ruter i povezivanje

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Borej
Posts: 521
Joined: 31/03/2007 20:15

#1 ruter i povezivanje

Post by Borej »

imam ovaj ruter
http://images.google.ba/imgres?imgurl=h ... l%26sa%3DG
i kablovski internet i mislio sam da je dovoljno samo spojit ovo pravilno, naivno znam :D kad sam to uradio i pokusao se konektovat izbaci mi ovo "connenting through WAN miniport(ppoe)" i izbaci mi eror 678 pa sam cacko ali ipak molim za pomoc....
User avatar
[Matrix]
Posts: 657
Joined: 11/08/2005 20:46

#2

Post by [Matrix] »

Koji ISP ?
Kod EPN vazi pravilo,jedan uredjaj,jedna MAC adresa za pristup.Prevedeno na cable modem ide SAMO jedan network uredjaj(mrezna karta).Potrebno je ukljuciti mac kloniranje na routeru.

Logosoft je najlakse konfigurirat,dozvoljava vise klijenata na modem,nema MAC "zastite".

ELOB uopce nema PPPoe konecije,isto koristi MAC adresu mrezne karte,sto se moze rijesiti ukljucivanjem MAC kloniranja.

Sve ovo vazi SAMO ako router radi kao router a ne kao switch,odnosno kad se kabel sa modema prikljuci na WAN port routera.


P.S.Ocigledno je da ti router ne koristis kao router nego kao swicth,inace ne bi dobio tu poruku.
Borej
Posts: 521
Joined: 31/03/2007 20:15

#3

Post by Borej »

hs internet....i mislim da nema mac zastitu....a kako ga koristim ne znam...
kabl iz modema je ukljucen u wan, a sledeci je u iz rutera u racunar.....
kako cu ruter koristit kao router
Borej
Posts: 521
Joined: 31/03/2007 20:15

#5

Post by Borej »

e hvala, nadam se da cu sredit....
malizeleni
Posts: 1198
Joined: 23/04/2007 11:55
Location: U nas u Sveckoj

#6

Post by malizeleni »

Pa pokusavas aktivirati PPPoE konekciju dok si prikljucen na router. Moras konfigurisati router da se kaci mjesto tebe.
Borej
Posts: 521
Joined: 31/03/2007 20:15

#7

Post by Borej »

to konfigurisanje radim kako je ifbbpro objasnio....?
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#8

Post by xon_sa »

[Matrix] wrote:Koji ISP ?
Kod EPN vazi pravilo,jedan uredjaj,jedna MAC adresa za pristup.Prevedeno na cable modem ide SAMO jedan network uredjaj(mrezna karta).Potrebno je ukljuciti mac kloniranje na routeru.
Ja sam na EPN-u i mogu potvrditi da nije istina da moze ici samo jedan uredaj... Nikad nisam dao EPN-u bilo koju mac adresu. Idem preko routera, koristim laptop i racunar i sve radi bez ikakvih problema. Mozda je nekad to bilo, ali sada jock...
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#9

Post by xon_sa »

Borej wrote:to konfigurisanje radim kako je ifbbpro objasnio....?
Mozes, ali ne treba ti to konektovanje ic preko kompjutera. To treba da radi router, pa za to i sluzi jel :D
User avatar
[Matrix]
Posts: 657
Joined: 11/08/2005 20:46

#10

Post by [Matrix] »

xon_sa wrote:
[Matrix] wrote:Koji ISP ?
Kod EPN vazi pravilo,jedan uredjaj,jedna MAC adresa za pristup.Prevedeno na cable modem ide SAMO jedan network uredjaj(mrezna karta).Potrebno je ukljuciti mac kloniranje na routeru.
Ja sam na EPN-u i mogu potvrditi da nije istina da moze ici samo jedan uredaj... Nikad nisam dao EPN-u bilo koju mac adresu. Idem preko routera, koristim laptop i racunar i sve radi bez ikakvih problema. Mozda je nekad to bilo, ali sada jock...
bez uvrede ali sine ti se slabo kontas u ovu oblast.Router nastupa sa svojom adresom(MAC WAN) kao jedinstven uredjaj.Znaci koliko god ti klijeneta spojio na njega on se predstavlja u mrezi kao JEDAN PREMA MODEMU.Klijenti koriste zajednicku IP routera dodjeljenu od ISP(dinamicki).Sta se desava(kod EPN) kad se cabel iz modema spoji na neki od LAN portova a ne na WAN ,odnosno sta se desava kad router koristite kao switch ?Napravite u tom slucaju PPPoE na klijent kompu i pokusajte se povezati...nema sanse jer mac adresa LAN porta nije dozvoljena.Isto to uradite na BIHENTu ili Logosoftu i sve ce raditi do 10 klijenata.MAC adresa koja je "propusna" pise na modemu,to je ona "Learned" MAC addresa(tab address).Isto je i kod ELOB-a samo kod njih nema PPPoe konekcije.

p.S naravno da niti jedan ISP nece ukazivati na ovo niti je po ugovoru obvezna da ovo pojasnjava.
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#11

Post by xon_sa »

[Matrix] wrote:
xon_sa wrote:
[Matrix] wrote:Koji ISP ?
Kod EPN vazi pravilo,jedan uredjaj,jedna MAC adresa za pristup.Prevedeno na cable modem ide SAMO jedan network uredjaj(mrezna karta).Potrebno je ukljuciti mac kloniranje na routeru.
Ja sam na EPN-u i mogu potvrditi da nije istina da moze ici samo jedan uredaj... Nikad nisam dao EPN-u bilo koju mac adresu. Idem preko routera, koristim laptop i racunar i sve radi bez ikakvih problema. Mozda je nekad to bilo, ali sada jock...
bez uvrede ali sine ti se slabo kontas u ovu oblast.Router nastupa sa svojom adresom(MAC WAN) kao jedinstven uredjaj.Znaci koliko god ti klijeneta spojio na njega on se predstavlja u mrezi kao JEDAN PREMA MODEMU.Klijenti koriste zajednicku IP routera dodjeljenu od ISP(dinamicki).Sta se desava(kod EPN) kad se cabel iz modema spoji na neki od LAN portova a ne na WAN ,odnosno sta se desava kad router koristite kao switch ?Napravite u tom slucaju PPPoE na klijent kompu i pokusajte se povezati...nema sanse jer mac adresa LAN porta nije dozvoljena.Isto to uradite na BIHENTu ili Logosoftu i sve ce raditi do 10 klijenata.MAC adresa koja je "propusna" pise na modemu,to je ona "Learned" MAC addresa(tab address).Isto je i kod ELOB-a samo kod njih nema PPPoe konekcije.

p.S naravno da niti jedan ISP nece ukazivati na ovo niti je po ugovoru obvezna da ovo pojasnjava.
Oko moje pametno, kako objasnjavas to da mi konekcija radi i kad se konektujem direktno povezavsi kompjuter sa modemom, pa onda istu stvar uradim sa laptopom i na kraju preko routera? Jel to sve ista MAC adresa, a? :)

Modem se moze "zakljucati" na odredjenu mac adresu, ali uglavnom je dovoljno da ga istekas iz struje i sacekas par minuta, a poslije toga ce raditi i sa drugim kompjuterom ili kojim vec uredjajem. Takodje postoji mogucnost da ISP ogranici broj uredjaja koje mozes kaciti preko tog modema. Ja sam na EPN-u, modem je njihov, iznajmljen, koristio vise razlicitih kompjutera da se konektujem na net i prema tome logicki zakljucujem da barem kod mene to ogranicenje ne postoji i ne postoji potreba za kloniranjem MAC adrese. Mozda su nekog zayebali pa mu je to trebalo, ali kod nekoliko prijatelja na EPN-u je isto kao i kod mene...
Ereinion
Posts: 229
Joined: 03/01/2005 17:11

#12

Post by Ereinion »

Ne mjienja se MAC adresa pri resetovanju modema, nego dinamicka IP koju dodjeljuje provider. I ja sam na EPN, a modem mi iznajmljuje HS i na dnu modema je naljepnica kao i na ugovoru na kojoj lijepo pise MAC adresa koja se u principu ne bi trebala tek tako lako mijenjati. Kod mene konfiguracija izgleda ovako:

Code: Select all


                   Modem
                       |
                +-----------+
                |  Router   |
                +-----------+
                  |       |
            Racunar1     Racunar2
neko iz mase
Posts: 2018
Joined: 29/12/2004 21:18

#13 Re: ruter i povezivanje

Post by neko iz mase »

Borej wrote:imam ovaj ruter
...
i kablovski internet i mislio sam da je dovoljno samo spojit ovo pravilno, naivno znam :D kad sam to uradio i pokusao se konektovat izbaci mi ovo "connenting through WAN miniport(ppoe)" i izbaci mi eror 678 pa sam cacko ali ipak molim za pomoc....
sve u svemu, imas dva problema. kao prvo, moguca je zastita preko MAC adrese racunara koji je prijavljen na bridge-u. Rjesenje je kao sto opet neko rece, kloniranje wan mac adrese preko jedne od funkcija u routeru.
Kao drugo, Kablovska konekcija se ne ostvaruje preko PPPoE, taj protokol sluzi povezivanju preko DSL linije. Isaberi drugi protokol...
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#14

Post by xon_sa »

Ereinion wrote:Ne mjienja se MAC adresa pri resetovanju modema, nego dinamicka IP koju dodjeljuje provider. I ja sam na EPN, a modem mi iznajmljuje HS i na dnu modema je naljepnica kao i na ugovoru na kojoj lijepo pise MAC adresa koja se u principu ne bi trebala tek tako lako mijenjati. Kod mene konfiguracija izgleda ovako:

Code: Select all


                   Modem
                       |
                +-----------+
                |  Router   |
                +-----------+
                  |       |
            Racunar1     Racunar2
Pa ne mijenja se mac adresa modema, ali neki modemi se da tako kazem "zakljucaju" na odredjenu mac adresu nekog uredjaja preko kojeg se konektujes (laptop, racunar, router, xbox itd), dakle rade samo sa tim uredjajem i ni sa jednim drugim. U takvim slucajevima cesto pomaze da se modem isteka iz struje i saceka par minuta. Nakon toga mozes probat s drugim uredjajem. Ako ovo ne radi onda je do providera koji je dozvolio da se na net konektujes samo preko jednog uredjaja i to sa mac adresom koja mu je poznata. Na EPN-u prema mom licnom iskustvu (a i nekoliko prijatelja) toga nema.

P.S. A ni dinamicki ip na EPN-u nije toliko dinamican :) tj. rijetko se mijenja, nazalost (rapidshare smrc :sad: )
Last edited by xon_sa on 29/01/2008 16:22, edited 1 time in total.
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#15 Re: ruter i povezivanje

Post by xon_sa »

neko iz mase wrote:
Borej wrote:imam ovaj ruter
...
i kablovski internet i mislio sam da je dovoljno samo spojit ovo pravilno, naivno znam :D kad sam to uradio i pokusao se konektovat izbaci mi ovo "connenting through WAN miniport(ppoe)" i izbaci mi eror 678 pa sam cacko ali ipak molim za pomoc....
sve u svemu, imas dva problema. kao prvo, moguca je zastita preko MAC adrese racunara koji je prijavljen na bridge-u. Rjesenje je kao sto opet neko rece, kloniranje wan mac adrese preko jedne od funkcija u routeru.
Kao drugo, Kablovska konekcija se ne ostvaruje preko PPPoE, taj protokol sluzi povezivanju preko DSL linije. Isaberi drugi protokol...
EPN koristi PPPoE na kablovskoj.
ifbbpro
Posts: 490
Joined: 19/05/2006 00:13

#16 Re: ruter i povezivanje

Post by ifbbpro »

xon_sa wrote:
neko iz mase wrote:
Borej wrote:imam ovaj ruter
...
i kablovski internet i mislio sam da je dovoljno samo spojit ovo pravilno, naivno znam :D kad sam to uradio i pokusao se konektovat izbaci mi ovo "connenting through WAN miniport(ppoe)" i izbaci mi eror 678 pa sam cacko ali ipak molim za pomoc....
sve u svemu, imas dva problema. kao prvo, moguca je zastita preko MAC adrese racunara koji je prijavljen na bridge-u. Rjesenje je kao sto opet neko rece, kloniranje wan mac adrese preko jedne od funkcija u routeru.
Kao drugo, Kablovska konekcija se ne ostvaruje preko PPPoE, taj protokol sluzi povezivanju preko DSL linije. Isaberi drugi protokol...
EPN koristi PPPoE na kablovskoj.
Buraz, vidis da nema fajde da pojasnjavas raji, dakle cak i iz iskustva kad govoris, niko ti ne vjeruje.. znaci on je na nekom kurcu od providera koji ne koristi pppoe i on misli da niko ne koristi pppoe.. i slicne stvari.. postedi sebe nerviranja..
User avatar
Gabriela
Posts: 160
Joined: 02/01/2007 19:27
Contact:

#17

Post by Gabriela »

Da ne otvaram novu temu, a i sto bi kad je ista bas to to mi treba :)
Naime, trebala bih konacno povezati i laptop sa bhtelecom adsl modemom, pa se postavlja pitanje koji router kupiti i naravno kako to sve na kraju povezati. Sve sto je gore napisano nije bas pomoglo, a kako nisam neki vrli strucnjak bas za ove stvari nadala sam se da ce mi pomoci neko sa ovog podforuma. Mozda preporuka gdje i koji router kupiti i ako je moguce instruirati da to sve instaliram kako treba. Hvala
Ereinion
Posts: 229
Joined: 03/01/2005 17:11

#18

Post by Ereinion »

Ako imas modem od bihneta za adsl ne treba ti router, kupi switch, npr. http://www.plus.ba/proizvodi/index.php?idkat=757# , neki kao ovaj TRENDNet od 29 KM, ne treba ti nista ekstra, samo da ima nekoliko portova, u ovom slucaju su 4. Naravno, trebace ti mrezni kabl da to povezes, tj. po jedan za svaki racunar i jedan da spojis modem sa switch-em. Kad sve to spojis, treba namjestiti modem da se sam spaja na internet, tj. da je konekcija stalno ukljucena. Ne bih ti znao sad korak po korak izdiktirati kako, nemam modem pri ruci, mozda je vec bilo rijeci o tome ili neko uleti.
User avatar
Gabriela
Posts: 160
Joined: 02/01/2007 19:27
Contact:

#19

Post by Gabriela »

Aha, ok, 10x, ali meni bi trebao taj neki bezicni router, da se konektujem regularno bez zica jel? :) Valjda je negdje oko joje, pa sam se nadala da mozda neko preporuci gdje koji kupiti i kako da se to na kraju sve sredi da fercera...
User avatar
irfan2
Posts: 3656
Joined: 09/04/2004 22:41
Location: sarajevo

#20

Post by irfan2 »

vako .. uzmi neki wirelles router, ja koristim di-524 i zasad je ok ..ako ti ne treba free zona, samo slijedi dato uputstvo sto dodje uz router... koji je otprilike 80-90 km zavisi gdje se uzme ...
ako ti treba i free zona, onda pogledaj ovu temu ...
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=45419
User avatar
Gabriela
Posts: 160
Joined: 02/01/2007 19:27
Contact:

#21

Post by Gabriela »

E to je to izgleda :) hvala ti puno
Post Reply