Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Da li ste za posebnu temu o računarskim konfiguracijama za igre?

da
233
44%
ne
30
6%
od*ebi Chmoljo, naporan si
264
50%
 
Total votes: 527

foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#36326 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by foxlife »

vidjeh dobro foru za ovo sto se tice racunara stolova sjedenja i sl
ne znam je li se ima kupiti ili je to sam lik napravio uglavnom
sto i dio gdje je tastatura mis i sl se pomjera gore dole
i lik je nastimao alarm na svako 2 sata da se taj dio digne u visinu ociju dok sjedis tako da se moras dici :D
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#36327 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by soha96 »

Averus wrote: 02/04/2021 11:46 Sve je to super, ali bez treninga - kakvu god stolicu i stol imao - uradio si do 30% posla.
Ako ne radiš redovno barem minimum (vježbe mobilnosti), za leđa je skoro svejedno da li sjediš na kamenu ili u fotelji...

Od 9. godine svog života dnevno provodim 10+ sati za računarom - što poslom, što zabavom.
Do prije par godina (kad sam prešišao 30.) nisam imao probleme s leđima. Čim je 30. ljeto zazvonilo, počeo sam osjećati posljedice.
Nikad se nikakvim sportom nisam bavio, ali eto nisam nikad bio ni debeo ili nešto da dodatno opteretim kosti.

Krenem prije tri godine sa laganim treninzima, dakle - bez želje da se nabildam ili budem super atletičar - nego čisto da nisam statičan tako često.
Preporodio se. Dovoljno dva-tri puta uraditi pravilne vježbe mobilnosti i već nakon mjesec-dva se primjeti veliki napredak.

Kome je na ruku, topla preporuka za SLF, trener Anel Ramić.
Malo reći da je momak kompetentan. Uskoro će mu morati sagraditi još jedan zid da ima gdje kačiti silne certifikate.
Nista bez treninga druze, mene su pocela boljeti sa 24, od kako treniram redovno evo ko nov. :mrgreen:
User avatar
Averus
Posts: 20364
Joined: 13/02/2008 17:07

#36328 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Averus »

Idemo na sljedeću recenziju.
Prethodno rađen Bioshock, Bioshock 2, Portal 1&2 i Rayman ako se ne varam.


Ide sad Arkham Asylum


Ova igra se krišom ugurala u moj backlog zahvaljujući pozitivnim dojmovima širom interneta, ali najviše zbog preporuka na ovoj temi.
Posljednja igra na tematiku superjunaka koju sam igrao je bio Spider-Man Shattered Dimensions (topla preporuka btw). Nekad sam pogledao par gameplay videa za Arkham Asylum i nije ostavio neki dojam. Već sad mogu reći da mi je drago što nisam preskočio ovu igru.

Iako je daleko od savršenstva, Arkham Asylum me je vratio u žanr koji sam nekad strašno volio. Ima nešto posebno zabavno u tome da kao OP superčovjek, ili u ovom slučaju OP superbogataš, šetate po digitalnom svijetu i ubijete boga u svakome ko vam stane na put!


Priča je onako malo providna i naivna, standardno DC i standardno Batman. Joker želi uraditi nešto loše, Batman svim silama pokušava da ga spriječi, a kroz istragu i “tabačine” se susreće i sa drugim dobro poznatim likovima iz Gothama. Mnogo toga u ovoj priči me po nekom feelingu podsjetilo na TV seriju “Gotham” - ništa nije previše ušminkano, priča nije prekomplikovana, ali nosi sa sobom dovoljno misterije da vam bude stalo da igru završite. Kombinacija akcije, zagonetki i interakcije sa svijetom Arkham Asyluma je odlična, pa priča počesto padne i u drugi plan i preda podij onome što igru čini toliko dobrom: Zabavi.
Priča je osrednja, recimo okej jer, ako ništa, ima konzistentnost i smislena dešavanja do zadnjeg čina.
Nažalost, konačnica priče je, za moj ukus, glupa. Story je od početka, pa do zadnjeg akta onako pristojan, bez nekih rizika i kreativnosti, ali posljednji segment je jednostavno glup. Pokušali su rizikovati i to uradili na možda i najgori način, čime su mi blago pokvarili dojam.


Grafika i vizuelni dojam se dobro drže za tako staru igru. Likovi su dobro urađeni, tu i tamo se pojavi poneki problemčić sa svjetlosnim efektima, ali ništa strašno. Level design je okej, ali za sve koji su odigrali Arkham City (ide uskoro i ta recenzija), Asylum će biti siromašan i klaustrofobičan. Ako niste igrali City, onda definitivno prvo odigrajte Asylum!


Zvuk i muzika naravno popravljaju dojam cijele te Arkham atmosfere. Muziku, iskreno, ni ne pamtim previše, ali ono što se posebno ističe je voice acting za lik Jokera - kome glas posuđuje fantastični Mark Hamill. Super ga je slušati u toj ulozi, pa njegov voice talent doprinosi utisku ovog lika, njegovog ludila i genijalnosti, kao i brutalnosti. Kolekcija zvukova je standardno dobra.


Gameplay je ono što je, vjerujem, prodalo ovu igru i njene nastavke. Iako se Batman kreće prilično sporo i ponegdje čak i tromo, to apsolutno nije omelo zabavu. Mnoštvo mehanika, pojačano raznoraznim oružjima, gadgetima i zagonetkama koje vas tjeraju da malo uposlite mozak, taktizirate i planirate, kao i mnogobrojni likovi koje srećete su napunili svijet Arkham Asyluma “do čepa”. Možda i najzanimljiviji i najzabavniji dio igre jeste vrebanje iznad glava plaćenika i planiranje kako ih se sviju riješiti uz što manje komplikacija. Posebno zabavno je raditi stealth takedown-e, ali neće vam biti dosadno ni boriti se protiv pet ili deset plaćenika, uvezujući combo poteze u lanac brutanih udaraca s ciljem da svi osim Batmana ostanu ležati.


Protivnici i boss fights - Kad smo već kod borbi, moram reći da tu i tamo znaju biti repetitivne. Obični protivnici ne bi trebali biti dosadni jer ih ima nekoliko vrsta - od onih što se šaketaju, do naoružanih, sa pojačanim armorom, krupnih itd., ali nakon nekog vremena to postanu. Kad savladate tajming za kontranapade i izbjegavanje, sve postane jedno te isto. Osim njih, ima nekoliko boss fights koje će predstaviti još malo veći izazov od ovih običnih, ali ništa preteško. Težinu u borbama najčešće diktira broj protivnika, a ne jačina pojedinaca. Zbog toga su i borbe sa glavnim likovima dosta repetitive i uglavnom se zakuhaju ubacivanjem velikog broja plaćenika, te završe slično kao i svaka prethodna.



Igra ima dosta sitnih detalja koji su mi se svidjeli - primjer za to je mehanika izbijanja rešetki sa ventilacijskih kanala. Ako u blizini ima protivnika, batman će rešetku veoma oprezno skloniti u stranu, dok će je šutnuti punom snagom ako neprijatelji nisu blizu. Svidjelo mi se i Batmanovo detektivsko čulo, koje pomaže pri raznim analizama situacije, te detekciji stanja protivnika (naoružani ili ne, da li su prepadnuti, mirni, uspaničeni, mtvi itd.)
Malu zamjerku imam na to što je Batman tu i tamo u borbi dosta trom. Mislim da je to s razlogom urađeno, da bi borbe djelovale realnije, koliko god je to moguće, ali nakon par sati igranja zna pomalo ići na živce. Najveći prigovor imam na repetitivnost u mnogim segmentima igre, mada je nadoknađeno zabavom igranja.


Sve u svemu, dojam koji Batman Arkham Asylum ostavlja je pozitivan. Igra je bogata zanimljivim elementima, a glavna mana igre je repetitivnost.
Bez obzira na to, mislim da je potpuno zaslužena Ocjena: 70/100
foxlife
Posts: 9274
Joined: 17/02/2021 20:34

#36329 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by foxlife »

ja samo provjeravam igre ako u nazivu postoji tycoon manager i sl :D
Tabakmalac
Posts: 609
Joined: 26/12/2019 23:32

#36330 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Tabakmalac »

Zaboravio si spomenuti da u Arkham trilogiji, Batmanov glas posuđuje legendarni Kevin Conroy, koji je po meni, definitivni glas Betmena (kada su u pitanju animirani filmovi i igre) :mrgreen:
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#36332 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by aditon »

hahahaha :thumbup: :thumbup: jest vala baš...
RDR2 zakon (da ne idem u detalje kao Averus, ocjena je 11/10...da da 11) :D :D

btw, završio sam Mafia definitive edition, klasična krimi priča, i u tom dijelu nemam zamjerku ali mi se nekako čini da je igra trebala biti u razvoju još neko vrijeme jer djeluje nedovršeno u nekim stvarima...a potencijal ovakve igre, koji je ogroman, ipak je ostao neiskorišten..

sad imam dilemu šta novo započeti, Death stranding, hitman 3 ili resident evil 3...možda cyber punk v1.2?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#36333 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Chmoljo »

Đeste pičke, stigo zdravko čolić 8-)
User avatar
Averus
Posts: 20364
Joined: 13/02/2008 17:07

#36334 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Averus »

Ma ti si više k'o Perčoli :lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#36335 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Chmoljo »

moro sam zaguglati :lol:

inače, dok me nije bilo :D

Image
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#36337 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Chmoljo »

Pitaću te kad dijete dobiješ što ćeš 9 sati za računarom sjediti :mrgreen: meni je raspon igranja od 10 do 1 u prosjeku i to ne svaku noć.

Inače, sad sam na Death stranding i već sam odmakao i žao mi je što nisam original čekao. Ali ne toliko da igram ispočetka.
Nanox7
Posts: 507
Joined: 18/03/2015 00:10

#36338 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Nanox7 »

Sta ovi rade od ETS2 nisu normalni :-) :-)
Jedva cekam da uzmem Iberia DLC napokon. :thumbup:

User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#36339 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Tito_i_Partija »

Chmoljo wrote: 04/04/2021 15:04 moro sam zaguglati :lol:

inače, dok me nije bilo :D

Image
Gdje si Chmoljke, pickin dusmanine. :D :kiss:

Znaci Portia ti se golemo pod kozu uvukla. Znam da si je k'o malo prob'o kad je izasla dzaba na Epicu, al' si ubrzo haman pravo zaglibio. :-D
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#36340 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Tito_i_Partija »

Chmoljo wrote: 04/04/2021 16:50 Pitaću te kad dijete dobiješ što ćeš 9 sati za računarom sjediti :mrgreen: meni je raspon igranja od 10 do 1 u prosjeku i to ne svaku noć.
Gdje ce ba taj imat' djece, pa prvo valja njega odhranit' i na salamet izvest'. :lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#36341 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Chmoljo »

Tito_i_Partija wrote: 04/04/2021 18:28
Chmoljo wrote: 04/04/2021 15:04 moro sam zaguglati :lol:

inače, dok me nije bilo :D

Image
Gdje si Chmoljke, pickin dusmanine. :D :kiss:

Znaci Portia ti se golemo pod kozu uvukla. Znam da si je k'o malo prob'o kad je izasla dzaba na Epicu, al' ti ubrzo haman pravo zaglibio. :lol:
:lol:

Eo me :mrgreen: dobio mjesec bana, jer sam u materinu zatjero lika kojem je rafalanje po jednogodišnjem djetetu stvar politike.

Elem, vedrije teme: Igro Portiu. Al godilo mi, majke mi. Inače, ovih 100 sati je mojih nekih bar mjesec, do mjesec i po dana. U najboljem slučaju. Ja bih ovaj zanr nazvao zen igrom. Nakon igranja nisam osjećao neku tjeskobu, nemir... Da mi se da pisati i da imam viška vremena ko @Averus napisao bih jedan rivju. Čak ni priča nije idiotska, a sa tehničke strane bugovi su rijetki ko povoljne grafičke kartice.

Tako da kad sam se eto otprilike prije heftu vratio na Death stranding nisam gubio razum jer bebač (ne moj, nego u igri) plače zbog onih utvara. Ko u teretani jbg. Nekad odmor da više snage nego forsirani trening :D

Inače, glede kolege @ferratilis, ne znam zašto je zamjerio prepisku i žao mi je što je tako ispalo. Ja sam srao po običaju, on se nešto na to upalio, ja odgovorio, ali koliko se sjećam, ostalo je na nekom civilizovanom nivou. Jng nije valjda pahuljica. Al ako mu šta znači i čita, žao mi je ako mu je nešto sa moje strane zasmetalo i bilo bi fino da se vrati. On uvijek onako argumentovano postavlja članke i prati dešavanja, a ja lupam po filingu :mrgreen:

Evo i za druga @medvjed23 jedna recenzija o igri u kojoj bi se mogao pronaći

https://adria.ign.com/disco-elysium-the ... -final-cut
Kafka, Dejvid Linč, Hanter S. Tompson, Rođa Raičević, svi su oni ova igra.
:mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#36342 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Chmoljo »

Tito_i_Partija wrote: 04/04/2021 18:43
Chmoljo wrote: 04/04/2021 16:50 Pitaću te kad dijete dobiješ što ćeš 9 sati za računarom sjediti :mrgreen: meni je raspon igranja od 10 do 1 u prosjeku i to ne svaku noć.
Gdje ce ba taj imat' djece, pa prvo valja njega odhranit' i na salamet izvest'. :lol:
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#36343 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Tito_i_Partija »

Joj i ja sam ti u zadnje vrijeme poceo sa tim igrama sto "unose mir i tisinu". Valjda godine ucine svoje, pa 'vam stres od posla, pa onda kad dodjes kuci ceka te dijete hoce da se igra...i onda kad svi legnu a ti sjednes da igras, ne mozes se brate vise skljokat' u nesto glasno, intenzivno, zahtijevajuce, nemas jednostavno vise snage za to...nego daj stagod lagano, tiho, bez obaveze i stresa. Ja ti navece lodiram ETS2, upalim svoj Volvo kamion, i fakat mi dodje k'o lijek od zivota.

Sto se tice ferratilisa, ne mora znacit' da ga je vasa diskusija o poljacima "otjerala" odavde. Ko zna sta se sve kod ljudi desava u zivotu, jer cisto sumnjam da je on takav tip da bi se toliko naljutio da vise nikako ne pojavljuje ovde.

A sto se tice bana, pomalo je ironicno. The hunter has become the hunted. :D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#36344 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Chmoljo »

ETS2 je čist primjer kako možeš napraviti dobitnu kombinaciju bez izmišljanja tople vode. Nema ETS3, samo ekspanzije. I godinama tako šljaka.

Vrh vrhova. Moja jedina zamjerka je što bih volio malo više posvećenosti menadžerskom dijelu igre, al haj.

Za feru se nadam da si u pravu, a to za moj ban, bila je samoprijava. Nije bilo u afektu, jednostavno da zna čovjek kakav je mentalni proljev izbacio morao sam mu skrenuti pažnju da neko da bi zbog toga trebao otići u materinu vaginu. I moram ti reći da sam to sa merakom uradio upravo jer nisam admin, jer imam tu slobodu da lanem i da mi bar malo bide lakše oko srca.
User avatar
Averus
Posts: 20364
Joined: 13/02/2008 17:07

#36345 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Averus »

Haj' ba penzioneri zovite se preko Vibera i naprđujte :D
Ja sa svoje 34 godine i tri posla, redovan gaming, pa mi ništa ne fali... Prenemažete se k'o kakve babe :lol:



Ako ćete zen igre, odigrajte Journey, hvale je opasno, meni je na wishlist :)
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11046
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#36346 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Tito_i_Partija »

Chmoljo wrote: 04/04/2021 19:11 ETS2 je čist primjer kako možeš napraviti dobitnu kombinaciju bez izmišljanja tople vode. Nema ETS3, samo ekspanzije. I godinama tako šljaka.

Vrh vrhova. Moja jedina zamjerka je što bih volio malo više posvećenosti menadžerskom dijelu igre, al haj.
I ja sam tako razmislj'o, mozda malo vise menadzmenta, pa onda mozda malo i neke AI kompeticije, pa malo i razradjeniji finansijsko-trgovacki sistem. Al' opet kontam, zasto im to treba? Napravili su jednu odlicnu igru za opustanje sa prelijepim krajolicima i pejzazima, i taman onoliko duznosti da bude interesantno, al' da te ne odvlaci previse od odmaranja mozga. I gle cuda, igra je ispala ogroman hit, i sjedi trenutno na 97% na Steamu.

Cujem da je i Death Stranding slican tome po nekim aspektima, zato sto je "walking simulator" gdje vecinom samo hodas i uzivas u prirodi. :D
User avatar
House
Posts: 46723
Joined: 17/03/2010 15:36

#36347 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by House »

Nanox7 wrote: 04/04/2021 17:40 Sta ovi rade od ETS2 nisu normalni :-) :-)
Jedva cekam da uzmem Iberia DLC napokon. :thumbup:

najjači developeri :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#36348 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Chmoljo »

Averus wrote: 04/04/2021 20:57 Haj' ba penzioneri zovite se preko Vibera i naprđujte :D
Ja sa svoje 34 godine i tri posla, redovan gaming, pa mi ništa ne fali... Prenemažete se k'o kakve babe :lol:



Ako ćete zen igre, odigrajte Journey, hvale je opasno, meni je na wishlist :)
Bwate, pet poslova nije ravno djetetu, vjeruj mi vidjećeš. Danas htio malo otkunjati, ružan dan, u kući smo... Jedno tristo puta me povuko za ruku da mi nešto pokaže... Pregibanja i čučnjeva odradio više nego na teraviji.

Journey također imam u planu.
Tito_i_Partija wrote: 04/04/2021 21:00
Cujem da je i Death Stranding slican tome po nekim aspektima, zato sto je "walking simulator" gdje vecinom samo hodas i uzivas u prirodi. :D
Možda na samom početku. Poslije se stvari komplikuju, plus što ima cijeli univerzum sa nekim interesantnim stvarima.

Ono što jeste slično je to što je naizgled nešto što je dosadno i repetetivno u igri napravljeno zanimljivim. ETS voziš se i... To je to. Ali pređeš hiljade virtuelnih kilometara al osjećaj kao da si tek počeo, svaki put kad prikopčaš novu prikolicu. Nigdje osjećaja grinda.

E isto je sa Death strandingom. Walking simulator sa utvarama između kojih se šunjaš dok zadržavaš dah. Ima tu još da moraš bukvalno pazito gdje staješ ker se lako okliznuti, spotaknuti, pogotovo kada nosiš veliki teret na leđima.

Moram reći da DS ima tako briljantnih detalja koji pojačavaju atmosferu... Ovo se sazna bukvalno u tutorijalu tako da neću spojlati nikome ništa, al kada se pojave te utvare (pojavljuju se sa kišom, koje više i nije kiša već proces koji dramatično ubrzava starenje i propadanje, dakle atmosfera je tmurna, londonska), možeš proći pored njih dok zadržavaš dah ker te ne vide, mogu te čuti ili osjetiti (ima dodijeljeno dugme za zadržavanje daha). Utvare detektuje uređaj koji radi uz pomoć BB, a BB je nerođena beba u mehaničkoj materici koju nosiš na prsima. Dok se šunjaš i zadržavaš dah, beba počinje plakati ker je uznemirena i to toliko dodaje na anksioznosti da je nevjerovatno.

Gameplay mi je fantastičan, a vidjećemo na šta će priča izaći.

Moja preporuka svakako.
User avatar
aditon
Posts: 4498
Joined: 09/11/2015 19:40
Location: Somewhere in between

#36349 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by aditon »

ja sam jedno pola sata proveo na death strandingu kada je igra izašla, međutim tada sam igrao RDR2 i rek'o kad završim istu, odigrat ću DS...sada je vrijeme da nastavim s DS-om iako sam se dvoumio između Hitmana 3 i Resident Evil-a 3..
User avatar
Averus
Posts: 20364
Joined: 13/02/2008 17:07

#36350 Re: Vaše voljene PC igre (piraterija će rezultirati banom!)

Post by Averus »

Chmoljo wrote: 04/04/2021 22:13
Averus wrote: 04/04/2021 20:57 Haj' ba penzioneri zovite se preko Vibera i naprđujte :D
Ja sa svoje 34 godine i tri posla, redovan gaming, pa mi ništa ne fali... Prenemažete se k'o kakve babe :lol:



Ako ćete zen igre, odigrajte Journey, hvale je opasno, meni je na wishlist :)
Bwate, pet poslova nije ravno djetetu, vjeruj mi vidjećeš. Danas htio malo otkunjati, ružan dan, u kući smo... Jedno tristo puta me povuko za ruku da mi nešto pokaže... Pregibanja i čučnjeva odradio više nego na teraviji.

Journey također imam u planu.
Bwate :lol:
Ma znam, zezam se ja malo, sve mi je jasno - ako ništa, imam kolege s malom djecom, pa od njih svakodnevno čujem muke i čari :-D
Post Reply