PC mreža

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
arijela
Posts: 46
Joined: 04/02/2011 13:46

#1 PC mreža

Post by arijela »

Trebala bi mi malena pomoć vas informatičara! :)
Na poslu su nam umrežena 3 kompjutera, neki lik je radio mrežu, sve se printa preko istog printera, i dijele se određeni folderi. Ali sada jedan komp je totalno isključen iz mreže, ne znam razlog. Jučer je normalno fercerala mreža. Postoji li neki način da ja to popravim bez da zovem nekoga?

Hvala unaprijed! :wink:
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#2 Re: PC mreža

Post by dragan.s »

Pogledaj da nije mrežna kartica na tom kompjuteru postavljena na "Disable".
Control Panel>Network Connection, desni klik na Local Area Connection, ako je omogućena opcija "Enable" odabrati je.
Ako nije to onda provjeri mrežni kabl između tog kompjutera i switch-a. Lampice trebaju svijetliti na oba mjesta ako je dobro uštekan.
arijela
Posts: 46
Joined: 04/02/2011 13:46

#3 Re: PC mreža

Post by arijela »

Sve je to OK, kabal uštekan, nije niko dirao, ta opcija stoji...:) Jedino se juče mijenjao antivirus program na ovom kompjuteru koji je izbačen iz mreže, ali ne bi trebalo da je to pobrkalo mrežu...
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#4 Re: PC mreža

Post by dragan.s »

Ako je to antivirus program sa firewall-om onda firewall treba iskonfigurisati za internu mrežu.
arijela
Posts: 46
Joined: 04/02/2011 13:46

#5 Re: PC mreža

Post by arijela »

Eh eto vidiš, bit će da je to :) Znala sam da je neka sitnica...Šta mi je raditi? Na desnom kliku na ikonu nudi Firewall profiles...da li tu mijenjati na Small home or office network ili...Trenutno stoji Directly connected to the Internet. :)
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#6 Re: PC mreža

Post by dragan.s »

Ne znam sad koji je firewall, ali trebao bi ti taj profil "Small home or office network" jer ovaj "Directly connected to the Internet" ne dozvoljava nikakav dolazni saobraćaj koji nije tražen sa radne stanice plus još neka ograničenja.
U principu firewall-i na kompjuterima u internoj mreži više naprave problema nego što su korisni.
arijela
Posts: 46
Joined: 04/02/2011 13:46

#7 Re: PC mreža

Post by arijela »

Evo sve OK sa tom promjenom...HVALA! :-D Škola za ubuduće, Antivirus bez Firewall-a..Samo se nadam da će raditi zaštitu OK, i od Interneta i mreže... :wink: Ili je bolje da odmah promjenim program?
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#8 Re: PC mreža

Post by dragan.s »

Ne moraš, samo ga ili isključi (mislim firewal, ne komplet AV) ili nađi nekoga da ga fino podesi pa da ne pravi probleme.
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#9 Re: PC mreža

Post by Ghost_Rider_XXX »

Ni slučajno gasiti firewall samo podesiti opcije da se može vidjeti sa ostalom ekipom.
arijela
Posts: 46
Joined: 04/02/2011 13:46

#10 Re: PC mreža

Post by arijela »

Sad kad sam prebacila Firewall na opciju Small home or office network mreža radi OK, samo što kontam da se time ne smanjuje možda zaštita kompjutera od neta...eh neiskustvo...

Hvala vam na pomoći! :sax:
Post Reply