FIFA 23

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#1 FIFA 23

Post by Plavo-bijeli »

Kreće nova sezona naše najdraže, a i u isti mah često i najmrže igre. Pošto 99% raje ovdje igra samo Ultimate team, sve ovo dole što pišem je najviše vezano za isti.




Po prvi put ikada, PC, XBOX X i PS5 igrači će moći igrati u crossplayu, odnosno sada ćemo mi sa PCa napr moći susresti se sa najjačim svjetskim igračima, pod uslovom da oni omoguće taj isti crossplay u opcijama.
Ne samo da ćemo moći igrati friendlije nego i rivale i weekend ligu.

Po slici se vidi da će PS4 igrači s druge strane igrati protiv Xbox one igrača.

Image

Ipak što se tiče marketa, PC neće dijeliti market sa ostalima, nego će umjesto PCa, Xbox ONE i PS4 dijeliti market sa Ps5.
To mi se ne sviđa, ali hajde ima i PC market svoje prednosti.

Što se tiče nekih novih igrača, od Icona dobit ćemo napokon Di Stefanoa, isto tako potvrđen je David Villa i Gerd Muller.

Od heroja, Ricardo Carvalho, Yaya Toure i Park Ji Sung su potvrđeni. (mozda i Spiderman, vidjet ćemo, fakat :D)
Isto tako se priča da će heroji čije reprezentacije nastupaju na Svjetskom prvenstvu, dobivati apgrejde svaki put kad njihov klub prođe u naredni krug takmičenja.

Image



Mijenja se sistem prebacivanja pozicije, pa nećete više moći CM prebacivati iz nekoliko puta u ST.
S druge strane neki igrači tipa Ronaldinho će moći prebacivati svoju poziciju sa LW na CAM i obrnuto, a Cancelo sa LB na RB. Svaki igrač će ugl imati zasebno u koje pozicije će se moći prebaciti.

Ipak spominje se da će ove godine biti skroz ukinut chemistry, da će funkcionisati sve po nekakvim zvjezdicama, gdje sa jednom zvjezdicom igrači ti imaju standardne ocjene bez dodatih, a max mozete imati 3 zvjezdice, min 1.
Isto tako igrači i koji nisu jedan do drugog će imati uticaja u broju tih istih, tipa ako imate Marquinhosa na CB, a na ST Mbappea, valjda to povećava broj zvjezdica.
Baš me zanima keko će sve to funkcionisati.

Vraća se i Juventus sa pravim imenom, a ruski klubovi se izbacuju.

Inače, što je već i očekivano bilo nakon što je najavljen crossplay, PC igrači napokon dobivaju 'glavnu' verziju FIFE, pa ćemo mi neki morati i nadograditi konfiguraciju, a i kupiti novi, veći i bolji monitor.


8GB je minimum RAMa, a ostalo vjerujem da će moći i sa malo lošijim procesorom, a i grafičkom tipa RX 470.
Image

Najavljen je i novi Anti-cheat sistem na PCu, baš me zanima hoće li se neke stvari napokon popraviti.

Helem očekujem da će biti svega, baš svega, pod tim mislim na veliki broj bugova i problema, ali hajd tako je i svake godine, a mi luđaci i dalje igramo.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#2 Re: FIFA 23

Post by Plavo-bijeli »

Veze nemam hoću li igrati, planirao sam definitivno da preskočim i onda izađe ovaj crossplay i sve ostalo i sad me vuće.. :-) hajd vidjet ćemo... Još zamisli na PCu si igraš normalno vikend ligu, kad neko se dodaje i gradi napade 20 minuta, pogledas sta je, ko je, kad ono Arminho :D

Nadam se da će ostati ovih 20+10 utakmica za wl i manje bi bilo super.
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#3 Re: FIFA 23

Post by febo_acm »

Sve mi je jasno, ali ovo za market nikako… Ako moze cross play sta je problem market? Nema aposlutno nikakve logike.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#4 Re: FIFA 23

Post by Plavo-bijeli »

febo_acm wrote: 22/07/2022 22:47 Sve mi je jasno, ali ovo za market nikako… Ako moze cross play sta je problem market? Nema aposlutno nikakve logike.
e i meni nije jasno... kontao prvo da je greška i neka loša pretpostavka, kad fakat :?
Mozda da imaju nesto i naredne godine, pa da kazu, nova vijest, sad i pc dijeli isti market... a mozda hoce da jos dodatno taj anti cheat sistem poprave, ne znam...

Vidjet cemo i kakva ce biti ova EA aplikacija, sad ce dosta lakse biti kontaktirati protivnike i dobro nekoga poselamiti.
User avatar
vaučer
Posts: 8895
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#5 Re: FIFA 23

Post by vaučer »

Ne igram Ultimate team. Koliko sam vidio u najavama gameplay je skoro pa isti, dakle svi timovi opet igraju isto, napadaju isto i igraš jednu te istu utakmicu bez obzira na ligu i protivnika - kao i u FIFI 22.

Ultimate team je najgore što se dogodilo ovom serijalu jer su samo fokusirani na to i uzimanje love kroz sličice - strukturalno se gameplay nije popravio puno skoro deset godina.

Ukratko - preskočit ću.
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3534
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#6 Re: FIFA 23

Post by JavierBosnia »

Imam samo jednu zelju, da smanje broj kartica koje dodatno izbacuju, kome treba Ramos i Pepe na ST, Mario Gomez na CB i sl
Meni to nije zanimljivo, nego frustrirajuce gdje se gubi dodir sa realnoscu

Ostalo manje vise, volio bih da ubace neke cutscene za VAR u offline nesto slicno kao za goal line, to je danas normalno vise kao sto su dodali jedne godine sprej za sudije, fin detalj bi bio. Ali ocito nista ove godine od toga
Mraka
Posts: 206
Joined: 13/04/2009 18:31

#7 Re: FIFA 23

Post by Mraka »

Imam na Originu od FIFA 12 do FIFA 21.22 sam preskočio iako sam mislio da to nikad neću uraditi :D zbog ogromnog broja kartica što je meni neigrivo,također zbog gameplaya.Što se tiče FIFA 23 nadam se da neće biti puno kartica ,mislim da su već na samom početku uradili grešku a to je crossplay,nema logike da igramo sa konzolašima ako nam neće biti isti market a znamo da su na konzolama nešto jeftiniji igrači a najskuplji na PC.Mislim da neće biti ništa specijalno i da ćemo tek dobiti "pravi serijal" sledeći next-gen kada pređu (ako pređu) na Unreal Engine 5.
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#8 Re: FIFA 23

Post by febo_acm »

Bit ce opcija da se iskljuci crossplay i onda mislim da ce 95% ljudi sa konzola to iskljuciti jer nece da se peglaju sa cheaterima. Ako nista bit ce next gen na PC :D Uzdam se malo i u taj anti cheat, ali nisam optimsitican.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#9 Re: FIFA 23

Post by Zoooka »

vaučer wrote: 23/07/2022 07:10 Ne igram Ultimate team. Koliko sam vidio u najavama gameplay je skoro pa isti, dakle svi timovi opet igraju isto, napadaju isto i igraš jednu te istu utakmicu bez obzira na ligu i protivnika - kao i u FIFI 22.

Ultimate team je najgore što se dogodilo ovom serijalu jer su samo fokusirani na to i uzimanje love kroz sličice - strukturalno se gameplay nije popravio puno skoro deset godina.

Ukratko - preskočit ću.
:thumbup:

Apsolutno. Može se reći da imaju monopol jer je EFootball otišao u qrac, pa mogu raditi šta im je volja.

Realno, ko ne igra Ultimate, budala je ako da pare.
soha96
Posts: 2377
Joined: 13/01/2015 23:30

#10 Re: FIFA 23

Post by soha96 »

vaučer wrote: 23/07/2022 07:10 Ne igram Ultimate team. Koliko sam vidio u najavama gameplay je skoro pa isti, dakle svi timovi opet igraju isto, napadaju isto i igraš jednu te istu utakmicu bez obzira na ligu i protivnika - kao i u FIFI 22.

Ultimate team je najgore što se dogodilo ovom serijalu jer su samo fokusirani na to i uzimanje love kroz sličice - strukturalno se gameplay nije popravio puno skoro deset godina.

Ukratko - preskočit ću.
Upravo to. UT je unistio FIFU.
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#11 Re: FIFA 23

Post by febo_acm »

Kao i svake godine, jedva cekam 😂😂

Ide preorder.
User avatar
heat
Posts: 17403
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#12 Re: FIFA 23

Post by heat »

ljudmila
Posts: 168
Joined: 13/10/2020 23:28

#13 Re: FIFA 23

Post by ljudmila »

Crossplay već uveliko ide na seasons. Nema neke razlike u protivnicima. Al vidjet ćemo fut.

Najveća zamjerka Fife 22 na ps5 je sto nije bilo turnira mogao si ih samo igrati sa ps4 verzijom. Sranje veliko.
Nadam se da će to rijesiti
AnonymousBIH
Posts: 1454
Joined: 10/11/2014 14:20

#14 Re: FIFA 23

Post by AnonymousBIH »

Naručeno, da me ima šta živcirati dodatno :D
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#15 Re: FIFA 23

Post by febo_acm »

AnonymousBIH wrote: 26/07/2022 18:40 Naručeno, da me ima šta živcirati dodatno :D
Bravo majstore i ja cu sutra 😂😂
brazzo19
Posts: 3144
Joined: 25/09/2008 13:43

#16 Re: FIFA 23

Post by brazzo19 »

S obzirom da ne igram Ultimate Team nego samo Seasons (trenutno sam divizija 1 :mrgreen: ) kad izlazi igra, tj. Kad ce biti prodaja na "disku" u game shop.u recimo u scc.u? :D
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#17 Re: FIFA 23

Post by Osmi Socrates »

Pošto je ovo zadnja igrica za koju EA ima FIFA licencu, osjećam potrebu da ocjenim njihovo ukupno djelovanje za sve ovo vrijeme dok sam bio konzument njihovog produkta, a to je bogami od 1997.

Važan dio mog djetinjstva, a bogami i poslije. :lol: Dvadeset pet godina. :-) Ko bi rek'o? Ja sam ih kupovao kada su debelo zaostajali za Konamijem po svemu. I dugo su se borili da razbiju to prokletstvo.

Sveukupno, EA produkt kroz dvije i po decenije zaslužuje jedva prolaznu ocjenu. Konami fudbalske igrice kroz isti period ne mogu ocjenjivati jer ih nisam igrao dovoljno.

Ovo govorim kao fudbalski fanatik, više nego fanatik za video igrice. Jednostavno, stiče se dojam da EA nikad u potpunosti nisu razumjeli šta fudbal kao igru čini "compelling", zbog čega milijarde ljudi širom svijeta gledaju fudbal i žive fudbal. I kako treba da izgleda, a pogotovo kako treba da se "osjeća" jedna fudbalska igrica. Nisu nikad spoznali why the game is beautiful.

Previše je primjera kroz godine da ovdje navedem koji podupiru moju tvrdnju. Uglavnom, većina godišnjih izdanja je bila proizvod lijenih ljudi koji su samo gledali da zgrnu ogromne pare svake godine, a da to njihov rad na godišnjem nivou nije opravdavao. Razuman i pošten način da se pristupi radu na ovakvoj jednoj igrici bi bio da svakih tri - četiri godine izdaju novu verziju igrice sa značajnim poboljšanjima, a da u međuvremenu izdaju samo update u timovima i igračima za neku nominalnu cijenu.

Oni su se odlučili na lako kupljenje para, mada, iskreno, pare su mogli svejedno kupiti i na FUT, bez nekih problema. Bez obzira koliko je FUT zapravo besmislen. :lol:

Kao što rekoh, ja igricu kupujem svake godine, jer, eto, to je tako. Nekad ih i nisam igrao po nekoliko mjeseci nakon kupovine, jer nisam imao vremena, nisam bio raspoložen za igrice or whatever. Eto ovu 22 sam otvorio tek šest mjeseci nakon kupovine. I nije uopšte čudo zašto je proglašena jednom od najgorih EA FIFA izdanja.

Postoji kod mene ritual. Otvori igricu i stavi neku utakmicu da se igra sama bez tvog učešća. Tada ćete vidjeti šta EA namjerava da nam utrpa kao novi proizvod. Za mene je to skoro uvijek Tottenham - Arsenal. I hajde što je Tottenham pobjedio 4:0 :lol: , ali, kad gledate to smeće od igre (gameplay) tačno čovjek počinje preispitivati zašto voli fudbal kao igru i ko su ovi ljudi (iz Kanade, dakle moji, pa ih još manje štedim) koji ovo osmisle kao dostojnu prezentaciju najdramatičnije igre na svijetu. I tako iz godine u godinu.

Naravno, nikada nisu uspjeli riješiti problem brzine igrice, mada, to je jedan od manjih problema. Igra je uvijek bila prebrza čak i na najsporijoj opciji. Ali, tek kad odigraš utakmicu ili dvije shvatiš da je 22 i katastrofalan nastavak jednog davno započetog koncepta koji se zove "tactical defending". Inače, oni tako svake godine smisle neko fancy ime za neki nazovi novi koncept i bazirano na tome opravdavaju punu cijenu potpuno iste igrice od prošle godine

Svejedno, ono što sam primjetio zadnje dvije godine je da su ljudi shvatili da i ne moraju sami da rade ništa na odbrani, nego da puste friendly AI da odradi taj posao za njih. Drugim riječima, najbolje se braniš kad odbranu prepustiš algoritmu. Ove godine, ja bih čak rekao da su besmislenost igrača sredine terena doveli do "savršenstva" kada je u pitanju odbrana. Ja bih čak argumentovao da igrači sredine terena uopšte nisu toliko potrebni, ako odbranu skoro isključivo prepustiš algoritmu. Najbolja formacija koju možeš odigrati je 5-1-4. Takva formacija ne postoji u pravom fudbalu. :lol:

Dakle, ono što pokušavam reći da vješti igrači mogu efektivno da se brane odlično bez skoro ikakvog truda. "Manual switching" igrača i to je to. Primićeš možda gol, jer glupavi EA je zamislio da ne postoji (skoro) utakmica u kojoj oba tima ne daju barem po jedan gol. Daćeš dva-tri. Naravno, onda dođe vrijeme kad algoritam odluči da ćeš izgubiti jer je vrijeme za to. :lol: Tada i Salford City ode u God mode, i igra kao Barcelona u Pepovo doba i ubiju te tri razlike a tvoji igrači ne mogu ni potrčati u nekoj kup utakmici, mada si zvanični prvak i Engleske i Evrope. :lol: We have all been there. :lol:

Anyway, ovo je samo mali primjer gdje je EA već odavno skrenuo u pogrešnom pravcu, a ima ih milion.

Naravno, kupiću i ovu zadnju njihovu igricu sa FIFA licencom, jer, kao što napisah, to radim već 25 godina. Tako konzumersko društvo fukcionira. :lol:

Kasniji DLC bi trebao i da pokrije Svjetsko Prvenstvo u Kataru.

FIFA predsjednik Infantino je rekao da će organizacija izabrati novu kompaniju za licencu pod njihovim imenom. Prva igrica se očekuje 2024 godine i biće zanimljivo hoće li svježi umovi donijeti nešto bolje na tržište. Može i mora bolje od EA.

EA će nastaviti izdavati njihovu igricu pod novim imenom, ali, mislim da će vremenom ljudi izgubiti interes. Ovo gubljenje licence od FIFA je vjerovatno početak kraja. Ne mogu reći da mi je žao.
Last edited by Osmi Socrates on 29/07/2022 02:10, edited 2 times in total.
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#18 Re: FIFA 23

Post by Osmi Socrates »

Inače, jedina neupitno odlična odluka koju EA pravi iz godine u godinu je da je što se tiče većih klubova uvijek bilo najlakše razbiti Arsenal. Jedne godine, bez problema si im mogao uvaliti četiri - pet komada sa drugorazrednim timovima. :lol:

Moj zaključak je da u vrhu EA ima neko ko mrzi Arsenal čak i više od mene. :lol:
djama
Posts: 1796
Joined: 19/07/2013 20:52

#19 Re: FIFA 23

Post by djama »

Plavo-bijeli wrote: 22/07/2022 22:50
febo_acm wrote: 22/07/2022 22:47 Sve mi je jasno, ali ovo za market nikako… Ako moze cross play sta je problem market? Nema aposlutno nikakve logike.
e i meni nije jasno... kontao prvo da je greška i neka loša pretpostavka, kad fakat :?
Mozda da imaju nesto i naredne godine, pa da kazu, nova vijest, sad i pc dijeli isti market... a mozda hoce da jos dodatno taj anti cheat sistem poprave, ne znam...

Vidjet cemo i kakva ce biti ova EA aplikacija, sad ce dosta lakse biti kontaktirati protivnike i dobro nekoga poselamiti.
kako vam nije jasno zasto nije cross market????
pc i sniping bots, lik upali bota i ono samo citav dan trazi kupuje a coek na poslu ...
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#20 Re: FIFA 23

Post by Plavo-bijeli »

djama wrote: 28/07/2022 09:17
Plavo-bijeli wrote: 22/07/2022 22:50

e i meni nije jasno... kontao prvo da je greška i neka loša pretpostavka, kad fakat :?
Mozda da imaju nesto i naredne godine, pa da kazu, nova vijest, sad i pc dijeli isti market... a mozda hoce da jos dodatno taj anti cheat sistem poprave, ne znam...

Vidjet cemo i kakva ce biti ova EA aplikacija, sad ce dosta lakse biti kontaktirati protivnike i dobro nekoga poselamiti.
kako vam nije jasno zasto nije cross market????
pc i sniping bots, lik upali bota i ono samo citav dan trazi kupuje a coek na poslu ...
Pa može se boriti i protiv toga..imaš ti dodatke za Firefox, Chrome ili neki drugi browser gdje možeš to raditi u web appu...ok lakše je na pcu sto se tice igre, ali eto.
arelinho
Posts: 304
Joined: 23/06/2012 16:15

#21 Re: FIFA 23

Post by arelinho »

Plavo-bijeli wrote: 22/07/2022 21:52
Imam pitanje za tebe. Ovo što si pisao u vezi crossplaya.
Da bi igrao protiv nekog ko ima Fifu na ps4 (kod mene ps5) moram uzeti ultimate edition verziju Fife kao ove godine ili je to već uključeno u standard edition verziju igre?

Hvala na odgovoru
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#22 Re: FIFA 23

Post by MensurM »

arelinho wrote: 28/07/2022 13:06
Plavo-bijeli wrote: 22/07/2022 21:52
Imam pitanje za tebe. Ovo što si pisao u vezi crossplaya.
Da bi igrao protiv nekog ko ima Fifu na ps4 (kod mene ps5) moram uzeti ultimate edition verziju Fife kao ove godine ili je to već uključeno u standard edition verziju igre?

Hvala na odgovoru
Mislim da moraš Ultimate, pročitao sam jutros negdje to.


@Plavo-bijeli čekam te
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#23 Re: FIFA 23

Post by febo_acm »

Nikakve logike to nema da se mora imati Ultimate... I sumnjam da ce biti tako.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#24 Re: FIFA 23

Post by NecuVise »

@Osmi Socrates odličan post :thumbup:
Koliko sam samo puta igrajući FIFU rekao da ovo prave ljudi koji kao da nikad nisu gledali fudbalske utakmice. Previše je šablonska, previše algoritamska, uopšte nema te draži fudbala. Ja je ne kupujem, davno odustao od toga. Svake godine kad je dodaju na EA Access instaliram igram mjesec dana i zasitim se.
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#25 Re: FIFA 23

Post by MensurM »

febo_acm wrote: 28/07/2022 23:20 Nikakve logike to nema da se mora imati Ultimate... I sumnjam da ce biti tako.
Evo ti slika na dnu

https://www.playstation.com/hr-hr/games ... s-fifa-23/

Standard Edition za PS5 piše samo PS5
Ultimate Fpiše IFA 23 PS4™ & FIFA 23 PS5™
Standard Edition za PS4 piše EA SPORTS™ FIFA 23 PS4™
Post Reply