Problem pri uključivanju računara?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
SHOCK
Posts: 200
Joined: 29/08/2004 16:41

#1 Problem pri uključivanju računara?

Post by SHOCK »

Pozdrav.
Dešava mi se u zadnje vrijeme ponekad da prilikom paljenja računara kad pritisnem dugme na kućištu jednostavno monitor se ne upali. Ima struju ali slike ne, tako da je teško reći šta sad tu ne fercera. Nakon što ga restartam bude sve ok. Imao je moj kolega isti problem, koji je nestao kad je izvadio modem. U zadnje vrijeme jedino sam mjenjao RAM, ali testirao sam ga sa memtestom i nije bilo nikakvih grešaka. Imate li ikakav prijedlog?

A primjetio sam prilikom mjenjanja RAM-a da ventilator na kućištu pomalo štopa, tj. nekad se ne upali (kad ga malo poguram krene :D ) i obično je dosta bučan.
Last edited by SHOCK on 10/08/2006 01:42, edited 1 time in total.
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#2

Post by Stitch__ »

da nisi kupio racunar u IT computers?
Dont Let
Posts: 190
Joined: 05/07/2005 11:03

#3

Post by Dont Let »

Pa očisti taj ventilator, kad si već vidio da štopa...sredi, podmaži itd... :-)
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#4

Post by A_I_ »

Stitch__ wrote:da nisi kupio racunar u IT computers?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ovo fakat treba uvijek biti PRVO pitanje :D
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#5

Post by A_I_ »

ne bi bilo zgoreg da nam das spisak komponenti :)
da li se to desava cesce kad ga npr. ujutro upalis poslije duzeg mirovanja ili i kad je netom ugasen?

pikiram na oslabljenu napojnu -> uzmi od nekoga drugu i isprobaj.
Stitch__
Posts: 4770
Joined: 09/08/2004 18:39
Location: Hawaii
Contact:

#6

Post by Stitch__ »

ma uzeo je u it garant

ne znam za monitor al to sa ventilatorom je meni mjesecima bio problem, 4 puta je mijenjo dok je bila u garanciji. kad je istekla, kupio sharkoon za 70km u baricu, i sve je ok

faking it :x
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#7

Post by forUMASH »

Problem pri paljenju računara?
....otis'o ti alternator... :D
SHOCK
Posts: 200
Joined: 29/08/2004 16:41

#8

Post by SHOCK »

Ne, nisam kupio računar u IT Computers :lol: . Firma se zvala "Exclusive" ako se dobro sjećam, ali računar me odlično služi već više od dvije i po godine tako da se na firmu ne žalim :D . Konfiguracija otprilike:

Matična nekakva Chaintech 9Sil7
Celeron 2,4 Ghz
512 MB RAM TwinMos ubacio nedavno
40 GB hard disk Hitachi
Grafička NVIDIA GeForce MX 440 with AGP 8X
.
.
.
Inače ovo mi se desilo nekoliko puta zadnjih dana, ali nisam baš upratio da li nakon gašenja ili nakon što neko vrijeme stoji ugašen. Znam da se zadnji put to desilo nakon što je računar upaljen nakon nekih 2-3 sata.

Postoji li neki način da testiram napojnu jedinicu, a da ne stavljam drugu?
Last edited by SHOCK on 10/08/2006 02:09, edited 2 times in total.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#9

Post by shin »

Skini program prime, idi na max power u testovima, pokreni jos jedan video nek radi disk, usput otvaraj vrata od cd roma, ako se ne restartuje ok je :-D
SHOCK
Posts: 200
Joined: 29/08/2004 16:41

#10

Post by SHOCK »

forUMASH wrote:
Problem pri paljenju računara?
....otis'o ti alternator... :D
Ispravio sam naslov teme :-D . Mislim ipak da je alnaser za paljenje :D
SHOCK
Posts: 200
Joined: 29/08/2004 16:41

#11

Post by SHOCK »

shin wrote:Skini program prime, idi na max power u testovima, pokreni jos jedan video nek radi disk, usput otvaraj vrata od cd roma, ako se ne restartuje ok je :-D
Radio sam sa Prime95 nekakav Torture test oko sat i po vremena i još ga opteretio na razne načine i nije bilo nikakvih problema (doduše tamo piše da bi test trebalo raditi najmanje 6 sati, ali isto tako i da mašine sa problemom padnu u prvih nekoliko minuta). Sve sam unutra pažljivo očistio, promjenio hladnjak što zuji, sve fino pričvrstio i zasad nema problema sa monitorom, iako je teško reći jer se nije ni dešavalo uvijek.
User avatar
giga
Posts: 429
Joined: 14/10/2002 00:00

#12

Post by giga »

probaj vaditi komponentu po komponentu (koju mozes naravno) i vidi da li se to desava

ako sve fercera, moguce da je ploca otisla - desava se nakon 2,5 godine ;)
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#13 Re: Problem pri uključivanju računara?

Post by sekiracija »

SHOCK wrote:Pozdrav.
Dešava mi se u zadnje vrijeme ponekad da prilikom paljenja računara kad pritisnem dugme na kućištu jednostavno monitor se ne upali. Ima struju ali slike ne, tako da je teško reći šta sad tu ne fercera. Nakon što ga restartam bude sve ok. Imao je moj kolega isti problem, koji je nestao kad je izvadio modem. U zadnje vrijeme jedino sam mjenjao RAM, ali testirao sam ga sa memtestom i nije bilo nikakvih grešaka. Imate li ikakav prijedlog?

A primjetio sam prilikom mjenjanja RAM-a da ventilator na kućištu pomalo štopa, tj. nekad se ne upali (kad ga malo poguram krene :D ) i obično je dosta bučan.
Nevalja ti dugme :D
probaj sa BIJELIM DUGMETOM :D
SHOCK
Posts: 200
Joined: 29/08/2004 16:41

#14

Post by SHOCK »

Možda je to i problem, kod mene je plavo dugme. :D Zamjeniću ga :lol:
SHOCK
Posts: 200
Joined: 29/08/2004 16:41

#15

Post by SHOCK »

Danas donio računar sa popravka. Bilo je do procesora, poslije nekoliko dana povremenih problema jednostavno ništa nije pomagalo (monitor je na uključivanje računara ostajao mrtav). E sad ja se pitam da li je moguće da je procesor postepeno se kvario, pa na kraju skroz (hvata me neka šuhva da ću opet imati problem) ? :?
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#16

Post by shin »

Rijeto kad se procesor pokvari, mozda da nije imao adekvatno hladjenje pa je doslo do belaja.
SHOCK
Posts: 200
Joined: 29/08/2004 16:41

#17

Post by SHOCK »

[quote="shin"]Rijeto kad se procesor pokvari, mozda da nije imao adekvatno hladjenje pa je doslo do belaja.[/quote

Čovjek ga je skinuo, stavio drugi i odmah je sve radilo. Ali mene zanima da li je mogao da se postepeno kvari, jer prvo se dešavalo ponakad kad uključim računar da nema slike na monitoru, ali nakon što ga restartam bude ok?
Post Reply