Linux ili Windows?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
daors
Posts: 354
Joined: 10/10/2007 19:24
Location: 127.0.0.1

#276 Re: Linux ili Windows?

Post by daors »

nookey wrote: Pa meni je isključivo smetalo što je katastrofalan flash player i što nema media player kakav je BS, a ostale sitnice manje više
Za katastrofalan flash je kriv sam Adobe, mada otkako je html5 izasao flash ide lagano u penziju. Za mmediu imas VLC :)

@shiljak
Bilo bi dobro da malo procitas GPL licencu, malo o Stallmanu, Linusu, GNU-u, generalno o FLOSS-u ... i da pogledas razliku izmedju besplatnog i slobodnog softwarea, da ne mijesas kruske i jabuke :)

Kvalitetne igre na Linuxu su se pocele pojavljivati zahvaljujuci STEAM-u i bice ih jos. Ja cekam FM 2014 koji ce izaci i za Linux. Dosta igara i ostalog softwarea se moglo pokrenuti na Linuxu zahvaljujuci wine-u.
neimenovan.x
Posts: 100
Joined: 06/01/2012 17:38

#277 Re: Linux ili Windows?

Post by neimenovan.x »

Mrsko mi čiati sve postove što je napisao "shiljak". Iz 2-3 pročitana vidim da ne poznaje dovoljno tematiku.
Prvo da ti kažem da odkako su zaredale inspekcije po Sarajevu, dosta firmi isključivo koristi LibreOffice, uključujući i moju.
I da ti postavim jedno pitanje: kad si zadnji put probao neku Linux distribuciju, i koliko si vremena potrošio koristeći je?
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#278 Re: Linux ili Windows?

Post by kojeime »

PlayItCoolowski wrote:
kojeime wrote: Mozda ne zabranjuje download, ali zakon zabranjuje koristenje toga sta si downloadovao a da nisi platio ako je proizvodjac rekao da se to placa. Da ne ulazimo u provedbu zakona, to nije tema.

A da budemo precizni, medjunarodni propisi kazu ako koristis softver iz zemlje X, onda moras postovati ne samo zakone BiH nego i zakone zemlje X koji se ticu tog softvera. Jer je to odredba medjunarodnih ugovora o autorskim i srodnim pravima koje su potpisale i zemlja X i BiH. Dovoljno je da je ilegalno u zemlji X, automatski ti je ilegalno i u BiH.
Narodu nije bitno postojanje određenih zakona već da li se ti zakoni sprovode. A trenutna situacija je takva da BIH i zemlje u okruženju imaju većih problema od ilegalnog korišćenja softvera. Skroz je nerealno očekivati da nam policija pokuca na vratima i piše kaznu ili vodi nas u pritvor zbog toga što na PC-u imamo filmove i programe koji nisu besplatni. Kada budemo sprovodili te zakone, niko ih neće ni kršiti. Vrlo prosto. Bez opterećenja. To što koristimo sada MS Office ne znači da nam je neophodan već da nam se može. Linux ima Libre Office koji ima iste funkcije.
To je i bila moja poenta, izgleda da niko ne procita recenicu "Da ne ulazimo u provedbu zakona, to nije tema." :)

Ali niko da odgovori sta to nema Linux a da treba obicnom korisniku. Samo se kaze da kod nas, jer se zakoni ne provode, moze se dzaba staviti i Windows i Adobe paket, i AutoCAD i 3D alate sve ostalo. I svi govore o programima namijenjenim profesionalcima u nekoj oblasti, kao kada vec mozes zasto ne staviti najbolje sto postoji. Ali niko ne govori o obicnom korisniku.

Ja nisam obicni korisnik, a sve sto mi treba Linux ima.

Dakle, sta to nema Linux a da treba obicnom korisniku?

Alate za internet surfanje i komunikaciju ima, Office ima (i to prilicno kompatibilan sa MS), multimediju ima. Igrice nema kao WIndows, to je istina. Ali izgleda da se stvari krecu nabolje. Na kraju, nema ni Mac sve igrice kao Windows :)

Cak, za razliku od Windowsa, iz svakog programa mozes direktno praviti PDF, ne moras instalisati da li Adobe Acrobat ili neki besplatni program za PDF, sve je vec ugradjeno u programe.

A ima i alate za programiranje, obradu zvuka, videa, grafiku, fotografiju, 3D, DTP...

I nepostojece probleme sa virusima.

Znaci, opet: sta to nema Linux a da treba obicnom korisniku?
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#279 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

@PlayItCoolowski, nije to to. Ako u americi i sličnim državama nemaju jasan zakon onda nema se šta pričati. U mnogim državama postoji neki, ali je skoro nedefinisan, tako da te neko kazni je isto kao da dobiješ na lotu, umjesto da sve redom idu i hapse. Uostalom, pratim samo BiH, ili eventualno ako budem išao u drugu državu :)

@daors,
Za katastrofalan flash je kriv sam Adobe, mada otkako je html5 izasao flash ide lagano u penziju. Za mmediu imas VLC

Kvalitetne igre na Linuxu su se pocele pojavljivati zahvaljujuci STEAM-u i bice ih jos. Ja cekam FM 2014 koji ce izaci i za Linux. Dosta igara i ostalog softwarea se moglo pokrenuti na Linuxu zahvaljujuci wine-u.
Ne razumiješ. Neću čekati hoće li i li neće nešto izaći na linuxu. Ja hoću da igram tu i tu igru.. Sad bi trebao kao da mu tepam, moj linuxu, sačekaću ja da izadje za tebe ta i ta igrica pa ćemo zajedno da se zabavljamo.. a onda windows nek radi šta hoće, neka bude ljubomoran :) Inače, linux nije star 1-2 godine pa da nešto čekam, nego je star kao i windows.

@neimenovan.x
Mrsko mi čiati sve postove što je napisao "shiljak". Iz 2-3 pročitana vidim da ne poznaje dovoljno tematiku.
Prvo da ti kažem da odkako su zaredale inspekcije po Sarajevu, dosta firmi isključivo koristi LibreOffice, uključujući i moju.
Sve jasno. Ako imaš 50 radnika, uštedila bi firma da ne plaća OS po 200 KM, nego uzmeš linux. Pogotovo ako ga koristiš za excel, word, što možeš i tu koristiti besplatnu verziju LibreOffice (koja inače ima i za windows, isto besplatna). Ali eto, na OS-u uštediš 50x200.

Šta ako imaš samo jedan računar, koji vrti windows? Dakle firma plati samo 200 KM, što inače ne bi platila da je na linuxu - što i nije neka cifra, pogotovo ako su ti radnici već navikli na windows.

Potoji i treći tip, gdje ti program za firmu diktira koji OS da koristiš (bio to program što se prodaje na internetu ili neki što si ti naručio). Dakle ako imaš 50 radnika, a moraš koristiti program na windowsu, onda ti ništa i ne preostaje nego da platiš OS.

A za obične korisnike, isto važi. Da li si navikao na windows, da li bi radije platio da ga koristiš ili bi prešao na besplatni linux. Ja ne bi nikad na linux, prvo radi višegodišnjeg iskustva, već sve znam kako šta ide i kako se ponaša. Drugo radi ostalih aplikacija koje koristim radi sebe, a treće radi posla. A mogu dodati i radi igrica..
Opravdanje tipa lije kriv linux nego flash? Halooo :D Boli be briga ko je kriv, ja hoću da mi radi.
A inspekcije, jesu se ljudi prepali, ali opet nisu nikog kanzili.. to je bio neki pokušaj, koji je možda trajao 10--ak dana.




Ako pogledate iznad tekst, gdje sam podebljao i podvukao rečenice..vidi se da se sve svodi "šta bi ako bi".
- Kao što je negdje u svijetu neko otišao u zatvor, a u americi to nije svakodnevna praksa.. inače ne bi niko koristio ilegalni softver tamo. Ustalom, "Šta bi ako bi" - kod nas tog nema.
- A kriv adobe a nije linux, koga briga ko je kriv, ja hoću da mi radi
- Počele se pojavljivati kvalitetne igrice na linuxu, boli me briga, ja hoću da igram sad a ne da čekam linux da mi odobri
- inspekcija bila, i to najavili, možda bila 10-ak dana i nisu nikog kaznili, skoro nikom nisu ni došli, a onim što su došli rekli da ne koriste ilegalni softver..

Kad gledam linux i windows, iz mojih potreba, bilo bi kao da imam golfa 1 (linux) a volio bih da imam golfa 7 (windows).. ali pošto znam da ga neću nikad imat, onda se tješim alternativama, pa šta god da mi auto nema ja mu ugradim, iako znam da je opet bolji na golfu 7.. :D
User avatar
daors
Posts: 354
Joined: 10/10/2007 19:24
Location: 127.0.0.1

#280 Re: Linux ili Windows?

Post by daors »

Imas pravo @shiljak, neka te na windowsima ;)

O windowsima i officeu u drzavnim/javnim institucijama necu ni raspravljati. Svakako je bolje da placamo MS-u licence (novcem gradjana) i pokazemo kako ne koristimo ilegalan software nego da maltretiramo sluzbenike tamo nekim linuxom i slicnim.
I kuci je bolje imati krekovan (ukraden) software nego odvojiti koji dan ne bi li se upoznao sa malo drugacijim environmentom
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#281 Re: Linux ili Windows?

Post by kojeime »

shiljak wrote: Ne razumiješ. Neću čekati hoće li i li neće nešto izaći na linuxu. Ja hoću da igram tu i tu igru.. Sad bi trebao kao da mu tepam, moj linuxu, sačekaću ja da izadje za tebe ta i ta igrica pa ćemo zajedno da se zabavljamo.. a onda windows nek radi šta hoće, neka bude ljubomoran :) Inače, linux nije star 1-2 godine pa da nešto čekam, nego je star kao i windows.
Ama, ako hoces da se igras, kupis konzolu, PS, XboX, Nintendo, sta ja znam i igras se :)
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#282 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

@daors
Šta bi bilo kad bi bilo :D
Valjda je tim nekim bolje platiti OS ili imat krekovan nego na linuxu.. inače bi bili na linuxu? Znamo svi valjda da za osnovne stvari može ti poslužiti bilo koji OS, bio to linux, android..I da ti ni na bilo kojem OS-u neće biti teško da naučiš osnovne stvari, jer zapravo svaki isto i radi..

@kojeime
Šta bi bilo kad bi bilo :D
Valjda bi ljudi uzimali konzole, a ne bi računare.. ili možda kupuju i konzole i računare.. takva je realnost, nisu se tek pojavile konzole i računari da im predviđeš budućnost :D

Do sad mi nije trebala nijedna aplikacija što linux nudi, a da windows ne nudi.. A kad bi prešao na linux ne bi skoro ništa imao (mnoge besplatne aplikacije i mnoge što se plaćaju).
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#283 Re: Linux ili Windows?

Post by nookey »

daors wrote:
nookey wrote: Pa meni je isključivo smetalo što je katastrofalan flash player i što nema media player kakav je BS, a ostale sitnice manje više
Za katastrofalan flash je kriv sam Adobe, mada otkako je html5 izasao flash ide lagano u penziju. Za mmediu imas VLC :)

@shiljak
Bilo bi dobro da malo procitas GPL licencu, malo o Stallmanu, Linusu, GNU-u, generalno o FLOSS-u ... i da pogledas razliku izmedju besplatnog i slobodnog softwarea, da ne mijesas kruske i jabuke :)

Kvalitetne igre na Linuxu su se pocele pojavljivati zahvaljujuci STEAM-u i bice ih jos. Ja cekam FM 2014 koji ce izaci i za Linux. Dosta igara i ostalog softwarea se moglo pokrenuti na Linuxu zahvaljujuci wine-u.
da ali VLC ne traži sam titlove, a to mi je super na BS-u :) , to mi je jako bitno
User avatar
daors
Posts: 354
Joined: 10/10/2007 19:24
Location: 127.0.0.1

#284 Re: Linux ili Windows?

Post by daors »

nookey wrote: da ali VLC ne traži sam titlove, a to mi je super na BS-u :) , to mi je jako bitno
Probaj XBMC, on sam trazi titlove. Uz par plugin-a za XBMC mozes gledati direktno stream filmova, serija ... (ima ih i u HD-u). Titlovi takodje rade :)
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#285 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

alternativa :D
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#286 Re: Linux ili Windows?

Post by The BEN10 »

daors wrote:O windowsima i officeu u drzavnim/javnim institucijama necu ni raspravljati. Svakako je bolje da placamo MS-u licence (novcem gradjana) i pokazemo kako ne koristimo ilegalan software nego da maltretiramo sluzbenike tamo nekim linuxom i slicnim.
I kuci je bolje imati krekovan (ukraden) software nego odvojiti koji dan ne bi li se upoznao sa malo drugacijim environmentom
:thumbup:
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#287 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

zajedničko za oba OS-a je to što je OS. Ništa im drugo nije zajedničko.
User avatar
febo_acm
Posts: 10234
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#288 Re: Linux ili Windows?

Post by febo_acm »

nookey wrote:
da ali VLC ne traži sam titlove, a to mi je super na BS-u :) , to mi je jako bitno

http://addons.videolan.org/content/show ... ent=148752
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#289 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

How to play games on a mac

Image
User avatar
daors
Posts: 354
Joined: 10/10/2007 19:24
Location: 127.0.0.1

#290 Re: Linux ili Windows?

Post by daors »

User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#291 Re: Linux ili Windows?

Post by Broly_the_Legend »

Sve je ovo uzalud, ako hoce da te nadju naci ce te osim ako nisi neki ultra haker pa se nekako mozes izmigoljit. Mi plug and play useri mozemo pusit 54.
User avatar
basicm
Posts: 10460
Joined: 16/01/2012 21:38

#292 Re: Linux ili Windows?

Post by basicm »

Meni je ovo malo glupa dilema. Kao da se mislis da li da ucis engleski ili mongolski da bi se okoristio u zivotu.
User avatar
febo_acm
Posts: 10234
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#293 Re: Linux ili Windows?

Post by febo_acm »

basicm wrote:Meni je ovo malo glupa dilema. Kao da se mislis da li da ucis engleski ili mongolski da bi se okoristio u zivotu.
Samo recimo u ovom slučaju(recimo da je linux mongolski) sa odličnim znanjem mongolskog možeš uzeti silne pare u odnosu na dobro znanje engleskog...

E sad glupo je to što ti misliš da je glupa dilema. Pola administracija u EU prelazi na Linux jer je džaba. To su enormne uštede. Ali kao što neko gore napisa... Bolje kupovati licence od naših para, nego naučiti nešto novo.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#294 Re: Linux ili Windows?

Post by jahh »

Zhìxin wrote:
basicm wrote:Meni je ovo malo glupa dilema. Kao da se mislis da li da ucis engleski ili mongolski da bi se okoristio u zivotu.
Samo recimo u ovom slučaju(recimo da je linux mongolski) sa odličnim znanjem mongolskog možeš uzeti silne pare u odnosu na dobro znanje engleskog...

E sad glupo je to što ti misliš da je glupa dilema. Pola administracija u EU prelazi na Linux jer je džaba. To su enormne uštede. Ali kao što neko gore napisa... Bolje kupovati licence od naših para, nego naučiti nešto novo.
A gdje to sto nista kod Microsofta u pozadini ne mozes vidjet, dok je Linux open-source 100% i znas da te ne prate :D. Dok je na Microsoftu sušta suprotnost.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#295 Re: Linux ili Windows?

Post by dragan.s »

jahh wrote:
A gdje to sto nista kod Microsofta u pozadini ne mozes vidjet, dok je Linux open-source 100% i znas da te ne prate :D. Dok je na Microsoftu sušta suprotnost.
Formalno da, ali reci mi koji je to procenat korisnika koji znaju pročitati i shvatiti izvorni kod?
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#296 Re: Linux ili Windows?

Post by jahh »

dragan.s wrote:
jahh wrote:
A gdje to sto nista kod Microsofta u pozadini ne mozes vidjet, dok je Linux open-source 100% i znas da te ne prate :D. Dok je na Microsoftu sušta suprotnost.
Formalno da, ali reci mi koji je to procenat korisnika koji znaju pročitati i shvatiti izvorni kod?
Ne moras ga ti citati. Bitno je da se on moze citati, drugi ce ga citati i pisati o njemu, tako da ces znati sta je u njemu bez da ga citas.
User avatar
daors
Posts: 354
Joined: 10/10/2007 19:24
Location: 127.0.0.1

#297 Re: Linux ili Windows?

Post by daors »

dragan.s wrote:
jahh wrote:
A gdje to sto nista kod Microsofta u pozadini ne mozes vidjet, dok je Linux open-source 100% i znas da te ne prate :D. Dok je na Microsoftu sušta suprotnost.
Formalno da, ali reci mi koji je to procenat korisnika koji znaju pročitati i shvatiti izvorni kod?
Procenat je sigurno veci od 0%, sto znaci da bar neko moze i zna procitati kod. I sigurno pregleda o cemu se radi. Kod MS-a sve i da znas ne mozes procitati, osim jednog broja uposlenika MS-a i americke vlade :). Tako je i kod Apple-a
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#298 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

Koji instalirati linux, samo treba za internet? Unbuntu? Imam onaj Linux Mint i nidje veze.. kako me onaj ćošak nervira :-D
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#299 Re: Linux ili Windows?

Post by Qler »

Dzaba kad je komplikovan u banalnim stvarima za prosjecnog korisnika. Kad ti bez terminala ne mozes snimiti aplikaciju, ako je nema na nekom software centru... nisu napravili wizard za obicnu instalaciju... onda znam da sam imao zezancije podesiti PPoE konekciju na Ubuntu, isto trebao terminal... iznerviraju tako neke banalne stvari koje bu trebale biti u tri klika oni zakomplikuju...
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#300 Re: Linux ili Windows?

Post by jahh »

shiljak wrote:Koji instalirati linux, samo treba za internet? Unbuntu? Imam onaj Linux Mint i nidje veze.. kako me onaj ćošak nervira :-D
Pa cosak ukines u postavkama. To je i mene nerviralo dok ga nisam ukinuo.
Post Reply