Android OS

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

zdruzdjo
Posts: 5180
Joined: 16/08/2009 00:27

#25751 Re: Android OS

Post by zdruzdjo »

Do sada sam se razmisljao o telefonima bez google servisa. Nekako sam se libio jer nisam znao kako cu se navici. i hocu li.
Hajde izleti povoljno telefon pa odlucim se i za taj korak. Huawei P40 Lite.

Zakljucak, kud nisam ranije jexx me svak. Privikavanje na zivot bez toga svega mi je trajalo nekih 15 minuta.
Bukvalno. Kako se covjek samo izradi i mislis "jaooooo pa kako cu". Znaci toliki je hype napravljen oko toga, da je to nevjerovatno.
znaci jedino dva problema koje nisam uspio da skontam kako cu. Da se sa youtube vanced-a logujem na svoj youtube kanal jer imam na youtube puno pretplata koje pratim. I drugo da imam na pocetnom ekranu google search bar(siguran sam da i za ovo postoji alternativa ali se nisam dovoljno zadavao da nadjem).
Sve ostalo radi bez problema. Sto se tice gmail-a, savrseno lijepo funkcionise sa default-nom e-mail aplikacijom.
Imaju alternativa more za pretragu aplikacija. Cak i za moju banku ima aplikacija u app galery a mislio sam da nema sanse da ce biti.
Znaci apsolutno smo samo robovi navike za ovo i google se oslanja to da bi kaznio huawei-a.
A sto se tice samog telefona, super je. Baterija traaaje i traje. zvuk bas zadovoljavajuci. kamera takodje cak i kad nisu ekstra svjelosni uslovi. Fluidan, a primjetim osjetno ubrzanje u nekim aplikacijama u odnosu na p30 Lite koji sam koristio od 2019. Mogu misliti onda P40 Pro kakav je.
Uglavnom ukoliko niste closed mind i ne ovisi vam zivot o google aplikacijama i njihovim servisima, moja topla preporuka da ne zaobilazite huawei ako vam je jedino to sa google kamen spoticanja.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#25752 Re: Android OS

Post by Hakiz »

Ja sam se nadao Ubuntu telefonu. Kako to nije zaživjelo, Android.

Huawei ima iste aplikacije kao Android. Imam osjećaj kao se napravio dogovor sa Googleom da na Huawei bude Android, ali da se tako ne zove :lol:
Dzontra_Volta
Posts: 6443
Joined: 20/01/2011 11:10

#25753 Re: Android OS

Post by Dzontra_Volta »

zdruzdjo wrote: 09/04/2021 00:00
... i google se oslanja to da bi kaznio huawei-a.
Ma kakav google i kažnjavanje Huaweia. Google bi bio presretan da se ukinu sankcije, jer je od Huaweija dobijao ogromnu lovu za Android i Google servise.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31486
Joined: 16/04/2011 18:46

#25754 Re: Android OS

Post by skafiskafsnjak »

Dzontra_Volta wrote: 09/04/2021 11:04
zdruzdjo wrote: 09/04/2021 00:00
... i google se oslanja to da bi kaznio huawei-a.
Ma kakav google i kažnjavanje Huaweia. Google bi bio presretan da se ukinu sankcije, jer je od Huaweija dobijao ogromnu lovu za Android i Google servise.
Pa naravno. Googlu da je ceif da kaznjava i zabranjuje, mogao je bez Amerike i Trumpa.
zdruzdjo
Posts: 5180
Joined: 16/08/2009 00:27

#25755 Re: Android OS

Post by zdruzdjo »

skafiskafsnjak wrote: 09/04/2021 11:05
Dzontra_Volta wrote: 09/04/2021 11:04
zdruzdjo wrote: 09/04/2021 00:00
... i google se oslanja to da bi kaznio huawei-a.
Ma kakav google i kažnjavanje Huaweia. Google bi bio presretan da se ukinu sankcije, jer je od Huaweija dobijao ogromnu lovu za Android i Google servise.
Pa naravno. Googlu da je ceif da kaznjava i zabranjuje, mogao je bez Amerike i Trumpa.
Ma dobro samo sto onaj ko mahne bicem po ledjima je uvijek kriv. Huawei najvise trpi upravo od strane google-a. Naravno tu su i komponente i uredjaji ali.....
Bilo kako bilo, misljenja sam da se ovo nije desilo, veliki igraci u polju mobilnih telefona bi se sigurno doooobro za glavu hvatali dolaskom novijih modela huawei-a telefona. A i ostalih uredjaja gdje je huawei imao prste za komponente i sl.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31486
Joined: 16/04/2011 18:46

#25756 Re: Android OS

Post by skafiskafsnjak »

zdruzdjo wrote: 09/04/2021 11:41
skafiskafsnjak wrote: 09/04/2021 11:05
Dzontra_Volta wrote: 09/04/2021 11:04

Ma kakav google i kažnjavanje Huaweia. Google bi bio presretan da se ukinu sankcije, jer je od Huaweija dobijao ogromnu lovu za Android i Google servise.
Pa naravno. Googlu da je ceif da kaznjava i zabranjuje, mogao je bez Amerike i Trumpa.
Ma dobro samo sto onaj ko mahne bicem po ledjima je uvijek kriv. Huawei najvise trpi upravo od strane google-a. Naravno tu su i komponente i uredjaji ali.....
Bilo kako bilo, misljenja sam da se ovo nije desilo, veliki igraci u polju mobilnih telefona bi se sigurno doooobro za glavu hvatali dolaskom novijih modela huawei-a telefona. A i ostalih uredjaja gdje je huawei imao prste za komponente i sl.
Pa naravno. Prvi bih ja uzeo Huawei...i vazda sam govorio da hocu. Ali sad mi se ne da zezati sa namjestanjem toga svega...
zdruzdjo
Posts: 5180
Joined: 16/08/2009 00:27

#25757 Re: Android OS

Post by zdruzdjo »

skafiskafsnjak wrote: 09/04/2021 11:51
Pa naravno. Prvi bih ja uzeo Huawei...i vazda sam govorio da hocu. Ali sad mi se ne da zezati sa namjestanjem toga svega...

Istog sa misljenja bio i ja. Drzao sam p30lite samo zbog toga sto su na njemu bili google servisi.
Sad sam vidio da je to faaaakat samo preseravanje i da je to prilagodjavanje i namjestanje od prilike nekih 15-ak minuta posla.
probook
Posts: 4581
Joined: 13/10/2013 22:38

#25758 Re: Android OS

Post by probook »

zdruzdjo wrote: 09/04/2021 11:58
skafiskafsnjak wrote: 09/04/2021 11:51
Pa naravno. Prvi bih ja uzeo Huawei...i vazda sam govorio da hocu. Ali sad mi se ne da zezati sa namjestanjem toga svega...

Istog sa misljenja bio i ja. Drzao sam p30lite samo zbog toga sto su na njemu bili google servisi.
Sad sam vidio da je to faaaakat samo preseravanje i da je to prilagodjavanje i namjestanje od prilike nekih 15-ak minuta posla.
Haj prebaci viber backup? Ne moze bez povezivanja sa google drive jbg
Erhardt
Posts: 248
Joined: 02/12/2019 10:19

#25759 Re: Android OS

Post by Erhardt »

zdruzdjo wrote: 09/04/2021 00:00 Do sada sam se razmisljao o telefonima bez google servisa. Nekako sam se libio jer nisam znao kako cu se navici. i hocu li.
Hajde izleti povoljno telefon pa odlucim se i za taj korak. Huawei P40 Lite.

Zakljucak, kud nisam ranije jexx me svak. Privikavanje na zivot bez toga svega mi je trajalo nekih 15 minuta.
Bukvalno. Kako se covjek samo izradi i mislis "jaooooo pa kako cu". Znaci toliki je hype napravljen oko toga, da je to nevjerovatno.
znaci jedino dva problema koje nisam uspio da skontam kako cu. Da se sa youtube vanced-a logujem na svoj youtube kanal jer imam na youtube puno pretplata koje pratim. I drugo da imam na pocetnom ekranu google search bar(siguran sam da i za ovo postoji alternativa ali se nisam dovoljno zadavao da nadjem).
Sve ostalo radi bez problema. Sto se tice gmail-a, savrseno lijepo funkcionise sa default-nom e-mail aplikacijom.
Imaju alternativa more za pretragu aplikacija. Cak i za moju banku ima aplikacija u app galery a mislio sam da nema sanse da ce biti.
Znaci apsolutno smo samo robovi navike za ovo i google se oslanja to da bi kaznio huawei-a.
A sto se tice samog telefona, super je. Baterija traaaje i traje. zvuk bas zadovoljavajuci. kamera takodje cak i kad nisu ekstra svjelosni uslovi. Fluidan, a primjetim osjetno ubrzanje u nekim aplikacijama u odnosu na p30 Lite koji sam koristio od 2019. Mogu misliti onda P40 Pro kakav je.
Uglavnom ukoliko niste closed mind i ne ovisi vam zivot o google aplikacijama i njihovim servisima, moja topla preporuka da ne zaobilazite huawei ako vam je jedino to sa google kamen spoticanja.
Instaliraš Vanced microG i uloguješ se na svoj YT kanal. :izet:
User avatar
xoklix
Posts: 2373
Joined: 16/01/2018 16:07

#25760 Re: Android OS

Post by xoklix »

GMS odnosno Google Mobile Service je itekako bitan.
Outlook zaboravi,a ostale mail aplikacije nisu ni blizu. Ne dolaze mi notifikacije za mail, sve živo pokušao. Postavke baterije, aplikacije i sl... Nekad odmah dodje mail,nekad nakon pola sata,nekad nikad dok ručno ne otvorim app.
Meni jako bitno,zbog posla, da notifikacije za mail dobijam unutar jedne minute.
Čak sam uradio downgrade na android 10 i instalirao google servise, playstore radi regularno,ali opet me mailovi zajebavaju iako je instaliran GMS.
Huawei P40 Pro je u pitanju.
Za bateriju i brzinu punjenja skidam kapu. Tu su prešišali Samsung debelo.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31486
Joined: 16/04/2011 18:46

#25761 Re: Android OS

Post by skafiskafsnjak »

Puno aplikacija zavisi od google servisa. To sto vi ne koristite nijednu je nesto drugo.
Npr ja sam citao da aplikacija banke ne radi... I odmah sam odustao. I ko zna koliko jos aplikacija koje bih tek kasnije otkrio. Postoji puno aplikacija koje koristimo samo mi ... Lahko cu ja za youtube. Za te poznate ima rjesenja....
probook
Posts: 4581
Joined: 13/10/2013 22:38

#25762 Re: Android OS

Post by probook »

xoklix wrote: 10/04/2021 02:52 GMS odnosno Google Mobile Service je itekako bitan.
Outlook zaboravi,a ostale mail aplikacije nisu ni blizu. Ne dolaze mi notifikacije za mail, sve živo pokušao. Postavke baterije, aplikacije i sl... Nekad odmah dodje mail,nekad nakon pola sata,nekad nikad dok ručno ne otvorim app.
Meni jako bitno,zbog posla, da notifikacije za mail dobijam unutar jedne minute.
Čak sam uradio downgrade na android 10 i instalirao google servise, playstore radi regularno,ali opet me mailovi zajebavaju iako je instaliran GMS.
Huawei P40 Pro je u pitanju.
Za bateriju i brzinu punjenja skidam kapu. Tu su prešišali Samsung debelo.
Probaj aqua mail app
User avatar
xoklix
Posts: 2373
Joined: 16/01/2018 16:07

#25763 Re: Android OS

Post by xoklix »

probook wrote: 10/04/2021 10:36
xoklix wrote: 10/04/2021 02:52 GMS odnosno Google Mobile Service je itekako bitan.
Outlook zaboravi,a ostale mail aplikacije nisu ni blizu. Ne dolaze mi notifikacije za mail, sve živo pokušao. Postavke baterije, aplikacije i sl... Nekad odmah dodje mail,nekad nakon pola sata,nekad nikad dok ručno ne otvorim app.
Meni jako bitno,zbog posla, da notifikacije za mail dobijam unutar jedne minute.
Čak sam uradio downgrade na android 10 i instalirao google servise, playstore radi regularno,ali opet me mailovi zajebavaju iako je instaliran GMS.
Huawei P40 Pro je u pitanju.
Za bateriju i brzinu punjenja skidam kapu. Tu su prešišali Samsung debelo.
Probaj aqua mail app
Probao sve aplikacije...

Edit: izgleda da fercera Aqua Mail.
Vidjet ću hoću li imati propuštenih mailova.
yoyoyo96
Posts: 56
Joined: 01/06/2018 13:57

#25764 Re: Android OS

Post by yoyoyo96 »

jel moze preporuka neke besplatne aplikacije za sportske kanale? arene me zanimaju, a mogu i ostali sportovi. da se moze prebacit na tv.
User avatar
irac300
Posts: 9019
Joined: 18/07/2009 18:36

#25765 Re: Android OS

Post by irac300 »

yoyoyo96 wrote: 10/04/2021 12:58 jel moze preporuka neke besplatne aplikacije za sportske kanale? arene me zanimaju, a mogu i ostali sportovi. da se moze prebacit na tv.
Rokkr. Imas je na google playu. Unesi samo huhu.to kada je instaliras. Kako radi na duzem periodu, ne znam. Nisam je nikad testirao npr. u toku jedne utakmice.
User avatar
Laertes
Posts: 4237
Joined: 08/01/2015 18:25

#25766 Re: Android OS

Post by Laertes »

irac300 wrote: 10/04/2021 13:18
yoyoyo96 wrote: 10/04/2021 12:58 jel moze preporuka neke besplatne aplikacije za sportske kanale? arene me zanimaju, a mogu i ostali sportovi. da se moze prebacit na tv.
Rokkr. Imas je na google playu. Unesi samo huhu.to kada je instaliras. Kako radi na duzem periodu, ne znam. Nisam je nikad testirao npr. u toku jedne utakmice.
Probao neki dan sa PSG-Bayern. Nije valjalo... :sad:
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#25767 Re: Android OS

Post by holowey »

samsung galaxy core ii, nemoguce se ulogovati sa google accountom, izbacuje da se user i sifra ne slazu a preko browsera se moze uci na gmail...ima li neko ideju sta se desava? kako se ne moze dodati google account tako ni playstore ne radi...
zdruzdjo
Posts: 5180
Joined: 16/08/2009 00:27

#25768 Re: Android OS

Post by zdruzdjo »

probook wrote: 10/04/2021 00:33 Haj prebaci viber backup? Ne moze bez povezivanja sa google drive jbg
Pa iskreno ne znam sta da kazem za to. viber nesto ne koristim puno pa i ono sto mi dodje na njega nije bitno. tako da neki backup i nije esencijalan. Slazem se da onome ko ga koristi, moze biti odsudno.

Erhardt wrote: 10/04/2021 01:52 Instaliraš Vanced microG i uloguješ se na svoj YT kanal. :izet:
Probao sinoc ali iz nekog razloga nece da komunicira sa serverom prilikom logovanja. mozda su mu dohakali.

xoklix wrote: 10/04/2021 02:52 GMS odnosno Google Mobile Service je itekako bitan.
Outlook zaboravi,a ostale mail aplikacije nisu ni blizu. Ne dolaze mi notifikacije za mail, sve živo pokušao. Postavke baterije, aplikacije i sl... Nekad odmah dodje mail,nekad nakon pola sata,nekad nikad dok ručno ne otvorim app.
Meni jako bitno,zbog posla, da notifikacije za mail dobijam unutar jedne minute.
Čak sam uradio downgrade na android 10 i instalirao google servise, playstore radi regularno,ali opet me mailovi zajebavaju iako je instaliran GMS.
Huawei P40 Pro je u pitanju.
Za bateriju i brzinu punjenja skidam kapu. Tu su prešišali Samsung debelo.
Pazi ako nekome posao ovisi od toga da se oslanja na google services(sve u paketu) onda stvarno ne treba pokusirati i igrati se i oslanjati na neki third party i kockanje neko na silu. Evo ova dva tri dana sam probao i vidim da dolaze mail-ovi. e sad ima li nekog kasnjenja, ne znam. sa poslovnog mail-a mi je dolazilo juce normalno. ona default-na aplikacija za mail.



Znaci neki everyday usage, stvarno ne vidim neku jaku potrebu za GMS-om. Vecinom rade sve stvari koje sam probavao. Vjerujem da cu naci jos nekih koje nece raditi.
Ali za poslovnu stranu, ipak ne treba se kockati.
Erhardt
Posts: 248
Joined: 02/12/2019 10:19

#25769 Re: Android OS

Post by Erhardt »

@zdruzdjo Ako ti je baš bitno da se uloguješ pokušaj sa Vanced Manager App. Ima na redditu tutorial sa linkovima i kako da podesiš sve.
omesa
Posts: 15
Joined: 22/03/2009 18:35

#25770 Re: Android OS

Post by omesa »

Pozdrav, da li je dovoljno ukloniti račune sa uredjaja ( google,samsung itd ) i nakon toga uraditi factory reset? Telefon namjeravam prodati, mogu li se podaci ponovo vratiti?
User avatar
xoklix
Posts: 2373
Joined: 16/01/2018 16:07

#25771 Re: Android OS

Post by xoklix »

Ne trebaš ništa brisati, samo hard/factory reset uradi.
omesa
Posts: 15
Joined: 22/03/2009 18:35

#25772 Re: Android OS

Post by omesa »

xoklix wrote: 11/04/2021 15:20 Ne trebaš ništa brisati, samo hard/factory reset uradi.
Hvala, postoji li mogucnost da neko te podatke opet vrati?
User avatar
xoklix
Posts: 2373
Joined: 16/01/2018 16:07

#25773 Re: Android OS

Post by xoklix »

omesa wrote: 11/04/2021 15:22
xoklix wrote: 11/04/2021 15:20 Ne trebaš ništa brisati, samo hard/factory reset uradi.
Hvala, postoji li mogucnost da neko te podatke opet vrati?
Ne bi trebalo, jedino ako radi CIA,a i tad je mala mogućnost.
zdruzdjo
Posts: 5180
Joined: 16/08/2009 00:27

#25774 Re: Android OS

Post by zdruzdjo »

Pozdrav
Dva pitanja

Prvo: Da li postoji tj da li znate da negdje u sarajevu(ne online kupovine) ima se kupiti brzi auto punjac. Znaci quick charge ili tako nesto koji daje i vece napone a ne neki koji daje puno ampera na 5V.

Drugo vise je servisno.
Da li je moguce u nekom servisu na telefonu umjesto obicnog usb micro konektora ugraditi usb-c. Znam da je usb-c malkice veci ali se sigurno i "rupa" moze malkice prosiriti. Telefon je od kcerke i uspjeva sjeee vec drugi konektor na telefonu. A telefon nije bas za baciti ili otpisati jer sve uredno radi i nije mu zanemarljiva ni konfiguracija za njene potrebe.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#25775 Re: Android OS

Post by Tesla Edison »

holowey wrote: 10/04/2021 17:24 samsung galaxy core ii, nemoguce se ulogovati sa google accountom, izbacuje da se user i sifra ne slazu a preko browsera se moze uci na gmail...ima li neko ideju sta se desava? kako se ne moze dodati google account tako ni playstore ne radi...
Možda verzija androida nije podržana više, mada Android 4.4.2, bi trebao još neko vrijeme da izgura.

Recimo, ja sam u garaži pronašao Alcatel Idol 1 https://www.gsmarena.com/alcatel_one_to ... l-5230.php, sa androidom 4.1.2 i isto nije moglo da se uloguje. Mislio ga koristiti u autu samo za navigaciju međutim, nije prolazio Google account pa aplikaciju za navigaciju instalirao preko apk-a.
Post Reply