iPhone - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

isx
Posts: 3577
Joined: 24/05/2014 19:12

#27176 Re: iPhone - All about

Post by isx »

Nadzornik wrote: 12/01/2022 18:27
isx wrote: 12/01/2022 18:14 Na piku čekaš brzu poštu 24h. Šalim se, neka je sa srećom.
Hvala i jos kakav iPad pro da upotpuni to... :-D
iPad pro je mašinerija, kako samo radi u saradnji sa telefonom i satom. 💪
vojopd
Posts: 1792
Joined: 28/05/2018 18:14

#27177 Re: iPhone - All about

Post by vojopd »

Ma onda ok. Naviknes se na ios i onda samo pro verziju uzimaj. Ja sam uvijek koristio Samsung osim 2009. kad je iphone 3GS izasao, tad sam njega imao. Vidjeces, neces se nikada vratiti vise na android (ako ti legne ios). Meni jeste. Uzeo say, macbook, jos airpods i tablet.😂😂
azdralovic
Posts: 4422
Joined: 29/05/2010 21:46

#27178 Re: iPhone - All about

Post by azdralovic »

iOs 15.2.1 dostupan za download
Isto i 15.3 beta2
challmander
Posts: 338
Joined: 09/01/2022 11:42

#27179 Re: iPhone - All about

Post by challmander »

vojopd wrote: 12/01/2022 19:33 Ma onda ok. Naviknes se na ios i onda samo pro verziju uzimaj. Ja sam uvijek koristio Samsung osim 2009. kad je iphone 3GS izasao, tad sam njega imao. Vidjeces, neces se nikada vratiti vise na android (ako ti legne ios). Meni jeste. Uzeo say, macbook, jos airpods i tablet.😂😂
Prvi put sam u zivotu uzeo iPhone prije nekoliko mjeseci i to uzeo 11ku koja je bila na akciji tad, jebi ga nije bas da se ima para za novi model, i svi su mi rekli da se nikad vise necu vratit na android. Zasad, iskreno, ne vidim taj neki wow faktor zbog koje vise ne bih android uzeo. Prije toga sam koristio Samsung Galaxy S8 dobre 3 godine i nije me iznevjerio ni u jednom trenutku. Ono sto mi je vidna razlika od prvog dana je trajanje baterije i ovo divno dugme za silent mode.
User avatar
ortodont
Posts: 1808
Joined: 02/02/2011 12:34
Location: Sarajevo

#27180 Re: iPhone - All about

Post by ortodont »

challmander wrote: 12/01/2022 23:55
vojopd wrote: 12/01/2022 19:33 Ma onda ok. Naviknes se na ios i onda samo pro verziju uzimaj. Ja sam uvijek koristio Samsung osim 2009. kad je iphone 3GS izasao, tad sam njega imao. Vidjeces, neces se nikada vratiti vise na android (ako ti legne ios). Meni jeste. Uzeo say, macbook, jos airpods i tablet.😂😂
Prvi put sam u zivotu uzeo iPhone prije nekoliko mjeseci i to uzeo 11ku koja je bila na akciji tad, jebi ga nije bas da se ima para za novi model, i svi su mi rekli da se nikad vise necu vratit na android. Zasad, iskreno, ne vidim taj neki wow faktor zbog koje vise ne bih android uzeo. Prije toga sam koristio Samsung Galaxy S8 dobre 3 godine i nije me iznevjerio ni u jednom trenutku. Ono sto mi je vidna razlika od prvog dana je trajanje baterije i ovo divno dugme za silent mode.
I ja sam neko ko je koristio iphone pa presao na oneplus pa opet iphone i slazem se. Ali, tek kad uđeš u ekosistem sa slušalicama, satom, ipadom ili laptopom onda ti je teško, a vjerovatno i nećeš željeti izaći jer to odlično radi. To im je i strategija i zato i nisu toliko otvoreni prema androidima.
vojopd
Posts: 1792
Joined: 28/05/2018 18:14

#27181 Re: iPhone - All about

Post by vojopd »

challmander wrote: 12/01/2022 23:55
vojopd wrote: 12/01/2022 19:33 Ma onda ok. Naviknes se na ios i onda samo pro verziju uzimaj. Ja sam uvijek koristio Samsung osim 2009. kad je iphone 3GS izasao, tad sam njega imao. Vidjeces, neces se nikada vratiti vise na android (ako ti legne ios). Meni jeste. Uzeo say, macbook, jos airpods i tablet.😂😂
Prvi put sam u zivotu uzeo iPhone prije nekoliko mjeseci i to uzeo 11ku koja je bila na akciji tad, jebi ga nije bas da se ima para za novi model, i svi su mi rekli da se nikad vise necu vratit na android. Zasad, iskreno, ne vidim taj neki wow faktor zbog koje vise ne bih android uzeo. Prije toga sam koristio Samsung Galaxy S8 dobre 3 godine i nije me iznevjerio ni u jednom trenutku. Ono sto mi je vidna razlika od prvog dana je trajanje baterije i ovo divno dugme za silent mode.
Ma nemam ni ja wow efekat, vec telefon isto radi evo vec 2 godine, bez ikakvih bagova i gluposti. Sve sto sam koristio na androidu imam i ovdje. Vise se iznenadim sa fluidnoscu kada od majke uzmem A72 sa 90Hz.😂
challmander
Posts: 338
Joined: 09/01/2022 11:42

#27182 Re: iPhone - All about

Post by challmander »

ortodont wrote: 13/01/2022 09:49
challmander wrote: 12/01/2022 23:55

Prvi put sam u zivotu uzeo iPhone prije nekoliko mjeseci i to uzeo 11ku koja je bila na akciji tad, jebi ga nije bas da se ima para za novi model, i svi su mi rekli da se nikad vise necu vratit na android. Zasad, iskreno, ne vidim taj neki wow faktor zbog koje vise ne bih android uzeo. Prije toga sam koristio Samsung Galaxy S8 dobre 3 godine i nije me iznevjerio ni u jednom trenutku. Ono sto mi je vidna razlika od prvog dana je trajanje baterije i ovo divno dugme za silent mode.
I ja sam neko ko je koristio iphone pa presao na oneplus pa opet iphone i slazem se. Ali, tek kad uđeš u ekosistem sa slušalicama, satom, ipadom ili laptopom onda ti je teško, a vjerovatno i nećeš željeti izaći jer to odlično radi. To im je i strategija i zato i nisu toliko otvoreni prema androidima.
To je druga prica ipak. Da imam 10 milja viska i ja bih pokupovao sve zivo vjerovatno :lol:
vojopd
Posts: 1792
Joined: 28/05/2018 18:14

#27183 Re: iPhone - All about

Post by vojopd »

Ma kakvih crnih 10 milja. Ne moras sve najnovije uzimati jer nema potrebe. Solidan macbook pro se nadje za 500 KM, jeste on star iz 2012-13, ali rasi kao sat. Airpods pro 250, sat AW5 500-600 KM, a telefon koji pozelis. Sve je to danas u 10 deka, prije je iphone bio najskuplji, sada su sa cijenama svi tu negdje.
User avatar
esawyer
Posts: 310
Joined: 07/12/2012 22:09

#27184 Re: iPhone - All about

Post by esawyer »

Ja kad uzmem tuđi android u ruke da nešto podesim (ovima koji se ne razumiju) iznerviram se bar 10 puta u 5 minuta. Ne bih mogla zamisliti da svakodnevno koristim android, pa čak ni Samsung S21 koji važi da je u rangu sa iPhone novijim modelima. Otkako sam 2016 prešla na iOS mislim da povratka nema :D A nemam ni sat, ni macbook, ni airpods.. Jedino me privlači sat al kako ga treba puniti svaki dan nisam sigurna da cu ga uzeti, prije bih neki Garmin kupila za te pare.
vojopd
Posts: 1792
Joined: 28/05/2018 18:14

#27185 Re: iPhone - All about

Post by vojopd »

esawyer wrote: 13/01/2022 12:51 Ja kad uzmem tuđi android u ruke da nešto podesim (ovima koji se ne razumiju) iznerviram se bar 10 puta u 5 minuta. Ne bih mogla zamisliti da svakodnevno koristim android, pa čak ni Samsung S21 koji važi da je u rangu sa iPhone novijim modelima. Otkako sam 2016 prešla na iOS mislim da povratka nema :D A nemam ni sat, ni macbook, ni airpods.. Jedino me privlači sat al kako ga treba puniti svaki dan nisam sigurna da cu ga uzeti, prije bih neki Garmin kupila za te pare.
Ako ne nosis sat tokom spavanja, ne vidim problem puniti ga svaku noc. Naravno to nije opravdanje, ali Apple je ocigledno na to isao. 🤣
sahbazzz
Posts: 310
Joined: 19/07/2020 12:27

#27186 Re: iPhone - All about

Post by sahbazzz »

challmander wrote: 12/01/2022 23:55
vojopd wrote: 12/01/2022 19:33 Ma onda ok. Naviknes se na ios i onda samo pro verziju uzimaj. Ja sam uvijek koristio Samsung osim 2009. kad je iphone 3GS izasao, tad sam njega imao. Vidjeces, neces se nikada vratiti vise na android (ako ti legne ios). Meni jeste. Uzeo say, macbook, jos airpods i tablet.😂😂
Prvi put sam u zivotu uzeo iPhone prije nekoliko mjeseci i to uzeo 11ku koja je bila na akciji tad, jebi ga nije bas da se ima para za novi model, i svi su mi rekli da se nikad vise necu vratit na android. Zasad, iskreno, ne vidim taj neki wow faktor zbog koje vise ne bih android uzeo. Prije toga sam koristio Samsung Galaxy S8 dobre 3 godine i nije me iznevjerio ni u jednom trenutku. Ono sto mi je vidna razlika od prvog dana je trajanje baterije i ovo divno dugme za silent mode.
Sitnice su te koje meni daju prevagu. Prvenstveno kombinacija vise uredjaja. Ja koristim Macbook i iPhone i te neke male stvari mi puno znace nekad.
Npr. kopiram tekst na telefonu i odradim paste na laptopu, kad uradim to odmah mi toplo oko srca :D .
Prenos file-ova preko Air Drop-a. Odem u kafanu i imam WiFi sifru na telefonu, jednim klikom je prenesem na Macbook.
Rezimi rada koje podesim na telefonu automatski su i na laptopu. Citam clanak na webu preko mobitela, otvorim isti browser na laptopu i voila, clanak tu. To su mozda stvari koje nekome ne znace nista, ali meni su sve :-D.

Pored toga naravno ta fluidnost i dugotrajnost, i na kraju krajeva dobro drzi cijenu. Ja mobitel nosam minimalno 4 godine, tako da je i to bitno.
User avatar
diablobih
Posts: 8250
Joined: 28/12/2015 02:17

#27187 Re: iPhone - All about

Post by diablobih »

Sve to mozes i na androidu cim syncujes browser sa PCom. WiFi sifra isto.
sahbazzz
Posts: 310
Joined: 19/07/2020 12:27

#27188 Re: iPhone - All about

Post by sahbazzz »

diablobih wrote: 13/01/2022 18:30 Sve to mozes i na androidu cim syncujes browser sa PCom. WiFi sifra isto.
Druze napravis sliku na iPhonu na kojoj imas tekst, oznacis tekst bukvalno u Camera aplikaciji, copy i paste na Macbook. Ne bih rekao da to Android moze. Drugi primjer, ja koristim Google Authenticator po cijeli dan za TFA. Otvorim stranicu na Macbooku, pritisnem kod u aplikaciji na mobitelu i paste na laptopu opet. To nema veze samo sa browserom. To Android nije mogao kad sam zadnji put provjeravao. U sustini, dok je iPhone u tvojoj blizini ti mozes bukvalno prenijeti sta god hoces, sliku npr, ne samo text, Apple Continuity kako ga oni zovu.
isx
Posts: 3577
Joined: 24/05/2014 19:12

#27189 Re: iPhone - All about

Post by isx »

Android telefon nema sa čime da synca to kad im je ekosistem nepostojeći.

Čitam Google optužio Apple za bullying zato što iMessage prikazuje text u plavim balončićima i to navodno psihološki utiče da ljudi prelaze na Apple. Nevjerovatno. :D
A Google vice president claims that Apple is deliberately seeding "peer pressure and bullying" in its Messages app to get Android users to switch to iPhone. Following a report that said teenagers are switching to iPhone to fit in, Google's Hiroshi Lockheimer claims that Apple is the bully and not its users.
https://www.wsj.com/articles/why-apples ... 1641618009

Plavi iMessage balončići su odlična stvar.
User avatar
diablobih
Posts: 8250
Joined: 28/12/2015 02:17

#27190 Re: iPhone - All about

Post by diablobih »

sahbazzz wrote: 13/01/2022 21:01
diablobih wrote: 13/01/2022 18:30 Sve to mozes i na androidu cim syncujes browser sa PCom. WiFi sifra isto.
Druze napravis sliku na iPhonu na kojoj imas tekst, oznacis tekst bukvalno u Camera aplikaciji, copy i paste na Macbook. Ne bih rekao da to Android moze. Drugi primjer, ja koristim Google Authenticator po cijeli dan za TFA. Otvorim stranicu na Macbooku, pritisnem kod u aplikaciji na mobitelu i paste na laptopu opet. To nema veze samo sa browserom. To Android nije mogao kad sam zadnji put provjeravao. U sustini, dok je iPhone u tvojoj blizini ti mozes bukvalno prenijeti sta god hoces, sliku npr, ne samo text, Apple Continuity kako ga oni zovu.
Google lens, svaki mobitel to ima. Shareujes sa racunarom, windows ima npr. your phone... Ostalo sto si spominjao je obicno syncovanje sa browserom i za wifi sifru isto cim udjes u wifi mrezu imas sifru i qr code, zavisno sta vise volis.
User avatar
mbenz
Posts: 979
Joined: 18/06/2013 16:26

#27191 Re: iPhone - All about

Post by mbenz »

isx wrote: 13/01/2022 21:07 Android telefon nema sa čime da synca to kad im je ekosistem nepostojeći.

Čitam Google optužio Apple za bullying zato što iMessage prikazuje text u plavim balončićima i to navodno psihološki utiče da ljudi prelaze na Apple. Nevjerovatno. :D
A Google vice president claims that Apple is deliberately seeding "peer pressure and bullying" in its Messages app to get Android users to switch to iPhone. Following a report that said teenagers are switching to iPhone to fit in, Google's Hiroshi Lockheimer claims that Apple is the bully and not its users.
https://www.wsj.com/articles/why-apples ... 1641618009

Plavi iMessage balončići su odlična stvar.
kod mene zelena boja :roll: :roll: zna li iko kako se moze promjeniti
User avatar
esawyer
Posts: 310
Joined: 07/12/2012 22:09

#27192 Re: iPhone - All about

Post by esawyer »

Zelena je ako je poslana SMS poruka (preko operatera), a plava ako je iMessage (poruka poslana preko interneta) :D

BTW kad sam aktivirala iMessage i FaceTime na novom telefonu poslane su mi neke dvije SMS poruke prema nekim brojevima u Velikoj Britaniji, svaka po 0.45 KM (ove poruke nisu bile vidljive nigdje u telefonu osim na računu). Onda sam bila u Njemačkoj pa sam mijenjala kartice i kad sam opet vratila svoju karticu i htjela da ponovno aktiviram na svoj broj iMessage i FaceTime opet mi je naplaćeno.

Na linku je to ovaj PROBLEM 3 (meni nije bio problem, al eto čisto informativno)

https://www.bhtelecom.ba/blog/2021/10/b ... -surfanje/
sahbazzz
Posts: 310
Joined: 19/07/2020 12:27

#27193 Re: iPhone - All about

Post by sahbazzz »

diablobih wrote: 14/01/2022 00:15
sahbazzz wrote: 13/01/2022 21:01
Druze napravis sliku na iPhonu na kojoj imas tekst, oznacis tekst bukvalno u Camera aplikaciji, copy i paste na Macbook. Ne bih rekao da to Android moze. Drugi primjer, ja koristim Google Authenticator po cijeli dan za TFA. Otvorim stranicu na Macbooku, pritisnem kod u aplikaciji na mobitelu i paste na laptopu opet. To nema veze samo sa browserom. To Android nije mogao kad sam zadnji put provjeravao. U sustini, dok je iPhone u tvojoj blizini ti mozes bukvalno prenijeti sta god hoces, sliku npr, ne samo text, Apple Continuity kako ga oni zovu.
Google lens, svaki mobitel to ima. Shareujes sa racunarom, windows ima npr. your phone... Ostalo sto si spominjao je obicno syncovanje sa browserom i za wifi sifru isto cim udjes u wifi mrezu imas sifru i qr code, zavisno sta vise volis.
Pa nema bas svaki mobitel Google Lens, cak bi rekao da ih vise nema u Android svijetu. Medjutim, upravu si da ima ta opcija za ove stvari, stim sto Google Lens je od prije 2,3 godine pa i nisam toliko upucen. Ono sto vidim da Android standardno ima viska koraka, "Share to Computer", pa izaberi PC, pa moras biti logovan na Google Chrome sa istim racunom, ali ajde drago mi je da prate te neke stvari.
I ne bih se bas slozio da je ostalo samo sync sa browserom, ovo (https://www.apple.com/macos/continuity/) je mnogo vise od toga.

EDIT: Vidim da je Google Lens dostupan danas na svim telefonima(?), vjerovatno moras da imas neku verziju Androida, ali to je cool vec, onda dosta ljudi ima te opcije.
Saka
Posts: 2586
Joined: 25/02/2011 11:49

#27194 Re: iPhone - All about

Post by Saka »

sahbazzz wrote: 13/01/2022 17:56 Sitnice su te koje meni daju prevagu. Prvenstveno kombinacija vise uredjaja. Ja koristim Macbook i iPhone i te neke male stvari mi puno znace nekad.
Npr. kopiram tekst na telefonu i odradim paste na laptopu, kad uradim to odmah mi toplo oko srca :D .
Prenos file-ova preko Air Drop-a. Odem u kafanu i imam WiFi sifru na telefonu, jednim klikom je prenesem na Macbook.
Rezimi rada koje podesim na telefonu automatski su i na laptopu. Citam clanak na webu preko mobitela, otvorim isti browser na laptopu i voila, clanak tu. To su mozda stvari koje nekome ne znace nista, ali meni su sve :-D.

Pored toga naravno ta fluidnost i dugotrajnost, i na kraju krajeva dobro drzi cijenu. Ja mobitel nosam minimalno 4 godine, tako da je i to bitno.
Meni je ono cool kad sjede negdje dvojica koji imaju iPhone i jedan ima sifru za WiFi a drugi nema. Cim ovaj udje na postavke za WiFi da ukuca sifru ovom drugom iskace prozor “zelis li podijeliti password sa tim i tim”. Samo klikne i ovome se popuni polje za password automatski. Klikne na Connect i spojen je, bez da uopste pita ili treba da zna ili ukucava rucno password.

Ma ovi sto vicu “moze to sve na Androidu” nisu nikad probali Apple ecosistem. Jer ono sto mozes na Androidu obicno nije ni do koljena ovim nekim stvarcicama i sitnicama koje olaksavaju zivot na iOS-u, ali tesko ih je nekom objasniti ko nije probao.
Last edited by Saka on 14/01/2022 14:14, edited 1 time in total.
Teufik
Posts: 4839
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#27195 Re: iPhone - All about

Post by Teufik »

Ma dok se ne proba, ne moze se to znati. Tako sam i ja govorio. Sad me puskom ne bi mogli natjerati na nesto drugo. Ali, nek svako koristi sta god hoce po svom izboru.
vojopd
Posts: 1792
Joined: 28/05/2018 18:14

#27196 Re: iPhone - All about

Post by vojopd »

Dobro brate necemo sad pricati kao da je android dno dna i fali mu sve i svasta. Ja to gledam kao da uzmes automobil iste zapremine i konjskih snaga, jedan je dizel, a jedan benzinac. Uzimas ono sta preferiras i sta ti vise odgovara. Ima i iOS gluposti svakakvih koje android nema i obrnuto.

Ono sto je meni prebrutalno na iOS 15 su 3D mape, odradjeno perfektno, a opet najveca mana sto kad odes negdje bez interneta si u k…u, jer mape zahtijevaju konekciju. Onda moram ganjati da instaliram Google Maps, itd..
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#27197 Re: iPhone - All about

Post by zippoo87 »

Moze li na iOSu da se recimo ako neko na telefonu imao snimljenu wifi sifru a ne moze se pogledati sifra,da se preko QR coda vidi sifra na drugom uredjaju ?

Ovo moze na androidu...ali me zanima da li moze i na iosu
Saka
Posts: 2586
Joined: 25/02/2011 11:49

#27198 Re: iPhone - All about

Post by Saka »

zippoo87 wrote: 14/01/2022 22:40 Moze li na iOSu da se recimo ako neko na telefonu imao snimljenu wifi sifru a ne moze se pogledati sifra,da se preko QR coda vidi sifra na drugom uredjaju ?

Ovo moze na androidu...ali me zanima da li moze i na iosu
Pa upravo sam objasnio. Ne treba ti QR code, na telefonu na kojem je zapamcena sifra iskace prozor za dijeljenje sifre i na telefonu koji nema sifru se automatski popuni i samo kliknes na spajanje. Znaci nema kodova, skeniranja i gluposti. E sad problem nastaje kad je iPhone -> Android u pitanju, ali to je vec kao nekad pitanje hajd mi prebaci tu pjesmu s Bluetoothom. :)
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#27199 Re: iPhone - All about

Post by zippoo87 »

Saka wrote: 14/01/2022 22:46
zippoo87 wrote: 14/01/2022 22:40 Moze li na iOSu da se recimo ako neko na telefonu imao snimljenu wifi sifru a ne moze se pogledati sifra,da se preko QR coda vidi sifra na drugom uredjaju ?

Ovo moze na androidu...ali me zanima da li moze i na iosu
Pa upravo sam objasnio. Ne treba ti QR code, na telefonu na kojem je zapamcena sifra iskace prozor za dijeljenje sifre i na telefonu koji nema sifru se automatski popuni i samo kliknes na spajanje. Znaci nema kodova, skeniranja i gluposti. E sad problem nastaje kad je iPhone -> Android u pitanju, ali to je vec kao nekad pitanje hajd mi prebaci tu pjesmu s Bluetoothom. :)
To je super rjesenje ali samo ios-ios ali ovo sto sam ja pisao je nacin da saznas koja je sifra a ne samo da ti ono proslijedi na telefon a ti opet ne znas sifru :D
User avatar
gentoo
Posts: 3210
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#27200 Re: iPhone - All about

Post by gentoo »

Post Reply