FIFA 23

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#101 Re: FIFA 23

Post by Zoooka »

vaučer wrote: 28/09/2022 22:48 Tragičan je gameplay. Sjebali su manual passing, odbrana nefunkcionalna totalno.
Ma ista igra godinama manje vise. Ne pamtim dobru Fifu kad je u pitanju offline
User avatar
vaučer
Posts: 9176
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#102 Re: FIFA 23

Post by vaučer »

Zoooka wrote: 28/09/2022 23:28
Ma ista igra godinama manje vise. Ne pamtim dobru Fifu kad je u pitanju offline
U pravu si, ali razina lijenosti i bolikurca je stvarno šokantna - iako ne iznenađujuća s obzirom da se Konami odlučio na harakiri. Igra u ovom formatu, na istom usranom Frostbite engineu postoji već najmanje cijelu deceniju. Da su u tom razdoblju makar minimalne izmjene radili na AI algoritmima i tuningu imali bi odličan proizvod.

Prema anketama između 30-40% korisnika primarno igra Career mode, a objektivno na isti potroše 3-4% developmenta. Jedino u čemu su napredovali je agresivni scripting. S jedne strane terena vidiš isti taj AI kako agresivno zatvara kanale, radi man marking, udvaja opasne igrače, pravi ofsajd zamke, izbija loptu na prvi znak opasnosti a s druge strane se rasplinu kao govno na kiši bez obzira na instrukcije kako bi kompjuter odradio svoju ‘akciju’ za dramatični pogodak za preokret.

Od svega je najgore što stvarno ne razumiju nogomet i svode kompleksan sport na šamaranje brzim napadačima. Meni bi idealna igra bila da znam da vlastitom vještinom i taktikom mogu vodeći lošu ekipu zatvoriti, frustrirati i eventualno pobjediti vrhunski tim (kako se dešava u životu skoro stalno). U FIFI bi me u 10/10 utakmica unakazili 8-0 bez obzira na taktičku postavu.

Dakle sve te gura prema online igranju, gdje su opet stavili barijere jer se ne može raditi matchmaking prema brzini igre ili manual kontrolama - moraš igrati default koji je po meni neigriv.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#103 Re: FIFA 23

Post by liaar »

@vaučer e to se slažem. Sve preko World Class i uključenog Player-based difficulty je nemoguće za igrati. World Class je OK, mogu te napatiti ali nisu teški za dobiti, dok je Legendary i Ultimate nemoguć za igrati. Da si ne znam ti kakav igrač, na Career modu dođe neka ekipa iz 5 engleske lige, razbucaju te kao da igraš protiv World XI iz one Samsung reklame
User avatar
vaučer
Posts: 9176
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#104 Re: FIFA 23

Post by vaučer »

I opet ni to ne bi bilo po sebi problem na najtežim postavkama, da te za primjer ta ekipa s dna četvrte lige razbuca na neki način prikladan limitiranoj ekipi. Da se bunkerišu, igraju komprimiranu odbranu i zvekaju duge lopte nekom grmalju na glavu. Bilo šta što bi imalo smisla u tom kontekstu. Ali oni će te razbucati kao peak Guardiolina Barcelona, one-touch football, dugi pas na krilo koje osvoji prostor i onda cik-cak kroz tvoje linije na sredinu šesnaesterca i bum u rašlje. Dok su zabili gol ti još uvijek pokušavaš prebaciti i pomaknuti igrača koji je davno ispao iz akcije. I to je sve što igra ima ponuditi - taj jedan način napada i igranja. Nema varijacija u napadu, u odbrani čak i ima razlika kod AI protivnika, ovisno samo o formaciji doduše, ali u napadu nikakvih, svi imaju isti cilj - lopta po zemlji u šesnaesterac i udarac iz prve, obično iz okreta u nebranjeni dio mreže.

Sve u svemu, vrlo sam razočaran igrom, definitvno zadugo zadnje izdanje EA nogometa na koje sam potrošio pare. Kad i ako izmjene engine i naprave neke sistemske reforme u igri za offline igrače - možda pokušam opet, ali kako sad stvari stoje cijeli FIFA paket je u biti FUT + par dodataka. FUT je jedino što ih zanima, jedino na čemu agilno i aktivno rješavaju probleme i unaprijeđuju igru - ostalo stagnira i ne mrda s pozicije gdje je bilo prije skoro deset godina.
Rodzer Mur
Posts: 322
Joined: 27/08/2018 18:28

#105 Re: FIFA 23

Post by Rodzer Mur »

Kol'ko su zakukali ja mislio necu moci pokrenuti igru, na ovoj mojoj kanti 110-150 fpsa u igri, padne na 40-50 kad su cut scene, ali i na plejci pada fps kad je to u pitanju

Mijenjao izmedju high i low settings, razlika minimalna sto se tice izgleda, ali dobijem 30-40 fpsa na low + input lag je manji... ne kontam kako ovim delegatima pada fps na 20 na 30xx grafama i boljim procesorima od mog

Koristi mi 100% graficke i to je problematicno, nekad kontrole same od sebe prestanu raditi, u tekmi se desi da mi igrac odluta i ne slusa komande, input lag se osjeti, ali sve u svemu ocekivao sam mnogo vise problema... nisam jos igrao online pa je ovo sve s rezervom, ovaj lag trenutni + online, bice zanimljivo :-) igrao samo mystery ball i SB za ova dva 100k packa, desetak utakmica, moze se po 80 golova dati na beginner, dobio kar'nu, jedan walkout u dva 100k packa, Lukaku raspali :mrgreen: web app mi zakljucan, nista od trejdanja dok to ne otkljucaju, moRe biti za dan-dva, a neki su cekali i po 10 dana :run:
nedac96
Posts: 13
Joined: 15/07/2017 01:23

#106 Re: FIFA 23

Post by nedac96 »

Ekipa koje formacije i taktike koristite?
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2562
Joined: 28/02/2010 19:25

#107 Re: FIFA 23

Post by Plavo-bijeli »

@Rodzer Mur
To kad ne slušaju komande i odlutaju, samo pritisni odmah lijevim klikom miša i tjt.
nedac96
Posts: 13
Joined: 15/07/2017 01:23

#108 Re: FIFA 23

Post by nedac96 »

Da li neko zna zasto mi na Fifi 23 na PS5 nece da snimi postavke, tj udjem u igru napravim sve od kamere kontrola i cim ugasim konzolu i opet upalim sve moram ponovo praviti???
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#109 Re: FIFA 23

Post by liaar »

nedac96 wrote: 01/10/2022 12:35 Da li neko zna zasto mi na Fifi 23 na PS5 nece da snimi postavke, tj udjem u igru napravim sve od kamere kontrola i cim ugasim konzolu i opet upalim sve moram ponovo praviti???
Meni je kameru spasilo, čini mi se, ali mi svaki put vrati Timed finishing na "Off", ali interesantno onaj deffensive switch sam stavio na "classic" i ne resetuje ga.
AnonymousBIH
Posts: 1475
Joined: 10/11/2014 14:20

#110 Re: FIFA 23

Post by AnonymousBIH »

nedac96 wrote: 01/10/2022 12:35 Da li neko zna zasto mi na Fifi 23 na PS5 nece da snimi postavke, tj udjem u igru napravim sve od kamere kontrola i cim ugasim konzolu i opet upalim sve moram ponovo praviti???
I meni isto, sve naopako.
Rodzer Mur
Posts: 322
Joined: 27/08/2018 18:28

#111 Re: FIFA 23

Post by Rodzer Mur »

I meni se to desavalo sa kontrolama, sad je cini mi se ok

Sutao squad battles preko vikenda do elite 1, malo da se naviknem na gameplay nakon tolike pauze, jockey vidim sad manual, prije bio assisted :mrgreen: odradio sve sbc za packove, 15-20 gold upgrade packova... samo duplikate dobijam, vidim i drugi se zale. Imam ukupno 20 gold kartica u klubu, otvorim jedan 100k pack i od 24 pola bude duplih :lol:

Sinoc krenuo rivalse malo, da vidim mogu li meda... 13 utakmica, isto toliko pobjeda, trenutno 7. divizija, iskreno AI u squad battles na Legendary mi je bio daleko tezi od vecine ovih protivnika, ispadaju ljudi u odbrani filmski, neki po 10 golova prime nece da izadju, a sve Haaland, cr7, Mbappe itd u ekipama, vjerujem da tek tamo od div 6-5 pocinju ozbiljniji igraci pa ovo za sada koristim da testiram taktike, kasnije ce mi oni gikovi iz top 5 divizija skakati po glavi sa dugim loptama i ubacajima :mrgreen:

Sutam 41212(2) standardica sa press after pos loss, fast build up, forward runs i bekovima na join attack, radi za sada, izgube se kad napadne 5-6 igraca, ali kad naletim na ove ozbiljnije igrace vjerovatno ce me pregaziti na kontre, od rezervnih formacija nista mi ne lezi, sve dosadne i spore u odnosu na usku, il' moram trcati po krilu ili raditi build up po' sata

EA mi slozila untradeable ekipicu, za moj rekreativni pristup dovoljno dok se skupi sta coina od trejdanja :mrgreen: samo ne znam sto mi uvaljuju ovoliko igraca iz raspalog UTD-a, da je bar CITY, al' hajd' :mrgreen:

Image

Jah ovo sa "lengthy" sranjem su usrali, svidja mi se sto su pokusali visoke spore igrace uciniti igrivim, ali su sjebali brzinu svim manjim driblerima, ne mozes pretrcati nikog sa ovim "explosive" napadacima, stoper sa 75-80 pacea stize napadaca sa 90+ :roll:
User avatar
vaučer
Posts: 9176
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#112 Re: FIFA 23

Post by vaučer »

Ne da možeš pretrčati spore igrače, nego ih možeš optrčati u radijusu od deset metara i opet prije stići do gola. Razlika u odnosu na ranije FIFA igre, koliko ja vidim, su ti različiti stilovi sprinta, što znači da nije svaki igrač jednako eksplozivan niti mogu jednako dugo sprintati. Stoperi su uglavnom spori da krenu, ali ih ima vrlo brzih kad pruže korak, a neka krila, bar ova s kojima sam igrao imaju tu eksploziju u sredini sprinta, dakle nisu instant na 100% niti mogu naročito dugo održati tu brzinu.

Uglavnom, glavni problem s igrom je da vezni red i napad NE SUDJELUJE u odbrani uopće. Bez obzira na formaciju, instrukcije, slidere - ništa ne mjenja činjenicu da je između odbrane i veznog reda bar deset metara prostora i kad protivnik prođe tu imaginarnu liniju koju vezni red drži - oni ga niti prate niti se okreću za njim. Dakle igra je kodirana tako da su stalno 1 on 1 borbe krila i beka ili stopera i centarfora. Nisam igrao FIFU od 14 do 21, koliko čitam ovo su navodno prvi put izmjenili u FIFA 21 jer su se FUT igrači bunili da AI previše pomaže protivniku pa ne mogu jadni zabiti gol. Uglavnom debilno skroz. Imaju potencijalno najbolju nogometnu igru ikad koja je unakažena namjerno lošim kodiranjem. Doslovno su izbacili iz igre postojanje i svrhu veznog reda. Ne treba ti u napadu, ne pomaže ti u odbrani (niti ih možeš aktivirati, oni stoje gdje hoće i ne rade ništa).
Rodzer Mur
Posts: 322
Joined: 27/08/2018 18:28

#113 Re: FIFA 23

Post by Rodzer Mur »

Recimo meni ovaj Chiesa sa 91 pacea od 40m na protivnickoj polovini pa do kaznenog izgubi 4-5m prednosti koliko je imao u odnosu na stopera, svakim novim korakom sve sporiji bude, to je fazon sa tim "explosive" igracima, imaju brz start ali su im top speed nerfali u procesu i onda ih sporiji stoperi stizu na duze staze... igrac sa 91 acc i 91 top speed ne bi trebao gubiti prednost u odnosu na stopera sa 75 acc i 80 top speed, pogotovo jer je ovaj 1.75m a stoper skoro 2 metra

Doduse ja napadam kroz sredinu, vidim levate koji forsiraju trcanje po krilu k'o da je fifa 98 i tu se moze na pace uzeti dosta prostora

Ne'am pojma, meni Kante, Tonali, pa i ovaj Fred presjecaju sve napade, naravno manualno sa jockeyom i brzim prebacivanjem igraca, jedino sto me moze zajebati je prebacivanje igraca koje je ocajno ovu fifu, na desni analog nekad iz tri pokusaja nece da okrene na pravog igraca, dodaj jos lag na to i desi se da ispadnes u odbrani cak i kad procitas protivnika :roll:
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#114 Re: FIFA 23

Post by febo_acm »

U dva dana sam dobio Stoickhova, OTW Mane, Goretzka, Van Dijk, Miltao... 😂😂
AnonymousBIH
Posts: 1475
Joined: 10/11/2014 14:20

#115 Re: FIFA 23

Post by AnonymousBIH »

febo_acm wrote: 03/10/2022 17:12 U dva dana sam dobio Stoickhova, OTW Mane, Goretzka, Van Dijk, Miltao... 😂😂
Daaaaj, RTG?

Nije ni kod mene lose, imam pola miliona coina, kontam Forlana kupiti. Dobio De Bruynea, Sona, Nunez OTW, Tomori, Rashford, Ben Yedder ... uglavnom nisam bolje nikada do sada startao.
User avatar
febo_acm
Posts: 10238
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#116 Re: FIFA 23

Post by febo_acm »

Nego sta, nego RTG 😂

Nisam lud sa placam pointse... Ali eto, imao sam i srece.
Rodzer Mur
Posts: 322
Joined: 27/08/2018 18:28

#117 Re: FIFA 23

Post by Rodzer Mur »

Meni najskuplja tradable kartica Sane 8k, bukvalno :lol: jes da je 90% packova sto sam otvorio bilo untradeable, ali i tu nista specijalno, Kante najskuplja kartica, a nije on nista specijalno ovu fifu... odradio svaki moguci objective i sbc, sad e'o bacio 30k na 14 ovih 78+, Zapata 83 najveci rating, svi ostali bili do 80... red list :run:
emirolini
Posts: 3504
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#118 Re: FIFA 23

Post by emirolini »

Image

22jka je ali eto :P :bih:
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2562
Joined: 28/02/2010 19:25

#119 Re: FIFA 23

Post by Plavo-bijeli »

Evo moje ekipice, u prvih 11 tradable varane, tierney, bruno, adama, casemiro.

u tradable packovima isto ništa, al sreća jučer 100k uzeo na tradanju na jednom igraču.. mogao sam vjerovatno i danas toliko, ali mi se ne da...

Casemira ne bih nikad ni u ludilu, ali čuo da je dobar i da nije toliko spor i fakat, vrlo sam zadovoljan sa njim

Adama jedini koji baš baš probija po krilu i bolji mi je i od Rashforda, Zahe, Chiese...

klupa, chiesa, ben yedder, rashford, gnabry, lacroix ...
ako ima kakva preporuka za novu ekipu...

Image
inače imao neki mix njemaca i uzeo bio i Goretzku i prodao,, nije mi toliko bio dobar za svoje coinse.

Ovaj power shot ubija pff.. morat ce ga downgradati kad krene ga raja koristiti raznosit ce sve.. jest da treba malo duze vremena al kad opali moze uc sa 30metara :D

jos nisam nista posebno formacije gledao samo na balanced i 4231 , vidjet cu poslije to
pepermint31
Posts: 346
Joined: 07/03/2012 18:39

#120 Re: FIFA 23

Post by pepermint31 »

I moja ekipica za prvu heftu, ispucao sve poene sa ultimate edicijom. Došlo mi dosta igrača iz LaLige i
napravio neki miks. Ta prednja linija samo pace i pace. Inaki, Koman, Traore su trkači. Fekir sa chemistry karticom odličan a imam i Papu Gomeza koji igra jako dobro. Gledaću da uzmem Llorentea uz De Paula na CM koji je sad malo poskup ali je must za španski sastav.
Image
nedac96
Posts: 13
Joined: 15/07/2017 01:23

#121 Re: FIFA 23

Post by nedac96 »

Jel moguce da im ke vezni red bitan kao semafor u GTA igri, golmani uzas ne mogu da vjerujem koliko je lose, definitvno na pocetku obrisao igru i nema nerviranja...nadao sam se boljem ali ovo je licno za mene bacenih 70e u vodu..razocarenje
Coinse zaraditi lakse bingo dobiti neko skupiti coinsa nesto..
pepermint31
Posts: 346
Joined: 07/03/2012 18:39

#122 Re: FIFA 23

Post by pepermint31 »

nedac96 wrote: 04/10/2022 00:06 Jel moguce da im ke vezni red bitan kao semafor u GTA igri, golmani uzas ne mogu da vjerujem koliko je lose, definitvno na pocetku obrisao igru i nema nerviranja...nadao sam se boljem ali ovo je licno za mene bacenih 70e u vodu..razocarenje
Coinse zaraditi lakse bingo dobiti neko skupiti coinsa nesto..
Pa fifa je arkadetina već dugi niz godina iz tog istog razloga, pace i samo pace. Da hoće napraviti simulaciju onda bi trebali raditi na gameplayu i sredini terena. Ovako samo tjeraj pacey bekove napred i trough ball na krila. Zato zgrću brdo love sa Futom i tim high pace igračima jer se tako pobjeđuje. Ping, pong ali šta ćeš. Nema se izbora kad je u pitanju fudbal na konzolama.
User avatar
vaučer
Posts: 9176
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#123 Re: FIFA 23

Post by vaučer »

Što je najgore, sliderima se tempo igre i dodavanja može savršeno izbalansirati. Animacije nikad bolje, čak ima i malo momentuma u kretanju igrača i možeš ih poslati po ćevape ili iznuditi prekršaj samo left stick kretanjem. Udarci na gol nikad raznolikiji, baš možeš lijepe golove zabiti. Ali vezni red niti sudjeluje u prenosu lopte u napad, niti u odbrani. Kao da developeri nisu u životu pogledali ijednu utakmicu. Da aktiviraju dvije opcije u taktičkim postavkama igra bi bila savršena, prvo da možeš pored dubine i širine postaviti koliko je komprimirana formacija u odbrani. Nijedan tim se ne brani da su stoperi na petercu a tri napadača na centru. Drugo da vrate opciju da vezni red prati protivnika u odbranu. Track runners pa stavi low, mid, high. Doslovno sjede na potencijalno najboljoj simulaciji ikad i što je najgore ovo mogu ugasiti za FUT ako im je to problem.
User avatar
liaar
Posts: 3785
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#124 Re: FIFA 23

Post by liaar »

Ne znam je l' do mene, ja tih problema nemam. Igram na 4222 formaciji trenutno, custom taktika podešena ovako :

Defensive style : Balanced (30 širina, 45 dubina)
Offensive style : Long ball - Direct pasing (40 širina, 7/10 players in box, 3 corners, 2 free kicks)

Oba ST su na stay forward

Oba CAM su na Basic defense support, te Free Roam za positioning
Oba CDM su na Balanced defense, sa Stay back while attacking i Cover Center, te stick to position

Sa svim ovim postavkama, faktički se branim sa 6 igrača, i napadam sa 6 igrača. Nisam primjetio da mi fali na sredini podrške veznog reda, osim što su CDM-ovi base gold Kondogbia i Camavinga, pa im fali deff positioninga i deff općenito, ali mogu odraditi posao za sad. Na CAM su mi trenutno Papu Gomez i Fekir.

Također, na CDM-ovima imaju opcije Man mark i Cut passing lanes i mogu se poprilično fino iskoristiti, ko zna i ima odgovarajuće CDM-ove
User avatar
vaučer
Posts: 9176
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#125 Re: FIFA 23

Post by vaučer »

U tom i jeste stvar, moreš koristiti CDM-ove i staviti eventualno 'Drop between defenders' da uopće sudjeluju u odbrani, a ni tad nisu nešto naročito uključeni. Obični CM-ovi su totalno out, CAM-ovi su totalno out i svi napadači čak i s 'Come back on defence' su također totalno isključeni. Naprave jedan pritisak nasumičnim trčanjem negdje na 50-60m i to je to, čim se prođe da razina - ne zanima ih više šta se dešava. U osnovi jedna duga lopta protivnika uz aut liniju na krilo, ili cross-field pas iz sredine na overlap beka i jedini tvoji igrači su četvorica u odbrani.
Post Reply