Elden Ring - All about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
hopi
Posts: 5673
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#26 Re: Elden Ring - All about

Post by hopi »

takvo šta mi treba
vala mi priča i nije toliko bitna
stvarno nemam vremena više i živaca slušati neke duge uvode
cutscene po 15 min slušati kako neko priča
User avatar
vaučer
Posts: 9120
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#27 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Ok, Godrick je bio bezze, više me najebao onaj debeli divljak u dvorištu dvorca, iza redova balista. Obradovah se dobio runu koja sve diže za +5, kad ono moraš neki consumable trošiti i izgubiš kad umreš - bezveze jebiga. Možda aktiviram tu i tamo za neke bossove, ali inače beskorisno.
User avatar
vaučer
Posts: 9120
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#28 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Više manje odradio Limgrave, Peninsulu, Mistwood i dobar dio Liurnie. Odradio i Akademiju koja je bila puno lakša od Stormveila, oba bossa ubio iz prve bez puno sekirancije. Sad idem počistiti sve po Liurniji prije nego se okrenem prema Calidu.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#29 Re: Elden Ring - All about

Post by NecuVise »

Ja nisam znao kako uci u akademiju a nisam htio googlati tako da sam nastavio dalje preko platoa pa na planinu. Zadnjih dana nisam igrao ako prije ali eto na 84 levelu za nekih 74 sata igranja. Istražujem maksimalno, svaki ćošak mape gledam da posjetim pa sam se znao vratiti nazad jer sam propustio neke dijelove.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#30 Re: Elden Ring - All about

Post by arnes_king »



User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#31 Re: Elden Ring - All about

Post by Ironman_88 »

NecuVise wrote: 02/04/2022 19:17 Ja nisam znao kako uci u akademiju a nisam htio googlati tako da sam nastavio dalje preko platoa pa na planinu. Zadnjih dana nisam igrao ako prije ali eto na 84 levelu za nekih 74 sata igranja. Istražujem maksimalno, svaki ćošak mape gledam da posjetim pa sam se znao vratiti nazad jer sam propustio neke dijelove.
I ja sam se napio krvi svoje dok sam skužio kako ući u akademiju, isto nisam htio guglati. :lol:
Nakucao sam oko 130h, na levelu 145, ostao mi zadnji boss za večeras. Obišao sam sve i odradio veći dio opcionalnog sadržaja i sporednih questova odmah jer nemam vremena da igram NG+.
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#32 Re: Elden Ring - All about

Post by NecuVise »

Ja tek danas, jučer otkrio Nokron, nakon preko 100 sati igranja :lol: Ja ću vjerovatno igrati i ng+ samo naravno neću ovako istraživati nego boss rush :) Nevjerovatno kolika je igra a nije smor kao neke druge.
User avatar
vaučer
Posts: 9120
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#33 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Igra je stvarno ogromna i prepuno sadržaja. Trudim se da prilično metodično čistim zone, bez da ostavim išta za kasnije. Malo sam ispao overpowered za Capital city gdje sam promarširao bez problema i ubio Morgota iz prve. Od velikih bossova sam sredio sve južno od Mountaintop of the Giants i prošao sam kroz sve podzemne zone osim one ispod Capitala i Deeproota. I dalje rokam s Uchigatanom koja je sad na +22, i skoro sam dogurao do zadnjeg soft capa s 60 DEX.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#34 Re: Elden Ring - All about

Post by arnes_king »

77 sati, 112 level i tek obavio nokron tako da imam jos puno igranja :thumbup:
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#35 Re: Elden Ring - All about

Post by NecuVise »

Ti si ga momački farmao :D

Castle Sol je zasad najgori dio igre. Patnja teška.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#36 Re: Elden Ring - All about

Post by Ironman_88 »

NecuVise wrote: 15/04/2022 17:15 Ti si ga momački farmao :D

Castle Sol je zasad najgori dio igre. Patnja teška.
Meni je Siofra išla najviše na živce, tačnije oni divovi što te uoče na 5000 metara udaljenosti i pogode te sa divovskom strijelom bez obzira koliko god da pokušavaš izbjegavati. Inače sam se proveo relativno dobro, jedino mi je Malenia zadavala muke, ali vidim na internetu da nisam jedini. Tu sam morao tražiti pomoć od prijatelja koji igra mage build, on spamovao sa projektilima iz daljine a ja mlatio sa katanom, i ponovo nam je trebalo 1h vremena da je riješimo.

Razočarao me je NG+ jer protivnici ne skaliraju uopšte sa tvojom jačinom, nakon što sam tutorial bossa riješio sa 4-5 udarca, znao sam odmah da neću dalje igrati. Ovaj NG+ služi samo da se ideš svetiti i iživljavati nad bossovima koji su ti zadavali probleme i za sporedne stvari koje si propustio ako ganjaš platin.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#37 Re: Elden Ring - All about

Post by Ironman_88 »

arnes_king wrote: 15/04/2022 16:43 77 sati, 112 level i tek obavio nokron tako da imam jos puno igranja :thumbup:
Ako tako nastaviš farmanje, možda čak i solo uspiješ riješiti Maleniu :D inače zovi, nisam još deinstalirao igricu, ostavio ako kome zatreba pomoć.
User avatar
vaučer
Posts: 9120
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#38 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

NecuVise wrote: 15/04/2022 17:15 Ti si ga momački farmao :D

Castle Sol je zasad najgori dio igre. Patnja teška.
Kad smo kod Castle Sola, imao sam najluđi boss fight ikad tamo jučer. Krenuo jednom na Commandera, išamarali me njegovi Olezi. Gledao po internetu, kažu trebaju mi one grančice da zamađijam Olege, kako ih ne mogu craftati, kupio pet komada i to je sve što imam. Borba broj dva, potrošim dvije, opet me ubije na kraju. Borba tri, potrošim ostatak i jednom slučajno zamađijam svoj Mimic Tear koji se potpuno izgubi i krene zujati bezglavo po areni, mlateći po zraku. Ne napada nikoga, samo radi random akcije uokolo. Ja nekako svedem Commandera na dlaku zdravlja, ali nemam više healing nikakav i sam imam 15% zdravlja. Rekoh jebi ga, idem napast, jedan udarac i gotov je - i naravno zvekne me u glavu. I dok se loada ono 'YOU DIED' moj izgubljeni mimic slučajno prošeta pored, zvekne i ubije Commandera. Respawn s nula runa, prošetam do arene i pokupim sve.
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#39 Re: Elden Ring - All about

Post by arnes_king »

Ironman_88 wrote: 19/04/2022 11:41
arnes_king wrote: 15/04/2022 16:43 77 sati, 112 level i tek obavio nokron tako da imam jos puno igranja :thumbup:
Ako tako nastaviš farmanje, možda čak i solo uspiješ riješiti Maleniu :D inače zovi, nisam još deinstalirao igricu, ostavio ako kome zatreba pomoć.
:D Ma prije sam farmao povremeno ako mi fali malo do levela i slicno, prestao sam jer kako koristim talisman za 20% vise runes a jos onaj buf zbog MP grupe bas brzo idu leveli. Fazon je sto previse istrazujem pa se i tu nabire. Vec sam preko 130 level a jos nemam 100 sati, dosao do glavnog bosa u vulcan manor :D
NecuVise
Posts: 2885
Joined: 10/01/2020 20:02

#40 Re: Elden Ring - All about

Post by NecuVise »

Ironman_88 wrote: 19/04/2022 11:32
NecuVise wrote: 15/04/2022 17:15 Ti si ga momački farmao :D

Castle Sol je zasad najgori dio igre. Patnja teška.
Meni je Siofra išla najviše na živce, tačnije oni divovi što te uoče na 5000 metara udaljenosti i pogode te sa divovskom strijelom bez obzira koliko god da pokušavaš izbjegavati. Inače sam se proveo relativno dobro, jedino mi je Malenia zadavala muke, ali vidim na internetu da nisam jedini. Tu sam morao tražiti pomoć od prijatelja koji igra mage build, on spamovao sa projektilima iz daljine a ja mlatio sa katanom, i ponovo nam je trebalo 1h vremena da je riješimo.

Razočarao me je NG+ jer protivnici ne skaliraju uopšte sa tvojom jačinom, nakon što sam tutorial bossa riješio sa 4-5 udarca, znao sam odmah da neću dalje igrati. Ovaj NG+ služi samo da se ideš svetiti i iživljavati nad bossovima koji su ti zadavali probleme i za sporedne stvari koje si propustio ako ganjaš platin.
To je također bila patnja. Ja sam sad u azuli. Nialla nisam još, možda opet nekad pokušam sa onim grančicama. Ng+ razumljivo sa nije toliko težak jer si nabio toliko levels da će ti tek endgame bossovi biti teški. Ja svakako planiram boss rush kasnije, a možda i novu partiju krenem sa int ili faith buildom mada kad mi padne na pamet ona patnja s početka ne ide mi se.
dek
Posts: 536
Joined: 28/02/2005 23:53

#41 Re: Elden Ring - All about

Post by dek »

Kakva je ovo igra, zašto je toliko popularna?
Je li samo akcija ili ima i open world rpg elemenata.
User avatar
vaučer
Posts: 9120
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#42 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Elden Ring je prva open world verzija tzv Souls žanra od Fromsoft developera. Kulminacija raznih sistema koje su razvijali kroz Demon's Souls, Dark Souls serijal, Bloodborne i Sekiro igre. Glavni aspekti ovih igara su sistem borbe koji uvelike ovisi o stamini, dakle svaka akcija košta nešto, kako napad tako i blokiranje, nema save game opcije osim na određenim točkama gdje snima automatski i određena cijena kad te ubiju protivnici. Naime svaki put kad pogineš gubiš sav skupljeni 'novac' (u souls igrama sve od levela do materijala kupuješ s istom valutom), ako se uspiješ vratiti do mjesta gdje si poginuo možeš pokupiti izgubljeno, ako opet pogineš - izgubljeni su zauvijek. RPG elementi su tu, ali su drugačiji od mnogih zapadnih RPG-ova. Možeš graditi svoj lik, unaprijediti oružja i vještine i postoje mnogi questovi ali su namjerno vrlo mutni, često je nejasno kako odraditi neki quest (nemaš ni quest log ni nikakve indikacije progresa u questovima) i koje su motivacije likova s kojima komuniciraš.

Elden Ring konkretno je osjetno lakši od prijašnjih Souls igara jer imaš ogroman otvoren svijet, tako da ako negdje zaglaviš jednostavno odeš negdje drugo, skupiš par levela ili bolje oružje i vratiš se. U ranijim igrama je isto bilo mnogo teže i često su postavljali uska grla, gdje moraš umirati na traci dok ne savladaš bossa i otvoriš novu zonu. Također u Elden Ringu gotovo od početka imaš fast travel na checkpointe koje si otvorio, što u nekim ranijim njihovim igrama nije bio slučaj - već ako zaglaviš u nezgodnom levelu jedini izlazak je da se izboriš.

Dakle akcijski open world RPG s dosta specifičnih sistema koje treba naučiti. Definitivno, kao i sve Souls igre, zahtjeva strpljenje i da igraš u skladu s likom kojeg gradiš i oružjem koje koristiš.
dek
Posts: 536
Joined: 28/02/2005 23:53

#43 Re: Elden Ring - All about

Post by dek »

vaučer wrote: 21/04/2022 12:21 Elden Ring je prva open world verzija tzv Souls žanra od Fromsoft developera. Kulminacija raznih sistema koje su razvijali kroz Demon's Souls, Dark Souls serijal, Bloodborne i Sekiro igre. Glavni aspekti ovih igara su sistem borbe koji uvelike ovisi o stamini, dakle svaka akcija košta nešto, kako napad tako i blokiranje, nema save game opcije osim na određenim točkama gdje snima automatski i određena cijena kad te ubiju protivnici. Naime svaki put kad pogineš gubiš sav skupljeni 'novac' (u souls igrama sve od levela do materijala kupuješ s istom valutom), ako se uspiješ vratiti do mjesta gdje si poginuo možeš pokupiti izgubljeno, ako opet pogineš - izgubljeni su zauvijek. RPG elementi su tu, ali su drugačiji od mnogih zapadnih RPG-ova. Možeš graditi svoj lik, unaprijediti oružja i vještine i postoje mnogi questovi ali su namjerno vrlo mutni, često je nejasno kako odraditi neki quest (nemaš ni quest log ni nikakve indikacije progresa u questovima) i koje su motivacije likova s kojima komuniciraš.

Elden Ring konkretno je osjetno lakši od prijašnjih Souls igara jer imaš ogroman otvoren svijet, tako da ako negdje zaglaviš jednostavno odeš negdje drugo, skupiš par levela ili bolje oružje i vratiš se. U ranijim igrama je isto bilo mnogo teže i često su postavljali uska grla, gdje moraš umirati na traci dok ne savladaš bossa i otvoriš novu zonu. Također u Elden Ringu gotovo od početka imaš fast travel na checkpointe koje si otvorio, što u nekim ranijim njihovim igrama nije bio slučaj - već ako zaglaviš u nezgodnom levelu jedini izlazak je da se izboriš.

Dakle akcijski open world RPG s dosta specifičnih sistema koje treba naučiti. Definitivno, kao i sve Souls igre, zahtjeva strpljenje i da igraš u skladu s likom kojeg gradiš i oružjem koje koristiš.
Malo sam se ponadao da je nešto kao Skyrim ali izgleda da se radi o dosta drugačijem tipu RPG-a.
User avatar
vaučer
Posts: 9120
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#44 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Ni slično. Skyrim je baš pravi western RPG. Elden Ring je neki specifičan hibrid japanskih utjecaja, zapadnjačke medieval scenografije i Fromsoft posebnih gameplay sistema. Ako te primarno zanimaju questovi, razgovori s likovima i slično - nije za tebe. Ima toga u elden Ringu, ali su questovi isporučeni na način da nikad nemaš pojma šta se dešava ni kako nastaviti quest. Ako voliš istraživanje zanimljive mape, super oružja, bossove i vrlo dobar sistem borbe - mogao bi ti leći.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#45 Re: Elden Ring - All about

Post by Ironman_88 »

Nakon Elden Ring se ne mogu više vratiti običnim open world igricama - počeo igrati Horizon FW i smorila me do te mjere da sam morao vrlo brzo odustati (a Horizon je još jedan od najboljih naslova svih vremena kad je klasična open world formula u pitanju). Nisam mogao podnijeti da stalno neko nešto brblja sa strane, stalno te neko šalje ili vodi negdje, igrica ti ne dopušta ni sec samostalnog disanja i voda te od quest markera do quest markera za ruku kao dijete od 3 godine.
Nadam se da će Elden Ring zbog komercijalnog uspjeha imati veliki utjecaj na dizajn open world igrica u budućnosti.
User avatar
vaučer
Posts: 9120
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#46 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Ma samo da nije flopnuo i da nastavimo dobijati vrijedne naslove od From-a. Za ostalo me nije toliko briga. S ovim su počeli bez sumnje novu trilogiju, a uz to će sigurno ubaciti i još koji spinoff naslov, možda novi Bloodborne čak ili nešto skroz novo.
User avatar
vaučer
Posts: 9120
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#47 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Nakon 130 sati, Elden Beast je zagrizao prašinu. Hvala FromSoftware jer su me navukli da napravim bleed build koji kosi neprijatelje kao žito, onda napravili zadnjeg bossa potpuno imunog na sve efekte. :lol: Da je bilo lako, nije, ali sad je gotovo. Ostala mi je Malenia i pola Haligtree levela, te još malo istraživanja po Farumu i neke sitnice u ostatku mape. Taman da se zabavim još koji dan prije NG+.

Definitivno najbolja i najambicioznija igra koju su napravili, ali zbog veličine i otvorenosti nije uravnotežena kao ostale. Neke zone (Farum npr) su bile baš izazovne za proći, ali na kraju bossa pometem u dva pokušaja. Opet neki random bossovi su totalno ubojiti bez obzira na level (oni Bell Hunteri npr, mater im njihovu).
User avatar
arnes_king
Posts: 7655
Joined: 01/03/2011 00:43
Location: Bosna

#48 Re: Elden Ring - All about

Post by arnes_king »

Imam 111 sati i jos mi nije dosadila :) Idem svakako na platinu a i istrazujem 98% svega sto pronadjem pa sam zbog tog vec na lvl 144 :lol: Koristim magiju u kombinaciji sa moonveil, jer se skalira sa inteligencijom. Zavisno od situacije i volje odlucim se koji cu pristup.

Posto mi je magija toliko jaka postala, int 70, postalo dosadno upalit mimic te sa "kamehameha" one-shotat bosove pa sam neki dan dosao do Morgot i borio se samo macem, bez drugih pomagala, i opet iz prve pobjedio :D
User avatar
vaučer
Posts: 9120
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#49 Re: Elden Ring - All about

Post by vaučer »

Slično i kod mene. Mimic brata bacam ako me boss ubije par puta i vidim da mi treba pomoć. Nema smisla inače - ne stignem ni upratiti moveset, već je iskrvario. Bez obzira što sam češljao sve zone detaljno, ni blizu nisam pohvatao sve questove, talismane i materijale.
User avatar
Ironman_88
Posts: 1096
Joined: 20/03/2017 17:11

#50 Re: Elden Ring - All about

Post by Ironman_88 »

Tek jučer sam vidio da sam najmanje pola NPC questova propustio ili nisam ni približno priveo kraju :lol: Tako da se isplatilo što sam započeo novi run od nule, u međuvremenu se nabildao znanjem što se tiče lore-a pa je sada još bolji ugođaj kad donekle razumiješ šta se dešava, ko je ko, šta hoće, kakvi su mu motivi i kako je povezan sa drugim karakterima.
Post Reply