Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1 Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by chuchumbamayumbe »

Ukratko,
Želio bih da pored postojećeg Microsoft OS-a, instaliram neki besplatni OS.
Uslov je da mogu prilikom boot-anja da biram koji OS želim, da je koliko-toliko sličan postojećem OS (Win7), kako po izgleda, tako i po funkcionalnosti, i naravno, da je besplatan.
Vidim da se spominju mnogi alternativni OS-ovi temeljeni na Linux-u, ja zaista nemam nikakvog iskustva sa njima pa zato molim i za savjet.
Koji je najbezbolniji i najoptimalniji OS za nekoga ko je do sada koristio Microsoft, a želi probati neku drugu alternativu.
Da se razumijemo, ovo nema nikakve veze sa aktuelnom akcijom u vezi licenciranja.
Hvala!

p.s. ako postoji tema koja već odogovara mom pitanju, zamolio bih uvaženu i duboko poštovanu moderaciju da ovu temu prebaci.
User avatar
ElRe
Posts: 10829
Joined: 12/12/2011 11:28

#2 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by ElRe »

User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#3 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by vox-populi »

Pogledaj temu o licenciranju kao i temu o linuxu.

U principu tebi treba neka linux distribucija. To nije jedini besplatni OS, ima ih jos, ali ako nisi nikada nesto unixoidno koristio onda ti ne bih preporucio nista drugo osim nekih linux distribucija.

Vec je preporucen Mint, sto je za pocetnika odlicna varijanta. Dakle, dobices besplatan OS na kojem ce biti instalirane i non-free stvari (nisu ilegalne, samo nisu opensource) kao sto su codeci, flash i slicno. Imas Debian-based Mint i Ubuntu-based Mint. Ovaj posljednji dolazi sa novojim verzijama paketa dok je ovaj prvi malo stabilniji.

Pored Minta, imas jos i Ubuntu, vjerovatno najrasireniju linux distribuciju, kao i Red Hat baziranu Fedoru.

Ako zelis da ti sistem izgleda sto vise kao Win7, onda ce ti ove distribucije izgledati malo cudnije jer dolaze sa Gnome-om. To je, ukratko, graficko okruzenje koje i nije najslicnije Windowsu.

Sa druge strane, mozes probati openSUSE koji dolazi sa KDE grafickim okruzenjem koje je slicnije Windowsu.

To su neke distribucije koje bih preporucio pocetniku. Ako gdje zapne pitaj ili ovdje ili na linux temi.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#4 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by chuchumbamayumbe »

Evo skidam Mint.
Da li ću imati problem glede konfiguracije konekcije, pregledavanja dokumenata, slika, surfanja?!
Igrice?!
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#5 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by chuchumbamayumbe »

Hvala, nema potrebe za reklamiranjem, pogotovu nečega što se plaća.
Ja sam naglasio da želim besplatni OS.
:)
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#6 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by vox-populi »

chuchumbamayumbe wrote:Evo skidam Mint.
Da li ću imati problem glede konfiguracije konekcije, pregledavanja dokumenata, slika, surfanja?!
Igrice?!
Ne bi trebao imati nikakvih problema, osim ako se ne radi o nekom bas egzoticnom hardware-u. Obicno i wireless funkcionise iz prve i bez problema. Sto se dokumenata tice, dobices LibreOffice koji je odlicna alternativa M$ Officeu, s tim sto radi sa OpenDocument standardima. Naravno, moci ces otvarati .doc i docx fajlove i snimati ih u tom formatu, ali standar je OD. Ako imas neke dosta komplikovane excel tabele ili jako formatiran word dokument, moguce da se nesto od tog formatiranja izgubi i izgleda malo drugacije. Cini mi se da uz Mint dolaze i standardni Windows fontovi, mada nisam siguran.

Sto se slika tice, ima dosta image preglednika, kao i GIMP koji je alternativa Photoshopu.

Za surfanje, volja ti Firefox, volja ti Chrome, Chromium, Opera, Safari... IE nema :)
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#7 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by topcam »

Android-x86 - Porting Android to x86

http://www.android-x86.org/download

imas dole listu na koji laptop moze.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#8 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by chuchumbamayumbe »

topcam wrote:Android-x86 - Porting Android to x86

http://www.android-x86.org/download

imas dole listu na koji laptop moze.
Kod mene je desktop, nije laptop.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#9 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by topcam »

Instaliraj u Virtualbox-u, i to moze.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#10 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by chuchumbamayumbe »

Slabo ti ja to kontam, te virtualbox, ovo-ono...
Ja sam ti seljak čoek...
8-)
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#11 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by vox-populi »

topcam wrote:Android-x86 - Porting Android to x86

http://www.android-x86.org/download

imas dole listu na koji laptop moze.
Izvini, ali predlazes covjeku koji nema nikakvog iskustva sa unixoidnim operativnim sistemima da instalira nesto sto je, najblaze receno, jos uvijek u beta verziji?

Svaka cast androidu, i meni je jako drag, ali ni lud ga jos uvijek ne bih koristio na desktopu ili na laptopu. A u linux svijetu sam preko 10 godina.

Druga stvar, virtualizacija, koliko god ona dobra bila, je daleko od dual boota.
User avatar
gentoo
Posts: 3298
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#12 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by gentoo »

Jos ako se zoves Suad a zovu te sudo.. dje bi ti bio kraj :mrgreen:

A cuj ovog "najbolji OS" "za relativno male pare" :lol: :run:
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#13 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by Kio »

Kao pocetnik u Linuxu, da li mogu isti snimiti pa da pokrecem u DualBoot.Tj da imam i ovaj i windows OS.
I koliko bi trebalo prostora da imam, hvala :D
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#14 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by vox-populi »

Kio wrote:
Kao pocetnik u Linuxu, da li mogu isti snimiti pa da pokrecem u DualBoot.Tj da imam i ovaj i windows OS.
I koliko bi trebalo prostora da imam, hvala :D
Naravno da mozes.

Pretpostavljam da ti je Windows vec instaliran i da imas jedan hard disk. U tom slucaju bih ti preporucio da prvo odradis backup na windowsu, onda defregmentaciju jer se moze desiti da je windows razbacao fileove po disku bez potrebe.

Onda treba da instaliras linux te prilikom odabira particija, koristi slobodan prostor na disku, naravno ne citav. Linux ce ti od odabranog slobodnog prostora na disku napraviti particije, instalirati sve sto treba i na kraju smjesiti bootloader, najvjerovatnije u MBR. Prilikom novog pokretanja racunara, moci ces izabrati da li zelis da bootas windows ili linux.
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#15 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by Kio »

vox-populi wrote:
Kio wrote:
Kao pocetnik u Linuxu, da li mogu isti snimiti pa da pokrecem u DualBoot.Tj da imam i ovaj i windows OS.
I koliko bi trebalo prostora da imam, hvala :D
Naravno da mozes.

Pretpostavljam da ti je Windows vec instaliran i da imas jedan hard disk. U tom slucaju bih ti preporucio da prvo odradis backup na windowsu, onda defregmentaciju jer se moze desiti da je windows razbacao fileove po disku bez potrebe.

Onda treba da instaliras linux te prilikom odabira particija, koristi slobodan prostor na disku, naravno ne citav. Linux ce ti od odabranog slobodnog prostora na disku napraviti particije, instalirati sve sto treba i na kraju smjesiti bootloader, najvjerovatnije u MBR. Prilikom novog pokretanja racunara, moci ces izabrati da li zelis da bootas windows ili linux.
Hvala, :bih:
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#16 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by xamp »

Moja preporuka je Linux Ubuntu.
Nermin_BH
Posts: 1166
Joined: 03/01/2011 18:07

#17 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by Nermin_BH »

chuchumbamayumbe wrote:
topcam wrote:Android-x86 - Porting Android to x86

http://www.android-x86.org/download

imas dole listu na koji laptop moze.
Kod mene je desktop, nije laptop.
To ti je isto, mislim po funkcionalnosti. Ja sam koristio 15 dana ubuntu ma kakvi u mozilli flash samo crasha. Ako koristiš računar samo za facebook, msn, dokumente na linuxu imaš mozilu, pidgin messenger, open office sličan kao office 2003, ali ako hočeš da koristiš u neke druge svrhe ne instaliraj.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#18 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by vox-populi »

Nermin_BH wrote: To ti je isto, mislim po funkcionalnosti. Ja sam koristio 15 dana ubuntu ma kakvi u mozilli flash samo crasha. Ako koristiš računar samo za facebook, msn, dokumente na linuxu imaš mozilu, pidgin messenger, open office sličan kao office 2003, ali ako hočeš da koristiš u neke druge svrhe ne instaliraj.
A vidi, sa druge strane ja koristim razne linux distribucije preko 10 godina pa mi na crasha...

I u koje druge svrhe? Jedina bransa gdje linux ne moze parirati windowsu su igre, jednostavno zbog toga sto developeri ne razvijaju iste igre i za linux platforme. Sve ostalo je moguce ili jednako dobro ili bolje raditi u linuxu nego u windowsu. Samo treba znati.
User avatar
Filter
Posts: 8043
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#19 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by Filter »

http://www.ylmf.org/en/
ne lici na sedmicu, ali lici na xp :D

btw. izasao je i 4.0
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#20 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by 4m3l »

Upis, trebat ce mi!
User avatar
Averus
Posts: 20364
Joined: 13/02/2008 17:07

#21 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by Averus »

Do sada sam isprobao slijedeće alternative Windowsima:

1. http://www.reactos.org - Windows klon koji je, do sada, bio veoma siromašan. Ipak, moguće je da će u budućnosti postići mnogo. Trenutno nije baš upotrebljiv i ne preporučujem ga nikome za svakodnevnu upotrebu, nego samo da "bace oko" :)

2. http://www.linuxmint.com/ - Linux distribucija namijenjena apsolutnim L-početnicima. Lijepo izgleda, jednostavan je za instalirati, ali, biću iskren, više sam naučio o user interface-u linuxa i načinu rada istog iz ubuntu-a, nego u mintu. Ipak, preporučio bih ga svakome ko želi formirati vlastito mišljenje.

3. http://www.ubuntu.com/ - Linux distribucija koju sam zadržao kao sekundarni OS jer je kvalitetno urađena. Stabilan, lijep i kvalitetan OS kojeg bih svakome preporučio. Za sve što ne znate možete naći uputstvo na internetu. Aplikacije lijepo furaju, bez frustrirajućih gluposti kakve su linux distribucije prije imale. Koristeći WINE možete pokrenuti čak i Windows aplikacije, igre itd. (ne sve, ali mnogo njih).

4. http://www.kolibrios.org/ - VEOMA mali OS (4.95mb) koji sadrži igre, uredske aplikacije, e-mail client itd. Nije neka konkurencija Linuxu ili Windowsu, ali pokazuje šta se može postići assembly jezikom - velika brzina, mali prostor na hdd-u. Ako vas zanima ovaj OS, instalirajte ga na virtuelnu mašinu, čisto da vidite o čemu se radi.


Dakle, kada saberem sve - preporučujem Ubuntu, a vrlo blizu iza njega i Mint :kravata:



Čisto radi informacije, slijedeći OS koji želim probati je http://www.haiku-os.org/ :)
User avatar
help_desk
Posts: 276
Joined: 11/12/2010 12:08

#22 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by help_desk »

Imam jedan stari Pentium IV i namjeravam da mu instaliram Linux Mint 12 "Lisa" - LXDE (32-bit)
Skinuo sam Mint, sprzio iso na CD, podesio boot sa CD-a i nakon ovoga

Image

dodje mi samo sivi ekran i crtica na vrhu koja blinka...i dalje nece nista

Mozda je smijesno (nisam se nesto puno nainstalirao OS), pa ako neko moze da pomogne.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#23 Re: Alternativni OPERATIVNI SISTEM

Post by TAFKAP »

Jesi li provjerio CD (integrity/md5 check prije rezanja na CD i md5 check narezanog CDa)?

edit: Instalacija ide preko live sistema, ovdje ima video, kako instalirati (ovo je valjda Mint 12)
Post Reply