BHTelecom All About

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Locked
rimano
Posts: 737
Joined: 28/12/2009 00:05

#25251 Re: BHTelecom All About

Post by rimano »

drugi profil wrote:O tom pricam. Drzava je los vlasnik. Prodajom 51% ostao bi upravljacki uticaj i pravo na profit koji bi porastao radi uspjesnijeg menadzmenta. Nekad je to 51% vrijedilo dvije milijarde a sad tesko je i milijardu dobiti.
Na kraju ce se prodati ko zna koliki dio za ko zna koliko para.
A to st drzavi sluzi ali preko ledja goradjana je poseban aspekt narocito sto je drzava u tom slucaju = stranka.

...s mobilnog...
Profit bi se povecao i mozda bi federacija i dalje dobijala isti ili slican iznos kroz dividendu zbog uspješnijeg menadžmenta.
Menadžment bi optimizirao kompaniju kroz otpuštanje viška radnika. Svu tu lovu koja se ne isplacuje kroz plate bi uzeli sebi. Mislim da je ipak bolja trenutna situacija gdje fedracija dobija godisnje 100+ miliona dividende KM nego da nakon privatizacije dobija isto 100+ miliona ali da imamo jos 1000 ne zaposlenih koji ne pune dodatno budžet kroz poreze i ne trose svoju lovu u BIH.
Pare koji bi dobili od prodaje TK potika bi pojela za mjesec dana i ne bi imali opet nista od toga. Kad bi lova od prodaje otvorila novih 10000 stalnih radnih mjesta u bransi koja je orijentisana na izvoz tad bi imali neke koristi.
P.S. Ne radim u TK
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#25252 Re: BHTelecom All About

Post by Mustafapasa »

drugi profil wrote:Zapravo cemu tolika tirada oko privatizacije? 51% treba prodati. Efekti na budzet bi bili isti nakon optimizacije poslovanja. Ovo sad sluzi ne drzavi vec najvise strankama na vlasti i povezanim licima. Drzava je zvaka. Drzava je los vlasnik.
I ne znam zasto stalno prica o tome. On sve manje vrijedi a na kraju ce i biti prodan.

...s mobilnog...
Nadam se da si itekako dobro upucen u privatizaciju kao temu sa svih aspekata jer odgovor je nekako baziran na porvsnim saznanjima.
Privatizacija se sprovodi nad komapnijama koje kroz određeni vremenski period nisu ostvarila pozitivna poslovanja,a u drzavi manjka para za VECE projekte koji bi bili isplativiji od samog poslovanja te kompanije...
Telecom apsolutno i nikako nije u ovoj kategoriji.

"BH Telecom je dioničarima iz dobiti od 2004. do 2012. godine isplatio milijardu konvertibilnih maraka. Ove godine smo opet donijeli odluku o isplati 110 miliona isplate dividende. Dioničarima će, a 90 posto ide u budžet Federacije BiH, biti isplaćeno miljardu i 100 miliona od 2004., uključujući i 2012. godinu“, kazao je Rešidbegović, te dodao da je Telecom svoje investicije finansirao vlastitim sredstvima i samostalno se razvijao.

Jos jedan odlican tekst na istu temu: http://www.oslobodjenje.ba/kolumne/lije ... vatizacije
Koliko bi telecom kostao? Nekoliko mlijijardi KM koje bi se otplatile za par godina, a onda bi radio za "investitora" koji sigurno ne bi ulagao u razvoj domace telekomunikacione infrastrukture, a politicke efekte da ne spominjem...

Meni je sasvim jasno da evropski mocnici zele sto vise nas kao drzavu, nasu djecu, roditelje sto vise i duze zaduze uzimajuci nam nase izvore prihoda, ali to nije cilj niti rjesenje. Znam i dosta ekonomista koji zagovaraju privatizaciju ali teorija nije sto i praksa i iskustvo... Ja volim diskusije s argumentima pa ako cemo pricat na ovu temu, neka bude s argumentima a ne "hajmo privatizovati telecom jer mi je dosao veci racun"...
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#25253 Re: BHTelecom All About

Post by Drinski »

Iza svih ovih lijepo umotanih priča predstavnika međunarodne zajednice o čarima i efektima privatizacije krije se zapravo samo slijedeće pitanje - zašto bi se profit koji ostvare bh. telekom-operatori slijevao u budžete BiH kada se taj isti profit može slijevati u džepove zapadnih investitora. I to je sve, sama suština svih tih "lijepo umotanih priča" o čarobnim efektima privatizacije.
Naravno.
To smo imali i sa bankama, ali mislim da se ovo moze popraviti kroz rast Union banke.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25254 Re: BHTelecom All About

Post by Truba »

sve je to super ali zašto nema neko pisano pravilo
da iz jedne kuće samo jedno može raditi u državnoj firmi/telekomu
ako se uzme dvoje a oboje radi u telekomu nek se jedno ispiše :D
i na kraju
da maksimum osjetiš čari i vlažnost državne firme 10 godina i onda moraš odrapati 10 godina u privatnom sektoru da bi se tamo vratio

ne možemo prihvatiti kapitalizam i tranziciju u određenim stvarima a u drugim kao to ne valja
ili valja ili ne valja
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#25255 Re: BHTelecom All About

Post by Drinski »

Black swan wrote:sve je to super ali zašto nema neko pisano pravilo
da iz jedne kuće samo jedno može raditi u državnoj firmi/telekomu
ako se uzme dvoje a oboje radi u telekomu nek se jedno ispiše :D
i na kraju
da maksimum osjetiš čari i vlažnost državne firme 10 godina i onda moraš odrapati 10 godina u privatnom sektoru da bi se tamo vratio

ne možemo prihvatiti kapitalizam i tranziciju u određenim stvarima a u drugim kao to ne valja
ili valja ili ne valja
Zato sto smisao zapošljavanje nije rjesavanje socijalnih problema.

p.s. Isto tako, smisao zapošljavanje nije rjesavanje "izbornih" problema, a ta manjkavost se ne otklanja prodajom firme nego nečim drugim.
p.p.s. privatizacija također to neće rješiti, mozda neces vjerovati, ali i u onom Bingu se ljudi zapošljavali po preporukama stranaka.
p.p.p.s. i drzavni telekom je dio kapitalizma.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25256 Re: BHTelecom All About

Post by Truba »

ja samo govorim o malo ljudskosti jer nažalost postoje ljudi
hghghghghh DAJ MENI SVE I MOJIMA KO JEBE DRUGE i tako čitav život u državnim firmama... pokreni svoju pa budi takav

nasuprot tome pojavljuje se neki ljudi koji opravdavaju državno vlasništvo u takvom neredu opravdavajući nekim slijevanjem para u budžet...pa slijevat će se valjda pare u budžet i ako država bude manjinski vlasnik...

ne znam nisam ekonomski poznavalac ali znam da sve što je državno nekako lagano propada...ubijaju ih tenderi, odron u zapošljavanju, nemogućnost brzog otkaza, kočenje napretka

traži se logika i patripotizam u naplati tih dividendi a nema logike i patriotizma u zapošljavanju
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#25257 Re: BHTelecom All About

Post by Drinski »

Black swan wrote:ja samo govorim o malo ljudskosti jer nažalost postoje ljudi
Da li ti zapošljavas radnika zbog ljudskosti?
hghghghghh DAJ MENI SVE I MOJIMA KO JEBE DRUGE i tako čitav život u državnim firmama... pokreni svoju pa budi takav
Egoizam nazalost pokrece napredak.
nasuprot tome pojavljuje se neki ljudi koji opravdavaju državno vlasništvo u takvom neredu opravdavajući nekim slijevanjem para u budžet...pa slijevat će se valjda pare u budžet i ako država bude manjinski vlasnik...

ne znam nisam ekonomski poznavalac ali znam da sve što je državno nekako lagano propada...ubijaju ih tenderi, odron u zapošljavanju, nemogućnost brzog otkaza, kočenje napretka

traži se logika i patripotizam u naplati tih dividendi a nema logike i patriotizma u zapošljavanju
Ma nikakav patriotizam se ne trazi, stvar je u čistoj računici, lovi, osim ako mislis da ce stranci zanemariti taj faktor.
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#25258 Re: BHTelecom All About

Post by Mustafapasa »

Ovo oko zaposljavanja rodjaka i sl., je BOLEST-VIRUS ako se uposljava nekvalifikovan kadar. Kako rece jedan njemac, "vi imate pamete ljude ali nekvalifikovane". Dakle, ja nemam nista protiv da radi 100 rodjaka, sestrica i slicnih ako ce oni rasturati posao. Nazalost, to je jednostavno virus koji je sveprisutan.
Virus koji je sistematski jer PRVO drzavni sistem obrazovanja nema veze sa realnoscu na nacin da prestane proizvoditi toliko ekonomista (licno sam ekonomista) koje nema gdje zaposliti tj. ne postoji potraznja za tim obrazovanjem, a onda ti mladi moraju ici vani ili raditi nesto za sto nisu kvalifikovani - ministar telekomunikacija nam je GINEKOLOG!!!
Tek kad tu rijesimo problem, onda mozemo krenuti u borbu s virusom na drugim poljima.
DRUGO, treba nam sistem nagrade i kazne. Bio si los - destimulacija npr.15% od plate a ti si bio dobar, e tebi ovih 15% od ovog...
Isto tako je sa menadjmentom Telecoma, elektroprivrede i sl...Ako se pokazu fakti,rezultati, i sl da nije posao dobro uradjen - pa pa, privatizacija JOK.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25259 Re: BHTelecom All About

Post by Truba »

ma dobro sad si me našao secirati

većinu poslova u telekomu bi mogla obavljati većina normalnih ljudi sa završenim faksovima prigodnim
ono 10% najgorih i najtežih poslova od ucuncavanja antene na trebeviću do najsitnijih informatičkih finti mogu samo odabrani

ne znam zapravo šta pokušavam reći očito će biti šta bude s telekomom... to šta bude znači šta tržište i trenutna politička situacija odluči
zapravo i baš me briga iskreno
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#25260 Re: BHTelecom All About

Post by Drinski »

Mustafapasa wrote: DRUGO, treba nam sistem nagrade i kazne. Bio si los - destimulacija npr.15% od plate a ti si bio dobar, e tebi ovih 15% od ovog...
Isto tako je sa menadjmentom Telecoma, elektroprivrede i sl...Ako se pokazu fakti,rezultati, i sl da nije posao dobro uradjen - pa pa, privatizacija JOK.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
...ali ti to nece dati ovi iz februara...
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#25261 Re: BHTelecom All About

Post by Mustafapasa »

Drinski wrote:
Mustafapasa wrote: DRUGO, treba nam sistem nagrade i kazne. Bio si los - destimulacija npr.15% od plate a ti si bio dobar, e tebi ovih 15% od ovog...
Isto tako je sa menadjmentom Telecoma, elektroprivrede i sl...Ako se pokazu fakti,rezultati, i sl da nije posao dobro uradjen - pa pa, privatizacija JOK.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
...ali ti to nece dati ovi iz februara...
Jutros kolega rece jednu dobru: "e to je vec drugi par JAPANACA - ne papuca"
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#25262 Re: BHTelecom All About

Post by Mustafapasa »

Jos jedano odlicno stivo za procitati: https://bib.irb.hr/datoteka/274096.Naci ... kacije.pdf

Veza nacionalne sigurnosti i telekomunikacija kroz razne aspekte...
"Poznat je slučaj od prije godinu dana kada je Deutsche Telekom koji je u većinskom vlasništvu Njemačke države, pokušao kupiti američkog mobilnog operatora VoiceStreamWireless Corp. Skupina od 29 američkih senatora zatražila je od Savezne komisije zakomunikacije da razmisli o posljedicama za nacionalnu sigurnost SAD-a, u slučaju kupnje američke telekomunikacijske tvrtke od strane DT-a, koji je u većinskom vlasništvu Njemačke".- str.8

"Pored već navedenog zaostajanja i inferiornosti SAD-a u nekim suvremenim telekomunikacijskim trendovima, primjetno je i nerazumijevanje posljedica razvoja telekomunikacija kao i efekata privatizacije na nacionalnu sigurnosnu politiku. Na neki je način, ustvari, tek stravični teroristički napad na SAD 11. rujna 2001., pokrenuo lavinu izmjena zakona i odnosa u američkom društvu".
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#25263 Re: BHTelecom All About

Post by febo_acm »

Drzava nikad nece iskorijeniti neradnike iz drzavnih firmi, jer ih drzava zaposljava. Vlast ce prodajom drzavnih firmi ostati bez vecine sredstava i onda bi konacno mogli nesto poceti da rede. U teoriji prodavanje drzavne imovine nije pozitivna stvar, ali u ovakvoj drzavi to znaci hirursko odstranjivanje stranke i nesposobnjakovica sa sise. Moze se prodaja odlagati godinama, ali EU ce nas prije ili kasnije natjerati na prodaju...

Sent from my HM NOTE 1W using Tapatalk
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#25264 Re: BHTelecom All About

Post by Drinski »

febo_acm wrote:Vlast ce prodajom drzavnih firmi ostati bez vecine sredstava i onda bi konacno mogli nesto poceti da rede.
Kako?
rangoj
Posts: 767
Joined: 22/01/2014 13:22

#25265 Re: BHTelecom All About

Post by rangoj »

Moja kuma radi za mtel i njen posao je vrbovanje firmi u mtel mrežu, znaci ona većim firmama nudi neko mtel kompletno rješenje sa serverom, kompjuterima u mreži, Email serverom i sl. - njena plata hoda 200/300KM gore/dole, znaci zavisno od toga koliko je firmi uključila i plata joj je veća. I ona se bukvalno satire od posla, ostaje i po 12-13 sati dnevno, zna objasniti kako radi bilo koji sistem u mtel-u.
- A sa druge strane kao odeš na njihov šalter, one tetke su stvarno užasne, kud ništa ne znaju, kud im je mrsko da objasne!! One imaju fiksnu platu, i ponašaju se kao Homer Simpson (kokoš bi ih mogla zamijeniti).

Daje njemac kupio mtel svi bi oni riljali, bili ljubazni i znali svoj posao. Iskreno se nadam da se Srbija uskoro prodati svoj Telekom nakon Evropskoj firmi pa će i mtel dodatno oživjeti....

Za BHTelekom postoji nada, ako ga se uskoro proda...

P. S.
mene interesuje samo 3G NET - a ponuda kod nas je užasna....
User avatar
TaKuViTo
Posts: 83
Joined: 16/02/2010 15:11

#25266 Re: BHTelecom All About

Post by TaKuViTo »

Samo da javim onima koji su zainteresovani da produže akciju 200 %. Neki dan sam pročitao , da sada ne tražim po forumu da BhTelecom ne dopušta produženje akcije ko je prije potpisao na 2 godine. E pa ja sam jutros bio na šalteru i produžio isti na još 2 godine . Čisto da se zna , kome treba neka ode, nema nikakvih problema :) :mrgreen:
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#25267 Re: BHTelecom All About

Post by Drinski »

rangoj wrote:Moja kuma radi za mtel i njen posao je vrbovanje firmi u mtel mrežu, znaci ona većim firmama nudi neko mtel kompletno rješenje sa serverom, kompjuterima u mreži, Email serverom i sl. - njena plata hoda 200/300KM gore/dole, znaci zavisno od toga koliko je firmi uključila i plata joj je veća. I ona se bukvalno satire od posla, ostaje i po 12-13 sati dnevno, zna objasniti kako radi bilo koji sistem u mtel-u.
- A sa druge strane kao odeš na njihov šalter, one tetke su stvarno užasne, kud ništa ne znaju, kud im je mrsko da objasne!! One imaju fiksnu platu, i ponašaju se kao Homer Simpson (kokoš bi ih mogla zamijeniti).

Daje njemac kupio mtel svi bi oni riljali, bili ljubazni i znali svoj posao. Iskreno se nadam da se Srbija uskoro prodati svoj Telekom nakon Evropskoj firmi pa će i mtel dodatno oživjeti....

Za BHTelekom postoji nada, ako ga se uskoro proda...

...
ma ja. Tebe jako zanima BH telekom.
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#25268 Re: BHTelecom All About

Post by iceman2010 »

seoBIH wrote:@iceman

koliko košta nexus 4 na nolimit paketu?
648,80 + 110,30 = 759,10 (27,03 rata) (na 24 mjeseca)
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#25269 Re: BHTelecom All About

Post by iceman2010 »

Ali_G wrote:I kad bi se ovi telefoni trebali naci na stanju? Na stranici ih pola nema
Ne znam tacno za svaki model, ali bi do kraja mjeseca stanje trebalo znacajno da se promjeni. Receno mi je da ce se popuniti zalihe aparata koji su do sada bili u ponudi plus da ce biti novih modela.
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#25270 Re: BHTelecom All About

Post by febo_acm »

Drinski wrote:
febo_acm wrote:Vlast ce prodajom drzavnih firmi ostati bez vecine sredstava i onda bi konacno mogli nesto poceti da rede.
Kako?
Jako jednostavno, kada ostanu bez sredstava ili će zasukati rukave ili će konačno nastati kvalitetni socijalni nemiri. Ovako više ne ide... Imaš ministra svega i svačega u svakom kantonu , pa njihove vozače, pa nekoliko savjetnika pa i njihove vozače... Ovo je općenito stanje u državnim firmama. U Elektroprivredi posao ide sa koljena na koljeno :D
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#25271 Re: BHTelecom All About

Post by GaRGa »

e moj Drinksi ne moze ti njima objasnit dzaba se trudis...
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#25272 Re: BHTelecom All About

Post by Drinski »

febo_acm wrote:
Drinski wrote:
febo_acm wrote:Vlast ce prodajom drzavnih firmi ostati bez vecine sredstava i onda bi konacno mogli nesto poceti da rede.
Kako?
Jako jednostavno, kada ostanu bez sredstava ili će zasukati rukave ili će konačno nastati kvalitetni socijalni nemiri. Ovako više ne ide... Imaš ministra svega i svačega u svakom kantonu , pa njihove vozače, pa nekoliko savjetnika pa i njihove vozače... Ovo je općenito stanje u državnim firmama. U Elektroprivredi posao ide sa koljena na koljeno :D
Nemoj ti to čekati, nego sada u oktobru da se riješimo takve vrste problema a Telekom ostavimo sebi.
sabanss
Posts: 4590
Joined: 13/08/2006 11:20

#25273 Re: BHTelecom All About

Post by sabanss »

Drinski wrote: Nemoj ti to čekati, nego sada u oktobru da se riješimo takve vrste problema a Telekom ostavimo sebi.
Kad bi bilo pameti k'o sto je nema...
iceman2010
Posts: 4640
Joined: 08/07/2010 11:36

#25274 Re: BHTelecom All About

Post by iceman2010 »

Ja radim u BH Telecom-u. Znam svoj posao i uopste se ne bojim za svoju poziciju u slucaju privatizacije, ali smatram da je privatizacija BH Telecom-a najveca glupost koju drzava, odnosno u ovom slucaju federacija moze da napravi.

Prvo, otpustanje radnika. Bez obzira na sve polemike oko nacina zaposljavanja, strucnosti i sl. na ulici bi ostalo oko 1.000 ljudi, a to je najmanje njihovih 1.000 porodica. To je onda manje 1.000 raznoraznih poreza i doprinosa svaki mjesec u raznoraznim budzetima (zdravstvo, pio/mio, budzet fedracije.....).

Drugo, dobit BH Telecom-a vise ne bi isla u budzet federacije nego negdje drugo.

Trece, Novi vlasnik vise ne bi ulagao u nerentabilne projekte koji su u neku ruku i drzavni interes. Recimo da bi se ponasao kao kabel operateri sada. Npr. ne bi vukao optiku na Bjelasnicu, postavio DSLAM-ove i ostalu opremu da bi obezbjedio signal za par sela. Taj projekat se nikada ne moze isplatiti, ali ga je BH Telecom realizovao i jos niz slicnih. U prevodu bilo bi: "boli me k.... za njih" Treba li napominjati da je nekima BH Telecom trenutno jedina opcija za kvalitetan TV signal npr.? Treba li napominjati da bi nerentabilnost tih projekata trebala da utice i na cijenu kompletnu usluge? Pitanje je koliko bi kostale usluge kabel operatera da su natjerani da pokriju i podrucja koja su nerentabilna i gdje se investicija ne moze vratiti ni za milion godina. Najlakse je povuci kabal do nebodera i jednim jeftinim potezom pokriti vise stotina prikljucaka.

Cetvrto, Jeste li upratili sta je bilo sa radnicima na jednom lancu benzinskih pumpi? Svi stariji su otpusteni jer nisu rentabilni kao oni mladji. Treba li napominjati da su telekomunikacije ziva stvar i da je starijima jako tesko pratiti sva kretanja? Treba li ih zbog toga poslati na ulicu sa recimo 50-55 godina starosti bez izgleda da u tim godinama i sa svojim znanjem nadju zaposlenje? Ovo bi bila upravo kategorija koja bi najvise stradala.

Peto, Ne slazem se sa trenutnim vrjednovanjem posla u BH Telecom-u. Strucna sprema, staz, neka stepenica koju dobijas uglavnom sa godinama radnog staza. Onda se desi da neko radi dva puta vise, doprinosi svojim kvalitetnim radom pet puta vise od onoga koji ima vecu platu od njega. To naravno ubija i moral i zelju za angazovanjem onih koji to inace zele. Medjutim, ako neko smatra (kao sto je vec navedeno) da treba raditi 14-15 sati dnevno, 7 dana u sedmici, za neku sicu taj je debelo u krivu. To sto su odnosi danas u privatnom sektoru takvi ne znaci da je to ispravno. Smatram ovo drugo 10 puta vecom nepravdom i pravim robovlasnickim odnosom prema uposlenicima.
GaRGa
Posts: 2761
Joined: 25/02/2009 15:00

#25275 Re: BHTelecom All About

Post by GaRGa »

da je pameti do kadije ko u kadije ne bi treb'o kadija...
Locked