ADSL vs Kablovski Internet

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderators: Bobi, Benq

RAZIEL

Post by RAZIEL » 23/02/2007 11:43

Ja sam cuo da ako npr. uvedes ADSL 27. u mjesecu na kraju mjeseca placas za cijeli mjesec znate li jeli to tacno?

bmx

Post by bmx » 24/02/2007 09:54

RAZIEL wrote:Ja sam cuo da ako npr. uvedes ADSL 27. u mjesecu na kraju mjeseca placas za cijeli mjesec znate li jeli to tacno?
da, tacno je.

ja imam kablovski net (preko epn-a) i ne mogu se pozaliti. zivim u haustoru u kojem ima oko 40ak stanova (pa valjda jos neko ima kablovski net!) i brzina downloada mi je uvijek konstantna (oko 25 kb/s). naravno, imas i pakate usluga gdje je brzina veca, kod mene je onaj najjeftiniji. adsl jeste znatno brzi, ali ti je limit manji, a sa tom brzinom se covjeku lako povecaju apetiti i pozeli svasta skidati...elem, pazi koji paket biras da ne bi morap placati na kraju mjeseca svako prekoracenje.

kako god, moj savjet je kablovski, cisto da ne dajes pare lopovima iz bihneta koji su neljubazni, nikad ne odovaraju na pitanja, a kamoli da se potrude da ti dodju. meni se ljudi iz epn-a ujurto odmah jave ako navecer posaljem mail i pozalim se na nesto. eto, to je moje iskustvo. tebi sa srecom sta god da odlucis :D

neki

Post by neki » 24/02/2007 10:13

Ja sam cuo da ako npr. uvedes ADSL 27. u mjesecu na kraju mjeseca placas za cijeli mjesec znate li jeli to tacno?
Nije tacno..placas onoliko dana koliko si na netu

Neelix

Post by Neelix » 24/02/2007 10:18

bmx wrote:
RAZIEL wrote:Ja sam cuo da ako npr. uvedes ADSL 27. u mjesecu na kraju mjeseca placas za cijeli mjesec znate li jeli to tacno?
da, tacno je.

...a to znas kako??? ne, NIJE tacno. a kompetentniji sam od tebe jer imam adsl. platis procenat cijene prema procentu dana u mjesecu koliko je ostalo do kraja, od dana kad uvedes adsl. sto znac, ako uvedes 27dmog, platices 4KM za taj mjesec.

bmx

Post by bmx » 24/02/2007 11:43

@RAZEIL: nazovi, pa provjeri. ja se sjecam sta su mi poznanici pricali kada su oni uvodili adsl. posto je to bilo relativno davno, moguce da se promijenio sistem i da su postali "posteniji" :D

amarce

Post by amarce » 24/02/2007 11:54

Korisnik ADSL-a ( 3G paket)

U 90% slucajeva downloada brzina mi je 100-107 K/sec
Ostalih 5 posto je 50-80 ali nije do mene nego do servera sa kojeg skidam.
Ostalih 5 posto je oko 30-50 jer nekad budu neki radovi na odrzavalju pa uspori.Koristim ADSL 6 mjeseci i veza mi je pukla jedno 10 puta u tih 6 mjeseci koristenja.

shiljak

Post by shiljak » 24/02/2007 12:05

kod mene je ok 50Kb, a navece kod svi spavaju mi je 200kbps!!! Nisam jos pokusao sa downloadmenagerom, sigurno bi preslo 250kbps.

chinese_water

Post by chinese_water » 24/02/2007 12:14

Ne znam cemu rasprava?
Kao prvo: svaki hebeni ISP uzima signal od BIHNET-a... samim tim, kvalitetom niko ne moze da im parira.
Drugo: bulaznite oko tih switcheva... jer ako hocete da koristite 2 racunara, ne treba vam nikakav switch niti kakav router da bi to radilo,niti za adsl,niti za kablovsku. Moguce je sve samo sa 1 modemom i 2 racunara.A inace onaj momak koji dode da vam prikljuci internet,kada ga vi pitate kako da podijelim konekciju on vam odmah kaze, imam ja druga koji to radi, evo ti broj...i naravno momak vam proda router i naplati ruke sto je ukucao par komandi i omogucio vam da preko PPPoE s routera idete na internet. I tako umjesto da platite jednu dodatnu mreznu karticu od 15KM, vi platite 100KM router i otprilike 50KM ruke.
Ja konkretno imam Cable Extreme paket od epn-a , jako sam zadovoljan, ali znam da ako pukne BIHNETU neki od vaznijih linkova, nema ni meni interneta.
Isto tako ako pukne epn-u neki link , opet ja nemam interneta. Tako da automatski imam vise mogucnosti da mi pukne net nego neko ko koristi adsl.
A to da je adsl brzi od cable-a .... nije ni blizu istine...cable net je uvijek bio brzi od adsl-a i po download-u i po upload-u, zavisno od paketa, a cinjenica je da je najbrzi kablovski pristup brzi od najbrzeg adsl pristupa (trenutno u BiH, kada dode adsl2 nece biti tako).
Ja bih izabrao ADSL, iako sam prezadovoljan sa cable-om, samo radi toga sto na cable-u znam da ovisim i od bihneta i od epn-a, a ovamo je samo bihnet bitan.

loli

Post by loli » 24/02/2007 12:47

Ako vec uvodis internet onda prije svega moras ti da skontas sta tacno hoces i naravno kakva je infrastuktura u tvojoj okolini. U principu:

1. Moras da razmislis sta zelis. Koja brzina pristupa. Treba li ti fiksna IP adresa, koliko ces skidati raznih cuda sa interneta. Ako hoces da skidas filmove i muziku znaci da moras imati paket fakticki bez ogranicenja i sl. Da li zelis da dijelis vezu, tj. samo jedna masina na internet ili vise njih. Nemoras uvijek da imas ruter, postoji jeftinija varijanta, tacnije, besplatna varijanta da jedna masina dijeli konekciju, i u principu to radi sasvim OK uz Proxy+.

2. Treba da se raspitas u tvom ulazu, odnosno okolini kakva je situacija sa davaocima usluga. Kakve su veze, ima li padova, usporenja, da vidis cijene, brzine prenosa, ogranicenja u kolicini prenesenih podataka i sl. stvari koje posle mogu itekako da nerviraju covjeka. Naravno, bitno je da odredis da li ti je pouzdanost konekcije jako vazna, u principu, koliko para toliko muzike.

3. I na kraju, najbolja stvar bi bila ako bi mogao da nadjes nekog drugara koji se malo bolje razumije u sve to, ko razlikuje svič od rutera, i onda da to sve fino uredite.

Ako ispoštuješ ovo prethodno, lako ćeš i sam odlučiti šta je bolje, ADSL ili kablovski internet

RAZIEL

Post by RAZIEL » 24/02/2007 13:14

bmx wrote:@RAZEIL: nazovi, pa provjeri. ja se sjecam sta su mi poznanici pricali kada su oni uvodili adsl. posto je to bilo relativno davno, moguce da se promijenio sistem i da su postali "posteniji" :D

Ma zvao sam ja njih ali niko poima nema o tome poslao sam im mail ali odgovora nema. Isto ko da nije njima u interesu da se prokljucim na internet.

Moj prijatelj iz Norveske mi je pricao kako to kod njih ide,

Nazoves ih telefonom kazes hocu da se prikljucim na internet, dodje covjek kod tebe kuci objasni ti koje pate imas, zasto je ovaj skuplji a ovaj jeftiniji, izaberes paket koji hoces i isti dan si na internetu. Ljudi ti donesu na ruke ugovor das potpises....

Dok kod nas moras da ih peglas mjesec dana da bi se udostojili da ti dodju.
Pa zasto jednostavno ne zaposle vise radnika i to je to :x :x :x

RAZIEL

Post by RAZIEL » 24/02/2007 13:19

loli wrote:Ako vec uvodis internet onda prije svega moras ti da skontas sta tacno hoces i naravno kakva je infrastuktura u tvojoj okolini. U principu:

1. Moras da razmislis sta zelis. Koja brzina pristupa. Treba li ti fiksna IP adresa, koliko ces skidati raznih cuda sa interneta. Ako hoces da skidas filmove i muziku znaci da moras imati paket fakticki bez ogranicenja i sl. Da li zelis da dijelis vezu, tj. samo jedna masina na internet ili vise njih. Nemoras uvijek da imas ruter, postoji jeftinija varijanta, tacnije, besplatna varijanta da jedna masina dijeli konekciju, i u principu to radi sasvim OK uz Proxy+.

2. Treba da se raspitas u tvom ulazu, odnosno okolini kakva je situacija sa davaocima usluga. Kakve su veze, ima li padova, usporenja, da vidis cijene, brzine prenosa, ogranicenja u kolicini prenesenih podataka i sl. stvari koje posle mogu itekako da nerviraju covjeka. Naravno, bitno je da odredis da li ti je pouzdanost konekcije jako vazna, u principu, koliko para toliko muzike.

3. I na kraju, najbolja stvar bi bila ako bi mogao da nadjes nekog drugara koji se malo bolje razumije u sve to, ko razlikuje svič od rutera, i onda da to sve fino uredite.
Ako ispoštuješ ovo prethodno, lako ćeš i sam odlučiti šta je bolje, ADSL ili kablovski internet
Znam ja dobro razliku izmedzu svica i rutera, tako da mi netraba nikakav drugar!!! Nenamjeram uvoditi internet na vise racunara. Mene samo zanimaju vasa iskustva

loli

#37 Re: ADSL vs Kablovski Internet

Post by loli » 24/02/2007 13:46

RAZIEL wrote:Sta mislite koji je bolji, koje su razlike, koje prednosti a koji nedostatci??? :?

Pa onda si trebao napisati da te interesuju ISKUSTVA, a ne razlike, prednosti i sl.

Ali dobro.

Pozdrav

RAZIEL

#38 Re: ADSL vs Kablovski Internet

Post by RAZIEL » 24/02/2007 16:49

loli wrote:
RAZIEL wrote:Sta mislite koji je bolji, koje su razlike, koje prednosti a koji nedostatci??? :?

Pa onda si trebao napisati da te interesuju ISKUSTVA, a ne razlike, prednosti i sl.

Ali dobro.

Pozdrav
Pa i mislio sam na razlike prednosti i nedostatke ali da cujem od nekoga ko ima ISKUSTVA stim!!

amarce

Post by amarce » 24/02/2007 16:57

Ovo uvodenje interneta ispade tako koplikovano.Ljudi od muhe prave slona.Raspitaj se kod jarana koji imaju ADSL i kablovski kakva su njihova iskustva.Nije to ni 15 minuta posla dok ih nazoves a isto toliko i kad izadete na kafu.Cijene???
Zagooglaj po bihnetu LOL-u i europronetu i sve ces znati takode za 15 minuta.Tako jednostavno

loli

Post by loli » 24/02/2007 17:07

Eto, baš tako. To je sve do dobavljača tih usluga. Tehnologija ti nije bitna, različita je, a od dobavljača u tvom kraju zavisi koliko kvalitetno rade, koliko brzo odgovaraju na prijavu problema i sl. Jednostavno. Raspitaj se po raji i vidi uslove u odnosu na ono što ti želiš.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 24/02/2007 18:05

Ja koristim ADSL godinu dana, prezadovoljan sam, pogotovu u odnosu na nekadasnji dial-up!
Veza je pouzdana, konekcija momentalna, ja sam na 3G paketu, nikada ne skinem vise od 2.5 Giga, ali zato sa bihnetove Free Zone znam i po 20 giga da skinem. Ako ti pare nisu problem, ako zelis brzu i pouzdanu konekciju ja bih ti toplo preporucio bihnetov ADSL. Ja sam cekao jedno 7 dana da ga dobijem, ne znam kako je sada.

Bl_ManiaC

Post by Bl_ManiaC » 24/02/2007 21:30

chinese_water wrote:Ne znam cemu rasprava?
Kao prvo: svaki hebeni ISP uzima signal od BIHNET-a... samim tim, kvalitetom niko ne moze da im parira.
Drugo: bulaznite oko tih switcheva... jer ako hocete da koristite 2 racunara, ne treba vam nikakav switch niti kakav router da bi to radilo,niti za adsl,niti za kablovsku. Moguce je sve samo sa 1 modemom i 2 racunara.A inace onaj momak koji dode da vam prikljuci internet,kada ga vi pitate kako da podijelim konekciju on vam odmah kaze, imam ja druga koji to radi, evo ti broj...i naravno momak vam proda router i naplati ruke sto je ukucao par komandi i omogucio vam da preko PPPoE s routera idete na internet. I tako umjesto da platite jednu dodatnu mreznu karticu od 15KM, vi platite 100KM router i otprilike 50KM ruke.
Ja konkretno imam Cable Extreme paket od epn-a , jako sam zadovoljan, ali znam da ako pukne BIHNETU neki od vaznijih linkova, nema ni meni interneta.
Isto tako ako pukne epn-u neki link , opet ja nemam interneta. Tako da automatski imam vise mogucnosti da mi pukne net nego neko ko koristi adsl.
A to da je adsl brzi od cable-a .... nije ni blizu istine...cable net je uvijek bio brzi od adsl-a i po download-u i po upload-u, zavisno od paketa, a cinjenica je da je najbrzi kablovski pristup brzi od najbrzeg adsl pristupa (trenutno u BiH, kada dode adsl2 nece biti tako).
Ja bih izabrao ADSL, iako sam prezadovoljan sa cable-om, samo radi toga sto na cable-u znam da ovisim i od bihneta i od epn-a, a ovamo je samo bihnet bitan.

good spike. :)
i agree with the man

Stihy

Post by Stihy » 25/02/2007 06:16

Koliko ja znam epn vise ne ide preko bihnet-a,jer su zbog toga imali pravo velikih problema novembar/decembar...
Ono sto EPN ima a Bihnet nema je to da kad ti stopa net duze od 4 dana,naplate ti pola racuna za tekuci mjesec.
Sto se tice pomoci,uglavnom im prica suplja,sad kako su smanjili sa 49gb limit na 16gb limit rasteretili su im se linkovi ka natprovajderu pa je opet sve proferceralo.
Kada bi EPN imao recimo ponudu da korisnici koji su duze od 1god ili 2 god pretplatnici gratis dobiju modeme i kada bi omogucili istovremenu konekciju na vise racunara bili bi best buy.
Ovako LOL nema sanse radi malih limita.
Global net i neke fush net firme nemaju sanse jer su lopatari.

ADSL bi preporucio samo ljudima koji se nece iznervirati kada im umjesto 50 dodje 70 ili 80 km,kao sto se svima desilo u Januaru jer im je krhno sistem za pracenje potrosnje.

Kada bi RAK malo radio svoj posao imali bi sve ovo jeftinije i bolje

kon-tiki

Post by kon-tiki » 25/02/2007 11:32

Bl_ManiaC wrote:
chinese_water wrote:Ne znam cemu rasprava?

good spike. :)
i agree with the man

Rizikujuci da ispadnem smijesan, ipak se usudjujem da kao apsolutna neznalica zatrazim pomoc postavljajuci jedno pitanje:
Postoji li tehnicka mogucnost da moj sarajevski ADSL (3G), na neki nacin koristim i u drugom kantonu gdje pocesto boravim ( BPK ), i gdje sad imam totalno skupu i neisplativu dial-up konekciju?

Post Reply