Koliko je značenje GHz?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3041
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#1 Koliko je značenje GHz?

Post by suad-sarajevo »

Imam jedno pitanje vezano za GHz. Interesuje me u čemu je tolika razlika u količini tih GHz i kako to utiče na kvalitet i rad kompjutera. Kod mene je recimo na ovom kompu Intel Cleron(R)2.53 GHz. Inače htio sam da kupim novi kompjuter ili laptop, nisam se još odlučio te sam vidio da su laptopi uglavnom sa manjim brojem GHz. Zašto je tako i eventualna vaša preporuka. Hvala.
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#2 Re: Koliko je značenje GHz?

Post by didgeridoo »

ako imas chuku...ako imas bundu od nerza...ondaK kupi laptop od najmanje 2 giga herza :D

nego...
sto vise Herza - to bolje, mada...nista ne mere proc' bez tog "mada"...imas tipove procesora, cache memo, jezgre, itd. raspitaj se malo gdje budes kupovao
User avatar
ahmed_dv
Posts: 290
Joined: 04/07/2004 18:37

#3 Re: Koliko je značenje GHz?

Post by ahmed_dv »

suad-sarajevo wrote:Imam jedno pitanje vezano za GHz. Interesuje me u čemu je tolika razlika u količini tih GHz i kako to utiče na kvalitet i rad kompjutera. Kod mene je recimo na ovom kompu Intel Cleron(R)2.53 GHz. Inače htio sam da kupim novi kompjuter ili laptop, nisam se još odlučio te sam vidio da su laptopi uglavnom sa manjim brojem GHz. Zašto je tako i eventualna vaša preporuka. Hvala.
Po ovom sto si gore naveo pretpostavljam da ces kompjuter koristiti za jednostavnije stvari, kao surfanje, muziku i pisanje. Ako je tako uopste ne trebas obracati puno paznje na kojoj frekvenciji ti radi procesor. Za te svrhe je dobar svaki moderni procesor. Vaznije je da imas bar 1Gb RAM memorije (po mogucnosti 2) nego najskuplji procesor koji ne iskoristavas ni 30% kad radis gore navedene stvari na kompjuteru. Sretno!
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3041
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#4 Re: Koliko je značenje GHz?

Post by suad-sarajevo »

Osim surfanja, muzike, pisanja itd htio bih raditi i sa obradom video materijala, ništa profesionalno, ali ako je dovoljno recimo oko 1.8 GHz onda je OK.
User avatar
ahmed_dv
Posts: 290
Joined: 04/07/2004 18:37

#5 Re: Koliko je značenje GHz?

Post by ahmed_dv »

suad-sarajevo wrote:Osim surfanja, muzike, pisanja itd htio bih raditi i sa obradom video materijala, ništa profesionalno, ali ako je dovoljno recimo oko 1.8 GHz onda je OK.
Eh to je vec drugo. Obrada video materijala je jedna od najzahtjevniji stvari za kompjuter. Ali ipak, vaznije je da imas vise RAM:a nego najskuplji procesor. Stavi onda 2 Gb RAM:a i bice u redu.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3041
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#6 Re: Koliko je značenje GHz?

Post by suad-sarajevo »

Hvala na konkretnom odgovoru.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3569
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#7 Re: Koliko je značenje GHz?

Post by anex »

suad-sarajevo wrote:Hvala na konkretnom odgovoru.

đe ti je stari avatar
:run:
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3041
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#8 Re: Koliko je znacenje GHz?

Post by suad-sarajevo »

Malo promijenio. Što? :D
hitman05
Posts: 206
Joined: 12/12/2004 23:58
Location: Sarajevo
Contact:

#9 Re: Koliko je značenje GHz?

Post by hitman05 »

suad-sarajevo wrote:Imam jedno pitanje vezano za GHz. Interesuje me u čemu je tolika razlika u količini tih GHz i kako to utiče na kvalitet i rad kompjutera. Kod mene je recimo na ovom kompu Intel Cleron(R)2.53 GHz. Inače htio sam da kupim novi kompjuter ili laptop, nisam se još odlučio te sam vidio da su laptopi uglavnom sa manjim brojem GHz. Zašto je tako i eventualna vaša preporuka. Hvala.
Ovako procesore mozes uporedjivati po Ghz samo ako pripadaju istoj "porodici". Znaci danas poredjenje po GHz izmenju procesora iz razlicitih "porodica" ne predstavlja validnu mjeru brzine. Svaka "porodica" procesora ima svoje odlike i procesori sa istim GHz iz razlicitih "porodica" nemaju iste performanse. Da ne idem dalje sad intelovi procesori daju najbolji omjer cijena/performanse, recimo procesori iz E4x00 (desktop) su odlicni za tvoje potrebe, a posluzice i za igranje igrica, obradu videa/audio (znaci i za malo zahtjevnije "poslove"). Ako treba pomoc pri sastavlajnu konfiguracije, javi.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3569
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#10 Re: Koliko je znacenje GHz?

Post by anex »

suad-sarajevo wrote:Malo promijenio. Što? :D
nako :D
Post Reply