Apple Mac - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderators: Bobi, Benq

gradskadjeca

#1976 Re: Apple MAC all about

Post by gradskadjeca » 27/12/2012 21:49

alanskoda wrote:
gradskadjeca wrote:Drugovi, potreban mi je savjet, da li da uzimam u macline ili ima i neko jeftinije rjesenje. Interesuje me zadnja generacija iMac 27"

Hvala. Volio bih proci do jedno 3500 KM

Jedino u svici mozes proci sa 3500 KM. Ako imas nekod da ti donese. U zemljama EU je skuplji a u hrvatskoj da ne spominjem. I racunaj na to da se ceka po mjesec dana od narudjbe. Ja sam svoj pocetkom decembra narucio a dobit cu ga najvjerovatnije u januaru
Mah dobro krajem jaguara mi je i rodjendan tako da....

Ima nekoliko prodavaca na PIK-u koji nove nude po cijeni za 500 KM manje nego u radnji. To bi mi bila zadnja opcija, radije bih se strpio jos 20 dana pa uzeo u radnji,

gradskadjeca

#1977 Re: Apple MAC all about

Post by gradskadjeca » 27/12/2012 21:50

zoom66 wrote:
chak i windowsi rade bolje na mac hardwareu :D :D
Da, ali imam osjecaj da ga i kvare polako.

alanskoda

#1978 Re: Apple MAC all about

Post by alanskoda » 27/12/2012 21:54

Je li ti trazis zadnju generaciju tj tanku? Ili predzadnju. Sumnjam da iko moze na piku imati jer su tek poceli dolaziti u evropu. U holandiji je mozda desetak ljudi do danas dobilo najnoviji iMac 27"

gradskadjeca

#1979 Re: Apple MAC all about

Post by gradskadjeca » 27/12/2012 21:58

alanskoda wrote:Je li ti trazis zadnju generaciju tj tanku? Ili predzadnju. Sumnjam da iko moze na piku imati jer su tek poceli dolaziti u evropu. U holandiji je mozda desetak ljudi do danas dobilo najnoviji iMac 27"
Zadovoljio bih se i sa starijim modelom, nisam siguran u Macline gdje u cjenovniku pise new da li se podrazumijeva da je ovaj sa 5mm okvirom, t.j. ovaj novi. Na njega ciljam ako je to ta cijena od 4200 KM

gradskadjeca

#1980 Re: Apple MAC all about

Post by gradskadjeca » 27/12/2012 22:03

zoom66 wrote:
gradskadjeca wrote:
zoom66 wrote:
chak i windowsi rade bolje na mac hardwareu :D :D
Da, ali imam osjecaj da ga i kvare polako.
ne bih rekao :D

nego, ovi ce ga imati na lageru 10-og januara.

http://www.cyberport.de/apple-und-zubeh ... gtx-6600m-

odlichan online shop, samo ako imash koga u dojclandu da ti ga kupi i proshvera... :-)
Imam, imam, ali bivsu curu od koje sam :run: . Odoh postaviti thread "Kako obnoviti davno raskinutu vezu", evo mi zene ljudi, tema dobija ime "Kako obnoviti davno izgubljene podatke sa hard diska" :lol:
Last edited by gradskadjeca on 27/12/2012 22:20, edited 1 time in total.

vee-jay

#1981 Re: Apple MAC all about

Post by vee-jay » 27/12/2012 22:22

gradskadjeca wrote:
vee-jay wrote:Ne razumijem zasto kupovati iMac? Zasto uopste postoji takav PC?
To sam se i ja pitao do prije dvije godine. Da li si ga koristio, ili si odmah oodustao.

Moram se sloziti da je precijenjen mozda malo, ali malo. SPreman sam dati za njega bez zaljenja 2000 KM, zalim ovih 3500-4000 KM, ali ja zalim i to je najbitnije, placam ga posteno zaradjenom lovom.

Trenutno imam Hackintosh kuci. Radi savrseno, fenomenalno i fantasticno. Medjutim iz njega mi ide nekoliko kablova.

Napojni za centralnu
Napojni za monitor
Kabal za misa
Kabal za tastaturu
Kabal za zvucnike
Kabal za ethernet
Kabal iz graficke za monitor

Iz iMac-a ide, koliko, jedan kabal jel ?

O performansama da i ne govorim. Imao sam i iMac masine i trenutno imam Mac Book Pro.

Bolje mi je ovo uzeti za 4000 KM, nego neku trulju, vozikat se po gradu i usmriti nekoga, kontash. BTW to mi je i radna stanica na kojoj vrsim produkciju. Otplatit ce on sebe za koji mjesec ne sekiraj se, osim ako nisi kontao da mi ga platis pa pitas koja je svrha.

Mislim da si pogrijesio thread u svakom slucaju
Imam MBPro. Mobilan sam. Kada radim u kucnom birou dodam svoj 24" acer koji je odlican a 50% jeftiniji od apple-ove alternative. Da se primarno bavim kreativnim poslovima uzeo bih Mac Pro sa SSD HDiskovima a ne neku fancy light verziju. Kad bolje razmislim, prije bih kupio Mac Mini nego iMac. A kad jos bolje razmislim, u poptpunosti sam zadovoljan sa svojim MBPro.

gradskadjeca

#1982 Re: Apple MAC all about

Post by gradskadjeca » 27/12/2012 23:01

vee-jay wrote:
gradskadjeca wrote:
vee-jay wrote:Ne razumijem zasto kupovati iMac? Zasto uopste postoji takav PC?
To sam se i ja pitao do prije dvije godine. Da li si ga koristio, ili si odmah oodustao.

Moram se sloziti da je precijenjen mozda malo, ali malo. SPreman sam dati za njega bez zaljenja 2000 KM, zalim ovih 3500-4000 KM, ali ja zalim i to je najbitnije, placam ga posteno zaradjenom lovom.

Trenutno imam Hackintosh kuci. Radi savrseno, fenomenalno i fantasticno. Medjutim iz njega mi ide nekoliko kablova.

Napojni za centralnu
Napojni za monitor
Kabal za misa
Kabal za tastaturu
Kabal za zvucnike
Kabal za ethernet
Kabal iz graficke za monitor

Iz iMac-a ide, koliko, jedan kabal jel ?

O performansama da i ne govorim. Imao sam i iMac masine i trenutno imam Mac Book Pro.

Bolje mi je ovo uzeti za 4000 KM, nego neku trulju, vozikat se po gradu i usmriti nekoga, kontash. BTW to mi je i radna stanica na kojoj vrsim produkciju. Otplatit ce on sebe za koji mjesec ne sekiraj se, osim ako nisi kontao da mi ga platis pa pitas koja je svrha.

Mislim da si pogrijesio thread u svakom slucaju
Imam MBPro. Mobilan sam. Kada radim u kucnom birou dodam svoj 24" acer koji je odlican a 50% jeftiniji od apple-ove alternative. Da se primarno bavim kreativnim poslovima uzeo bih Mac Pro sa SSD HDiskovima a ne neku fancy light verziju. Kad bolje razmislim, prije bih kupio Mac Mini nego iMac. A kad jos bolje razmislim, u poptpunosti sam zadovoljan sa svojim MBPro.
Ne radim sa videom, nije mi pod moranjem SSD da imam. Da nabavljam porsche a ne smijem ga potjerati vise od 80 kmph rekao bih da se preseravam. Ovako it is only for my eyes u mom radnom prostoru pod kljucem.

Izvini zbog moje prvobitne reakcije, mislio sam da je neki noob uletio da pametuje. Cijenim tvoje misljenje i uvazavam ga, ali svako ima svoj gust naravno, nekome su to auto i trava, speed, kladionica, kafana, nakit, video kartice itd...

Meni su veliki display-i i jedino iMac i MBPro ceifovi, dakle ne treba mi iPhone i ne volim ga, probao ga jesam ali mi je NOTE dao sve sto mi treba u zivotu. Ne treba mi iPad, stvarno mi ne treba jer imam nekoliko racunara i NOTE :razz: .

Svako naravno ima svoje misljenje i tvoje je opravdano sa tvoje tacke gledista ali ja imam neke druge prioritete.

L.P.

DYD666

#1983 Re: Apple MAC all about

Post by DYD666 » 28/12/2012 02:36

Kuuler wrote: pokusao sam i ovo, ali .wma ne konvertuje, izgleda da program ne podrzava taj format uopste. za ostale formate, super stvarcica, jednostavna, brza. ali eto, nikako da nadjem nacin za wma... :S hvala u svakom slucaju
Izvini onda za dezinformaciju, mogao sam se zakleti da tu spada i wma, licno taj format nisam vidio ne pamtim pa...
Mislim da mozes probati (od free varijanti-flip4mac nije free) kroz VLC ima neki export, nemoj me drzati za rijec da ce uspjeti 100%.
A druga je, skines free QuickTime pluginn Perian i onda sa QT otvori file, jedino ces morati export prvo u aiff pa onda dalje...ovo nije solucia ako imas vise wma i zuri ti se.
Mozes i ovo; upali da ti ga svira VLC a QT-om uradi "sound capture" pa onda imas export dalje...neces izgubiti qual.

Kuuler

#1984 Re: Apple MAC all about

Post by Kuuler » 29/12/2012 21:05

DYD666 wrote:
Kuuler wrote: pokusao sam i ovo, ali .wma ne konvertuje, izgleda da program ne podrzava taj format uopste. za ostale formate, super stvarcica, jednostavna, brza. ali eto, nikako da nadjem nacin za wma... :S hvala u svakom slucaju
Izvini onda za dezinformaciju, mogao sam se zakleti da tu spada i wma, licno taj format nisam vidio ne pamtim pa...
Mislim da mozes probati (od free varijanti-flip4mac nije free) kroz VLC ima neki export, nemoj me drzati za rijec da ce uspjeti 100%.
A druga je, skines free QuickTime pluginn Perian i onda sa QT otvori file, jedino ces morati export prvo u aiff pa onda dalje...ovo nije solucia ako imas vise wma i zuri ti se.
Mozes i ovo; upali da ti ga svira VLC a QT-om uradi "sound capture" pa onda imas export dalje...neces izgubiti qual.
jao, kako se qt-a ne sjetih, hrkljus :S hvala legendo :)

e><pert

#1985 Re: Apple MAC all about

Post by e><pert » 31/12/2012 19:52

Jel postoji neki način da kreiram acc za appstore u BiH kako bi mogao preuzimati aplikacije?

DYD666

#1986 Re: Apple MAC all about

Post by DYD666 » 01/01/2013 13:18

e><pert wrote:Jel postoji neki način da kreiram acc za appstore u BiH kako bi mogao preuzimati aplikacije?
Hm...mozes hrvatski acc napraviti pa skidati one koje su free, ili placati koje nisu, ali za ove koje se placaju-pa imas nacina da ih skines sa drugih izvora mimo storea zna se, necemo samo detaljno pisati sta kako ;)

e><pert

#1987 Re: Apple MAC all about

Post by e><pert » 01/01/2013 18:15

DYD666 wrote:
e><pert wrote:Jel postoji neki način da kreiram acc za appstore u BiH kako bi mogao preuzimati aplikacije?
Hm...mozes hrvatski acc napraviti pa skidati one koje su free, ili placati koje nisu, ali za ove koje se placaju-pa imas nacina da ih skines sa drugih izvora mimo storea zna se, necemo samo detaljno pisati sta kako ;)
Kako napraviti HR acc iz Bosne, ja unesem sve podatke sa VISA karticom, ali nije moguže završiti registraciju jer AppStore nije podržan u BiH, većinu free aplikacija ne mogu naći na drugim mjestima jer zašto bi neko na drugim mjestimu uopšte pohranjivao free aplikacije kada u svim normalnim državama to mogu raditi preko app storea?

febo_acm

#1988 Re: Apple MAC all about

Post by febo_acm » 01/01/2013 18:19

Ne unosiš ništa za karticu, izabereš bez kartice i napraviš acc. Kupovati sa karticom svakako ne možeš, moras kupiti gift card za iTunes i onda kupuješ app. To je za sada jedini način, koliko ja znam.
Moj account je reigstrovan na neki USA broj i adresu, a iz Sarajeva sam. Dakle, samo preskoči unos kartice i izmisli neki broj i adresu. DYD666 nije mislio na free apps, već izvor za paid apps :D

Chiefukan

#1989 Re: Apple MAC all about

Post by Chiefukan » 01/01/2013 18:24

e><pert wrote:
DYD666 wrote:
Kako napraviti HR acc iz Bosne, ja unesem sve podatke sa VISA karticom, ali nije moguže završiti registraciju jer AppStore nije podržan u BiH, većinu free aplikacija ne mogu naći na drugim mjestima jer zašto bi neko na drugim mjestimu uopšte pohranjivao free aplikacije kada u svim normalnim državama to mogu raditi preko app storea?
Ja imam Visa Electron debitnu( Intesa San Paolo banka9, fino napravio Apple ID , unio podatke sve normalno, čak i pravu adresu, samo gdje je polje država unio Hrvatska, i sve mi radi bez problema, vec sam kupio ovaj Mac OS X Mountain Lion, i neke igrice za iPhone bez problema.

e><pert

#1990 Re: Apple MAC all about

Post by e><pert » 01/01/2013 18:37

Zhìxin wrote:Ne unosiš ništa za karticu, izabereš bez kartice i napraviš acc. Kupovati sa karticom svakako ne možeš, moras kupiti gift card za iTunes i onda kupuješ app. To je za sada jedini način, koliko ja znam.
Moj account je reigstrovan na neki USA broj i adresu, a iz Sarajeva sam. Dakle, samo preskoči unos kartice i izmisli neki broj i adresu. DYD666 nije mislio na free apps, već izvor za paid apps :D
Moram izabrati jedan od načina plaćanja, nije moguće na taj način koji spominješ barem u mom slučaju...

Image

febo_acm

#1991 Re: Apple MAC all about

Post by febo_acm » 01/01/2013 23:49

http://http://technology.bsd-ri.net/ipa ... redit-card

Ja napravio novi acc kada sam uzeo iPad, prije par dana. Sigurno moze.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

DYD666

#1992 Re: Apple MAC all about

Post by DYD666 » 02/01/2013 12:41

e><pert wrote: Moram izabrati jedan od načina plaćanja, nije moguće na taj način koji spominješ barem u mom slučaju...

Image
moras ici malo bizarnijom metodom, ne tako diretno kako si radio. Trebas otici medju aplikacije kao da ces skinuti neku free, recimo facebook. Kada kliknes da je skines i on ti kaze da ne mozes vec da moras prvo kreirati acc. u daljnjoj proceduri za pravljenje accounta ce ti se pojaviti "none" opcija za karticu. Dok ako ides tako direktno na kreiranje acc. kako si isao, opcije "none" nema zaista.

febo_acm

#1993 Re: Apple MAC all about

Post by febo_acm » 02/01/2013 12:54

basicm

#1994 Re: Apple MAC all about

Post by basicm » 03/01/2013 11:51

Izaberete store koji zelite,izabrati free aplikaciju za download, kad vam ponudi da upisete id, izaberite create new i bice opcija none u placanju.

DYD666

#1995 Re: Apple MAC all about

Post by DYD666 » 04/01/2013 15:27

Kuuler wrote: jao, kako se qt-a ne sjetih, hrkljus :S hvala legendo :)
Probaj free verziju ovog convertera http://www.shedworx.com/musicconverter-pro

Chuckie

#1996 Re: Apple MAC all about

Post by Chuckie » 06/01/2013 01:40

Pazi ovo.

alanskoda

#1997 Re: Apple MAC all about

Post by alanskoda » 07/01/2013 22:59

Da se pohvalim, dobio sam novi iMac 27'' i veoma sam zadovoljan. :D

gradskadjeca

#1998 Re: Apple MAC all about

Post by gradskadjeca » 08/01/2013 09:42

alanskoda wrote:Da se pohvalim, dobio sam novi iMac 27'' i veoma sam zadovoljan. :D
I envy you. Neka je sa srecom.

Ja za sada sam ipak osutao od kupovine novog. Prepolovio mi se budget te mi je ostalo nakon praznika tek nesto vise od 2000 KM za iMac, pa ko ce sad opet stekati slijedecih nekoliko mjeseci da nabesam na 4000 KM.

Naletio sam na PIK-u na ovaj model MID 2011 za 2200 KM. Mozda jos malo da spustim. Mislim da se isplati i da je ovo odlican deal. Treba li na nesto da obratim paznju sta mislite. Da nije negdje mahnut ili sl, kako to da znam.

http://www.pik.ba/artikal/5166146/imac-27-2-7-i5/

Hvala

xamp

#1999 Re: Apple MAC all about

Post by xamp » 08/01/2013 22:41

gradskadjeca wrote:
alanskoda wrote:Da se pohvalim, dobio sam novi iMac 27'' i veoma sam zadovoljan. :D

Ja za sada sam ipak osutao od kupovine novog. Prepolovio mi se budget te mi je ostalo nakon praznika tek nesto vise od 2000 KM za iMac, pa ko ce sad opet stekati slijedecih nekoliko mjeseci da nabesam na 4000 KM.

Naletio sam na PIK-u na ovaj model MID 2011 za 2200 KM. Mozda jos malo da spustim. Mislim da se isplati i da je ovo odlican deal. Treba li na nesto da obratim paznju sta mislite. Da nije negdje mahnut ili sl, kako to da znam.

www.pik ba/artikal/5166146/imac-27-2-7-i5/

Hvala
Odlicna masina. Ovo je ispade firma? Imas racun, pa ako je ukraden i neko skonta, morat ce ti vratiti pare :) A nije mu losa cijena, pokusaj na 2k spustit iako tesko :)

gradskadjeca

#2000 Re: Apple MAC all about

Post by gradskadjeca » 10/01/2013 19:24

xamp wrote:
gradskadjeca wrote:

http://www.pik ba/artikal/5166146/imac-27-2-7-i5/

Hvala
Odlicna masina. Ovo je ispade firma? Imas racun, pa ako je ukraden i neko skonta, morat ce ti vratiti pare :) A nije mu losa cijena, pokusaj na 2k spustit iako tesko :)
Dobio sam i serijski broj i kontaktirao neke njegove musterije i hvale ga. Nije firma, fizicko lice je u pitanju koliko sam skontao.

Elem prema serijskom broju koji mi je poslao proizveden je u februaru 2012 godine. Nema periferije ali evo jos razmisljam da mi je bar na 2100 spustiti.

Post Reply