Cisco Networking Academy

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

hitman05
Posts: 206
Joined: 12/12/2004 23:58
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Cisco Networking Academy

Post by hitman05 »

Molim ljude koji su zavrsili ili su bili u dodiru sa Cisco Networking Academy, da napisu svoja iskustva. Koliko im je to pomoglo pri pronalasku posla i na poslu. Gdje u Sarajevu ima Cisco Networking Academy (imaju dvije, koja je bolja). Kada je upis, materijali itd.

Unaprijed hvala svima na bilo kakvim korisnim informacijama.
Fex
Posts: 29
Joined: 08/04/2007 14:13
Location: Sarajevo

#2

Post by Fex »

Sto se tice akademije u Sarajevu mogu ti reci da je ona koja se nalazi u zgradi Energoinvesta bolja od one na ETF-u.To ce ti mnogi potvrditi.Na akademiji imas vise "kurseva" na kojima se objasnjava razna materija kao npr. mreže, programiranje,java,oracle itd.Najpoznatiji su po svom kursu za mreze koji je po mom misljenu i najbolji kurs.I naravno da ce ti pomoci da nadjes posao jer je ovaj Cisco certifikat jako cijenjen,a posebno van granica BIH.Sto se tice materijala njih imas na netu plus ides na predavanja i vjezbe.Eto toliko za sada.Ako te jos sta zanima slobodno reci.
User avatar
bmx
Posts: 395
Joined: 15/04/2003 00:00
Location: Sarajevo

#3

Post by bmx »

moze li web stranica, ja nikako da nadjem tu o kojoj pricate :?
User avatar
superxenon
Posts: 356
Joined: 26/12/2006 03:07
Location: sarajevo

#4

Post by superxenon »

Fex wrote:Sto se tice akademije u Sarajevu mogu ti reci da je ona koja se nalazi u zgradi Energoinvesta bolja od one na ETF-u.To ce ti mnogi potvrditi.Na akademiji imas vise "kurseva" na kojima se objasnjava razna materija kao npr. mreže, programiranje,java,oracle itd.Najpoznatiji su po svom kursu za mreze koji je po mom misljenu i najbolji kurs.I naravno da ce ti pomoci da nadjes posao jer je ovaj Cisco certifikat jako cijenjen,a posebno van granica BIH.Sto se tice materijala njih imas na netu plus ides na predavanja i vjezbe.Eto toliko za sada.Ako te jos sta zanima slobodno reci.
i mene zanima i zelim da upisem. cekam da pocne upis tokom ove sedmice bi trebao na etf-u. ali ti kazes da je bolji u energoinvestu? jel znaci to da ovaj na etfu-nevalja?
Fex
Posts: 29
Joined: 08/04/2007 14:13
Location: Sarajevo

#5

Post by Fex »

Ovo je stranica http://www.cced.ba/web/index.php?lang=ba
A sto se tice ETF akademije.Usporedjivao sam sa prijateljima koji isli na ETF Cisco rad ove dije akademije i moze se zakljuciti da se dosta ozbiljnije prilazi predavanjim i cijelom kursu opcenito na CCED(energoinvest) akademiji.Na cced poslije svake lekcije polaze test koji moras poloziti da bi mogao izaci na finalni ispit.Ima otprilike 11 lekcija(modula) po semestru.Na etf-u ovo polaganje nije obavezno sto govori o nekom neformalnom nacinu rada.A sto se tice upisa,prijavis se za sta hoces i cekas da se prijavi dovoljan broj ljudi da bi se mogla oformiti grupa od 20-tak ljudi.
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#6

Post by nivla »

Fex wrote:Na cced poslije svake lekcije polaze test koji moras poloziti da bi mogao izaci na finalni ispit.Ima otprilike 11 lekcija(modula) po semestru.Na etf-u ovo polaganje nije obavezno sto govori o nekom neformalnom nacinu rada.
izvini al na etfu je obavezno da se poloze ovi testovi, zato ne siri dezinformacije, ja sam sad na drugom semestru CCNA na etfu i obavezni smo to poloziti,
inace za tvoju informaciju nije obavezno zavrsiti sve cisco semestre(4) da bi se izaslo na certifikacijski ispit(pa cak ni ove finalne), ako neko zna moze izaci odmah na certifikacijski i poloziti ga, mada je pozeljno odslusati semestre

takodjer vazno je reci da uvjerenja o odslusanim i uspjesno savladanim semestrima vaze uvijek, dok certifikat vazi 3 godine nakon cega ga je potrebno obnoviti

ovi testovi nisu obavezni iako je pozeljno da se predju jer su stvarno dobri za teoretsko razumjevanje gradiva koje se prelazi

za studente etfa cijena jednog CCNA semestra je 250 km, dok je za ostale cijena 500km i najveca mana je sto termini nisu fleksibilni i nastava se odrzava subotom, dok su koliko ja znam termini nastave nesto fleksibilniji na energoinvestu
User avatar
superxenon
Posts: 356
Joined: 26/12/2006 03:07
Location: sarajevo

#7

Post by superxenon »

nivla wrote:
Fex wrote:Na cced poslije svake lekcije polaze test koji moras poloziti da bi mogao izaci na finalni ispit.Ima otprilike 11 lekcija(modula) po semestru.Na etf-u ovo polaganje nije obavezno sto govori o nekom neformalnom nacinu rada.
izvini al na etfu je obavezno da se poloze ovi testovi, zato ne siri dezinformacije, ja sam sad na drugom semestru CCNA na etfu i obavezni smo to poloziti,
inace za tvoju informaciju nije obavezno zavrsiti sve cisco semestre(4) da bi se izaslo na certifikacijski ispit(pa cak ni ove finalne), ako neko zna moze izaci odmah na certifikacijski i poloziti ga, mada je pozeljno odslusati semestre

takodjer vazno je reci da uvjerenja o odslusanim i uspjesno savladanim semestrima vaze uvijek, dok certifikat vazi 3 godine nakon cega ga je potrebno obnoviti

ovi testovi nisu obavezni iako je pozeljno da se predju jer su stvarno dobri za teoretsko razumjevanje gradiva koje se prelazi

za studente etfa cijena jednog CCNA semestra je 250 km, dok je za ostale cijena 500km i najveca mana je sto termini nisu fleksibilni i nastava se odrzava subotom, dok su koliko ja znam termini nastave nesto fleksibilniji na energoinvestu
e hvala ti na informaciji, a de mi reci znas li kad tacno polazi ovaj prvi semestar. isao sam kod pr. nosovica vec 3 puta i svaki put mi kaze da dodjem za 2 sedmice i d bi trebalo poceti medjutim nista. dali ti kao njihov ucenik to mozes predpostaviti :)
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#8

Post by nivla »

superxenon wrote:
e hvala ti na informaciji, a de mi reci znas li kad tacno polazi ovaj prvi semestar. isao sam kod pr. nosovica vec 3 puta i svaki put mi kaze da dodjem za 2 sedmice i d bi trebalo poceti medjutim nista. dali ti kao njihov ucenik to mozes predpostaviti :)
ma dodji ti pocetkom marta, tad bi upis trebao poceti, mozda vec i za 10ak dana, al nije ti kasno sigurno do sredine marta
User avatar
boskoj
Posts: 88
Joined: 20/01/2008 16:53
Location: Sarajevo
Contact:

#9

Post by boskoj »

Muki, sad ce ti tvoj drug rec nesto iskreno...

ove cisco akademije po sarajevu kurcu ne valjaju, vidio sam neko je ovdje napisao da je cisco certifikat u svijetu cjenjen, to je cinjenica, samo vidi ovo, svugdje u svijetu da bi postao CCNA moras npr. IOS znati skoro napamet, sve njegove funkcije, a ovdje, dobijes certifikat nemas ni 30% znanja koje bi trebao da imas po zavrsetku i certifikaciji. Ovo je katastrofa, licno sam gledao kad su se ljudi vani po austriji sloveniji i hrvatskoj smijali ovim nasim CCNA-sima kada su htjeli da upisu veci stepen, to je katastrofa. Nivo znanja koji dobijas je 0 cak i ispod toga. Znas koliko ih ima pa ono hajd da polozim da imam taj certifikat sta ima veze... Da me opet pogresno ne shvatis, tebi ako se svidja to, i ako hoces to da ucis, ti ces svakako uzeti certifikat, samo ce ti trebati jako puno truda i ucenja da bi stvarno pokrio tu materiju, a to ces sve morati sam.

Radi onih zlonamjernih, da nebi bilo jezika, znam sta govorim i iza svega sto sam rekao stojim i mogu da dovedem stotine svjedoka, da nebibilo suplje "sta ti znas, vidi ti glave i tako to"

volio bih da ovo procitaju svi koji zele bilo sta imati sa cisco akademijama po sarajevu, da abr znaju sta ih ceka. Govorim iz tog razloga jer sam ja to sve davno davno prosao kad sam polagao CCSP u austriji (na srecu CCNA sam polagao u sloveniji, a ovi nasi sto su otisli i pokusali dobiti veci nivo certifikacije su samo ismijani, ako treba napisat cu imena pa da ljudi potvrde)

I na kraju, sto se tice posla, znas kako ide, i ovdje i van BiH, prime te na mjesec dana sjedni i radi, i vidi se koliko znas koliko ne znas, papir ti dobro dodje, ali ga vise niko ne jebe ni 5% ako ti nemas pojma, pripravnici nikome vise ne trebaju, ti fazoni sa drzavnim firmama su izumrli sa komunizmom.

toliko.
hitman05
Posts: 206
Joined: 12/12/2004 23:58
Location: Sarajevo
Contact:

#10

Post by hitman05 »

Ok, hvala svima na odgovorima. Pokusacu nabaviti te materijale, pa samostalno uciti, ako bude sta para samo izaci na ispit :) Da bez znanja nista, al ipak svi gledaju onaj CV, moras svega natrpati :)
User avatar
boskoj
Posts: 88
Joined: 20/01/2008 16:53
Location: Sarajevo
Contact:

#11

Post by boskoj »

pa jebiga, taj CV ti dodje sa vremenom... moras pocet od pocetka :I)
Fex
Posts: 29
Joined: 08/04/2007 14:13
Location: Sarajevo

#12

Post by Fex »

nivla wrote:
Fex wrote:Na cced poslije svake lekcije polaze test koji moras poloziti da bi mogao izaci na finalni ispit.Ima otprilike 11 lekcija(modula) po semestru.Na etf-u ovo polaganje nije obavezno sto govori o nekom neformalnom nacinu rada.
izvini al na etfu je obavezno da se poloze ovi testovi, zato ne siri dezinformacije, ja sam sad na drugom semestru CCNA na etfu i obavezni smo to poloziti,
Nije mi bila namjera siriti dezinformacije nego samo prenosim sto su mi rekli ljudi koji su isli na CISCO na ETF-u.Pa ako su oni lagali mene i ja lazem vas.
Enes - Dubai
Posts: 6
Joined: 07/02/2008 07:57

#13

Post by Enes - Dubai »

@Fex

Otkad se na Cisco akademiji uči java programiranje? To je Sun sertifikacija, a ne Cisco.

Ima li neko ko je zainteresovan za . NET programiranje.
Dajte ljudi čekam od oktobra meseca prošle godine da oforme grupu.
Pa ja ne mogu da verujem da u gradu od pola miliona duša 4 meseca ne može da se skupi jedna jedina grupa. Dakle nije oformljena nijedna grupa do sada, a ovaj kurs postoji samo u hrvatskoj Algebri.
Vi stvarno niste normalni!
vedran17
Posts: 17
Joined: 09/02/2005 23:39
Location: Sarajevo/Zagreb

#14 Re:

Post by vedran17 »

boskoj wrote:Muki, sad ce ti tvoj drug rec nesto iskreno...
Kako je onda bilo moguće da je CCED prije par godina proglašena najboljom akademijom u Europi?
avenged_sevenfil
Posts: 379
Joined: 30/03/2007 18:22
Location: Alipašino polje B faza,Sarajevo

#15 Re: Re:

Post by avenged_sevenfil »

vedran17 wrote:
boskoj wrote:Muki, sad ce ti tvoj drug rec nesto iskreno...
Kako je onda bilo moguće da je CCED prije par godina proglašena najboljom akademijom u Europi?
ne u evropi neg u evropi sjevernoj Africi i jugoisticnoj aziji.Ja zavrsavam IT1 na cced.dobro su organizovani i 24 sata su tu da pomognu.predavanja su na bosanskom jeziku sve ostalo na eng.Ono skupo je al se isplati.svima preporucujem
bezzeze
Posts: 156
Joined: 13/10/2005 21:53

#16 Re: Cisco Networking Academy

Post by bezzeze »

boskoj wrote: ove cisco akademije po sarajevu kurcu ne valjaju, vidio sam neko je ovdje napisao da je cisco certifikat u svijetu cjenjen, to je cinjenica, samo vidi ovo, svugdje u svijetu da bi postao CCNA moras npr. IOS znati skoro napamet, sve njegove funkcije, a ovdje, dobijes certifikat nemas ni 30% znanja koje bi trebao da imas po zavrsetku i certifikaciji. Ovo je katastrofa, licno sam gledao kad su se ljudi vani po austriji sloveniji i hrvatskoj smijali ovim nasim CCNA-sima kada su htjeli da upisu veci stepen, to je katastrofa. Nivo znanja koji dobijas je 0 cak i ispod toga. Znas koliko ih ima pa ono hajd da polozim da imam taj certifikat sta ima veze... Da me opet pogresno ne shvatis, tebi ako se svidja to, i ako hoces to da ucis, ti ces svakako uzeti certifikat, samo ce ti trebati jako puno truda i ucenja da bi stvarno pokrio tu materiju, a to ces sve morati sam.

volio bih da ovo procitaju svi koji zele bilo sta imati sa cisco akademijama po sarajevu, da abr znaju sta ih ceka. Govorim iz tog razloga jer sam ja to sve davno davno prosao kad sam polagao CCSP u austriji (na srecu CCNA sam polagao u sloveniji, a ovi nasi sto su otisli i pokusali dobiti veci nivo certifikacije su samo ismijani, ako treba napisat cu imena pa da ljudi potvrde)

toliko.

ovaj boldirani dio bio prokomentarisao.
Cudi me da si ovako nesto rekao, kad CCNA ne nudi ni 15% konfiguracijskih komandi.
CCNA su osnove i tu se ne uci i nikad se nece uciti kompletan IOS. ni sa CCNP-om to neces postici, a dug je put do CCIE.
pa tu je preko 50 000 komandi. nisam jos vidio individu koja bez uporabe "?" moze konfigurisati zahtjevnu mrezu.

nema se tu niko nikome smijati. citav svijet uci iz iste knjige, iz istog cisco online materijala, kakvo smijanje kakovi bakraci, to su prepotentni infantilci sto se smiju tudjoj nevolji, koji se kurce da nesto znaju. takvi obicno pojma nemaju.
najbitnije je da se nabave polovni ruteri i switchevi, i to normalno ciscovi (serije 1700 ili manje za rutere i 10-baseT switchevi koje nece niko), te da se konstanto udara 24 sata dnevno dok prsti ne dobiju zuljeve. i kad si zavrsio ispit tek onda moras vjezbati svaki dan, godinama jer brzo izlapi ono sto MISLIS da si naucio.
ko ne moze priustiti opremu, postoji packet tracer, koji donekle moze pomoci u vjezbama za ccna ali obavezno imati svoje sprave barem 3 rutera i 3 switcha.

dalje, nikakva akademija nece pomoci ako ti nisi zagrijan za cisco sisteme. kolko me sjecanje sluzi u ccna, prva dva semestra su talasika, kablovi, osnove, teorija, tek vidis sta je to ruter i switch, nesto malo se spomenu rip1 i 2 povrsno igrp, eigrp, ospf, bgp. ako prodjes treci semestar, vlan-ove ospf i eigrp onda si zagrijan i mogao bi nauciti jos. u cetvrtom semestru pocinje upotreba mozga i dumanje, vlsm, ssubneting, isdn, te svega onoga iz svih semestara primjeniti i napraviti mrezu (pri prakticnom testu) u roku dva sata da fercera besprijekorno. a ljudi gledaju u tebe i upiru prstom i disu ti iznad glave, pitaju hoce li to majstore? dje zapelo?, znas li dokle si? mislis li da ces zavrsiti do jutra?. ti se oduzmes, i dok si dizajnirao IP adrese i postavio subnete (nadajuci se da nisi zajebao u proracunu), skontas da je sat vec prosao, panika, sta sad bem ti? . ne znam jel tako tu kad se radi zavrsni ispit, ali ti ljudi(instruktori) ustvari predstavljaju "real life" situaciju kad ce ti iznad glave uistinu stajati musterije i pitati, pa hoce li to vec majstore ljubimo te. ako si prakticni test prosao, onda ide teoretski test, koji opet nije teorija nego ti da shemu i pita ste na valja na slici. ili je obrnuto, prvo teorija pa onda praksa ne sjecam se vise, a nije ni bitno.

u ccnp, prvi semestar kontas ici ce ovo ko mlijeko, nema zime, da te onda u trecem i 4 doceka stivo gdje se sjebes i proklinjes dan kad si uopce krenuo sa ccna. opet zavrsni prakticni test i disanje iznad uha, rastezanje pameti pod pritiskom. primjena ccna i ccnp za 4 sata.
a o ccie R&S strah me i poceti pisati, a vidit cemo, o tom po tom.

dakle slazem se stobom da ce morati uciti konstanto i to sam i uz gugl. ovo je ko matematika moras stalno nesto piskarati, traziti rjesenje, pingovati i mjenjati konstanto.
na kraju, samo bi dodao, ccna nije dovoljan.
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#17 Re: Cisco Networking Academy

Post by malizeleni »

Mozes sada i 2500 seriju dobiti pravo jeftino jer su usli u End of life fazu.

Gledao sam najvece laike kako polazu CCNA po "EVROPSKIM" standardima. Nidze veze, cuj cijeli IOS napamet.
dogfartbig
Posts: 7
Joined: 08/06/2004 12:58
Location: Sarajevo

#18 Re: Cisco Networking Academy

Post by dogfartbig »

Cisco ispit je svugjde isti i polazes ga u prometric ili vue centru.........bilo da je ccna, ccsp ili kako god........

A sto se tice akademije.....cced je dobio nagradu za najbolju akademiju u evropi sjevernoj Africi i jugoisticnoj aziji......

I cuj moras znati IOS na pamet?
Last edited by dogfartbig on 17/03/2009 14:15, edited 1 time in total.
dogfartbig
Posts: 7
Joined: 08/06/2004 12:58
Location: Sarajevo

#19 Re: Cisco Networking Academy

Post by dogfartbig »

A akademija ti je dobra ako nema pojma o networkingu, kompjuterijma...kablovima, mrezama....ako si radio sa ti uzmi materijale i uci akademija je gubljenje vremena.....

Ako trebas knjige dumpse.....samo se javi....
User avatar
daors
Posts: 354
Joined: 10/10/2007 19:24
Location: 127.0.0.1

#20 Re: Cisco Networking Academy

Post by daors »

A jel' neko od vas ganjao ovaj Oracle? Vidim da postoje seminari za 10g, a za 11-sku nemaju nista ili nisu azurirali onaj dio stranice.
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#21 Re: Cisco Networking Academy

Post by malizeleni »

Danas se daleko vise cijene certifikati iz polja virtualizacije, ala wmvare i citrix nego cisco.
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#22 Re: Cisco Networking Academy

Post by sodom »

fax + cisco je dobitna kombinacija...
Svi koji misle da ce ciscom zamjeniti fax se grdno varaju.
A vala i koliko love kosta, mozes izgurat ovamo doktorat sto je svakako cjenjenije nego imat polozen "kurs"- sto cisco i jest.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#23 Re: Cisco Networking Academy

Post by vox-populi »

Ja sam na osnovu CISCO akademije dobio posao u Minhenu. Tako da se, bar meni, itekako isplatilo zavrsiti akademiju. Pohadjao sam akademiju u CCED i mogu samo reci rijeci hvale, ljudi su jako profesionalni i obrazovani za ono sto predaju. Sva predavanja su na bosanskom jeziku a materijal je online i na engleskom jeziku. Ono sto je bitnije, dosta su dobro opremljeni, dakle bar se meni nije desilo da cekam u redu da uradim neku prakticnu vjezbu. Imaju dosta routera i switcheva sto nije slucaj sa akademijom na ETF-u.

Dalje, CCED je, cini mi se 2005. godine proglasena za najbolju lokalnu akademiju u svojoj regiji, Evropa, Afrika i Bliski Istok.

Sto se ispita tice, isti su na cijelom svijetu i zbog toga je CISCO akademija cijenjenja. Teoretski se i ne treba ici na akademiju, mozes kupiti off-line materijal, par routera i switch i sam spremiti zavrsni ispit. Mada to ne bih nikome preporucio, zavrsni ispit i nije tako jednostavan, posebno zbog cinjenice da 85% odgovora mora biti tacno.
Zux
Posts: 906
Joined: 30/03/2005 22:03

#24 Re: Cisco Networking Academy

Post by Zux »

sodom wrote:fax + cisco je dobitna kombinacija...
Svi koji misle da ce ciscom zamjeniti fax se grdno varaju.
A vala i koliko love kosta, mozes izgurat ovamo doktorat sto je svakako cjenjenije nego imat polozen "kurs"- sto cisco i jest.
Ne znam na koji si ti to "digitron" racunao :) :-? 1 semestar Cisco akademije (CCNA) kosta 585 KM, ima 4 semestra, znaci sve ukupno 585x4=2340 KM plus finalni se oko 100 KM placa, dakle maksimalno 2500 KM. Dobijas certifikat koji vrijedi u cijelom svijetu, i izvrsna je referenca za posao bilo gdje (covjek fino rece da je dobio posao i Dojčland). Ti rece doktorat, a postdiplomski na ETF-u kosta oko 10000 KM, slabo sta naucis novo, i ne postanes bas neki veliki strucnjak. Dobices malo vecu platu u firmi, bices za vecinu poslova prekvalifikovan i to je to. Za 10000 KM mozes nakupiti, bar jedno 3 svjetski vrijedna i priznata certifikata, koje da bi dobio stvarno nesto moras nauciti, a ne "napisati" 6 seminarskih radova. Kod nas ljudi danas diplomiraju, sutra upisu postdiplomski, ni dana radnog iskustva niti kakve gluho bilo strucnosti u oblasti koju "slusaju" na postdipl.

Jedino se slazem da fax ne mozes zamijeniti Ciscom, naravno, fax + cisco je najbolja kombinacija :)
User avatar
Englez-66
Posts: 18
Joined: 25/03/2009 20:31

#25 Re: Cisco Networking Academy

Post by Englez-66 »

Intersuje me gdje mogu nabaviti odgovore za finalni test prvog semestra, vidim ljudi uveliko prepisuju a mene nece finalni nesto :D
Post Reply