Android OS

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#26201 Re: Android OS

Post by skafiskafsnjak »

zippoo87 wrote: 15/01/2023 14:50 Jesu govnari
Evo ja na mail trazio pojasnje je,kaze trebaju ti dokazi.
Otici cu sutra u poslovnicu Eroneta,pa cu pokusati tu sta zavrsiti.
U servisu mi traze 30 KM za otkljucavanje a na netu sam ja nasao za 7 eura,djeluje provjerena stranica pa cu ako me odbiju i u poslovnici eroneta rizikovati sa ovim preko neta a ako ne mogne,necu ni otkljucavati...30 KM na telefon od 60 KM,ne isplati se 😁
Treba procitati sta zakon kaze o tome.
Nebitno ko je kupio telefon ili kod koga je, jedino bitno je da je telefon otplacen. Znaci, nije vise njihov.

Koji su to smradovi ...
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#26202 Re: Android OS

Post by zippoo87 »

skafiskafsnjak wrote: 15/01/2023 18:21
zippoo87 wrote: 15/01/2023 14:50 Jesu govnari
Evo ja na mail trazio pojasnje je,kaze trebaju ti dokazi.
Otici cu sutra u poslovnicu Eroneta,pa cu pokusati tu sta zavrsiti.
U servisu mi traze 30 KM za otkljucavanje a na netu sam ja nasao za 7 eura,djeluje provjerena stranica pa cu ako me odbiju i u poslovnici eroneta rizikovati sa ovim preko neta a ako ne mogne,necu ni otkljucavati...30 KM na telefon od 60 KM,ne isplati se 😁
Treba procitati sta zakon kaze o tome.
Nebitno ko je kupio telefon ili kod koga je, jedino bitno je da je telefon otplacen. Znaci, nije vise njihov.

Koji su to smradovi ...
Evo sada sam pokusao naci ima li gdje kakav zakon ili nesto od provajdera i ne nalazim.
Ima na stranici Eroneta sta je potrebno,a to je ovo sto sam vec pisao ovdje.
Ako znas gdje da sta pise u zakonu,sibni da mogu pritisnuti sutra u poslovnici ako me odbije
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#26203 Re: Android OS

Post by skafiskafsnjak »

zippoo87 wrote: 15/01/2023 20:56
skafiskafsnjak wrote: 15/01/2023 18:21

Treba procitati sta zakon kaze o tome.
Nebitno ko je kupio telefon ili kod koga je, jedino bitno je da je telefon otplacen. Znaci, nije vise njihov.

Koji su to smradovi ...
Evo sada sam pokusao naci ima li gdje kakav zakon ili nesto od provajdera i ne nalazim.
Ima na stranici Eroneta sta je potrebno,a to je ovo sto sam vec pisao ovdje.
Ako znas gdje da sta pise u zakonu,sibni da mogu pritisnuti sutra u poslovnici ako me odbije
Ma nemam, nego sam davno i ja otkljucavao u BhT, samo trazili ImEI
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#26204 Re: Android OS

Post by zippoo87 »

Otkljucavao sam i ja u svim telekom operaterima osim u Eronetu :D
Sutra cu najvjerovatnije otici maksuz do poslovnice da vidim hoce li mi htjeti otkljucati samo pomocu IMEI-ja
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#26205 Re: Android OS

Post by Sanjarko »

Meni 3G USB stik u Mtel-u nisu htjeli otkljucat. Rekli da je zastario model i da nemogu zbog toga. Jedno prije mozda 5 godina se to desilo.
User avatar
Laplace
Posts: 10304
Joined: 19/11/2012 18:37

#26206 Re: Android OS

Post by Laplace »

zippoo87 wrote: 14/01/2023 22:07
holowey wrote: 14/01/2023 21:28

kontaktiraj eronet, daj im imei da provjere stanje otplate i poslace ti kod... ja sam na taj nacin dva telefona otkljucao, nista nisu pitali odakle mi telefoni...
To sam prvo uradio ali mi i neka na njihovom chatu a kasnije i odgovor na mail traze nekakvih milion papira i dokaza.
Telefon je davno otplacen jer je starudija iz 2016. godine.
Trazio sam od ovog od koga sam kupio telefon podatke pa valjda mi posalje bilo sta sto ce biti dovoljno za otkljucavanje.
Odgovor iz Eroneta
Poštovani,

za otključavanje uređaja (u slučaju da je istekao ugovorni odnos) potrebno je dostaviti presliku jamstvenog lista uređaja za kojeg se traži otključavanje i presliku ugovora o korištenju usluge (ukoliko se radi o post paid usluzi). Također je potrebno dostaviti točno ime i prezime korisnika usluge, kontakt broj ili e-mail te MSSIDN (korisnički broj) s kojim je kupljen uređaj.
Zahtjev za otključavanje uređaja možete podnijeti na Vama najbližem HT ERONET prodajnom mjestu.

Hvala na razumijevanju,
Srdačan pozdrav,

Korisnička podrška
Iva Š.
Koje budalaštine! Ako je telefon otplaćen, čemu onda pozivanje na ugovorni odnos? Asemblirana usluga vezana je za obavezno trajanje ugovora u periodu otplate a time bi i vezivanje za operatera valjda trebalo prestati biti obavezno. Kad je telefon otplaćen, operater bi ga na zahtjev vlasnika trebao otključati bez nekih procedura.

Čime operater opravdava te svoje zahtjeve? Eventualni popust na kupovinu uređaja je vezan obaveznim trajanjem ugovora za vrijeme otplate a to je već prošlo. Operater je time podmiren i nema opravdanog razloga da više bilo čime vezuje vlasnika telefona, bilo da je to onaj ko ga je kupio od operatera ili treće lice.
User avatar
Laplace
Posts: 10304
Joined: 19/11/2012 18:37

#26207 Re: Android OS

Post by Laplace »

holowey wrote: 15/01/2023 00:28
zippoo87 wrote: 14/01/2023 22:07

To sam prvo uradio ali mi i neka na njihovom chatu a kasnije i odgovor na mail traze nekakvih milion papira i dokaza.
Telefon je davno otplacen jer je starudija iz 2016. godine.
Trazio sam od ovog od koga sam kupio telefon podatke pa valjda mi posalje bilo sta sto ce biti dovoljno za otkljucavanje.
Odgovor iz Eroneta

svasta, dok im je poslovnica bila prekoputa narodnog pozorista otisao i rekao telefon davno otplacen hocu otkljucavanje... lik samo iz abouta prepisao imei i trazio br tel na koji da mi se javi...za manje od sat sam dobio sms sa kodom... telefon bio polovan, ja treci vlasnik po redu, nista me nisu pitali odakle, ko, sta, kako...
Tako bi i trebalo biti. Zaključavanje bi trebalo tome i služiti - da vezuje korisnika dok ne otplati uređaj. Ništa duže od toga.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#26208 Re: Android OS

Post by zippoo87 »

Evo isao sam i licno u Eronet prodajno mjesto i tu me docekala neka djevojka koja mijenja ovog momka sto tu radi dugo i kojeg znam iz vidjenja.
Nazalos,i ona je samo kao papiga ponavljala isto ono sto su mi rekli i na mail i na chat.
Poslije sam ih zvao i na broj za korisnike,pricao sa nekom djevojkom,koja razumije sta pricam ali kaze njihovi unutarnji pravilnik je takav da mora to sve traziti.
Onda sam joj rekao ime i prezime i broj telefona korisnika na koji je kupljen telefon,kaze nemamo takvog u sistemu...jer cuvaju samo korisnike sa ugovorom u bazi.
Pa onda sam je pitao,kakvu pravnu snagu imaju istekli ugovor i istekla garancija koju traze za otkljucavanje telefona,nije mi znala odgovoriti.
Kaze posalji tu primjedbu u vidu zalbe na neki njihov mail ili gdje vec,nije tacno rekla.
Rekao sam joj da nemaju uporiste u zakonu da traze garanciju i ugovor za uredjaj za koji je istekla ugovorena obaveza i garancija i da im samo IMEI treba da otkljucaju telefon.
Takodjer sam joj rekao da nema nikakvog troska za operatera ako otkljuca telefon i djevojka sve konta ali nema nacin da mi kao pomogne.

Evo sada sam poslao i mail ombudsmenu za zastitu potrosaca pa cu vidjeti sta ce odgovoriti.
Stvarno nevjerovatno koliko peglanja i gluposti za nesto sto bi trebala biti rutinska stvar i nebitna...napravis zahtjev,posaljes podatke telefona i posalju ti kod...ali u BiH to ne moRe tako :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23199
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#26209 Re: Android OS

Post by Sanjarko »

Ne trazis da se otkljuca smartfon, nego samo SIM slot, ko da si ga ukrao jbte. Kazem ni meni Mtel nije htio otkljucati 3G stik/modem. Rekli zastario model i tjt.
User avatar
Laplace
Posts: 10304
Joined: 19/11/2012 18:37

#26210 Re: Android OS

Post by Laplace »

zippoo87 wrote: 16/01/2023 13:43 Evo isao sam i licno u Eronet prodajno mjesto i tu me docekala neka djevojka koja mijenja ovog momka sto tu radi dugo i kojeg znam iz vidjenja.
Nazalos,i ona je samo kao papiga ponavljala isto ono sto su mi rekli i na mail i na chat.
Poslije sam ih zvao i na broj za korisnike,pricao sa nekom djevojkom,koja razumije sta pricam ali kaze njihovi unutarnji pravilnik je takav da mora to sve traziti.
Onda sam joj rekao ime i prezime i broj telefona korisnika na koji je kupljen telefon,kaze nemamo takvog u sistemu...jer cuvaju samo korisnike sa ugovorom u bazi.
Pa onda sam je pitao,kakvu pravnu snagu imaju istekli ugovor i istekla garancija koju traze za otkljucavanje telefona,nije mi znala odgovoriti.
Kaze posalji tu primjedbu u vidu zalbe na neki njihov mail ili gdje vec,nije tacno rekla.
Rekao sam joj da nemaju uporiste u zakonu da traze garanciju i ugovor za uredjaj za koji je istekla ugovorena obaveza i garancija i da im samo IMEI treba da otkljucaju telefon.
Takodjer sam joj rekao da nema nikakvog troska za operatera ako otkljuca telefon i djevojka sve konta ali nema nacin da mi kao pomogne.

Evo sada sam poslao i mail ombudsmenu za zastitu potrosaca pa cu vidjeti sta ce odgovoriti.
Stvarno nevjerovatno koliko peglanja i gluposti za nesto sto bi trebala biti rutinska stvar i nebitna...napravis zahtjev,posaljes podatke telefona i posalju ti kod...ali u BiH to ne moRe tako :D
Lakše ti je od proizvođača dobiti kod za otključavanje bootloadera nego od operatera za skidanje zaštite koju su sami trebali skinuti čim je istekla ugovorna obaveza. Ovo kao da su iz Alana Forda prepisali.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#26211 Re: Android OS

Post by zippoo87 »

Cirkus teski.
Ne znam da li ovo ima uporiste za prijavu inspekciji ?
User avatar
Quaresma
Posts: 6688
Joined: 19/07/2010 16:37

#26212 Re: Android OS

Post by Quaresma »

ako im je takav pravilnik, a nemas trazene dokumente onda ne mozes nista tu uraditi. sad da to sve imas, i da oni nesto izbjegavaju onda bi imao pravo to uraditi.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#26213 Re: Android OS

Post by zippoo87 »

Nema od ovog nista.
Isao ponovo u Eronet poslovnicu,bio momak koji tu dugo radi i kaze da njima ustvari MESC servis trazi garanciju da bi otkljucali.
Kaze takva su pravila,da ti ista mogu pomoci,pomogao bi.
Da cirkus sa Eronetom bude jos veci,prije par mjeseci su mijenjali interni neki software i navodno stare baze podataka nemaju.
Stvarno jucer nisu mogli naci ime osobe na koju je uzet telefon,niti imaju broj telefona u bazi.

Rizikovati cu sa ovim online otkljucavanjem,nasao sam povoljno pa cu probati ...7 eura kosta pa ako i ispusim,nisu neke pare 😁
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31533
Joined: 16/04/2011 18:46

#26214 Re: Android OS

Post by skafiskafsnjak »

Koja smijurija od firme i pravila jbt :run:
User avatar
Quaresma
Posts: 6688
Joined: 19/07/2010 16:37

#26215 Re: Android OS

Post by Quaresma »

jos eronet, jbt ja i zaboravio da oni postoje :D
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#26216 Re: Android OS

Post by zippoo87 »

Otkljucao u servisu na kraju...izbise mi 30 KM bezveze :D
Nasao i na netu nesto ali je SCAM...prvo ti uzmu 7 eura i kazu ti da mogu otkljucati telefon ali za otkljucavanje treba jos 40 eura ,pa ako ne platis jos tih 40,ispusio si i onih 7 eura :lol:
Seljoberska pravila i seljoberska firma ali eto tako je kako je.
Necemo vise o ovim govnarima.

Mislim da je MTEL najfleksibilniji sto se ovog otkljucavanja/dekodiranja SIMa tice...jednom su mi otkljucali telefon,samo rekao ime i prezime osobe na koju je kupljen,poslao mail i oni mi vratili mail sa kodom.
Otkljucavao sam o i BH Telecomu ali ne znam jesam li im pokazivao sta od dokumentacije...moguce da sam imao nesto ali ne znam sa sigurnoscu.
User avatar
kabal1337
Posts: 8001
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#26217 Re: Android OS

Post by kabal1337 »

Je li vama rade offline mape u nekim ruralnim dijelovima?
Tipa imao sam prije par mobitela uvijek su offline mape radile.
I onda odjednom prestale da funkcionisu. Promijenim mob, I evo sad u gradu sve ok, odem u prirodu google maps nista ne moze da odredi lolaciju, sygic isto tako. Kompas radi ali ne pokazuje koordinate.
U cemu je fazon?
User avatar
_Reds_
Posts: 9350
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#26218 Re: Android OS

Post by _Reds_ »

Treba mi neka aplikacija koja ima opciju ckek liste.

Nije problem ni da je platim.

Znam potrebno je da kroz aplikaciju mogu da zadam zadatke drugima da provjere, recimo posaljem 10 stavki koje treba provjeriti kroz aplikaciju, i kad on provjeri dodje mi da je chekirano u toliko i toliko sati i ostane zapis da je provjereno, tj. čekirano.
User avatar
Burkoff
Posts: 258
Joined: 02/07/2012 15:57

#26219 Re: Android OS

Post by Burkoff »

_Reds_ wrote: 28/01/2023 00:23 Treba mi neka aplikacija koja ima opciju ckek liste.

Nije problem ni da je platim.

Znam potrebno je da kroz aplikaciju mogu da zadam zadatke drugima da provjere, recimo posaljem 10 stavki koje treba provjeriti kroz aplikaciju, i kad on provjeri dodje mi da je chekirano u toliko i toliko sati i ostane zapis da je provjereno, tj. čekirano.
Probaj sa Google Keep koji je besplatan. Sad sam gledao i moze se podijeliti biljeska koja se formatira kao lista sa kockama za kvaku staviti. Ti zelis da ima trag kad je kliknuto sto mislim da ovdje nema. Ja bi za tvoj posao slao 10 mailova i neka mi osoba na svaki uzvrati rijec "zavrseno" gdje bi imao pecat kad ti je mail uzvracen. U tom mailu mozes biti kratak, opsiran pa cak i sliku priloziti. Nije fenci kao namjenska aplikacija ali i ne kosta nista. Mozda bi ti mogao u google kalendar kreirati zajednicki kalendar i unositi zadatke pa on moze klikati. Ja imam placeni task manager od 35€ godisnje ali za kolaboraciju ti bi platio dva naloga sto je mozda previse za obim tvog zahtjeva.
zdruzdjo
Posts: 5203
Joined: 16/08/2009 00:27

#26220 Re: Android OS

Post by zdruzdjo »

Pozdrav.
Specificna potreba pa ako ko zna kako, hvala.
Potrebna mi je glasovna komunikacija izmedju dva telefona. Neko ce reci pa nazoves broj i pricas. :D :D Da, ali ako potrebno da traje dva tri sata.
Zbog voznje na motoru.
Supruga ima dobre bluetooth slusalice, ja imam dobre bluetooth slusalice. Oboje naravno imamo telefone :-D :-D
Kad se vozimo zajedno na motoru, nije zgodno jer se mora galamiti ako ko hoce sta da kaze nesto jedno drugom obzirom da su nam full face kacige na glavama.
Znam da postoje komunikatori namjenjeni maxuz za to, ali ne pada mi na pamet da kupujem obzirom da su bezobrazno skupi ako ista valjaju. Ne pada mi na pamet pa makar kad bi u toku voznje nazvali jedno drugo na whatsapp ili viber i pricali tako.
Postoji li neki programcic koji omogucuje tako nesto. Da se, npr. spoje telefoni jedan na drugi preko wifi, pa da se moze to.
Ima more onih talkie-walkie aplikacija ali jos ne naletih na neku a da radi bez onoga PTT(push to talk) sto u voznji bas i nije zgodno. Ni meni sto vozim a ni onom iza mene.
Hvala
trinidaditobago
Posts: 27
Joined: 23/10/2017 08:47

#26221 Re: Android OS

Post by trinidaditobago »

zdruzdjo wrote: 29/01/2023 19:10 Pozdrav.
Specificna potreba pa ako ko zna kako, hvala.
Potrebna mi je glasovna komunikacija izmedju dva telefona. Neko ce reci pa nazoves broj i pricas. :D :D Da, ali ako potrebno da traje dva tri sata.
Zbog voznje na motoru.
Supruga ima dobre bluetooth slusalice, ja imam dobre bluetooth slusalice. Oboje naravno imamo telefone :-D :-D
Kad se vozimo zajedno na motoru, nije zgodno jer se mora galamiti ako ko hoce sta da kaze nesto jedno drugom obzirom da su nam full face kacige na glavama.
Znam da postoje komunikatori namjenjeni maxuz za to, ali ne pada mi na pamet da kupujem obzirom da su bezobrazno skupi ako ista valjaju. Ne pada mi na pamet pa makar kad bi u toku voznje nazvali jedno drugo na whatsapp ili viber i pricali tako.
Postoji li neki programcic koji omogucuje tako nesto. Da se, npr. spoje telefoni jedan na drugi preko wifi, pa da se moze to.
Ima more onih talkie-walkie aplikacija ali jos ne naletih na neku a da radi bez onoga PTT(push to talk) sto u voznji bas i nije zgodno. Ni meni sto vozim a ni onom iza mene.
Hvala
https://helmchat.eu/

Android:
https://play.google.com/store/apps/deta ... mchat.meet

Ios:
https://apps.apple.com/us/app/helmchat/id1624640938

Na stranici je sve objasnjeno. Odlicno za navedene potrebe a nudi i vise od toga.
zdruzdjo
Posts: 5203
Joined: 16/08/2009 00:27

#26222 Re: Android OS

Post by zdruzdjo »

trinidaditobago wrote: 29/01/2023 23:10
https://helmchat.eu/

Android:
https://play.google.com/store/apps/deta ... mchat.meet

Ios:
https://apps.apple.com/us/app/helmchat/id1624640938

Na stranici je sve objasnjeno. Odlicno za navedene potrebe a nudi i vise od toga.


To majstore. Svaka cast. Zahvalan do neba.
LMNOP
Posts: 62
Joined: 26/11/2020 16:14

#26223 Re: Android OS

Post by LMNOP »

Da li je neko ovdje radio mobitel outfitters zaštitu?
Kakva su iskustva? Vrijede li te folije uloženog novca?
User avatar
perfect_guy
Posts: 6508
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#26224 Re: Android OS

Post by perfect_guy »

LMNOP wrote: 05/02/2023 18:27 Da li je neko ovdje radio mobitel outfitters zaštitu?
Kakva su iskustva? Vrijede li te folije uloženog novca?
telefon pao iz ruke na kamen, vidio se trag na zaštiti i to je to, displej kao displej bez ikakvog traga
elq
Posts: 384
Joined: 25/06/2017 08:26

#26225 Re: Android OS

Post by elq »

Post Reply