domaće pivo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Zis
Posts: 112
Joined: 08/08/2007 13:06

#1176 Re: domaće pivo

Post by Zis »

Ma razumijemo se profesore, taj dan vec mi je bilo previse problema. Znam o cemu pises ali sam svjesno isao na rizik. Drugi dio slada koji je ostao mozda sutra skuham pa cu raditi sa rehidriranim kvascom. Danas sam racunao kolicinu sladovine na kraju kuhanja i izgleda da sam dobio 25-26 litara. Zato je OG bio malo vise od 1042. Isparilo je cca 3,5 litara. Sta misli je li to malo isparilo. I jos nesto ni slucajno necu prckati nista oko fermentora jer mi nisu ni blizu (dobra stvar). Danas fino mirise po pivi u sobi za fermentaciju. :-)
Leftist
Posts: 233
Joined: 04/10/2011 09:28

#1177 Re: domaće pivo

Post by Leftist »

Zis wrote:
lordd wrote:
Leftist wrote: Cijena izadje $28.30 USD (42-43 KM) sa postarinom ali ja sam uzeo najvece moguce pakovanje. Brewer mi je rekao da to necu potrosit' dovijeka tako da se mozemo dogovoriti, kada stigne, da ti prodam pola po jedinstvenoj cijeni od 20 KM :D :D
zainteresovan sam.. javi kad stigne..
I ja takodje ako vam je puno dijeliti na pola :)

kad mi dodje star san vidjet' cu koliko je to pa da podijelimo na tri dijela eventualno ako ga bude dosta :)
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1178 Re: domaće pivo

Post by brewer »

Zis wrote:Ma razumijemo se profesore, taj dan vec mi je bilo previse problema. Znam o cemu pises ali sam svjesno isao na rizik. Drugi dio slada koji je ostao mozda sutra skuham pa cu raditi sa rehidriranim kvascom. Danas sam racunao kolicinu sladovine na kraju kuhanja i izgleda da sam dobio 25-26 litara. Zato je OG bio malo vise od 1042. Isparilo je cca 3,5 litara. Sta misli je li to malo isparilo. I jos nesto ni slucajno necu prckati nista oko fermentora jer mi nisu ni blizu (dobra stvar). Danas fino mirise po pivi u sobi za fermentaciju. :-)
koliko je isparilo zavisi od puno stvari (temperatura prostorije, koliko si jako kuhao i širina lonca). 3,5 litara nije malo, ali nije ni puno. to je taman. koliko se sjećam moj recept je predvidio puno manji gubitak vode kod isparavanja (oko 1,9 litara) :? ne mogu stvarno da se sjetim i pohvatam kome sam šta dao i s kim sam šta pričao....


uglavnom, samo ti to ostavi i uradi onako kako sam ti rekao sa mjerenjem uzoraka. do tada ribaj flaše jer oko toga ima puno posla :)

ti si automatski u prednosti, čuj soba za fermentaciju.... ja nemam ni spavaću kako treba :lol: :D
User avatar
Zis
Posts: 112
Joined: 08/08/2007 13:06

#1179 Re: domaće pivo

Post by Zis »

Ma nije samo soba nego citava kuca, rezervisao sam sebi sprat i garaze sa podrumom. Samo dok sredim podrum, sav ukopan u zemlju 10-12 stepeni tokom citave godine. To ce biti posao, sad malo maste: jedno 4 inox fermentora od 50 lit. sa kosim dnom i na konju sam. Bice i to nadam se samo polako.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1180 Re: domaće pivo

Post by brewer »

Zis wrote:Ma nije samo soba nego citava kuca, rezervisao sam sebi sprat i garaze sa podrumom. Samo dok sredim podrum, sav ukopan u zemlju 10-12 stepeni tokom citave godine. To ce biti posao, sad malo maste: jedno 4 inox fermentora od 50 lit. sa kosim dnom i na konju sam. Bice i to nadam se samo polako.

:thumbup:
User avatar
Zis
Posts: 112
Joined: 08/08/2007 13:06

#1181 Re: domaće pivo

Post by Zis »

brewer wrote:
Zis wrote:Ma nije samo soba nego citava kuca, rezervisao sam sebi sprat i garaze sa podrumom. Samo dok sredim podrum, sav ukopan u zemlju 10-12 stepeni tokom citave godine. To ce biti posao, sad malo maste: jedno 4 inox fermentora od 50 lit. sa kosim dnom i na konju sam. Bice i to nadam se samo polako.

:thumbup:
Kad se sjetih, jos cuvam jednu flasu Buky-evog piva, da probas pobjednicko.
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#1182 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

Leftist wrote:
lordd wrote:
Leftist wrote:Nakon par dana probah i drugo pivo koje mi je poklonio drug brewer :)
Blizi se dan pravljenja mog prvog piva, jos 15tak dana nadam se, dok stigne termometar i star san.
Gdje si narucio starsan? Koliko te izasla postarina? Aj ako je povoljno nesto da i ja narucim...

http://www.beerandwinebrewing.com/star- ... ite_review

evo link

Cijena izadje $28.30 USD (42-43 KM) sa postarinom ali ja sam uzeo najvece moguce pakovanje. Brewer mi je rekao da to necu potrosit' dovijeka tako da se mozemo dogovoriti, kada stigne, da ti prodam pola po jedinstvenoj cijeni od 20 KM :D :D

Ako se bude dijelilo na tri dijela i ja sam zainteresovan za dio, a moze i pola ako neko nije vec rezervisao!
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1183 Re: domaće pivo

Post by brewer »

evo upravo sam probao jedno fino pivo, pa da napišem par riječi. radi se o belgijskom pale ale, blonde pivu Noblesse iz pivare Brouwerij De Dochter van de Korenaar. pakovanje je 0,66 mL, a rok trajanja s obzirom da se radi o finom, nepasteriziranom pivu je JAN 2014. u boci se vidi neuobičajeno bogat sediment na dnu, dakle hrpa kvasca.

sadržaj alkohola je 5,5%.

Image

prije svega, jako mi je drago kad ovako skuplje i kvalitetnije pivo podsjeća na moja domaća piva. :D refermentacija u bocama daje taj posebni svježi šmek koji je nemoguće postići kod komercijalnih lagera. boja mu je nekih 5-7 EBC, a s obzirom da se radi o blonde pivu to je sasvim ok. pjena je lijepa, mada bi mogla biti nešto konzistentnija, umjereni lacing je ipak ostao na čaši. karbonizacija je umjerena.

u nosu tropsko voće, ananas, mango, i iako zaista nemam informaciju, zakleo bih se da je u ovom pivu, između ostalih, korištena i sorta hmelj Nelson Sauvin čija mi aroma nikad neće izaći iz nosa i dao bih sad 100EUR na opkladu da je to baš taj hmelj. :D osim toga, ovo pivo poprilično daje na kvasac, samo što nije to onaj ekstremno belgijski kvasac pun estera, nego daleko neutralniji. očigledno da im nije bio cilj da u ovom pivu dominiraju esteri, nego hmeljne i sladne arome.

punoća okusa nije izražena, "tijelo" je tanko, tako da je ovo vrlo pitko i osvježavajuće pivo kakav zapravo i treba biti blonde. gorčina je poprilično visoka i mislim da se kreće oko 35 IBU.

kada sam istočio na kraju i kvasac sa dna u čašu, lijepo se zamutilo, a na jeziku se osjetila "pjeskasta" tekstura i jači okus kvasca. dakle, moja dnevna doza vitamina B kompleksa je ovim zadovoljena :D

e sad, pivo je plaćeno oko 4 EUR i s obzirom na cijenu mislim da nije opravdalo moja očekivanja. ovakva piva su vrlo jednostavna za kloniranje i ništa se posebno ne ističe, tako da ovo pivo ne bih ponovo kupio, a teško da bih ga i klonirao s obzirom na toliko inspiracije koju mogu pokupiti od drugih belgijanaca. s druge strane, s aspekta prosječnog pivopije, ovo pivo bi moglo biti zanimljivo jer ima taj "tropski" karakter i ipak ima svoju specifičnost koja nije za odbaciti. zavisno od ponude na koju naiđete, ovo bi mogao biti i dobar izbor u nekoj lošijoj ponudi. moja ocjena je 6/10.
lordd
Posts: 54
Joined: 12/07/2012 11:46

#1184 Re: domaće pivo

Post by lordd »

Image

Evo skoro sam odradio jedan beertasting belgijskih piva u jednoj stranoj kafani.. poredao sam ih po tome koja su mi najbolje sjela, Westmalle mi je najbolje sjeo od svih...
Bilo je veselo te veceri ;)
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1185 Re: domaće pivo

Post by brewer »

evo probah i drugo pivce pa da koju napišem i o ovom. radi se o ohara's irish pale ale pivu. već sam pisao o ohara's stout-u i ohara's irish redu. njihov stout je definitivno odličan. ovdje se radi o irish pale ale-u koji je na granici nekog IPA-a. pivo je suho hmeljeno što je super! ovaj ljepotan ima boju od cca. 20-25 EBC.


Image

pjena je čvrsta, ali se brzo pretvorila u "cap" koji je ostao na pivu do samog dna. kao i kod prethodnog piva, lacing je umjeren. u nosu se na prvu osjeti hmelj sorte Cascade koji jednostavno nije moguće promašiti ako ste ga jednom probali i registrovali u mozgu. to je ta grapefruit aroma koja se osjeti i u Sierra Nevada Pale Ale-u i ovo pivo definitivno podsjeća na moj domaći SNPA. Pošto se radi o tipičnom američkom hmelju koji se koristi u američkim pale ale-ovima, ovo teško da može nositi epitet "irski", ali klasifikacija mi ništa ne znači, sve dok ovako lijepo sjeda ovo pivo. ono što mi se posebno sviđa je dobar balans između sladnog i hmeljnog karaktera, sa blagim naglaskom na hmeljnu stranu. u aftertaste-u ipak ostaju jasno diferencirani okusi specijalnih sladova i može se pretpostaviti da je ovdje uz bazni, korišten i Biscuit slad.

punoća okusa je zaista izražena i "tijelo" je prepoznatljivo i stvarno se može osjetiti. ovo pivo je najvjerovatnije imalo FG oko 1.012, ali sigurno ne niže od toga.

sigurno bih kupio još i žao mi je što nisam. moja ocjena za ovo pivo je 8/10. radi se o vrlo dobrom pivu, posebno ako se uzme u obzir činjenica da je suho hmeljeno i da je cijena prihvatljiva.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1186 Re: domaće pivo

Post by brewer »

ohoho lordde, fino, fino. radi se većinom o belgijskim trapističkim klasicima. sva piva sa te slike su mi u notesu kao checked :D

sada fino probaj američku pivarsku školu - APA, IPA itd....ako trebaš savjet gdje otići javi se na pp. :evil:

p.s. od belgijanaca obavezno probaj još tripel karameliet :wink:
lordd
Posts: 54
Joined: 12/07/2012 11:46

#1187 Re: domaće pivo

Post by lordd »

i zaredao sam trapiste, jos mi ostao Achel da kompletiram... a nekidan sam probao prvi put SNPA, nema sta odlicno je :thumbup:
AleksandarV
Posts: 36
Joined: 21/09/2008 18:47

#1188 Re: domaće pivo

Post by AleksandarV »

Prema jednom od prvih Brew-erovih recepata kuha se engleski biter.
Hidrometar, airlock i termometarska traka su tu, suđe uglavnom.
Ostali su da se poruči kvasac, hmelj i sladovi iz recepture.

Size: 23 L
Efficiency: 75,0%
Attenuation: 75,0%
Calories: 153,26 kcal per 12,0 fl oz

Original Gravity: 1,046 (1,040 - 1,048)
|====================#===========|
Terminal Gravity: 1,012 (1,008 - 1,012)
|======================#=========|
Color: 10,59 (5,0 - 16,0)
|================#===============|
Alcohol: 4,53% (3,8% - 4,6%)
|======================#=========|
Bitterness: 33,7 (25,0 - 40,0)
|=================#==============|

Ingredients:
4,7 kg (94,0%) 4,7 kg Pilsner Malt - added during mash
0,3 kg (6,0%) 0,3 kg Crystal Malt 120 EBC - added during mash
25 g (33,3%) 25 g Northdown (8,6%) - added during boil, boiled 60 m
25 g (33,3%) 25 g East Kent Goldings (5,0%) - added during boil, boiled 20 m
25 g (33,3%) 25 g East Kent Goldings (5,0%) - added during boil, boiled 5 m
1 ea 1 ea Fermentis S-04 Safale S-04
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#1189 Re: domaće pivo

Post by landlord »

Ovaj vikend sam isao do jednog lokalnog home brew shopa i malo razgledao opremu koju imaju i usput popricao sa dva lika koja su kuhala pivo. Jedan je kuhao Ale a drugi lager. Kaze da ga drzi u frizideru. Imaju zaista odlicnu selekciju sladova i imaju svoj mlin koji mozes da koristis besplatno ako kupis nesto kod njih ili platis pola dollara i meljes.
Od opreme nemaju bas neki veliki izbor. Oekivao sam dosta vise.

Sto se tice piva ovaj vikend sam pio Dogfish head 90-min IPA koji mi je super legao. Bas dobro pivo.
Takodjer sam pio i Bell's Java stout koji mi je na prvu bio odlican. Zaista jako izrazen okus kafe u pivu. Iako nema puno alkohola (cini mi se oko 7.5%) nekako bas udara. Nakon 4 popijena piva prvu noc, nekako sam zavrsio jos 2 slijedeci dan. Ne vjerujem da cu ga uskoro ponovo piti.
Na zalost nisam napravio ni jednu sliku.
Veceras je zena kupila Bell's Pale Ale koji sam samo probao par gutljaja i na prvu mi se cini dosta gorak. Detaoljnije cu o njemu sutra nakon ispijene cijele flase. :)

I konacno sam nasao odgovarajuce washere za MLT. Ispod vanjskog sastava propustio je dvije tri kapi za nekih pola sata. Nadam se da ce to biti ok. Ostavit cu ga preko noci pa cu ujutro vidjeti kakva je situacija.
AleksandarV
Posts: 36
Joined: 21/09/2008 18:47

#1190 Re: domaće pivo

Post by AleksandarV »

Pronašao sam uvoznika La Trappe piva.
Mogu se kupiti ali jedino po porudžbini, pošto ih rijetko dostavljaju u BiH. Ista ona koja se mogu naći u Banja Luci.
Ovo je spisak sa VPC

LA TRAPPE PIVO BOCK 0,33l boca kom 2,67
LA TRAPPE PIVO DUBBEL 0,33l boca kom 2,53
LA TRAPPE PIVO DUBBEL 8x0,50l boca kom 8,16
LA TRAPPE PIVO ISIDOR 0,33l BOCA kom 2,67
LA TRAPPE PIVO QUADRUPEL 0,33l boca kom 2,82
LA TRAPPE PIVO QUADRUPEL OAK 0,375l kom13,71
LA TRAPPE PIVO SAMARANTH 0,33l boca 3,31
LA TRAPPE PIVO TDBA 0,33l boca 2,02
LA TRAPPE PIVO TRIPEL 33CLboca 2,67
LA TRAPPE PIVO TRIPEL 8x0,50l boca 8,59
LA TRAPPE PIVO URTHEL SAMARANTH 0,33l boca 3,40
LA TRAPPE PIVO WITTE TRAPIST 0,33l boca kom 2,24

Pa ako ima zainteresovanih da poručimo.
User avatar
shunj
Posts: 15
Joined: 19/05/2007 01:47

#1191 Re: domaće pivo

Post by shunj »

danny_boy wrote:Imao sam priliku par puta posjetiti tu pivnicu. Pivo koje sam pio je "mrki medvjed",
toliko mi se sivdjelo da nisam drugo ni pomišljao naručivati.
Mislim da će se uskoro ukazati ponovo prilika da posjetim tu pivnicu (aBd), pa ću
probati i ostala piva iz ponude.
Hrana im je isto tako vrhunska, cijene su jako povoljne kad se gleda kvaliteta piva,
veličina porcija...
Moja preporuka za ovu pivnicu.
Super, pravo si me obradovo. Plasio sam se da nije, ko sto cesto jeste, u pitanju samo neka sminkerija sa dobrom pricom i tankim pivom. Trebo si, ako nista onda zbog gospode Marije Juric, zavrnut jednu Gricku Vjesticu. I jelovnik je prva liga. Cim se potrefim u Zagrebu idem.

brewer wrote:hmelj je lopatom dodavan alkohol 7%. gorčina 50 IBU. ispalo je odlično zaista. mada je par ljudi kojima sam ponudio, nakon prvog gutljaja napravilo facu kao da su zagrizli zelen orah
Tu oko 6-7% alkohola i jesu najljepsi "regularni" IPA-i. Jos kad su "citrusasti" (ne znam bolju rijec), perfektni za ljeta, moze ih se popit. Zimi vise preferiram IIPA, Imperial Stout, jaca piva generalno.

Nego, makar dva puta si predlozio Tripel Karmeliet sto je i meni jedno od drazih piva. Puno drazi od, takoder njihovog (Bosteels Brewery), Kwak-a.
E oni rade, siguran sam da znas, i ovaj treci Deus (Brut des Flanders) koji mi je zagonetan.
Na Wikipedia kazu: "Tokom "brewing" procesa, fermentirano je preko mjesec dana sa dva kvasca, refermentirano u sampanjskom regionu u Francuskoj (ne objasnjavaju sta i kako), onda flasirano, nakon cega je ostavljeno 9 mjeseci u podrumu i rotirano nedelju dana, i onda je kvasac otklonjen. Proces druge fermentacije i pohranjivanja je jos poznat kao Methode Champagnoise ili Methode Traditionelle".
Sta sad kao flasiraju ga pa onda otvore da uklone kvasac (filtriranjem ili kako). Znam da si ranije nekom objasnjavo, u vezi kloniranja kvasca ako se dobro sjecam, da nesto slicno pivari u Belgiji rade (kako im se kvasac ne bi mogo zavrnut). Sta ovo pivo cini toliko posebnim da je 3.5 puta skuplje od vecine ostalih "skupih" piva? Je li ova "tradicionalna metoda" (i da li je u proizvodnji pjenusaca i piva ista) u pitanju, kvalitetniji sastojci ili cisto stvar prestiza? Pivo samo po sebi je sampanjsko zlatne boje, cisto, suptilnih vocnih ukusa, blize sampanjcu po mnogim karakteristikama (suprotno ocekivanjima). 11.5% alkohol.
Ajd ako te ne mrzi pojasni laiku o cemu se radi.
Ovaj O'Haras Irish izgledom isti ko tvoj ESB.

lordd wrote:Westmalle mi je najbolje sjeo od svih...
Dobra paleta drug. Ja ga obozavam pogotovo Tripel, savrseno pivo u pravom smislu te rijeci.

landlord wrote:Sto se tice piva ovaj vikend sam pio Dogfish head 90-min IPA koji mi je super legao. Bas dobro pivo.
Takodjer sam pio i Bell's Java stout koji mi je na prvu bio odlican. Zaista jako izrazen okus kafe u pivu. Iako nema puno alkohola (cini mi se oko 7.5%) nekako bas udara. Nakon 4 popijena piva prvu noc, nekako sam zavrsio jos 2 slijedeci dan. Ne vjerujem da cu ga uskoro ponovo piti.
Mozda si malo pretjero sa stout-om, njih je bolje 1-2 i kapak. Ali i ja sam za vikend isto pretjero takoder sa stout-om i skonto da nisam trebo.
Nisam pio ovaj Bell's Java ali sam ga malo pogledo na mrezi i zvuci odlicno. Uzecu ga ovih dana, legnu pravo u ove jesenske dane.
Ja sam pio, i preporucujem ga pod obavezno, Old Rasputin Russian Imperial Stout, 9% alkohol. Dominantan ukus crne cokolade i karameliziranog suhog voca, nevjerovatno pitak. Samo mogu reci, izuzetno dobro pivo. Jedan od najboljih stout-a/porter-a koje sam ikad pio.
Drago mi je da ti se 90-min svidio. Ako slucajno naletis na Sweetwater IPA (Atlanta, GA) s ovog "prljavog juga" obavezno probaj. Laksi je, 6.3% alkohol, onako za svaki dan pivo koje ti nece dosaditi. Strasan IPA.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1192 Re: domaće pivo

Post by brewer »

shunj wrote:Na Wikipedia kazu: "Tokom "brewing" procesa, fermentirano je preko mjesec dana sa dva kvasca, refermentirano u sampanjskom regionu u Francuskoj (ne objasnjavaju sta i kako), onda flasirano, nakon cega je ostavljeno 9 mjeseci u podrumu i rotirano nedelju dana, i onda je kvasac otklonjen. Proces druge fermentacije i pohranjivanja je jos poznat kao Methode Champagnoise ili Methode Traditionelle".
Sta sad kao flasiraju ga pa onda otvore da uklone kvasac (filtriranjem ili kako). Znam da si ranije nekom objasnjavo, u vezi kloniranja kvasca ako se dobro sjecam, da nesto slicno pivari u Belgiji rade (kako im se kvasac ne bi mogo zavrnut). Sta ovo pivo cini toliko posebnim da je 3.5 puta skuplje od vecine ostalih "skupih" piva?
šampanoaz metoda podrazumijeva staru tehniku uklanjanja sedimenta kvasca iz šampanjca. prilikom refermentacije u bocama stvarala se velika količina sedimenta, pa ga je bilo potrebno ukloniti. to se radilo tako što su boce okretane naopako, a onda ide ta rotacija što si ti napisao, odnosno svaki dan se okreću boce,da bi sav kvasac pao u sami grlić boce. kad se sav kvasac istaloži u sam grlić, onda se boce zabiju u led tako da se u grliću smrzne sav taj talog kvasca i napravi se "ledeni čep" u grliću. nakon toga slijedi korak koji zahtjeva puno znanja, vještine i spretnosti - potrebno je otvoriti čep i taj zaleđeni sediment iz grlića izbaciti iz boce. metoda je ingeniozna i dugo se koristila. danas samo još nekoliko vinarija koristi ovu metodu i to u francuskoj, pa se zato ovo pivo šalje iz belgije, nakon primarne fermentacije, na sekundarnu fermentaciju i ovo uklanjanje kvasca u francusku.

ovo znam jer sam imao isti problem sa svojim mednim vinom (mead), pa sam tražio šta i kako i čak razmišljao da ovo radim, ali ipak sam skontao jednostavnije rješenje. :)

što se deusa tiče, sigurno se radi o fantastičnom pivu, ali ipak najveći dio te cijene je sadržan u ovim ekstra troškovima slanja u francusku te jako duge fermentacije i odležavanja. ovo pivo u sebi sadrži začine kardamom, lavandu i bergamot (začin iz earl grey čaja)... koliko sam skontao cijena jedne flaše je oko 30 dolara.... ne bi je kupio jer za te pare mogu kupit gajbu raznih dobrih piva....ali rado bi je dobio na poklon, ne bi se bunio :D
keiichi
Posts: 1
Joined: 06/11/2012 21:32

#1193 Re: domaće pivo

Post by keiichi »

Pozz, vjerovatno ste vec pisali ali tema je prevelika nmg da pronadjem mene zanimaju cijene sirovina za proizvodnju piva.koliko kosta jecam, hmelj i kvasac i kako ih nabavljate? razmisljam da se oprobam pa me zanimaju cijene :)
AleksandarV
Posts: 36
Joined: 21/09/2008 18:47

#1194 Re: domaće pivo

Post by AleksandarV »

keiichi wrote:Pozz, vjerovatno ste vec pisali ali tema je prevelika nmg da pronadjem mene zanimaju cijene sirovina za proizvodnju piva.koliko kosta jecam, hmelj i kvasac i kako ih nabavljate? razmisljam da se oprobam pa me zanimaju cijene :)
Za gornju recepturu po kojoj želim da radim, sirovine su oko 20-tak KM. Ali je posude i pribor oko 200 KM. Pa i više, ovisno o željama i mogućnostima. Na to dodaj još troškove dostave sirovina iz vana ako ne možeš da ih nađeš u Hrvatskoj ili Srbiji.
lordd
Posts: 54
Joined: 12/07/2012 11:46

#1195 Re: domaće pivo

Post by lordd »

Sinoc sam probao Maredsous, njega sam nasao u jednom marketu u HR, u N.Gradisci.
Image
Jako i slatkasto pivo, ali ne previse, taman. Svakako za preporuku.
Ovo pivo proizvodi ista pivara koja proizvodi i Duvel a i ceski Bernard.
Evo i jedan tip za sve koji planiraju da idu u Prag :)
Blizu centra ima jedan restoran/pab U Benediktu koji sluzi samo Bernard pivo a takodje i Duvel i to po cijeni 60kruna sto je oko 5KM. U HR u marketu Duvel kosta 5KM tako da je ova cijena u restoranu odlicna. Takodje je i hrana jeftina tako da nemojte propustiti ako vec idete tamo.
P.S. Ovaj tip smo dobili vece ranije od nekih lokalaca, kad smo zalomili u pabu Zly Cas (http://www.zlycasy.eu/) koji sluzi ogroman izbor homebrew piva, ceskih, belgijskih, njemackih....
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1196 Re: domaće pivo

Post by brewer »

lordd wrote:njega sam nasao u jednom marketu u HR, u N.Gradisci.
fascinantno mi je ovo da u sred sarajeva (a koliko sam shvatio i u BL je isto) ne možeš naći ni P od dobrog piva, a u NG koja je praktički selo (bez namjere da ponižavam bilo koga), čovjek kupi maredsous..... :roll:
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1197 Re: domaće pivo

Post by brewer »

e da - ova tema je doživjela upravo 50.000 pregleda :D kad sam je postavio mislio sam da će nakon par postova pasti u zaborav zauvijek. međutim ispostavilo se da su ljudi jako zainteresirani. inbox mi gori od samog početka i dobijam masu poruka svaki dan. :D nekoliko vas je već skuhalo svoja piva, a dosta vas je u fazi nabavke opreme. ako ovako nastavimo, zreli smo za klub home brewera :) :thumbup:
coltrane
Posts: 350
Joined: 05/07/2004 13:41

#1198 Re: domaće pivo

Post by coltrane »

brewer wrote:
lordd wrote:njega sam nasao u jednom marketu u HR, u N.Gradisci.
fascinantno mi je ovo da u sred sarajeva (a koliko sam shvatio i u BL je isto) ne možeš naći ni P od dobrog piva, a u NG koja je praktički selo (bez namjere da ponižavam bilo koga), čovjek kupi maredsous..... :roll:
U Zenici ima kafana (nema nikakve reklame, na zadnjem spratu zgrade preko puta zgrade Raiffeisen Banke u Titovoj) u kojoj ima dobar izbor piva. Imaju sva gore nabrojana La Trappe piva ,jedno njih 10tak, Swinkel's i jos par holandskih brandova). Toceno je Bavaria i jos neko tamno, zaboravio sam koje.
Na policama ima jedno 50-tak egzota, nazalost oni se ne mogu degustirati.
Ali ono sto ima u frizideru je sigurno 15-20 vrsta ako se ne varam koje se base i ne mogu naci kod nas ( ni jedno pri tome nije "komercijalno" tipa Heineken, Stella i sl.). Absolutna preporuka.
AleksandarV
Posts: 36
Joined: 21/09/2008 18:47

#1199 Re: domaće pivo

Post by AleksandarV »

brewer wrote:e da - ova tema je doživjela upravo 50.000 pregleda :D kad sam je postavio mislio sam da će nakon par postova pasti u zaborav zauvijek. međutim ispostavilo se da su ljudi jako zainteresirani. inbox mi gori od samog početka i dobijam masu poruka svaki dan. :D nekoliko vas je već skuhalo svoja piva, a dosta vas je u fazi nabavke opreme. ako ovako nastavimo, zreli smo za klub home brewera :) :thumbup:
Što se meme tiče, klub može odmah da se odmori. Uz razmjenu savjeta, degustacije (ne mora flaša, može i deca) ako nema svog donese s puta šta fino ili negdje gdje se već toči kakvo takvo bolje pivo.
User avatar
Zis
Posts: 112
Joined: 08/08/2007 13:06

#1200 Re: domaće pivo

Post by Zis »

brewer wrote:e da - ova tema je doživjela upravo 50.000 pregleda :D kad sam je postavio mislio sam da će nakon par postova pasti u zaborav zauvijek. međutim ispostavilo se da su ljudi jako zainteresirani. inbox mi gori od samog početka i dobijam masu poruka svaki dan. :D nekoliko vas je već skuhalo svoja piva, a dosta vas je u fazi nabavke opreme. ako ovako nastavimo, zreli smo za klub home brewera :) :thumbup:
Ma zreli smo za forum, treba naci administratora i da pocnemo pisati na svom forumu.
Post Reply