domaće pivo

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#1001 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

@brewer

Hvala puno na ulozenom trudu, te na jako korisnim informacijama. Iskreno, te nedostatke sam nisam osjetio u pivima, ali nakon tvog posta cini mi se da si 100% u pravu.
Potencijalni pivari i ne sanjaju koliko pedantnosti i paznje ovaj hobi zahtjeva. Ovo je veliki izazov, ali potrudicu se uocene greske popraviti.

Kolsh je zaista ukomljavan na priblizno 62 stepena, jer to je prvo kuhanje i nisam mogao pogoditi pravu pocetnu temperatu vode. Pored toga, skoro sigurno su bile vece temperature unutar fermentora od 18 stepeni. Ovo nisi znao, ali si detektovao nepogresivo.

Schwarzbier vjerovatno ima neki dodatni okus, jer sam tada po prvi put koristio izosan. Mislim da sam uzeo tada prejaku dozu. Doza je bila prema natpisu na boci, ali to je previse ukoliko se ne radi ispiranje, iako pise da ne teba ispirati za tu preporucenu dozu. Mada mi neiskusni to u pivu nikad ne mozemo primjetiti sami.

ESB mi je bio skroz ok. Ali kad sam ovo procitao otvorio sam bocu da probam i mogu ti reci da i ja sad osjetim to nesto. Jel to sada autosugestija ne znam, ali vise mi nije okus tako dobar :-).

Trenutno imam tri nova piva i recepti i sanitacija su maksimalno ispostovani. Definitivno trebam nabaviti onu pumpicu za povlacenje zraka u crijevu. Porucujem je u ponedjeljak, dok ne dodje pretakacu bez crijeva.

Zivio


EDIT:
Super je da si nam na raspolaganju sa svojim znanjem i iskustvom. To treba cijeniti, jer ja bih vjerovatno nastavio praviti iste greske bez tvojih savjeta.
lordd
Posts: 54
Joined: 12/07/2012 11:46

#1002 Re: domaće pivo

Post by lordd »

Evo da i ja cestitam prvim pivama. Svaka cast. Sad cu morati do kafane da napojim zedne oci :)

Sto se tice ove pumpice, ne znam odakle narucujete ali ja sam ih nasao u BL u jednom marketu kostaju 1,5KM. Ima s jedne strane plasticna cijev i onda ta pumpica i od pumpice dalje jedno 30cm crijeva. Ako je to to.

E sad jedno pitanje, za ovaj ESB jel treba raditi rehidraciju safalea 04? Cini mi se da sam naisao na dosta foruma gdje kazu da i ne treba...
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#1003 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

lordd wrote:Evo da i ja cestitam prvim pivama. Svaka cast. Sad cu morati do kafane da napojim zedne oci :)

Sto se tice ove pumpice, ne znam odakle narucujete ali ja sam ih nasao u BL u jednom marketu kostaju 1,5KM. Ima s jedne strane plasticna cijev i onda ta pumpica i od pumpice dalje jedno 30cm crijeva. Ako je to to.

E sad jedno pitanje, za ovaj ESB jel treba raditi rehidraciju safalea 04? Cini mi se da sam naisao na dosta foruma gdje kazu da i ne treba...
Brewer ce za nekih 45 dana biti zamoljen za nove recenzije, nadam se napretku :-D.

Nisam znao da ta pumpica ima kod nas. Koji je market u pitanju? Zna li neko imali u Sa ovo kupiti?
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1004 Re: domaće pivo

Post by brewer »

danny_boy wrote:@brewer

Hvala puno na ulozenom trudu, te na jako korisnim informacijama. Iskreno, te nedostatke sam nisam osjetio u pivima, ali nakon tvog posta cini mi se da si 100% u pravu.
Potencijalni pivari i ne sanjaju koliko pedantnosti i paznje ovaj hobi zahtjeva. Ovo je veliki izazov, ali potrudicu se uocene greske popraviti.

Kolsh je zaista ukomljavan na priblizno 62 stepena, jer to je prvo kuhanje i nisam mogao pogoditi pravu pocetnu temperatu vode. Pored toga, skoro sigurno su bile vece temperature unutar fermentora od 18 stepeni. Ovo nisi znao, ali si detektovao nepogresivo.

Schwarzbier vjerovatno ima neki dodatni okus, jer sam tada po prvi put koristio izosan. Mislim da sam uzeo tada prejaku dozu. Doza je bila prema natpisu na boci, ali to je previse ukoliko se ne radi ispiranje, iako pise da ne teba ispirati za tu preporucenu dozu. Mada mi neiskusni to u pivu nikad ne mozemo primjetiti sami.

ESB mi je bio skroz ok. Ali kad sam ovo procitao otvorio sam bocu da probam i mogu ti reci da i ja sad osjetim to nesto. Jel to sada autosugestija ne znam, ali vise mi nije okus tako dobar :-).

Trenutno imam tri nova piva i recepti i sanitacija su maksimalno ispostovani. Definitivno trebam nabaviti onu pumpicu za povlacenje zraka u crijevu. Porucujem je u ponedjeljak, dok ne dodje pretakacu bez crijeva.

Zivio
nema problema. zaboravio sam još napomenuti nekoliko stvari koje bi ti mogle pomoći u budućnosti. što se schwarzbier-a tiče boja mu je više smeđa nego crna. on mora biti crn kao ugalj, doslovno. ovo ima veze sa sladovima i sa bojom. ne mogu se sjetiti koju si ti Carafu koristio, čini mi se čak ako se ne varam, da sam ja rekao da treba carafa III, a ti si nabavio II ili tako nešto.... možda se i varam? ili si ti chocolate koristio? stvarno se ne sjećam....

uglavnom, zato je software kao beertools odličan -uneseš podatke sa specifikacije sladova i on sam proračuna boju i to toliko precizno da ja svaki put ostanem iznenađen.

sad kad si mi rekao da si izosan koristio, sad sam još više siguran da nisam pogriješio u vezi tog blagog okusa u pozadini. to je definitivno izosan.

i pazi na karbonizaciju, sve ove pive su ti bile prekarbonizirane.

@lordd: što se kvasca tiče, svaki suhi kvasac mora biti rehidriran u toploj vodi (cca. 27°C) radi toga što su ćelijske membrane na ćelijama osušenog kvasca jako krhke i puno stanica kvasca bi bilo uništeno ako bi se direktno dodalo u sladovinu. rehidracijom zapravo vraćamo tekućinu u strukturu ćelijske membrane i ćelije su spremne da neoštećene uđu u proces fermentacije potpuno neoštećene.

nisam ni ja sto posto siguran, ali ima veze s razlikom u osmotskom tlaku u sladovini i običnoj vodi.

uglavnom, treba rehidrirati kvasac obavezno.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1005 Re: domaće pivo

Post by brewer »

što se pumpice tiče, ta pumpica je za pretakanje benzina :D ako je to ono što ja mislim, znači ide crijevo, pa na jednom mjestu se proširuje u "harmoniku".

ne znam, to nije baš plastika za prehranu, a ta pumpica bi pjenila i oksidirala pivo. to je moje mišljenje.


ta naprava se na engleskom zove auto siphon i drugačije izgleda. googlajte. ja sam svoj kupio negdje ne sjecam se gdje. ja mislim na ebay-u ili kod patsy. nije nešto ni skup, ali je vrlo vrijedan komad opreme....
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#1006 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

Zahvaljujem na pojasnjenjima.

Imao bih još jedno pitanje. Rehidracija se vrši u prokuhanoj, pa ohladjenoj
vodi.
Da li je problem ako se ova voda ohladi tako da se u nju naspe nova hladna
voda s česme?
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1007 Re: domaće pivo

Post by brewer »

danny_boy wrote:Zahvaljujem na pojasnjenjima.

Imao bih još jedno pitanje. Rehidracija se vrši u prokuhanoj, pa ohladjenoj
vodi.
Da li je problem ako se ova voda ohladi tako da se u nju naspe nova hladna
voda s česme?
ne bi trebalo dodavati hladnu vodu. voda se i prokuhava samo radi sterilizacije, a voda s česme sadrži razne bakterije. u suprotnom bi samo zagrijali vodu na 27° i dodali kvasac.

znači prokuhaš vodu par minuta neka kuha, steriliziraš posudu, naspeš tu vodu u posudu, steriliziraš termometar i staviš ga u vodu, steriliziraš foliju i tom folijom pokriješ posudu s vrelom vodom i to sve staviš u frižider. nekih 25 minuta je potrebno da 2 decilitra vode u frižideru spadnu sa 100° na 27. znači pratiš termometar u frižideru i povremeno malo zatreseš posudu da se ravnomjernije hladi.

kad se ohladi na 27° steriliziranim makazama režeš prethodno steriliziranu vrećicu kvasca i suhi kvasac naspeš u ohlađenu vodu. ništa ne miješaš nego brzo opet pokriješ folijom, neka pluta na površini i polako apsorbira vodu. nakon 15 minuta kvasac promiješaš dobro i razbiješ sve grudvice ako ih ima. ja za miješanje koristim termometar koji je već unutra. nakon što promiješaš opet pokriješ i ostaviš još desetak minuta. nakon tih deset minuta kvasac bi trebao nadoći i narasti i trebali bi se vidjeti mjehurići i pjena.

to je trenutak kada je spreman za dodavanje u ohlađenu sladovinu. znači samo ga tada prespeš u fermentor.
lordd
Posts: 54
Joined: 12/07/2012 11:46

#1008 Re: domaće pivo

Post by lordd »

Ta pumpica ima u marketu Slavija u BL, ne znam ima li taj market u drugim gradovima. Izgleda nesto ovako:
Image
I na tom artiklu pise vinska oprema, pa pretpostavljam da je foodgrade plastika.
E sad da li pravi pjenu ne znam...
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1009 Re: domaće pivo

Post by brewer »

lordd wrote:Ta pumpica ima u marketu Slavija u BL, ne znam ima li taj market u drugim gradovima. Izgleda nesto ovako:
Image
I na tom artiklu pise vinska oprema, pa pretpostavljam da je foodgrade plastika.
E sad da li pravi pjenu ne znam...
aaaa, ovo je nešto sasvim drugo... ovo služi za uzimanje uzoraka za mjerenje specifične gustoće. teško da s ovom malom pumpicom možeš kroz deblje crijevo povući pivo kad ga pretačeš iz posude u posudu.

a ovo obavezno svakako kupi jer je ovo vrlo korisna stvarčica.


postoji vrlo efikasan i jednostavan sistem pretakanja gdje vam treba samo crijevo i ništa osim crijeva i pivo se povlači zrakom iz pluća, ali ima način da ništa ne dođe u dodir sa ustima. znači potpuno sterilno i pivo ne dolazi u opasnost od kontaminacije. međutim, to se jednostavno ne može opisati ovako, nego bih morao demonstrirati. ne znam kako da to opišem ovako samo riječima....
lordd
Posts: 54
Joined: 12/07/2012 11:46

#1010 Re: domaće pivo

Post by lordd »

Meni na pamet pada fazon kao kad tocimo rakiju :)..
Uzmes crijevo i gurnes u tecnost (pivo, rakiju) skoro do kraja, onda zatvoris taj kraj sto viri vani. Potom izvuces crijevo do sledece posude i kad pustis tj odcepis onda ce da potece.... Samo sto tad crijevo treba biti sterilno citavom duzinom kojom se uranja...
User avatar
almirony
Posts: 1271
Joined: 10/09/2009 12:58
Location: Appiano Gentile

#1011 Re: domaće pivo

Post by almirony »

Procitao temu uzduz i poprijeko barem dva puta :lol: Nema namjeru praviti pivo, ali me je ova tema pomalo okrenula ka pivu, inache sam ljubitelj zestokog pica i uzdisem i patim za dobrim whiskeyem. Jack Daniels je moj paradise i favorit, valjda zbog tog svog specificnog filtriranja i okusa javora. E sad, pivo sam stvarno rijetko pio, tu i tamo. Od dostupnih komercijalnih Heineken mi je nekako izgledao najbolje, od ex-yu piva karlovacko mi je najbolje leglo. Proslih dana sam bio u prilici da probam (ponukan ovom temom) Paulaner oktoberfest izdanje, Erdinger dunkel i Erdinger weisbier. Krombacher dark i weizen idu sutra na probu. Ono sto ja, kao laik i pocetnik u svijetu piva, mogu reci je da je Paulaner koplje iznad Erdingera, barem je na mene takav dojam ostavilo. Neuporedivo bolje pivo. Postojana pjena, cvrts i pun okus, dovoljno gorak. Erdinger mi ni izbliza nije tako dobro izgledao. I kod crnog i kod weisbier pjena je nestala u roku od 2-3 minute, mada sam se trudio da sipam po pravilima i sipano je u originalnu Erdinger 0.5 casu. Okus je bio slican "nasim" pivima, nekako isprazan. U prilici sam da narucim iz Njemacke koju gajbu, tako da ce sljedece biti Schneider Weiss (jos se dvoumim koje njihovo pivo), Paulaner Salvator i vjerovatno Weihenstephaner Vitus :D

breweru, zarazan si :mrgreen: :thumbup:
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#1012 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

lordd wrote:Meni na pamet pada fazon kao kad tocimo rakiju :)..
Uzmes crijevo i gurnes u tecnost (pivo, rakiju) skoro do kraja, onda zatvoris taj kraj sto viri vani. Potom izvuces crijevo do sledece posude i kad pustis tj odcepis onda ce da potece.... Samo sto tad crijevo treba biti sterilno citavom duzinom kojom se uranja...
Ovo može, ali je teško izvodivo jer kad imaš pivo u fermentoru, nije baš
jednostavno potpuno ga uronuti u pivo prije pretakanja. U vodu ne smiješ
jer u njoj ima bakterija.

Kod mene se fermentacija obavlja u staklenim demižonima, pa je ova
metoda neizvediva. Mada, ima i drugih načina. Ispod je jedan video s demonstracijom kako se to može izvesti:



Znači, princip je takav da umjesto ove boce može biti posuda iz koje
flaširaš. Ja ću za ovo nabaviti bure od 30l, na kome ću na poziciji
čepa napraviti ovaj sistem i problem riješen. Može se bez rizika
povlačiti zrak.
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1013 Re: domaće pivo

Post by brewer »

danny dobar sistem, mada može i dosta, dosta jednostavnije. evo pokušat ću objasniti. sve što vam treba je jedan komad crijeva koji će biti najmanje tri-četiri puta duži od dužine između dna posude u kojoj se nalazi pivo i poda.

znači ako pivo podignete na neki sto i ako ja udaljenost stola do poda 1 m, gledajte da imate najmanje 3 metra crijeva, a ako može i više onda još bolje.

vrlo važna napomena: prije pretakanja piva uvijek podignite pivo na uzvišenje nekoliko sati (ili čak cijeli dan) prije samog čina pretakanja kako bi omogućili da se talog ponovo fino slegne jer svakim, pa i najmanjim pomicanjem fermentora talog se digne u pivo i onda za rezultat imate previše kvasca u bocama.

znači, sterilizirate posudu u koju pretačete pivo i postavite je na pod pokraj stola na kojem stoji pivo i sterilizirate crijevo s unutrašnje i vanjske strane.

jedan kraj steriliziranog crijeva umočite u pivo do jedne trećine i ne dublje i zaglavite ga za fermentor običnom štipaljkom za veš.

drugi kraj crijeva uzmete u ruku i podignete iznad razine piva u fermentoru i to na način da se stvori pravilan luk od početka crijeva koje izlazi iz piva, pada do poda i ponovo se diže iznad razine piva. . jako je bitno da držite drugi kraj crijeva iznad razine piva u fermentoru.

sljedeći korak - na kraj crijeva koji držite u rukama iznad razine piva ćete nabiti prethodno pripremljen i također steriliziran komadić (max 10 cm dužine) drugog crijeva koje je malo šire od glavnog crijeva. taj komadić služi da preko njega ostvarite kontakt usnama i povučete zrakom iz pluća pivo koje će ispuniti crijevo kroz cijeli luk do poda i zaustavit će se na drugom kraju crijeva tačno u razini piva u fermentoru (zakon spojenih posuda). još uvijek držite drugi kraj crijeva iznad razine piva u fermentoru.

kada ste to uradili, skidate onaj komadić šireg crijeva koji je obaljen :D i glavno crijevo spuštate u praznu posudu koja stoji na podu i pivo će samo poteći jer će ga povući pritisak iz samog crijeva.

za vrijeme pretakanja pratite razinu piva u fermentoru i uvijek držite sami vrh crijeva ispod same površine piva (znači rukom lagano gurate crijevo i pratite opadanje piva u fermentoru).

kada se pivo skoro cijelo pretočilo tu je najguraviji dio jer je potrebno što opreznije nakriviti fermentor bez dizanja taloga kako bi se pokupila i zadnja kap piva. to ćete praksom skontati. kolika će biti konzistencija taloga i koliko će to biti lako odraditi puno zavisi od soja kvasca koji koristite. sa S-04 neće biti nikakvih problema jer on stvori čvrsti i nepomičan talog na dnu fermentora, dok na primjer Colonia nema tu osobinu i lako se diže u soluciju, pa s njom bi moglo biti problema.

eto nadam se da ste skontali..... :)
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#1014 Re: domaće pivo

Post by illuminated »

brewer wrote: ....
ili jednostavnije receno, "nastiklas komad crijeva/cijevi , povuces, i onda osnovno crijevo presavijes u ruci, da se tecnost ne vrati nazad, skines nastiklani komad i sipas.. :)"

ja uvijek drzim u jednoj ruci crijevo savijeno kao "u" tako da pritiskom mogu uvijek tok da blokiram i pivo se ne vraca nazad, tako da lako prelazim sa flase na flasu. bavim se mislju da napravim jedan plovak koji cu spustiti u bure tako da se pivo uvijek povlaci samo sa povrsine...
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1015 Re: domaće pivo

Post by brewer »

illuminated wrote:
brewer wrote: ....
ili jednostavnije receno, "nastiklas komad crijeva/cijevi , povuces, i onda osnovno crijevo presavijes u ruci, da se tecnost ne vrati nazad, skines nastiklani komad i sipas.. :)"

ja uvijek drzim u jednoj ruci crijevo savijeno kao "u" tako da pritiskom mogu uvijek tok da blokiram i pivo se ne vraca nazad, tako da lako prelazim sa flase na flasu. bavim se mislju da napravim jedan plovak koji cu spustiti u bure tako da se pivo uvijek povlaci samo sa povrsine...

da, to je taj izraz - naštiklaš :D

s tim da ja ne preporučujem flaširanje na ovaj način nego samo pretakanje iz primarnog fermentora u sekundarni ili u bottling bucket.

flaširanje se radi sa bottling stickom i to je po meni najbolji način.
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#1016 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

@brewer
U slučaju da se inficiralo pivo prilikom pretakanja u bure za
flaširanje, a zbog povlačenja piva u crijevo ustima, mislim
na početak one infekcije koju imam sa ESB, da li u je u tom
slučaju inficirana sada i bačva? Da li moram drugu kupiti za
ova nova piva?
User avatar
brewer
Posts: 568
Joined: 06/07/2012 17:21
Location: www.volimpivo.ba
Contact:

#1017 Re: domaće pivo

Post by brewer »

danny_boy wrote:@brewer
U slučaju da se inficiralo pivo prilikom pretakanja u bure za
flaširanje, a zbog povlačenja piva u crijevo ustima, mislim
na početak one infekcije koju imam sa ESB, da li u je u tom
slučaju inficirana sada i bačva? Da li moram drugu kupiti za
ova nova piva?
generalno da, u principu ne :)

ako je stvarno dobro steriliziraš ne bi trebalo biti problema. sve živuće bakterije i virusi, čak i oni najtvrdokorniji ne mogu preživjeti 80% rastvor etilnog alkohola. ako uzmeš vatu i premažeš čitavu površinu sa etilnim alkoholom, tamo neće ostati ništa živo, odnosno bačva će biti totalno sterilna.

ovo se ne prakticira za svako kuhanje jer je alkohol poskup a i popriličan je posao premazati cijelu površinu bureta alkoholom.

međutim, ako hoces da budes 100% siguran da si pobio svu gamad onda to uradiš.

druga opcija je jači rastvor natrij-hipoklorita (u narodu poznatiji kao Varikina) i napuniš bure do vrha i ostaviš nekoliko dana. samo moraš dobro, dobro isprati poslije. alkohol ne moraš ispirati jer će ispariti automatski....
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#1018 Re: domaće pivo

Post by illuminated »

danny_boy wrote:@brewer
U slučaju da se inficiralo pivo prilikom pretakanja u bure za
flaširanje, a zbog povlačenja piva u crijevo ustima, mislim
na početak one infekcije koju imam sa ESB, da li u je u tom
slučaju inficirana sada i bačva? Da li moram drugu kupiti za
ova nova piva?
dezinficiraj je i bice sve ok. procitao sam negdje da izosan koristis, pa uzmi njega.

i jos nesto. ovaj sistem gore koji si planirao za prepumpavanje, kako sam shvatio ima manjkavosti,
a to je da puses zrak iz pluca direktno u pivo i tjeras ga kroz crijevo da se presipa?
To je potpuno isto kao i povlacenje ustima je zrak iz pluca kontaminiran tj. pun bakterija.

edit: master je brzi, zato je i master :)
lordd
Posts: 54
Joined: 12/07/2012 11:46

#1019 Re: domaće pivo

Post by lordd »

Evo napravio sam mlin za slad od one masine za tjesteninu:

Image
Image

Sve sto treba je nazubiti valjke. Flasi sam odsjekao dno i nasuo slad. Samo je drzim ovako dok meljem.
Masina ima 6 pozicija za razmak valjaka. Ja sam stavio na 3. Jedinica je prevelika, zrna prolaze, na dvojci trecina zrna ne bude samljevena. Cini mi se da je trojka zadovoljavajuca.
Samljeo sam 5kg za jedno 20ak min lagano. Moze i brze ako neko hoce brze da vinta..
Za pocetnike vise nego dovoljno dobar mlin.
Evo kako izgleda samljeven:
Image
berabera
Posts: 18
Joined: 16/10/2012 12:25

#1020 Re: domaće pivo

Post by berabera »

bravo majstore.kada pocinje kuhanje?
danny_boy
Posts: 167
Joined: 18/02/2009 21:56

#1021 Re: domaće pivo

Post by danny_boy »

illuminated wrote: i jos nesto. ovaj sistem gore koji si planirao za prepumpavanje, kako sam shvatio ima manjkavosti,
a to je da puses zrak iz pluca direktno u pivo i tjeras ga kroz crijevo da se presipa?
To je potpuno isto kao i povlacenje ustima je zrak iz pluca kontaminiran tj. pun bakterija.
A ne, mislim da nisi dobro shvatio onaj sistem.

Poenta je u tome da ti uvlačiš zrak u sebe, a ne da pušeš. Pogledaj ovu shemu
kako sam ja nacrtao:

Image
lordd
Posts: 54
Joined: 12/07/2012 11:46

#1022 Re: domaće pivo

Post by lordd »

berabera wrote:bravo majstore.kada pocinje kuhanje?
pa vidjecu danas ako stignem, upravo idem po neku opremu, ako sve bude ok to je to...
lordd
Posts: 54
Joined: 12/07/2012 11:46

#1023 Re: domaće pivo

Post by lordd »

Eto danas sam pristavio svoju prvu turu, onaj ESB, sad je na fermentaciji.
Sve sam uradio kao sto sam ovde na forumu pohvatao. Ostavio vodu da stoji dan ranije, podgrijao 15l na 72, pomijesao sa sladom, ocijedio, podgrijao jos 15, ocijedio ostatak sladovine, nasuo sladovinu u lonac, kuvao, dodavao hmelj prema receptu, u medjuvremenu rehidirirao kvasac, ohladio chilerom za 15ak min, izmijesao busilicom i onom mjesalicom za malter zbog oksigenizacije, dodao kvasac ubacio u fermentor (plasticni) i sad stoji u podrumu.
Izmjerio sam OG i iznosi 1.042, mada u receptu stoji 1.046.
Citavo vrijeme mi je u glavi bilo ono "sterilizacija, sterilizacija" tako da sam onaj bakarni chiler i mijesac prije pocetka prao jedno sat vremena deterdzentom (gledao sam neki neutralan bez mirisa i slicno), vise puta, zatim oribao medicinskim alkoholom, a na kraju i umocio u Izosan. Sve sam ispirao prokuvanom vodom. I ostali dio opreme koji sam koristio posle kuvanja sam slicno odradio... Pa ako opet se uhvati neka infekcija, jebga...
Onaj uzorak za mjerenje OG sam probao.... jak miris hmelja i okus koji lici na pivo :)
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#1024 Re: domaće pivo

Post by illuminated »

danny_boy wrote:
illuminated wrote: i jos nesto. ovaj sistem gore koji si planirao za prepumpavanje, kako sam shvatio ima manjkavosti,
a to je da puses zrak iz pluca direktno u pivo i tjeras ga kroz crijevo da se presipa?
To je potpuno isto kao i povlacenje ustima je zrak iz pluca kontaminiran tj. pun bakterija.
A ne, mislim da nisi dobro shvatio onaj sistem.

Poenta je u tome da ti uvlačiš zrak u sebe, a ne da pušeš. Pogledaj ovu shemu
kako sam ja nacrtao:

...
ovo je ok. super.... :thumbup:
Last edited by illuminated on 21/10/2012 20:49, edited 1 time in total.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#1025 Re: domaće pivo

Post by illuminated »

lordd wrote:Eto danas sam pristavio svoju prvu turu, onaj ESB, sad je na fermentaciji.
Sve sam uradio kao sto sam ovde na forumu pohvatao. Ostavio vodu da stoji dan ranije, podgrijao 15l na 72, pomijesao sa sladom, ocijedio, podgrijao jos 15, ocijedio ostatak sladovine, nasuo sladovinu u lonac, kuvao, dodavao hmelj prema receptu, u medjuvremenu rehidirirao kvasac, ohladio chilerom za 15ak min, izmijesao busilicom i onom mjesalicom za malter zbog oksigenizacije, dodao kvasac ubacio u fermentor (plasticni) i sad stoji u podrumu.
Izmjerio sam OG i iznosi 1.042, mada u receptu stoji 1.046.
Citavo vrijeme mi je u glavi bilo ono "sterilizacija, sterilizacija" tako da sam onaj bakarni chiler i mijesac prije pocetka prao jedno sat vremena deterdzentom (gledao sam neki neutralan bez mirisa i slicno), vise puta, zatim oribao medicinskim alkoholom, a na kraju i umocio u Izosan. Sve sam ispirao prokuvanom vodom. I ostali dio opreme koji sam koristio posle kuvanja sam slicno odradio... Pa ako opet se uhvati neka infekcija, jebga...
Onaj uzorak za mjerenje OG sam probao.... jak miris hmelja i okus koji lici na pivo :)
za pravi pokusaj, cini mi se vise nego odlican posao...cestitam!
nadam se da si fermentor ocistio a ne samo mjesalicu i chiller:)

pitanje za sve: cime da izoliram kazan da ne gubi energiju ? dajte prijedloge...
Post Reply