INFORMATIKA - FAKULTET !

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#26

Post by mahalas505 »

daduli_sa wrote:
mahalas505 wrote:Ma ne mogu se uopste porediti FIT i ETF, jer ETF nudi dosta vise i ako se hoce moze se dosta toga nauciti. Jer nije fazon uzeti neki alat i nesto isprogramirati, ipak nije to posao koji treba radi inzinjer.
Jedan prakticni dokaz koja je razlika izmedju ETF-a i FIT-a.
Dok je bio UN, inzinjeri zaposleni kod njih (ETF-ovci) rade na projektu tri godine, sve odrade do u detalje i kad treba da se fizikanerski odradi programiranje zaposle na odredjeno vrijeme informaticare koji su zavrsili FIT.
Toliko o "isto je to" :oops:

Sad je samo do pojedinca sta zeli i koliko moze.
Potpisujem.

p.s. sigurno je novica n. bio u tom projektu :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#27

Post by _BosanaC »

Nemojte mi samo tih razlika Tita vam... Da ne bude zabune, nisam ni ETFovac ni FITovac... Ali sam imao priliku vidjeti i jednih i drugih kojim je najveca referenca to sto su zavrsili bas taj fakultet, a da o razvojnom procesu znaju koliko ja o sjetvi repice u juznom Azerbejdzanu :roll:

Od neukog covjeka je vazda gori onaj koji misli da zna, to davno naucih.

I bez obzira koji fakultet ko da zavrsi, ako se zeli baviti programiranjem profesionalno, njegovo ucenje ce trajati sve dok se ne odluci prestati baviti tim poslom. Znaci - citav radni vijek.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#28

Post by _BosanaC »

I da se dopunim... Niti ce neko kada zavrsi frisko fakultet i zaposli se dobiti odmah posao analiticara, niti ce, ako bude ucio i imao volju da napreduje, citav zivot raditi kao coder.

A to sta ljudi ocekuju od onog momenta kada dobiju diplomu je prica za sebe.
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#29

Post by daduli_sa »

_BosanaC wrote:Nemojte mi samo tih razlika Tita vam... Da ne bude zabune, nisam ni ETFovac ni FITovac... Ali sam imao priliku vidjeti i jednih i drugih kojim je najveca referenca to sto su zavrsili bas taj fakultet, a da o razvojnom procesu znaju koliko ja o sjetvi repice u juznom Azerbejdzanu :roll:

Od neukog covjeka je vazda gori onaj koji misli da zna, to davno naucih.

I bez obzira koji fakultet ko da zavrsi, ako se zeli baviti programiranjem profesionalno, njegovo ucenje ce trajati sve dok se ne odluci prestati baviti tim poslom. Znaci - citav radni vijek.
Niko i ne kaze da je neko sa nekim fakultetom popio pamet svijeta, samo navodim primjer na kojem se vidi "cijena" tog fakulteta na trzistu.
Niko i ne kaze da ce prolaskom kroz fakultet taj isti neko i dobiti ogromno predznanje ako on to ne bude zelio i ne bude se dalje trudio da stice nova znanja. Samo sa jednim faxom (u ovom slucaju ETF-om) dobijas bolju startnu poziciju pri jer da budemo iskreni mislim da ipak ulozis "malo" vise energije i zivaca da dodjes do kraja nego na FIT-u. To je tako i gotovo.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#30

Post by _BosanaC »

daduli_sa wrote:
_BosanaC wrote:Nemojte mi samo tih razlika Tita vam... Da ne bude zabune, nisam ni ETFovac ni FITovac... Ali sam imao priliku vidjeti i jednih i drugih kojim je najveca referenca to sto su zavrsili bas taj fakultet, a da o razvojnom procesu znaju koliko ja o sjetvi repice u juznom Azerbejdzanu :roll:

Od neukog covjeka je vazda gori onaj koji misli da zna, to davno naucih.

I bez obzira koji fakultet ko da zavrsi, ako se zeli baviti programiranjem profesionalno, njegovo ucenje ce trajati sve dok se ne odluci prestati baviti tim poslom. Znaci - citav radni vijek.
Niko i ne kaze da je neko sa nekim fakultetom popio pamet svijeta, samo navodim primjer na kojem se vidi "cijena" tog fakulteta na trzistu.
Niko i ne kaze da ce prolaskom kroz fakultet taj isti neko i dobiti ogromno predznanje ako on to ne bude zelio i ne bude se dalje trudio da stice nova znanja. Samo sa jednim faxom (u ovom slucaju ETF-om) dobijas bolju startnu poziciju pri jer da budemo iskreni mislim da ipak ulozis "malo" vise energije i zivaca da dodjes do kraja nego na FIT-u. To je tako i gotovo.
Ja stvarno ne vidim kako uospte porediti FIT i ETF... Ali fakat...

Pogledaj malo planove i programe... Nidje veze.
Reek
Posts: 63
Joined: 26/11/2006 13:06

#31

Post by Reek »

mahalas505 wrote:Ma ne mogu se uopste porediti FIT i ETF, jer ETF nudi dosta vise i ako se hoce moze se dosta toga nauciti. Jer nije fazon uzeti neki alat i nesto isprogramirati, ipak nije to posao koji treba radi inzinjer.
ma ja, inzenjer treba da prodaje dijelove i sarafa...
Reek
Posts: 63
Joined: 26/11/2006 13:06

#32

Post by Reek »

_BosanaC wrote:
daduli_sa wrote:
_BosanaC wrote:Nemojte mi samo tih razlika Tita vam... Da ne bude zabune, nisam ni ETFovac ni FITovac... Ali sam imao priliku vidjeti i jednih i drugih kojim je najveca referenca to sto su zavrsili bas taj fakultet, a da o razvojnom procesu znaju koliko ja o sjetvi repice u juznom Azerbejdzanu :roll:

Od neukog covjeka je vazda gori onaj koji misli da zna, to davno naucih.

I bez obzira koji fakultet ko da zavrsi, ako se zeli baviti programiranjem profesionalno, njegovo ucenje ce trajati sve dok se ne odluci prestati baviti tim poslom. Znaci - citav radni vijek.
Niko i ne kaze da je neko sa nekim fakultetom popio pamet svijeta, samo navodim primjer na kojem se vidi "cijena" tog fakulteta na trzistu.
Niko i ne kaze da ce prolaskom kroz fakultet taj isti neko i dobiti ogromno predznanje ako on to ne bude zelio i ne bude se dalje trudio da stice nova znanja. Samo sa jednim faxom (u ovom slucaju ETF-om) dobijas bolju startnu poziciju pri jer da budemo iskreni mislim da ipak ulozis "malo" vise energije i zivaca da dodjes do kraja nego na FIT-u. To je tako i gotovo.
Ja stvarno ne vidim kako uospte porediti FIT i ETF... Ali fakat...

Pogledaj malo planove i programe... Nidje veze.
upravo to :lol:.

a to napravili plugin za msn i "radili na projektu s UNom" :lol: necu komentarisat.

ETF je jedini fakultet na kojem se najvise muda otegnu za tako malo znanja koje dobijes. mozda je zbog toga tako "tezak", koliko raja prica. pitajte one koji su zavrsili ETF, pa upisali FIT ;-).
Reek
Posts: 63
Joined: 26/11/2006 13:06

#33

Post by Reek »

daduli_sa wrote:
_BosanaC wrote:Nemojte mi samo tih razlika Tita vam... Da ne bude zabune, nisam ni ETFovac ni FITovac... Ali sam imao priliku vidjeti i jednih i drugih kojim je najveca referenca to sto su zavrsili bas taj fakultet, a da o razvojnom procesu znaju koliko ja o sjetvi repice u juznom Azerbejdzanu :roll:

Od neukog covjeka je vazda gori onaj koji misli da zna, to davno naucih.

I bez obzira koji fakultet ko da zavrsi, ako se zeli baviti programiranjem profesionalno, njegovo ucenje ce trajati sve dok se ne odluci prestati baviti tim poslom. Znaci - citav radni vijek.
Niko i ne kaze da je neko sa nekim fakultetom popio pamet svijeta, samo navodim primjer na kojem se vidi "cijena" tog fakulteta na trzistu.
Niko i ne kaze da ce prolaskom kroz fakultet taj isti neko i dobiti ogromno predznanje ako on to ne bude zelio i ne bude se dalje trudio da stice nova znanja. Samo sa jednim faxom (u ovom slucaju ETF-om) dobijas bolju startnu poziciju pri jer da budemo iskreni mislim da ipak ulozis "malo" vise energije i zivaca da dodjes do kraja nego na FIT-u. To je tako i gotovo.
pa ti ocito ne vidis "cijenu" fakulteta na trzistu... uzmi u obzir da je FIT relativno "mlad" fakultet, ne postoji dugo i tek u zadnjih godinu-2 dolazi do izrazaja ta njegova "cijena na trzistu". btw, nije bitno (samo) doci do kraja nego NAUCITI nesto...;-).
LeKo
Posts: 1485
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#34

Post by LeKo »

Mozda je offtopic ali moram...

Prosle godine smo u firmi trazili informaticara za odrzavanje PC-a, mreza te nadogradnju postojecih programa radjenih u SQl-u te postavljanje i odrzavnje servera, javilo se nekih 20-ak kandidata od kojih je 19 ili zavrsilo fakultet IT-a ili ETF ili su bili studenti pri kraju studija, ovaj jedan koji je i dobio posao je "samo" srednjoskolac sa zvanjem tehničar elektronike završio ŽIŠ u Sarajevu, ovaj srednjoskolac ne da ih je potukao prakticnim radom nego je bio 3 svjetlosne godine ispred njih, mi se svi ibretili.


P.S. ujedno je bio i najmladji ;)

Sve ovo gore navedeno u svrhu teze da ako si zavrsio fax nemora znaciti i da si najbolji.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#35

Post by _BosanaC »

LeKo wrote:Mozda je offtopic ali moram...

Prosle godine smo u firmi trazili informaticara za odrzavanje PC-a, mreza te nadogradnju postojecih programa radjenih u SQl-u te postavljanje i odrzavnje servera, javilo se nekih 20-ak kandidata od kojih je 19 ili zavrsilo fakultet IT-a ili ETF ili su bili studenti pri kraju studija, ovaj jedan koji je i dobio posao je "samo" srednjoskolac sa zvanjem tehničar elektronike završio ŽIŠ u Sarajevu, ovaj srednjoskolac ne da ih je potukao prakticnim radom nego je bio 3 svjetlosne godine ispred njih, mi se svi ibretili.


P.S. ujedno je bio i najmladji ;)

Sve ovo gore navedeno u svrhu teze da ako si zavrsio fax nemora znaciti i da si najbolji.
Ma ima tu svega... Pogledaj malo oglase za posao domacih firmi koje traze programere. Koliko ih uopste zna napisati sta traze? Nije isto biti, kao sto vec napisah, programer, integrator, analiticar... Kaze poznavanje baza... Baza cega? I kojih? SQL Server? Pa koja verzija? Ili Oracle DBA? Ili cak PL/SQL-T/SQL developer?

Zato rekoh da momak dobro razmisli sta zeli raditi i zasto ga uopste informatika interesuje, a ima jos sasvim dovoljno vremena za to. Odnosno da razmisli da li ga informatika uopste interesuje.
LeKo
Posts: 1485
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#36

Post by LeKo »

_BosanaC wrote:
LeKo wrote:Mozda je offtopic ali moram...

Prosle godine smo u firmi trazili informaticara za odrzavanje PC-a, mreza te nadogradnju postojecih programa radjenih u SQl-u te postavljanje i odrzavnje servera, javilo se nekih 20-ak kandidata od kojih je 19 ili zavrsilo fakultet IT-a ili ETF ili su bili studenti pri kraju studija, ovaj jedan koji je i dobio posao je "samo" srednjoskolac sa zvanjem tehničar elektronike završio ŽIŠ u Sarajevu, ovaj srednjoskolac ne da ih je potukao prakticnim radom nego je bio 3 svjetlosne godine ispred njih, mi se svi ibretili.


P.S. ujedno je bio i najmladji ;)

Sve ovo gore navedeno u svrhu teze da ako si zavrsio fax nemora znaciti i da si najbolji.
Ma ima tu svega... Pogledaj malo oglase za posao domacih firmi koje traze programere. Koliko ih uopste zna napisati sta traze? Nije isto biti, kao sto vec napisah, programer, integrator, analiticar... Kaze poznavanje baza... Baza cega? I kojih? SQL Server? Pa koja verzija? Ili Oracle DBA? Ili cak PL/SQL-T/SQL developer?

Zato rekoh da momak dobro razmisli sta zeli raditi i zasto ga uopste informatika interesuje, a ima jos sasvim dovoljno vremena za to. Odnosno da razmisli da li ga informatika uopste interesuje.
:thumbup:

To sam i htio reci ;)
damjan6915
Posts: 23
Joined: 02/06/2021 04:13

#37 Re: INFORMATIKA - FAKULTET !

Post by damjan6915 »

Ima li neko da je u toku oko FIT-a u Mostaru, ili da poznaje nekoga ko trenutno studira?
Planiram ga upisati, doduše, tek završavam treći razred, ali hoću što više da se raspitam, da bih mogao donijeti pravu odluku :)
Ukoliko smatrate da FIT nije dobar izbor, znate li neke druge fakultete koji su bolji? Ako mi je cilj da postanem programer :)
Ili je možda bolji izbor neki drugi put, a ne fakultet??

Imam informaciju da je prije 10-20 godina fakultet bio odličan, kakvo je sada stanje, je li se išta poboljšalo/pogoršalo?

Kakvi su profesori, imaju li znanje i ono bitnije, kako ga prenose?
Koliko se čovjek može spremiti za posao programera, ako bude vrijedan na fakultetu? :-D

Zanima me programiranje, išao sam na neka takmičenja u osnovnoj, ali je tu malo stalo interesovanje, sada idem u ekonomsku školu, ali evo sad sam se ponovo počeo interesovati za programiranje :)

Ovo govorim jer me zanima je li potrebno neko predznanje iz programiranja i matematike (koju takođe nikako nisam učio u srednjoj, ali odlično povezujem i uvijek lako prođem) da bi se ovaj fakultet završio


Hvala unaprijed :-D
ajdamo
Posts: 1035
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#38 Re: INFORMATIKA - FAKULTET !

Post by ajdamo »

Kao neko ko je završio fit prije 6 godina mogu ti reći da ćeš tamo dobiti toliko znanja koliko se sam potrudiš.
Prve dvije godine se možeš osloniti na ono što dobiješ kroz materijale i nastavu, ali već treća godina zahtjeva mnogo samostalnog rada, istraživanja i truda.

Tako je bilo dok sam ja studirao kako je sada stvarno ne znam. Nedavno sam otvarao njihov youtube kanal i primjetio sam da imaju dosta novog nastavnog kadra.

Da ja lično sada razmišljam da upišem bilo koji IT fakultet vjerovatno ga ne bih upisao jer većinu stvari koje tamo naučiš možeš i sam naučiti,a izbjegneš dosadne predmete poput statistike, reportinga i slično.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#39 Re:

Post by ProgramskiJezik »

mahalas505 wrote: 31/05/2007 11:25 Ma ne mogu se uopste porediti FIT i ETF, jer ETF nudi dosta vise i ako se hoce moze se dosta toga nauciti. Jer nije fazon uzeti neki alat i nesto isprogramirati, ipak nije to posao koji treba radi inzinjer.
jest, ko god zavrsi ETF odma postane Software Architect :lol:
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#40 Re: INFORMATIKA - FAKULTET !

Post by ProgramskiJezik »

U Firmama u sarajevu gdje sam ja radio uvijek je neki ex-student sa FIT-a bio lead developer. Ne znam jel do fkaulteta (vjerovatno nije jer sam i sam zavrsio FIT i smatram da 99% znanja za posao sam naucio sam a ne na fakultetu, tako i sa kolegama sa ETF-a) ali raja sa ETF-a zna "malo" bolje / jace OS stvari. OS na FIT dok sam ja bio 2013, je uzasan bio zbog Zanina profesora gdje samo cita slideove i nemas pojma sta se radi. Na kraju mi je ostala velika rupa u znanju koju sam sam morao da naucim.

Iz mog iskustva dok sam radio interviews sa studentima, najjaci / najkompletniji su bili sa IUS-a.. pa eto objasnite mi to :-)
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#41 Re: INFORMATIKA - FAKULTET !

Post by Plavo-bijeli »

damjan6915 wrote: 07/06/2021 04:23 Ima li neko da je u toku oko FIT-a u Mostaru, ili da poznaje nekoga ko trenutno studira?
Planiram ga upisati, doduše, tek završavam treći razred, ali hoću što više da se raspitam, da bih mogao donijeti pravu odluku :)
Ukoliko smatrate da FIT nije dobar izbor, znate li neke druge fakultete koji su bolji? Ako mi je cilj da postanem programer :)
Ili je možda bolji izbor neki drugi put, a ne fakultet??

Imam informaciju da je prije 10-20 godina fakultet bio odličan, kakvo je sada stanje, je li se išta poboljšalo/pogoršalo?

Kakvi su profesori, imaju li znanje i ono bitnije, kako ga prenose?
Koliko se čovjek može spremiti za posao programera, ako bude vrijedan na fakultetu? :-D

Zanima me programiranje, išao sam na neka takmičenja u osnovnoj, ali je tu malo stalo interesovanje, sada idem u ekonomsku školu, ali evo sad sam se ponovo počeo interesovati za programiranje :)

Ovo govorim jer me zanima je li potrebno neko predznanje iz programiranja i matematike (koju takođe nikako nisam učio u srednjoj, ali odlično povezujem i uvijek lako prođem) da bi se ovaj fakultet završio


Hvala unaprijed :-D
Ja sam studirao do prošle godine i preporučio bih ti da ne prilazis ni FITu, a i ni bilo kojem drugom fakultetu.
Sto se tice FITa imaju par jakih profesora, od kojih mozes bas nesto naučiti, a imaju duplo vise glupih profesora od kojih nećeš ništa naučiti i bezveze ćeš trošiti vrijeme i energiju.
Jedan od tih je i taj Zanin, necu nikad zaboraviti na predavanju prije nekoliko godina pita kao koje su brzine HDDova sada i kapaciteti..ne pratim...pa ti si jarane profesor..I takav jedan profesor predaje nekoliko predmeta na drugoj i prvoj godini..nez za treću jer sam se ispisao.
Imas njegova predavanja gdje doslovno čita od a do z sa slidea..nista svoje ne zna i eto to nema nigdje...
I on da te ocjenjuje?

Sto se tice etfa..peglaju te sa matematikom, fizikom, elektrotehnikom i nekim stvarima koje tebi uopste ne trebaju da bi bio dobar programer. Cuo sam priča od jakih programera sto su radili sa onima sa onim sto su završili etf i neke osnove nisu znali kako treba.

Koliko hoćeš ih radi i jaki su programeri a imaju samo po jednu završenu godinu oba fakulteta ili max dvije...to sto rade i sto su jaki programeri nema veze sa fakultetom nego sa njihovom željom i voljom za učenje i ljubavi prema tom istom programiranju.

Znaci imas sva moguća predavanja potpuno besplatno na internetu, pa i sa nekih najjačih fakulteta na svijetu. Besplatno. Ne peglaju te na tebi nebitne stvari. Samo moras dobro znati engleski i to je to.
Odluci koji ces programski jezik ucit tipa python, java.. I zadaj se svaki dan po nekoliko sati i povećavaj...pogledaj sta traže firme da bi nekoga primili na internsip i to uči...
Kroz jedno dvije godine dobrog rada i truda apliciraj na sve internshipe i tjt

Samo informativno svi pitaju sta si završio itd.. sviju vise zanima znanje..I oni sto imaju diplome a i oni sto nemaju isto moraju proći taj krug internshipa osim ako nemaju vec cv da su godinama radili u nekoj drugoj firmi itd
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#42 Re: Re:

Post by mahalas505 »

ProgramskiJezik wrote: 10/06/2021 10:27
mahalas505 wrote: 31/05/2007 11:25 Ma ne mogu se uopste porediti FIT i ETF, jer ETF nudi dosta vise i ako se hoce moze se dosta toga nauciti. Jer nije fazon uzeti neki alat i nesto isprogramirati, ipak nije to posao koji treba radi inzinjer.
jest, ko god zavrsi ETF odma postane Software Architect :lol:
Koliko je vode proslo kad je ova poruka napisana :lol: Kontam zar sam ja ovo napisao.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#43 Re: Re:

Post by ProgramskiJezik »

mahalas505 wrote: 17/06/2021 16:32
ProgramskiJezik wrote: 10/06/2021 10:27
mahalas505 wrote: 31/05/2007 11:25 Ma ne mogu se uopste porediti FIT i ETF, jer ETF nudi dosta vise i ako se hoce moze se dosta toga nauciti. Jer nije fazon uzeti neki alat i nesto isprogramirati, ipak nije to posao koji treba radi inzinjer.
jest, ko god zavrsi ETF odma postane Software Architect :lol:
Koliko je vode proslo kad je ova poruka napisana :lol: Kontam zar sam ja ovo napisao.
uh ziv zdrav od 2007 dobar dobar :D
Post Reply