Licenciranje softvera, inspekcija...

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#801 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

Comrad wrote:@xamp; @Sit svega

Joj vas dvojice legalaca...nisam vas prepoznao. Vi uvijek jelde dizete orginalne DVD-jeve po videotekama, nikad filma niste skinuli, muziku kupujute, mp3 nikad nelegalno niste skinuli, torrenti - sta je to, igrice isto tako redovno orginale uzimate...nemojte kenjat molim vas.

Sta mi furaju pravnu drzavu, a nemaju ni te drzave kako treba. I sad ce te mi i vi lupati pricu da treba krenuti od necega, a to nesto je nelegalan software, wauu to je veoma bitna stvar. Da ja imam platu 4000 KM, sutra bih pokupovao sve zive licence, ali jbt narod jedva prezivljava i sad treba neko da odvoji 300-400 KM da instalira windows...kad obezbjede primanja koja su primjerena za takve troskove, nece bit problema, do tad ja cu sve besplatno da skidam i zaboli me neka stvar. Ako ce Microsoft propast zbog jedne Bosne koja ima stanovnika ko predgradje New Yorka, jbg onda neka bude tako.

Znamo svi sta je bit ove akcije, zgrtanje love za budzet i nista vise...kakva legalizacija, kakvi bakraci. Gdje god mogu oni ce zgrnut pare, sljedece je povecanje PDV-a, policije nikad vise na ulicama, kupe gdje god mogu itd. Lopov pored pljacka prodavnicu, drot hoda i pise parkirana auta, eej bitnije je auto kako je parkirano, nego to sto klosar tamo pljacka.

Zato nece provjeravati legalnost software-a fizickim licima vec samo privrednim koji ZARADJUJU pare KORISTECI te programe..
A ja licno imam orginal Flash jer je to jedini program kojem nisam mogao naci dovoljno dobro alternativu radeci kao free lancer...
A sto se tice filma, muzike i picke materine, na tom se ne zaradjuju pare ako to koristis, pa tako da je cak i zakonom regulisano da ne moras imati orginalne te stvari ako koristis za PRIVATNU upotrebu... Pa eto da znas, kad si toliko pametan, da je legalno skidati filmove, muziku sve dok koristis za privatnu upotrebu ali ne distribuciju iste... Dok za software ne vazi taj zakon..

Hoces struju da imas, plati struju da imas... Ista stvar... Mozes se nakaciti na trafo stanicu i krast struju, ali jeb ga, ako te ufate pusis foru..
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#802 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Comrad »

Sit svega wrote:
Comrad wrote:Koja smo mi zemlja apsurda.

Umjesto da rade da poboljsaju privredu, daju podsticaje..oni hodaju okolo sa stickom i kaznjavaju i jos za nase dobro. I samo mi nije jasno kako dodjose do one racunice da cca. 1400 ljudi izgubi posao, pa 1400 CE IZGUBITI posao moroni.

Kako da manja firma kupi sve licence, nikako. Ili skresat plate ili otpustat, ako bas moraju imati neki program.

Moze linux mijenjat, ali s njim stize milion problema i zajebancija. Pola raje se jedva na windows navikne, ima distribucija koje su slicne windowsima, ali nije to to. Ne moze se porediti nesto sto je besplatno i nesto u sta se uloze milioni i milioni dolara. Ne kazem, linux ima svojih prednosti, ali ovako se tice friendly interfacea windows je tu glavni.
A oprosti, ta mala firma, je li zaradjuje novac na tom software-u, ili radi za klikere. Mislim, ne mogu da vjerujem o kakve nebuloze ovdje čitam. Onaj tamo ne da pare za AutoCad, ali svaki projekat uredno naplati. Je li vi radite besplatno, ili očekujete platu za svoj trud.
Naravno da treba platiti neciji trud, ali isto tako drzava ne treba da te handri gdje god moze, nego je tu da ti pomogne. Jer da nema mene, tebe i ostalih ljudi koji rade ne bi bilo ni drzave. I ako placam tu drzavu, ocekujem nesto zauzvrat, a ne da me hebe gdje stigne i to duplo.

Zasto drzavni aparat ne predje na linux? Ustedili bi milione. Zar nije logicnije da su oni na linuxu, za sta koriste racunare uopste pasijans, word i excel, facebook. A da te pare usmjere i daju neku vrstu podsticaja ljudima kojima trebaju skuplji programi za 3D grafiku, CAD itd. Jok, bitno je da tamo neka sekretarica ima Office 2010 i windows 7. :roll:
User avatar
jasko_ba
Posts: 7806
Joined: 13/11/2006 17:47

#803 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by jasko_ba »

Comrad wrote:Joj vas dvojice legalaca...nisam vas prepoznao. Vi uvijek jelde dizete orginalne DVD-jeve po videotekama, nikad filma niste skinuli, muziku kupujute, mp3 nikad nelegalno niste skinuli, torrenti - sta je to, igrice isto tako redovno orginale uzimate...nemojte kenjat molim vas.
:thumbup: :mrgreen:
odjednom se pojavi ekipa, naravno na forumu samo, koja daje redovno mjesecno minimalno 2000km na legalan softver
pa gdje ste ranije bili, da skontamo nesto :lol:
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#804 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

jasko_ba wrote:
Comrad wrote:Joj vas dvojice legalaca...nisam vas prepoznao. Vi uvijek jelde dizete orginalne DVD-jeve po videotekama, nikad filma niste skinuli, muziku kupujute, mp3 nikad nelegalno niste skinuli, torrenti - sta je to, igrice isto tako redovno orginale uzimate...nemojte kenjat molim vas.
:thumbup: :mrgreen:
odjednom se pojavi ekipa, naravno na forumu samo, koja daje redovno mjesecno minimalno 2000km na legalan softver
pa gdje ste ranije bili, da skontamo nesto :lol:
Zasto mjesecno? Platis jednom licencu za program i miran si do daljnjeg... Mozes reci i zauvijek, sve dok ne odlucis da uradis upgrade na noviju verziju, a tada placas malu cijenu... :)
kakaljin
Posts: 11651
Joined: 14/03/2008 12:30
Location: Sarajevo
Contact:

#805 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by kakaljin »

xamp wrote:
Comrad wrote:@xamp; @Sit svega

Joj vas dvojice legalaca...nisam vas prepoznao. Vi uvijek jelde dizete orginalne DVD-jeve po videotekama, nikad filma niste skinuli, muziku kupujute, mp3 nikad nelegalno niste skinuli, torrenti - sta je to, igrice isto tako redovno orginale uzimate...nemojte kenjat molim vas.

Sta mi furaju pravnu drzavu, a nemaju ni te drzave kako treba. I sad ce te mi i vi lupati pricu da treba krenuti od necega, a to nesto je nelegalan software, wauu to je veoma bitna stvar. Da ja imam platu 4000 KM, sutra bih pokupovao sve zive licence, ali jbt narod jedva prezivljava i sad treba neko da odvoji 300-400 KM da instalira windows...kad obezbjede primanja koja su primjerena za takve troskove, nece bit problema, do tad ja cu sve besplatno da skidam i zaboli me neka stvar. Ako ce Microsoft propast zbog jedne Bosne koja ima stanovnika ko predgradje New Yorka, jbg onda neka bude tako.

Znamo svi sta je bit ove akcije, zgrtanje love za budzet i nista vise...kakva legalizacija, kakvi bakraci. Gdje god mogu oni ce zgrnut pare, sljedece je povecanje PDV-a, policije nikad vise na ulicama, kupe gdje god mogu itd. Lopov pored pljacka prodavnicu, drot hoda i pise parkirana auta, eej bitnije je auto kako je parkirano, nego to sto klosar tamo pljacka.

Zato nece provjeravati legalnost software-a fizickim licima vec samo privrednim koji ZARADJUJU pare KORISTECI te programe..
A ja licno imam orginal Flash jer je to jedini program kojem nisam mogao naci dovoljno dobro alternativu radeci kao free lancer...
A sto se tice filma, muzike i picke materine, na tom se ne zaradjuju pare ako to koristis, pa tako da je cak i zakonom regulisano da ne moras imati orginalne te stvari ako koristis za PRIVATNU upotrebu... Pa eto da znas, kad si toliko pametan, da je legalno skidati filmove, muziku sve dok koristis za privatnu upotrebu ali ne distribuciju iste... Dok za software ne vazi taj zakon..

Hoces struju da imas, plati struju da imas... Ista stvar... Mozes se nakaciti na trafo stanicu i krast struju, ali jeb ga, ako te ufate pusis foru..
ovo crveno je bit svega, ako zaradjujes na tim programima onda koristi legalnu licencu , ako je za privatne svrhe onda se moze koristiti i kopije, ja sam da svakoga kazne sto nema licencu ako zaradjuje radeci sa tim programima.

PLATI PA KLATI
bakonja
Posts: 96
Joined: 04/03/2011 09:32

#806 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by bakonja »

Ovo je malo glupo ako zaradjujes. Evo ja na poslu imam Autocad s kojim ne zaradjujem nego otvoram semu da se mogu snaci na objektu i sta, reci cu inspektoru da ja ne zaradjujem s njim. Nema to ili sve legalizovati ili nek urede drzavu pa onda i softver i ostale stvari. Evo ja npr. imam videoteku i placam originalne filmove a ti i ovi sto smiju kuci skidati filmove djaba ste onda u prednosti jer ga dobijete djaba, isto je sve to samo sto ti ne radis nigdje pa ti malo krivo ili nesto tako jer ipak ce ovo udariti po nama i po nasu ekonomiju a ti kasnije govori kako smo uredjena zemlja u tom segmentu a ljdu ce i dalje spavati ispred skupstine. :-)
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#807 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Comrad »

@kakaljin,

Nije to bit svega, pa mislis da se tek tako moze uci u neciji stan i provjerit ista ima na privatnom kompjuteru. Mislis cefne se inspektoru i eto ti ga na vrata, ne ide to tako. Eno onom pedofilu su cekali danima da dobiju nalog, zamisli da se to mora sad uraditi za 100.000 ljudi. Da oni imaju jednostavniji nacin, ne boj se, hodali bi oni po kucama i kaznjavali. Nego nemaju i ne mogu tek tako ulaziti ljudima u kuce.

Poenta svega je kupljenje love u budzet, a sigurno su lobirale i prodavaci software-a.

Znaci vama je ok sve zivo skidati - sve dok se to ne prodaje. To je ok i legalno. :-) :lol: Stvar je legalna ili nije. Nema izmedju.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#808 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by mahalas505 »

Sta nece covjek cuti ovdje, cuj legalno za privatne svrhe :D .
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#809 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

mahalas505 wrote:Sta nece covjek cuti ovdje, cuj legalno za privatne svrhe :D .

Zamolio bih te da procitas clan 46.
http://www.ipr.gov.ba/www/documents/Nov ... or.bos.pdf

Javi mi se ako promjenis misljenje kada procitas nesto pametno i prestanes biti glup. FALA :)
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#810 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by vox-populi »

@xamp,

pogledaj clan 46, stavku (4), podstavku (c).
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#811 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

vox-populi wrote:@xamp,

pogledaj clan 46, stavku (4), podstavku (c).

Da, zato kazem da software i igrice nisu dozvoljene, ali muzika i filmovi jesu... Sad jasnije?
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#812 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by vox-populi »

Pa nisi to bas rekao:
xamp wrote:ako zaradjujes na tim programima onda koristi legalnu licencu , ako je za privatne svrhe onda se moze koristiti i kopije
Za muziku i filmove si u pravu.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#813 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

vox-populi wrote:Pa nisi to bas rekao:
xamp wrote:ako zaradjujes na tim programima onda koristi legalnu licencu , ako je za privatne svrhe onda se moze koristiti i kopije
Za muziku i filmove si u pravu.

A vidi sta sam napisao, nemoj izvlacit iz konteksta
...
xamp wrote:A sto se tice filma, muzike i picke materine, na tom se ne zaradjuju pare ako to koristis, pa tako da je cak i zakonom regulisano da ne moras imati orginalne te stvari ako koristis za PRIVATNU upotrebu...
...

Tako da sam bas to rekao, samo ne citas fino...

A dodatak samo (koji sam vec rekao) je da inspekcija nece provjeravati fizicka lica, vec samo privredna.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#814 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by JoseMujica »

sve je to ok ljudi i kontole itd. ali u normalnim zemljama, kada se prave radikalnije promjene, postoji prelazni period. Kod ovih stvari se treba imati u vidu i napraviti procjenu koliko radnih mjesta će nas koštati ovakva ekstravagancija? Zatim dati firmama, kod kojih se nađe nelegalni softwer, određeno vrijeme da da ga legalizuju. Tek nakon toga treba bez milosti udarat po ušima.

Evo ako izgubimo tih, kako spomenuste 1400 radnih mjesta, gdje zaposliti te ljude? Ionako nam je tržište rada u totalnom qurcu :-)
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#815 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

I prije je postojao isti zakon, samo sto se nije postovao, tako da nije potreban nikakav grace period ili slicno... Postojao zakon koji niko nije postovao, sad se samo sprovodi... jeb ga
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#816 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by vox-populi »

JoseMujica wrote:sve je to ok ljudi i kontole itd. ali u normalnim zemljama, kada se prave radikalnije promjene, postoji prelazni period. Kod ovih stvari se treba imati u vidu i napraviti procjenu koliko radnih mjesta će nas koštati ovakva ekstravagancija? Zatim dati firmama, kod kojih se nađe nelegalni softwer, određeno vrijeme da da ga legalizuju. Tek nakon toga treba bez milosti udarat po ušima.

Evo ako izgubimo tih, kako spomenuste 1400 radnih mjesta, gdje zaposliti te ljude? Ionako nam je tržište rada u totalnom qurcu :-)
Ako si pratio diskusiji na ovoj temi, mogao si procitati da se ne kaznjava automatski nego se evidentira nelegalni software i pravnom licu se daje rok od 30 dana da isti legalizuje. Pri tome se pruza pomoc u vidu prijedloga kako i gdje legalizovati software.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#817 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by JoseMujica »

vox-populi wrote:
JoseMujica wrote:sve je to ok ljudi i kontole itd. ali u normalnim zemljama, kada se prave radikalnije promjene, postoji prelazni period. Kod ovih stvari se treba imati u vidu i napraviti procjenu koliko radnih mjesta će nas koštati ovakva ekstravagancija? Zatim dati firmama, kod kojih se nađe nelegalni softwer, određeno vrijeme da da ga legalizuju. Tek nakon toga treba bez milosti udarat po ušima.

Evo ako izgubimo tih, kako spomenuste 1400 radnih mjesta, gdje zaposliti te ljude? Ionako nam je tržište rada u totalnom qurcu :-)
Ako si pratio diskusiji na ovoj temi, mogao si procitati da se ne kaznjava automatski nego se evidentira nelegalni software i pravnom licu se daje rok od 30 dana da isti legalizuje. Pri tome se pruza pomoc u vidu prijedloga kako i gdje legalizovati software.
pa onda ne kontam što drame svi? Ja sam po ovim pričama skonto da ovi inspektori zađu i lupaju kazne.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#818 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by vox-populi »

JoseMujica wrote: pa onda ne kontam što drame svi? Ja sam po ovim pričama skonto da ovi inspektori zađu i lupaju kazne.
Drame zato sto se naviklo na dzabaluk. Da je kako uloziti sto manje a zaraditi sto vise u sto kracem roku. I pri tome jos prekrsiti zakon a sve uz socijalu, nema se.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#819 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Comrad »

JoseMujica wrote:
vox-populi wrote:
JoseMujica wrote:sve je to ok ljudi i kontole itd. ali u normalnim zemljama, kada se prave radikalnije promjene, postoji prelazni period. Kod ovih stvari se treba imati u vidu i napraviti procjenu koliko radnih mjesta će nas koštati ovakva ekstravagancija? Zatim dati firmama, kod kojih se nađe nelegalni softwer, određeno vrijeme da da ga legalizuju. Tek nakon toga treba bez milosti udarat po ušima.

Evo ako izgubimo tih, kako spomenuste 1400 radnih mjesta, gdje zaposliti te ljude? Ionako nam je tržište rada u totalnom qurcu :-)
Ako si pratio diskusiji na ovoj temi, mogao si procitati da se ne kaznjava automatski nego se evidentira nelegalni software i pravnom licu se daje rok od 30 dana da isti legalizuje. Pri tome se pruza pomoc u vidu prijedloga kako i gdje legalizovati software.
pa onda ne kontam što drame svi? Ja sam po ovim pričama skonto da ovi inspektori zađu i lupaju kazne.
Drame svi zato sto ovaj navedeni rok od 30 dana nije uopste tacan, niti negdje postoji propisani rok.

Iz prvog izvora imam podatak da su im inspektori dosli, nasli nelegalne windowse, rekli da ce doci za 3 dana, ako ne bude sve ok, ide kazna. Tako da pravila nema, negdje je 5 dana, negdje nece biti dan, a negdje ce biti i 30 dana.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#820 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by vox-populi »

Comrad wrote: Drame svi zato sto ovaj navedeni rok od 30 dana nije uopste tacan, niti negdje postoji propisani rok.

Iz prvog izvora imam podatak da su im inspektori dosli, nasli nelegalne windowse, rekli da ce doci za 3 dana, ako ne bude sve ok, ide kazna. Tako da pravila nema, negdje je 5 dana, negdje nece biti dan, a negdje ce biti i 30 dana.
E onda se izvinjavam ne dezinformaciji. Koliko sam ovdje procitao, bilo je sluacjeva gdje je inspekcija dala rok od 30 dana, zato sam ga spomenuo.
User avatar
Svemirco
Posts: 532
Joined: 06/10/2008 16:06
Location: U LOL bunkeru.

#821 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Svemirco »

bakonja wrote:Ovo je malo glupo ako zaradjujes. Evo ja na poslu imam Autocad s kojim ne zaradjujem nego otvoram semu da se mogu snaci na objektu i sta, reci cu inspektoru da ja ne zaradjujem s njim. Nema to ili sve legalizovati ili nek urede drzavu pa onda i softver i ostale stvari.
Bakonja,

postoji potpuno besplatni alat koji Autodesk distribuira - Autodesk® DWG TrueView™ (http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc ... eID=123112). Koristi potpuno isti engine kao punokrvna varijanta AutoCADa i omogucava otvaranje fajlova, njihovo pregledanje te plotanje i to sve bez ikakvog kršenja licenci. postoje i još nekoliko besplatnih alternativa drugih proizvođača sa istom namjenom, dakle pregledanjem gotovih fajlova (npr eDrawings Viewer - http://www.edrawingsviewer.com/pages/pr ... rpage.html)

Tako da ti ta tvoja priča pada u vodu. ako hoćeš da mijenjas projekte i sam projektuješ onda bujrum plati alat kojim se koristiš a ako nećeš ništa da platiš i ne dopadaju ti se alternativna rješenja onda rapidograf u ruke pa raspali.
bakonja wrote: Evo ja npr. imam videoteku i placam originalne filmove a ti i ovi sto smiju kuci skidati filmove djaba ste onda u prednosti jer ga dobijete djaba, isto je sve to samo sto ti ne radis nigdje pa ti malo krivo ili nesto tako jer ipak ce ovo udariti po nama i po nasu ekonomiju a ti kasnije govori kako smo uredjena zemlja u tom segmentu a ljdu ce i dalje spavati ispred skupstine. :-)
Što se tiče filmova i njihovog skidanja sa Interneta kući to je potpuno ilegalno sa stanovišta zaštite autorskih prava samo što ta prava ne krši onaj koji materijal skida za "privatne potrebe" već zakon krši osoba koja je taj materijal dala na raspolaganje za skidanje. Svaki materijal koji si kupio imaš pravo multiplicirati milijun puta ako hoćeš i nećeš prekršiti zakon. U onom trenutku kad takvu kopiju daš nekome ko nije platio korištenje materijala kršiš zakone.
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#822 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

Legalno je skidati... Druga je stvar sto krsi zakon onaj od koga skidas :) Zato fino stavis brod sa serverom u medjunarodne vode i neces krsit zakon xD
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#823 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Comrad »

JoseMujica wrote:sve je to ok ljudi i kontole itd. ali u normalnim zemljama, kada se prave radikalnije promjene, postoji prelazni period. Kod ovih stvari se treba imati u vidu i napraviti procjenu koliko radnih mjesta će nas koštati ovakva ekstravagancija? Zatim dati firmama, kod kojih se nađe nelegalni softwer, određeno vrijeme da da ga legalizuju. Tek nakon toga treba bez milosti udarat po ušima.

Evo ako izgubimo tih, kako spomenuste 1400 radnih mjesta, gdje zaposliti te ljude? Ionako nam je tržište rada u totalnom qurcu :-)
Ne drug, oni su rekli da mi gubimo preko 1.400 radnih mjesta zbog toga sto firme koriste nelegalan software. Fakticki ono sto hoce da kazu jeste da 1.400 nehljebovica i rodjaka ne moze da se zaposli u drzavnoj sluzbu jer steka para.

Jedini razlog zbog cega se ovo radi jeste punjenje budzeta i nista vise, zafalilo sta ces.

Pa nista zivo ne steka, i kao ovo ce nesto promjeniti... :lol: :-)
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#824 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by Comrad »

xamp wrote:Legalno je skidati... Druga je stvar sto krsi zakon onaj od koga skidas :) Zato fino stavis brod sa serverom u medjunarodne vode i neces krsit zakon xD
E jbg, i ti sad pronalazis ono sto tebi odgovara.

Ovako kad gledas isto ti dodje, ili ti skinuo Photoshop ili skinuo Avatar isto ti je. Neko je milione ulozio u to, a ti si u 2 klika to uzeo besplatno. To sto su rupe u zakonu takve, nema nikakve veze. To sto ce neko zaraditi na Photoshopu, ili sto ces ti uzivati djabalesku u filmu je meni isto.

U uredjenim zemljama ne mozes ni sa torenata skidati, al eto buduci da vi zastupate sve legalno, nadam se da ce i to doci kod nas, pa ces film moci ili iznajmiti, kupiti po paprenoj cijeni ili gledat u kinu. Vidjet cu onda kakva ce vam prica bit, kad budes morao placati pakete serija po stotine KM, hoces li doci ovdje i sve to tako zdusno podrzavati.

Inace, nasa drzava nista ne radi da odrzi male firme u zivotu. Tebi je ocito cilj da bilo koja manja firma propadne, zasto - ne znam, ali jos nisam sreo osobu koja radi u nekoj firmi da je ovo tako podrzala i zastupala. Svako ko radi zna koliko drzava sebi grabi, za sta, kome, cemu...
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#825 Re: Licenciranje softvera,inspekcija...

Post by xamp »

Comrad wrote:
xamp wrote:Legalno je skidati... Druga je stvar sto krsi zakon onaj od koga skidas :) Zato fino stavis brod sa serverom u medjunarodne vode i neces krsit zakon xD
E jbg, i ti sad pronalazis ono sto tebi odgovara.

Ovako kad gledas isto ti dodje, ili ti skinuo Photoshop ili skinuo Avatar isto ti je. Neko je milione ulozio u to, a ti si u 2 klika to uzeo besplatno. To sto su rupe u zakonu takve, nema nikakve veze. To sto ce neko zaraditi na Photoshopu, ili sto ces ti uzivati djabalesku u filmu je meni isto.

U uredjenim zemljama ne mozes ni sa torenata skidati, al eto buduci da vi zastupate sve legalno, nadam se da ce i to doci kod nas, pa ces film moci ili iznajmiti, kupiti po paprenoj cijeni ili gledat u kinu. Vidjet cu onda kakva ce vam prica bit, kad budes morao placati pakete serija po stotine KM, hoces li doci ovdje i sve to tako zdusno podrzavati.

Inace, nasa drzava nista ne radi da odrzi male firme u zivotu. Tebi je ocito cilj da bilo koja manja firma propadne, zasto - ne znam, ali jos nisam sreo osobu koja radi u nekoj firmi da je ovo tako podrzala i zastupala. Svako ko radi zna koliko drzava sebi grabi, za sta, kome, cemu...

Nece doci kod nas... ACTA nece zazivjeti pa se ne sekiraj za besplatno gledanje filmova i serija... A jeb ga, zajebano je da neko ulozi milione i onda dodje bosnjo koji je morao sebi novog BMW-a kupiti na kredit pa nema para da uzme orginalni windows i autocad i picku materinu...

A jeb ga, znam da ljudi nemaju para i da je zajebano, ali za to postoji alternativna jeftina ili besplatna rjesenja koja su legalna... Druga je stvar sto bosnjo hoce program od 5000 da ima djaba...
Post Reply