Linux ili Windows?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#251 Re: Linux ili Windows?

Post by PlayItCoolowski »

Imam oba instalirana i oba koristim.

Ovo je Balkan. Ne postoje zakoni koji zabranjuju download čega god hoćeš. Besplatno ili ne u ponudi, možemo ga imati na računaru. Linux je naravno bolji zbog zaštite.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#252 Re: Linux ili Windows?

Post by kojeime »

nookey wrote:Ono za šta meni treba računar Windows definitivno, jer koristio sam oba i mislim da konkretno Ubuntu-u fali dosta da bi zadovoljio običnog korisnika...
Sta to treba obicni korisnik a da Ubuntu nema?
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#253 Re: Linux ili Windows?

Post by kojeime »

PlayItCoolowski wrote:Imam oba instalirana i oba koristim.

Ovo je Balkan. Ne postoje zakoni koji zabranjuju download čega god hoćeš. Besplatno ili ne u ponudi, možemo ga imati na računaru. Linux je naravno bolji zbog zaštite.
Mozda ne zabranjuje download, ali zakon zabranjuje koristenje toga sta si downloadovao a da nisi platio ako je proizvodjac rekao da se to placa. Da ne ulazimo u provedbu zakona, to nije tema.

A da budemo precizni, medjunarodni propisi kazu ako koristis softver iz zemlje X, onda moras postovati ne samo zakone BiH nego i zakone zemlje X koji se ticu tog softvera. Jer je to odredba medjunarodnih ugovora o autorskim i srodnim pravima koje su potpisale i zemlja X i BiH. Dovoljno je da je ilegalno u zemlji X, automatski ti je ilegalno i u BiH.
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#254 Re: Linux ili Windows?

Post by febo_acm »

PlayItCoolowski wrote:
Ovo je Balkan. Ne postoje zakoni koji zabranjuju download čega god hoćeš. Besplatno ili ne u ponudi, možemo ga imati na računaru. Linux je naravno bolji zbog zaštite.
O tome i pričam... Zbog ovog mentaliteta i jesmo tu gdje jesmo.

I naravno da postoji zakon, najbolji primjer je ova "jadna i mizerna" racija koja je nedavno provedena nad firmama vezano za M$ licence. Vidiš kako tu postoji zakon...
User avatar
StrelacAB80
Posts: 91
Joined: 18/05/2013 01:56

#255 Re: Linux ili Windows?

Post by StrelacAB80 »

windows naravno! Znam da ima mnooogo korisnika linuxa,nije los sistem,ali nije to "to" . Oprobao sam,pokusao,ali ,nista! Windows je windows,uz postovanje,naravno,prema korisnicima linuxa!
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#256 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

Joj kad počnu ove priče.

Za običnog korisniika može i linux - može, a ako ga ti sam znaš instalirati sigurno znaš i crackovanu verziju windowsa instalirati.

Besplatni programi za običnog korisnika - može ako znaš koristiti te programe, obično obični korisnici ne znaju ništa više od onog što su učili negdje (ako su), a to je većinom windows i office.

Bolje free word nego microsoftov - obični korisnici ne znaju taj koristiti, samo microsoft office, iako i sa tim slabo barataju

Kad hoćeš da se zaposliš, većinom traže da znaš microsoft office alate, poznavanje windowsa itd.. tako da ništa ni od tog

Što ćeš raditi u photoshopu, kad imaš Gimpa - zato što svak živ ko je profesionalan radi u photoshopu i adobe alatima. Svaka firma koristi gotovo te alate.. ti ako ćeš se igrati, igraj se u paintu, sigurno nećeš ni photoshop ni Gimp koristit.


Jedina razlika u odnosu na windows jeste što je OS besplatan u startu.. tako da se isplati ako koristiš računar u firmi, ne moraš os plaćati... OSTALO sve moraš, čak ti lik naplati njegov program skuplje, jer konta pošto si dobio džabe OS..

A što se tiče razvoja programa, naravno da je bolje nekom botu da nađe open source program, izmjeni logo i naplati ga nekom.. E jedino se njemu isplati, kao i firmama..
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#257 Re: Linux ili Windows?

Post by Hajvan »

gole činjenice zboriš :thumbup:
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#258 Re: Linux ili Windows?

Post by febo_acm »

Mislim da si totalno promašio bit priče, ali nema veze...
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#259 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

Nabroje sve prednosti linuxa, i onda kada crkne hard disk kažu nisam imao backup.

Ja bi sa ovom rečenicom završio ovu temu :-D
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#260 Re: Linux ili Windows?

Post by febo_acm »

Kakve to veze ima sa Linuxom?
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#261 Re: Linux ili Windows?

Post by crysis »

shiljak wrote:Joj kad počnu ove priče.

Za običnog korisniika može i linux - može, a ako ga ti sam znaš instalirati sigurno znaš i crackovanu verziju windowsa instalirati.

Besplatni programi za običnog korisnika - može ako znaš koristiti te programe, obično obični korisnici ne znaju ništa više od onog što su učili negdje (ako su), a to je većinom windows i office.

Bolje free word nego microsoftov - obični korisnici ne znaju taj koristiti, samo microsoft office, iako i sa tim slabo barataju

Kad hoćeš da se zaposliš, većinom traže da znaš microsoft office alate, poznavanje windowsa itd.. tako da ništa ni od tog

Što ćeš raditi u photoshopu, kad imaš Gimpa - zato što svak živ ko je profesionalan radi u photoshopu i adobe alatima. Svaka firma koristi gotovo te alate.. ti ako ćeš se igrati, igraj se u paintu, sigurno nećeš ni photoshop ni Gimp koristit.


Jedina razlika u odnosu na windows jeste što je OS besplatan u startu.. tako da se isplati ako koristiš računar u firmi, ne moraš os plaćati... OSTALO sve moraš, čak ti lik naplati njegov program skuplje, jer konta pošto si dobio džabe OS..

A što se tiče razvoja programa, naravno da je bolje nekom botu da nađe open source program, izmjeni logo i naplati ga nekom.. E jedino se njemu isplati, kao i firmama..
a dje si procito da se linux programi naplacuju, ja to prvi put cujem
forris
Posts: 27
Joined: 12/04/2012 19:55

#262 Re: Linux ili Windows?

Post by forris »

shiljak wrote:Joj kad počnu ove priče.

Za običnog korisniika može i linux - može, a ako ga ti sam znaš instalirati sigurno znaš i crackovanu verziju windowsa instalirati.

Besplatni programi za običnog korisnika - može ako znaš koristiti te programe, obično obični korisnici ne znaju ništa više od onog što su učili negdje (ako su), a to je većinom windows i office.

Bolje free word nego microsoftov - obični korisnici ne znaju taj koristiti, samo microsoft office, iako i sa tim slabo barataju

Kad hoćeš da se zaposliš, većinom traže da znaš microsoft office alate, poznavanje windowsa itd.. tako da ništa ni od tog

Što ćeš raditi u photoshopu, kad imaš Gimpa - zato što svak živ ko je profesionalan radi u photoshopu i adobe alatima. Svaka firma koristi gotovo te alate.. ti ako ćeš se igrati, igraj se u paintu, sigurno nećeš ni photoshop ni Gimp koristit.


Jedina razlika u odnosu na windows jeste što je OS besplatan u startu.. tako da se isplati ako koristiš računar u firmi, ne moraš os plaćati... OSTALO sve moraš, čak ti lik naplati njegov program skuplje, jer konta pošto si dobio džabe OS..

A što se tiče razvoja programa, naravno da je bolje nekom botu da nađe open source program, izmjeni logo i naplati ga nekom.. E jedino se njemu isplati, kao i firmama..
Hajd to sto cas pricas o obicnom korisniku cas o nekim profesionalcima, vec sto lazes...
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#263 Re: Linux ili Windows?

Post by kojeime »

shiljak wrote:Nabroje sve prednosti linuxa, i onda kada crkne hard disk kažu nisam imao backup.

Ja bi sa ovom rečenicom završio ovu temu :-D
Ja instalisao Ubuntu, instalisao sve potrebne programe, napravio sva potrebna podesavanja, dakle sve. I sve to snimio na DVD kao LiveCD. I kada crkne HDD stavim novi, ubacim taj DVD u citac i pustim instalaciju. Kada zavrsi imam tacnu kopiju prethodnog, dakle osim Ubuntua automatski su instalisani svi programi zadrzana sva podesavanja i sve ostalo. Sa jednom jedinom instalacijom na jednom jedinom DVD-u.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#264 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

Naravno da ima veze :) Pa govoriš da neko koristi neku besplatnu alternativu za word.. ne vidim poentu, ima besplatnih alternativa i za windows.

Poenta je, ako ti nije problem platiti windows + office + xx da zadovoljiš svoje potrebe onda nema problema.
Ako ti nije problem da skineš crackovanu verziju windowsa + office + xx da zadovoljiš svoje potrebe onda nema problema.
Ako te zadovoljava da instaliraš linux i open office da zadovoljiš svoje potrebe onda nema problema.

Šta će obični korisnik raditi na linuxu? Što će mu neki program kao što je word, excel? Ne treba mu uopšte. Ali će mu trebati za posao.

Opet kažem, ako njemu odgovara open office, ili linux os, ili windows (bilo legalna ili ilegalna verzija), šta će prelait na nešto drugo?

A za naprednije, svakako ne može skoro ništa bez windowsa, skoro svi programi se vrte na njima.. i nema mogućnosti za alternativom, ili se jednostavno ne koristi.

Ne vidim svrhu što neko da mijenja os ako mu odgovara.



@crysis
Misliš da za linux nema programa što se naplaćuju? Recimo tebi treba jedan programčić, i ja ga nadjem na internetu, sreća open source, pa ga editujem i malo doradim da bude za tvoje potrebe.. i onda naravno ti naplatim, jer neću valjda besplatno raditi?

@forris
Lažem?
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#265 Re: Linux ili Windows?

Post by kojeime »

shiljak wrote:Joj kad počnu ove priče.

Za običnog korisniika može i linux - može, a ako ga ti sam znaš instalirati sigurno znaš i crackovanu verziju windowsa instalirati.

Besplatni programi za običnog korisnika - može ako znaš koristiti te programe, obično obični korisnici ne znaju ništa više od onog što su učili negdje (ako su), a to je većinom windows i office.

Bolje free word nego microsoftov - obični korisnici ne znaju taj koristiti, samo microsoft office, iako i sa tim slabo barataju

Kad hoćeš da se zaposliš, većinom traže da znaš microsoft office alate, poznavanje windowsa itd.. tako da ništa ni od tog

Što ćeš raditi u photoshopu, kad imaš Gimpa - zato što svak živ ko je profesionalan radi u photoshopu i adobe alatima. Svaka firma koristi gotovo te alate.. ti ako ćeš se igrati, igraj se u paintu, sigurno nećeš ni photoshop ni Gimp koristit.


Jedina razlika u odnosu na windows jeste što je OS besplatan u startu.. tako da se isplati ako koristiš računar u firmi, ne moraš os plaćati... OSTALO sve moraš, čak ti lik naplati njegov program skuplje, jer konta pošto si dobio džabe OS..

A što se tiče razvoja programa, naravno da je bolje nekom botu da nađe open source program, izmjeni logo i naplati ga nekom.. E jedino se njemu isplati, kao i firmama..
Ubuntu ubacis CD, kazes instalisi kao jedini OS i to nije nista teze od instalisanja ne crackovane nego legalne verzije windowsa. Ne moras barem trositi vrijeme upisujuci serijski broj i rjesavajuci aktivaciju :)

Ako potrosis onoliko vremena da naucis linux i njegove aplikacije koliko potrosis na windows, naucices ga.

To vazi i za Office.

Kada hoces da se zaposlis, to je profesionalno koristenje, govorili smo za obicnog korisnika. Kada hoces da se zaposlis u dizajnerskom studiju nece ti pomoci fantasticno znanje rada u Excelu ili Accessu, tako da za sve za posao treba da se uci, cak i ako imas prethodno znanje.

Photoshop je alat za profesionalce, ne za amatere, a mi govorimo o obicnom korisniku. GIMP je bolji od bilo kog programa koji dodje uz fotoaparate kada ga kupis a to je nivo potreban obicnom korisniku.

Firme koje koriste Adobe alate traze profesionalca, ne obicnog korisnika. A profesionalac naravno da radi sa softverom koji je industrijski standard sto Adobe jeste. Ali nije obicni korisnik.

Ono sto ti kazes je da je obicnom gradjaninu bolje da kupi Bugatti Veyron da sa njim ide na pijacu jer moze kupiti jedan ukraden iz Francuske jeftinije nego sto ce platit za nov Reno Clio u prodavnici. Veyron jeste mnogo bolji auto, ali nije za "obicnog korisnika". A pogotovo kada kupuijes ukradeni.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#266 Re: Linux ili Windows?

Post by kojeime »

shiljak wrote:

@crysis
Misliš da za linux nema programa što se naplaćuju? Recimo tebi treba jedan programčić, i ja ga nadjem na internetu, sreća open source, pa ga editujem i malo doradim da bude za tvoje potrebe.. i onda naravno ti naplatim, jer neću valjda besplatno raditi?
To ne ide bas tako. Open source ne znaci da mozes raditi sta hoces. Imaju pravila i uslovi i za koristenje open source programa, nije to anarhija. To jeste, imas situacija kada naidjes na open source program, procitas EULA i vidis da ti onaj ko je napravio program kaze da ga smjes koristiti kako hoces pa ga i izmijeniti ali moras tu izmjenu dati drugima kako si dobio program, to jeste besplatno.

Valjda citas EULA?

Zasto ne bi besplatno radio? Na primjer skines besplatno GIMP, izmjenis ga za potrebe onoga kome ga mijenjas i prodajes. Pa sta mislis kako je nastao GIMP kojeg si besplatno skinuo da ga mijenjas? Tako sto je neko radio i nije naplatio svoj rad. Neces ni ti.

To sta ti govoris je kradja.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#267 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

Obični korisnik ne treba ništa više od androida. Znači možeš jedino pričati zašto bi android bio gori od linuxa. Za linux i windows je jedina razlika cijena.

Obični korisnici, ima ih dosta, voli igrati igrice. Dakle linux nula bodova. Sada po tvojoj priči ispade pa nema veze, može linux igrice pokretati? Može ali ne može one koje ja hoću wtf :D

Skoro svaki obični korisnik mora znati Microsoft Windows i office. Ako ne misliš da je tako pročitaj oglase. Oni koji se bave arhitekturom, 3D, webom, dizajnom itd itd (što koriste samo računar na poslu) je u većini Windows.

I opet da se vratim, ako već koristiš windows i ostale programe, ili linux i ostale programe, što me ubjeđuješ da je nekom bolje da koristi drugi.. Najbolje je onaj u čemu si navikao.
Last edited by shiljak on 13/08/2013 18:16, edited 1 time in total.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#268 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

Zasto ne bi besplatno radio?
:D Wiki je besplatna i bogata sadržajima, ali nema te šanse da ja nešto dodajem. Isto važi i za 99% korisnika.
Ja sam inače govorio za firme koje proizvode programe za druge, da je to prednost linuxa. A mislim da možeš i na windowsu napraviti bilo koji program, osim ako ne želiš da ga "izmišljaš", da bude ko "facebook", što znači zadovoljava 99% poslova, a 1% linux.

Ja ne govorim o krađi, nego ako si zadovoljan sa onim što imaš nemaš želju da ga mijenjaš.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#269 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

A što se tiče onog backupa. Dakle nije važno jel windows ili linux, ako ne znaš backup koristit i ako ga ne napraviš.

Ako sam sve podesio i uštimao na svom windowsu, instalirao sve programe potrebne, možda neki ne postoje na linuxu, nema potrebe da idem na linux.

I da razbijemo malo to linux-windows. Ne radi se o tome šta koristiti, nego za šta ti treba. Ne koristiš OS radi OS-a, nego radi programa valjda.
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#270 Re: Linux ili Windows?

Post by jahh »

Realno, mislim da je većini Windows bolji od Linuxa. Ali za istu cijenu.

Kad porediš Windows za kojeg sa office-om treba platiti 500-600 maraka i besplatni Linux, mislim da bi većina izabrala ovo drugo i lagano se navikla. Naravno da se jednačina mjenja kad počneš koristiti ilegalno tuđi software.


Ako se ne varam, čitava njemačka vlada koristi linux jer je besplatan, a Njemačka jedna od ekonomski najstabilnijijh država. Na drugu stranu naša vlada svake godine obnavlja microsoftov software i izdvaja milione, jer eto dobar je microsoft.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#271 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

ekonomski se isplati za obične korisnike, ali ja bi sad radije i platio nego se na alternative prebacivao (već imam win 8 što sam ga uzeo za 60 KM) :-D Ja ne radim "obične poslove" ali i zbog tih običnih ne bi prelazio na linux.
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#272 Re: Linux ili Windows?

Post by PlayItCoolowski »

kojeime wrote: Mozda ne zabranjuje download, ali zakon zabranjuje koristenje toga sta si downloadovao a da nisi platio ako je proizvodjac rekao da se to placa. Da ne ulazimo u provedbu zakona, to nije tema.

A da budemo precizni, medjunarodni propisi kazu ako koristis softver iz zemlje X, onda moras postovati ne samo zakone BiH nego i zakone zemlje X koji se ticu tog softvera. Jer je to odredba medjunarodnih ugovora o autorskim i srodnim pravima koje su potpisale i zemlja X i BiH. Dovoljno je da je ilegalno u zemlji X, automatski ti je ilegalno i u BiH.
Narodu nije bitno postojanje određenih zakona već da li se ti zakoni sprovode. A trenutna situacija je takva da BIH i zemlje u okruženju imaju većih problema od ilegalnog korišćenja softvera. Skroz je nerealno očekivati da nam policija pokuca na vratima i piše kaznu ili vodi nas u pritvor zbog toga što na PC-u imamo filmove i programe koji nisu besplatni. Kada budemo sprovodili te zakone, niko ih neće ni kršiti. Vrlo prosto. Bez opterećenja. To što koristimo sada MS Office ne znači da nam je neophodan već da nam se može. Linux ima Libre Office koji ima iste funkcije.
User avatar
shiljak
Posts: 6496
Joined: 13/01/2005 11:58
Location: internet

#273 Re: Linux ili Windows?

Post by shiljak »

koliko ja znam neće ti niko dolaziti na vrata radi ilegalnog softvera, u bilo kojoj državi.. Jedino zakon važi ako ga počneš porodavati nekom ili ako si firma.
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#274 Re: Linux ili Windows?

Post by PlayItCoolowski »

shiljak wrote:koliko ja znam neće ti niko dolaziti na vrata radi ilegalnog softvera, u bilo kojoj državi.. Jedino zakon važi ako ga počneš porodavati nekom ili ako si firma.
http://rt.com/news/acta-uk-illegal-down ... -jail-753/

http://www.theregister.co.uk/2012/10/01 ... ding_jail/

http://www.geek.com/news/15-year-old-fa ... s-1415467/
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#275 Re: Linux ili Windows?

Post by nookey »

Zhìxin wrote:
nookey wrote:Ono za šta meni treba računar Windows definitivno, jer koristio sam oba i mislim da konkretno Ubuntu-u fali dosta da bi zadovoljio običnog korisnika...
Naprimjer? Hajde mi reci nekoliko stvari koje nedostaju?

Ljudi ne razumiju smisao Linuxa, džaba sve ostalo... Pa naravno da vam je bolji crackovani Photoshop od besplatnog Gimpa...
Pa meni je isključivo smetalo što je katastrofalan flash player i što nema media player kakav je BS, a ostale sitnice manje više
Post Reply