iPhone - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#27726 Re: iPhone - All about

Post by ProgramskiJezik »

isx wrote: 07/06/2022 15:00 Ajd bar se nadam da će iPad OS 16 donijeti neke novine. Hvale ga na netu.
ako imas M1 ipad hoce, ako imas kao ja 2019 verziju sa A17 nista se puno nije promijenilo
m3rs3d
Posts: 10
Joined: 22/11/2016 09:48

#27727 Re: iPhone - All about

Post by m3rs3d »

Pitanje da li se neko susreo sa sljedecim:
Kupio sam preko Bhtelecom 12-ku. Radi sve super, medutim kad hocu hotspot ukljuciti veli mi da bih to koristio trebam kontaktirat blicnet :lol: (mozda nabavka preko njih isla jer i za mobilne bilo fabricki ukucano blicnet) u postavkama za mobilni i hotspot je sve podeseno ali i dalje izbacuje da se kontaktira blicnet.
semsasuljakovic
Posts: 1995
Joined: 02/08/2015 21:30

#27728 Re: iPhone - All about

Post by semsasuljakovic »

m3rs3d wrote: 09/06/2022 05:51 Pitanje da li se neko susreo sa sljedecim:
Kupio sam preko Bhtelecom 12-ku. Radi sve super, medutim kad hocu hotspot ukljuciti veli mi da bih to koristio trebam kontaktirat blicnet :lol: (mozda nabavka preko njih isla jer i za mobilne bilo fabricki ukucano blicnet) u postavkama za mobilni i hotspot je sve podeseno ali i dalje izbacuje da se kontaktira blicnet.
Ne znam za Telecom, ali znam za haloo da sam imao identičan problem. Javio se podršci pa mi oni dali APN, username i password.
APN: web.haloo.ba
username: HALOO
password: 0000

Vjerovatno za iphone mora na taj fazon da se upišu podaci, a ne klasično samo APN i vozi Miško.
amcibald
Posts: 50
Joined: 11/12/2012 20:52

#27729 Re: iPhone - All about

Post by amcibald »

m3rs3d wrote: 09/06/2022 05:51 Pitanje da li se neko susreo sa sljedecim:
Kupio sam preko Bhtelecom 12-ku. Radi sve super, medutim kad hocu hotspot ukljuciti veli mi da bih to koristio trebam kontaktirat blicnet :lol: (mozda nabavka preko njih isla jer i za mobilne bilo fabricki ukucano blicnet) u postavkama za mobilni i hotspot je sve podeseno ali i dalje izbacuje da se kontaktira blicnet.
U postavkama mobilni podatci, u polje osobni hotspot APN upisi active.bhmobile.ba isto kao sto ti piše u polju mobilni podatci APN active.bhmobile.ba
Becky7
Posts: 852
Joined: 25/11/2017 16:31

#27730 Re: iPhone - All about

Post by Becky7 »

amcibald wrote: 09/06/2022 07:43
m3rs3d wrote: 09/06/2022 05:51 Pitanje da li se neko susreo sa sljedecim:
Kupio sam preko Bhtelecom 12-ku. Radi sve super, medutim kad hocu hotspot ukljuciti veli mi da bih to koristio trebam kontaktirat blicnet :lol: (mozda nabavka preko njih isla jer i za mobilne bilo fabricki ukucano blicnet) u postavkama za mobilni i hotspot je sve podeseno ali i dalje izbacuje da se kontaktira blicnet.
U postavkama mobilni podatci, u polje osobni hotspot APN upisi active.bhmobile.ba isto kao sto ti piše u polju mobilni podatci APN active.bhmobile.ba
@amcibald
Jel se na sva tri mjesta upise ovo active meni su iz telekoma rekli samo na jedno mjesto da se upisuje za mobilne podatke..

nisam kod njih uzela mobitel nego u at store i kod mene je pisalo blicnet @m3rs3d
User avatar
rida1976
Posts: 1906
Joined: 25/11/2007 19:43

#27731 Re: iPhone - All about

Post by rida1976 »

Zna li iko odgovor zašto ne piše BH Telecom nego Blicnet???
muki_muky
Posts: 402
Joined: 13/01/2022 18:07

#27732 Re: iPhone - All about

Post by muki_muky »

m3rs3d wrote: 09/06/2022 05:51 Pitanje da li se neko susreo sa sljedecim:
Kupio sam preko Bhtelecom 12-ku. Radi sve super, medutim kad hocu hotspot ukljuciti veli mi da bih to koristio trebam kontaktirat blicnet :lol: (mozda nabavka preko njih isla jer i za mobilne bilo fabricki ukucano blicnet) u postavkama za mobilni i hotspot je sve podeseno ali i dalje izbacuje da se kontaktira blicnet.
Kopiraj ove APN postavke (Ovo MMS ne moras, prvo (cellular data) i trece (personal hotspot) ti je najbitnije
Image
m3rs3d
Posts: 10
Joined: 22/11/2016 09:48

#27733 Re: iPhone - All about

Post by m3rs3d »

amcibald wrote: 09/06/2022 07:43
m3rs3d wrote: 09/06/2022 05:51 Pitanje da li se neko susreo sa sljedecim:
Kupio sam preko Bhtelecom 12-ku. Radi sve super, medutim kad hocu hotspot ukljuciti veli mi da bih to koristio trebam kontaktirat blicnet :lol: (mozda nabavka preko njih isla jer i za mobilne bilo fabricki ukucano blicnet) u postavkama za mobilni i hotspot je sve podeseno ali i dalje izbacuje da se kontaktira blicnet.
U postavkama mobilni podatci, u polje osobni hotspot APN upisi active.bhmobile.ba isto kao sto ti piše u polju mobilni podatci APN active.bhmobile.ba
Radi sad hvalaaa :bih:
User avatar
ortodont
Posts: 1831
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#27734 Re: iPhone - All about

Post by ortodont »

Kakva bi bila procedura ako bih nekom shopu prodao 12-ku koju jos otplacujem telecomu i imam njihovu garanciju?
Dakle, ideja mi je da je dam i doplatim za 13, ali faktički cu i dalje otplaćivati istu telecomu. Pretpostavljam da garanciju ne dajem i da je na moje ime pa samim tim nemam obaveze ako se sutra nekom nesto desi s telefonom.
vojopd
Posts: 1796
Joined: 28/05/2018 18:14

#27735 Re: iPhone - All about

Post by vojopd »

Sto ne bi dao garanciju i izasao u susret ako nekome zatreba pomoc?
User avatar
ortodont
Posts: 1831
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#27736 Re: iPhone - All about

Post by ortodont »

vojopd wrote: 09/06/2022 22:22 Sto ne bi dao garanciju i izasao u susret ako nekome zatreba pomoc?
Dao bih, ako nema neke reperkusije po mene, da me neko cima i slično, ako sam prodao prodao sam. Dakle, sutra neko razbije telefon ili šta već i ja trebam da hodam po Telecomima i slično jer i dalje otplacujem telefon, to ne zelim.

Ima li neko iskustva s prodajom dok je bio u garanciji Telecoma i sl.?
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2608
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#27737 Re: iPhone - All about

Post by lonely_wolf »

Garancija se veze za telefon, a ne za ime vlasnika. Das telefon i garantni list koji si dobio uz telefon i zavrsio si posao, ti dalje nemas obaveza ni prema cemu vezano za telefon. Samo probaj izvuci bolju cijenu u zamjeni radi garancije :D
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#27738 Re: iPhone - All about

Post by xamp »

ortodont wrote: 09/06/2022 22:16 Kakva bi bila procedura ako bih nekom shopu prodao 12-ku koju jos otplacujem telecomu i imam njihovu garanciju?
Dakle, ideja mi je da je dam i doplatim za 13, ali faktički cu i dalje otplaćivati istu telecomu. Pretpostavljam da garanciju ne dajem i da je na moje ime pa samim tim nemam obaveze ako se sutra nekom nesto desi s telefonom.
Nema se za kes telefon, ali se mora najnoviji iPhone imat :D Cekaj makar da ga otplatis pa ih mijenjaj.
User avatar
ortodont
Posts: 1831
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#27739 Re: iPhone - All about

Post by ortodont »

xamp wrote: 10/06/2022 09:23
Nema se za kes telefon, ali se mora najnoviji iPhone imat :D Cekaj makar da ga otplatis pa ih mijenjaj.
Daleko od toga, neko sam ko telefon mijenja svako 4 godine (prethodni bio OnePlus). A kes, danas kesom ništa ne treba placati. Mijenjam samo radi baterije.
lonely_wolf wrote: 10/06/2022 06:14 Garancija se veze za telefon, a ne za ime vlasnika. Das telefon i garantni list koji si dobio uz telefon i zavrsio si posao, ti dalje nemas obaveza ni prema cemu vezano za telefon. Samo probaj izvuci bolju cijenu u zamjeni radi garancije :D
Upravo pronađoh dokumentaciju, zbunio me dio s računom na kom je moje ime, a to je zapravo vezano za ugovor/paket s njima, garancija je kao mala knjiga i nije na ime. :thumbup:
vojopd
Posts: 1796
Joined: 28/05/2018 18:14

#27740 Re: iPhone - All about

Post by vojopd »

Ove izjave su mi najjace. Kad neko uzme na pretplatu i ima mogucnost na rate pocne prozivka uzima iphone, ali na rate. Ni’dje veze. Ja sam uzeo prosli put na rate, i ikako nikako otplatiti. Sad sam prodao i doplatio istu sumu i nekako mi lakse bi. Znam da nema tih para, a ovako 24 mjeseca placas. Po meni je to predugo. 6-12 mj plafon.
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2608
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#27741 Re: iPhone - All about

Post by lonely_wolf »

Ne vidim razloga zašto bi dao keš ako mogu uzeti na rate, samo kod nas je uvriježeno da bi bio "hadžija" moraš sve keširati :-) .
Postpaid predplatu svakako koristim i kad uzmem benefite koje imam uz paket telefon dobijem po povoljnijoj cijeni neko kod "piljara" plus garancija dvije godine. Tako da manite se te priče da si papak i fukara ako kupuješ "ajfon" na rate, niđe veze :run:
vojopd
Posts: 1796
Joined: 28/05/2018 18:14

#27742 Re: iPhone - All about

Post by vojopd »

Povoljnije nije sigurno, ali 2 godine garancije jeste. Nema vise povoljnijeg telefona na mrezi. Mtel je najjeftiniji. Eronet i BH telekom su retardirani po pitanju cijena.
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2608
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#27743 Re: iPhone - All about

Post by lonely_wolf »

Što se tiće cjena tu se slažem sa tobom, ali meni je i sa ovim cjenama i paketom usluga koje koristim povoljnije nego u piljarama jer još imam mogučnost povrata PDVa. Tako da mi ne pada na pamet da gotovinski plaćam nešto što mogu gotovo neosjetno plaćati na rate, al' svako ima svoju računicu po kojoj se vodi.
zippoo87
Posts: 15470
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#27744 Re: iPhone - All about

Post by zippoo87 »

Za fizicka lica uvijek je najpovoljnije za kes kupovati,bilo sta.
Za pravna lica,zavisi ali u principu za pravna idu bolji benefiti pa ko je pravno lice,onda profitira jer usluge svakako mora placati
made_in_sarajevo
Posts: 5579
Joined: 06/05/2013 23:05

#27745 Re: iPhone - All about

Post by made_in_sarajevo »

eh uzeo sam neki dan iphone 11 pro max i ovo je prvi put da sam na iphonu. sad logicno milion problema medju kojima je najveci viber backup koji na iphonu ne radi. vidim ima milion programa ali opet se okrenu i zavrse sa whatsup i to je to. slike mogu lako rijesiti, aplikacije sam rijesio, kontakte ali me viber jebe i jos pogotovo kad sam jutros dosao na posao, na kompjuteru mi izbaci da moram skenirati qr kod i povuce sve sa iphone, dakle sve sto sam tipkao preko vibera haj cao i na kompjuteru.

ima li kakva aplikacija da mogu sve sa androida prebacit na iphone pa na kraju i da je platim jednom i da zavrsim to sto jednostavnije?
probook
Posts: 4589
Joined: 13/10/2013 22:38

#27746 Re: iPhone - All about

Post by probook »

made_in_sarajevo wrote: 13/06/2022 14:41 eh uzeo sam neki dan iphone 11 pro max i ovo je prvi put da sam na iphonu. sad logicno milion problema medju kojima je najveci viber backup koji na iphonu ne radi. vidim ima milion programa ali opet se okrenu i zavrse sa whatsup i to je to. slike mogu lako rijesiti, aplikacije sam rijesio, kontakte ali me viber jebe i jos pogotovo kad sam jutros dosao na posao, na kompjuteru mi izbaci da moram skenirati qr kod i povuce sve sa iphone, dakle sve sto sam tipkao preko vibera haj cao i na kompjuteru.

ima li kakva aplikacija da mogu sve sa androida prebacit na iphone pa na kraju i da je platim jednom i da zavrsim to sto jednostavnije?
Jedino mi pada na pamet backuptrans aplikacija, ali da li 100% radi nzm

https://www.backuptrans.com/android-vib ... nsfer.html
vojopd
Posts: 1796
Joined: 28/05/2018 18:14

#27747 Re: iPhone - All about

Post by vojopd »

made_in_sarajevo wrote: 13/06/2022 14:41 eh uzeo sam neki dan iphone 11 pro max i ovo je prvi put da sam na iphonu. sad logicno milion problema medju kojima je najveci viber backup koji na iphonu ne radi. vidim ima milion programa ali opet se okrenu i zavrse sa whatsup i to je to. slike mogu lako rijesiti, aplikacije sam rijesio, kontakte ali me viber jebe i jos pogotovo kad sam jutros dosao na posao, na kompjuteru mi izbaci da moram skenirati qr kod i povuce sve sa iphone, dakle sve sto sam tipkao preko vibera haj cao i na kompjuteru.

ima li kakva aplikacija da mogu sve sa androida prebacit na iphone pa na kraju i da je platim jednom i da zavrsim to sto jednostavnije?
Nema.
semsasuljakovic
Posts: 1995
Joined: 02/08/2015 21:30

#27748 Re: iPhone - All about

Post by semsasuljakovic »

Možeš se halaliti sa prenošenjem backupa vibera i WhatsAppa sa androida na ios. Zato što sam se i ja morao halaliti. Krenuo ispočetka i to je to.
m3rs3d
Posts: 10
Joined: 22/11/2016 09:48

#27749 Re: iPhone - All about

Post by m3rs3d »

Ista situaciji skoro presao na ios i nisam uspio prebacit historiju whatsappa. Jedino sam bas bitne chatove odradio export u txt file pa ih imam na pc. Nznm ima li ta opcija za viber jer je meni nebitan bio.
User avatar
Bronco_Billy
Posts: 669
Joined: 08/01/2008 21:43
Location: Sarajevo

#27750 Re: iPhone - All about

Post by Bronco_Billy »

made_in_sarajevo wrote: 13/06/2022 14:41 eh uzeo sam neki dan iphone 11 pro max i ovo je prvi put da sam na iphonu. sad logicno milion problema medju kojima je najveci viber backup koji na iphonu ne radi. vidim ima milion programa ali opet se okrenu i zavrse sa whatsup i to je to. slike mogu lako rijesiti, aplikacije sam rijesio, kontakte ali me viber jebe i jos pogotovo kad sam jutros dosao na posao, na kompjuteru mi izbaci da moram skenirati qr kod i povuce sve sa iphone, dakle sve sto sam tipkao preko vibera haj cao i na kompjuteru.

ima li kakva aplikacija da mogu sve sa androida prebacit na iphone pa na kraju i da je platim jednom i da zavrsim to sto jednostavnije?

Ja sam isto nedavno istraživao kako da riješim ovaj problem. Ima nekih opcija sa programima koji se plaćaju oko 20$ (backuptrans i sl.) međutim kad sam pročitao proces kako traje to sve odustao sam. Trebaš dopustiti programu da restartuje Iphone i daš mu sve dozvole jer mora flešovati te poruke, što mi se nije svidjelo. Uspješnost je navodno velika, ali se javljaju ljudi sa problemima.

Na kraju sam završio ovaj problem tako što sam uradio backup vibera na računaru.
U folderu C:\Users\tvojeime\AppData\Roaming\ViberPC imaš folder sa svojim brojem telefona. U tom folderu su sve slike, avatari i ostalo. Ako ti je to potrebno, možeš kopirati folder i bekapovati.

Vezano za poruke, postojala je mogućnost na android telefonu da u chat 'My Notes' pošalješ poruku sadržaja viber://more/email_message_history_on poslije čega imaš mogućnost da pošalješ historiju poruka sebi na email. Ne znam da li to još uvijek funkcioniše, prije par mjeseci je moglo kad sam ja pokušavao.
Meni je ova opcija bila prihvatljiva, tako da sam to uradio i nastavio dalje :thumbup:

I šta je interesantno, pošto viber na računaru radi backup lokalno na mašini, poruke ti se neće izbrisati kao na telefonu tako da će ti tu ostati istorija.
Post Reply