Pomoć pri izboru laptopa

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Mujic Adis
Posts: 59
Joined: 01/01/2011 23:08

#26 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by Mujic Adis »

Ja imam samo jedno pitanje u vezi svog lap.(HP pavilion g7-1160sm) Kada sam dizao sistem, nikakvi mi driveri nisu dosli uz laptop pa sam morao skidati s neta ... i sve sam fino ustimao osim "network controller" - molim pomoc koji driver treba za to ??
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#27 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by kojeime »

Adise, prvo koji ti je OS, XP ili 7?

Za 7, probaj ove:

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/Te ... ob-94199-1

Ovaj je za LAN, to jeste kada se spajas na internet ili drugi racunar koristeci zicu.

Za bezicni, WiFi, probaj:

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/Te ... ob-97747-1

Ovdje su ti svi drajveri za tvoj racunar:

http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/Te ... 4062#11395

Spusti se na prozorcic iznad kojeg pise: Driver - Network i tamo ces naci nekoliko drivera i za LAN i za WiFi pa probaj dok ne pronadjes odgovarajuci.

Realtech je najcesce koristen driver, on ce najvjerovatnije raditi, pa Atheros, pa drugi.
Mujic Adis
Posts: 59
Joined: 01/01/2011 23:08

#28 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by Mujic Adis »

A joj .. izvini , zaboravio sam to napisati.. koristim win 7 ultimate 32-bit .. ovo cu pokusati ustimati, ako negdje zapnem .. javit cu se :D
Mujic Adis
Posts: 59
Joined: 01/01/2011 23:08

#29 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by Mujic Adis »

LJUDI POMOZITE MI !! Instalirao sam nek driver "Intel PROSet Wireless" ...I sada mi pise "Intel my wiFi Technology: Adapter not found" .... Pomoagajte :( zabrinut sam
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#30 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by kojeime »

Zao mi je sto cu ti ovo reci, ali moram.

Eto, poslusao si savjete ljudi koji su ti rekli da ne kupujes laptop sa preinstalisanim windowsima jer je skupo, a mozes windowse instalisati sam. Tako si ustedio 150KM (na cijenu od 1150) i sada se patis. Stvar sa racunarima sa preinstalisanim windowsima nije samo u tome da dodju vec instalisani windowsi, proizvodjaci laptopa takodje ubace i sve potrebne drivere koji rade i jos poneki utility softver.

Ali, sada, sta je tu je.

Skini taj Intel driver sa racunara (Control panel - uninstall) i pokusaj sa Intel wireless driverom (Dakle ne taj sa PROset, vec samo wireless, ovdje je: http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/Te ... ob-95429-1) Ako to ne radi, imas na stranicama koje sam ti napisao jos dva ili tri wireless drivera, pa probaj sa njima. Ne odustaj samo zato sto jedan ne radi.

Pokusaj vidjeti ko je proizvodjac wireless adaptere, pa probaj po imenu proizvodjaca i modela naci driver.

Ili, napisi Email HP-u i pitaj za savjet.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#31 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by dragan.s »

kojeime wrote:Zao mi je sto cu ti ovo reci, ali moram.

Eto, poslusao si savjete ljudi koji su ti rekli da ne kupujes laptop sa preinstalisanim windowsima jer je skupo, a mozes windowse instalisati sam. Tako si ustedio 150KM (na cijenu od 1150) i sada se patis. Stvar sa racunarima sa preinstalisanim windowsima nije samo u tome da dodju vec instalisani windowsi, proizvodjaci laptopa takodje ubace i sve potrebne drivere koji rade i jos poneki utility softver.
....
Trebao je nekome ko se razumije odnijeti da mu instalira. Ako mu već to nisu uradili u prodavnici gdje je kupio.
A najčešće je taj WiFi u 4xxxs seriji Atheros.

A sad oko predinstaliranih laptopa ja imam drugo mišljenje. U većini slučajeva mi više vremena u servisu treba da sredim za kupca predinstaliran laptop nego prazan. Instalacija Win-a na njima nije završena pa se zna desiti da još skoro 1 sat nešto doinstalira, a ti možeš samo sjediti i čekati. Kad to konačno završi onda mi treba makar pola sata da počistim trial i shareware programe koje je proizvođač stavio. A disk obično ne izdijele na dvije particije ili ako to i urade stave malu dodatnu za recovery. I onda tek krećem sa instaliranjem ostalih programa. Nešto što bi trebalo biti jednostavno su bez potrebe zakomplikovali. Što samo ne upitaju za username i password i ti instaliraj šta te volja?
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#32 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by kojeime »

Moguce Dragane, ja govorim iz mog iskustva, ti imas svoje iskustvo koje je vjerujem vece od moga.

Ja sam iz svoj netbook dobio preinstalisane windowse 7 starter, trial Office, trial McAfee i ostali softver full verzije i naravno sve drajvere preinstalisane. Odmah sam napravio uninstall Officea i McAfeeja. To je bilo prije vise od godinu dana. Dakle, za tih vise od godinu dana racunar radi perfektno, nikakvih problema nemam ni sa softverom ni sa hardverom, svaki update (ukljucujuci Service pack 1) prolaze redovno bez problema. Na racunaru imam instalisan iskljucivo Open source i free softver, naravno uz softver koji je dosao vec instalisan. Taj vec instalisani softver je naravno driveri i utility programi za na primjer power management, za touch pad, kameru, mikrofon ,ekran, WiFi LAN i tako dalje.

Racunar je dosao sa diskom podijeljenim u dvije particije. Jedna je skrivena particija koja se pokrece pri ukljucivanju racuinara kombinacijom pritisaka na tri tastera i sluzi za vracanje racunara u fabricko stanje (dakle sa instalisanim softverom iz fabrike, bez mojih podataka i naknadno instaisanog softvera). Na njoj je dakle instalacija svog softvera koji je dosao na racunaru kako ga je fabrika isporucila. Toj particiji se ne moze pristupiti normalni, ni iz explorera, ni iz Free (Total) commandera, ti programi je uopste ne vide. Druga particija je slobodna za korisnika i na njoj je instalisan Windows i ostali softver i driveri i naravno na nju ja instalisem svoj softver i cuvam svoje podatke.

Tako da je moje iskustvo sa racunarom koji je dosao sa preinstalisanim softverom veoma pozitivno.
Mujic Adis
Posts: 59
Joined: 01/01/2011 23:08

#33 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by Mujic Adis »

Aa , momci .. hvala vam svima na pomoci uspio sam da rijesim problem s Broadcom 802.11 Wireless .... :D
jadran
Posts: 76
Joined: 18/02/2011 10:48

#34 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by jadran »

Molim pomoc-:)

apsolutno se ne razumijem u tehniku a trebam podhitno kupiti laptop, trenutno imam neki acer, strasno mi je usporio i ledi:(....ako mi neko moze preporuciti gdje d akupim novi komp i na sta da obratim paznju jer se kao sto rekoh apsolutno ne razumijem u te stvari...HVALA SVIMA UNAPRIJED:)
Madrid
Posts: 2301
Joined: 16/08/2010 17:18

#35 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by Madrid »

Đabe da ne otvaram novu temu, da ovdje pitam...

DELL Inspirion N7110 i3-2310M 2.1G DISPLAY 17.3" RAM 4G HDD500G
GRAFIKA GeForce525M/1G BTeSATA HDMI Wn WC CR - 1301 km

DELL Inspirion N7110 i5-2410M 2.3G display 17.3 ram 4G hdd 500G
grafika GeForce525M/1G BTeSATA HDMI Wn - 1438 km

Izbor se sveo na neki od ova dva, pa dal se isplati ovaj i5 ili da idem na i3 ?
Laptop mi treba za igre, filmove, muziku i ostale gluposti, nikakav profi rad :-D
User avatar
oldschool
Posts: 7013
Joined: 20/02/2008 17:27
Location: where reality is just bunch of illusions

#36 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by oldschool »

Drugi ima jači procesor, ali je grafika tanka, nećeš se na tom naigrati, ne preporučujem uopšte igranje na laptopu.
Madrid
Posts: 2301
Joined: 16/08/2010 17:18

#37 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by Madrid »

hebiga, moci ce bar fifa 12 i manager 12, ne ocekujem ni ja crysis 2 na max da vrti :-D
Po ovoj stranici http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeF ... 889.0.html dosta igara dobro vrti na medium, neke i na high, e sad mene interesuje dal ce mi i5 poboljsat peformanse u igrama, kad vec uzimam onda da uzmem sta valja...
Znam i ja da je PC alfa i omega za igre (pored konzola), al student sam i rijetko sam kod kuce, tak da mi treba laptop i za igre pored ostalog :D
User avatar
oldschool
Posts: 7013
Joined: 20/02/2008 17:27
Location: where reality is just bunch of illusions

#38 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by oldschool »

Sve zavisi od igre, odnosno njenih zahtjeva, ali za dobru grafičku moraš imati i dobar procesor, odnosno da ona iskoristi sav svoj potencijal, Manager će sigurno moći, za Fifu ne znam, ali kad pokreneš igru ima da ruči kao hidrocentrala :D
Madrid
Posts: 2301
Joined: 16/08/2010 17:18

#39 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by Madrid »

Na onoj stranici sto sam dao pise da fifu 11 na ultra pokrece sa 63 pfs, a high 104 fps, sto znaci da ce definitivno moci i fifu 12 pokrenut na pristojnim detaljima :D

Al eto pitanje je isto, dal i3 izvlaci max iz ove grafe ili da idem na i5?
User avatar
oldschool
Posts: 7013
Joined: 20/02/2008 17:27
Location: where reality is just bunch of illusions

#40 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by oldschool »

Madrid wrote:Na onoj stranici sto sam dao pise da fifu 11 na ultra pokrece sa 63 pfs, a high 104 fps, sto znaci da ce definitivno moci i fifu 12 pokrenut na pristojnim detaljima :D

Al eto pitanje je isto, dal i3 izvlaci max iz ove grafe ili da idem na i5?

S ovom grafičkom ne, iskreno, ali tamo su sve testirali na drugačijoj konfiguraciji, uglavnom, nijedan od dva ponuđena nije za gejming, ali može se ponekad nešto poigrati.
Madrid
Posts: 2301
Joined: 16/08/2010 17:18

#41 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by Madrid »

Ma kolko sam vidio na ovim sajtovima od plusa, geneleca i slicno, ni ne nude neku jacku od GT 540, a i nju nude sa 15,6 monitorom, a meni da je 17-ku :-D
Siguran sam da ce moc fifa 12 i FM 12, moci ce i dosta igara iz prethodne 2-3 godine se odigrati (mozda ne crysis1,2, Metro 33 i slicno, ali takve igre je i steta igrat na laptopu :D )
User avatar
oldschool
Posts: 7013
Joined: 20/02/2008 17:27
Location: where reality is just bunch of illusions

#42 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by oldschool »

Naravno, samo je 17'' poteška, ali za tvoje potrebe i bolje da je veća, nikad Fifa nije bila zahtjevna, većinom im i zahtjevi nisu tačni, jer tu znaju dobro slagati u korist hardware-a, samo da bi i ta industrija hajrovala. Ako ti nije prevelika cijena, onda bolje uzmi onaj skuplji, sretno.
Madrid
Posts: 2301
Joined: 16/08/2010 17:18

#43 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by Madrid »

Hvala, javim kad kupim jel i3 ili i5 i kako vrti fifu, a vjerovatno i pes :-D
Ambrozija
Posts: 2845
Joined: 20/01/2010 18:34
Location: Sarajevo

#44 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by Ambrozija »

...
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#45 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by shin »

Opet komplikacije od objasnjavanja :D

Imas na laptopu part number napisan krece sa ''PNXXXXXX''

Pravac na ovaj sajt

http://www8.hp.com/us/en/support-drivers.html

Upises PN i filtrira ti drajvere koji postoje za taj model. Eventualno mozes dobiti dva drajvera za mrezu, nemoj da te zbuni, probas oba i vidis koji radi.
damyr
Posts: 6
Joined: 02/10/2011 20:42

#46 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by damyr »

i5 ;-)
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#47 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by kokuz_sa »

imal kakva preporuka za neko cudo do jedno 650KM
ne treba mi laptop za igranje..vazno mi je samo da moze OFFICE i da se moze spojiti na net.. :D

tako da bih bas zahvalan bio kad bi napisali neku preporuku ali samo ako ona ne sastoji se od rijeci ACER..to ne bih da uzimam,previse problema ima..

valjal ovo sta

AMD DualCore E350 1.6GHz, 4GB RAM, 320GB HDD, DVD+/-RW DL, AMD Radeon HD4250, WLAN b/g/n, LAN, Bluetooth, CardReader, Webcam, 15.6" display, 6cell, SUSE Linux, DE tastatura
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#48 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by dragan.s »

kokuz_sa wrote:.....
valjal ovo sta

AMD DualCore E350 1.6GHz, 4GB RAM, 320GB HDD, DVD+/-RW DL, AMD Radeon HD4250, WLAN b/g/n, LAN, Bluetooth, CardReader, Webcam, 15.6" display, 6cell, SUSE Linux, DE tastatura
Nije loše, ali mislim da ti je to neki eMachine što ti je opet Acer (kao i PackardBell)
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8494
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#49 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by kokuz_sa »

dragan.s wrote:
kokuz_sa wrote:.....
valjal ovo sta

AMD DualCore E350 1.6GHz, 4GB RAM, 320GB HDD, DVD+/-RW DL, AMD Radeon HD4250, WLAN b/g/n, LAN, Bluetooth, CardReader, Webcam, 15.6" display, 6cell, SUSE Linux, DE tastatura
Nije loše, ali mislim da ti je to neki eMachine što ti je opet Acer (kao i PackardBell)
HP 635 je ovo tj to je ta konfiguracija
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#50 Re: Pomoć pri izboru laptopa

Post by dragan.s »

kokuz_sa wrote:...
HP 635 je ovo tj to je ta konfiguracija
Pa nije loše. Najslabija tačka je procesor, ali bi jači procesor nosio i veću cijenu.
Post Reply