
Joined: 15/09/2012 00:13
Location: Winterfell

#16 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by Eluveitie »

Bila sam crna, i htjela tako na relativno zdrav način preći u svjetliju. Čula sam za nekog izvikanog frizera, lafo nešto kao skidanje farbe. I odem tako platim 100 km i hajde fino ispadne, smeđe ..ok. Nakon toga, gledam prijateljicu kako se blajha i skontam da je mene taj famozni frizer izblajhao pa onda stavio smeđu farbu. :/ ( plavi prepoznatljvi smrdljivi prah, a ranije nisam imala iskustva s tim)
Nakon toga za daljnje prelaske sam sama bila svoj majstor, uspješno na svu sreću. Ali to je prvenstveno jer imam zahvalnu kosu. ( držati maximalno 15 minuta, pa se kasnije ofrbati u željenu boju)

Bilo kakav pokušaj farbanja ili bilo šta na crnu kosu nema smisla. Zbog tvojih problema sa kosom, preporučujem da ipak odeš na pramenove. ( I to je blajhanje, ali nadat se- djelimično. A sačekati da izraste znači pola godine nositi kapu :( )

Za oporavak nakon farbanja, inače koristim onaj Garnier Gliss crni.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#17 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by male_okice »

mislim da bez blajhanja ti tu neces postici nista...crna je takva da onaj pigment ostaje bas dugo...ja sam se zeznula: bila crvena i htjela se opet vratiti u smedje i kupim neku tamno smedju i postajem crna totalno...na moju skroz svijetlu put izgledala sam kao ona iz Adams Family :lol: kosa mi je ista bila poprilicno losa...sta sam ja uradila sacekala mjesec dana dok se nije boja malo isprala i stavila kanu iz lusha...kosa je bila boljeg kvaliteta ali boja se nije nesto primila...svo vrijeme sam koristila crni gliss kur sampon i regenerator u spreju...stvarno su odlicni kosa bude mehka i bas lijepa. dalje sam je pustala da malo izraste i onda otisla i skroz se osisala na kratko...to sisanje sam planirala vec dugo pa mi je ostecena kosa bila pomalo i izgovor za to.

mozda ne bi bilo lose da i ti se malo osisas ne moras skroz ako bas volis dugu kosu ali jedno 10-15 cm da skines onaj najgori sloj koji se vjerovatno natalozio na dnu...i isto pusti je ne znam koliko imas strpljena za to...ali mozda bi ti najbolje bilo da se prestanes farbati skroz jedno vrijeme-npr 4-5 mjeseci barem i onda kad se ta boja dobro ispere odes frizeru i ofarbas se...kosa se moze obnoviti sama samo je treba pustiti...bojim se da bi napravila samo jos gore tretirajuci je opet farbom blajhom i sl stvarima...
NeyTheHa
Posts: 84
Joined: 08/08/2012 10:48

#18 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by NeyTheHa »

Prvo i prvo, ne pokusavaj kuci sama, iako sve dodje na papiru u kutijici boje napisano, iz crne istjerati je jako tesko (ok bi bilo da se sama farbas kad bi samo onako odrzavala neku boju il sta ja znam, al takav prelaz...)

Pramenovi su mozda manji sok za kosu, pomalo izlaziti iz boje ako vec nemas strpljenja da se to ispere, ali iskreno, ako ces samo malo skidati boju (a ocito hoces jer ides u smedje) ne mislim da bi kratkotrajno drzanje blansa na kosi pretjerano joj naskodilo u poredjenju sa pramenovima...

Sto se tice sampona ja koristim Gliss, i to koristila sam onaj zuti providni, smedji sa nekim uljem i roskasti (obicno ciljam na one za ostecenu, suhu kosu ili za "hair like silk" :D) - iskreno svi su mi bili super jer mi ne ulijepi se kosa nego lici na nesta makar dva dana...

Moj ti je savjet kratko blans pa farbati, a kasnije kosu toviti uljima (npr. orahovo ulje) i maskama, serum na vrhove (avonov zeleni serum :thumbup: )...

A sto se tice salona moja preporuka ide Arneli u Cibusu, ona mene farba i uvijek mi ispadne boja koju sam htjela, jer, sto je bitno, kaze mi ako se nesto ne moze postici iz prvog puta i slicno...
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#19 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by blesava »

SandraB. wrote:
sweet cherries wrote:crnu bez hidrogena tesko da mozes skinuti... ja sam isla na opciju s pramenovima jer ide postepeno i manje unistava kosu nego da se sve skida odjednom... jeste da duze traje, ja sam za nekih pola godine iz crne presla u plavu ali sam sacuvala kosu, a osim toga kosa sa pramenovima se manje masti, ja sam odustala od farbe totalno :D i da, naravno, ovo raditi iskljucivo u salonu, ne eksperimentisati kod kuce sama

a sto se generalno prolema sa kosom tice vichy ima dobre preparate za kosu mozes ih naci u apotekama. ja pored njih pijem merz spezial kapsule ( vitamini ) koji se preporucju za kozu, kosu i nokte i mogu reci da djeluje... mislim, ja sam ih pocela piti zbog noktiju ali mi puno bolje ucinak daju za kosu, al et.. nije ni to lose :D

nadam se da sam bar malo pomogla :)

Hmmm.. ne bih te pramenove, ta ideja mi se ne svidja nikako... :sad: Ako budem isla na opciju sa hidrogenom, ne znam da li mogu na neki nacin ublaziti posljedice nakon toga ?? Tj. moze li mi kosa ipak izgledati njegovano, lijepo i zdravo, bez obzira na to sto sam koristila hidrogen..ako neko zna neka napise...

Hvala puno na savjetima, pomogla si mi svakako, jos samo treba da 'skontam' sta cu i gdje... :)
ja koliko znam svaka farba ima hidrogen, ovdje ti vjerovatno mislis na blans kojim se izvlace plavi pramenovi? bez blansa tesko da češ ista postici. moj ti je savjet da odes kod frizera i posavjetujes se, da nebi napravila jos veci haos na glavi. ili jednostavno sacekaj dok izraste, pusti svoju kosu i postepeno isisavaj. treba ce vremena, ali mislim da je to najbolja opcija za tvoju kosu da bi se malo oporavila.
edwardmaya
Posts: 1
Joined: 19/09/2012 15:40

#20 Re: Željena boja kose.. pomoć!

Post by edwardmaya »

Povremeno idem u Bosnu i Hercegovinu radi posla. Zanima me da li smijem nositi oružje koje služi za samoobranu, ali ne i za ubojstvo. To se kod nas u Hrvatskoj zove oružje "C" i "D" kategorije i može se slobodno nositi, samo što se oružje tipa C mora prijaviti policiji 8 dana nakon kupnje, a oružje D se ne mora prijaviti.

Oružje tipa C je: Plinski pištolj koji izbacuje suzavac, papar, sredstvo za omamljivanje... kao i Jet Protector.
Oružje tipa D je: Nož koji nije skakavac (bez sječiva pod oprugom), elektro šoker, sprej suzavac.

E sad, mene zanima kako stoje svari u Bosni i Hercegovini? Trebao bi u Sarajevo poslom pa ću boraviti na području FBiH i na području RS. Što tamo zakon kaže o ovakvim spravicama
Post Reply