LG LCD L1780Q

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
andro
Posts: 22
Joined: 07/09/2005 14:20
Location: Mostar
Contact:

#1 LG LCD L1780Q

Post by andro »

Pozdrav ekipa....
Imam u planu da sebe pocastim jedim LCD-om !
A za oko mi je zapeo LG LCD L1780Q ! Malo sam prpao po internetu, i ovako koliko sam mogao skuziti, to je jako dobar monitor ! ( Vrijeme odziva 8 ms, maksimalna razlučivost 1280 × 1024, Kut gledanja 160/160 (H/V), Svjetlina 250 cd/m2, DVI-D, Razmak točaka 0.264 mm ... )
Jeli ima netko od vas takav monitor, ako ima da mi kaze svoje dojmove, i isplati li se dati gotovo 700 KM za taj monitor ??
Zaboravio sam vam reci da racunalo koristim iskljucivo za igrice, filmove i AutoCAD...
P.S. ako netko zna za neki drugi monitor, koji nudi isto to za malo para, neka kaže, svaka pomoc bi mi dobro dosla ...
HVALA ...



The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#2

Post by The_Fluid »

andro, andro,
vidi teme: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=15991

pricalo se na dugo i nasiroko, te pogledaj, procitaj i pronadji pravi odgovor za sebe :-)
Settler
Posts: 873
Joined: 31/07/2005 17:07

#3

Post by Settler »

Uzimaj, imam 1750S - zvjerka, 12 ms (mislio uzet 1715, ali kod njega 16ms iako na ue.ba kazu da je 12ms) - ghosting haman pa 0. CAD, VIZ, Lighscape, SketchUP, Povray, .... idu ko majka. Igrice idu bez problema. Osjeti se tek na Socceru u tele view kad se pomjeraju kamera i igrači zajedno - sve ostalo ide bez problema (ako misliš na pucačine idu i one bez problema).
Kvalitet slike extra. Neki proizvođači daju dead pixel garanciju (ne znam kako je kod LG-a, pitaj - ali kod ovog mog je sve u redu). Nem'reš pogriješit.
Settler
Posts: 873
Joined: 31/07/2005 17:07

#4

Post by Settler »

Uz to preporučujem ovaj članak, jedan od onih koje sam pročitao prije kupovine.
http://www.d-silence.com/feature.php?id=249
andro
Posts: 22
Joined: 07/09/2005 14:20
Location: Mostar
Contact:

#5

Post by andro »

The_Fluid, The_Fluid .... znam prijetelju moj, procitao sam ja taj clanak, i ono dobar je ... Samo problem je u tome sto u tom clanku nema ovoga mog monitora, kužis !?? Ili ga ja nisam vidio :) :?
Eto tolio, pozdrav tebi tamo !
andro
Posts: 22
Joined: 07/09/2005 14:20
Location: Mostar
Contact:

#6

Post by andro »

Settler, Hvala na informacijama ...
Znaci necu pogrijesti ako uzmem ha !!
U biti, ja i ne igram toliko igrica, ako sam za racunalom, onda sam ti u AutoCAD-u i u Corelu ... Ali zato moj brat, taj ti se ne skida sa igrica :)
Zato moram misliti i na njega kad budem kopovao monitor :-?
Pozdrav...
Settler
Posts: 873
Joined: 31/07/2005 17:07

#7

Post by Settler »

Sve bez problema Corel, Photoshop, Fireworks, ... isprobano.
Ja se za ovaj malo slabiji model nisam ni sekunde pokajao - slika oštra (osjetićeš kad uporediš CRT i TFT).
Ah da, 2 godine garancije imaš.
andro
Posts: 22
Joined: 07/09/2005 14:20
Location: Mostar
Contact:

#8

Post by andro »

E vidi te vi ovo...
Taman kad se ja odlucim da nesto kupim, uvijek mi izleti nesto sasvim drugo i bolje, i onda ja od tog silnog mozganja koji da izaberem, glava me zaboli !
Imao sam u planu da kupim onaj LG, ali sada sam u nedoumici pravo ! Saznao sam za Samsungov LCD 730BF ( Pitch 0.264, Odziv 4 ms , Svetlina 300 cd/m², Kontrast 600:1 , ugao gledanja (H/V) 160º/160º , + jedno 50 eura jeftiniji :-) )
Settler, prijatelju moj pomagaj :-)
Od tebe ocekujem da me na pravi put navedes :-) šalim se :-)
Pozdrav ...
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#9

Post by The_Fluid »

andro wrote:E vidi te vi ovo...
Taman kad se ja odlucim da nesto kupim, uvijek mi izleti nesto sasvim drugo i bolje, i onda ja od tog silnog mozganja koji da izaberem, glava me zaboli !
Imao sam u planu da kupim onaj LG, ali sada sam u nedoumici pravo ! Saznao sam za Samsungov LCD 730BF ( Pitch 0.264, Odziv 4 ms , Svetlina 300 cd/m², Kontrast 600:1 , ugao gledanja (H/V) 160º/160º , + jedno 50 eura jeftiniji :-) )
Settler, prijatelju moj pomagaj :-)
Od tebe ocekujem da me na pravi put navedes :-) šalim se :-)
Pozdrav ...

Gdje se isti moze nabaviti/pogledati?
andro
Posts: 22
Joined: 07/09/2005 14:20
Location: Mostar
Contact:

#10

Post by andro »

http://www.hgspot.hr koliko sam ja mogao skuziti najjeftiniji, a test tiga monitora ti ima na ovoj stranici http://www.benchmark.co.yu
Ljudi ga samo hvale ... :-D :D :shock:
andro
Posts: 22
Joined: 07/09/2005 14:20
Location: Mostar
Contact:

#11

Post by andro »

The_Fluid i ????
Sto ti mislis, da si na mom mjestu, sto bi ti uzeo ???
Settler
Posts: 873
Joined: 31/07/2005 17:07

#12

Post by Settler »

Ovo je sad kao za klasu viši model...
Pročitao sam nekoliko recenzija za njega i na svakoj ga hvale (baš kao i LG-eve modele). Sad je pitanje koliko novca si spreman dati za monitor i kolliko su ti zaista bitne te 4ms. Pošto kažeš da radiš na njemu u CAD aplikacijama, a brat ti se povremeno igra (pretpostavljam da nije hardcore igrač, kojem je bitno da ima najnovije i najbrže - pa taman razlika u performansama između najbržeg i onog drugog bila minimalna) ja bih ti preporučio da uštediš novac. U svakom slučaju CAD će na oba ići bez problema (pretpostavimo da i Samsungov monitor neće imati poteškoća).

Pročitao sam u testovima da je Samsungov model testiran sa Quake 3 i sličnim pucačinama i da nije bilo nikakvih problema. Problema s tim igricama nema ni LG, samo sam slučajno primijetio problem prikazivanja u Socceru pri izboru određene kamere (na ostalim ide fino) i to je sve. Ne znam da li bi Samsung imao isti problem.

Sad je na tebi da li ćeš platiti tu razliku u kvaliteti (ako postoji). Pošto nemam priliku da ih direktno uporedim ne mogu ti reći - najbolje bi bilo da odeš kod prodavača koji nudi oba modela i uporediš ih direktno. Naravno ako misliš da ćeš se pokajati ili je razlika u 50-100 maraka - uzmi skuplji model, da budeš načisto sa sobom.
andro
Posts: 22
Joined: 07/09/2005 14:20
Location: Mostar
Contact:

#13

Post by andro »

Hmmm, kako sada stvari sada, ipak cu uzeti Samsung !
Jer je u ovom trenutku bolji od LG-a ! ( po mom nekom sudu :-) )
Bolja mu je svjetlos, bolje vrijeme odziva, bolji kontrast, plus toga jeftiniji je za 100 mara !!!
Mada je LG-jev puno ljepsi od Samsugovog, preko te cinjenice cu da pređem nekako :-)
Za ti sto mara mogu memorije kupiti, i nikome ko meni :-) :D
Settler
Posts: 873
Joined: 31/07/2005 17:07

#14

Post by Settler »

Naravno da ćeš u ovom slučaju izabrati Samsung, ja sam ga pak poredio sa 1750S, a ne sa verzijom skupljom od 730 BF - 1780Q. U ovom slučaju je teško pogriješiti - bolje performanse za manje love. Koliko se sjećam 36 mjeseci garancije ( neki uz to nude još 7 dana "0 dead pixel"-garancije :-) ), pa javi kakav je kad uzmeš. :)
andro
Posts: 22
Joined: 07/09/2005 14:20
Location: Mostar
Contact:

#15

Post by andro »

Settler, Ma oba bacam u vodu ! Necu ni jedan ni drugi da kupim ...
Strpit cu se jos malo, ne zuri mi se nigdje, pa cu da kupim sasvim drugi monitor !
Ovoga puta definitivno, ono necu vise razbijati glavu s tim monitorima !
Odluka je pala na samsung 930BF !!!!!
halooo ekipa, monitor je da boli glava !!!! 19'' , 700:1, odziv 4 ms , kut gledanja 160/ 160 , cjena 3000 kuna u hgspotu !!!
Jos mi ostaje da odaberem maticnu, procesor i graficku i ima da imam pilu :-)
Pozdrav ...
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#16

Post by shin »

O tom odzivu nemam rijeci (jedan fol odziv mjere samo na grey to grey principu) takod a se real life na ostalim bojama penje i na 30 ms.
User avatar
Qler
Posts: 23604
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#17

Post by Qler »

shin-ra wrote:O tom odzivu nemam rijeci (jedan fol odziv mjere samo na grey to grey principu) takod a se real life na ostalim bojama penje i na 30 ms.
u pravu je ovaj japanac :D:P


to 4ms mozes okaciti macku o rep :D
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#18

Post by shin »

Ma bitno je da ima DVi a ono ispod 12 ms je naucna fantastika.
andro
Posts: 22
Joined: 07/09/2005 14:20
Location: Mostar
Contact:

#19

Post by andro »

ne znam momci, ali nebi se bas slozio s vama !
Procitao sam testove, malo sam posjetio i foruma, i svi se slazu da je to u ovome trenutku najbrzi LCD monitor !!!
Jer koji god sam forum posjetio, svi su ga falili...
Za mene je best u ovom trenutku... A vi me ubjedite da nije !!
Bolje da sada znam za neko sranj... nego kad ga kupim :-)
Pozdrav ...
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#20

Post by shin »

Daleko od toga da je on los nego govorim o trikovovima prilikom odredjivanja odziva (mjeri se samo na sivoj boji gdje je najbrzi odziv).
User avatar
NeKi_LiK
Posts: 946
Joined: 05/09/2002 00:00

#21

Post by NeKi_LiK »

U kompletnim specifikacijama mu stoji 4 ms (G to G) što znači gray to gray.

A u reklami se tako "nevažan" detalj naravno izostavi :D
Post Reply