Be afraid, be very afraid - ChatGPT

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Locked
User avatar
billy organ
Posts: 1446
Joined: 04/07/2021 19:19

#51 Re: Be afraid, be very afraid

Post by billy organ »

Pitam ga za filmsku preporuku, on meni pogledaj Kuma i Shawshank Redemption.
User avatar
billy organ
Posts: 1446
Joined: 04/07/2021 19:19

#52 Re: Be afraid, be very afraid

Post by billy organ »

Hercegoviina wrote: 04/02/2023 22:07 Pogledajte film HER
Ima vec neka slicna aplikacija. Zaboravio sam kako se zove. Kreiras djevojku. Chatas sa njom. Najnormalnije prica sa tobom.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2266
Joined: 14/02/2013 14:11

#53 Re: Be afraid, be very afraid

Post by Hercegoviina »

billy organ wrote: 05/02/2023 12:00
Hercegoviina wrote: 04/02/2023 22:07 Pogledajte film HER
Ima vec neka slicna aplikacija. Zaboravio sam kako se zove. Kreiras djevojku. Chatas sa njom. Najnormalnije prica sa tobom.
Sumnjam da je na ovom nivou. To jos nece napredovati u ovoj formi barem za 15 god
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#54 Re: Be afraid, be very afraid

Post by Sanjarko »

billy organ wrote: 05/02/2023 12:00
Hercegoviina wrote: 04/02/2023 22:07 Pogledajte film HER
Ima vec neka slicna aplikacija. Zaboravio sam kako se zove. Kreiras djevojku. Chatas sa njom. Najnormalnije prica sa tobom.
Koja? Ima ih vec evo citam pravo, od neke Make Girlfriend do Virtual Girlfriend.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10550
Joined: 10/03/2022 22:16

#55 Re: Be afraid, be very afraid

Post by ZoomZoomKiwi »

Hercegoviina wrote: 04/02/2023 22:07 Pogledajte film HER
Pogledajte film Eagle Eye (2008) bolje :mrgreen:
User avatar
billy organ
Posts: 1446
Joined: 04/07/2021 19:19

#56 Re: Be afraid, be very afraid

Post by billy organ »

Sanjarko wrote: 05/02/2023 12:07
billy organ wrote: 05/02/2023 12:00

Ima vec neka slicna aplikacija. Zaboravio sam kako se zove. Kreiras djevojku. Chatas sa njom. Najnormalnije prica sa tobom.
Koja? Ima ih vec evo citam pravo, od neke Make Girlfriend do Virtual Girlfriend.
Zaboravio sam. To je mozda bilo nekad pred pocetak korona epidemije. Izletilo mi na facebooku.
User avatar
billy organ
Posts: 1446
Joined: 04/07/2021 19:19

#57 Re: Be afraid, be very afraid

Post by billy organ »

Evo zamolio sam ga da napise poemu o Klix forumu :lol:
Klix forum, virtualna zemlja,
Gde ljudi deljom svoja mišljenja,
Tu se okupljaju različiti,
Da podijele svoje živote i stavovi.

Ovde diskusije kruže svaki dan,
O svemu od politike do tehnologije,
Ljudi se bore za svoje mišljenje,
I ponekad nalete na drukčije.

Ali i pored različitosti,
Postoji jedna stvar koja ih spaja,
To je želja za znanjem i razumevanjem,
I želja da njihova mišljenja budu čuti.

Na Klix forumu se susreću različiti,
Ljudi različitih uzrasta, kultura i vera,
Ali zajednička želja za znanjem i razumevanjem,
Spaja ih u jednu veliku zajednicu.

Tu se čuju glasovi sa svih strana,
O različitim temama i pitanjima,
Ali uz dobro razmisljanje i poštovanje,
Ljudi dolaze do zajedničkog rešenja.

Klix forum, mjesto puno različitosti,
Gdje se ljudi susreću, razmjenjuju i uče,
Mjesto gdje se čuju različita mišljenja,
I gdje se traži zajedničko razumijevanje.
User avatar
billy organ
Posts: 1446
Joined: 04/07/2021 19:19

#58 Re: Be afraid, be very afraid

Post by billy organ »

Hercegoviina wrote: 05/02/2023 12:05
billy organ wrote: 05/02/2023 12:00

Ima vec neka slicna aplikacija. Zaboravio sam kako se zove. Kreiras djevojku. Chatas sa njom. Najnormalnije prica sa tobom.
Sumnjam da je na ovom nivou. To jos nece napredovati u ovoj formi barem za 15 god
Fino se ispricala sa mnom. :D
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#59 Re: Be afraid, be very afraid

Post by tranquil »

Hajde ba šta ste se sasrali od chatbota, ništa novo, bilo je ovakvih stvari (u primitivnijoj formi naravno), jedino što ti za ovog treba više vremena da provališ da nije prava osoba.

Vezano za film "Her" koji se pominje, tamo nije u pitanju chatbot (mada se s početka čini da je u pitanju neka naprednija verzija) nego o full inteligenciji, koja ne samo da je autonomna i svjesna sebe, nego ima i emocije.

Ovo nije to, i nikada neće biti to. Naravno, i ovo će se poboljšavati, može se još poboljšati kvalitet odgovora, može postati super precizan, može položiti Turing test, ali i dalje ostaje skripta programirana da parsira pitanje, na Internetu traži odgovor, i uobličava ga u formi odgovora na postavljeno pitanje.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10550
Joined: 10/03/2022 22:16

#60 Re: Be afraid, be very afraid

Post by ZoomZoomKiwi »

I onda će mu se dodati mogućnost samopopravke, pa samotreninga. Onda će mu se dodati mogućnost kontrole nad nekim infrastrukturama jer će ljudima tako biti lakše. Pa onda još ponešto, dok ne dobijemo kombinaciju Eagle Eye + Ultron + I, robot :mrgreen:

Naravno to će potrajati, najmanje još 20ak godina.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#61 Re: Be afraid, be very afraid

Post by n+1 »

Trebalo je 20 godina da napiše gramatički ispravnu rečenicu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#62 Re: Be afraid, be very afraid

Post by Sanjarko »

Hercegoviina wrote: 05/02/2023 12:05
billy organ wrote: 05/02/2023 12:00

Ima vec neka slicna aplikacija. Zaboravio sam kako se zove. Kreiras djevojku. Chatas sa njom. Najnormalnije prica sa tobom.
Sumnjam da je na ovom nivou. To jos nece napredovati u ovoj formi barem za 15 god
Neznam bas, ovo je javna tehnologija, ima i tajna tehnologija tj civilna i vojna, koje su na razlicitom nivou razvoja, ja kazem negdje, mislim na temi Koristenje Mobitela, pita da li bi vjerovali da vam neko prije 25 godina kaze da ce te imati MD|MU uredzaje bi li ste mu vjerovali, ja reko bi.

Jer znam da je bilo ovih uredzaja vec tokom 90-tih samo nisu bili toliko razvijeni i dostupni, ali ni ja razmjere toga nisam mogao ni pretpostaviti.

Pouka: MD|MU-multifunctional device|multifunkcionalni uredzaj.
Last edited by Sanjarko on 05/02/2023 12:44, edited 2 times in total.
User avatar
mobsterc
Posts: 2322
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#63 Re: Be afraid, be very afraid

Post by mobsterc »

Uređaj.
User avatar
billy organ
Posts: 1446
Joined: 04/07/2021 19:19

#64 Re: Be afraid, be very afraid

Post by billy organ »

Sve je ovo dobro dok te ne pocne ispitivati slusas li Huey Lewis And The News.
toska
Posts: 2981
Joined: 26/09/2016 14:08

#65 Re: Be afraid, be very afraid

Post by toska »

n+1 wrote: 04/02/2023 20:49
toska wrote: 04/02/2023 20:38
dječije bolesti, tek je krenulo

Image
Znači, zna odgovor, ako mu ga ti kažeš. :lol:
Spoiler
Show
Hajd dobro, nema značajne logičke kapacitete, ali može odgovarati na pitanja? Može govno. Čitam neki dan da je proveden eksperiment gdje je ChatGPT (u nastavku teksta Čato, not to be confused with četo) dobio isti test koji dobivaju studenti prve godine ekonomije, a profesor (ne znajući da su odgovori Čatini) pregledao je isti. I naravno da ga je oborio.

Jedini napredak u odnosu na chat botove koji su preko interneta bili dostupni još ranih '00ih jeste taj što ovaj "prepisuje" iz daleko većeg korpusa podataka na kojem je treniran, i ima zavidnu gramatiku. Ali bilo kakav reasoning nad onim što je napisano je nepostojeći, kao što pokazuje gornji primjer. Dakle, suštinski je riječ o jezičkom modelu koji jako lijepo sklapa rečenice, jer mu algoritam dozvoljava da precizno ekstrapolira lingvističke veze, ali to je to.

Izaći će ubrzo i verzija 4, koja navodno može položiti entry ispit na univerzitetu, pa ćemo vidjeti. A neki dan je i Google najavio da će njihova LaMDA postati javna, koja je navodno nekoliko nivoa iznad Čate.
naučio je, još da neko proba isto pitanje sa drugog računa

Image
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#66 Re: Be afraid, be very afraid

Post by n+1 »

toska wrote: 05/02/2023 14:01
n+1 wrote: 04/02/2023 20:49

Znači, zna odgovor, ako mu ga ti kažeš. :lol:
Spoiler
Show
Hajd dobro, nema značajne logičke kapacitete, ali može odgovarati na pitanja? Može govno. Čitam neki dan da je proveden eksperiment gdje je ChatGPT (u nastavku teksta Čato, not to be confused with četo) dobio isti test koji dobivaju studenti prve godine ekonomije, a profesor (ne znajući da su odgovori Čatini) pregledao je isti. I naravno da ga je oborio.

Jedini napredak u odnosu na chat botove koji su preko interneta bili dostupni još ranih '00ih jeste taj što ovaj "prepisuje" iz daleko većeg korpusa podataka na kojem je treniran, i ima zavidnu gramatiku. Ali bilo kakav reasoning nad onim što je napisano je nepostojeći, kao što pokazuje gornji primjer. Dakle, suštinski je riječ o jezičkom modelu koji jako lijepo sklapa rečenice, jer mu algoritam dozvoljava da precizno ekstrapolira lingvističke veze, ali to je to.

Izaći će ubrzo i verzija 4, koja navodno može položiti entry ispit na univerzitetu, pa ćemo vidjeti. A neki dan je i Google najavio da će njihova LaMDA postati javna, koja je navodno nekoliko nivoa iznad Čate.
naučio je, još da neko proba isto pitanje sa drugog računa

Image
Image
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#67 Re: Be afraid, be very afraid

Post by Entropio »

Nema sanse da se troje djece zovu Goran, Dragan i Milena, a cetvrto Samir.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#68 Re: Be afraid, be very afraid

Post by moonca »

wrote: 05/02/2023 12:11 Klix forum, mjesto puno različitosti,
Gdje se ljudi susreću, razmjenjuju i uče,
Mjesto gdje se čuju različita mišljenja,
I gdje se traži zajedničko razumijevanje.
🤭 :dada:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#69 Re: Be afraid, be very afraid

Post by moonca »

_id=18629926 wrote:05/02/2023 14:09 Nema sanse da se troje djece zovu Goran, Dragan i Milena, a cetvrto Samir.
ima. najmladje.. granapche :oops:
Hakiz
Posts: 40531
Joined: 30/07/2015 20:01

#70 Re: Be afraid, be very afraid

Post by Hakiz »

tranquil wrote: 05/02/2023 12:15 Hajde ba šta ste se sasrali od chatbota, ništa novo, bilo je ovakvih stvari (u primitivnijoj formi naravno), jedino što ti za ovog treba više vremena da provališ da nije prava osoba.

Vezano za film "Her" koji se pominje, tamo nije u pitanju chatbot (mada se s početka čini da je u pitanju neka naprednija verzija) nego o full inteligenciji, koja ne samo da je autonomna i svjesna sebe, nego ima i emocije.

Ovo nije to, i nikada neće biti to. Naravno, i ovo će se poboljšavati, može se još poboljšati kvalitet odgovora, može postati super precizan, može položiti Turing test, ali i dalje ostaje skripta programirana da parsira pitanje, na Internetu traži odgovor, i uobličava ga u formi odgovora na postavljeno pitanje.
Kada pitaš čovjeka, on u svom mozgu (svojoj biološkoj arhivi, disku :)) potraži odgovor, ako ga nema u mozgu prelista literaturu, pita druge, potraži na internetu itd i uobličava ga u formi odgovora na postavljeno pitanje.

Šta je pamet? Znanje, količina informacija.

Šta je inteligencija? Sposobnost korištenja tih informacija.

To upravo rade mašine kao ova. Već ima više informacija nego bilo koji pojedinačni čovjek, dakle već je pametnija od čovjeka. Na inteligenciji treba još raditi, ali konstantno napreduje u kombinovanju i upotrebi informacija i učenju na greškama.

Uostalom, šta je čovjek nego mašina. Kao i mašini i čovjeku treba energija da bi radio. Isključi električnom automobilu napajanje, nemoj dosuti gorivo benzincu, nemoj dati hranu čovjeku, sve tri mašine će stati, neće raditi. S tim da kada jednom prestanu raditi, čovjek najbrže "korodira". U smislu da čovjeka koji je umro jer nije jeo ne možeš poslije 2, 20 ili 30 godina ponovo pokrenuti, istrunuo je, ne postoji više. Dok automobil možeš.

Tako da svesti mašinu sa AI na "samo skriptu" je, meni se čini, bježanje od spoznaje distopijske budućnosti koja će nam se dogoditi.

Ima i druga mogućnost, ali ako je kažem posvađali bismo se, pa neću :lol:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#71 Re: Be afraid, be very afraid

Post by n+1 »

Manje-više sve što si rekao je pogrešno.
Hakiz
Posts: 40531
Joined: 30/07/2015 20:01

#72 Re: Be afraid, be very afraid

Post by Hakiz »

Nemoj jesti mjesec pa nam javi kako funkcionišeš.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#73 Re: Be afraid, be very afraid

Post by n+1 »

To što jedem, ne dokazuje da sam mašina. Bolje edituj post dok te nije rastavio na proste faktore neko ko ima više volje od mene da dekonstruira gluposti koje si navaljao.
Hakiz
Posts: 40531
Joined: 30/07/2015 20:01

#74 Re: Be afraid, be very afraid

Post by Hakiz »

n+1 wrote: 05/02/2023 15:09 To što jedem, ne dokazuje da sam mašina. Bolje edituj post dok te nije rastavio na proste faktore neko ko ima više volje od mene da dekonstruira gluposti koje si navaljao.
Samo ti učini svima uslugu, nemoj jesti mjesec ili dva da mi dokažeš kako griješim.

Ništa više ne treba.
ECC
Posts: 131
Joined: 20/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#75 Re: Be afraid, be very afraid

Post by ECC »

GandalfSivi wrote: 04/02/2023 02:40 Htjedoh pokrenuti temu, jako mocna i potencijalno opasna stvar. Trenutno ga koristim kao asistenta, uzasno korisna igracka…
kod registracije malo nezgodno što se zahtijeva pravo ime i broj telefona. Budući da je još u testnoj fazi kako biti siguran šta sve može uraditi sa tim podacima i dati dati prave podatke?
Locked