plazma ili LCD

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
pun_mjesec
Posts: 257
Joined: 30/07/2007 12:02
Location: Sarajevo

#51

Post by pun_mjesec »

h2o wrote:LCD navodno trenutno osvaja trziste. Prednosti:
- do 32 velicine ekrana plazme skoro i da nema
- industrije je laksi prelaz na LCD tehnologiju nego na Plazmu
- LCD TROSI MANJE STRUJE OD PLAZME

Ovo je sto sam nasao po netu. :D

Moje misljenje je, ako uzimas do 37inch onda LCD.
Ako uzimas 42 i vece onda Plazma.

Najpovoljnije cijene su u Butmiru u bazi ako nekoga imas tamo :)
Za preporuciti nemam nikoga ali MobilMedia je KRIZA ako se sta desi u garantnom roku. (Komplikovani do bola, a brzina ..........)

Toliko od mene
kol'ko bi para bio ovaj lcd od 37?

p.s. s mobilmediom ne pricam vec dvije godine :D
h2o
Posts: 25
Joined: 15/01/2008 22:26

#52

Post by h2o »

Znam da je LG 32 585 eurica u butmiru.
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#53 Re: plazma ili LCD

Post by DobroJutroKolumbo »

Sarayman wrote:
photo wrote:koje su, po vama, dobre i lose strane obje tehnologije i koju biste vi voljeli imati?

po meni, plazma ima jace boje, lcd ima daleko ostriju sliku od plazme.

vasi komentari?
Ovo je netacno. HD Ready televizori (a danas su svi u najgorem slucaju HD Ready) imaju nesto ostriju sliku kod LCD-a ali samo u nativnoj rezoluciji, dakle kod prijema 720p HD signala. LCD nudi 1366 x 768 a plazma 1024 x 768.

Kod Full HD signala, obje tehnologije nude istu ostru sliku na Full HD panelima, s tim sto plazma i dalje prikazuje prirodniju (citaj bolju) sliku.

Ja sam za plazmu, a trebao bi biti svako kome ljepsa slika stoji na prvom mjestu. Burn-in je dosta rijesen i ne bi trebao predstavljati nekadasnji problem, pogotovo kod Panasonic plazmi.
A ziv bio sa koje ces to TV stanice primati HD signal??? Haman da ga daje poneka TV stanica u svijetu...HD tek treba da "postane" , sto bi se reklo...Dzaba ti HD sistem kad ga nemas odakle primati...
skojotovski
Posts: 1841
Joined: 07/05/2007 20:42
Location: rajvoSa

#54

Post by skojotovski »

TV VOGOSCA salje HD signal :D
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#55

Post by DobroJutroKolumbo »

skojotovski wrote:TV VOGOSCA salje HD signal :D
garant...! :D :D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
pun_mjesec
Posts: 257
Joined: 30/07/2007 12:02
Location: Sarajevo

#56

Post by pun_mjesec »

zato i pitam sta je bolje kad imas tv vogoscu, igman, kiss itd. i kablovsku i pirate iz videoteka....

šta, gdje uzeti i za koliko para?

onaj lg od 600 dolara na butmiru zvuci primamljivo, al' kako uci?
User avatar
pun_mjesec
Posts: 257
Joined: 30/07/2007 12:02
Location: Sarajevo

#57

Post by pun_mjesec »

sencho wrote:
pun_mjesec wrote:onaj lg od 600 dolara na butmiru zvuci primamljivo, al' kako uci?
Ne preporučujem. Pogledaj LG u gradu, cijene su im tu negdje, a imaš i garanciju za razliku od ovog na Butmiru gdje je garancija mjesec dana, a poslije toga ako rikne šalji u prvi LG servis koji nađeš.

P.S. Nije dolara nego eura.
u pravu si, prenijelo me :D

valja mi pogledati po gradu, pa mozda i okacim kakav lcd-ic na zid, onda daljinski pa da lovim HD TV Vogošću :lol:
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#58

Post by The_Fluid »

JBT wrote:Molim da mi strucnjaci procijene jesam li se zahebo ili ne. :?

http://www.onoff.com/online/se/inet.nsf ... ID=FULL-HD

Klikni na "fakta" ispod prvog texta da bi vidio performance.

P.S. Flu, sha ima. :)
JBT, gdje si, sta ima?

M-serija je kod Samsunga puno, puno bolja od R serije. Taj model koji si ti uzeo, odlikuje se dobrom slikom, pored treceg prikljucka za HDMI, visoke rezolucije i odlicnog kontrasta. Itd.
User avatar
In_side
Posts: 477
Joined: 18/12/2006 15:36
Location: SJJ/OSl/LIS

#59

Post by In_side »

Evo ja sam prije neki dan uzela ovo i happy sam.


Image


Image
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#60 Re: plazma ili LCD

Post by Sarayman »

DobroJutroKolumbo wrote:
Sarayman wrote:
photo wrote:koje su, po vama, dobre i lose strane obje tehnologije i koju biste vi voljeli imati?

po meni, plazma ima jace boje, lcd ima daleko ostriju sliku od plazme.

vasi komentari?
Ovo je netacno. HD Ready televizori (a danas su svi u najgorem slucaju HD Ready) imaju nesto ostriju sliku kod LCD-a ali samo u nativnoj rezoluciji, dakle kod prijema 720p HD signala. LCD nudi 1366 x 768 a plazma 1024 x 768.

Kod Full HD signala, obje tehnologije nude istu ostru sliku na Full HD panelima, s tim sto plazma i dalje prikazuje prirodniju (citaj bolju) sliku.

Ja sam za plazmu, a trebao bi biti svako kome ljepsa slika stoji na prvom mjestu. Burn-in je dosta rijesen i ne bi trebao predstavljati nekadasnji problem, pogotovo kod Panasonic plazmi.
A ziv bio sa koje ces to TV stanice primati HD signal??? Haman da ga daje poneka TV stanica u svijetu...HD tek treba da "postane" , sto bi se reklo...Dzaba ti HD sistem kad ga nemas odakle primati...
A ko je tu uopste naglabao o prijemu HD signala i njegovoj upotrebi danas?
Radilo se o objasnjenju u kojem slucaju LCD ima nesto vecu rezoluciju nad plazma ekranima.
Priznaj da te malo prenijelo. Pa cemo ti nadodati jos toliko. :D
User avatar
gol-man
Posts: 222
Joined: 29/03/2007 11:10
Location: Zanzibar

#61

Post by gol-man »

eh ovako, hajd neka mi neko kaze top listu proizvodjaca i modela.

Za cjenovni razred od 1100-1500

Za razred 1500-2000

Za modele 2000- 3000


Ono preko 3000 su limuzine :D :D :D

Bilo je postova da je Philips i Pioneer No'1, pa Sony, Samsung ....

Ja kolegi iz Swede rekao to on me napravio budalom, kaze Samsung je najbolji bla bla.

Molim strucne komentare
User avatar
GODZZILA
Posts: 591
Joined: 20/12/2006 03:51
Location: Olimpijski grad

#62

Post by GODZZILA »

h2o wrote:Znam da je LG 32 585 eurica u butmiru.

Pa mozel se kupiti dole,ili moras imate veze..
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#63

Post by newone »

Maystor wrote:
Šeha wrote:
GODZZILA wrote: Horizontal Resolution in Pixel: 1366
Znaci da ti je vertikalna rezolucija 769 (16:9 aspekt) sto opet znaci totalno ne standardna i za cetvrtinu manja od full HD broadcast standarda. (1080x1920)

Znaci da mora biti down samplovana i pitanje koje se slijedece postavlja je kakav posao obavlja pri tome.

Znaci moze prikazivati HD signal (HD ready) ali ne pun kvalitet... Neces imati pun gust kad budes gledao blu-ray diskove igrao nove konzole na njoj i sl.
Frequency: 60 Hertz
Americka frekvencija? Evropski modeli (i struja) rade na 50 ili 100 Hz.

Ovakvi TV su ispod prosjeka i beton nisu bili ni prije dvije godine. Moja plazma koju sam uzeo prije skoro godinu je za ovu Celo Bajramovic :D :D :)
Ovdje si nesto strasno izvalio. Ne mislim ulaziti u rasprave ciji je TV bolji (niti sta je bolje plazma ili lcd), ali "americka frekvencija" je nesto sto bi trebalo razjasniti. Ovdje se ne govori o frekvenciji naizmjenicne struje u mrezi (50Hz u Evropi, a 60 u SAD) vec o frekvenciji osvjezavanja ekrana (sto nema nikakve veze s ovom prvom frekvencijom). Dakle, kada se kaze da TV radi na 60Hz ili 100Hz misli se na osvjezavanje ekrana, a ne na uticnicu u koju se ubada!

Nije istina! Elektronika za brzinu osvjezavanja slike na ekranu je izvedena na osnovu frekvencije napona napajanja tv prijemnika. U Evropi je to standardno 50Hz ili dva puta veca frekvencija kod boljih tv prijemnika 100 Hz. U Americi je standardno 60 Hz ili kod boljih tv prijemnika 120Hz.
ate
Posts: 162
Joined: 22/02/2007 14:15

#64

Post by ate »

ruku na srce:
cjevasi jos uvijek imaju najbolju sliku :D
ate
Posts: 162
Joined: 22/02/2007 14:15

#65

Post by ate »

newone wrote: Nije istina! Elektronika za brzinu osvjezavanja slike na ekranu je izvedena na osnovu frekvencije napona napajanja tv prijemnika. U Evropi je to standardno 50Hz ili dva puta veca frekvencija kod boljih tv prijemnika 100 Hz. U Americi je standardno 60 Hz ili kod boljih tv prijemnika 120Hz.
a u buducnosti ce biti u 24p , kao u kinu odnosno visestruki broj od 24 t.j.
48, 72, 96. jace od 96 nema smisla, mada je i 72 sa OK.
Bacchus
Posts: 3
Joined: 27/12/2007 17:48
Contact:

#66

Post by Bacchus »

Eh, lcd...plazma...lcd...plazma...ogulit'cu te, pojest'cu te...vazno je da visi na duvaru, da iz njega sefti slika, da komsiji odpadaju dlake sa jaja od zavisti sto kod njega ne sefti veca i da me dreambox ne izda kad zagusla NBA oko iza ponoci...ostalo se zvizdi na svim frekvencijama i u svim formatima :D
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#67

Post by Sarayman »

sencho wrote:
Fujitsu odustaje od plazmi
Poznati proizvođač se povlači...
20.01.2008. 08:45

Pionir u pravljenju plazma televizora Fujitsu najavio je da će odustati od daljnjeg korištenja i razvoja te tehnologije zbog slabih finansijskih rezultata.

TV uređaji s plazma tehnologijom, inače, uveliko gube bitku od LCD-a za prevlast na polju aparata s visokom definicijom prikaza.

Potpuno povlačenje iz ovog dijela proizvodnje Fujitsu je najavio za mart ove godine, nakon čega će se fokusirati na razvoj uređaja za grijanje i ventilaciju.


Autor: av@z webinfo
Eto.
Ko je gdje vidio Fujitsu plazmu kao ucesnika testa plazma televizora zadnjih par godina, da je bar bio medju najbolja 3 na testu? Normalno da ce zamandalit' vrata kad nemaju sanse protiv jakih proizvodjaca. A zna se ko su najbolji. Kada Pioneer i Panasonic pocnu razmisljati o prestanku proizvodnje, to je relevantan pokazatelj. A kako stvari stoje, plazma ima itekako svijetlu buducnost.

P.S. Sony je zbog istog razloga prestao proizvodnju plazmi. I neka je, kad gura nos svugdje.
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#68

Post by Sarayman »

sencho wrote:Fujitsu je bila prva firma sa komercijalnim plasma TV-om. Što bi rekli: first in - first out. Informišite se prvo, moliću lijepo.
Fujitsu General was the first in the world to sell plasma televisions in the early 1990s after more than two decades of research in the United States and Japan.
Da, ali gdje su sada? Nigdje ih ni na mapi. O tome govorim. Citaj ponovo sta sam napisao - sve same cinjenice. A o tome first in - first out, njihov problem. Da su znali, bili bi first in - the best today/the best ever.
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#69

Post by Topla voda »

evo poslije par mjeseci upotrebe...uzeo sam dva samsunga
jedan 32 i jedan 37(malo stariji)
nemam posebnih zamjerki,ali tek sam sad "uzivo "naucio sta je potrebno gledati prilkom kupovine
osvijetljenost po cm2-zadovoljavajuca
kontrast-7000/1-zadovoljavajuci
hdmi ulazi 2 i 3 -zadovoljavajuci
rezolucija-ona osnovna (polovni hd :D )
vrijeme odziva-e to je vec neka druga prica i stvar kojoj nisam posvecivao paznju...kod ovih mojih ...a iz razlicitih su serija ,vrijeme odziva je 8ms..a to je sporo brate do bola...mozda na pocetku sve ide ,jer si zadovoljan novom stvarkom..al kako vrijeme prolazi,sve me vise iritira predugo vrijeme imedju promjene kanala.
eto da se pozalim :-D
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#70

Post by ja71 »

Sarayman wrote: A o tome first in - first out, njihov problem. Da su znali, bili bi first in - the best today/the best ever.
Mislis FINO - first in never out :lol:
Kukuruz_Barbe-q
Posts: 1041
Joined: 09/01/2005 22:25

#71

Post by Kukuruz_Barbe-q »

kupio stari neki LG 32 " LCD, prikljucen na ovu hs kablovska, slika kriza :|nekakve kose crte :| nijedan program ne valja osim OBN-a :D vjerovatno su uveli HD :D
User avatar
gol-man
Posts: 222
Joined: 29/03/2007 11:10
Location: Zanzibar

#72

Post by gol-man »

Topla voda wrote: vrijeme odziva-e to je vec neka druga prica i stvar kojoj nisam posvecivao paznju...kod ovih mojih ...a iz razlicitih su serija ,vrijeme odziva je 8ms..a to je sporo brate do bola...mozda na pocetku sve ide ,jer si zadovoljan novom stvarkom..al kako vrijeme prolazi,sve me vise iritira predugo vrijeme imedju promjene kanala.
eto da se pozalim :-D

zar nije vrijeme odziva, vrijeme potrebno da signal poslan sa generatora signala pojavi se na ekranu???? monitori ovi bolji imaju odziv cini mi se 1-2 ms, a sve zbog igrica i brzine prikazivanja slike i "kocenja". mislim da to nema veze sa promjenom kanala...
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#73

Post by Sarayman »

gol-man wrote:
Topla voda wrote: vrijeme odziva-e to je vec neka druga prica i stvar kojoj nisam posvecivao paznju...kod ovih mojih ...a iz razlicitih su serija ,vrijeme odziva je 8ms..a to je sporo brate do bola...mozda na pocetku sve ide ,jer si zadovoljan novom stvarkom..al kako vrijeme prolazi,sve me vise iritira predugo vrijeme imedju promjene kanala.
eto da se pozalim :-D

zar nije vrijeme odziva, vrijeme potrebno da signal poslan sa generatora signala pojavi se na ekranu???? monitori ovi bolji imaju odziv cini mi se 1-2 ms, a sve zbog igrica i brzine prikazivanja slike i "kocenja". mislim da to nema veze sa promjenom kanala...
Brzina odziva u milisekundama oznacava paljenje i gasenje piksela, sto nema nikakve veze sa promjenom programa na TV-u. Dakle, tu si u pravu.
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#74

Post by Topla voda »

Sarayman wrote:
gol-man wrote:
Topla voda wrote: vrijeme odziva-e to je vec neka druga prica i stvar kojoj nisam posvecivao paznju...kod ovih mojih ...a iz razlicitih su serija ,vrijeme odziva je 8ms..a to je sporo brate do bola...mozda na pocetku sve ide ,jer si zadovoljan novom stvarkom..al kako vrijeme prolazi,sve me vise iritira predugo vrijeme imedju promjene kanala.
eto da se pozalim :-D

zar nije vrijeme odziva, vrijeme potrebno da signal poslan sa generatora signala pojavi se na ekranu???? monitori ovi bolji imaju odziv cini mi se 1-2 ms, a sve zbog igrica i brzine prikazivanja slike i "kocenja". mislim da to nema veze sa promjenom kanala...
Brzina odziva u milisekundama oznacava paljenje i gasenje piksela, sto nema nikakve veze sa promjenom programa na TV-u. Dakle, tu si u pravu.
pa zar se ne gase piksel kad mijenjas kanal?
ne kazem da niste u pravu...al cemu onda razmak izmedju promjene kanala ...prilicno dug....ne govorim o milisekundama :-D ?
User avatar
gol-man
Posts: 222
Joined: 29/03/2007 11:10
Location: Zanzibar

#75

Post by gol-man »

pa zar se ne gase piksel kad mijenjas kanal?
ne kazem da niste u pravu...al cemu onda razmak izmedju promjene kanala ...prilicno dug....ne govorim o milisekundama Very Happy ?
Ma nema veze prebacivanje sa paljenjem i gasenjem, jer kad mijenjas kanal jer mislim da LCD i plazme imaju dugaciji dekoder signala unutar, i da signal ide na dodatne obrade u odnosu na klasicne TV aparate ( jer je rezolucija skroz drugacija).
Vrijeme odziva se najbolje primijeti kad gledas kakvu utakmicu, trku necega , bilo sto gdje se predmeti brzo krecu, pa kad osttaju mrlje iza jer se ne stigne pixel ugasiti...
Post Reply