eSim telefoni

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#26 Re: eSim telefoni

Post by nagibSA »

Koji sve operateri u BiH bilo velika trojka bilo virtuelni podrzavaju kupovinu eSIMa online, osim BH Telecoma? Ono, platis platnom karticom i posalju ti QR na email. U Srbiji i Crnoj Gori ima to.

Npr. krenem za CG, kupim eSIM online od Telekoma samo za Data (internet), posalju na email, koji posle aktiviram. Doduse ima i Airalo, koji je univerzalan i dobra stvar.

Nije ovo jos zazivjelo kod nas izgleda...
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#27 Re: eSim telefoni

Post by rida1976 »

mtel ima esim, ne znam moze li iz fotelje
User avatar
mk ultra
Posts: 19464
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#28 Re: eSim telefoni

Post by mk ultra »

Meni je bilo mrsko da se zajebajem sa tim
Kolegi je stekalo ip13 pro i vratio se na sim klasicni
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#29 Re: eSim telefoni

Post by probook »

nagibSA wrote: 01/02/2023 14:50 Koji sve operateri u BiH bilo velika trojka bilo virtuelni podrzavaju kupovinu eSIMa online, osim BH Telecoma? Ono, platis platnom karticom i posalju ti QR na email. U Srbiji i Crnoj Gori ima to.

Npr. krenem za CG, kupim eSIM online od Telekoma samo za Data (internet), posalju na email, koji posle aktiviram. Doduse ima i Airalo, koji je univerzalan i dobra stvar.

Nije ovo jos zazivjelo kod nas izgleda...
Koristio Airalo u Hrvatskoj i super stvar. Trebas imati internet da bi aktivirao, tako da je najbolje aktivirati u “svojoj” zemlji pred polazak na put.
HelaS
Posts: 5589
Joined: 22/09/2018 13:21

#30 Re: eSim telefoni

Post by HelaS »

probook wrote: 01/02/2023 21:43
nagibSA wrote: 01/02/2023 14:50 Koji sve operateri u BiH bilo velika trojka bilo virtuelni podrzavaju kupovinu eSIMa online, osim BH Telecoma? Ono, platis platnom karticom i posalju ti QR na email. U Srbiji i Crnoj Gori ima to.

Npr. krenem za CG, kupim eSIM online od Telekoma samo za Data (internet), posalju na email, koji posle aktiviram. Doduse ima i Airalo, koji je univerzalan i dobra stvar.

Nije ovo jos zazivjelo kod nas izgleda...
Koristio Airalo u Hrvatskoj i super stvar. Trebas imati internet da bi aktivirao, tako da je najbolje aktivirati u “svojoj” zemlji pred polazak na put.
Objasni nam kako koristiš "Airalo"

Je li potrebna aplikacija https://play.google.com/store/apps/deta ... l=hr&gl=US ili ne?

https://www.airalo.com/bosnia-and-herzegovina-esim
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#31 Re: eSim telefoni

Post by probook »

Ja mislim da se moze i bez aplikacije, ali je lakse sve sa aplikacijom. Kupis paket koji hoces za drzavu koju hoces ili za cijelu EU. Platis i onda ti se pojavi u aplikaciji esim kartica. Kliknes da je “instaliras” odnosno ubacis i samo pratis korake na telefonu.

Kad predjes granicu, upalis u podesavanjima i drugu eSim karticu koju si kupio i na njoj aktiviras data roaming da bi se povezala na net (ovo vazi za ove Airalo kartice). Prebacis internet da ti ide sa te kartice i to je to. Pozivi ne rade na toj Airalo kartici jer je data only, nemas nikakav br. telefona.

Na svojoj primarnoj kartici naravno ne palis ovo data roaming i nece se povezati na internet.

Iphone 11 ne moze imati dvije aktivne eSim kartice, nego samo jednu pa eto da znate. Za Iphone 12 nzm, a i ako je neki drugi tel treba provjeriti, da vam se ne bi desilo kad aktivirate drugu karticu, da vasa primarna mora biti ugasena i bicete nedostupni na tel.
twomad
Posts: 181
Joined: 26/10/2021 10:14

#32 Re: eSim telefoni

Post by twomad »

probook wrote: 02/02/2023 08:03 Ja mislim da se moze i bez aplikacije, ali je lakse sve sa aplikacijom. Kupis paket koji hoces za drzavu koju hoces ili za cijelu EU. Platis i onda ti se pojavi u aplikaciji esim kartica. Kliknes da je “instaliras” odnosno ubacis i samo pratis korake na telefonu.

Kad predjes granicu, upalis u podesavanjima i drugu eSim karticu koju si kupio i na njoj aktiviras data roaming da bi se povezala na net (ovo vazi za ove Airalo kartice). Prebacis internet da ti ide sa te kartice i to je to. Pozivi ne rade na toj Airalo kartici jer je data only, nemas nikakav br. telefona.

Na svojoj primarnoj kartici naravno ne palis ovo data roaming i nece se povezati na internet.

Iphone 11 ne moze imati dvije aktivne eSim kartice, nego samo jednu pa eto da znate. Za Iphone 12 nzm, a i ako je neki drugi tel treba provjeriti, da vam se ne bi desilo kad aktivirate drugu karticu, da vasa primarna mora biti ugasena i bicete nedostupni na tel.
Ne moze ni 12, moze imati obican i eSim aktivan u isto vrijeme ali 2 eSim kartice ne
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#33 Re: eSim telefoni

Post by probook »

Da tako je, kod mene je 13-ka i rade dvije eSim kartice u isto vrijeme.
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#34 Re: eSim telefoni

Post by nagibSA »

Ne treba aplikacija na telefonu za Airalo. Moze i Pixel od zadnjih update-ova dual SIM. Mada meni je jedan eSIM dovoljan, svakako sam u maticnoj mrezi na Nano SIM-u (m:tel).
User avatar
PlusSA
Posts: 3165
Joined: 13/07/2011 16:51

#35 Re: eSim telefoni

Post by PlusSA »

da se malo aktiviramo pred ljetovanje :D

Airalo jel najpovoljniji esim internet 5$ 7x dana za 1gb interneta nije skupo jer je jednostavna instalacija esim kartice.

Vjerujem da je poudan sajt ovdje na forumu sam i vidjeo ponudu ili ima neka nova alternativa airalu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19464
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#36 Re: eSim telefoni

Post by mk ultra »

ja u telefonu s22+ imam 2 sim fizički

BHTelecom ne radi u romingu, nigdje... mjenjao karticu, zvao ih, ništa
mtel mi nudi dosta dobre roaming opcije, povoljnije nego to što navodite...
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#37 Re: eSim telefoni

Post by probook »

PlusSA wrote: 05/05/2023 08:54 da se malo aktiviramo pred ljetovanje :D

Airalo jel najpovoljniji esim internet 5$ 7x dana za 1gb interneta nije skupo jer je jednostavna instalacija esim kartice.

Vjerujem da je poudan sajt ovdje na forumu sam i vidjeo ponudu ili ima neka nova alternativa airalu.
Kupovao par puta sve ok. Samo moras imati aktivnu internet konekciju da bi aktivirao e-sim.
Imas i app RedTeaGo isto sam koristio sve radi fino.
User avatar
PlusSA
Posts: 3165
Joined: 13/07/2011 16:51

#38 Re: eSim telefoni

Post by PlusSA »

@probook hvala nije loše ni ova druga stranica, a 5$ za 7x dana 1gb taman :thumbup:
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#39 Re: eSim telefoni

Post by shalla »

Može li neko podrobnije objašnjenje kako, šta, gdje :mrgreen:

Imam huawei p40 pro, primarni SIM mi je BHT. Htio za ljetovanje kupiti Tele 2 karticu da je ubacim kao SIM2 da je imam za internet međutim sad me zaintrigiraste sa ovom pričom oko E-SIM. Mogu li ne uzimati fizički sim karticu koju sam htio da je imam kao sim2 za internet već da umjesto nje uzmem taj esim od nekog hrvatskog operatera?

Hvala puno
123bih123
Posts: 564
Joined: 19/10/2018 01:38

#40 Re: eSim telefoni

Post by 123bih123 »

shalla wrote: 30/06/2023 22:19 Može li neko podrobnije objašnjenje kako, šta, gdje :mrgreen:

Imam huawei p40 pro, primarni SIM mi je BHT. Htio za ljetovanje kupiti Tele 2 karticu da je ubacim kao SIM2 da je imam za internet međutim sad me zaintrigiraste sa ovom pričom oko E-SIM. Mogu li ne uzimati fizički sim karticu koju sam htio da je imam kao sim2 za internet već da umjesto nje uzmem taj esim od nekog hrvatskog operatera?

Hvala puno

Tele2 sad ti je Telemach hr. Sto se tice esima kod njih nekad zimus ja sam probao uzeti isti ali turisticki paketi i prepaid nisam uspio da uzmem sa esim “karticom”. Probao kod telemacha i a1.
User avatar
xPaco1337
Posts: 1069
Joined: 30/09/2020 14:34

#41 Re: eSim telefoni

Post by xPaco1337 »

shalla wrote: 30/06/2023 22:19 Može li neko podrobnije objašnjenje kako, šta, gdje :mrgreen:

Imam huawei p40 pro, primarni SIM mi je BHT. Htio za ljetovanje kupiti Tele 2 karticu da je ubacim kao SIM2 da je imam za internet međutim sad me zaintrigiraste sa ovom pričom oko E-SIM. Mogu li ne uzimati fizički sim karticu koju sam htio da je imam kao sim2 za internet već da umjesto nje uzmem taj esim od nekog hrvatskog operatera?

Hvala puno
Ako ces u HR moj prijedlog ti je BonBon, imaju odlicnu aplikaciju da sastavljas sebi paket. Ja sam radio sezonski tamo par ljeta i uvijek sam njih uzimao. Ne znam sad Telemach kakav je tek su dosli na HR trziste, ali A1 sam probao preskupi su mislim dobijes i internet i sve ostalo besplatno međutim naplate ti puno, a neces sigurno pozive i smsove koristiti toliko ha ja. Na svakoj trafici imas SIM uzmes ubacis i vozdra, preko kartice svoje uplacujes tamo "bon" kolko ti treba i sl. Cak i ne istekne eto meni ije od godine do godine trajalo ne istekne nakon par mjeseci ko BHT npr.
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#42 Re: eSim telefoni

Post by Mishelinke »

Mogu li se imati dvije eSIM kartice aktivne u DSDS režimu, ili DSDS režim može raditi samo u kombinacijama SIM+eSIM ili SIM+SIM, ali ne i u eSIM+eSIM?
User avatar
MTV
Posts: 14338
Joined: 21/08/2013 19:39

#43 Re: eSim telefoni

Post by MTV »

shalla wrote: 30/06/2023 22:19 Može li neko podrobnije objašnjenje kako, šta, gdje :mrgreen:

Imam huawei p40 pro, primarni SIM mi je BHT. Htio za ljetovanje kupiti Tele 2 karticu da je ubacim kao SIM2 da je imam za internet međutim sad me zaintrigiraste sa ovom pričom oko E-SIM. Mogu li ne uzimati fizički sim karticu koju sam htio da je imam kao sim2 za internet već da umjesto nje uzmem taj esim od nekog hrvatskog operatera?

Hvala puno
Mislim da u hrvatskoj samo ko je na pretplati moze uzeti eSIM.
glockov kolac
Posts: 1414
Joined: 30/04/2011 15:53

#44 Re: eSim telefoni

Post by glockov kolac »

VoljaNevolja wrote: 09/09/2022 15:20 Neko kaze da vecina telefona podrzava eSim a neko da samo najnoviji,da li je neko pokusao i kakvi su rezultati?Kod nas daje tu mogucnost BHT za ostale ne znam,bilo bi dobro da omoguce test sa nekim brojem da se zna mogu li svi telefoni ili samo novi.
Ja kupio Pixel 7 u Njemqckoj, dva BHT telefona imam, oba na eSim, fercera super, nikakve razlike
User avatar
rida1976
Posts: 1907
Joined: 25/11/2007 19:43

#45 Re: eSim telefoni

Post by rida1976 »

MTV wrote: 01/07/2023 07:56
shalla wrote: 30/06/2023 22:19 Može li neko podrobnije objašnjenje kako, šta, gdje :mrgreen:

Imam huawei p40 pro, primarni SIM mi je BHT. Htio za ljetovanje kupiti Tele 2 karticu da je ubacim kao SIM2 da je imam za internet međutim sad me zaintrigiraste sa ovom pričom oko E-SIM. Mogu li ne uzimati fizički sim karticu koju sam htio da je imam kao sim2 za internet već da umjesto nje uzmem taj esim od nekog hrvatskog operatera?

Hvala puno
Mislim da u hrvatskoj samo ko je na pretplati moze uzeti eSIM.
A1 moze esim na prepaid
User avatar
MTV
Posts: 14338
Joined: 21/08/2013 19:39

#46 Re: eSim telefoni

Post by MTV »

rida1976 wrote: 01/07/2023 08:12 A1 moze esim na prepaid
Nisam znao mislio sad je kod njih sviju samo ko je na pretplati :)
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#47 Re: eSim telefoni

Post by shalla »

shalla wrote: 30/06/2023 22:19 Može li neko podrobnije objašnjenje kako, šta, gdje :mrgreen:

Imam huawei p40 pro, primarni SIM mi je BHT. Htio za ljetovanje kupiti Tele 2 karticu da je ubacim kao SIM2 da je imam za internet međutim sad me zaintrigiraste sa ovom pričom oko E-SIM. Mogu li ne uzimati fizički sim karticu koju sam htio da je imam kao sim2 za internet već da umjesto nje uzmem taj esim od nekog hrvatskog operatera?

Hvala puno
Preko stranice Mobimatter sam kupio eSIM (ima dosta ponuda pa ti biraš koju želiš), 30 dana korištenja, 10 GB interneta, 11,99 USD.
Skenirao code, mobitel je prepoznao, trenutno sam je DISABLE jer svakako ne radi u BiH. Trebao bih nekad u subotu navečer biti u Hrvatskoj pa javim da li sve fercera :lol:
bogata_sirotinja
Posts: 621
Joined: 10/09/2021 19:33

#48 Re: eSim telefoni

Post by bogata_sirotinja »

Za upućene...
Da li je Samsung A54 za sada najjeftiniji model telefona koji podržava esim?
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#49 Re: eSim telefoni

Post by shalla »

shalla wrote: 13/07/2023 11:22
shalla wrote: 30/06/2023 22:19 Može li neko podrobnije objašnjenje kako, šta, gdje :mrgreen:

Imam huawei p40 pro, primarni SIM mi je BHT. Htio za ljetovanje kupiti Tele 2 karticu da je ubacim kao SIM2 da je imam za internet međutim sad me zaintrigiraste sa ovom pričom oko E-SIM. Mogu li ne uzimati fizički sim karticu koju sam htio da je imam kao sim2 za internet već da umjesto nje uzmem taj esim od nekog hrvatskog operatera?

Hvala puno
Preko stranice Mobimatter sam kupio eSIM (ima dosta ponuda pa ti biraš koju želiš), 30 dana korištenja, 10 GB interneta, 11,99 USD.
Skenirao code, mobitel je prepoznao, trenutno sam je DISABLE jer svakako ne radi u BiH. Trebao bih nekad u subotu navečer biti u Hrvatskoj pa javim da li sve fercera :lol:
Update, radi sve hvala Bogu bez problema :thumbup:
User avatar
shalla
Posts: 9324
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#50 Re: eSim telefoni

Post by shalla »

Image
Post Reply